KYR i Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. VAN OUD EN NIEUW MAANDAG 6 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 DE OORLOG IN OOST-AFRIKA OPNIEUW EEN AMBULANCE GEBOMBARDEERD Ditmaal de Egyptisch- Abessijnsche het slachtoffer Geen menschenlevens te betreuren Zaterdag hebben Italiaansche vlieg tuigen in de nabijheid van Daggaboer een ambulance gebombardeerd, waarbij geen menschenlevens verloren gingen, hoewel aanzienlijke schade werd aan gericht. In de gebombardeerde ambulance, welke uitging van het Egyptisch-Abes sijnsche Roode Kruis bevonden zich o.a. twee Britsche missionarissen. De aanval werd uitgevoerd door een vijftal Itali aansche vliegtuigen. Nader wordt bericht, dat de Egyp tisch-Abessijnsche Roode Kruis ambu lance zich op grooten afstand bevond van de veldlegers. Nadat de bommen naar beneden waren geworpen werden de Roode Kruis-tenten met machine geweervuur bestookt. In de ambulance werkten twee Engelsche artsen. Egypte vraagt inlichtingen De Egyptische regeering heeft haar Con sul in Addis Abeba om inlichtingen ver zocht over het bombardement van Dagga boer. De Consul bevestigde, dat de Egypti sche Ambulance, welke verwijderd was van het militaire kamp, door een luchtbombar dement getroffen is, maar dat de uitwer king tot materieele schade is beperkt ge bleven. De regeering wacht nieuwe inlichtingen af, om haar houding te bepalen. Het comi té voor sanitaire hulpverleeniging heeft een protesttelegram gezonden naar Genève en naar het Internationale Roode Kruis. Het gifgas in actie! Volgens berichten uit. Addis Abeba zijn tijdens een hevigen Italiaanschen aanval op het noordelijk front bij Amba Aladzji, ten Zuiden van Makalle, gifgasbommen gewor pen. Eenige personen werden gedood en versclieidenen gewond. Ook Debnat en Debra Tabor werden met gifgas- en brand bommen bestookt. Van vooraanstaande Abessijnsche zijde wordt verklaard, dat men ten zeerste ver ontwaardigd is over het voortdurende bom bardeeren van Roode Kruls-posten door de Italianen, en dat men zich afvraagt wat de grootc Europeesche mogendheden tegen deze schending der heiligste internationale in stelling zullen doen. Men heeft Abessinië aanvankelijk toela ting tot het Internationale Roode Kruis ge weigerd. omdat van deze instelling slechts beschaafde volken deel zouden kunnen uit maken. Het herhaaldelijk bombardeeren van Roode Ivruis-posten door de Italianen, die door dit ten derde male te doen duide lijk toonen, dat zij het opzettelijk doen, schaadt het Europeesche prestige enorm. Ten aanzien van de Italiaansche verkla ring, dat gebombardeerd is als vergelding voor den dood van den onderluitenant-vlie genier Tito, die door de Abessijnen was ge dood, wordt van Abessijnsche zijde ver klaard, dat deze opvatting misplaatst is. De Abessijnen zijn van oordeel, dat het geoor loofd is ook een vliegtuig, dat achter de frontlijn daalt met hu-n primitieve wapenen als zwaard en lans aan te vallen en de bemanning onschadelijk te maken, aange zien zij bij hun landing ook gebruik maken van hun mitrailleurs tegen de Abessijnen. De Abessijnen achten zich tegenover een vijand, die met gasbommen ambulances aanvalt en deze met mitrailleurvuur be stookt gerechtigd te handelen, zooals zij hebben gedaan. Dc Italiaansche verliescijfers Volgens een officieele statistiek zijn van 1 Januari 1935 tot 31 December 1935 van de Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika 390 officieren, onder-officieren en minderen gedood en worden 14 militairen vermist. In hetzelfde tijdvak zijn 259 arbeiders ten gevolge van ongelukken of ziekte om het leven gekomen. In 1935 zijn 61.000 arbeiders uit Italië in Oost-Afrika aangekomen, van wie de mees ten in Eritrea. 11.338 arbeiders zijn naar Italië terugge keerd wegens het afloopen van hun over eenkomst of om andere redenen. Op het oogenblik werken in Eritrea en Somaliland 50.000 arbeiders. Twee vliegtuigen verloren Te Rome wordt officieel meegedeeld dat twee Italiaansche vliegtuigen bij een vlucht over het Kafta-gebied, in N.W. Abessinië, nabij de grens zijn neergeschoten. De inzit tenden werden gedood. Werving van specialisten De Italiaansche minister van oorlog heeft de vrijwillige aanmelding opengesteld voor 3630 specialisten voor gemotoriseerde infan- terieregimenten, tanks, snelle vechtwagens, artillerie, genie, sanitaire diensten en inten dance. De in dienst tredenden zullen zich voor twee jaar moeten verbinden. De Italiaansche Yereeniging van oud strijders heeft besloten, afstand te doen van de bonusuitkeering, waarop de oud-strijders in 1948 recht hebben. Dit bespaart de Ita liaansche regeering een bedrag van ruim 2 millioen lire in obligaties. Britsche troepentransporten De Sunday Dispatch meldt, dat het En gelsche stoomschip Scithia, dat 20.000 ton meet, is verbouwd tot troepentransportschip De Scithia, welke tot voor kort dienst deed op Amerika, zal reeds a.s. Woensdag van Southampton naar Alexandrië vertrekken met troepen, tanks, geschut en ander oor logsmateriaal. Het blad vost ar op, dat het de eersto k'-cr is seiii den wereldoorlog, dat een EngeNch stoomschip door het ministerie vi c Oorlog is gerequiretrd voor het trans- var- epen. 'ijk zullen binnenkort .ver- ITALIË OPENT NIEUWE ANTI-BRITSCHE CAMPAGNE ROOSEVELTS REDE KOEL ONTVANGEN Onze correspondent meldt ons uit Rome: President Roosevelts Boodschap is in Italië met een ijzig stilzwijgen begroet, zoo wel door de pers als in officieele kringen. Het eenige blad, dat commentaar geeft, is het Pauselijk blad, de „Osservatore Romano" dat er zich pessimistisch over uitlaat Daar het overzicht van de redevoering verkort werd weergegeven en alle yiinder welkome zinnen er uit waren geschrapt, gaat het Italiaansche volk, dat gewend is aan storm achtige en hevige commentaren van den Duce, er schouderophalend aan voorbij. In gezaghebbenue kringen verneemt men, dat de boodschap van president Roosevelt geen slechten indruk heeft gemaakt; men had, integendeel, een krachtiger aantal maatre gelen van hem verwacht. Aan den anderen kant wijst men er op, dat de volledige tekst nog steeds niet bekend is, zoodat het com mentaar niet zoo zeer op feiten als wel op gissingen berust En wat Italië erg hindert, is het stijf koppig niet willen begrijpen van de zaak, waarvoor Italië vecht, en het gebrek aan commentaren in het buitenland op de gru- weloaden. waarvan Abessinië wordt b.e- schuldigd. Men is van eening, dat, indien het buiten land voortgaat met critiek op Italië te oefe nen, meer Abessijnsche gruweldaden gepu bliceerd zullen worden, die de Italiaansche regeering tot nu toe geheim heeft gehou den. om de Italiaansche vrouwen niet te verontrusten, daar men bang is, dat het openbaar maken van de barbaarsche ver minkingen van Italiaansche soldaten een demoraliseerenden invloed op de bevolking kunnen hebben en tot een heftige anti- oorlogsstemming zou kunnen leiden. Inmiddels is de perscampagne tegen Enge land weer ingezet De campagne voor strengere strijdmethoden tegenover Abessinië is tijdelijk stopgezet en vandaag is Enge land weer het meest geliefde object, speciaal in verband met de actie aan den kant van Gayda is eveneens zeer slecht te spreken dringt in zijn blad op Italië's uittreoen uit den Volkenbond aan. De atmosfeer te Genève is or crdraoglijk voor Italië. Van alle kanten wordt gevraagd, waarom het dit instituut niet verlaat, doch het antwoord luidt, dat Italië lid zal blijven zoolang het de kracht heeft weerstand te bieden en zoo doende te verhinderen, dat de verwikkelde toestand in Europa, die door het Italiaansch- Abessijnsch conflict is ontstaan, niet nog verwarder wordt. Maar er is een grens aan allen weerstand en alles drijft Italië op het oongenblik naar die grens. (Auteursrecht New» Chronicle—A.N.P.) scheidene schepen van de White Star Line, o. m. de Laurertic, de Laconia en de Sa maria voor hetzelfde doel eveneens worden gerequireerd. Zooals de ouden zongen.... Vier ïtaliaantjes, van welke de oudste nog geen veertien jaren oud was, waren van huis weggeloopen om dienst te nemen bij het leger in Oost-Afrika. Te voet legden zij den weg tot Pavia af, daar zij er niet in konden slagen met een auto te mogen mede rijden. Zij werden door een agent opgepakt en vervolgens naar hun zeer ongerust gewor den families teruggezonden. Het probleem der Middellandsche Zee Rede van Federzomi De voorzitter van den Italiaanschen oe- naat, Federzoni, heeft ter gelegenheid van de inwijding van het instituut voor de stu die der internationale politiek in tegenwoor digheid van den graaf van Turijn en een groote menigte autoriteiten een redevoering uitgesproken over het probleem van de Middellandsche Zee. In deze rede stelde hij in het licht, dat tengevolge van het fascistische herstel van Italië en de versterking van zijn politieke militaire macht Londen vrees ging koeste ren voor de traditioneele verhouding van krachten in de Middellandsche Zee en arg waan opvatte ten opzichte van de Italiaan sche bedrijvigheid, vooral na het tot stand komen van de Fransch-Italiaansche overeen stemming. Daarom bestrijdt Londen de ge wettigde eischen van Italië in Abessinië door middel van het Volkënbondspact. De crisis zal overwonnen worden dank zij de vastberaden voortzetting van de Italiaan sche actie ten behoeve van de noodzakelijke doeleinden. In de Middellandsche Zee vormt Italië een niet op te heffen politieke werkelijkheid en niemand kan verlangen dat een volk van 44 millioen zielen afstand doet van zijn eigen ontwikkeling en toekomst. Italië heeft geen enkele reden en heeft er ook geen belang bij de Engelsche posities in Afrika te verzwakken, maar het heeft behoefte aan en recht op een beter begrip voor zijn eigen belangen. Het probleem van de Middellandsche Zee, dat met dat van Oost-Afrika het eenige probleem vormt, is voor Italië in de aller eerste plaats een vraagstuk van de onaf hankelijkheid. De Italiaansche goud-offers Naar uit Rome wordt gemeld, is de toeneming der goui-afgiften bij de in- zamelbureaux der fascistische partij gedurende de laatste dagen opgehouden en men kan wel aannemen dat het meeste, dat onder den invloed van den eersten impuls te voorschijn zou komen, reeds is afgegeven; dit sluit evenwel niet uit', dat een nieuwe opwelling van vaderlandsliefde nieuw materiaal te voorschijn kan brengen. Ook de inzameling van trouwringen kan als geëindigd worden beschouwd. Nadat jp den eigenlijken inzameldag 18 December volgens de officieele gegevens in Italië ongeveer 5 millioen nngen werden afgege ven, heeft men, rekening houdende met de omstandigheid, dat ongeveer 17 millioen trouwringen in totaal aanwezig moesten zijn, de inzameling op den Zondag daarop voortgezet. Hoeveel ringen toen nog werden afgestaan, is niet bekend, doch op grm<l v.an de resultaten der Leide dagen te /amen in enkele steden ?n op enkele inzamel- bureaux kan geconstateerd worden, dat de opbrengst op den tweeden dag veel minder was dan op den eersten. Indien men de verhouding bij ecmgo plaatsen, waai' het resultaat van beide da gen bekend is, als grondslag neemt, be draagt de totale opbrengst naar schatting ongeveer 6 millioen ringen. De opbrengst daarvan kan geschat wor den op omstreeks 300 millioen lire. Brengt men het overige afgestane goud mede in rekening, dan kan men verwach ten, dat er tusschen een half milliard en één ni'Hiard lire aar. goud geofferd is. NOODWEER BOVEN FRANKRIJK REGEN STREMT OVERAL HET VERKEER Een spoorbrug bezweken Het noodweer, dat sedert eenige dagen met ongekende hevigheid boven Frankrijk woedt, richt iederen dag opnieuw ernstige verwoestingen aan. Er valt bijzonder vïci regen. In tal van stroken zijn de rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor ge- heele gebieden onder water staan. In verschillende laag gelegen dorpen en stadsdeelen staat het water zeer hoog. De schade aan de te velde staande gewassen is aanzienlijk. De Seine is zoodanig gewassen, dat de kaden onder water staan. De situatie te Parijs is voorshands evenwel nog niet dreigend. In het departement Indre et ixiire is een spoorbrug bezweken juist op het oogenblik, dat een trein over de brug De locomotief sloeg om, terwijl de laat ste wagon uit de rails liep. De reizi gers zijn er met de schrik afgekomen. Niettemin is de materieele schade aan zienlijk. Bij Niort (dept. Deux-Sèvres) zijn gen darmen en militairen behulpzaam geweest bij de ontruiming van verschillende hui zon. Deze ontruiming werd met het oog op gevaar noodig geacht. Men vreest, dat twee personen, die ver mist worden, zijn verdronken. Te Poitiers (dept. Vienne) hebben de be woners aanzegging ontvangen. 1e kelders n ontruimen. Bij Tonnerre (Yonne) zijn geweldige rotsmassa's losgeraakt Verscheiden werk plaatsen en huizen zijn bedolven. Er zün geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Een geweldige lawine, niet van sneeuw, doch een van steenen, heeft het baanvak tusschen Chapionix en La Fayet geblok- Op sommige punten, zooals te Poitlcs, zijn niet alleen de straatwegen, maar ook de spoorwegen onbruikbaar'geworden. Men vreest, dat de Loire en de Seine tegen Dins dag een hoogtepunt hebben bereikt, dat sedert 1910 niet meer is voorgekomen. Te Angers moest het gemeentebestuur in vele overstroomde straten noodbruggen laten slaat, terwijl de pontonniers 'n bootdienst in stand hielden. De voorsteden van Nan tea staan grootendeels onder water en een klei ne visschershaven in de nabijheid kan slechts met booten bereikt worden. Boven het departement Calvados heeft een hevige storm gewoed, die in vele gemeenten groote schade aanrichtte. Meer dan 2000 sparren werden ontworteld en de materieele schade wordt geschat op ongeveer een mil lioen franc. Avignon, waar het water gezakt was wordt opnieuw door de Rhöne bedreigd. Het sixxirwegtraject ParijsModane kan niet bereden worden, zoodat het verkeer moest worden omgeleid. Roosevelt en de presidentsverkiezingen Van wei-ingelichte zijde, waar men in nauwe relatie staat met het Witte Huis, wordt verklaard, dat voorloopig van Roos? velt geen ingrijpende hervormingsvoorstel len te wachten zijn. Men neemt aan, dat vJj bij den aanvang van de eigenlijke verkie zingscampagne het kiezerscorps zijn nieuwe ■oorstellen zal voorleggen, waarbij hij het volk de keus zal geven, bom in zijn functie te handhaven met een mandaa* voor verdere ingrijpende hervormingen, of een tegenstan der te kiezen, die een einde zal maken aan de belangrijkste onderdeelen van de New Deal. In leidende democratische kringen is men ervan overtuigd, dat Roosevelt, ondanks het feit, dat zijn populariteit hier en daar is gaan tanen, met een zeer groote meerder heid herkozen zal worden. De „anti-?elfmoord-brigade" van Ovi nia is er in geslaagd een levensmoede man. die in den voor dit doel veel gebruik ten krater Miharayama op het eiland Osji- ma gesprongen was, te redden. Zoodra ont dekt was, dat weer een zelfmoordpoging was ondernomen, bad de genoemde briga ie tien leden opgeroepen, die heldhaftige po gingen in liet werk stelden om den bewus teloos in den krater liggenden man vaneen wissen dood te redden. Hun pogingen wer den door de dichte dampen, die uit den krater opstegen, verijdeld. Eindelijk bood zich een der tien vrijwil'i- gers aan met touwen af te dalen. Hij slaag de er werkelijk in den man te bereiken, d.e ten slotte met vereende krachten ongebe.- schcn werd. Hij thans in liet ziekenhuis opgenomen en begint reeds weer op krach ten te komen. EEN KLOKKENIST NEEMT AFSCHEID Slotconcert in den Nieuwjaarsnacht „Das alle Jahr vergangen ist" (van onzen Duitschen correspondent) Nadat we deMiieuwjaarsdienst in de eer waardige ParochialkJrche in de Klooster- strasse hadden bijgewoond, bleven we met een paar honderd belangstellenden in den kouden winterochtend geduldig buiten staan wachten. Wij wilden het afscheid bij wonen van den organist Siepert, naar den begaafden kunstenaar luisteren, die ruim vijftien jaar lang het kostbare klokkenspel heeft bediend, dat door den Pruisisohen koning Friedrich Wilhelm I tegen een voor dien tijd belangrijk aantal gouden dukaten word verworven van den Amsterdamschen klokkengieter Jan de Grave. Men beweert dat deze harde soldatenvorst, de vader van den lateren Frederik de Groote, gaarne naar het klokkenspel stond te luisteren en wij gelooven dat gaarne, want ruim tw«-e eeu.ven later worden wij, muzikaal wende bewoners eener wereldstad, nog be koord door het lieflijk geluid van 37 klok ken. Wij beleven het 1258ste concert van Hans Siepert, dat tevens zijn zwanen zang is. Berlijn's „hoogste" dirigent noemt afscheid van tienduizenden, die al die jaren naar zijn spel geluis terd hebben, ook al zagen en kenden ze hem riet eens van naam. In het hartje der wereldstad beleven we een brokje romantiek uit het begin der 18de eeuw en het afscheid \alt niet gemakkelijk, want er zijn in onzen banalen tijd slechts weinigen, die deze eigenaardige kunst beheersöhen. Klokslag twaalf uur zet het concert in met de oeroude melodie „Das alte Jahr vergangen ist" en dit afscheidslied van een veelbewogen jaar beteekent terzelfder tijd het definitieve afscheid van den wijsgeer! gen klokkenist, die al jaren veertig me ter boven ons uit het kostbare klokkenspel heeft bewaakt. Hij begroet het nieuwe jaar met het ook bij ons zoo graag gezongen lied „Beveel gerust uw wegen" en wil de velen, die zich plotseling aangegrepen voelen troosten met het gezang „Wer nur den iieben Gott lasst walten". Ons wacht nog een aardige verrassing. Een klein blaasorkest is mee naar boven geklommen en verhoogt het effect van het koraal „Grosser Gott, wir loben Dich". Zoo schuift deze bescheiden kunstenaar alle lof tuitingen van zich af en hij maant ons tot dezelfde bescheidenheid met „Dankt, dankt nu allen God". Na een korte pauze volgen enkele wereld- sche melodieën, worden wij vergast op den lievelingsmarsch van Adolf Hitler, den „Badenweiler Marsch", terwijl het concert besloten wordt met de beide „National- hvmnen", „Deutschland, Deutschland über alles" en „Die Fahne hoch, die Reihen fest Zoo nam Berlijn's begaafde klokkenist afscheid van de Paroohialkirdhe met het bewustzijn, dat dit heengaan niet sleohts hemzelf, maar minstens evenzeer zijn dui zenden bewonderaars moeilijk gevallen is. De Maas wast in België Tusschen Namen en Dinant is de Maas sterk gewassen, en heeft zij het omliggende land reeds overstroomd. Ook de Sambre is zoozeer aan het wassen dat zij buiten haar oevers dreigt te treden. De negers van Scottsboro Het bekende geval van de negen jonge negers van Scottsboro, die ervan beschul digd worden in 1931 in een goede/entrein twee blanke meisjes te hebben aangerand, zal voor de vierde maal voor het gerechtshof van den staat Alabama worden bahandeld. Het proces heeft zeer veel stof doen op- vaaien en in de geheele wereld is de zaak an de negen jeugdige negers bepleit, aan gezien bij de vorige processen verschillende onregelmatigheden bij de getuigenverhooreu zouden zijn voorgekomen. Bij deze nieuwe behandeling zal voor de eerste maal de jury anders zijn samengesteld dan bij de vorige processen, waarbij eenige negei-s ter dood werden veroordeeld. Volgens berichten in de bladen hebben drie gewapende personen op 4 Januari bij het sjxHirwegstation Tsjan Tsjoen (Chir.ee- sche provincie Hopei) een overval gepleegd op den sneltrein Peiping-Moekden. De daders openden een pistoolvitur op den sneltrein, ten einde deze tot staan te brengen. Daarbij zijn acht personen ge wond, o. w. een Japansche gendarm en een Japansche passagier. De dadere konden ontsnappen. De personen, die den aanslag op den treiL hebben gepleegd, hebben de uniform van de Chfneesche veiligheidspolitie gedragen. De gendarmerie stelt een onderzoek in. DE LINDBERGHS IN WALES Kolonel Charles Lindbergh en zijn vrouw en zoontje hebben den nacht van Vrijdag op Zaterdag doorgebracht in een klein hote" te Llandridod Wells in Wales, waar z'j arriveerden per auto. Zaterdagochtend werd de autotocht voortgezet. Men neemt aan, dat de Lindberghs /.ijn vertrokken naar liet huis van Aubrey Mor gan, een zwager van mevr. Lindbergh, te Llandadd, eveneens in Wales. De moeder en de zuster van mevr. Lind bergh hebben eveneens de Ver Staten ver laten, met het oog op ontvangen draig- brieven. Kort Nieuws Oudstrijders van Wales, die tezamen met Duitsche oudstrijders aan een diner aanza ten, hebben dezen laatste.i de in den oorlog buitgemaakte vlaggen teruggegeven. Een Italiaansch vliegtuig van de lijn Saloniki-Tirana-Rome heeft een noodlanding moeten maken nabij de Grieksch-Joegosla- vische grens. Tengevolge van ijsvorming op de vleugels verloor het toestel, dat op een hoogte van 4.200 meter vloog, snel hoogte. De piloot wist het toestel echter behouden aan den grond te zetten. Naai eerst thans bekend wordt, heeft in den Oudejaarsnaoht in het dorjije Kro- nacli in Oberfrankeo. de vrouw yan een VAN ONZEN AMSTERDAMSCHEN REDACTEUR De Tram maakt reclame voor haar nieuwe tarief Patrimonium zestig jaar Ook de Doleantie jubileert Van onzen Amsterdamschen redacteur) Op Nieuwjaarsdag hebben we hier een nieuw tramtarief gekregen, waarvan de directie van de Gemeentetram en de betrok ken wethouder de beste verwachtingen koes teren. Nieuw is het slechts betrekkelijk, zooals trouwens van het jaar, dat we zijn ingegaan, eveneens moet worden gezegd. Dr. H. Colijn, de minister-president, en de voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, de heer G. H. Crone, hebben ons dit ten overvloede duidelijk gemaakt. Veel zorgen en moeite hebben we van het oude in het nieuwe meegenomen, gelukkig ook veel zegen. Het nieuwe tramtarief heeft, evenals voor heen, als basis de 11-cents prijs, maar door gunstige bepalingen voor abonnementen overstappen is het vervoer per iram a merkelijk goedkooper geworden. We hadden reeds de rittenkaarten, waardoor de prijs op een dubbeltje kwam. Dat is zoo gebleven. Daarnaast zijn evenwel de overstapbepalin- gen zoo radicaal gewijzigd, dat Amsterdam eigenlijk een gecamoufleerd 5-cents tarief heeft. Voor dit goedkoope tarief heeft de tram een week lang reclame gemaakt. Direct na Kerstmis hebben de wethouder, de direc teur, eenige ambtenaren en de heeren van de pers een rit gemaakt in een van de nieuwste motorwagens, die het hinderlijke schudden tot het onvermijdelijke minimum terugbrengt. Vóór ons uit reed de sierlijk beschilderde wagen, die de voordeelen van het nieuwe tarief suggestief aankondigde. Conducteurs en controleurs deelden aan de verbaasde menschen reclame-biljetjes uit, en na een week is het duidelijk, dat deze nieuwste manier om voor een Gemeentebe drijf de aandacht van het publiek te vra gen, ingeslagen is, natuurlijk in de eerste plaats ter oorzake van het gewijzigde tarief zelf, dat met zijn gunstige overstapbepalin- gen en korte ritten inderdaad aantrekke lijk is. Verbaasd hebben de stadgenooten ges omdat de Gemeente reclame maakte voor de tram, die in vroegere jaren zulke winsten maakte, dat niemand er aan behoefde te denken tot reclame de toevlucht te nemen Sedert vermeerderde evenwel het aantal auto's, fietsen enwerkloozen dermate, dat met het verloopende getij de bakens moesten worden verzet. Gelukkig wordt van hoog tot laag beseft, dat het hiertoe komen moest. De plagerige ambtenarij is nagenoeg geheel teruggedron gen, want men mag nu overstappen waar men wil, alleen ®:et op de „lijn", waar gestapt wordt. Dat is het laatste bastion, hetwelk heeren ambtenaren bij een volgen de gelegenheid zullen moeten prijsgeven, want wat gaat het hun aan waér men over- Dat gemeente-ambtenaren en -werklieden thans op straat biljetten hebben uitgedeeld Is ook een teeken des tijds. Vroeger zouden velen hunner voor zulk werk bedankt heb ben, want daarvoor waren ze toch niet aan genomen! De organisatie zou men er bij ge haald hebben, zooals die ook indertijd haar oordeel moest geven over het ongehoorde feit, dat de wagenbestuurders en cc teurs twee minuten per dag langer dan acht uur moesten werken, omdat het met den dienstrooster zoo uitkwam. Patrimonium zestig jaar Januari is de maand der herinneringen. In de eerste plaats door de gedachtenis aan het feit, dat zestig jaar geleden Patrimonium opgericht. Dat is gebeurd 3 Januari 1876 een zeer bescheiden manier, op een bo venwoning aan de Lindengracht, in het hartje van de Jordaan, ten huize van den heer W. C. Beeremans, die in deze dagen aan dit heugelijke feit met dankbaarheid mag terug denken. Van de zeven oprichters, die het geloofsstuk bestonden de eerste Christelijk sociale vereeniging te stichten, is de heer Beeremans. die al jaren te Utrecht woont, de eenig overlevende. Van de overige heeren zijn de „werkman Kater" en de „edelman Hovy" de meest be kenden geweest. Kater was de moedige, be zielende leider, die onversaagd den strijd aanbond tegen Domela Nieuwenhuis en Jan Fortuin, de mannen van de socialistische Internationale. Hovy was het eerste A.-R. raadslid, die in 1881 gekozen werd en da liberale overmacht op het Prinsenhof brak, een paar jaren later bijgestaan door Glin- derman, eveneens een oprichter van Patri monium. Heeft Klaas Kater de gnndslag jd voor de Christelijke vak-ï-garisatie, Hovy deed zulks veel later voor de Christe lijke patroons. Deze Boaz neef* veei van Hen doer spreken, ook m den Raad van Amsterdam, waar hii de koene voorvechter is geweest in den strijd tegen de huizen van ontucht. Het is goed aan het nederige begin van het Christelijk sociale werk te denken om daardoor te meer op prijs te stellen wai in den loop der jaren door Gods zegen mocht worden verkregen. Een tweede herdenkingsdatum is die van de doleantie, de bekende kerkelijke beweging van v'jftig jaar geleden. Aan het kleine Ulrum in het Noorden des lands is de Afscheiding ver bonden, Amsterdam was een halve eeuw terug de stad van de Doleantie. Wel is waar is Kootwijk de eerste plaats waar de eerste officieele daad te dezen opzichte van zich deed spreken, maar dat geschiedde ongeveer een maand na de schorsing der tachtig ker- keraadsleden, die 4 Jan. 1886 plaats vond. Het waren belangrijke gebeurtenissen, wier aanvangen in de Januarimaand van een halve eeuw geleden zijn geboekstaafd. Een beoordeeling er van geef ik uitteraard op deze plaats niet. Onbestreden feit is, dat de Doleantie het kerkelijk leven ingrijpend heeft gewijzigd, te Amsterdam reeds aanstonds omdat hier de eerste samen komsten in „de lokalen" zijn gehouden. Onder de tachtig geschorsten zijn vele be kende en in menigen kring geliefde namen, waarvan ik hier slechts noem de professo ren dr. A. Kuyper en dr. F. L. Rutgers, die 6 Januari 1886 met jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohman als kerkmeesters hun recht op toegang tot de consistorie van de Nieuwe Kerk op den Dam lieten gelden. Voor zoover mij bekend zijn van de tach tig geschorsten nog slechts drie broeders in leven, van wie de ruim negentigjarige heer J. W. Michel te Amsterdam stellig de oud ste is. FRISO GEMENGD NIEUWS Felle brand te Enschede Te Enschede is 's nachts een felle brand ontstaan in de kapperszaak van den heer E. Wesemijer in de Haverstraat, in het centrum van de stad. De brand werd door voorbij gangers ontdekt. De bewonens waren op reis. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen met groote kracht naar buiten. De brandweer stond in deze smalle winkelstrat voor een moeilijke taak, daar de belendende perceelen groot gevaar liepen. De brand woedde spoedig in het geheele onge- twintig meter hooge pand. De groote nieuwe mechanische ladder van de Enschede- sche brandweer bewees bij het blueschingswerk goede diensten. Het vuur werd zoowel aa voor- als aan de achterzijde bestreden en bleef tot op het pand van de heer Wesemijer be perkt. Dit pand is echter nagenoeg geheel uitgebrand. Een belendend perceel, waarin het kleedingmagazijn van de fa. Gebrs. San ders is gevestigd, kreeg ernstige waterschade. Ook werd veel schade aangericht in het den anderen kant gelegen pand van den kunst handelaar A. Hefti, waarvan men op de bo venste verdieping de zoldering moest open breken, daar het vuur naar dit pand dreigde rer te slaan. Alles is verzekerd. Het uitgebrande per ceel is eigendom van den heer Hefti. De oor zaak is onbekend. DE MISDADEN TE OSS Wraakneming en oplichting Te Oss hebben onbekend gebleven personen i ruiten ingeworpen van de woning van ze keren W. aan de Berghemschenweg. Vermoe delijk heeft men hier te doen met een wraak neming van personen uit de Ossche misdadi- gerswereld; reeds meermalen is dit voorge vallen. W. wordt er n.l. door zijn buurtgenoo- van verdacht contact met de politie te onderhouden en een aantal personen aan de justitie te hebben verraden. Er wordt een uitgebreid onderzoek inge6teld. De marechaussee is overgegaan tot arres tatie van zekeren Van B. die verdacht wordt diefstal van een portemonnaie met geld. Hij werd aan een streng verhoor onderworpen Hij blijft evenwel ontkennen. Bij huiszoeking in zijn woning vond de politie een aantal pers en sleutels. Het onderzoek wordt voortgezet. In ver band met een oplichting ten nadeele van de Rijksverzekeringsbank is gearresteerd de 19- jarige B., die in de werkvenschaffing werk zaam is. Hij had een infectie opgeloop«m acn de rechterhand. Volgens zijn zeggen ou hij dit letsel hebben gekregen toen hij op weg naar zijn werk zijn fiets had gerepareerd. In rerband hiermede is hem f 1000 uitgekeerd. Thans is aan het licht gekomen dat hij een valsche aangifte heeft gedaan en dat hij deel genomen heeft aan een vechtpartij waarbij hy aan de hand gewond werd. Hij heeft bekend. meubelmaker een vierling, alle meisjes, ter wereld gebracht. De vier meisjes en de moeder zijn aller, gezond. De Rijksminister van binnenlandse!)e zaken Frick, heeft hel echtpaar zijn gelukwenschcn en een aan zienlijke som gelds gezonden. De vrouw van Bruno Hauptmann voornemens, zich met haar kind naar Duitschland te begeven, nadat haar man zal zijn terecht gesteld. SCHAPENDIEVEN AANGEHOUDEN Men meldt ons uit Leeuwarden: Op de veemarkt alhier werden Vrijdagmorgeit door de politie vier schapen in beslag geno- men, die door een koopman uit Groningen goedkoop waren gekocht. Bij onderzoek bleek, dat deze schapen te Wijk en Zee en Duin in Noord-Holland waren gestolen, waarna zij door de daders in een personenauto naar da veemarkt te Leeuwarden waren vervoerd. Na dat de schapen daar waren verkocht, zyn de personen, die de dieren ontvreemd hadden, on middellijk weer uit Leeuwarden vertrokken. Ver zijn zy evenwel niet gekomen, aange zien zy in de nabijheid van Franeker reeds door de Rijkspolitie uit Harlingen werden aangehouden. Het bleken te zijn P. G. en H M. K. beiden uit Wormerveer afkomstig. MASJESTEITSSCHENNIS In een café in de Lindestraat te Amster dam is een 58-jarige bootwerker aangehou den terzake Majesteitsschennis. DIEFSTAL MET BRANDSTICHTING In den nacht van 3 op 4 Januari is diefstal met braak gevolgd door brandstichting ge pleegd in een parlevink op de Maas in de ge meente B e 1 f e 1 d. Een bedrag van ongeveer f700 aan koloniale waren is ontvreemd. Na de inbraak is de boot, die een waarde van on geveer f 2700 vertegenwoordigde, in brand ge stoken en totaal uitgebrand. De brand is ge sticht met behulp van benzine waarvan men de ledige bussen gevonden heeft. Een roei bootje, dat in de nabijheid lag, wordt vermist. De rijksveldwacht van Belfeld heeft de zaak in onderzoek. Eigenaar van de boot is een zekere van INBRAKEN In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in gebroken bij een auto-handelaar te De Klomp (gem. Ede) ten nadeele van wien een vier tal spaarbankboekjes werden gestolen. Op de spaarbankboekjes stonden bedragen, tezamen ter waarde van eenige duizenden guldens. In de woning van den autohandelaar hebben do dieven, die er zich blijkbaar nogal op hun ge mak gevoelden, zich ook tegoed gedaan aan een hoeveelheid sterken drank, waarna zy te Veenendaal nogmaals trachten hun slag te DE WASSENDE MAAS Nadat de twee laatste etmai.-u i1p was van de Maas voor Grave slechts gering was, is deze de laatste uren veel sterker gewor den. De lager gelegen uiterwaarden begin nen reeds onder water te komen. Ook voor Maastricht is de Maas sterk gewassen. De stuw te Borgharen is geopend. AUTO IN VLAMMEN Te Hi er den bij Harderwijk geraakte een vrachtauto, die met stroo beladen was, Branden Te Zwolle is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning boven de loodgieterswerkplaats van P. ter Zweego aan de Assendelftstraat. De bewoners waren afwezig. Buren ontdekten de brand en dank zij snel ingrijpen van de brandweer kon het vuur tot twee kamers beperkt blijven. Een voorbijganger, die wilde helpen en de deur ruit intrapte, sneed zich aan de glasschcr-.- ven een hielpees door. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2