i rU)aak; ck, bhxim, cweA,gj2sefiAea(mfieêém, waar WERK DAMES! OVERTOLLIG HAAR! PATRIMONIUM ZESTIG JAAR RENTE OP RENTE ZATERDAG 4 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9' MARGARINE DISTRIBUTIE Middenstand wil ingeschakeld worden Contact tusschen Middenstand en Landbouw Tn de laatste vergadering van den Middenstandsraad is o.m. besloten tot den Minisler van Landbouw een ver zoek te richten om de middenstand in te schakelen bij de distributie van ynargarinc aan werkloozen cn deze een rwielijko vergooding voor zijn be moeiingen toe te kennen. Tot dit besluit is men gekomen omdat de argumenten, die indertijd geleid hebben tot uitschakeling van den middenstand, niet goldig meer zijn. Zooals mén weet luidden deze argumenten als volgt: a. geringe hoeveelheid, die beschikbaar Ion worden gesteld; b. het ontbreken van een vaste kern van werkloozen, tengevolge waarvan tevoren een winkelier nooit kon weten of bij hem werk- loozen-margarine besteld zou worden; c. de te geringe winstmarge, oie gegeven zou kunnen worden, zoo men de margarine niet te duur wilde maken. Naar de meaning van den Middenstands- raad hebben deze argumenten ai Ie be staansrecht verloren. De hoeveelheid werk- loozen-margarine is allengs vergroot van 2.000.000 Kg. tot 6.000.000 Kg. per jaar; de meeste werkloozen komen permanent voor .verkrijging van margarine in aanmerking; door het dajen der inkoopprijzen en het ge lijk blijven van den verkoop-prijs maakt de Zuivei-Ccntralc naar schatting thans een Winst van 500.000.— k 750.000.— per jaar. Daarbij komt, nat de verkoop van ge mengde margarine is' afgenomen, als gevolg van verhooging der prijzen tot minstens 1.08 per Kg. en de daling der koopkracht der bevolking, alsmede van de vergrooting van de hoeveelheid margarine voor werk loozen. Een en ander heeft den Midden standsraad aanleiding gegeven den Minister van Landbouw en Visscherij een vprzoek te cocn als boven omschreven. Middenstand en Landbouw Met het contact tusschen middenstand en landbouw blijkt het nog niet erg te vlotten. Dè centrale landbouworganisaties en de Middenstandsraad hebben indertijd geza menlijk een commissie benoemd, die bedoelo contact beoogt te bevorderen. De commissie heeft herhaaldelijk vergaderd en was tot een compromis gekomen, waarmede do ver tegenwoordigers van de zes samenstellende organisaties zich konden verecnigen. Dit compromis is aan de hoofdbesturen der or ganisaties voorgelegd. Er is reden voor de vrees, óat een 'der landbouw-organisaties dit compro mis zal afwijzen. Fchendino van origineele verpakking Een commissie uit den Middenstandsraad heeft een onderzoek ingesteld naar de on dervonden moeilijkheden als gevolg van schending van de origineele verpakking van merkartikelen en het beori egel ijk verwijde ren of veranderen van aanduidingen, die dienen om een artikel te identificceren. De Middenstandsraad heeft een uittreksel uit het rapport der commissie ter kennis van de Nijverhei dsraad gebracht en dezen de vraag gesteld of beide Raden zich met een gemeenschappelijk adres tot de regeering rullen wenden. Wyziging in de Landbouwcrisispolitiek? Bezorgdheid over de verlaging van de richtprijs voor tarwe Het Tweede Kamerlid van den Heu vel heeft een negental vragen gesteld aan den Minister van Landbouw naar aanleiding van het besluit de richtprijs der tarwe te ver lagen met als. gevolg uitkeeringen aan boe ren en tuinders los van hun producten. Gevraagd wordt of de Minister over deze belangrijke wijziging in de landbouwcrisispolitiek de meening ge vraagd heeft van de Centrale Commis sie volgens de Landbouwcrisiswet 1933 en of het juist is, dat met de Centrale landbouworganisaties over deze hoogst belangrijke aangelegenheid geen woord is gewisseld. Te klein voor dezen apocalyptischen tijd? De Itnksche pers slooft zich uit om naar aanleiding van de jongste ondcrwijs-discus sies in de Tweede Kamer bet gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel der rechterzijde te gispen en het zelfbedwang der vrijzin nige ministers te verheerlijken; zegt de Maasbode. De „N.R.Ct." dreigt zich zelfs grandioos belachelijk te maken met den patheli- schen uitroep; „De rechterzijde is te klein voor dezen apocalyptischen tijd!" In deze gedachtegang ware een onder zoek interessant, of bepaalde kleine par tijen ter linkerzijde zich misschien nog niet „kleiner" hebben getoond, tóen er minder gewichtige punten aan de orde waren dan het onderwijs, dat als 't ware geheel onze principieel-politieke strijd heeft beheerscht. Het „Handelsblad" meent, dat vooral de linksche ministers duidelijk hebben getoond, „partij-overwegingen te kunnen verwaarloozen voor 's Lands belang". Wij meenen, dat de verklaring van dr. Cnlijn zóó ver aan de inzichten van vrij zinnige collega's tegemoet kwam. dat zelfs geen partij-overwegingen hen had den kunnen verhinderen, zich daarbij «eer te leggen. Het „Handelsblad" zelf wijst onmiddel lijk'daarna licht triomfantelijk op het feit, dat de besnoeiing hij het openbaar onderwijs niet alleen wordt stopgezet, maar dat zelfs vroeger genomen beslui ten op dit punt „voor herziening vatbaar Wij gelooven, dat hij rustiger bezin ning, waartoe het thans ingetreden uit stel volop gelegenheid geeft, overvloedig zal blijken, dat de hierboven ge-signaleer de uitingen voor herziening nog meer in aanmerking komen. Een minder gelukkig woord In een bewogen oogenblik Met onweerstaanbare drang wordt de S.D.A.P. telkens weer teruggetrokken naar „De Zeven Provinciën". Dezer dagen nam de roode pers nog eens het Kamerlid Cramer in bescherming. d:e zijn vreugde over de muiterij niet bedwin gen kon. Hij werd als volgt verdedigd- Wie onzen partijgenoot Cramer schetst als een man „die zich vermeit in op ruiende taal en beschimpende revolutio naire frasen", maakt zich willens en wetens aan een zeer valsche voorstelling schuldig. Als iemand éénmaal in een be wogen oogenblik (zooals Cramer bij het omtvangen van het eerste bericht van De Zeven Provinciën) een minder gelukkig woord spreekt, heeft niemand het recht hem daarnaar te beoordeelen, in plaats van naar zijn optreden gedurende meer dan twaalf jaar m de Statcn-Generaa.1 en zijn daaraan voorafgegane werkzaamheid in de Volksraad van Ned.-Indië. Men zou kunnen informeeren naar de oorzaak van de „bewogenheid" en waarom deze niet net precies een andere richting uitging; maar dit blije onbesproken. Een protest is echter op zijn plaats, als de par'ij- voorzitter. de heer Yorrink, in zijn „Kerst rede" al spoedig tot dc beschuldiging komt: Tn 1033 is het ellendige politieke sped der „Zeven Provinciën" gespeeld, dat cte aandacht van de hoofdzaken afleidde. Een eenvoudig burger zou het precies andersom zeggen: liet politieke spel werd door de S.D.A.P. gespeeld, dat zirh ver antwoordelijk voelend voor het gebeurde, zoo spoedig mogelijk de aandacht van de muiterij afleidde. Want in dc eerste „bewo gen oogenblikken" waren heel veel „onge lukkige woorden" gesproken en geschreve» Zóó dacht er ook Schaper over. die nog na zijn dood het vonnis strijkt over de hou ding van zijn partij en pers in die droevige dagen. Hij verwijt ze in deze doodnuchter gebrek aan logica, waar zij eenerzijds streeft naar het bezetten van allerlei verantwoor delijke gezagsposten, anderzijds aan revolu tie wil blijven doen en daarmee door haar zelf ingenomen stellingen ondermijnt. Hij brengt daarbij het ongelukkige figuur van burgemeester Verstegen van Koop aan den Zaan nog eens voor het voetlicht, die indertijd een compromitteerend artikel in „Het Anker" mede onderteekende en zich gedwongen zag openlijk te verklaren, dat z'jn modoondprteokening n'pt te rijmen was „met de plichten die op mij rusten als bur gemeester eener Nederlandsche gemeente. Als zoodanig toch is het mijn taak het ge zag hoog te houdenen dit Is niet de s'rekking van bet artikel". Schaper zegt van deze verklaring: „Dit stuk is een eenwig getuigenis van een onlogische en onverde digbare taktiek". Maar men kan het beter „een minder ge lukkig woord in een bewogen oogenblik Geen „nationale", maar neutrale politie Op een vergadering van Nat. Herstel in Den Haag veroordeelde Generaal Swart de houding van burgemeester De Vlugt inzake „de Beul" en verwierp hij het standpunt, dat de politic neutraal moet zijn, als onjuist: Als er iets nationaal moet zijn, dan moeton onze gezagshandhavers bet zijn en het is daarom, dat wij voortdurend blijven hameien, dat er zal komen een algemeene rijkspolitie, welke niet onder de invloed staat van roode of rose ge meentebesturen. Want wat wil deze generaal daarmede nu zeggen? Wat beleckent de door hem gewilde neutraliteit? Dit, dat de politie mannen in ons vaderland zich met hun geloof en beginsel moeten verliezen in een soort nationalisme, zooals dat word' gehuldigd door het verbond, waarin hij een vooraanstaande plaats inneemt? Meent generaal Swart daarmede te moeten zeggen, dat de uitoefening van hef polifiet o e z i c h t en daarvoor hebben we immei-s politie noodig! wordt beïnvloed door de roode en rose gemeentebesturen? En dat onder de/.e besturen de gezagsdienaren een houdimi aannemen, welke niet nationaal is? U daan oor reorganisatie van de politie noodig en moet daarom de gehee.e politiemacht gebracht worden onder het oppertoezicht van de rijksregèering? Als w ij spreken van de noodzakelijke neutraliteit van de politie, dan bedoelen we daarmede, dat onze houding als ge- zagsdienaar tegenover allen, die de Ne derlandsche wetgeving schenden in in welk opzicht ook gelijk moet zijn. Niet zoo opgevat, dat we daarbij gcu rekening hebben te houden met allerlei omstandigheden, welke de verkeerde daad of nalafiphcid beïnvloedden, maai in die geest, dat een communist geen pak slaag verdient voor hetzelfde feit, waarvoor we den niet-revolutionair rriet een vriendelijk tikje op den schouder zachtjes verwijderen. En zeer juist luidt de conclusie: De politie moge hier nimmer worden een instrument van een politieke over heid, waarmede die overheid de oevol- king dwingt zich te schikken onder haar allesbindend geestelijk regime. God moge ons bewaren voor een regee ring op wier last b.v de dienaren van het Goddelijke Woord door de politie uit hun huizen worden gehaald en voor den politicken "rechter g» sleept. Van een der gelijke nationale rijkspolitie moeten wa niets hebben. Een zuiverings-actie Wij lezen in „Het Verbon rlsblad" van het R. K. Werkliedenverbond van 13 December j.l., dat verschillende plaatselijke besturen een „zuivorings-actie" houden. Het blad zegt daarvan bet volgende: „Dat is heel goed. Voor enkele dagen zijn eenige personen voor stands- en vak organisatie geroyeerd, die geregelde la zers van „Het Volk" waren. Men moet met zijn eigen geweten uit maken ot men sociaal-democraat w'l zijn! Zegt men ja. dan ook geheel, ian j o gehuiehel door voor 't oog lid re blijven van onze katholieke arbeider^bew rging. (Er zijn leden geroyeerd, die „De Tribu ne" lazen!) Er schijnen ook enkele couimunisli- sche cellpn te zijn gevormd. Mannen, aldus is ons bescheid, met name aan de plaatselijke besturen, ver trouwensmannen en propogand!sten. kijkt goed uit uw ocgenI Blijkt dat een van de leden altijd kankert, op of buiten de vergadering; blijkt dat iemand voor al de werkloozen ophitst dat regelma tig do organisatie of haar bestuurders worden hecritiseerd ot verdacht gemaak- wacht dan, vragen wij met groote na druk, niet te lang. doch draagt n.-m voor royement voor en bedenkt daarbij, dat zoo'n man óók tot in een bestuur door gedrongen kan zijn. Hier past geen halfheid; krachtig in grijpen is het parool. zich wel gerealiseerd, aldus de heef v'. d. Heuvel, dat het bijproduct van de tarwe, het stroo, dat vóór 1913 ruim 25 pet. van de geldelijke opbrengst leverde, thans vrijwel waardeloos of onverkoopbaar is? Zal de verlaging niet noodzakelijk moe ten worden verhaald op de reeds zeer lage loonen van de landarbeiders? Ware het niet rechtvaardiger geweest de gelden, bestemd voor de leniging van den nood van kleine boeren en tuinders, te verkrijgen door een geringe verhooging van de monopolie rechten op tarwe en den last te leggen op het geheele Nederlandsche volk, in plaats van deze te leggen op de zwakste Nederland sche schouders, nl. van de landarbeiders? Is de Minister bereid alsnog overleg te plegen over de genoemde maatregelen en, indien deze genomen zijn, ze tijdelijk terug te nemen ten einde, na overleg met de Cen trale Commissie, de Landbouw-organisaties en de Volksvertegenwoordiging, opnieuw zijn standpunt te bepalen? Lage Belastingen Maar niet naar draagkracht Men schrijft ons uit Halfweg- (N.-H.): De Raad der gemeente Haarlemmerlieae besloot in zijn laatste vergadering met 6 tegen 5 stemmen over te gaan tot de heffing van een straat- en wegbelasting. Het anti-rev. raadslid A. Biesheuvel heeft op verschillende gronden dit belasting-voor stel van B. en W. uitvoerig bestreden; o.m. omdat oeze belasting een zeer ongelijke druk op de inwoners legt en de vele ver- a<rmde landbouwers en veehouders in de uit gestrekte polders, die vooral door die weg belasting getroffen worden, niet in staat zijn deze te betalen. De eigenaren der landerijen verhalen immers die lasten weer op de toch al zoo zeer verarmde pachters. Daarbij komt, oat de begrooting 1936 dezer gemeente toch al sluitende gemaakt was zonder die belasting en dat slechts 70 opcenten worden geheven op de personeele belasting en, nota-bene geen opcenten op de gemeentefondsbelasting Bovendien sluit de gemeenterekening ieder jaar met een groot batig saldo. Er is een groote adresbeweging op touw gezet waarbij Ged. Staten van Noord-Hol land worden verzocht te bevorderen, dat de Kroon deze belastingverordening niet goed- Dc Bedrijfsr aden wet De minister van sociale zaken heeft ahn den heer K. Kruithof te LTtrecht eervol ontslag verleend als lid van de Commissie Acivies, bedoeld in artikel 8 der Be- drijfsradenwet (kerncommissie-industrie, kerncommissie-middenstand, en kerncom- missie-landbouw), onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten; en be noemd tot lid van voormelde commissie (kerncommissie-industrie, kerncommissie middenstand en kerncotnmissie-lan&bouw) den heer H. Amelink, secretaris van het C.N.V. te Utrecht. LEGER EN VLOOT De officier van administratie dor le kl. J. jrdajïi, .is ter beschik- W-at is cLLe ruewuïe HONIG/S ICALFSSOFP POSTKANTOOR TE BAARN Door den Rijksgebouwendienst werd in een der lokalen van her. Departement van Financiën aanbesteed, het. verbouwen van het postkantoor aan de Tcding van Berk- houtstraat te Baaru. Laagste inschrijver: .T. van Keulen .te Amersfoort voor f 14.867. RIJKSWEG No. i. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem heeft aanbesteed het maken van een gedeelte van de aar denbaan van den Rijksweg Nr. 4 gedeel te Amsterdam-Sassenheim tusschen de Venneperdwarsweg en den Lissenlwars- we>g met bijbehoorende werken. De hoogste inschrijfster was de N.V. Slechts één VERTROUWD adres: Académie Scientifique de Beaute Laan van Meerdervoort 156 Den Haag Telefoon 331841 Passnpes ul< Wn onzer vele dnnkbctnlglnKen: ...lk treed morgen In het huwelijk... als Ik nog denk aan vroeger, hoe ik er toen uitzag en inding, dat Uw cliën< inzage. Cat B gr. Uit het Sociale Leven HERDENKINGSAVOND TE AMSTERDAM De kern van de afdeeling Amster dam van „Patrimonium" was gister avond in een der zalen van Krasna- polsky bijeengekomen ter herinne ring aan de oprichting van het Ver bond op 3 Januari 1876. herdenkingswoord de oprichters herdacht, die in het perceel Lindengracht 27 dien avond tot de oprichting zijn overgegaan. Het waren, begon sprN de broeders Beeremans, Glinderman, Hovy, Ka ter, Poesiat, Witmond en Wolbers, mannen uit verschillende maatschappelijke kringen, patroons en arbeiders, hooggeplaatsten en eenvoudigen. Eén waren zij echter in het belijden van het Koningschap van onzen Heiland en één waren zij ook hierin, dat het gansche men- schenleven moest worden opgeëischt voor den Schepper van Hemel en aarde. Het waren in de jaren van 1870 dagen van zegepraal van het modernisme en liberalis me. Het was alles dor en koud, bang de toe stand van den arbeidenden stand; geschrif ten, welke nu verschenen zijn en ons een in zicht geven in de arbeidsverhoudingen van die tijden, hebben getoond, dat het in menig opzicht een slavenleven is geweest; wat be kend is geworden over den kinderarbeid is zeer beschamend en wat ons medegedeeld wordt over de toenmalige loonen en arbeids tijden is schrijnend en goddeloos. Spr. vergeleek de toestanden van 1876 met die van nu t.a.v. de meerdere welvaart der arbeiders, het Christelijk onderwijs, loonen, arbeidsverhoudingen, huisvesting, ontspan ning en ontwikkeling van heel ons volk, en concludeerde dat gekomen is een radicale wijziging ten goede, een zegen Gods. Het is volkomen naar eisch van ons Christelijk be ginsel, dat zij, die nu geen arbeid kunnen vinden, geholpen worden. Maar denken we nu eens aan de toestanden van 1876. Hoe bedroevend zag het er toen uit voor hen die geen arbeid hadden. Men sprak van Fredi- riksoord, en het leven van den niet werkende was in die dagen wellicht nog slechter dan van een slaaf in oude tijden. Vervolgens memoreerde spr. den grooten socialen en politieken invloed van het 60 ja ren geleden achteruitgezette Protestantsch Christelijk volksdeel. Hij wees op ernstige verschijnselen van versplintering, inzinking, matheid en trouweloosheid, die er op wijzen, Jaartsveld's Wegenbouw Maatschappij te Silvolde (Geld.) voor f173.100 Laagste inschrijfster de N.V. Amster- damsehe Ballast Maatschappij te Amster dam voor f 137.000. De raming was f 175.000. SCHEEPSBOUW TE ALBLASSERDAM Op een der hellingen der N.V. I n d u s t r. Mij de Noord te Alblasserdam is de kiel gelegd voor een motorvrachtschip, te bouwen voor Fransche rekening. De hoofdafmetingen zijn: lengte over alles 37.50 M., lengte tus schen de 1.1. 35.75 M., breedte 7 M., holte 2.90 M. Het laadvermogen bedraagt circa 320 ton. De voortstuwing zal geschieden door middel van een 300—360 P.K. Deutz. direct omkeerbare compressorlooze diesel- Tevens wordt op het schip geplaatst een hulpmotor voor aandrijving van de com pressor, ballastpomp en riv^smo van 110 volt Voor het laden en lossen wordt het schip voorzien van twee masten met elk een laadboom, alsmede twee stuks motorlierm. Het wordt gebouwd volgens de eischeu van Bureau Veritas 3/3 PLL «n de Fransche schepenwet. 3P00RWEGWERKEN TE ROOSENDAAL Door dw N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, is het maken van een viaduct in den Rondweg te Ro-ojndaal (bestek no 1668 S.S.) gegund aan: N.V. „Het Spoorwegbedrijf* te Utrecht voor can bedrag van fS9700. GUNNINGEN C. en A. te Tilburg Bij onderhandsche aanbesteding van de verbouwing en het bijbouwen van het win kelgebouw C en A. Brenninkmeijer. Heu velstraat, alhier was laagste inschrijfster de fa. Gebr. Struycken te Tilburg- Utrecht, aan wie het werk is opgedragen. Verbouwing P. v. Reeuwijk Het eerste gedeelte van de verbouwing van de magazijnen van P. van Reeuwijk is gegund aan de laagste inschrijfster de fa. J. C. de Waal, Scheepmakershaven C9, te Rotterdam, dat de oude geestdrift aan het verslappen is en men geen perspectief meer ziet voor zijn strfjd. Voor groote maatschappelijke veran deringen staan wij, zei spr., en ook Patrimo nium heeft hierin een taak. Direct na de oprichting trad Patrimonium in Amsterdam naar buiten op Openbare vergaderingen met debat werden gehouden; deze werden in die dagen zeer druk bezocht en de spanning was meestal in die samen komsten wel aanwezig. Vooral de sociaal democraat Fortuin was een getrouw debater op onze samenkomsten. Het was ook de tijd, dat Domela Nieuwen- huis opkwam en het evangelie van den haat aan het volk bracht. Kater trok er op uit en. debatteerde met tal van tegenstanders. Patrimonium heeft hard gewerkt voor de Christelijke vakbeweging. Herdacht werden 1903 en 1918 en ge wezen op het werk van Patrimonium. Uitvoerig schetste spr. den arbeid van de afdeeling Amsterdam en sprak een bijzon der woord over den eenigst nog in leven zijnden oprichter, den heer Beeremans te1 Utrecht, alsook tot den heer J. Douwes Jr.„ die na den heer K. Kater vele jaren voorzit ter van de Amsterdamsche afdeeling is ge- Ten slotte wekte spr. op tot Ijver en ener gie in Gods kracht, ziende op het werk der vaderen. Het verloop van den avond droeg een ge animeerd karakter. Er was zang en muziek en de heeren C. Goote en J. Douwes Jr. spra ken toepasselijke woorden. In den loop van Februari wordt den leden van de Amsterdamsche afdeeling van Patri monium een feestavond bereid. r^dlOij MAANDAG 6 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. Algem. programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gram.pl. en piano. 9.00 De Zonnekloppers. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Voordracht en Orvitropia. 12.30 De Flierefluiters en solist, en gram.pl. 3.00 Lezing. 3.30 Viool en piano. 4.00 Orgelconcert. 4.30 Kinder uurtje. 5.00 De Notenkrakers. 6.15 Muzi kale causerie met illustratie. 7.10 Lezing, 7.30 Zang, viool en piano. 8.00 Berichten, 8.10 „De Stem des Volks", Utr. Sted. orkest en solisten. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Damnieuws. 10.05 Berichten. 10.10 E. Walis' ensemble. HILVERSUM n 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. H. A. d e Geus, Ned. Herv. pred. te De Bilt. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gram.pl. 12.30 Orgel concert 2.00 Voor de scholen. 2.35 Cau serie. 3.153.45 Gram.pl. 4.00 Bijbel lezing. 4.45 Gram.pl. 5.25 Tenor en piano, 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Re portage. 7.30 Vragenuur. 7.55 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Kamerorkest. 8.50 Causerie. 9.20 Vervolg kamerorkest. 10.05 Berichten. 10.1011.30 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 12.05 Schotsch Studio orkest. 1.05 Gram.pl. 1.50 Orgelconcert. 3.20 Jack Wilsons kwintet. 4.20 Viola en piano. 4.50 Amington-orkest en conferen cier. 6.50 Pianorecital. 7.10 Lezingen. 8.10 BBC-orkest. 8.50 BBC-Mannenkoor en -theaterorkest. 10.20 Strijkkwartet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert, 4.20 Orkestconcert. 5.50 Dito. 8.20 Zang. 9.05 Strijkkwartet, zang en declamatie. KEULEN 456 M. 9.30 Concert. 11.20 Neder- saksische symphonie orkest. 2.20 Omroep- kleinorkest en solisten. 5.20 Gevarieerd concert. 8.05 Omroep-koor, -orkest en solisten. 9.40 Radiotooneel. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 RL: 12.20 Sa lonorkest. 5.20 Omroeporkest. 9.20 Om roeporkest en radiotooneel. 484 M.: 12.20 en 2.20 J. Schnyders orkest. 5.20 Populair concert. 5.50 Kamermuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Militair concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest. 8.30 Hoorspel met muziek. 9.50 Vocaal-kwartet en piano. De geschiedenis van een erfenis ri (15 door KJonkheid XVII Capitulatie Willem de Bas secure baas en niet gemakkelijk te vangen, leest bedachtzaam een pias ontvangen schrijven. Onderzoekend bekijkt hij de brief met achterdochtige oogen. Het kantoor van Brant Van Welden is hem vreemd en hij begrijpt niet, hoe ze zijn adres weten. Hij ziet, dat de brief niet origineel is, maar een doorslag, met behulp van carbonpapier op de schrijfmachine getikt Wat zijn dat voor lui? Hoe heette die zaakwaarnemer op de (Vergadering aan het Departement? Die is het misschien. Maar jde naam weet hij niet meer. Wel kent hij een van diens lastgevers, die nog een soort achterneef van hem is. Hij woont hier in de provincie, maar is moeilijk te bereiken, het beste met paard en rijtuig of auto. Als hij morgen eens een auto huurde? De volgende morgen gaat De Bas met eigen rijtuig van huis. Hij zal de heele dag wegblijven. De achterneef is verrast Hij heeft ook zoo 'n brief ontvangen cn reeds geïnformeerd bij dan zaakwaarnemer, doch deze weet yan niets. m1 Zijn dus vreemde lui", zegt Willem. „Natuurlijk klap- loopers. Die komen op zoo 'n geval af, als 's winters de kraaien C»p een dooie kat" l X>e achterneef bekijkt de twee brieven. „Die brieven zijn gelijk geschreven", zegt Willem. „Dat doen ze met doorslagpapier.'' „Dat is tamelijk dom. Nu kunnen we zien, dat ze meer stuks verzonden hebben. Bovendien passen deze twee niet op elkaar. Er zijn dus verschillende exemplaren gemaakt." „We moeten op onze hoede zijn. Die lui willen ons stuk voor stuk uitmelken, wees daar zeker van.. Daarom moeten we een drachtig optreden en gezamenlijk één vertrouwd persoon al onze belangen opdragen. Dat is secuur en goedkoop." „Dat idee is goed. Maar hoe krijgen we 't voor elkaar?" „We moeten weten, vanwaar ze ons adres hebben. Daar komt het op aan. Als zij alle adressen te weten kunnen komen, kunnen wij het ook." „Een van ons moet naar Den Haag. Informeeren aan het Departement. En informeeren bij Brant Van Welden, wat de bedoeling is van hun schrijven. Een beetje slim aanpakken. Anders krijg je nul op 't rekest,- Dat is Willem wel toevertrouwd. Eerst gaat hij naar het Departement, de brief van Brant Van Welden en de oproep tot de reeds gehouden vergadering bij „Indertijd ontving ik deze oproep en hen hier op die ver gadering geweest. II had alle belanghebbenden opgeroepen. Nu hebben we weer allen een schrijven ontvangen. Weet u daar „Er is hier van een tweede oproep niets bekenti." „Maar de adressen zijn hier toch bekend?" „Natuurlijk." „Hier alleen en hij niemand anders?" „Dat kan ik moeilijk weten." „We hebben allemaal een gelijkluidend schrijven ontvangen. Ik begrijp niet, hoe die lui aan mijn adres komen en aan de andere adressen. Het komt dus niet van hier?" „TIebt u dat schrijven bij u? Dan kan ik het dadelijk zien." Hij toont de brief, „Dit schrijven is niet van ons. Wel is een van deze heeren hier geweest. Hij toonde toen een paar brieven, zei hier te komen als vertegenwoordiger van enkele reflectanten en vroeg ook de andere adressen, omdat hij die noodig had voor het verzamelen van gegevens. Die adressen hebben wij toen ver strekt." „Oooo!" zegt De Bas. „Zoo zool Kan ik die adressen ook krijgen?" „Dat weet ik niet. U komt niet namens anderen. Ga eerst eens naar dit kantoor Misschien krijgt u ze daar." De Bas lacht twijfelmoedig. „Kan ik hier nog eens terug komen, als 't noodig is?" „U kunt hier altijd terug komen. Dat kan niemand u beletten." Hij komt bij Brant Van Welden. „lyk heb dit schrijven van u ontvangen." „Ja, meneer." De compagnons kijken met taxeerende oogen en lezen naam en adres aan het hoofd van hun brief. Hij lijkt een pienter boertje. Degelijk gekleed. De vrij groote reis blijkbaar geen bezwaar. „Wat is uw bedoeling?" „Wij behartigen dp belangen van enkele rechthebbenden in deze zaak. We vernamen ook uw adres en het is onze bedoeling, u te vragen, eveneens van onze diensten gebruik te maken." „Op welke wijze?" „Wij zijn aanlig in deze zaak ingewerkt, veten al heel wat en kunnen u daarmee ongetwijfeld van dienst zijn." „Mij alleen?" „Neen. ook anderm." „Ons allen tegelijk?" Nu moeten ze voorzichtig zijn. „Dat kan natuurlijk ook." „Dus het was niet uw bedoeling?" ..Zeker, dat is de bedoeling. Ais dat kan, zou het prachtig Dit antwoord redjt hun positie. Nu gaan ze verder. „Komt u namens de anderen?" „Niet namens alie anderen. Ik heb niet alle adressen. Wanneet u mij die verschaft, wil lk zien, wat ik- voor u doen kan." Het loopt anders, dan ze hoopten. Maar hun troeven zoo maat uit handen geven, doen ze niet. „Bespaar u die moeite. Wij staan met allen in verbinding. De zaak is nog al ingewikkeld. Bovendien zijp de belangen ver schillend en de grond, waarop ieders aanspraak rust, is ook verschillend." „Volstrekt niet De zaak is voor alle deelhebbers dezelfde en de grond voor aUen gelijk. Wie geen familie van de erflaters is, heeft geen grond. De eenige grond is de verwantschap. Er zijn twee groepen, d® groep De Bas en de groep Huidekooper. Maar Je kwestie van het verdwijnen van die zoons en het huwelijk van den een en alles, wat er vorder aan vast zit, is voor allen gelijk." Daar zitteff ze. „Wat zou u dan willen, meneer De Bas?" „U wilt ons van dienst zijn, zegt u. Goed. Geef mij de adressen. Dan begin ik met het behartigen van uw belangen. Mogelijk krijgt u daardoor de onze in handen. Daar kunt u toch niet op tegen hebben." De Bas lacht voldaa«n. Hij heeft die advocaten beet. Maar de twee spartelen tegen. „Die adressen krijg ik in elk geval", bluft De Bas. ,\Tk ben al aan het Departement geweest. Zc hebben ze u gegeven, zo geven ze ook mij." Nu kunnen Brant en Van Welden niet anders doen, dan capituleeren. Ze stellen nog schijnvoonvaarden, ze hopen, ze k «rwachten. ze vertrouwen, maar het pientere boertje belooft alloon: „lk za' zien, wat ik voor u doen kan, heeren, ik zal zien, wat ik d* kan,"* •L (Wordt yew

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9