radm ERT waar, WERK RENTE OP RENTE MAANDAG 6 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9' KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Katwijk aan Zee, J. P. E. C. Eerhard te Hillegom. Te Hoogeveen, E. E. de Looze te Den Ham (Ov.). Te Harlingen (als hulppred.), cand. E. Dijkhuis te Nieuwe Pekela. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Lemmer, L. W. Wessels te Abcoude. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Ierseke, H. Ligtenberg te Lisse. HULPPREDIKERS De heer F. Strikwerda, cand. te St. Anna Parochie, heeft de benoeming tot hulppredi ker bij de Geref. Kerk van Munnekeburen aangenomen en voor een soortgelijke benoe ming te Dedemsvaart bedankt. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag 9 Februari a.s. hoopt cand. J. H. Kuijpers van Rotterdam zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te W a n s- werd en Jilsum. Bevestiger zal zij a Ds. F. H. van Oosten van Feyenoord. Ds. P. KRUYT A.s. Woensdag herdenkt Ds. P. Kruyt, em. predikant te Diemen, den dag waarop hij voor 25 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde te Zegveld. In 1913 vertrok hij naar Gouderak, welke stand plaats in 1916 met Nieuwe Tonge verwisseld werd. In 1919 deed hij zijn intred? te Stap horst, om in 1922 voor de tweede maal zich aan de gemeente van Nieuwe Tongs te ver binden. In 1926 vertrok Ds. Kruijt naar Oudemirdum (Fr.), om in 1928 te Kesteren zijn intrede te doen. Hier werd om gezond heidsredenen 1 Juli 1931 eervol emeritaat verleend. Ds. Kniyt, die tot de Geref. richting in de Ned. Herv. kerk behoort, vestigde zich metterwoon te Diemen en treedt van tijd tot tijd nog wel eens op in een kleinen kring van geestverwanten. Ds. W. J. J. VELDERS Gistermorgen is Ds. W. J. J. Velders, pre dikant der Geref. Kerk van Rotterdam in de Statensingelkerk weer voor het eerst opgetreden na de ziekte, die hem enkele maanden geleden overviel. Liet deze zich eerst ernstig aanzien, zij had een gunstig, verloop, zoodat de op 10 Februari 54 jaar wordende predikant weer zijn ambtsbezig heden kon hervatten. Ds. Velders, die v'ór den dienst dank gezegd heeft voor de vele bewijzen van medeleven, uit de gemeente ontvangen, werd toegezongen Ps. 134 3. Ds. W. BRONGER f In den ouderdom van bijna 66 jaar ïs gisteren te Bentheim overleden Ds. W. Bronger, em. predikant van de Geref. Kerk aldaar van wiens ernstige ziekte wij onlangs melding maakten. Met hem daalt een zeer bekende figuur ten grave onder de Geref. predikanten in de graafschap Benthem en Oost-Friesland. Wiard Bronger werd 9 April 1870 te Einden geboren en studeerde aan het gym nasium aldaar. Hij ontving zijn opleiding in de theologie van den bekenden Duitscfcen hoogleeraar Prof. Jaeger. Op 22-jarigen leef tijd werd hij candidaat en aanvaardde 3 Juli. 2892 het predikambt bij de Geref. Kerk te "Wilsum (O.). Na 6 jaar vertrok hij naar Bentheim, waar hij tal van beroepen naar Nederland heeft ontvangen en welke ge meente hij heeft gediend tot voor enkele maanden, toen zijn gezondheidstoestand hem noopte emeritaat aan te vragen. Onderscheidene functies Pastor Bronger vervuilde onderscheiden ïunties. Hij was o.a. voorzitter van de Evan gelische Schoolvereenigingen in net graaf schap Bentheim, voorzitter van de Duitsche vereenigiag voor bijbelverspreïdiig te Dus- seldorf en vice-voorzitter van het Geref. Kinderhuis te Gildehaus. Ds. Bronger was van tal van Generale Synoden, o.a. van de bekende synode van Assen (1926) lid. Vooral moet echter worden gememoreerd, dat pastor Bronger naast zijn ambtsbezigheden sinds 1912 een belangrijke plaats vervulde bij de opleiding van jongeren uit de graafschap Bentheim en Oost-Fries land, ,die voor predikant willen gaan studee- ren, tot zij naar de Theologische School te Kampen kunnen.gaan. 'W Op de algemeene Begraafplaats te Zand- voort is Zaterdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Ds. J. H. Geselschapp, in leven Em. Predikant. In de aula voerde, als eenige spreker, het woord Ds. Stigtel, Ned. Herv. Pred. te Berkel er Roódenrijs. Êen oude getrouwe is ons ont vallen, aldus spr. Hierin heb ik alles samen gevat. Hij was de eenvoudigheid zelve, voudig van geest. Wij predikanten kunnen aan deze, een juweel van een prediker, voorbeeld nemen. Hij heeft het geloof aanschouwen verwisseld. Een neef van den overledene dankte voor de betoonde belang stelling. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Nassau-Hesscn De broederraad der Belijdenisbeweging in Nassau-Hessen verklaart, van het uitoefenen van bestuursfuncties afstand te doen in het vertrouwen, dat de landskerk-commissie (waarin de Belijdenisbeweging vertegen woordigd is) haar werk op de goede wijze zal kunnen verrichten. Saksen In Saksen, waar de Duitsch-Chrïstelijke landsbisschop dr. Coch niet tot lid der lands kerk-commissie benoemd is, heeft de lands kerk-commissie de tijdens de geweldperiode afgezette leiders der belijdenisbeweging su perintendant Hahn en domprediker Von Kirchbach, beiden te Dresden, weer in hun ambt hersteld. Ook de Saksische broeder- raad heeft, zelfs reeds vóór de verordening van minister Kerrl, besloten om afstand te doen van alle uit het noodrecht voo-tge- vloeide bestuursfuncties en steunt de lands- kerkcommissie met zijn volle vertrouwen. In Saksen is de kerkvrede practisch reeds be reikt. Hannover Dat de Hannoversche landskerk (mede met Beieren, Baden en Wurtemberg) met de rijkskerkcommissies geheel samenwerkt, vloeide uit reeds genomen besluiten voort. De toestand in deze landen biedt momenteel geen moeilijkheden meer. Ook Geref. Hanno- en Oost-Friesland sloten zich hierbij Wij geven deze drie berichten van het N.C.P. onder voorbehoud, dat de „practisch reeds bereikte kerkvrede" en de „geen moei lijkheden meer biedende toestand" zullen blijken in overeenstemming te zijn met de werkelijkheid der komende dagen. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen een Reuterbericht uit Berlijn kwam melden, dat de Broederraad van de Belijdenis- kerk met 17 tegen 11 stemmen be sloten heeft de besluiten van de Synodes van Barmen en Dahlem te handhaven. Deze besluiten verboden leden van de Belijdeniskerk iedere samenwerking met door de staat ingestelde kerkelijke commissies. De Broederraad heeft eveneens besloten allen die zich niet aan dit verbod houden, uit te sluiten van kerkelijke ambten. Commissies zijn aangewezen om een nieuw kerkelijk reglement te ontwerpen. was dus wel eenige aanleiding om voorbehoud te maken. Intusschen blijkt uit dit laatste bericht, dat de afstand tusschen de Luthersche en de Gereformeerde groepen grooter wordt. Oplagecijfers van kerkelijke bladen De Kerkstrijd heeft onder meer tengevolge gehad, dat de belangstelling voor kerkelijke bladen belangrijk is toegenomen. In het al gemeen schijnen deze kerkelijke organen minder dan gewone bladen te kampen te hebben met de uiterst strenge censuur, waaronder in het derde rijk de pers staat. Ook al worden er aanhoudend heele oplagen van kerkelijke bladen in beslag genomen, toch gaan de redacties ervan voort, artikelen en mededeelingen te publiceeren, welke men elders vergeefs zoekt. Het weekblad Der Katholik, het officieel orgaan van het bisdom Berlijn, bereikt op het oogenblik een oplage van 74.000 exem plaren, een cijfer, dat door de meeste groote dagbladen niet geëvenaard wordt. Het of- gaan van het bisdom Berlijn, „Die katholi- sche Kirehenzeitung" heeft een bijna even- groote verspreiding. Het oplagecijfer van deze beide Zondagsbladen nam in het afge- loopen jaar met bijna 40 pet. toe. Het veertiendaagsch orgaan der Belijde niskerk ,„de Junge Kirche", begint deze maand zijn vierden jaargang met een opia; van 30.000 exemplaren. Het heeft dus 4000 abonnés meer dan het weekblad der Duit sche Christenen, hetwelk sedert eenigen tijd onder den titel „Positives Christentum" ver schijnt. Het rechtzinnig Protestantsch weekblak „Der Reichsbote", dat zichzelf een publica tie der Duitsche Evangelische Kerk noemt en zeer dicht bij het Belijdenisfront staat, is een der weinige kerkelijke bladen, die hun oorspronkelijken beperkten omvang hebbei behouden. Het blad heeft een oplage van 9000 exemplaren. Kenmerkend voor de huidige toestanden op kerkelijk gebied is het feit, dat al deze organen een ruime plaats hebben ingeruimd voor mededeelingen betreffende andere confessies. Niet alleen treft men in de ka tholieke kerkelijke bladen een -uitvoerige rubriek aan, waarin redevoeringen en G. VAN LEEUWEN Z°NEN LEIDERDORP Ke rkorge I bouwers STEMMEN RESTAUREEREN ELECTRISCHE WINDMACHINES NED FABRIKANT Opgericht 11)03Tel. Belden 1700 REVEIL-ARCHIEF De stichting Réveil-archief, voorzitter dr. W. Th. Boissevain te Leiden, houdt 15 Januari ,a.s. haar studieconferentie. Spreek sters en sprekers zyn: prof. dr. A. Goslinga, mej. W. de Koningh, mej. L. J. van der Haer, dr. J. C. Rullmann, dr. J. C. van der Does, E. E. Gewin en mej. M. E. Kluit. Het adres der stichting is: Van Eeghen- straat 16huis te Amsterdam, Filialen gevestigd: LEIOEN, Haarlemmerstraat 65, Oriftstraat 38, Heerenstraat 43 dicaties van protestantsche geestelijken in extenso worden afgedrukt, doch de protes tantsche kerkelijke bladen houden er thans zelfs een zeer actueele Vaticaans-^- kroniek INHEEMSCHE KERKZANG In China In Woord en Geest deelt Ir H. G. van Beusekpm. .mede, dat de commissie tot be vordering -Van den kerkzang in China, waarin de zes groote Christelijke kerken vertegenwoordigd zijn, voor eenigen tijd een prijsvraag uitgeschreven heeft voof de beste liederen en melodieën voor de Chi- neesche Christenheid. Van dé ongeveer 2000. ingezonden liede ren heeft de commissie er 50 uitgekozen. Voor ongeveer de helft hiervan waren ge schikte melodieën in Chineeschen stijl be schikbaar. Op deze wijze wordt getracht tot een werkelijk Chineeschen kerkzang te komen. Ook in Britsch-Indië wordt in deze rich ting gewerkt. JUBILEUM IN ARGENTINIë Per vliegmail vernemen wij dat Ds. A C. Sonneveldt, Geref. predikant te Buenos Aires (Calle Herrea 1572), den lsten Januari j.l. herdacht, dat hij 25 jaar in Argentinië onder de Nederlanders aldaar werkt. De gemeente hoopt 11 Januari le Buenos Aires samen te komen voor een feestelijke herdenking, waarbij dan tevens herdaci-.t wordt, dat ouderling F. B-udng, die ontzaglijk veel deed voor den opbouw der Nede.rlandsche Gereformee Je samenle ving in Argentinië, tegelijkertijd 35 jaar ouderling is., Ds. Sonneveldt die thans 55 jaar oud is, werd l Januari 1910 predikant te Buenos Aires, ging April 1915 naar Chtiba', doch keerde September 1926 naar Buenos Aires terug. De Ned. Gereformeerden in Argen tinië zijn in een classis-Buenos Aires ver- eenigd, welke classis officieel is aangeslo ten bij de Geref. Kerken in Zuid Holland ten Zuiden en vier gemeenten omvut, nl. Buenos Aires, te Chubat (waar veel Zuid- Al'rikaansche boeren zich vestigden), te Tres Arroyes en te Cararubehy (Brazilië). Te Tres Arroyes (waar o.a. de Nederland- sche predikanten Ds. A. Rolloos, thans te Zwijndrecht en Ds. Sj. Rijper, em.-pred., gewerkt hebben) wérkt thans Ds. B. Bruxvoort, die door de Chr. Geref. Kerk Noord-Amerika, welke mede voor de Gereformeerden in Zuid-Amerika zorgt, daarheen gezonden werd. DE PREEKTOON „Waarom praten zooveel predikanten toch >o raai- wanneer ze op den kansel staan?" Deze nuchtere vraag stelt een schrijver ii het Alg. Weekblad. En hij spint voort: „Beneden zijn het gewone menschen, die lachen kunnen en natuurlijk zijn. Maar dra ze him toga aangetrokken hebben, krijgen ze iets plechtigs en verhevens; in- plaats van praten gaan ze galmen. Als je thuis door de radio naar een preek luistert, doe je dezelfde ervaring op; op de meest onnatuurlijke wijze schallen de kanselrede nen door je kamer. Waarom? Het eenige, wat die wonderlijke toon doet, is afstand scheppen, afstand tusschen den predikant ei den kerkganger, afstand tusschen het Evan gelie en den mensch. Het is heusch niet altijd een voorrecht, wanneer je een modern, 20ste eeuwsch mensch voor het eerst meeneemt naar een kerk. Vaak zeg je na afloop: Och ja, hij zegt het wat raar, maar hij bedoelt goed. Maar het effect is meestal tact van jas tot jas inpl; i van hart tot hart. En als ik aan de berghellingen van Galilea denk er oevers van het meer van Genesareth, dan weet ik zeker dat die galmtoon niets met het Evangelie te maken heeft." gaar weer Met parapluie ei» regenjas probeer! iedereen zich tegen het barre, gure weer' te wapenen. Denk er aan. uw keef te beschermen s Wybert voorkom!, verkoudheid en keel ontsteking I so 35 - 20 ct. Kt-# KOMENDE AANBESTEDINGEN Rijksweg no. 42 in het Noorden Op Woensdag 29 Januari zal te Groningen vorden aanbesteed bestek no. 51 Werkver- 'iliming, cle verbreeding van de aardetbaan van een gedeelte van weg no. 42 van het Rijkswegenplan, het aanbrengen van ver hardingen voor een rijwielpad en voor een voetpad en het uitvoeren van bijkomende •ken onder de gemeenten Noorddijk cn Hoogezand. Een week later wordt aanbesteed het vrij wel gelijkluidende bestek no. 50.- Rijkswerken op Vlieland Op Vrijdag 31 Januari 1936 zal te I-Iaarlem worden aanbesteed het onderhoud van de Rijkszeewerkcn, buitenduinen en Rijksha venwerken op Vlieland gedurende 1936 en 1937. Raming pcrc. 1 f 15000 per jaar, perc. 2 f 5000 per jaar, perc. 3 f 3250 per jaar. Wegen te Hillegersberg Op Maandag 20 Januari zat te 's-Gra- enhage worden aanbesteed het onder houd van de wegen Hillegersberg—Kruisweg *n 's-Gravenwegnieuwen Rijksweg Rotter damBodegraven (A Nos. 24 en 45 van het Provinciaal Wegenplan) gedurende de dienst jaren 1936 en 1937. Bestek no. 3 van 1936. Verbetering van Kanalen Op Dinsdag 21 Januari zal te Leeuwarden door den Prov. dienst voor de verbetering an de kanalen Stroobos—IJsselmeer en FonejachtLeeuwardenHarlingen worden aanbesteed het maken van een vaargeul door het Bergumeimeer met bijkomende lei- dammen en van een (bochtafsnijding in de Groninger vaart volgens bestek I dienst i936. Stationspostgebouw te Utrecht Op Maandag 27 Januari za] te 's-Graven- hage door den Rijksgebouwendienst worden aanbesteed de bouw van een Stationspostge bouw te Utrecht. Brug over de Ringvaart te Amsterdam. Voor de N.V. Men si cl es te Amster dam zal op Maandag 27 Jan. worden aanbe steed 'het bouwen van een brug over de Ringvaart aan de Ouderkerklaan te Amstel veen. Te Oldenzaal bestaan bij de Kerke- raad van de Geref. Kerk plannen voor den aankoop of,bouw yan. een nieüw Veiéehi- gingsgebouw. Te P urm erend zal een nieuw ge meentelijk ziekenhuis worden gesticht. Uit het Werkfonds zullen gelden ter beschik king worden gesteld. RUBRIEK, DINSDAG 7 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Zang en orgel. 12.30 Jetty Cantors en-, semble. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zang en piano. 4.30 Ra- diokinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Omroeporkest en gram.pl. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Belastingpraatje. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Revue uitzending. 10.20 Serieuse muziek. 11.00 Berichten. HILVERSUM n 301 .M. .KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. Halfuur. 1.00 KRO-orkest. 1.50 Gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecur sus. 4.00 Gram.pl. en KRO-orkest. 5.30 Koorconcert. 6.00 KRO-orkest. 6.40 Le zingen. 8.00 Berichten. 8.10 KRO-Melo- disten en zang. 9.15 Causerie. 9.30 Sym- phonieconcert. 9.50 Radiotooneel. 10.15 Berichten. 10.20 Symphonieconcert. 11.15 KRO-Boys. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.50 Operaorkest. 1.50 Gram.pl. 2.35 BBC- Schotsch orkest. 3.35 Kwintet. 4.20 Le zing. 4.40 Trioconcert. 5.35 Kwintet. 6.50 Pianorecital. 8.10 Trio. 8.50 Gevarieerd programma. 10.20 Causerie. 10.40 BBC- orkest. RADIO PARIS 1648 DL 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Zang. KEULEN 456 M. 11.20 Philh. orkest. 1.35 Gram.pl. 3.20 Dansmuziek, pianorecital en koorconcert. 5.20 Omroepkleinorkest, Schrammelorkest en solisten. 7.30 Ope rette-uitzending. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 m.: 1.30—2.20 Salonorkest. 5.20 Omroeporkest. 8.20 Symphonïeorkest en Gram.pl. 10.30 11.20 Gram.pl. 484 m.: 12.20 Salonorkest. 5.20 Zang en viola-recital. 5.50 Gram.pl. 6.50 Salon orkest. 8.20 Omroeporkest. 8.40 Mozart-» concert. 9.35 Omroeporkest. Het maken van den onderbouw der Westerhavenbrug is door B. en W. van Schiedam opgedragen aan Jac. Blijle- vens te Geer trui denberg voor f 3S967. Het leveren en slaan van 42 stuks vloed palen in de Oude en Kon. Wilhelmïnahaven te Vlaardingcn, met inbegrip van bet trekken van 42 oude palen, is gegund aan J. K. Simon te Schiedam voor f 5377. De bouw van een nieuw postkantoor met ambtswoning op een vrij terrein tus schen dc beide klapbruggen, weg naar Ter Apel, is onderh. gegund aan K. Leffering. Westerdiep te Emmcr-Compascuum. Hét. bouwen van een meubelfabriek met verdieping en kap aan de Tweede Parallel straat voor de hecren Baron en Sietzema Ie E m m e r-C ompascuum, is door arcli. T. v. d. Kooi onderh. opgedragen aan S. v. d. Bosch, Haulerwijk, BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN 79. Plons! Daar lag de schilder in *3e beek. Het water spatte meters ver omhoog, en niets was er meer van den armen Klod der te zien. Ontsteld óver de gevolgen van hun daad, renden Bram, Tom en Menelik naar de plaats des onheils, om nog te red den, wat er te redden viel. Want de schil derij was niet meer te redden, die was voor góed bedorven. 80. Gelukkig duurde het "niet lang, of de schilder verscheen weer boven de water oppervlakte. „Help! Help!" riep hij. Bram, die hem juist bereiken kon, trok hem met zijn slurf naar den kant, sloeg hem toen zijn slurf zoo stijf om den hals, dat cle man bijna geen adem meer kon halen, en trok hem op het droge, .(Wordt Woensdag vervolg l) Feuilleton De geschiedenis van een erfenis 'door K. Jonkheid (16 Concentratie Teunis de Bas, de knecht Van den baas, ïs naar 't Gemeente huis geweest, maar niet veel wijzer daar geworden. Hij dacht er heel wat te hooren, maar men wist er niets. „Je moet onderzoeken, of je familie bent van de erflaters", heeft de baas gezegd. Dat heeft hij toen op 't Gemeentehuis yerteld. „Dan moet je je stamboom opvragen, dat heeft je baas ook gedaan. Daar zijn we aan bezig." „Kost dat geld?" „Ja, het kost wel iets. Dat moet je er op wagen." Hij heeft het er op gewaagd en dit aan buurman verteld, die geruststellend geantwoord heeft: „Dat komt in orde, Teunis." Nu is hij verbaasd en vereerd. Zijn baas heeft hem een hrief gegeven. Die gaat hij thuis bestudeeren. Teunis is niet dom. Zijn «hoofd denkt veel terwijl zijn handen werken. Het is jammer, dat hij niet meer gelezen heeft. Tijd en. gelegenheid tot ontwikkeling van zijn aanleg hebben hem ont broken. Maar zijn hoofd is helder, hij begrijpt goed, wat die brief beteekent en antwoordt zijn vrouw op haar nieuwsgierige S-ragen. t,Het is zeker, dat de baas er wat in ziet. 'Anders zou hij zoo 'n dure reis er niet voor maken. I-Ieelemaal naar Den Haag, hoe ver is dat wel? Zeg nou eens wat, Teunis." Teunis heeft al genoeg gezegd cn laat zijn spraakzame vrouw nu het woord alleen. Hij zal den baas bedanken voor de brief cn zeggen, dat hij maar afwacht, wat de anderen doen en hij 'dan meedoet. Willem de Bas heeft overlegd met zijn zoon, de student. Die heeft zijn vader geadviseerd, alle adressen een gelijkluidend schrijven te zenden met afzonderlijk bijgesloten verklaring, waarbij ondergeteekende instemt met liet plan, gemeenschappe lijk op te treden cn Willem de Bas voorloopig machtigt, zich daartoe in verbinding te stellen met Mrs. Brant Van Welden. Het resultaat is niet dik. Sommigen laten niets van zich hooren, anderen hebben het formulier onderteekend en sturen het met begeleidend schrijven vol maar's en indien's, slechts enkelen geven onvenvaardelijk volmacht. Bij Brant Van Walden gaat het nog slechter. Een klein getal bericht, hun belangen reeds in andere handen te hebben gegeven, het ovefgroote deel zwijgt Ze zijn nu maar blij, het boertje de adressen gegeven te hebben en hopen daardoor nu nog op eenig resultaat. Als ze tenslotte alleen voor Huidekooper moeten werken, gaat het heele depót er aan. Eigenlijk moet het dan worden aangevuld tot tweehonderd of tweehonderdvijftig gulden, maar ze hoorden, dat hun lastgever inmiddels overleden is. Het vlot maar slecht. En dat, nu ze juist de geschiedenis zoo uitvoerig kunnen vaststellen! Mevrouw de weduweHuidekooper en haar zoon Dirk hebben het niet gemakkelijk. Er is maar weinig contant geld in huis. Dc begrafenis heeft veel gekost, de rekeningen van het feest- avondje komen los cri de ooms moeten hun honderdvijftig gulden nog terug hebben. Ze hebben zulks terloops aangeroerd en verzekerd, dat er volstrekt geen haast bij is, maar toch Ze hooren niets van B'rant Van Welden, niets van hun kennis uit Amsterdam en de tijd gaat voort. Dc Amsterdammer schreef wel een condoleantiebrief bij vaders overlijden, maar de juiste graad van bloedverwantschap tusschen Katrijntje en Adreas Huydecoper is blijkbaar nog niet vastgesteld. Misschien is hij 't vergeten. Dirk zal naar den Haag gaan en informeeren bij Ërant Van Welden. 't Is met de aanloop van cliënten heel ongeregeld, maar Dirk treft juist een drukke morgen. Hij zit in dc wachtkamer met een ander, die hem voor is en de jongste bediende laat nog iemand binnen. „Ga u maar in de wachtkamer, meneer De Bas." De binnenkomende groet, loopt bedachtzaam, doch welver zekerd naar de tafel, zet zich en pakt een krant. Dirk benut de gelegenheid tot observatie. I-Iij ziet een stevig boertje, wiens naam De Bas is. Best mogelijk, dat hij komt voor dezelfde zaak. De ander voelt dc blik van Dirk. Hij kijkt o?; legt de krant neer en vraagt: „Is het hier zoo 'n druk kantoor?" „Dat schijnt wel, ja." „Kent u deze menschen?" „Nog niet lang. Een paar maanden." „O, toch al een paar maanden." „Hoorde ik goed, dat uw naam De Bas is?." „Dat is zoo." „Mijn naam is Huidekooper." „Huidekooper? Da's opmerkelijk." „Misschien komen we hier voor dezelfde*zaak", vermoedt Dirk". „De namen De Bas en Huidekooper zijn al meer verbonden geweest", peilt voorzichtig de ander. „En dat reeds eeuwen geleden, althans driehonderd jaar." „Zoo, dus u komt ook voor die erfeniszaak? Dan moet u mijn naam en adres toch kennen. U hebt zulk oen schrijven en dit formulier toch van mij ontvangen?" Dirk kijkt bevreemd. „Neen, nooit gezien." De Bas raadpleegt zijn adressenlijst. „U staat hier niet op." „Hoe weet u al die adressen?" „Die heb ik hier gehaald." v Daar begrijpt Dirk niets van. „U hebt toch dit rondschrijven van-ben ontvangen?" „Neen, ook niet. Dat is wat moois. Ze zijn al maanden voo" ons aan t werk en gaan ze nu achter mijn rug „Meneer Huidekooper!" waarschuwt de jongstè'bedicnj» I-Iij kijkt vragend naar De Bas. „Ga u maar binnen", zegt deze, ,^n laat mij dan roepen. Bil moet eerst worden opgelost." Dc juristen zijn nog al verrast door deze toevallige ont moeting Ze verklaren het geval, door te zeggen, dat zc al lang te°°schn^m00Per Wa'"en en hem dus niet ^hoefden aan Maar De Bas antwoordt adrem: „Op de lijst van het Departe ment stonden alle namen, dus ook «ie van meneer Huidekooper Waarom? U m'j hebt u die naam weBgeIaten! Daar praten de anderen overheen. „Hoeren, u zult beslist tevreden zijn. Wij hebben zooveel gegevens verzameld, dat de volledige historie van Alexander do Bas en Cathenna Huvcle- copcr daaruit door ons geconstrueerd kon worden. Fon exemplaar zenden we u en aan de adressen van meneer Dc Ba? Dat zal nog eenige dagen duren, want daar is veel werk aan Dirk zegt maar weinig. Hij is boos cn zijn vertrouwen geschokt Hij sluit zich nu aan bij de combi» -tie De Bas Na twee dagen ontvangt De Bas een schriftelijke bevé*aging van het gevoerde gesprek benevens het verzoek „zooaC WQ dit gewoon zijn", tweehonderd gulden te deponeeren. Een minachtend lachje en oen brief zijn het result-.A In do brief staat, dat Willem de Bas nog nooit in gebreke bleef geprest eerde arbeid behoorlijk te betalen, er niet nan denkt oei waarborg te stellen en zij naar hem«kunnen Aformecren b i den burgemeester van zijn woonplaats. Veertien dagen later ontvangt hij de oude historie. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9