HET PARLEMENT IN 1935 rüJaak, d& oveA, MAANDAG 6 JANUARI 1936 EEN POLITIEK EN PARLEMENTAIR BEWOGEN JAAR TWEEDE KAMER De groote crisis Het jaar 1933tmag uit politiek en parle mentair oogpunt als een jaar van bijzondere bewogenheid worden aangemerkt. Niet alleen werd het Nederlandsche volk tweemaal ter stembus opgeroepen. in April voor oe Statenverkiezingen en in Juni voor de vernieuwing der gemeenteraden maar op 23 Juli ontstond tusschen de Tweede Kamer en het Kabinet tijdens de behandr- ling van het groote Bezuinigingsontwerp een ernstige botsing, welke leidde tot een gelukkig korte wijl lioogstge vaar lij ke kabinetscrisis. In deze crisis manifesteerde zich de poli tieke spanning, welke sinds geruimen tijd re^rf» bestond tusschen de R.-K. Kamer fractie en het Kabinet en geaurende enkele voorafgaande maanden in bijzondere mate was versterkt door een critiek en agitatie in de R.K. pers, welke door haar algemeen heid en uniformiteit sterk den indruk maak te niet als een spontane, actie te kunnen wor den beschouwd. Het kabinet daarop kwam het neer bleef ver beneden zijn taak en verdiende eigenlijk geenerlei vertrouwen meer. Daarbij kwam uit dezen zelfden hoek een sterk drijven naar devaluatie, hoewel tevens vaststona. dat op dit punt in den boe zem der R.-K. fractie verdeeldheid bestond. Uiterlijk demonstreerde zij haar schijn-een heid in economisch opzicht door een parle mentaire actie voor z.g. „consekwente defla tie", een begrip, waarvan de inhoud niet concreet kan worden gedefinieerd. Dit verzet., dat. door de S.D.A.P. op de meest roekclooze wijze wera aangemoedigd en geprikkeld gehoopt werd op 'n roomsch- rood kabinet, spitste zich vooral toe tegen den minisl-er-president. Dr. Colijn, van wege de economische en crisis-politiek, welke door het kabinet werd gevoerd. Miskend werd daarbij, dat de naast betrokken minister, n.l. de minister van Economische Zaken die sinds jaren van Katholieken huize was [volkomen de vrije hand had, en in niets, dat in hét belang des lands werd geacht, geremd werd. Sterk werd het verzet ook beïnvloed we merkten het reeds op door het sterke drijven binnen de R.K. Staatspartij naar devaluatie als middel ter bestrijding van de ernstige gevolgen, welke Neoerland van de economische wereldcrisis had te dragen Door het genoemde monetaire experiment meende men ons land, dat door zijn hoogst kwetsbare internationale economische pos tie bijzonder zwaar getroffen werd, uit de moeilijkheden te kunnen helpen. Het kabinet .verzette zich echter met kracht tegen dit gevaarlijke middel der vrijwillige devaluatie. De situatie werd ten slotte zoo, dat ae onderling sterk verdeelde oppositie uit den roomsch-rooden hoek voor de consekwentie werd geplaatst. Onmachtig en onbekwaam bleek zij toen om het bewind over te nemen nomische Zaken, Mr. Steenberghe, op het onverwachtst ontslag. Hij kon zich met de economische politiek der Regeering niet meer vereenigen; voor hem was devaluatie en onmisbaar middel om tot verlaging \an aste lasten te kunnen koinen. Minister Steenberghe stond echter in liet kabinet in zijn opvattingen alleen. Tcrnauwertijd een jaar was hij aan het bewind geweest. Prof. Gelissen werd zijn opvolger. Het Kabinet had reeds eerder pcrsoneele verliezen geleden. Op 13 Januari was overleden de minister van Waterstaat, Mr. J. A. Kalff en op 18 Mei was de minister van Onderwijs, Mr. H. P. Marchant, uit het Kabinet getreden, wijl hem op zijn verzoek eervol ontslag was verleend. Dit aflreden hield verband met het aanvaarden door dezen vrijz.-dcm. bewinds man van den R.-K. godsdienst. De vacature aan Waterstaat werd na een interim van Dr. Colijn, vervuld door de be noeming van Jhr. Ir. v. Lidth de Jeude; Onderwijs kWam tijdelijk in handen van Prof. Slotemaker de Bruine Intusschen maalae de parlementaire molen voort Op 20 Juni hechtte de Kamer haar goed keuring aan de stichting van de Ned. Om roep Zender Maatschappij, welke een nieu wc periode in de radio-ontwikkeling inluidde Op 9 Juli werd de Wegenverkeerswet z.h.s. goedgekeurd, eveneens de regeling betref fende Uitverkoopen in het winkelbedrijf en het wetje, waarbij aan het onder cura teele gestelce Beerta met September weer zelfstandigheid hergeven werd. De verlaging der loodsgelden in de steun aan de zeescheepvaart waren twee belang rijke crisismaatregelen, die eveneens in Juli werden goedgekeurd. Werkzaamheden der Kamer Dat de gang der parlementaire werkzaam heden beïnvloed werd door de latente en openlijke politieke twisten, spreekt wel van zelf. Toch wist óe Kamer door zelfbeper king en sterke inkorting van den spreek tijd, veel in te halen. Ook kon na de crisis, die noodlottig dreigde te worden voor land cn volk we zijn misschien geen 24 uur ,van een monetaire ineenstorting verwijderd geweest heel wat rustiger worden gewerkt Er was wel iets geleerd, al waren niet alle .wolken opgeklaard. De Kamer begon haar werkzaamheden op Ï2 Februari met het in behandeling nemen der Indische begrooting. Met die van Suri name er bij werden er twee parlementaire .weken aan besteed. De verbindend en onverbindend verkla ring van ondernemersovereenkomsten indertijd ingediend door Dr. Colijn als waarnemend minister van Economische Za ken kon op 26 Februari in openbare behandeling koinen. Met 63 tegen 17 stem men werd dit hoogst belangrijke ontwerp op 1 Maart aangenomen. Dienzelfden dag had' een van de weinige interpellaties plaats, welke tegenwoordig nog door de Kamer worden toegestaan. Zij gold het verblijf van revolutionaire vreemdelin-. gen in ons land. De communistische voor man, die haar had aangevraagd, kon er zich niet mee vereenigen, dat hinderlijk wor dende revolutionaire elementen, die in ons land van het asylrecht profiteerden, soms over de grenzen worden gezet. Vooral had hij er bezwaar tegen als deze uitleiding in Oostelijke richting plaats had. Verkeersfonds en Landbouwcrisisfonds kregen in begin Maart een beurt. Minister de Wilde had in die dagen een [verschil van meening met de Kamer uit te vechten over de grenzen van de bevoegd heid van den minister op- grond van de Amb tenaren wet ten aanzien van salarisregelin- gen van lagere organen. Een den minister onwelgevallig amendement-Suring, dat het begrip „exces" nader trachtte te omschrij ven en te beperken, werd ten slotte met 48 tegen 42 stemmen aangenomen. Dezelfde minister werd ook nog op een iander punt door de Kamer bemoeilijkt, n.l. bij de behandeling van een wijziging der Kieswet. Wel werd aanvaard om den vollen kiesdeeler als vereischte voor het verkrijgen van een Kamerzetel te stellen, maar de be paling, dat om de deuren van de Volksver tegenwoordiging voor zich te zien openen, door een partij ten minste drie zetels moesten zijn verworven, werd door de Ka mer afgewezen, evenals het verwijderen van „vrijgestelden", organisaties van overheids personeel uit vertegenwoordigende colleges Op 27 Maart werd het Kieswetsontwerp met 69 tegen 10 stemmen aangenomen. Een nieuw Tarief van invoerrechten, waarbij een heffing van 12 pet. het normale percentage werd, kreeg op 9 April de sanctie der Kamer. Dienzelfden dag werd voor de Ongevallenwet het premiestelsel door het omslagstelsel vervangen en werd beslo ten om de rijksbijdrage aan het Invalidi- teilsfonds met 10 millioen te verlagen. Niet zonder belang was ook de wijziging der Armenwet, Avaarbij een regeling in het leven werd geroepen met betrekking tot de betaling van de kosten van verzorging van behoeftigen, die een ongeval krijgen. De kosten zullen voortaan ten laste komen van de woonplaats van het slachtoffer. Toen op 7 Mei de commissie van voorbe reiding werd' benoemd A-oor het inmiddels ingediende groote Bezuinigingsontwerp de den zich, naar aanleiding van een nog te vei w'a en ontwerp tot vermindering van z.g. v 3 lasten, de eerste schermutselingen voor verband met de economische Re- geermgspolitiek. Getracht werd beide be zuiniging en vermindering van vaste lasten aan aar te koppelen. De „stille" oppo sitie vc Ikaar, zulks tot schade van de goede ~elijk later wel heel duidelijk is gewr Barstei het Kabinet Op 3 Juni vro- de minister .van Eco- Het Kabinet vraagt ontslag Den 17den van die maand begon het debat o\'er het Bezuinigingsontwerp. Op 23 Juli kwam het politieke déraillement. De R.-K. fractie weigerde haar vertrouwen aan het Kabinet. Aan oen avond van dien dag vroeg Dr. Colijn schorsing der beraadslagingen over het in behandeling zijnde wetsont werp, nu gebleken was, dat aan het Kabi net de steun was ontvallen van de sterkste groep, waarop het placht te steunen. Twee dagen later stelde het Kabinet zijn portefeuille ter beschikking van H. M. de Koningin. Het aftreden van het Kabinet bracht in den lande hevige beroering te weeg. De ongerustheid door de daad der R.-K. fractie gewekt Avei-Q versterkt door het openlijke aanbod der soc.-dem. om tot de vorming van een Rooinsch-Rood Kabinet over te gaan en had tot gevolg, dat heftige speculaties legen den gulden ondernomen werden. De Nederlandsche Bank wist door scherpe dis conto-maatregelen en ten koste van goud- afgiften tot een bedrag \'an ruim 130 mil lioen gulden het a-reigende kwaad te zweren. Bovendien Averd de Kabinetscrisis zeer snel opgelost. Prof. Aalberse kreeg 26 Juli een nieuwe opdracht, maar moest den volgenden dag zijn onmacht erkennen Den 29sten Juli kreeg Dr. Colijn opdracht tot vorming van een Kabinet. Reeds den volgenden dag was hij daarmee gereed. Alle ministers bleven; al leen hadden enkele verschikkingen plaats. De vacature aan Onderwijs werd vervuld door de benoeming van minister Slotema ker de Bruine, die aan Sociale Zaken werd opgevolgd door Mr. M. Slingenberg, vrijz.- dem. lid van de Eerste Kamer. Economi sche Zaken werd gesplitst: minister Gelis sen werd minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, terwijl minister Deckers Defensie verliet en Landbouw en Visscherij voor zijn rekening kreeg. Het departement van Defensie bleef voorloopig open nadat het R.-K. lid der TAveede Kamer Mr. Gose- ling, die in het conflict nog al een actieve rol had gespeeld, voor een benoeming be dankt had. Toen nam Dr. Colijn voorloopig ook dit ministerie voor zijn rekening. Niet onwaarschijnlijk zal hij er blijven ook. Hoewel het nieuwe Kabinet zich bereid had verklaard voor het Parlement te ver schijnen, scheen de Tweede Kanier daar aan geen behoefte te hebben. Zij liet hel BczuiniginsontAverp rusten tot aan het be- 'n van bet nieuwe parlementaire jaar. Op 24 September kwam hel opnieuw In behandeling; een crisisdebat, dat 'n uitersi rustig verloop had, ging er mee gepaard. Op 2 October werd het ontwerp aangenomen met 51 legen 23 stemmen. Van toen af ging het Averk rustig verder Weer aan 't werk Op 24 October werd bet Sanctie-ontwerp (in verband met vijandelijkheden Italië- Abessinië) met GS tegen 3 stemmen goed gekeurd. Den 7en November Averd begonnen met de Algemeene BesehouAvingen over de Rijksbegrooting; op 20 December werd er de laatste hand aan gelegd. Uit deze periode maken Ave slechts en kele aanteekeningen. Een voorstel der Regeering om opcenten te heffen op de Omzetbelasting stuitte op sterken tegenstand en Averd teruggenomen. Een daarmee verband houdende verlaging van den Gedistilleerdaccijns bleef achter wege en het voorstel om de inkomsten voor het Werkloosheidssubsidiefonds te verhoo- gen werd ten slotte met 56—24 stemmen aangenomen. Z.h.s. keurde de Kamer een wetsontwerp goed tot het verder tegengaan van de z.g cumulatie Hetzelfde geschiedde met de Re eling van koop en verkoop op afbetaling. Bij de Defensiebegrooting Arerklaarae de rijz.-dem. fractieleider in de wereldsituatie aanleiding te vinden zijn stem weer aan deze begrooting te geven. Een van zijn fractiegenooten sloot zich bij hem aan. Goedgekeurd werden voorts nog de Be scherming tegen luchtaanvallen (81—2 st.> en de Crisis-Hypotheekaflossingswet. Het laatst hield de Kamer zich bezig mot de Bezuiniging op de Onderwijsuitgaven. De gehuwde onderwijzeres Averd daarbij uit de school verwijderd, de leerlingenschaal ver hoogd, maar ten aanzien van de concen tratie der bijzondere scholen dreigde een botsing tusschen Kabinet en rechterzijde. Het conflict werd afgewend doordat de Re geering de omstreden paragraaf terugnam en een staatscommissie toezegde om bevreoigende regeling te zoeken. Daardoor kon op 20 December nog in vrede worden gescheiden, nadat het Bezuinigings- ontAverp met 71 tegen 22 sL was goedge- Na een periode van ingespannen arbeid kon het Kerstreces ingaan. Personalia Wat de Personalia betreft hebben we te memoreeren het overlijden van den minis ter van Waterstaat, Mr. J. A. Kalff, op 13 Januari. In Jhr. Ir. v. Lidth de Jeude werd een bekwaam opvolger gevonden. Op 28 Februari herdacht de voorzitter het plotseling overlijden van Saatsraad Iden- burg, oud-lid der Kamer en oud-minister van Koloniën. Het aftreden van minister Steenberghe de benoeming van zijn opvolger releveerden we reeds. Mr. P. W. A. Cort v. d. Linden, de premier uit het oorlogskabinet 1913—191S, Averd op 17 Juli, na zijn verscheiden op hoogen leeftijd herdacht. Precies tAvee maanden later, op 17 Sept., wijdde de voorzitter woor- acn van nagedachtenis aan de door een ongeval om het leven gekomen Koningin Astrid van België. Van de leden der Kamer gingen heen de heeren Teeskens (R.-K.) wegens zijn benoe ming tot lid van de Eerste Kamer, Mr. v. Rappard (Lib.) om dezelfde reden, oe heer Brautigam (S.D.) in verband met het aan vaarden van het wethouderschap van Rot terdam en de heer Snoeck Henkemans (C.-H.), die na een langjarig Kamerlidmaat schap aan het wethouderschap van den Haag de voorkeur gaf. Hun opvolgers waren resp. de heeren Lockefeer, Mr. Coops, Mr. Donker en T Krol De Kamer had aan het einde des jaars 3 politiek dakloozen in haar midden. Non possumus De gedwongen concentratie van het B. O. Volle nadruk hebben we gelegd op het e i t. dat de linkerzijde noch in de Kamer, noch in de pers ook maar beproefd heeft de argumenten tegen de gedwongen concentra tie van B. L. S. te weerleggen. Het waren enkel gevoelsargumenten. In het laatste nummer van „Do R. K. Staatspartij' 'wordt dit nog eens onder een nieuwe lichtval duidelijk gemaakt. We le zen daar: „De rede van den Iheer Suring moge nog zoo interessant zijn voor den heer Albarda en... voor anderen, de heer Su ring zal de eerste zijn om tc erkennen, dat hij gegevens bezigde, die A'oor ieder gemakkelijk toegankelijk zijn die zeker niet nieuAV waren. Niettemin is Aveerlegging achterAArege gebleven. Niet anders verging het mr. Terpstra. In deze situatie behoeft het geen venvondering te Avekken, dat ook Minister Slotemaker, die zich Avel voor een zeer zAvare en on dankbare taak geplaatst zag, in zijn ver dediging niet kon slagen. Hoe is het mogelijk geweest, dat "dergelijke situatie is ontstaan? Ons dunkt, de heeren Suring en Terpstra hebben de spijker op de kop geslagen door als aanleiding, als grond deze ge- dachtengang aan te wijzen: Onder den vorigen Minister van Onderwijs is een aantal openbare scholen opgeheven; daarom wordt het hoog tijd, dat op het bijzonder onderwijs soortgelijke maatre gelen worden toegepast. Mr. Terpstra noemde met volle overtuiging deze ge- dachtengang onjuist en hoogst bedenke lijk. En de heer Suring deed goed door in zijn systematisch betoog de oorsprong van die gedachten, en van het gemakke lijke voorttieren daarvan te zoeken in heel \A-at misverstand, dat in en buiten de Kamer omtrent deze materie bestaat en tot uiting is gekomen. Niet ten onrechte kon hij de onvol doende en gebrekkige \roorlichting door vele persorganen in den laatsten tijd tot gptuipe nemen voor de sfeer buiten dp Kamer en de redevoering, die juist voor hem de liberale afgeA*aardigde mr. Coops gehouden had, voor het inzicht in de Ka- Wij zeggen niet, dat ook het Kabinet rechtstreeks aan die misverstanden ten prooi is gevallen. Maar wij kunnen het toch niet anders zien, dan dat het den in- Door financieelen steun van de gemeentede vereen, de Hollandsche Molen, en het plaat selijk Oudheidkundig Genootschap blij ft de laatste, molen der. stad Arnhem behouden. vloed en don weerslag dier misverstan den niet tijdig heeft gekeerd en weer- Na de onbcantAvoorde hoofdargumenten tegen het regeeringsvoorstel gegroepeerd te hebben, laat liet orgaan der R. K. Staatspartij een non possumus hooren te gen de mogelijkheid, dat dc Regeering Colijn zou trachten dc samemverking met de Tweede Kamer te saboteeren: „Aan één zaak moeten Ave sterk vast houden: het verzet tegen de A-oorstellen, zooals ze zijn gedaan Avas volkomen re delijk. Nu de Regeering in de verklaring van den Minister-President gemeend .heeft, de mogelijkheid te moeten openla ten zelfs van een ongewijzigde indiening Aran dc bepalingen van par. 12, kan het daarom het resultaat van het te onder nemen werk slechts ten goede komen wanneer men weet, dat wij ook dan een „non possumus" zouden moeten laten hooren, opdat wij, medeAverkend in goed vertrouAven, dat slotwoord nooit zul Ten behoeven uit te spreken." Concentratie; niet om de financiën Vastgeroest in die beschimmelde restan ten uit de schoolstrijd, zagen vele voor standers der openbare school de aanne ming van 12 als de dag der victorie tege moet; zegt. de Nederlander. Indien hun die ontgaan zou, zou hun critiek op de opheffing van openbare scho len weer in sterfte mate levendig Avorden. Dit gevaar moest afgeAvend. Ziedaar het beheerschende politieke element in de strijd om 12. Het is te betreuren, dat thans AA'el zeer vast is komen te staan, dat paragraaf 12 in hoofdzaak is ingegeven niet door be- zuinigingsdrang, maar door overwegin gen, die daaraan vreemd hadden belioo- ren te blijven. Zulks blijkt niet alleèn uit het aanvankelijk voornemen tot uit treden A'an de linkschc ministers, maar ook uit de zinsnede in de Regeeringsver- klaring, Avaarin aangekondigd wordt, dat eventueele fouten, door minister Marchant bij de opheffing van openbare scholen begaan, zullen Avorden goedge maakt. Op zich zelf natuurlijk een prijs lijk voornemen, maar Avaarvan de aan kondiging op dit oogenblik en in dit ver hand niet anders kan beteekenen dan écn van de concessies, Avaartegen voor melde ministers de voorloopige terugne- ming van 12 hebben aanvaard. Ilct zijn niet al te gunstige teekenen, AA'aaronder dc nieuAve Staatscommissie zal bijeenkomen. Moge iets van den geest van de Commissie-Bos spoedig over haan vaardig worden. Hinderlijk volgen De toelichting, Avelke het partijbestuur van de R.K. Staatspartij onlangs bij het ontwerp-beginsclprogram in het licht heeft gege\en. wordt ook in de Maasbode be- sproken. Belangrijk is, hier nogmaals te vinden da afwijzing van de nationaal-socialistische „totale staat". Het doel van de staat heat; het algemeen welzijn. „De Maasbode" vco» volgt: Negatief is hiermee alvast dit gezegd: dat de staat zijn doel niet heeft in zichi zelf, dat hij er niet alleen is om zich zelfs wil. De zorg voor zijn voortbe staan, voor zijn machtsontplooiing, is niet zijn doel, maar is slechts een der middelen, om zijn doel te bereiken. Door dit te aanvaarden hebben wij positief stelling genomen tegenover de aanhangers van de totale staat, die ieder I levensterrein meent in zijn maohtssfeer I te moeten brengen. Het doel van de staat is. een zoodanige toestand te ver- Avezenlijkcn, dat ieder, hetzij individu, hetzij gemeenschap, in de gelegenheid is zijn eigen doel te bereiken De staat ia er juist, omdat de enkelingen in de la gere gemeenschappen niet voldoende id staat zijn om afzonderlijk ook zelfs maar te ieA^en, veel minder nog om een in elk opzioht menschwaardig en aa'aar lijk ze delijk leven te leiden. De hopgste na tuurlijke gemeenschap, die alleen dit mogelijk kan maken, is de staat. De roode pers, steeds strevend naar samen gaan met de R.K.S.P. voegt aan dit citait gauw toe: Wie kennis genomen heeft van <Jd partij rapporten over dit onderwerp weet, dat wij ons, hoewel uitgaande van een andere grondslag, met de houding, die de katholieken aldus in de practijk ten aanzien van ie staat aannemen, zeer wel kunnen vcreenigen. Dat lijkt werkelijk hinderlijk volgen. Mr. Westerman werd door het hoofdbe stuur van Nationaal Herstel gedesavoueerd, Mr. Duys Averd geroyeerd als lid der S.D.A.P. on Prof. Dr. H. Visscher scheidde, zich af van de anti-rev. partij door de oprichting vaD de Chr. Nationale Partij. EERSTE KAMER De Kamer, die haast maakt De Senaat zorgde ook dit jaar weer voor een vlotte expeditie der verschillende wets ontwerpen op deri weg naar het Staatsblad Reeds den 8sten Januari werd het werk hervat. Het was toen het wetsontwerp be treffende het ontslag der huwende onoer- 'ijzeres, dat met 26 tegen 17 stemmen werd goedgekeurd. Vier weken later werd de Rijksbegrooting in behandeling genomen en op 21 Maart was het laatste hoofdstuk afgedaan. Daar tusschen door ging nog op 27 Febr. een onteigening voor het Twente-Rijnkanaal en de verwerping van het ontwerp-Lint- bebouwing met 25 tegen 9 stemmen. De minister van Onderwijs, Mr. Marchant, voerde in dien tijd zijn laatste spellingdebat. De toen reeds crypto-Katholieke minister wist aan een veroordeelende uitspraak der Kamer te ontkomen. Een motie-Lohman werd op 21 Maart met 2317 stemmen ver worpen. In de maand April deed de Kamer een belangrijke wijziging der Onteigeningswet af; 8 en 9 Mei werden besteed aan de Indi sche en Surinaamsche begrooting en 22 en 23 Mei aan de Bindend- en onverbindend- verklaring van ondernemersovereenkomsten (aangenomen met 318 stemmen). Uit de maanden Juni en Juli noemen we voorts: Tarief van invoerrechten (12 pet,) op 26 Juni, Verkeersfonds op 27 Juni en de nieuwe omroepzendermaatschappij „Nozema" op 18 Juli en Beerta op 30 Juli. Persoonswisseling Het nieuwe zittingjaar begon met een voor de helft vernieuwde Kamer. Bij het onder zoek der geloofsbrieven rees twijfel om trent het Nederlanderschap van een uer beide gekozen N.S.B.-leden. De Kamer be sloot deze Aangelegenheden in haar afdee lingen te onderzoeken. De betrokkene, graaf de Marchant et d' Ansembourg kon dus voorloopig niet worden toegelaten. Zijn col lega, Mr. v. Vessem, gaf er toen ook den brui van en hoewel hij reeds voor den voor zitter stond om den eed af te leggen, deser teerde hij op het laatste nippertje bij deze plechtigheid. Op 13 December werd tot toelating van den graaf die bij het onderzoek der kwestie weinig medewerking en rondbor stigheid toonde besloten en op 18 Dec. kon hij met zijn medestander worden geïnstal leerd. De Kamer deed in de laatste maanden des jaars zoo vlot mogelijk oe haar toegezon den wetsontwerpen af. Van de voornaamste noemen we: de verlaging der loodsgelden, het Sanctie ontwerp en de daaraan voorafgegane mach tiging tot uitvoerverboden ter bevordering van de internationale samemverking in het belaijg van den vrede, de invoering van den Midden-Europeeschen tijd Avelk voorstel met 328 st verworpen Averd hel BezuinigingsontAverp en oe versterking van de inkomsten van het Werkloosheidssubsidie fonds. Van gaan en komen Ook in de Eerste Kamer Averden verschil lende gedachtenisredevoeringen uitgespro ken. Op 5 Febr. voor minister Kalff, op 28 Febr. voor Staatsraad Idenburg, op 21 Mei voor het overleden lid der Kamer Mr. H. Smeenge, op 10 Juli voor Mr. Cort van der Linden en op 10 Sept. voor Koningin Astrid van België. Aan de Kamer ontviel haar griffier Jhr. Mr. W. A. Beelaerts van Blokland. Als zijn opvolger Averd aangewezen de commies griffier Mr. L, A, de Block, terwijl in diens plaats werd benoemd de anti-rev. heer Mr. .J van Andel Gzn. De geheele rechterzijde is thans in het bureau der Kamer vertegen woordigd. Van de zittende leden nam de heer J. W. Baron de Vos van Steenwijk (C.-H.) ont slag; opvolger was de heer Mr. G. Kolff. Mr. Smeenge (Lib.) overleed en werd vervan gen door Mr. v. Rappard. Voorts deed de heer Mr. W. H. M. Werker zijn intrede in de plaats van Mr. Slingenberg (V.D.), die tot minister van Sociale Zaken werd be noemd. De vernieuwing van de helft der Eerste Kamer had tot gevolg, dat van de zittende leden uitvielen Mr. Fock (Lib.) en Mr. A. Kranenburg (V.D.). Vrijwillig traden af oe heeren Heerkens Thijssen (R.-K.), Vissei (R.K.), Dr. Wibaut (S.D.) en Oudegeest (S.D.). Bij deze verkiezing werden tot lid der Kamer gekozen de heeren Graaf de Mar chant et d'Ansembourg en Mr v. Vessem, beiden op last van den leider der Nat, Soc. Beweging. KALENDERS 1936 Wij ontvingen de volgende kalenders voor het nieuwe jaar: Nederlandsche Middenstandsbank N.V., Heerengracht 580, Amsterdam. Een keurig gebonden boekje, formaat 11 X 17 cM. Elke bladzijde is voor drie dagen bestemd, zoo dat er overvloed van ruimte is voor noti ties. Een kostbare maar ook zeer practische reclame, die in breeden kring waardeering zal vinden. Dagblad „De Rotterdammer", Goudsche Singel 105, Rotterdam. Metaalwareniabriek „Drenthina" te IIoo geveen. Vereen, van Levensverzekering „St. Eloy" te Rotterdam. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam. „Noord-Braband", Maatschappij van ver zekering op het leven, Waalwijk (1843). Deze vijf kalenders noemen wij in één adem, omdat de uitvoering tamelijk gelijk is. 't Zijn keurig gebonden boekjes, die er geheel op berekend zijn in vest, jas of por tefeuille de geheele jaarreis mede te maken Behalve de eigenlijke agenda, die voor no tities bestemd is, werd opgenomen: feest dagen, tarieven voor poststukken en tele grammen, titulatuur, lengtematen, eerste hulp bij ongelukken, enz. De boekjes hebben een groote practische waarde; de luxueuze uitvoering maakt ze bovendien tot een zeer begeerlijk bezit. N.V. Zuid-NederL Drukkerij, St. Joris- straat 37, 's-Hertogenbosch. Een duidelijk weekkalender op schild met bloemversie- ring. Goed voor kantoorgebruik. Nederl. Kruidcniersbond, Heemraadssin gel 190, Rotterdam. De uitvoering van deze maandkaleiwler werd opgedragen aan m> W. Schermelé te Amsterdam, die voor haar ontwerpen Nederlandsche folkloristische kleederdrachten koos. Coöperatie-Jeugdkalender van de Han delskamer „Haka" te Rotterdam. Bij do jeugd is deze kalender zeer gezocht en ook voor het nieuwe jaar is de uitvoering weer gelukkig te noemen. Robinson Jongens-Sportkalender. Een zes bladige kalender met kleurige platen. Deze kalender bewijst weer welk prachtig effect door goede kleuren-combinatie is te ver krijgen. Hendk. Veder N.V., IJselstraat 10, Rotter dam. Een practische weekkalender met bij elke dag hoog- en laagwaterstandcn. Temeente-Gasbedrijf, Rotterdam. Een mooi kalendertje, in zwart en blauw uitge voerrl. Elke maand een nieuwe teekening die meestal is een goedgeslaagde gas- reclame. Ned. Vereen, tot bescherming van dieren. Deze kalender is bedoeld voor schoollokaal en huiskamer en wil opwekken tot vrien» delijke gezindheid jegens het dier. Bij de afd. Rotterdam, Mathenesserlaan 302, zijn exemplaren a 0.50 verkrijgbaar. f.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder» land''. Een weekblok met veel ruimte vooi; a-aiiteekeningeni. Eenige pnaohtiige ilLu^i straties tusschen het blok. Vooral voor kan» toren een zeer bruikbare kalender. Nederlandsche Spoorwegen. Een moois. maanclkalendcr op gekleurde ondergrond. Boven elk blad een suggestieve teekening op spoorgebied. De kalenders van de Spoor» wegen zijn de laatste jaren zeer gezocht eH ook deze zal zijn weg wel vinden. Singer Naaimachines en Motoren. De „Sim ger streeft er altijd naar duidelijke kalen ders te geven, in de eerste plaats geschikt voor kantoor- en winkelgebruik. Ook dit jaar is 't weer een pracht-exemplaar, dat wij aanstonds een goede plaats op ons bureau hebben gegeven. Molijn Co, lak-, vernis- en verffabrieB, Rotterdam. Kalender met weekblok. Bij elk® dag kan men notities maken. Nederlandsche Telegraaf-Mij Radio-Hol» land. De uitvoering is gelijk aan vorige jat ren. De witte datum-cijfers doen het goed op de bruine ondergrond. Batavier-lijn, Wm H. Müller Co N.V., lobsterrein, Rotterdam. Een A/ierbladig® kalender op zeer kunstzinnige wijze uitge voerd. Een sieraad voor de huiskamer. „Hol land" is uitgebeeld, zooals men dat in 'jj buitenland zoo graag ziet. W. B. Diepeveen Co, Rotterdam, Amstoft dam. Een keurig uitgevoerde kalender met weekblok. Ruimte voor notities en elke dag opgave van de hoog- en laagwaterstanden, F. Röttgering, Bedrijfskleeding, Rotterdam, Een echte scheurkalender: elke dag een blad met groot cijfer. Zeer bruikbaar. Good Year. De bekende Engelsche kalen, der van groot formaat. Een fleurige plaat maakt hem zeer geschikt voor wand\rej> siering. Amstleven. Amsterdamsche Maatschappij van Levensverzekering, N. Spiegelstraat 17, Amsterdam. Levensverzekering-Maatschappij Utrecht, Maatschappij voor Assurantie, Disconto®» ring en Beleening der Stad Rotterdam, Anno 1720, Wijnstraat 9294, Rotterdam. Eerste Hollandsche Levensverzekerings» bank N.V., Keizersgracht 174—176, Amster» Nillmij te 's-Gravcnhagi Drop. Dagelijks schoonhouden Aran kanto ren, scholen, magazijnen enz., Aert van Nes- straat 121, Rotterdam. HA..V.-Bank, Schiedam. Smit, Slikkerveer. Een goed uitgevoerde weekkalender, waarvan de bladen geperfo» reerd zijn, zoodat men elke dag kan afscheu ren. Wel handig voor kantoorgebruijc.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8