Ifritosdji? (ïmiront Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5671 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 6 JANUARI 1936 15e Jaargang !3lfoertmtieprij?tn: Van I tot 5 regels f 1.177» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiên per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 'I bureau v- wordt berekend 0.10 DE GROOTE TELEURSTELLING In de politiek werd het optreden der Nationaal Herstellers in de gemeenteraden tie groote teleurstelling van het vorige jaar. Ze waren daar steeds met groot bombarie en niet zelden in behoorlijk percentage bin nengetreden, maar de resultaten vielen bit ter tegen. We hebben de werkzaamheden van deze fracties in enkele raden nauwkeurig nage gaan en als de enthousiaste kiezers van deze groep het ook gedaan hebben, dan inoeten ze wel bitter teleurgesteld zijn. In verschillende raden kon men dezelfde gang van zaken constateeren. Bij benoemingen herinnerde men zich het programpunt: „Verwijdering van alle revo lutionaire elementen uit het ambtenaren en .onderwijzerscorps" en vroeg dan aan Burgemeester en Wethouders of zij wel overtuigd waren, dat de voorgedragen on derwijzers in staat en geschikt waren om de leerlingen „op te voeden in alle Christe lijke en maatschappelijke deugden". Het antwoord op zoo'n vraag moest na tuurlijk bevestigend luiden; anders zou het College de sollicitanten immers niet voor gedragen hebben. En de Herstellers deden er dan het zwijgen toe- Zoo ging het bij meer zaken; maar alge meen was men natuurlijk benieuwd naar de uitvoering van het programpunt: „Be zuiniging, volgens een breed opgezet plan. welke een einde maakt aan de te weelde rige uitgroei van het overheidsapparaat" Zoo iets moest inslaan in deze dagen. En, wat kwam er van terecht? Ook hierbij werd blijkbaar een uniforme lijn getrokken. De mannen van N. H. be gonnen met voor te stellen de post „Inkom sten" op de gemeentebegrooting met een flink bedrag te verminderen. Steunt men dit voorstel, zoo heette het als toelichting, dan zullen we samen moeten zoeken naar een gelijke beperking yan de uitgaven. Dit was nu niet minder dan de zaak op de kop zetten. Niet alleen administratief dat ware te voorkomen maar vooral prac- tisdh. Bezuinigen doet men niet door de in komsten, maar door de uitgaven te ver lagen. Het middel lag dus voor de hand: N. H. had met „een breed opgezet plan" moeten komen om de uitgaven te beperken; wanneer dat geschied is, verminderen de lasten op de burgerij automatisch. Maar van die bezuiniging hebben we Hiets gemerkt. Integendeel: van de zijde van N. H. kwamen voorstellen tot v e r h o o- ging der uitgaven. En terecht werd hier en daar dan ook geconstateerd: de bezuini- gtngsbombarie en de aanval op de felge- laakte partijpolitiek is als een zeepbel dicht geflapt: van herstel was geen sprake, yan nationaal herstel nog minder. De oude plunje der verkiezingsbeloften ligt nergens zoo hoog opgestapeld als nu reeds bij N. H. het geval is. KREEFT EN ST0KVISCH Over het geoorloofde van pensioenkorting door der tijden nood, hebben we van meet- af hetzelfde standpunt ingenomen als de nationaal-socialist de Marchant et d'Ansem. bourg, die eind vorig jaar zijn opvatting aldus omschreef: „Ons hoofdbezwaar is niet zoozeer gelegen in het feit der verminde ring zelf, ofschoon wij deze natuurlijk met Iedereen betreuren. Wij staan niet op het standpunt van degenen, die beweren, dat een pensioen nooit veranderd mag worden. Niemand kan meer geven dan hij heeft Wanneer werkelijk een noodtoestand aan wezig is (en die is er thans) dan kan zeer zeker het aantasten van pensioen gerecht vaardigd zijn". In dit standpunt zit men zal hét toe stemmen niets „nationaal-socialistisch". We meenden ons zelfs te herinneren, dat do leider in 1933 wel eens anders gesproken had, maar zooveel wispelturigheid is on denkbaar; dus zullen we ons wel vergissen. Hoo het zij: thans mag het. Maar de spre ker in de Eerste Kamer was tegen de kor ting, omdat ze maar een enkele groep treft. Hij zei dat zoo: in gewone omstandighe den is het in orde, dat er op een schip eerste en derde klas passagiers zijn, „maar als men vastzit en de levensmiddelen wor den gerantsoeneerd, dan moogt ge de een geen kreeft en de ander stokvisch geven. De lasten moeten thans billijk verdeeld wor den". Dat doet de Regeering niet en daar om, aldus eindigde- de eerste rede van den graaf, verklaren wij ons tegen het wetsont werp en zullen stemming daarover vragen." Minister Colijn maakte den spreker duide lijk, dat bijv. de kapitaalbezitters niet onge- plukt bleven; van enkele honderden milli- oenen is de rente verlaagd van 6 tot 4 pCt, dat bleef dus geen kreeft en met stokvisch zullen velen zeer tevreden zijn. Nieuw was dit argument volstrekt niet Toch maakte het blijkbaar zooveel indruk, dat de fractie der N.S.B. verzuimde stem ming te vragen en het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. i Men kan dat nonchalant, wispelturig en Tnconsékwent noemen; wij geven er liever een gunstige verklaring van. Immers is dui delijk gebleken dat deze N.S.B.-ers voor rede Vatbaar zijn en do stokvisch der realiteit DE INSTELLING VAN HET WEERFONDS Tweede Kamer acht ver sterking der weermacht noodzakelijk Bezwaren tegen fondsvorming Betere oefening bepleit De Tweede Kamer heeft in de afdee- lingen het wetsontwerp tot instelling van een Weerfonds onderzocht Vele leden waren met de Regeering van oordeel, dat de gewijzigde internatio nale toestand bijzondere voorziening gen ter versterking van de weermacht noodzakelijk maakt. Het zou onverant woordelijk zijn onzerzijds geen maat regelen te treffen, waar het buitenland zich steeds meer bewapent Op on middellijke hulp van anderen kunnen we niet rekenen. In het begin zullen we op eigen kracht zijn aan gewezen. Voorkomen is beter dan af wachten en daarom moeten we pa raat zijn. Andere leden waren het met deze opvat ting niet eens en meenden, dat de verster king van ons leger in strijd is met het vre deswerk van den Volkenhond, dat in deze tijden van spanning nieuwe het eekenis krijgt. Verscheiden leden achtten de fondsvor ming een onjuist middel tot bereiking van het gestelde doel. Zij meenden, dat de voor gestelde voorzieningen uit den gewonen dienst bekostigd moeten worden, althans de aflossing behoort in een veel sneller tempo dan 20 jaar te geschieden. Dan zou echter aanzienlijke verhooging van de defensie- begrooting onvermijdelijk zijn, iets, waartoe zij in geen geval zouden medewerken. Andere leden achtten de voorgestelde Wijze van financiering dan alleen juist, als vaststond, dat in 20 jaren geen verdere ver betering van de materieele uitrusting noo- dig zou zijn. Sommigen hunner waren van meening, dat de voorgestelde voorzieningen uit den gewonen dienst bekostigd zouden moeten worden. Anderen zouden zich evenwel over hun bezwaren kunnen heenzetten, indien de regeering bereid zou zijn, den aflossings termijn aanzienlijk korter te stellen dan 20 jaren. Eenige leden zouden dezen termijn op ten hoogste acht jaren willen stellen. Uitbreiding van het contingent 'Sommige leden betoogden, dat de weer macht van den Staat een harmonisch ge heel behoort te zijn; een aantal mannon, van te weinig materieel voorzien, zooals het nu is, is even verkeerd als een hoeveelheid materieel met te weinig mannen om het te bedienen, zooals het worden zal, als dit wetsontwerp wet wordt. Daarom kwamen deze leden met kracht op tegen elke een zijdige behartiging van defensiebelangen. Zij meenden, dat uitbreiding van het con- Stamboekvee naar Engeland Zaterdagavond zijn van Hoek van Hol land met de Harwiclihoot 102 stuks stam boekvee naar Engeland verzonden. Dit was na 23 jaar weer de eerste maal, dat levend rundvee van ons land naar Engeland is verzonden. Zooals we kort geleden reeds mededeelden, heeft Engelands rundveesta pel behoefte aan frisch bloed. Daartoe wa ren in ons land een 109 stuks runderen aangekocht, waarvan, .in quarantaine ge steld, 102 stuks geschikt bleken voor invoer in Engeland. Handelsmissie naar Zuid-Amerika Plannen in voorbereiding Over enkele maanden zal onder lei ding van den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr dr J. Loudon, een han delsmissie naar Zuid-Amerika vertrek ken. Zij zrfl met verschillende Zuid- Amerikaansche staten onderhandelin gen voeren. Buiten gebruik stellen van auto's Teruggaaf van personeele belasting Bij besluit van den minister vam Fi nanciën is het mogelijk geworden huiten gebruik gestelde automobielen met een of meer looden of zegels te vcrzegelon. Sedert de crisis vele automobilisten het gebruik van de auto onmogelijk maakt, is een groote moeilijkheid ontstaan over de vraag op welke wijze het buiten gebruik stellen kan geschieden. Tot nu toe bestond de regeling (die niet voldeed) waarbij terug gaaf van personeele belasting mogelijk was wanneer men de wagen gedeeltelijk demon teerde en buiten gebruik stelde. Volgens dc thans bekend gemaakte be slissing, behoeft men dus in het vervolg de auto niet meer *e demonteeren, maar kan met verzegeling worden volstaan. Een maat regel, welke reeds in 1932 door de K.N.A.C. werd aanbevolen en thans ongetwijfeld voor velen een groote vereenvoudiging zal be- teekencn. verkiezen boven de fantastische kreeft der dictatuur. De heeren loopen al spoedig in het parlementaire gareel. tingent niet achterwege gelaten kan worden Verscheiden andere leden, die zich met deze laatste beschouwingen geheel konden vereenigen, achtten daarnaast betere oefe ning van het personeel noodzakelijk. Door uitbreiding van het contingent zal worden bereikt, dat een geringer aantal liohtingen voldoende is om het leger op oorlogssterkte- te brengen. Voorts zou het bezwaar, dat bij mo bilisatie een groot aantal lichtingen den eersten oefeningstijd en de herha- Iingsaefeningen te lang achter zich hebben om voldoende geoefend te zijn, ondervangen worden door verhooging van het aantal herhalingsoefeningen tot ten minste drie. Mocht de Regeering hiertegen om finan- cieele overwegingen onoverkomelijk be zwaar hebben, dan zouden zij zich met een van beide middelen willen vergenoegen. In ieder geval achtten zij het inslaan- van een van boide wegen noodzakelijk om .uit.de moeilijkheden te komen. Voorts bepleitten deze. leden verlenging van den eersten oefeningstijd voor de on bereden - wapens. Naar het oordeel van enkele leden zou een aanvaardbaar compromis zijn te berei ken met een lichtingssterkte van 2S.G00 man, waarvoor een jaarcontingent van 35.000 man wordt vereischt. Daarbij zouden 12 lichtingen noodig zijn om in de behoeften der oorlogs organisaties te voorzien. Daar de ge oefendheid van de negende en verdere lichtingen onvoldoende is te achten zou hierbij een derde herhalingsoefe ning moeten worden ingevoerd. Deze leden raamden de kosten van een en ander op 5 millioen. Sommige leden drongen er met kracht op aan, de vervaardiging van een zoo groot mogelijk gedeelte van het materieel aan de Nederlandsche industrie te gunnen. Dit zou, naar zij meenden, de bezwaren tegen de voorgestelde uitgaven doen verzwakken. De maritieme defensie Ten aanzien van de maritieme defensie waren verscheiden leden van oordeel dat het wetsontwerp niet dienen kan voor hef stél van den achterstand in aanbouw op maritiem gebied. Aanvaarding zal dus meebrengen de noodzakelijkheid van veel grooter uitgaven binnen enkele jaren met uit eindelijk een financieelen last, die niet kan worden gedragen. Het uiterste, waartoe de hier aan het woord zijnde leden hun medewerking zou den kunnen verleenen, zou zijn een mari tiem defensie-systeem, doelmatig ingericht op den grondslag van dc tegenwoordige uitr De stroomlijn-locomotief Proefritten op Vrijdag 10 Januari Vrijdag 10 Jan. zal een proefrit wor den gehouden met een tot stroomlijn- locomotief omgebouwde locomotief der serie 3700 op liet baanvak Tilburg Ro-isendaal. Hot vertrek vindt te 1.50 uur uit Tilburg plaats. Te Roosendaal komt men te 3 uur aan, en vertrekt vandaar weer to 4.05, zoodat men te 4.1* weer te Tilburg terug hoopt te zijn. De verbouwing heeft plaats.gehad in de werkplaatsen te Tilburg. Bouw van drie handelsschepen Een Sovjetorder op komst? Uit Moskou wordt gemeld, dat de-Sovjet- Regeering voornemens is in Nederland drie handelsschepen voor de handelsvloot van Leningrad te laten bouwen. Voor dit doel zal een buitengewone commissie van des kundigen naar Holland reizen Nieuw gemeentehuis te Roosendaal Bevolking viert feest Zaterdag is te Roosendaal een nieuw gemeentehuis geopend. Het oude, dat van 1898 dateerde, voldeed niet meer. Deze zomer werd het prachtige patri ciërshuis van de Wed. M. van Gilsevan Loon aangekocht. Dit gebouw ligt in een prachtig park, in het hart der groieente. De burgerij heeft de gelden voor aankoop groo- tendeels zelf opgebracht. Begrijpelijkerwijs was Zaterdag de stad in feeststemming. Er werd druk gevlagd, overal waren ver sieringen aangebracht en het park was ge ïllumineerd. 's Middags om kwart over twee vond de plechtige ingebruikneming plaats. Het woord werd gevoerd door den burge meester, mr Cl. Prinsen; de Commis saris der Koningin en mr Trip, di recteur van de Rottcrd. Bank bijkantoor Roosendaal. In het park werd vervolgens een korte rondwandeling gemaakt. Na het officiecle gedeelte vingen de open bare feestelijkheden aan. De kinderen en de harmonieën hadden hierin een ruim aan deel. Markt en Sint Jan waren met schijn werpers verlicht, de vereeniging „Roosen- daals Bloei" bood een feestmaaltijd aan in hotel Buysen, terwijl des avonds een groote feestuitvoering werd gegeven in de schouw burgzaal van de Katholieke Kring. TOTALE MAANS- VERDUISTERING Woensdagavond van 6.17 tot 6.41 uur In Nederland zichtbaar als het firmament onbewolkt is Woensdagavond zal een totale maansverduistering plaats vinden, welke aJs de hemeJ onbe wolkt is ook in Nederland zicht baar zal zijn. Naar men weet voert de aarde achter zich aan een zgn. slagschaduw en een bij schaduw. Om 5 minuten over half vier zal do maan in de bijschaduw van de aarde treden. Ruim een uur later, om kwart voor vijf komt de maan in de slag schaduw. De totale verduistering vangt aan om 17 minuten over zes en zal 24 minuten duren, dus tot 11 minuten over half zeven. Anderhalf uur later, om tien minuten over 8, komt de maan weer uit de slagschaduw. Om 9.21 behoort de verduistering tot het verleden, want dan zal de maan ook uit de bijschaduw van de aarde treden. Tijdens de totale verduistering zal de maan nog een weinig zichtbaar blijven, en zich aan den donkeren hemel vertoonon als een nevelachtige vlek met een eigen aardige doffe kleur. Dit wordt veroorzaakt door zonnestralen, die via onzen dampkring gebroken worden en op deze wijze toch nog het maanoppervlak weten te bereiken. We vestigen er de aandacht op, dat de maansverduistering op a.s. Woensdag de eenige eclips zal zijn, die dit jaar zichtbaar is. Weliswaar zal ook op 4 Juli a.s. een gedeeltelijke maansver duistering plaats vinden, doch deze vindt in Nederland plaats bij dag licht en zal alleen in Indië en hij onze tegenvoeters zichtbaar zijn. Wie zidh dus voor het verschijnsel Inte resseert, moet a.s. Woensdag op zijn qui- vive zijn. Laten we hopen, dat het weei meewerkt I ZUIDERZEEVEREENIGING JUBILEERT Herdenking van het 50-jarig bestaan Koninklijke onderscheiding voor Mr. C. Pekelharing In de historie van de Zuiderzee was het Zaterdag een gedenkwaardige dag, aangezien de Zuiderzeevereeniging 50 jaar bestond. In een plechtige zitting in de aula van het Koloniaal Instituut te Amster dam werd dit feit herdacht. O.m. was aanwezig Z.Exc. de minis ter van Waterstaat, Jhr Ir Lidt de Jeude, de buigemeester van Amster dam, Dr A. de Vlugt, en vele anderen. In de druk bezochte bijeenkomst werd een uitvoerige herdenkingsrede uitgesprokan door den voorzitter der vereeniging, Prof. Dr H. N. t e r V e e n, hoogleeraar in de sociale aardrijkskunde aan de Universiteit van Amsterdam. Met bewondering en groot respect herdacht spr. het levenswerk van Ir Lely, wiens na-ra onafscheidelijk met dat van de Zuiderzee werken verbonden zal blijven. Voorts her dacht spr. tal van anderen, die de vereeni ging trouw hebben gediend en haar zijn ontvallen, onder wie Mr Harm Smeienge. Onder de levenden zijn er aldus spr. die op door ons zeer gewaar deerde wijze de arbeid der Vereeniging steunen. In het bijzonder geldt dit voor het bestuurslid Mr C. Pekelha ring, wien spr. het eerelidmaatschap der vereeniging aanbood en Mr G. Vissering, die verzocht werd het eere- voorzittersohap der vereeniging te willen aanvaarden. Hiema verleende spr. het woord aan den minister van Waterstaat, die in 't kort de geschiedenis der vereeniging memoreerde en daarna mededeelde, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd Mr C. Pekelharing, die sinds 1905 ls verbonden aan de Zuiderzee vereeniging, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. (Applaus). Tot besluit van de plechtigheid werd een gedeelte van de Zuiderzeefilm vertoond. Richtingaanwijzers voor trams A.N.WJ3. bepleit invoering in ons land De Wegencommissie van den A.NAV.B. acht het in hooge mate wenscheiijk, dat er wettelijke voorschriften komen, die ook aan trambestuurders het aangeven van riohtings verandering als verplichting opleggen. In Duilschland beslaat een dergelijk voor schrift en in Denemarken is het in voor bereiding. Het bestuur van den A.N.W.B. heeft zich daarom tot den minister van Wa terstaat gewend met het verzoek, te willen bevorderen, dat ook in ons land het aangeven van richtingsverandering door bestuurders van tramwagens bij de wet wordt voorgeschreven. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE Spoedig vertrek uit Addis Abeba De Nederlandsche Roode Kruis-am- bulance, die momenteel nog te Addis Abeba vertoeft, staat op het pnnt de hoofdstad van Abessinië te verlaten. Zij zal zich naar Dessle begeven, waar het hoofdkwartier van den keizer is ge vestigd. Dessie ligt, naar men weet, 250 K.M. ten Noorden van Addis Abeba. Ir. L. J. M. Feber Naar wij vernemen zal het Tweede Ka merlid ir. L. J. M. F e b e r, lid van de R.K. fractie, ontslag ne men als Kamerlid, en wel zeer waar schijnlijk na de be handeling van de Indische begrooting en de reglementen over Curasao en riname, die aan de agenda zijn toege voegd. De ontslagname houdt verband met de opvatting van t bestuur der R.K Staatspartij welke het lidmaatschap van de Tweede Kamer on- vereenigbaar acht met het wethouderschap van een groote gemeente. Ir. Feber blijft wethouder voor de bedrij ven en openbare werken te 's Gravenhage. Opvolger van ir. Feber is Prof. Mr. C. P. M. Romme. Als deze zijn benoeming niet aanneemt, komt de heer H E. vam den Brule in aanmerking. De wereldreis van de K XVIII De film gereed De filmfabriek „Polygoon" te Haarlem deelt mede, dat de film 20.000 mijlen over zee gereed is gekomen en dat de première te Den Haag midden Januari tegemoet kan worden gezien. De vertooningen van deze film zullen plaats vinden onder bescherming van een Eere-Comité, waarin o. m. zitting hebben de ministers Dr. H. Colijn, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff en Mr. Dr. L. N. Deckers en dc gou verneur-generaal van Ned.-Inriié Jnr. Mr. B. C. de Jonge. De laatste valkenier overleden Een oud beroep verdwenen Met den op Nieuwjaarsdag te Valkens- wa&rd overleden heer Th. Mollen, is de laatste valkenier van Europa heengegaan. De laatste ook, die heusche ervaringen had van het valkeniersbedrijf. Eeuwenoud was dat bedrijf. We herinne ren ons allen uit de schooljaren, hoe Jacoba van Beieren en de graven en gravinnen van daarvoor en later als grootste vermaak de valkenjacht beoefenden. Nu behoort reeds sedert jaren de valken jacht tot het verleden. In Engeland bleef ze nog het langst 'in eere, doch ook daar verdween ze eindelijk. Mollen, de laatste uit een eeuwenoud ge slacht van valkeniers, kon met vuur over zijn jachtherinneringen vertellen en be treurde het altijd weer, dat dit jachtver maak geheel verdwenen was. Hij, die mooie aanbiedingen kreeg uit Frankrijk, Hongarije, Spanje, Duitschland, Oostenrijk en Engeland om daar als valke nier op te treden, toen het bedrijf daar nog later dan bij ons, in eere was, bleef zeer ge hecht aan zijn plaats Valkenswaard, die hij niet wilde verlaten. Hij beoefende het klokkenmakersbedrijf en was wijd en zijd als zoodanig vermaard. Maar altijd had hij tijd om over de valken jacht te spreken en nooit geraakte hij daar over uitgepraat. Ruim S0 jaar is hij geworden. Zijn zoon zal hem niet opvolgen. Weer verdween een stuk romantiek. Verijdelde brandkastaanslag In het Weesperspoorstation In den nacht van Zaterdag op Zondag is een aanslag gepleegd op de brandkast van het Weesperspoorstation. De daders moeten geweten hebben, dat juist in den nacht van Zaterdag op Zon dag een groot bedrag aan baar geld op het station aanwezig pleegt te zijn. Volgens het N. v. d. D. moet een nacht waker twee inbrekers in de vestibule van een wachtkamer hebben ontdekt. Om geen tijd te verliezen besloot de nachtwaker zelf op te treden. Zoo voor zichtig als hij kon liep hij om liet gebouw heen om den mannen den terugtocht af te snijden. Zij hadden echter alle deuren, die zij bij de vlucht passeeren moesten en waarop drangers zaten, bij voorbaat reeds openge zet, zoodat ze eerder bij den uitgang wa ren dan de nachtwaker. Ijlings namen ze de vlucht. De nachtwaker nam zijn fluit en maaktt hevig alarm, waarop van verschillende zij den vier politie-agenten kwamen toesnel len, die op hun rijwielen de achtervolging inzetten. De dieven hadden echter een tc grooten voorsprong en zij ontkwamen na een wilde race door verschillende straten. Onderweg wierpen zij verscheidene stukken inbrekersgereedschap weg, die door de poli tie later zijn opgeraapt In en om het station heeft meii een uit gebreid onderzoek ingsteld. Toon bleek, dat de inbrekers van het perron in de wacht- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een Weerfonds. De Zaterdag gespeelde partij om het wereldkampioenschap Dammen is met re mise geëindigd. Vergadering van ChrS.O.S." in Utrecht Het Kerkelijk Leven in 1935 II. Het Parlement in 1935. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het Cumulatie- ontwerp. kamer waren gekomen door de deur met een valschen sleutel te openen. Via de vestibule kwamen zij ten slotte in het plaatskaarten bureau. Op het stationsplein deed de politie nog een interessante vondst. Hier stonden nL twee fietsen, die, naar men vermoedde, van de dieven zijn. Op hun vlucht hebben zo de karretjes waarschijnlijk achtergelaten* De politie heeft nog eenigen tijd bij do fietsen gepost om af te wachten of de die ven hun eigendommen misschien kwa men afhalen, doch toen dit niet gebeurde, heeft men de rijwielen meegenomen naar liet bureau aan de Linnaeusstraat. De po litie stelt een grondig onderzoek in. AUTO TE WATER Bij Hasselt (Ov.) is een zekeru J. Plu B. uit Nieuwleusen met zijn auto midden in de Dedemsvaart terecht gekomen. De vaart is daar zeer diiep, zoodat de auto ge* heel onder water kwam. Het gelukte B., dde alleen in de auto zat, een achterportier te openen en zwemmende den kant te be reiken. B. heeft zich te voet naar de mare* chausseekazerne begeven, alwaar hem eer ste hulp hij was aan het hoofd verwond en droge kleeren werden verstrekt. De auto is 's nachts door een kraanwagen uit Zwolle op den wal gebracht. De auto was zwaar beschadigd. O, TANNENBAÜM, O TANNENBAUM.... Op Oudejaarsavond versoheen in eeai plaatselijk blad te Hilversum een ad vertentie, waarin oude kerstboomen tc koop werden gevraagd. Het adres stond er bij: Dal weg, nummer zooveel. De advertentie bleek een succes te zijn. De man, een chauf feur, die niets van de advertentie afwist, werd overstroomd met aanbiedingen. Karra vrachten kerstboomen waren al spoedig op zijn terrein gedeponeerd door volwassenen en kinderen, die het niet de moeite waard achtten het „gevraagde" artikel terug t© nemen, toen zij door den bewoner op d© hoogte waren gesteld. De Dalweg is eenigen tijd onder de kerst boomen bedolven geweest. Toen do man tenslotte bij de politie het geval had ver teld, heeft de reinigingsdienst een liandja geholpen in het opruimingswerk. En thans doet de politie onderzoek naar het geval. Men zoekt in de richting van collega's van het slachtoffer. Maar nooit reden de chauf feurs met zulke onschuldige gezichten door Hilversums stralen als thans. INBRAKEN Te Amsterdam is een inbraak ge pleegd in een kleine fabriek aan de Tol straat. De dad era zijn aan de achterzijde door het verwijderen van een ruitje uit de deur binnengekomen, waarna zij op la derde etage een brandkast van oud model hebben opengescheurd. Veel succes hebben zij van 'dit werk niet gehad, aangezien (Ja brandkast alleen boeken en besoheiden be vatte. De daders hebben zich vervolgens toa- gang verschaft tot naast het pand gelegen ateliers. Voor zoover men heeft kunnen na gaan wordt hier evenmin iets vermist. UIT HET SOCIALE LEVEN „Nobele collectieve arbeids overeenkomsten" De burgemeester van de Drentsche ge meente Sleen, Mr. Bontekoe, is een voor stander van lage loonen, schrijft de Volks krant. „Burgemeester Bontekoe ergert zich voor al aan collectieve arbeidscontracten waar door tusschen werkgevers- en we: knemers- organisaties loonafspraken tot stand kon» m. Hij gewaagde in den Gemeenteraad sma lend van de „nobele collectieve arbeids overeenkomsten, waaraan de werkgevers zich hebben te houden en loonen in reke ning brengen die in dezen tijd naar niets lijken". „In zijn ziel" is deze burgervader over tuigd dat collectieve arbeidsovereenkomsten veel meer kwaad dan goed doen. en daarom gaf hij het denkbeeld in overweging een gemeente-timmerman aan te stellen, om zoodende aan het juk van een collectief contract te ontkomen. De geiueente-tim' -- man in spe van Sleen zal het bij burgemt - ter Bontekoe goed hebbenI Is het niet bedroevend dat het hoofd een gemeente straffeloos en o igchindr.* i een sociale maatregel door de landsoverheh! gesanctionneerd kan /roniseeren er saboteer ren? Is dat de weg die in cozen tijd moet worden ingeslagen? Moot zoo do national* eenheid worden bevorevrrt. wei—-ver r nïster-president Colijn het ir pede had?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1