ECONOMIE EN FINANCIEN m Om m Si 8 m m B 1 m m m 1 H 11 li E iü ïr'' s tij m i! ZATERDAG 4 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 GEMENGD NIEUWS GROOTE BRAND TE ENSCHEDE Fabriek van isolatie-materiaal uitgebrand Gistermiddag omstreeks kwart vóór éen is brand ontstaan in de fabriek van isolatiemateriaal en eternitplaten, de fa briek van de gebr. Kooy, gelegen aan de Parkweg te Enschedé. Hoewel de brandweer het vuur dadelijk krachtig aanpakte, viel aan redden van de fabriek en de daarin opgeslagen pro ducten en materialen niet meer te den- De geheele fabriek die een oppervlakte besloeg van 3000 vierk. meter, is geheel uitgebrand. Toen de brand ontdekt werd, had het vtrar reeds een grooten omvang aangenomen. Met geweldige snelheid grepen de vlammen ver der om zich heel- Enorme rookwolken stegen ten hemel en waren uren in den omtrek zichtbaar. Bovendien sprongen asbestplaten met een hevigen knal uit elkaar, zoodat het geheel een buitengewoon sensationeel schouw spel opleverde. Dit lokte zeer veel publiek naar de plaats des onheils. Aan redding van de fabriek viel niet te denken, te meer, daar de brandweer met ge brek aan bluschwater te kampen had. Er was slechts een waterleidingbuis aanwezig. La ter heeft men de slangen aangesloten op een reservoir van een fabriek in de nabijheid. De geheele fabriek is uitgebrand Gelukkig is de fabriek vrij afgelegen gesitueerd zooaat geen andere gebouwen gevaar liepen. Slechts een kolenopslagplaats staat in de onmiddellij ke nabijheid, doch ook deze wist de brand weer te behouden. Al het opgeslagen materiaal als asbestpla ten, isolatiemateriaal, celotex, jute kurk werd een prooi der vlammen. Ook een vracht auto verbrandde, doch een groote voorraad benzine kon bijtijds in veiligheid worden ge bracht De firma was verzekerd tegen brandschade echter niet tegen bedrijfsschade. Het bedrag der schade is nog niet bekend Door den brand zullen vermoedelijk niet al te 'veel arbeiders werkloos worden daar er veel arbeid buiten de fabrieksgebouwen ver richt werd Boerderij in de asch gelegd Vee in vlammen Te Wij he (Ov.) is door onbekende oor* raak brand ontstaan in de boerderij van <len landbouwer D. Knappert, eigendom van de N.V. Ankersmit katoenfabiüe'kien te Deventer. Het vuur greep srfel om zicih Iheera en in korten tijd werden boerderij en inboedel door dc vlammen verteerdl Ook een drietal koeien en oen pinlk kwa men in het vuur om. Verzekering dekt de schade. Ongeval op onbewaakten overweg Twee ernstig gewonden Te 01st heeft een ernstig ongeluk plaats gehad op den onbewaakten overweg Hoenlo. Een taxi uit Deventer, waarin gezeten waren de bejaarde heer en mevrouw Meindersma uit Deventer werd gegrepen door den per sonentrein komende uit de richting Deventer. Beide personen, die ernstige verwondingen bekwamen, zijn met dezelfde trein naar het station te Olst vervoerd, waar door dr. Klein uit Olst de eerste hulp werd verleend. Per auto zijn de heer en mevrouw Meindersma daarna naar het Ziekenhuis te Deventer vervoerd. De chauffeur kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. De oorzaak van het ongeval Is te wijten aan het feit, dat een der voorbanden van de auto lek raakte, tengevolge waarvan de chauffeur de macht over het stuur verloor, met het gevolg, dat de auto, inplaats van te stoppen, zooals de bedoeling was, tegen den trein reed. De auto werd zwaar beschadigd. De verrassingen van een weldoener Op ruim tachtigjarigen leeftijd overleed dezer dagen in de gemeente Purmerend de heer S. Rins, een in de omgeving van deze stad geziene persoon, van wien men overigens maar heel weinig wist. Reeds ge- ruimeri tijd leefde de man stil en de renten van zijn bezittingen, in hoofdzaak bestaande uit een aantal kapitale boerderijen, vormden zijn eenige inkomsten. De moeilijkheden, waarmede de boerenstand te kampen had, kende de overledene maar al te best en gaarne hield hij hiermede ten alle tijde re kening. Het openen der testamenten bracht evenwel voor alle betrokkenen, wel zeer groote verrassingen. Zijn drie aan arme boe- renmenschen verhuurde flinke boerderijen met de bijbehoorende landerijen, tezamen circa 75 H.A. groot, bleek de heer Rins ver maakt te hebben aan de pachters, bovendien vrij op naam. Het door den overledene zelf bewoonde huis aan de Hoogstraat werd hij de laatste wilsbeschikking van den heer Rins het eigendom van een buurman, den heer J., evenals de inboedel der woning en waardevolle bezittingen, gevormd door goud en zilverwerk en diverse antiquiteiten. Voor de bedachten is de inzet van het nieqwe jaar dus wel bijzonder gunstig, temeer daar in het testament een artikel was opgenomen, waardoor te kennen was gegeven, dat overschrijvingskosten en suc cessierechten uit de middelen van den heer Rins worden betaald. DOOR EEN AUTOWIEL GETROFFEN Van een op dien Dam te Amsterdam rijdende vrachtauto liep plotseling een der wielen af. Het zware voorwerp geraakte aan het rollen en trof een juist passecrenden knaap, die ernstig aan het been werd go- kwetst. Hij is ter observatie in het Bimien- gasthuis opgenomen. HOOG WATER VOOR AMSTERDAM Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is het stoomgemaal te Schellingwoude in werking gesteld. De stand van het water in toet Binnen-IJ bedroeg plan. 10 C.M. bene den A.P., hetgeen 35 c.M. boven normaal is. In de stad is men om half één beginnen te schutten. Eén en ander is het gevolg van het feit, idat men te IJmuiden niet voldoende kon spuien. Later vernan .1 wij, dat IJmuiden ihans op volle kracht spuit. Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds Hink diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent - Pot 50 cent Wat Mlinhardt maakt is goed De SCH 135 op zee teruggevonden De Scheveningsche logger SCH 135, Cornelia Maria, werd vorige week Vrijdag nabij het lichtschip Noord- hinder door een hevige storm over vallen en lek geslagen. De beman ning werd door een vissohorsvaartuig uit Ostende gered. Het vaartuig is thans in ontredder den toestand door den trawler River Kelvin op de Noordzee aangetroffen; het water stond nog geen voet van het dek. De machinekamer' en de kajuit stonden onder water. De sloep lag geheel met water gevuld op het dek. Bovendien trof men visch en Ijs aan boord aan. De schipper van de River Kelvin heeft de SCH 135 Grimsby binnengesleept. Huwelijkszwendelaar voor dc rechtbank „Jonkheer, meester, doctor" Te Amsterdam stond voor de recht bank een huwelijkszwendelaar terecht, die verschillende vrouwen onder voorgeven ze te zullen trouwen geldsbedragen heeft af handig gemaakt. Een dienstbode had hij gedurende twee jaar vrijwel haar heele loon afhandig ge maakt. Voorts had hij haar zwager bewogen hem een schuldbekentenis af te geven, die hij voor den zwager zou innen. Als eerste getuige komt het dienstmeisje voor het hekje. Zij vertelt uitvoerig hoe zij in kennis met den man is gekomen, van wien later zou blijken, dat hij een groote fantast was. En heeft hij ook over huwelijksplannen gesproken? Vroeg de president. Ja, daar had hij het direct over. Hij gaf zich uit voor officier en noemde zich „jonk heer, meester, doctor". President: En heeft hij U, toen hij U wat langer kende, niet gezegd, dat U door den Officier van Justitie onder curateele was gesteld? Getuige: Ja, dat zei hij. Ik mocht volgens hem slechts f 1.van m'n loon houden. Iedere week gaf ik hem 5 k 6 gulden. President: En in totaal? Getuige: Het zal zoo ongeveer 5 a 600 gulden zijnIk moest van de Justitie alles afgeven. President: Maar vond U dat niet vreemd? Getuige: Och, ik dacht, hij is advocaat en die zijn overal van op de hoogte. President: Heeft hij U ook verteld, dat hij officier was? Getuige: Neen, niet precies. Hij was aan 't Hof, in den Haag Het meisje had argwaan gekregen, toen zij, op advies van verd. op afbetaling een mantel had gekocht. Deze mantel had hij haar afhandig gemaakt en cadeau gegeven aan een andere juffrouw, waarmee hij con necties had aangeknoopt. Het ongeluk voor verd. wilde echter, dat deze meisjes elkaar ontmoetten Dan komt de zwager van het meisje naar voren. Aanvankelijk was hij geïmponeerd geworden door naam, titel en optreden van verd. Hij had hem de schuldbekentenis af gegeven, doch later argwaan gekregen. In formaties bij de politie luidden verre van gunstig. „Mijnheer de president, ik heb een stukje van dat politierapport overgeschreven; het geheel was natuurlijk te lang. Maar het was niet veel fraais, wat er in stond: „hij is er op glit. betrekkingen aan te knoopen met tromvlustige meisjes. Hij teert op de zak van zijn aangebedenen en op die van haar familie. Hij is een geweldige fantast." Getuige: En wat zei Uw schoonzuster toen? Getuige: Och. hoe zijn vrouwenZe geloofde me niet. Liefde is blind. De verdachte, die reeds eerder is veroor deeld wegens schaking en oplichting, legt een volledige bekentenis af. De schuldbeken tenis had hij verbrand, toen de politie in de zaak werd gemengd. De Officier van Justitie achtte het bewijs van deze geraffineerde oplichting bewezen. Deze verdachte aldus het O.M. geniet een zeer slechte reputatie. De meisjes werden het slachtoffer van dezen gevaarlijken fan tast. Hij nam fraaie namen en titels aan en deed de meest merkwaardige verhalen aan zijn connecties. Wegens oplichting, twee maal gepleegd, requireerde de Officier twee jaar gevange nisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak op juridi sche grond. subs, drong hij aan op clementie. Vonnis 17 Januari. EEN ROEKELOOZE CHAUFFEUR Bij de Hakkelaarsbrug tusschen M u i- den en Naarden stond een vrachtauto, waarvan de chauffeur de deur aan den weg kant opengooide zonder uit te kijken of er iemand aankwam- De 25-jarige D. v. d. Kwast «it Bussufh, die uit de richting Naar den kwam, reed met zijn motorfiets in volk vaart tegen de deur. Hij is met een zware hoofdwond naar Bussum vervoerd. De veld wachter heeft tegen den chauffeur, T. II. uit den, proces-verbaal opgemaakt. EEN 102-JARIGE Donderdag j.l. mocht de weduwe K. van de Wall te Breda den dag herdenken, waarop zij 102 jaar oud is geworden. OP HEETERDAAD BETRAPT Een agent van politie te Amsterdam betrapte 's nachts op heeterdaad een drietal mannen, die ijverig bezig waren zich vanaf een kolensohuit, gelegen in het J. v. Hasselt- kanaal aan de overzijde van het IJ, van winterbrandstoffen te voorzien. Verschillen de zakken waren reeds gevuld en voor transport in orde gemaakt, terwijl een aan tal zakken inmiddels naar huis was ver- De drie mannen, allen in Amsterdam- Noord woonachtig, werden overgebracht naar het bureau aan den Adelaarsweg. EEN KLEEDINGDIEF Te Amsterdam is een 21-jarige schip persknecht aangehouden, wiens arrestatie door de Rotterdamsche politie was ver zocht, ter zake van diefstal van kleeding- stukken. Hij is naar Rotterdam op trans port gesteld. Sonder- en Treuhanderkonto Afrekeningen ln de algeloopen week Li de week van 30 December 1935 tot en met 4 Januari 1936 is door de Neder- landsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks 500.000 R.M. van de op haar Soniderkonto bij de Deutsdhe Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen, met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 83947 tot 84134. Het totale bedrag van de op het Sonder- konto uitstaande posten, die nog niet tot uit betaling zijn gekomen beloopt op het oogen blik omstreeks 28.1 millioen R.M. De Sonderkontoposten, waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkontoposten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van pl.m. 200.000 R.M. met de begunstigden afgere- kend. Het hoogst afgerekende volgordenummer was 19093. Het totale bedrag van de op het Treu- h&nderkonto Niederlande uitstaande vorde ringen die nog niet tot uitbetaling zijn ge komen, beloopt op het oogenblik omstreeks 17.6 millioen R.M. De Treuhènderkontoposten waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Nieuwe Leening Zuid-Holland ƒ2.6 millioen tegen 993A De Rotterdamsche Bankverceniging en dc Amsterdamsche Bank berichten, dat de inschrijving op de uitgifte van /jLGOO.OOO 4 obligaties in stukken van ƒ1000 aan toonder ten laste der provincie Zuid-Holland zal zijn opengesteld bij hun kantoren te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, op Woensdag 8 Jan. a^., tot den koers van De storting moet pHaats hebben op Vrijdag 31 Januari. De leening is pari aflosbaar m 40 ge lijke jaarlijks Che termijnen aanvangende in 1937. De opbrengst van deze leenmg zal in haar geheel worden aangewend ter dekking van uitgaven, voortvloeiende uit de uitvoering van het provinciaal wegeniplaa. Het prospectus meldt: Het aantal inwoners der provincie bedroeg op 31 Dec. 1934 2.060.937. De totale vaste leeningschuld der provincie bedraagt op het oogenblik rond 38.645.000. Dc provincie heeft te vorderen, wegens Icc-ningieni, verstrekt aan anderen, 13.478.'.)00 cn heeft voorts gereserveerd voor geldver- strekking ten behoeve van de drinkwater voorziening rond 900.000. De schuld recht streeks ten behoeve van de provincie aan gegaan, bedraagt dePhalve 24.267.000. Hierin is begrepen een bedrag van rond ƒ15.020.000, wegens leeninggelden, opgeno men voor de uitvoering van het provinciale wegenplan. De rente van cn de aflossing op deze leeningen konden tot nu toe geheel worden gedekt door de uit.keering aan de provincie uit het verkeersfonds en bezwaren dus de provinciale begrooting niet. Op de provinciale begrooting voor 1936 i» in totaal voor rente cn aflosing van vaste leeningschuld een bedrag uitgetrokken van rond ƒ2.705.000, waarvan ten laeste van ie provincie rond 1.865.000. Van dit bedrag kan uit de uitkeering uit het verkeersfonds worden gevonden ƒ990.000, zoodot uit de opbrengst der directe belastingen moet wor den bestreden een bedrog van rond ƒ875.000, overeenkomende met ongeveer 42 cent per hoofd der bevolking. De provincie heeft thans een vlottende schuld van ƒ600.000. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK Leeningen en pandbrieven in 1935 De door de Utretihtsclie Hypotheekbank in 1935 gesloten leeningen beliepen ƒ5.169.505 tegen ƒ7.657.615 in 1934. De ontvangen af lossingen bedroegen ƒ7.851.145 (vorig jaar ƒ7.685.537), zoodat het totaal aantal leenin gen per 31 Dec. jl. uitstond ƒ62.179.855 tegen ƒ64.861.496 een jaar geleden. Aan pandbrieven werd i:i 1935 opgemaakt ƒ4.860.00 0(v. j. ƒ7.650.000) en uitgeloot en ingetrokken ƒ7.426.000 (v. j. ƒ7.963.550). Voor 980.456 (v. j. ƒ1.095:695) werd minder op gemaakt dan mocht worden, gedaan, zoodat per 31 Dec. 1935 aan pandbrieven uitstond in totaal ƒ61.199.400 tegen het vorige jaar 63.765.800. Mij. Stadhöuderslaan Gistermiddag werd te 's-Gravenlhage de tweede vergadering van obligatiehouders gehouden van de N.V. Mij Stadhouderslaan over de voordstellen van het bestuur inzake reorganisatie. Een bedrag van ƒ751.750 aan schuldbrieven was vertegenwoordigd, recht gevend op het uitbrengen van 3007 stemmen. Door Mr Muller Massis van Amsterdam is een amendement ingediend op par. 12 van het reorganisatievoorstel, welk amendement inhoudt, dat het besluit der vergadering van obligatichouders tot aanneming van de voor gestelde regeling ook zal vervallen, indien niet in de eerstvolgende algemeene vergade ring van aandeelhouders de huidige raad van commissarissen wordt aangevuld met de leden der commissie uit de obligatie- houders, benoemd in de vetgadering van obligatieJiouders d.d. 2-7 Febr. 1935. Dit amendement is door het bestuur over genomen. Een amendement van den heer G. H. Rahusen tot versterking van de positie der houders van restantbewijzen, heeft het be stuur ontraden. Over de voorstellen en een aantal amen dementen werd zeer uitvoerig van gedach ten gewisseld. Ten slotte werd tot stemming Het amendement-Muller Massis werd aan genomen met 2646 tegen 248 stemmen. De amendementen van den heer Rahusen, die grootendeels van technischen en redac- tionoelen aard vva.en, werden z. h. st. goed gekeurd. Een ameiDdement-Sanders, dat inkoop van obligaties ten bedrage van ƒ8.750 niet hoo- gcr clan tegen beurskoersen zal geschieden, werd eveneens z. h. st. goedgekeurd. Ten slotte werd het reorganisatie-plan, ge lijk het door de aangenomen amendementen is gewijzigd, door de vergadering goedge keurd met 2596 tegen 262 stemmen eri 12 stemmen blanco. Kon. Stoomweverij in I934*'35 De bedrijvigheid in het tweede semester teruggeloopen Proefbedrijf tc Garoet werkt bevredigend In de algemeene vergadering van aandoe-] ■houders der Kon. Stoomweverij te N ij v e r- «ial N.V., te Almelo, bracht de directie ver slag uit over het boekjaar 1934/'35. Wij ont- icencn daaraan het volgende: De gang van zaken in de onderneming stond sterk onder den invloed der contin- gentcering van Witgoed voor Ned. Indië. ■Dank zij dezen maatregel, die voor ons weer export-mogelijkheden had geopend, welke als gevolg van de Japansohe concurrentie verloren waren gegaan, konden wij aan vankelijk onze productie niet onbelangrijk uitbreiden. Al vrij spoedig bleek echter, dat de Wit- goed-contingenteering ernstig ondermijnd werd door den vrijen invoer van Japansch ongebleekt doek. Zooals te verwachten was, nam de markt ddt goedkoope product ge makkelijk op ten koste van de veel betere Twcntsohe cambrics, die slechts langzaam in consumptie gingen. Gelukkig is de contin genteering van Witgoed aangevuld met een beperking van den vrijen invoer van onge bleekt doek. Door het relatief geringe opnemingsver- mogen der markt, ten gevolge van de sterk gedaalde koopkracht der bevolking, werken deze maatregelen echter Slechts zeer lang zaam door, zoodat aan het einde van het boekjaar van eenige saneering der cambric- markt nog niet gesproken kan worden. Deze onbevredigende gang van za ken op Java had uiteraard zijn terug slag op dc bedrijvigheid in onze fa^ brieken, zoodat deze in het tweede semester van ons boekjaar aanmer kelijk minder was dan in het eerste halfjaar. De exportmogelijkheden naar andere lan den dan Ned. Indië bleven uiterst beperkt. Op de btimenlandsche markt streven wij er naar ons debiet uit te breiden, om eeni- germate compensatie te vinden voor den definitief verloren export. Zoo namen wij het afgeloopen i ar o.a. de fabricage van kunst zijden stoffen ter hand, waarvoor wij een geheel nieuwe machine-installatie hebben aangeschaft De Preanger Bontweverij te Garoet op Java, waarin wij, in combinatie met enkele andere geïnteresseerden, heb. ben deelgenomen, ontwikkelt zich be vredigend. Op het oogenblik zijn ruim 250 mechanische weefgetouwen in ba- drijf, terwijl het in het voornemen ligt, dit aantal al naar gelang de om standigheden zulks toelaten, verder uit tc breiden, Het fabrikaat dezer fa briek staat op Java gunstig aange schreven. De verlies- en winstrekening konden wij aank zij baten nit hoofde van interest en andere inkomsten, staande buiten de eigen lijke exploitatie van het bedrijf, met een batig saldo afsluiten. Per aandeel kan worïïen uitgekeerd ƒ30 waarna een saldo van ƒ45.41 naar nieuwe rekening overgaat. Herstel in het Amerikaansche bedrijfsleven Hier en daar nog achterstand Goede verwachtingen voor 1?':6 Het maandbericht van -e National City Bank schrijft, dat op het eind van 1935 de bedrijvigheid in het Ame- kaansche bedrijfsleven groot er was ■dan in meer dan 5 jaar het geval is geweest. De teekenen, die op een herstel wijzen, waren meer verspreid, dan op eenig ander tijdstip sinds het diepste punt der depressie (in 1932) werd bereikt. Anderzijds wijst het bericht er op, dat de toestand in sommige lakken van industrie voorshands nog ongunstig blijft. De werkloosheid wordt toegeschreven aan de ongelijkmatigheid van liet herstel. De machine-industrie en de nijverheid, die de zware uitrusting voor de spoorwegen en voor de public-ultility-bedrijven levert en tot op zekere hoogte ook de spoorwegmaj;- schappijen zelve, bleken bij het herstel ten achter te zijn. De productie van de volgende artikelen was de grootste, die ooit werd verkregen: kunstzijde, wol, schoenen, '.vasahmaaiiines oliestookinrichtingen voor centrale verwar ming, electrische koelkasten, installatie voor hichtvcrveisching, petroleum, venster glas, vliegmachines, sigaretten, nikkel, elec trische lampen en radio-artikelen. De afzet van electrisohen stroom vestigde een nieuw hoogterecord. In de maand December kon de verbete ring zich goed handhaven. De opwaartscno beweging duurt thans reeds zes maanden onafgebroken voort. De mogelijkheid van oen tijde! ij ken teruggang kan volgens hel maandbericht niet over het hoofd woruen gezien. Voor 1936 heeft men goede verwachtingen. Voor de boerenbevolking hoopt men dat 1936 een jaar zal zijn, waarin de inkomsten m verband met de grootere oogsten zullen toenemen, en waarin de koopkracht zoowel in het eigen land als daarbuiten zal stijgen. DAMMEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP TWEEDE PARTIJ TE LISSE REMISE Groote belangstelling Stand 31 voor Raichenbach In hotel „De Witte Zwaan" te Lisse is gisteravond de tweede partij gespeeld van de match Vos—Raichenbach om het wereld kampioenschap Dammen. De burgemeester van Lisse, Dr S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen verrichtte de. i-erste zet, na eenige woorden van welkom tot Vos en Raichenbach te hebben gesproken De heer Ph. de Schaap teekent bij deze tweede partij, die om ruim half zeven be- gon, de volgende analyses aan: Wit: J. H. VOS Zwart: M. RAICHENBACH 1. 3429 Na de klassieke partij, die in de eerste ronde werd gespeeld, blijkt d-; Nederland sche kampioen thans liever zijn krachten tc willen beproeven met zijn lijfopening. 1. 19-23 De gebruikelijke tegenzet. 2. 40—34 14—19 3. 45—40 1014 4. 5045 510 iEcn kalm en theoretisch verloop. 5. 29-24 20 X 2.9 6. 33X24 19X30 7. 34X25 Een ruil. die erop wijst, dat Vos van plan is volgens de geijkte theoretische Varianten een aanval op zwarts langen vleugel te on dernemen. 714—19 8. 38—33 Gebruikelijk is hier 39—33, doch Vos zet den aanval consequent door en wil door 39—33 niet met een stuk minder gaan be ginnen 810-14 9. 42—38 Natuurlij kt 917—22 10. 31—26 In dit verband beteekent de schijf op ruit 26 geen randstuk, aangezien Raichenbach reeds 17—22 heeft gespeeld en wit straks kan gaan ruilen. 10H-17 11. 37-31 6—11 12. 31—27 22X31 13. 26X37 Geheel volgens de verwachtingen, behou dens de afwijking hij den achtsten zet, heeft de opening een normaal verloop g .had. 1317-21 14. 40—34 11—17 15. 44—40 21—26 16. 34—30 17—21 17. 30—24 19X30 18. 25 X34 Deze mil is het bewijs van ónze opvatting, dat Vos zwarts langen vleugel wil aanvallen De stand na 18. 25X 34 was: 0 s :'vv 1821—27 19. 32X21 26X17 De standen zijn vrijwel gelijk. 20. 37—32 13—19 Dit is sterker dan 1419, om den langen vleugel in een juiste verdediging te bren gen. Eventueel kan met 813 een tempo gewonnen worden. 21. 35-30 Vos speelt in eigen stijl, welke doet her inneren aan zijn beste partijen uit zijn glorie tijd. De beantwoording door Raichenbach kan van historische beteekenis worden, daar menig speler tegen Vos in een dgl. aanval het onderspit heeft moeten delven. 218—13 22. 30—25 2—8 23. 41—37 17—21 Raichenbach speelt afwachtend, rustig de verdere loop v?sp de aanval van Vos signa- leerend. 2-4. 46—41 21—26 25. 49—44 Een eigenaardige, doch goede zet. Vos blijkt weinig te geven om de mogelijkheid, dat zwart vroeg of laat wel eens veld 27 zou kunnen gaan bezetten, waardoor het gemis van een stuk op 49 in de meeste gevallen nadeeliger zal zijn. Zwart kan dan nl. een bepaalden druk uitoefenen op de witte po sitie. Vos is ongetwijfeld echter van plan den zet 3429 te spelen en wil daartoe eerst zijn stuk van 4944 dirigeeren, om na den ruil naar 29 op 19 naar 23 met 4440 te kunnen antwoorden. 251621 Een al te gemakkelijke lokzet. Wit kan een stuk winnen met 32—28, 23X32 en 38XJ6 doch dan volgt 1420, 25X23 en 18X47. 26. 34—29 34X34 27. 40X29 21—27 28. 32X21 26X17 29. 29—24 19 X 30 30. 25 X 34 De partij is nu op het doode punt geko men. De stukken staan in geen enkel con tact meer ten opzichte van elkaar en het •hangt nu geheel af van de te volgen oriën- teeringstactiek, hoe het karakter van de partij verder zal zijn. 3014—19 31. 37—32 17—21 32. 41—37 21—26 33. 44—40 15—20 34. 32—28 Vos dwingt zijn tegenstander in zekeren zin zijn houding te bepalen. Raichenbach dacht over zijn antwoord dan ook langer na dan gewoonlijk. 344-10 Een eigenaardige zet. Is het Raichenbadhs bedoeling, do linie 118 intact te houden, en neemt hij daarom deze eenigszins vreemd aandoende voortzetting? 410 past gehe in het grillig karakter van de zetten va den Franschman. 35. 37—3? f Beter dan 3832, daar deze iaatste zet miijj dor in Vos' opzet zou liggen. Zijn lange vleu. cel is coert onfwftrlrr»lrl nn 11 imnnor de verdediging is voltooid, kan de aanval worden voortgezet. 3516—15 36. 47—42 1823 Geeft nu de partij een Hollandsch karak ter. Het stuk van zwart op 15 is momenteel nog achtergebleven, doch Raichenbach re kent er zeker op dit in ontwikkeling te brengen. 37. 34-29 Vos acht blijkbaar zijn positie meer ge schikt voor een flankpartij, en toont een bewondenenswaardfig doorzettingsvermogen om rechts te blijven aanvallen. 3723X34 38. 40 X 29 19—24 Een halve hekstelïing, die Raichenbach kan handhaven, of die ten doel heeft schijf 15 door den mil naar 25 in het spel te bren gen. Combinatiorij'k is de partij niet. 39. 36—31 26X37 40. 42X31 Wit staat nu sterk op het centrum. 4 013—18 Merkwuardig is, dat Raichenbach de linie 118 nog steeds intact wenscht te houden! Men zou zeggen, dat 1318 een verzwak king van de zwarte centruinstdling betee kent en dat 1218 in elk geval „gewoner" Is. De wereldkampioen schijnt van plan te zijn met een compacte posi'ie rechts wit's langen vleugel op felle wijze te gaan bedrei gen. Of hem dit gelukken zal hangt geheel at van wit's "erdedigingstactiek. 41. 31—27 Momenteel zouden wij de voorkeur geven aan de witte stelling, doch dc stand is ver raderlijk. 4 120—25 42. 29X20 15—2-4 Om wit in zijn speelvrijheid te beknoppen. 43. 39—34 4540 is verhinderd door IS—23 en 25X*5. 439—13 44. 43—39 13—19 45. 27—22 Wits aanval op rechts heeft een verdedi ging gevonden en Vos probeert liet nu op den zwarten korten vleugel. Ook daar is Raichenbach'» verdediging echter safe. 45 .18X27 46. 32X21 12—17 47. 21X12 7X18 48. 45—40 Dreigt nu 2823, terwijl op 813, 2822 en 3832 volgen. Raichenbach deikt ech ter met: 4818—23 49. 4843 23 X 32 50. 38X27 8—13 51. 43—38 19—23 De stand is nog moeilijk. In dergelijke eindspelen dient door beiden zeer voorzich tig gespeeld te worden. De stand na 51. 19—23 was: 52. 38—32 13—19 53. 40—35 3—9 Vos dacht nu zeer lang na. Het offer mot 3530 cn 33—29 geeft niets, daar zwart 35—40 laat volgen. Er werd gespeeld: 54. 27—22 *5—30 Remise gegeven. Nabeschouwing Dcee tweede partij had een interessanter verloop dan na de monotone zettenserie in den aanvang mocht worden verwacht. Vos heelt in deze partij met gelijke kansen zeker geen nadeel gehad. In het middenspet had hij ongetwijfeld het initiatief en het gejukte hem zijn centrum sterk op te bou wen. Doch de strategie van Raichenbach belette Vos dezen opbouw in voordeel om te zetten. Het eindspel braoht na wit's 48steri zet gelijke kansen, zoodat remike het slot werd. De stand van de match is thans 31 in het voordeel van Raiahenbach. De derde partij wordt hedejn te Amster dam in het Victoria Hotel gespeeld. SCHAKEN Het tournooi te Hastings Flohr loopt in De resultaten in de aohtste ronde van het touanooi te Hastings luiden: Alexander verliest van Flohr, Tartakower Fine remise, GolombekMiehell remise, WinterKoltanowski remise, Thomas wint van Tylor. Stand: 1. Fine 7 p., 2. Flohr 6 p., 3. cn 4. Koltanowski en Tartakower elk 5 p., 5. Alexander p., 6, 7 en 8 Golombek, Tho mas en Miehell elk 3 p., 9. Tylor 2yz p., 10. Winter 2 p. Dc resultaten in de andere afdeelingen Premier reserves I: Landau wint van Van Seters. Premier reserves II: CrossPrins remise. Major A: Morrison verliest van Scheffer, Knoppers verliest van Boff. De hangpartij Winser—Scheffer was <1oo.' de wedstrijdleiding voor den Nonerlnndsahcn speler verloren verklaard, daar deze niet bij de hervatting was verschenen. Dit bleetc op een misverstand te berusten, zoodat de af gebroken stelling Donderdag werd door gespeeld. De partij werd opnieuw afge broken. Hangpartijen: Scheffer verliest van OH an ion, Winser slaat Scheffer. IJSHOCKEY Acht clubs opgericht De ijsliockey-sport krijgt steeds meer anhangers. wat moge blijken uit het f' uat in de laatste weken niet minder acht nieuwe ijshockey-clubs zijn opgert nl. te Alkmaar, Amersfoort. Bilthovcn sum, Doorn, Heiloo, Naarden en I gel is goed ontwikkeld, en wanneer straksdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3