OPTIMUS ZATERDAG 4 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Z Buitenland NIEUWE AMERIKA'S HOUDING Bij do verwarring en de onrust, welke er in Europa en de geheele wereld heerschen tengevolge van den expansiedrang van een tweetal landen, Italië en Japan, welke liet zoo moeizaam verkregen volkeren-even- wicht bedreigen, werd met begrijpelijke spanning uitgezien naar het bijeenkomen van het Amerikaansche Congres, dat wel licht opnieuw, als eens in 1917, het woord zal spreken, hetwelk voor langen tijd den loop der geschiedenis richting zal geven. Vooral met het oog op wat zich in Oost- Afrika afspeelt is de positie der Vereenigde Staten momenteel van doorslaand gewicht, daar dit land, als bezitter der belangrijkste oliegebieden, het min of meer in de hand heeft, door het controleereu van zijn export aan het huidige Abossijnsclie conflict een einde te maken, dan wel het te laten uit- lieken. Het Geneefsche werk zal dan ook niet eer een definitieve wending kunnen krijgen, alvorens i de inzichten der vereenigde Stalen heeft kunnen kennis nemen. - De zoo juist begonnen Congres-zitting zal hebben te beraadslagen over de herziening der Amerikaansche neutraliteitswet, waar- van het ontwerp nu is ingediend. Wordt het aanvaard in den vorm, waarin het thans ter tafel ligt, dan beteekent dit, dut de pre sident der Vereenigde Staten de bevoegd heid krijgt, om uit te maken welke artike len, met uitzondering van wapenen, uitge voerd mogen worden in geval van oorlog. De president van de Congres-commissie voor buiteulandsche zaken heeft nog eens in het bizonder verklaard, dat het zijn wensch is, dat de bevoegdheden van Roose velt zich ook over het embargo op grond stoffen zullen uitstrekken. Het is dus zeer wel mogelijk voorspellingen blijven na tuurlijk uiterst hachelijk dat Roosevelt zich binnenkort in het bezit van zeer vér strekkende volmachten zal bevinden, welke hem te beslissen geven over het lot der beide thans oorlogvoerende partijen. In dit verband moet men de boodschap bezien, waarin hij bij de opening van het Congres zijn meening over den huidigen internationalen toestand heeft uiteen gezet. Het trekt daarbij allereerst de aandach' dat hij de critiek op de naar expansie strevende landen niet gespaard heeft. Zon der zich uit te spreken over de vraag, in hoeverre de begeerte naar grenswijzigingen, afzetgebieden voor handel en bevolkings overschot, en verkrijging van grondstoffen op billijkheid gegrond zijn, heeft Roosevelt zich, krachtens zijn democratisch beginsel, tegen de gevaren van den autocratischen regeeringsvorm gekeerd en tegen die vol ken, die blind en hardnekkig zich door een leuze laten leiden. Aan den wereldvrede, zoo preciseerde de president, aan den wil tot een goede onder linge verstandhouding staat slechts tien of vijftien procent der menschheid in den weg, doch deze minderheid is - oorzaak, ervan, dat de pogingen tot beperking der bewape ning zijn mislukt en dat een nieuwe" defen sieve wedloop is ingezet Zoo wordt de vre de ernstig in gevaar gebracht door hen, die voor zich zei ven de macht zoeken. Duidelijker had Roosevelt niet positie kunnen kiezen, en hij onderstreepte zijn uitlatingen ten overvloede nog eens met deze passus: „Ik erken, dat deze woordén, die ik met zorgvuldige overweging gekozer heb, niet aangenaam zijn voor het land, dat, begrijpend dat het voor hem bestemd is, zich aantrekt wat gezegd wordt". Welke houding nu zal Amerika in de naaste toekomst aannemen? Allereerst een van strikte neutraliteit, daar het er voor past, opnieuw als in 1917 in een conflict te goraken. Maar verder is het, naar Roose- velts woord, vast besloten, wettigen steun en hulp te rerleenen om andere naties terug te brengen tot bet gebruiken van middelen ides vredes en van goede gezindheid jegens elkander. Gelijk men ziet behoudt de president zie* nog ecnige speling voor; de omstandig heden zullen mede zijn toekomstige hou ding beïnvloeden, doch van den moree- 1 e n steun van de Vereenigde Staten kan men zich in elk geval overtuigd houden. Zien wij het goed, dan zal het thans aller- eerst van de leidende Europeesche mogend heden afhangen, of zij tot verscherping der sancties, zullen overgaan, in welk geval een Amerikaanscb petroleum-uitvoerverbod zou venvacht kunnen worden, waarvan de gevolgen door Europa, alleen op eigen krachten vertrouwend, gedragen zullen pioeten worden. ITALIAANSCHE BOMBARDEMENTEN Eritreesche manschappen deserteeren Het gebruik der dum-dum-kogels Generaal Nassiboe meldt, dat een Itali- aansch bombardements-eskader opnieuw een aanval beeft gedaan op verschillende stammen bij de bronnen van Boelale en Sassabunah, en vele bommen heeft gewor pen. De \luchtenden zijn door laag vliegen de machines met machinegeweren bescho ten. Vijf Abessijnen werden gedood en twee gewond. Verder werden 19 kameelen, die levensmiddelen vervoerden, gedood. Aan het Noordelijk front zijn in den loop van Donderdag 6 Eritreesche officieren, 12 onder-officieren en 125 manschappen over- goioopen naar de Abessijnen. Zij deelden mede, dat de aanleg van den straal weg van Adigrat naar Makkale een Sisyphuswerk was. Heele trajeeten van den nieuw aange legden weg verdwenen telkens weer in het bodcnilooze zand. De Turksche Roodo Halve Maan heeft liet Abessijnsche Roode Kruis 200 kisten erbandstoffen en medicamenten doen toe komen. Italië protesteert te Genève Ter aanvulling van de Italiaansche klacht inzake het gebruik van dum-dum- en ex- plosief-patronen heeft de Italiaansche regee- ring het Volkenbondssecretoriaat een aan tal foto's overhandigd, waaruit moet blij ken, dat de Abessijnsche troepen explnsief- kogels van Engelsche herkomst gebruiken. De eerste foto toont het etiket van de ver pakking, waarin de bedoelde patronen zijn gevonden cn dat van een Londensche firma afkomstig is. Voorts zijn er afbeeldingen van een ex plosie f-patroon en van een Vickers Arm- strong-machinegeweer, dat eveneens in het Abessijnsche garnizoen van Tafari Sjetema gevonden was en in welks patroonband zich naast gewone ook explosief-patronen be vonden. „Geen medelijden meer!" Het blad „Tevere" schrijft, dat, zoo Ge nève al geen aandacht zou willen schenken aan het overstelpende bewijsmateriaal der Italianen inzake de barbaarsche daden der Abessiniërs, en de noodzaak, de beschaving te verdedigen, over het hoofd zouden willen zien, de Abessiniërs, door den door hen ge vangengenomen vlieger Minniti te dooden en te onthoofden, opnieuw een gruwelijk bewijs hebben geleverd tot staving van door Italië verkondigde waarheid. Tegen deze uitbarsting van barbarisme, zal Italië zonder medelijden optreden. Het Italiaansche volk, zoo schrijft de „Tevere", eischt een wijze van oorlogvoeren, die in overeenstemming is met de kwaliteit van den tegenstander, en wraak voor den onge- lukkigen vlieger. Tendentieuze Berichtgeving? In officieele Italiaansche kringen te Rome verklaart men, met leedwezen kennis te ne men van de talrijke tendentieuze, overdre ven of geheel valsche berichten, die ii laatste dagen in de buitenlandsche bladen over den Itaiiaanschen veldtocht in Abes- sinië verschenen zijn Met beslistheid wordt ontkend, dat Ras Goegsa door de Italianen standrechtelijk zou zijn doodgeschoten. Even stellig worden de berichten ontkend, volgens welke de Ita liaansche troepen in het Sjire-gebied Kopti sche kei-ken in brand gestoken zouden hel> ben. In totaal zouden de Italiaansche verlie zen aan vliegtuigen, het toestel inbegrepen, dat bij Makkale is neergeschoten, in strijd met alle andersluidende berichten slechts vier bedragen, waarvan de overige drie we gens motordefecten, nl. een in de nabij heid van Dagaboer en twee nabij Makkale achter de vijandelijke linies moesten dalen. Nogmaals wijst men van Italiaansche zijde op de steeds toenemende barbaarsche gruwelen, waaronder de Italiaansche gevan genen in Abessinië te lijden hebben en men herinnert aan de groote vej ntwaardiging, die daardoor bij het geheele Italiaansche volk is ontstaan en die het noodlg maakt, scherpe repressaille-maatregelen te nemen. Ons Zondagsblad Heden ontvangen onze lezers het eerste nummer van ons Zondags blad van den JAARGANG 1936. Ook thans kan weer gezegd wor den: een Weekblad gelijk Bij den voortduur zullen er alle zorgen aan worden gewijd, opdat het geheele gezin er van kan ge nieten, Er is nauwelijks één enkel dag blad aan te wijzen, hetwelk zijn lezers, zonder aparte betaling, zulk blad voor den Zondag aanbiedt Onze lezers kunnen hun vol doening betuigen door het getal abonne's op ONZE KRANT. DAT IS UW KRANT voortdurend te helpen vergrooten Nieuw troepentransport Gisteravond is het mailschip „Colombo' van Napels naar Mogadiscio vertrokken met aan boord 75 officieren, 125 onder-offi cieren en 1750 soldaten, waaronder verschei den oorlogsverminkten, die zich als vrijwil liger hebben 'opgegeven. Ook thans was weer een groote menigte aan de haven aanwezig om afscheid te men. HARRAR GEBOMBARDEERD Nieuwe Italiaansche wraakneming Vrijdagavond werd officieus te Ad- lis Abeba medegedeeld dat bericht was ontvangen dat Italiaansche vlie gers Harrar hadden gebombardeerd waarbij ernstige schade zou zijn aan gericht. Dit bombardement zon zijn geschied als wraakneming tegan de beweerde onthoofding van een krijgsgevangen Italiaansch vlieger. Een nieuw Fransch vredesplan? De Parijsche correspondent van de News Chronicle verklaart van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat Laval nieuwe vredes voorstellen uitwerkt. Het nieuwe vredesplan zou hij in do zit ting van den Volkenbondsraad op 20 Jan. indienen. Van te voren zou hij zich echter van de instemming van Mussolini verzekeren en ook mot Lonoen overleg plegen. ITALIË VIERT ZIJN DICTATUUR DE OORLOGSGEEST OPNIEUW AANGEWAKKERD „Een kamp vol Roode Kruis» tenten minder waard dan één haar van een Italiaan" (Van onzen special en correspondent) ROME, Vrijdag Vandaag heeft Italië het feit herdacht, dat Mussolini elf jaar geleden absoluut dic tator over het land werd, na de parlemen taire oppositie te hebben ontbonden. Tot dusverre is de 3e Januari staeds vrij wel onopgemerkt voorbijgegaan, maar thans is iedere gelegenheid om het nationalisme aan te wakkeren welkom en zoo is deze dag thans voor het eerst gevierd. Op 3 Januari van het jaar 1925 legde Mus solini zijn constitutie aan het parlement voor en tartte in een heftige speech ieder uit, hem te beschuldigen van den moord op Matteotti, den s.vndicalistischen afgevaar digde, wiens dood nooit is opgehelderd. Het fascistische regime heeft sindsdien de situ atie overleefd en een absolute dictatuur kwam daaruit te voorschijn. Vanmorgen ontvingen de leden der fascis tische partij, mannen, vrouwen en kinderen, de gebruikelijke rose kaart, die een massa demonstratie aankondigt. Vanavond te zeven uur kwamen de fas cisten in de verschillende hoofdkartieren bijeen cn de voornaamste passages uit de rode, die de Duce elf jaar geleden hield, werden aan he>n voorgelezen. Voor do vrou wen waren afzonderlijke bijeenkomsten ge organiseerd. Ook in het Palazzo Venezia heeft een massale demonstratie plaats ge had, waarbij den Duce hulde werd gebracht Inmiddels zet de Italiaansche pers haar campagne ter aanwakkering van den oor logsgeest ononderbroken voort. Zooals men weet heeft de staatssecretaris Suvich zijn spijt betuigd tegenover den Zweedschen ge zant te Rome over het bombardeeren der Zweedsche ambulance in Zuid-Abessinië, doch overigens praat men liever over dit onverkwikkelijke incident heen en legt men allen nadruk op de onthoofdingen en ver minkingen van Italiaansche gevangenen en op het gebruik van dum-dum kogels, waar aan de Abessijnen zich zouden hebben schul dig gemaakt. De volgende uitlating in de „Tevere" is ty peerend voor de houding der Italiaansche pers: „Een tent vol Abessijnen, Engelschen en zelfs officieele Volkenbondsper sonen, of een heel kamp met Roode Kruis-tenten of, als men wil, alle vijf tig misdadige landen, die de sancties toepassen, bij elkaar, zijn tezamen nog minder waard dan een enkele haar op het hoofd van een onthoofd Italiaansch soldaat. De piloten ln onze bombarde mentsvliegtuigen zijn zich daarvan bewust en het is hun taak, het aan de wereld te doen weten". Deze verzekering, die intusschen ook In sommige Italiaansche kringen een slechten indruk heeft gemaakt, wordt gevolgd door klachten over tendentieuze berichtgeving in het buitenland. Men meent wel eens, cat op deze wijze de rechtvaardiging wordt voor bereid van het gebruik van gas en vlam menwerpers. Officieel wordt medegedeeld, dat verschei dene volgelingen van Ras Koeksa wegens spionnage zijn gefusilleerd. Op het oogen- blik zijn geen nadere bijzonderheden be kend, doch volgens onbevestigde berichten zouden vier dezer dezerteurs zijn terecht gesteld. (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.) ROOSEVELT OVER DE OORLOGSDREIGING „Amerika zal zich er voor hoeden in het conflict te geraken Wettige steun en hulp aan vredeshandhaving Gisteravond heeft president Roosevelt zijn aangekondigde boodschap voorgelezen in het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden. Sedert den zomer van 1933, zoo zeido hij o. m., hebben de souvereine leiders van tal van groote volkeren van Europa door hun zienswijzen cn hun doeleinden niet den weg gewezen naar den vrede. In deze gebieden is het zelfs zoover gekomen, dat de volke ren van Amerika kennis moeten nemen van den toenemenden kwaden wil, van gemar keerde strevingen naar agressie, van toe nemende bewapening, van geïrriteerde De Fransch-Britsche besprekingen ..Star" te molden, dat deze op ernstige mo'. lijkheden zijn gestuit. De Franschcn hebben verschillende politieke kwesties aan de orde gesteld, waarop de Engelscho deskundigen li iet konden ingaan. Bovendien hadden do Britten instructie gekregen, zeer gereser veerd te blijven totdat het kabinet beslui- j ton had genomen. Sommige Fransch© voorstallen gingen zoover, dat zij neerkwamen op het sluiten van een Fransch-Britsch luchtpact, zonder dat Duitschland hij het vaststelion der ver schillende bepalingen ook maar geraad pleegd zou worden, hoewel men het mis schien zou uitnoodigen tot. het pact toe t© treden, indien het dit wensohte. Men gelooft niet, dat de Britsche regee ring hiermee aecoord zal gaan, omdat zij HET CONGRES DER VEREEN. STATEN De nieuwe neutraliteitswetgeving De zitting 1936 van het Congres der Ver- eenrigde Staten is Vrijdagmiddag onder groote spanning geopend. Onmiddellijk na de opening diende Mac Reynolds, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden en van de Commissie voor Buitenlandsche Zaken, een voorstel in, door de. op 29 Fabr. a.s. afloopende neutra liteitswet door een neutraJiteitswetgeving met een blijvend karakter vervangen wordt. Deze wet, aie volgens mededeeling van MacReyinoH* na langdurige besprekingen met Pr -o1 t Roosevelt en het Staatsdepar- teine' worpen, handhaaft het tec Wige uitvoerverbod v. oorlogsmateriaal als wapens .nüe- nahr oorlogvoerende landen en machtigt den president, naar eigen inzicht den uitvoer van ander materiaal, dat oorlogsdoeleinden geschikt is, to verbieden. Het nieuwe voorstel voorziet ook in een verbod van financieel*, transacties met oor logvoerende landen, zooals aankoop van obligaties e.d. Het wetsontwerp, dat is ingediend met volle instemming van Roosevelt en Staats secretaris Hull is een compromis, dat zeer ver tegemoet komt aan de wensohen van Roosevelt De president kan ook Amerikaan» sohe staatsburgers het gebruik van schepen van oorlogvoerende landen verbieden, en aan deze schepen ook verbieden van Amerikaansche havens gebruik te maken. Ook aan duikboo- ten van oorlogvoerende landen kan verboden worden, Amerikaansche ha vens aan te doen. Oorlogsschepen, die in Amerikaansche havens brandstof fen of levensmiddelen willen ininemen. kunnen geïnterneerd worden. Van belang is nog de bepaling, dat de president de bevoegdheid heeft, deze bepalingen op oorlogsschepen van bepaalde landen niet toe te pas. 6en. MacReynolds is voornemens, het ontwerp reeds Dinsdag a.s. in de commissies aan de orde te stellen. DE LINDBERGHS IN ENGELAND De familie Lindbergh heeft in den vroe gen morgen liet hotel, waarin zij te Liver pool logeerde, door een achterdeur verlaten en is per auto afgereisd, waarschijnlijk naar Cardiff, Roosevelt stemmingeen, kortom van een toestand, die in zich vele elementen draagt, die leiden tot de tragedie van een algemeenen oorlog. Tal van volken, vooral de kleinste, zou den als men hen aan zich zelf overliet, te vreden zijn met hun grenzen en bereid zijn, öbr m lïüb eigen land en in samenwerking met hun naburen hun eigen economische en sociale problemen óp te lossen. Zij moeten echter steeds blijven letten op de mogelijkheid, dat vandaag of morgen door de souvereine leiders van andere vol keren, die de beginselen tot verbetering van het menschelijk ras door vreedzame midde len weigeren te onderschrijven, een inval in of een aanval tegen hun land wordt gedaan. Er is op het oogenblik dus alle reden tot pessimisme. De volken, die streven naar expansie, naar herstel van onrechten, voort vloeiend uit vroegere oorlogen, naar af zetgebieden voor hun handel, voor hun bevolkingsoverschotten of zelfs voor han eigen vreedzame bijdragen tot den voornitgang der beschaving, slagen niet er in, dat gedold te tooncn, hetwelk noodzakelijk is om hun redelijke en wettige doeleinden te bereiken door vreedzame onderhandelingen of door een beroep op de schoonste gevoelens van gerechtipheid in de wereld. Zij zijn dus door hun ongeduld terugge keerd tot het oude geloof in het degen- recht en tot de fantastische opvatting, dat zij alleen zijn uitverkoren, om een zending te vervullen, dat alle andere landen van hen moeten en zullen leeren en dat zij aan hen onderworpen zullen zijn. Ik erken, dat deze woorden, dl© ik met opzet kies, niet populair zullen klinken voor een of andere natie, die beseft, dat «e over haar spreken en die wat we zoo juist gezegd hebben, ook op zichzelf toepast. Deze gevoelens echter zullen sympathie en begrip vinden in die landen, waar de menschcn zelf oprecht den vrede wenschen, maar zich voortdurend naar de een of dere zijde moeten richten. De vrede wordt in gevaar gebracht door eenigen, niet door velen. De Ver. Staten kunnen slechts eep rol spelen door een wel geordende neu traliteit, bijv. door niets te doen om een conflict aan te wakkeren, door ons door een behoorlijke verdediging te vrijwaren voor verwikkelingen en voor een aan val, en verder door alle gewettigde aan» sporingen en hulp om a&dere volkeren ertoe te bewegen, weder hun toevlucht te nemen tot de middelen des vredes en van goeden wil. De voortzetting der Vlootconferentie De Londensche vlootbesprek'ngen zullen Maandag a.s. worden hervat WaarschijnlijK zal het eerst aan de orde komen de verkie zing van een president als opvolger van Sir Samuel Hoare. De eerste commissie zal nel onderzoek voortzetten van de voorstellen, die door de verschillende delegaties zijn in gediend. Donderdagavond biedt de Britsche regee ring den gedelegeerden een banket aan. Een zij-aanval op Baldwin In Londensche politieke kringen wordt opzien gebaard door een aanval op minis ter-president Baldwin in de „News Letter', een wekelijksch correspondentie-orgaan van de Nationale Labour-groep, dat in nauwe relatie staat met Ramsay Mac Donald. Het orgaan critiseert, dat, Baldwin zich tegen de persoonlijke besprekingen van Hoare te Pa rijs heeft gekeerd en betreurt vooral, dat daardoor de regel geschapen dreigt te wor den, dat een minister geen besprekingen zou mogen voeren zonder een nauwkeurig omschreven mandaat van zijn kabinet te hebben. Deze aanval op Baldwin wekt te meer verbazing op het oogenblik, nu Baldwin bepaalde moeilijkheden in de conservatieve partij heeft vanwege de parlementszetels, die hij voor de beide Mac Donalds wil vei ligstellen- .Duitschland moet I koloniën hebben!" D£ Hamburgsche Kamer van Koophan del en Industrie heeft een rapport uitgege ven, dat ook van politiek standpunt belang inboezemt, aangezien hierin wederom, en met klem, de nadruk gelegd wordt op de noodzakelijkheid van koloniën voor Duitsch land, dat met het oog op zijn aardrijks kundige ligging, de dichtheid zijner be volking en zijn hooge graad van in dustrialisatie groot er eischen naar het be zit van koloniën kan doen gelden dan eenig ander land. Opmerkelijk is verder de passage, waarin er op gewezen wordt dat de Duitsche eischen niet tevreden gesteld-kunnea-wor den door enkele toekenning van economi sche belangen in koloniale ontwikkeling van gebieden. Men heeft den indruk, dat deze passage betrekking heeft op de bekende redevoering van Sir Samauel Hoare, waarin hij voor stelde een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid van een collectieve poging tot betere verdeeling van de grondstoffen onder de industrieel© landen. Venizelos en Koning George Door bemiddeling van zijn vriend Rufos heeft Venizelos den Koning liet volgende telegram gezonden: „Ik spreek met eerbied de hoop uit. dat de Koning door middel van vrije verkie zingen erin moge slagen, een regime te herstellen van een gekroonde republiek, zooals Griekenland dat had gedurende de langdurige regeering van George I, opdat de sedert een twintigtal jaren verscheur de nationale eenheid hersteld moge wor den. Als hij hierin slaagt zal het geheele land hem uiterst dankbaar zijn." De Koning heeft hierop geantwoord met woorden van warmen dank. Zoowel de minister van oorlog Papagos als de minister-president spreken de ge ruchten tegen, dat officieren een liga zou den hebl>en geslicht voor het voeren van politieke actie. In het geheele land .heerscht rust. AKün acfdemitk^bfiieget laat niet veel meer van 1935 zien. Maar daarom zag ik er wel veel in. En dat was soms heel wat anders dan menig helderziendedie meent voor uit te hunnen zien, gezien heeft vóór ze (het zijn meest ze-en, die helder- zienden) nog iets van 1935 zag, dan alleen een kalender die vroeg ver scheen. Koffie drinlc ik niet, anders zou het troebele koffiedik misschien mijn kijk op die helderzienden verhelderen. En met het ei, dat mijn ander ik 's mor gens voor mij gereed zetkan ilc, tijds- halve, niet werken. Ware het anders (wat de tijd aangaat) ik zoumisschien kunnen zien. dat het witte wit witter en helderder ziet. dan de donkere oogen der helderzienden (die lui heb ben altijd donkere oogen zegt „men": ik heb niet de eer ze van dichtbij te kennen). Enfin, helderzienden hebben geen goed gezicht op 1935 gehad. 't Leek anders zoo mooi. De meest ge ziene, in Frankrijk gevierde en in hoog aemzien staande, alom geloofde Madame F ray a had vóór 1935 begon voorzegd, dat de wereldcrisis zou ein digen, de dollar zou stijgen, de vrede zou bestendigd worden (uitgezonderd zoo'n klein robbertje in China, waar Rusland zich mee bemoeien zou). „Glansrijke diplomatieke successen ju, zoo noemde Hare Helderziend heid het zou ernstig oorlogsgevaar afwenden. In Spanje zou in 1935 een revolutie meerdere malen herhalings oefeningen houden. En om het niet al te mooi te ma ken er zouden twee vooraanstaan de staatslieden in Europa vermoord worden. En.., scheeps-, spoorweg- en vliegtuigrampen zouden er ook voor vallen. Wat dit laatste aangaat, daar behoeft men geen helderziende voor te zijn, om ze te voorspellen. 'k Zag, juist in 1935 nogdoor mijn spiegel bommen werpen op een der edelste inrichtingen van barmhartig heid. Dat was misschien wel om onbe schaafde volksstammen in het Oosten Westersche beschaving te leeren, zoo als vroeger het Westen de beschaving kreeg uit het Oosten. Ondanks mevrouw Fraya%s heldere kijk in de toekomst, was en is het wel oorlog. Want toen we via de radio de kerst klokken te Bethlehem hoorden klink klanken, vloekten de vliegtuigbom men daar dicht in de buurt, cr luid tégen- in. - - Inptaats, dat men het einde v(lu wereldcrisis zag, zag men nog millioc- nen werkloózen in vele landen-m veel grooter getale dan wanneer ooJcv. 'fc Geloof dat de vooruitkijkspiegel der helderzienden leelijk is beslagen en dat wc blij mogen zijn, dat God de toekomst voor ons verborgen houdt en we alleen achteruit mogen kijken. Groote amnestie in Polen Politieke gevangenen ln vrijheid Groove vreugde heerscht© gisteren tp Warschau, waar ongeveer 20.090 gevange nen. mannen en vrouwen, in vrijheid zijn gesteld. Een belangrijk deel der in vrijheid ge> 9telden was tot gevangenisstraf veroordeeld wegens politieke vergrijpen. Tot dezen be hoorden meer dan 1000 communisten en eenige honderden Oekrainers. De amnestie strekt zich uit tot de meeste groepen misdadigers. Gevangenen met een straftijd van zes maanden of min der worden geheel gepardonneerd. De ge vangenen met straftijden van zes maanden tot drie jaren, krijgen den halven straftijd kwijtgescholden. Voor straffen van drie tot vijf jaren bedraagt de vermindering een derde. Doodstraffen zijn m levenslange ge vangenisstraffen veranderd. Velen zijn juichend uit de gevangenis- poorten gekomen. Uruguay's breuk met Rusland Volgens Russische berichten uit Genève, zou men daar bericht hebben ontvangen, dat Uruguay de betrekkingen met sovjet- Rusland zou hebben verbroken onder pres sie van het dreigement der Braai liaansche regeering, dat zij anders de bescherming van de grens tussohen Brazilië en Uruguay zou opheffen, wat zou beteekenen, dat de Braziliaansche regeering de politieke tegen standers van den tegenwoordigen president van Uruguay zou steunen bij het organi- seeren van een opstand en de opstandelin gen van wapens zou voorzien. HET ANTTSEMITISME IN HONGARIJE De leider der Christelijk-sociale partij in Hongarije, Karl Wolff, heeft in een rede ver klaard, dat vreemde elementen er naar streven, zich de nationale idealen en de heiligste goederen der natie toe te eigenen. In de literatuur en in de theaters van Hon garije heerscht de ghetto-geest en in het economische loven zijn de leiders niet meer Hongaren. Er is geen nationale toekomst voor de Hongaren, zoolang niet de Honga ren alleen over de economische waarden be schikken. Wolff verklaarde verder: „Wc zullen den strijd zoolang voortzetten, tot wij het Hon- giaarsche ras in industrie en handel de eco nomische leiding verzekerd hebben. Wij denken er niet aan, de leidende posities van liet land aan een vreemd ras over te later». Wij zullen nog energieker optreden dan tct nog toe. Ik ben niet geneigd te erkennen, dat elk Galiciër een geboren vakman is, in tegendeel, ik ben ervan overtuigd dat het Hongaarsche ras hooger staat". Kort Nieuws In het New-Yorksche quarantaine-station ligt een Grieksch schip, dat door kapitein en bemanning om onbekende reden in den steek is gelaten. Men heeft er geen idee van, waar de kapitein zich bevindt, noch wat hem en de bemanning heeft bewogen, te deserteerden, Petroleumgasstraalkachels H. J. REESINK Co., ZUTPHEN KEIZERLIJKE LIEFDADIGHEID Door nazi's maar half geduld l (Van onzen Duitschen correspondent) In de „Garde-Kavallerie-Klub" wordt da laatste jaren tegen Kerstmis een bazar ge arrangeerd, welke onder het protectoraat staat van 's keizers tweede gemalin, prin ses Hermine, die zich dan meestal enkele weken te Berlijn in het Hollandische Palais Unter den Linden ophoudt, waar een aan tal vertrekken op de eerste étage speciaal voor haar zijn ingericht. Het initiatief van deze bazar gaat uit, van 't „Herminen-Hilffswerk E.V.", dat in de Augsburgerstrasse een bureau bezit en van hieruit worden dan ieder jaar aan een beperkt aantal genoodigden de entree-kaar ten verzonden. Met dikke letters staat op zulk een kaart dan meestal te lezen: „H. M. keizerin Hermine zal persoonlijk aanwezig zijn". Geheel onderaan en met een veel klei-, nere letter kan men dan nog gewaar wor den, dat er ten gunste van het werk voor de winterhulp een entrée wordt verlangd -an 30 penning per persoon. Wij zouden over deze intiem bedoelde bazar niets hebben verteld, wanneer niet ,Das Schwarze Korps", het tegenwoordig door zijn agressieven inhoud veel gelezen weekblad van de „SclmtzstaffeLn der N.S.D.A.P." een vrij hatelijke en spottende beschouwing aan dit liefdadigheidswerk had gewijd. De redacteur van het orgaan aer zwart geüniformeerde S.S. schijnt het maar half goed te keuren, dat zulke bazar© nog in het massabedrijf van 't Derrie Rijk wor den gedoogd, want aan het einde van zijn verslag stelt hij de vraag: „Is het niet hoog tijd, dat er aan zulk een feodalen rommel een eind wordt gemaakt?" Daar gasten op deze bazar welkom waren, had de redacteur van het „Zwarte Corps" zich ook naar den Garde-Kavallerie-Klub be geven, maar al dadelijk kreeg hij den in druk, hier met een „ontvangst ten hove" te maken te hebben. De meesten kenden el kaar, begroetten elkaar vertrouwelijk en slechts zelden zag of hoorde men den ge bruikelijker! Hitler-groeu De vertegenwoordiger van het „Zwarte Corps" voelt zich van allen kant opgeno men, hoewel hij opzettelijk geen partij-insig ne in zijn knoopsgat draagt. „We voelden, dat we hier niet behooren, net alsof we een vreemd huis waren binnen geloopcn. Met de garderobe legde men in het portaal al zijn verplichtingen tegenover het nationaal- socialistische Duitschland van zich af. Maar zeventien jaar geleden kwam er een einde aan den hofstaat en hei tegenwoordige Duitschland wil er althans volgens dezen sarcastischen verslaggever niets meer van weten, daar het tot zijn laatsten adem-' i tocht met den Fübres .verbonden blij.lU j

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2