KERSTMIS IN DIEPPE HET KERKELIJK JAAR 1935 ZATERDAG 4 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 10 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Oud-Alblas, cand. R. W. Steur te Burgh (Z.). Bedankt: Voor Numansdorp. G. J. G. de Bel te Warmond; Voor Molenaarsgraaf, Arnemuiden, StavenisSe, Jaarsveld, Lange- rak en Bruinisse, cand. R. W. Steur te Burgh. Voor Vlissingen, Joh. A. Raams te Kloetinge. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Kornhorn, M. W. Nieuwen- huijzen te Franeker en J. Tamminga te Har derwijk. OUD GEREF. GEM. Beroepen: Te Oostburg, C. v. d. Gruiter te Vlissingen. Ds. J. H. GESELSCHAP Wzn. f In den ouderdom van ruim 78 jaar is te Ginneken op huize „De Werve'1 onverwachts overleden Ds. J. H. Geselschap Wzn., em.- predikant van de Ned. Herv. Gem. V a a s s e n. Ds. Jochimus Hermanus Geselschap werd in 1857 geboren en in 1880 candidaat te Zuid- Holland, om 8 Mei 1881 te Dussen het pre- dikamt te aanvaarden Vandaar vertrok hij 1S84 naar Axel, welke standplaats hij in 1886 met Kampen verwisselde. In 1891 werd hij predikant te Berkel en in 1898 deed hij zijn intrede te Vaassen, waar hij heeft gearbeid totdat hem in Dec. 1924 eervol emeritaat leend werd. De overledene vestigde zich daar op metterwoon te Ginneken. Zijn stoffelijk overschot zal te Zandvoort worden teraardebe- steld. OECUMENISCHE RAAD Tot de by den Oecumenischen Raad in Ne derland aangesloten kerkgroepen is een op roep gericht, om van de kansels voor to lezen op 12 Januari, en behelzende den korten houd van het Oecumenisch streven. De op roep is vergezeld van het verzoek om een col lecte; hij bevat passages over „het besef van verbondenheid in geioof en verantwoorde lijkheid der kerken", over de „herleving van het geloof in de ééne Katholieke Christelijke Kerk", en over het „schouder aan schouder staan der kerken in dienst van den e Heiland". Doel is op te wekken tot gebe gave, opdat „een nieuwe gehoorzaamheid" op sta, die bereid is, „moedig het Evangelie var Jezus Christus als den eenigen weg tot be houd ook van het wereldleven in al zijn ver houdingen te prediken en te gaan." DE TAAL DER RUÏNEN Prof. Dr. E. A. Speiser van de Pennsylva- nia-universiteit in Amerika bericht aangaan de de opgravingen in de buurt van het oude Ninevé in Mesopotamie, dat daar puinhoopen in wel 8 lagen boven elkaar liggen en dat zij de 8ste laag, die zij onderzoeken, op een leef tijd van 6000 jaar taxeeren. Onder de gevon den voorwerpen is een merkwaardige afbeel ding van een vrouw, vluchtende voor eer slang. Reizend Réveiliist Een jonge Ier, 23 jaar ongeveer, heeft in 1933 zijn geboortestad Belfast verlaten, om een wereldreis te doen. Echter niet uit spor tief of avontuurlijk motief, doch gedreven ooor een heilig ideaal: kinderen Gods van alle Janden op te wekken tot volkomen over gave aan Christus en tot gebed om geeste lijke herleving. Toen deze jongeman, Edwin Orr, zijn land verliet, had hij nog geen gul den op zak, maar hot was zijn stellig voor nemen, om van niemand een gunst te vra gen, doch alleen en in alles op zijn hemel- schen Vader te .vertrouwen. Tot nu toe heeft hij 30.000 mijlen afgelegd, te voet, per fiets, auto, trein of luchtschip. Vermoedelijk zijn de hiervoor gemaakte kosten bestreden uit de opbrengst van drie hoeken, welke de on dernemende jongeman heeft geschreven, ëu waarin hij zijn reiservaringen heeft verza meld. Het eerste boek heet „Can God?" <Kan God?), liet tweede „Prove me now' Beproef mij nu), het derde „The promise is to you" (De belofte is voor u). De oor zaak van deze wereldreis is te zoeken in de krachtdadige bekeering van den jongeman in Augustus 1933, welke hem zijn betrekking op een kantoor deed opgeven en de wereld intrekken onder het devies: „Hier ben ik, Heere, zend mij!*' Kerk en Staat in Duitschland THEOLOGISCHE TEGENSTELLINGEN Een verklaring van Bonnsche theologische hoogleeraren In een deel der oplage konden wij gisteren nog opnemen een verklaring van den vol genden inhoud: Alle gewone hoogleevaren der Tbeologisch- Evange|i.sche faculteit van de universiteit alhier, hebben gezamenlijk, met het doel het leven der kerk bedreigende theologische te genstellingen te overwinnen, de volgende verklaring afgegeven: „Wij erkennen in de Heilige Schrift de eenige schrift, de eenigo regel en het eenige richtsnoer van het geloof. De belijdenissen der reformatie hebben als getuigenissen van het voor de Kerk bindend geloof, richting aangevende beteekenis voor de vorming van de leer der Kerk, maar kunnen en willen slechts in zooverre geldig zijn, als zij c eenstemmen met de H. Schrift. Alle gedachtenwiselinger» over confcs- sioneele verschillen moi-:en derhalve worden tot een gesprek over het woord van de II Schrift 2. Wij weten eensgezind te zijn met de belijdenis van de grondwotsoorkonde der Duitsche Evangelische Kurk vun 10 Juli 193? artikel I: „De onaantastbare basis van de Duitsche Evangelische Kerk is het Evange lie van Jezus Christus, zooals dit in de II Schrift wordt betuigd en in de belijdenissen van de reformatie opnitvw aan den di getreden". Het iu Christus vleesch geworden Woord is de eenige weg ter overwinning van het noodlot van schuld en dood der mensch- heici. 3. Op grond van dit Evangelie treden wij beslist op voor de nat.-soc. volkswording op de basis van bloed en bodem van Duit sche eigen aard en geschiedenis. Om dezelfde reden wijzen wij ook iedere verafgod mg van de natuurlijke levetwmach ten af. De innerlijke vernieuwing van ons volk in zijn geheel en in het bijzonder, kan aiet worden gegeven langs den weg der mystiek, maar alleen door een diepe ver binding met God als de Heer des levens, en der geschiedenis. 4. Wij roepen derhalve onze Duitsche jeugd óp, vastberaden ongestoord door de verwarring .Ier kevxelijke omstandigheden ■te strijden voor een persoonlijke Christelijke geloofsovertuiging. Wij eischen het behoud van onze theolo gische staatsfaculteiten aangezien zij alleen de waarborg kunnen bieden voor een in diepte en breedte gaande gedachtenwisseling tusschen Christendom en geestelijk leven. Wij verwerpen iedere poging om door een Christelijke, den weg banende theologie of door een christelijk commando den persoon lijken strijd om het geloof te willen verge makkelijken of vervangen. Wij zijn voorstanders van een samenvat ting yan alle kerkelijke krachten onder uniforme leiding tot behoud en tot weder opbouw van onze reformatorische volkskerk" Bovenstaande verklaring, gedateerd 1 Januari, was onderteekend door Jirku, Kohl- meyer, Pfennigsberg, H. W, Schmidt. SchmidtJa/ping en Stauffer. In deze verklaring komen eenige uitdruk kingen voor, die vermoedelijk door de vertaling nu niet bepaald verhelderend werken op'cn zullen leiden tot verminde ring van theologische tegenstellingen. ONZE BIJBEL Bijna een jaar geleden moest de Herv Kerk van Numansdorp haar beminde leer- aar verliezen door den dood. Tot de vele werkzaamheden, die met zijn heengaan eindigden, behoorde ook het schrijven van meditaties in de „Zondagsbode". Van deze zijn er nu een vijftigtal gebundeld op veler aandrang door Mevr. de Wed. ten Bokkel Huinink in boekvorm uitgegeven. Onder die is een groot aantal, betrekking hebbende op teksten, die veelal verkeerd worden gebruikt (zoo bekende woorden als „De letter doodt. de Geest maakt levend", de versterking van den inwendigen menscli, „bidt zonder op houden") e.d. Leerzaam derhalve zoowel als versterkenden vertroostend, zal deze bundel ook buiten Numansdorp lezers vin den. Want de em. pred. Ds. G. Th. Smit zegt in hef woord voorop terecht: „Aanbe velen behoef ik dit bundeltje nicL „Onze Bijbel" beveelt zichzelf aan". Een portret van den schrijver opent het boek. ZENDING EN PHILANTROPIE Men schrijft ons: Evenals andere jaren mocht ook 't. Kerst feest 1935 met opgewektheid worden ge vierd. Op den eersten Kerstdag was Den derleeuw aan de beurt. Toen Ds Lauwcrs om vijf uur het feest op dé gebruikelijke wijze opende, bleek, dat niet alleen de ge- heele Gemeente zoo goed als geheel voltallig aanwezig was, doch dat ook uit Ninove en kelen gekomen waren, ja, dat zelfs een twintigtal vreemden aan onze uitnoodigin- gen hadden gehoor gegeven om met ons mede Kerstfeest te vieren. Een groote rijk versierde kerstboom was voor de preekstoel opgesteld, terwijl overi gens het kerkgebouw op bescheiden wijze was versierd. De kinderen der Zondagsschool, die onder leiding van mevr. Lauwers in het afgeloo- pen jaar ijverig hadden geleerd, hebben, nadat Ds Lauwers de Kerstgeschiedenis had verteld, laten hooren, wat zij zooal hadden geleerd. Duidelijk bleek hieruit met. hoeveel ijver zij dit hadden gedaan. Een meisje van elf jaar bv., zei geheel Lukas 2 uit haar hoofd op. Daarna was het pauze en werden de licht jes van den kerstboom aangestoken. Na de pauze vertelde br. Jonkers, evange list te Denderleeuw, een Kerstverhaal. Hier na bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen terwijl geschenken aan de kinderen der Zondagsschool werden uitgereikt. Tegen het einde van 't programma moest Ds L. naar Brussel vertrekken, waarom hij br. Geervliet, lid der Evang. Commissie, ver zocht een woord van dank té richten tot allen, die geheel belangeloos hadden meege werkt tot het welslagen van het feesL Te Laeken-Brussel had de Kerstfeestvie ring ongeveer hetzelfde verloop als in Den derleeuw, met dit verschil echter, dat hier tweemaal in feestelijke stemming werd sa mengekomen. Het feest in den avond stond onder lei ding van Ds Maaskant Was reeds 's mid dags de zaal aan de Emiel Bockstaellaan geheel gevuld, mede dank zij de belangstel ling van gemeentewege betoond, 's avonds bleek onze zaal veel te klein tc zijn. De oorzaak van deze record-opkomst ligt mede hierin, dat vele bezoekers der Fransche Evang. samenkomst welke Vrijdagsavonds gehouden wordt, naar onze Vlaamsche Kerst feestviering waren gekomen, omdat voor hen geen afzonderlijk Kerstfeest kan wor den georganiseerd. Een woord van dank rest aan de Vereen, voor Bijbelverspreiding te Amsterdam en aan „Jachin", die door hun rijke zendingen ons in staat stelden het hart van groot en klein te verblijden en mocht het wezen, tot zegen te zijn. GIFTEN EN LEGATEN Het (Prot.j Wilhelminaziekenhuis te Nïj megen ontving een legaat groot f 4.000 van wijlen mej. J. R. N. vrij van rechten en kosten Naar wij vernemen heeft H.K.H. Prins» Juliana het kerkbestuur der Ned. Herv. Ge meente te Ransdorp een bedrag doen toe komen, bestemd als bijdrage in de restauratie koeten van het kerkgebouw. De arbeid van Bethsaïda Op het voetspoor van wijlen Ds. L. v. d. Valk van Scheveningen, die de „zee kerken" wist te winnen voor do arbeid onder de visschers in vreemde haven steden, gaat er elk jaar een deputatie uit de Gereformeerde Kerken voor eeni ge tijd naar Dieppe, waar soms 200 Ne- derlandsche visschersschepen van Za terdag tot Maandag binnenloopen. Over die zegenrijke arbeid wordt regelma tig in ons blad mcdedeeling en verslag ge daan. Ditmaal trof ons een zèer waardee- rend artikel in de roode pers, ondertee kend met D., ongetwijfeld dus van de hand van bet soc.-dem. kamerlid W. Drop, die vele jaren in de moderne organisatie der zeelieden werkte. Hoe hij oordeelt over de arbeid van „Bethsaïda" blijkt reeds uit één der op schriften: „Nederlandsche Kanaalvisscbers vierden ver van hun huls een schoon Kerst feest" Dau begint het artikel: „Met de Nederlandsche visschers, die omstreeks deze tijd van het jaar de Ka- n&alvisscherij beoefenen, hebben wij het Kerstfeest 1935 hier ter stede, in de Fran sche kustplaats Dieppe, mogen vieren. Het was een onvergetelijk en schoon Kerst feest, met Hollanders, landgenooten, die ver van huis hun dagelijksche arbeid vin den op een afstand van meer dan 200 Lngclsche zeemijlen van bet vaderland. Hoeveel visschers er wel zijn? De in vasie is op 3000 man te schatten en men vult dus het kleine Dieppe, dat niet meer dan 25000 inwoners telt. En daar werd Kerstfeest gevierd: Wij zeiden het reeds in «Ie aanhef van ons verhaal: dit Kerstfeest in Dieppe, vér van huis en in de kring van „de ecnvoudigen des harten", is gewor den ir.t een Kerstviering, die wij ons vaak en dankbaar zullen herinneren. Het is de in Den Haag zetelende ver een iging „Bethsaïda", die in samen werking met de gereformeerde zeeker ken. in alle stilte en bescheidenheid al jaren achtereen veel goed werk ver richt onder de in Dieppe toevende visschers. Wat „Bethsaïda" voor de visschers doet, behoeven wij onze lezers niet te vertellen. En hot de Kerstfccstviering was, eigenlijk ook niet, als we slechts dit citaatje geven: Wij maken kennis met de organisa- toren van dit Kerstfeest, Jhr. mr. A. J. L. van Beeck Calkoen en den heer H. J. Spier, beiden uit Den Haag. Eerst genoemde, een refendaris aan het de partement van onderwijs, zal vanavond en morgen voor het tiende jaar dit Kerstfeest-ver-van-huis leiden. Wie kent in breeder dan Gereformeerde SCHOOLNIEUWS ONDER WIJ SBENOEMIN GEN 's-Gravenhage, Chr. School. Tot tijdel. onderwijzer: de heer J. Scheps te 's-Gra venhage. 1 De titel van een boek", 3at kort voor het jaareinde verscheen: „De Kerk in de bran ding" schijnt op het eerste gezicht buiten gewoon goed te passen op een jaaroverzicht, dat liet kerkelijk leven tot onderwerp heeft. Toch zou het door dien titel gewekte beeld in de verleiding kunnen brengen, de ver houdingen onzuiver te zien. Zonder twijfel verkeert de kerk dit begrip nu in den ruiinslytn zin en breedtegraad genomen in een toestand, die gedachten aan storm opwekt Wanneer wij echter de kerk in de brand.ng, dus als een schip zien, dat mis schien de haven bereiken zal, misschien ook n:et, dan worden twee dingen over het hoofd gezien. Eerstens, dat dit schip de KruisvJag hoog in top heeft, zoodat er van vergaan geen sprake kan zijn. Voorzoover dan ook de toestand der kerk ons zou be wegen, om alle man aan dek te roepen, ten einde haar ondergang te verhoeden, zou vol komen genegeerd worden, dat de Koning der Kerk zelf instaat voor haar behoud. En Hij is Dezelfde, die gezegd heeft: „Ik heb d® wereld overwonnen". Maar tweeöens is het opgeroepen beeld ivoor ons doel onzuiver, omdat schip en branding heenwij zen naar een verhouding, welke die tusschen kerk en wereld niet dekt Immers, het einde van de worsteling tus schen een schip en de kokende branding, kan slechts tweeërlei zijn: óf het schip ver gaat. óf het komt los uit de branding e n verlaat li a a r. Welnu, het eerste is, ge lijk wij zeiden, een onmogelijkheid voor tie Kerk; bet tweede miskent liet zeer nauwe verband tuschen de kerk en de wereld, die haar wederstaat Ook het jaar 1935 wijst, vooral in het buitenland, er ons met na druk op, dat de Kerk dooit loskomt van de wereld en de wereld nooit van de Kerk. itotdat het licht der liefde Gods tot deze wereld de verste hoeken bereikt heeft. Langs den weg der zoekende liefde van ■Christus, die dwars door alle eeuwen en landen loopt, staan o zeker ruïnen van kerken, liggen verslagenen om Christus' wil, maar er staan ook nieuwe kerken, en or worden ook nieuwe gemeenten gesticht De wereld nu trekt hier af; het geloof teil hier op. de leden der triumfeerende Kerk tellen mee. En juist omdat die wolk der ac(rouwe getuigen rondom haar is. volhardt Kerk, ook bij gevallen muren en gevallen martelaren, ïn het gebed om den vrede. Maar: den vrede van het nieuwe Jeruzalem, dat nederdaalt uit den hemel. Vrede op aarde gedaald, is denkbaar, vrede yan de aarde., nooit. In het licht van deze opmerkingen willen wij het kerkelijk jaar 1935 overzien. In hel algemeen week de historie der kerk in dit jaar niet ver af van het vorige. Er was ver scherping der verhoudingen tusschen Kerk en Staat in Rusland en Duitschland; er was verwijding van de kloof tusscnen kerk en wereld in Nederland en Noord- Amerika; er waren ook vrijwel gelijkblij vende verhoudingen als in Oostenrijk en Spanje. Naast en tot op zekere hoogte als een gevolg van deze hoofdlijn ontwaren we een andere: die van een toenemende inter- kerkelijkc belangstelling. Men zie haar niet zoo, dat zij, omdat de zweep der vervolging geheven wordt, ontwaakt is en gevoed wordt. Veeleer zoo, dat men aan de wereld, waarin de kerk staat, een ander harmonieuzer beeld van de kerk wil toonen, dan zij thans openbaart; en dat zij tevens daardoor een invloed op die wereld krijgen of hernemen wil, waarmee tot haar redding gearbeid wordt.. Dit streven heeft ook aan leiding gegeven tot het stichten van bewe gingen, die een eenheid moeten openbaren, waaraan het cement der eenheid in d e n Christus der Schriften ten eenemale ontbreekt. Terwijl anderzijds toch een ver heugend zoeken openbaar werd naar mid delen, om onnoodigc (dus verboden) split singen of verdeelingen te doen verdwijnen, zoodat althans iets kan zichtbaar worden van de Katholiciteit der Kerk. Op nog een derde hoofdlijn in de gebeur tenissen van 1935 moeten wij wijzen. Dat is de tendenz naar inwendige herziening die met den naam exclusivisme ongunstig, met dien van zuivering gunstiger geteekend is. Op deze lijn vinden wij in het buitenland wrijvingen als tusschen de orthodoxe en mo derne groepen in de Amerikaansche Presby- teriaansche kerk; voorbeelden: de zaak-.Ma- chen to v. de grondslagen der Zending, en de oprichting der Presb. Constitutional Co venant Union, een soort defensiebond, ge richt op de handhaving van de autoriteit der H. Schrift In eigen land zijn de voortgezette acties van kerk herstel en kerkopbouw tot reorganisatie van de Ned. Herv. Kerk blijken van het doelbewust streven naar zelfherziening. Zuivering als einddoel zien we ook in de houding der Geref. kerken to.v. bewegingen als van B u c h m a n, de N.S.B. ell lie C.D U. Uit deze en andere spanningen en hier ontdekken we een vierde hoofdlijn in do jaarkring van 1935 ontwikkelt zich de merkwaardige tweeledigheid, dat eenerzijds een sterk verlangen naar verruiming, an derzijds een sterke begeerte naar verenging der kerkgrenzen openbaar wordt. Stellig zal deze tweeheid zich in de komende jaren scherper afteekenen en allengs dringen naar wrijvingen, die de kerk niet straffe loos verdragen kan. Voegen we nu bij de dusver genoemde ind rulkiken dien van den matorieelen nood, die ook over de kerkmuren klimt, men denkc slechts aan het candidaten-surplus, aan diaconieëD, die worstelen met tekorten; aan kerkvoogdijen die kampen met finan- cieele moeiten: aan Zendingscorporaties, die in den crisisstorm hun inkomsten zien wegsmelten, dan zouden we als totaal-in druk het. jaar moeten verlaten met het som bere woord: De Kerk is in de branding en hoe zal het met haar gaan! Manr dan zou onze indruk toch zondig onvolledi? zijn vooral wat ons eigen land betreft Want dan zouden we niet gelet heb ben op de gouden lijn van Gods bemoeienis, die Zijn Kerk nog „een stil en gerust leven in den lande" deed behouden, op de lijn der volhardende liefde, die nog nieuwe kerken •bouwen doet op de lijn der zoekende liefde, die in Gods kracht nog een boog gebouw van philanthropic en inwendige Zending in stand vermocht te houden; en bovenal op de lijn der stille geloofskracht, van het aan houdend gebed en van het heilig enthou siasme voor Gods Woord, waardoor, als door ondersteunde handen, dc heilige krijg ten gunste van Sions Koning beslist zal worden. Zichtbaar misschien niet. hoorbaar misschien nauwelijks, maar als ziende den Onzienlijke, worstelt de kerk toch haar overwinning tegemoet. En de zekerheid hiervan is door jaren noch eeuwen te dooven. Slechts een stap nader tot de voleinding, dat" is de beteekenis van een kerkelijk jaar. En naarmate de kerk dichter schuilt onder de hoede van haar Koning, naar die mate zal zij in staat zijn, haar roeping voor de wereld te vervul len en dat doende, den dag van haar ver heerlijking te verhaasten. Kringen in den Haag deze namen niet? De schrijver heeft dan ook niets dan lof oor de wijze, waarop dit feest gevierd verd; maar interessant is dit stukje uit zijn verslag: En na dit verbaal heeft de heer Van Becck Calkoen een aardige inval. Wie van de jongens kan nu do geschiede nis, die zij zoo juist hoorden, navertel len? Er is een prijs mee te verdienen: een prachtig boek over Edison en zijn uitvindingen De uitgeloofde prijs is aanlokkelijk genoeg en niet lang duurt het of reeds meldt zich een jeugdige Scheveninger, een durf-ai van je welste, met blonde lokken en een paai' blauwe oogen, die vrij en frank de wereld inkijken. In onvcrvalscht Scheveningsch en met een vrije woordkeur, die verrast, geeft bij zijn resumé. Zoo hier en daar verbetert hij het verhaal naar eigen inzicht en opvatting en dat gebeurt op zulk een origineele wijze, dat de ge-amuseerdo toehoorders van de eene lachbui in de andere vallen. Maar de knaap bereikt zijn doel en met een hartelijk applaus wordt hem de eerlijk en ten volle ver diende premie toegekend. Dan zingt men samen het Wilhelmus: Met de piano-begeleiding van een pre- tentieloozen visscherman worden nog een paar liederen gezongen. En wan neer dan de heer Van Beeck Calkoen voorstelt om nu, in deze kleine Neder landsche gemeenschap, vér van Holland een vaderlandsch liod te zingen, stem men allen, óók dc „rooden", daar van harte mee in. Want het „Wilhelmus", dat hier wordt aangeheven, wordt op dit uur gevoeld als een waar sym bool van saamverbondenheid. Ten slotte getuigt de schrijver van de waardeering der visschers, die in den vreem de deze arbeid wel op hooge prijs moeten stellen: „Tenslotte brengt do heer Van Beeck Calkoen aan de band van eenige Bijbel teksten de Kerstboodschap, het vrede op aarde, dat zoo vaak vergeten is... Wanneer tegen elf uur de bijeenkomst met een gebed wordt gesloten, voelt eigenlijk geen der bezoekers er veel voor meteen de zaal te verlaten. En met dit resultaat mag de vereeniging „Bethsaï da" méér tevreden zijn, dan met het mooiste verslag. Want dit verschijnsel levert het bewijs, dat er met deze wijze van Kerstfeestvieren iets bereikt wordt en dat daarmede iets geboden is, dat door de deelnemers, in al hun verschei denheid, op prijs wordt gesteld." WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand tc Biarritz WEERVERWACHTING Matige tot zwakke W. tot Z. wind, afne mende bewolking, weinig of geen regen, iets koudor 's nachts, later weinig verandering in tompcratuur. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Thans is in dc drukverdeeling belangrijk© verandering gekomen. De depressie trok. naar het Oost-Noordoosten en haar kern be vindt zich thans over dc Oostzee. Ver in hot Westen bevindt zich op den oceaan nog een nieuw ondiep lage drulcge- bied. Onder invloed van een krachtige W.-stroo- ming werd het over Z.-Frankrijk wat wa mer. Ook steeg do thermometer over het Z. van dc Britsche eilanden, doch in bijna het geheele verdere gebied, wordt het kouder. In Scandinavië bleef de vorst streng. Zij breidde naar het Z. uit Ook over IJsland iest het flink, terwijl lichte vorst op Schot land voorkomt In Frankrijk vielen in de afgeloopen 23 uur opnieuw zware regens (Nancy had 31, Rochefot 19 mil.), ovenals in Z.W. Duitsch land (Frankfurt 33, Karlsruhe 23 mM.). Ook in Scandinavië viel uitgebreide neerslag (Hernösand 16, Karlstadt 15 mM.). Over vrijwel liet geheele gebied bleef het karakter van het weer nog somber. Er is echter tengevolge van do hooge druk-ont- wikkeling oen neiging tot oplossing van de bewolking, welke zich in lagere nacht- en ochtendtemperaturen zal uiten. Ten onzent zal de wind gaan krimpen. De kansen op regen zijn klein. De temperatuur overdag zal ongeveer gelijk blijven, THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 6.6 G 5 JANUARI >nsopgang 8.11 uur, zonsondergang 3.59 uur Maan op nam. 0.50 uur, onder v.m. 5.09 i 6 JANUARI Zonsopgang 8.10 uur, zonsondergang 4.00 i Maan op vjn. 1.41 uur, onder v.m. 6.18 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 JANUARI Van 's avonds 4.29 uur tot 's morgens 7.40 uur 6 JANUARI Van 's avonds 4.30 uur tot 's morgens 7.40 uur TECHNISCHE HOOGESCHOOL Op Woensdag 8 Januari a.s. mm. te 3 uur, wordt ter viering van den gedenkdag der Technische Iloogeschool, een buitengewone senaatsvergadering gehouden in de verga derzaal van de Senaat, Oude Delft no- 118 ta Delft. In deze vergadering zal de Rector Mag- uificus, prof. ir. G. D i e h 1, een rede houden AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT De senaat der Universiteit van Amster dam zal den Dies Natalis der inrichting voor Hooger Onderwijs daar ter stede her denken in een openbare vergadering op Woensdag S Januari a.s. te 4 uur non. in de aula der universiteit- In deze vergadering zal de rector magni ficus, prof. dr. W. P. C. Zeeman, de ge bruikelijke rede uitspreken. Dr R. M. V. VAN OPPENRAAY f In Huize Katwijk te Deu Haag is over leden, pater dr R. M. V. van Oppenraay S.J. oud-provinciaal der Nederl. Jesuieten en oud-assistent van 't Generalaat der Socië teit van Jesus Verschillende werken zijn van de hand van Dr Oppenraay verschenen. Hij ontving den Hoeufft-prijs (gouden medaille) voor zijn Latijnsch gedicht „Amor", waarin hij do opofferende toewijding bezong van pater Dam ia an op Molakai. Verder verschenen o.a. van zijn hand een Grieksche Grammatica en een Handboek voor Apologie. Tijdens zijn werkzaamheden als rectoren prefectus studiorum te Amsterdam en Kat wijk had hij ook zitting in de examencom missie voor toelating tot dc universiteit. A. J. DREWES De bekende Amsterdamsche paedagoog, hoofd van de Willem Hovy-school, de heer A. J. Drewes, zal blijkens een bericht in „De School met den Bijbel" vermoedelijk niet meer in staat zijn, de volle werkkracht te geven. Men heeft althans den heer v. d. Zweep in de redactie benoemd. De heer Drewes is voorts afgekeurd voor het school onderwijs, zoodat hij zijn taak in de school zal moeten neerleggen. Er zal nog gelegen heid zijn, op de bijzondere plaats van den heer Drewes in de onderwijswereld te wijzen; daarom volsta thans een woord van leedwezen over zijn gedwongen heengaan. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS, ENZ. Tot lid van het Hoofdbestuur is gekozen in de vacature-Hobma dc heer P. van Aalten. UITBREIDING GEWEIGERD Het bestuur van de Chr. School der Ned. Herv. Gemeente te Ilazerswoude, had uitbreiding gevraagd harer school voor ge woon iaper onderwijs met één lokaal, opdat de door dat bestuur bezoldigde kweekeling met akte onderwijs zou kunnen geven in een afzonc.eriijk lokaal, wat tegenwoordig ge- oorloold is. Dc raad der gemeente Hazers- wou-ic had hierop afwijzend beschikt. Gede puteerde Staten van Zuid-Holland hebben bil beschikking van 17 December deze be slissing gehandhaafd, omdat daardoor de normale eischen, gesteld voor het geven van ia gei onderwijs, zouden worden over schreden HET FRIESCH OP DE LAGERE SCHOOL Het Kristlik Frysk Selskip heelt in zijn ledenvergadering, te L e e u w a r d e n ge houden, naar aanleiding van het afwijzend standpunt van den minister van Onderwijs inzake de facultatieve invoering van het Friesch op de lagere scholen de volgende motie aangenomen: „Het Kristlik Frysk Selskip, in vergade ring bijeen te Leeuwarden, protesteert ten ernstigste tegen uw afwijzing van een wet telijke facultatieve invoering en regeling van onderwijs in de Frieache taal op de lagere scholen in Friesland en verzoekt uwe Excellentie dringend, alsnog op dit besluit terug te komen en aan den eenstemmigen wensch, neergelegd in het laatste adres van dc Friesche organisaties,- in dezen gehoor tc verleenen". BUITENGEWOON ONDERWIJS De algemeene vergadering van de Vereen, van Onderwijzers en Artsen, werkzaam bij het buitengewoon onderwijs, zal dit jaar op 11 April te Utrecht worden gehouden, Examen voor Modevakscholen Voor de vereeniging van Modevakscholen gevestigd te Rotterdam slaagden op de ge houden examens te 's Gravenhage, de volgen de dames: Voor leerares: Mej. N. Eggink, Oegstg^ Voor Costumière: Mevr. Ch. C. de Witt; Mevr. H. A N. Doornweerd; Mevr. C. W. Joenoes; Mevr. E. F. Th. v. d. Jagt; Mej. P. M. v. Beveren; J. J. Weber; C. Ros; D. H. Hollander; M. H. Barentse; P. E. v. Weel den; L. Pein allen Den Haag; Mej. N. Eg gink, Oegstgeest; D. Trommel, N. Bruggling, T. Lips; N. Groenewoud, allen Rotterdam; Mej. N. Stoffels, Capelle a.d. UsseL Voor Coupeuse: Mej. C. Vrint; S. de Jong; D. Helmus; J. Rog; T. Oostra; R. Vlek, allen Den Haag; Mej. G. M. T -ck; D. G. Kelfkens, Loosduinen; Mej. L. v. d. Torre, Hillegers- berg; A Dubbel, Rotterdam. UIT HET SOCIALE LEVEN De werkloosheid in de wereld In welke landen ze in 1935 sieeg Het Internationaal Arbeidsbureau le Genève deelt mede, dat in de meeste lan den volgens dc verzamelde statistieken op het eind van 1935 de werkloosheid geringer was dan op het eind van 1931. G rooter was de werkloosheid in Bul garije, Frankrijk. Letland, Nederland, Spanje.oJego-Slavië, Zwitserland, Ierland en Nieuw-Zeeland. Merkwaardig is, dat het aantal werkloo- zeri in geheel Zweden, thans kleiner is dan in Amsterdam alleen. De cijfers luiden resp. 51000 en 58000. Bij het vergelijken van deze cijfers doet men overigens goed in aanmerking tc nemen de geheel ver schillende economische structuur tussohen Nederland en Zweden. Laatstgenoemd land is 13 maal zoo groot als het onze en telt slechts 6millioen inwoners. De Chr. Bond van Belastingambtenaren telt. (.hans 1545 leden, wat sedert 1 Jan. 1935 een vooruitgang bcteekent van 60 leden. NED. CHR. BOUWARBEIDERSBOND De Ned. Chr. Bouwarbeidei-sbon-.i bad op 1 Jan. van het vorige jaar 13.704 l<vicu. Op 31 Dec. 1935 had de Bond 13.267 leden. CHR. METAALBEWERKERSBOND Het ledental van den Chr. Metaalbewer- kersbond in Nederland liep in het vorig jaar met ongeveer 400 leden terug. Het per centage werklooze leden was iets neter ian vorige jaren, doch bleef niet ver beneden 40 pet. EEN BRUTALE OVERVAL IN EEN HAAGSCH HOTEL Een nachtelijke comedie In den nacht van 30 op 31 Aug. vervoeg den zich bij den portier van een Haagscli hotel drie personen. Zij stelden zich voor: als rechercheurs en lieten zich naar de Ka mer van twee Italianen brengen, die in het hotel logeerden. Onder het voorwendsel een passen controle te moeten uitoefenen, maak ten zij een der Italianen f 1100.en ver schillende papieren afhandig. Het arietal ging buitengewoon brutaal to werk; toen de nachtportier de buitendeur: van het hotel had geopend, vroegen zij of in het hotel de Italianen R. en B. logeerden. Op het bevestigend antwoord van den portier, lieten de drie nachtelijke bezoekers-aaïi\den binnenkant van hun revers een voorwerp zien, dat op een politiepenning leek. Zij moesten de passen der Italianen con- trolec«en. De hotelgasten koesterden geen argwaan en de „rechercheurs" wisten onoer de bewering, dat het bankpapier van de Italianen vaJsch was, het geld der vreem delingen in beslag te nemen. De bandieten brachten den portier ouder het oog, dat de Italianen hun kamer niet mochten verlaten* De „rechercheurs" zouden terugkomen, doch dit duurde zoo lang, dat men wantrouwen kreeg en ae politie opbelde, die natuurlijk niets van een inval wist. De drie .rechercheurs" hebben nog niet voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan zoodat de twee personen, verdacht van heling, welke te Amsterdam is gepleegd, zich het eerst to verantwoorden hebben voor do rechtbank te Amsterdam. De „rechercheurs" waren als getuigen aanwezig. Zij gaven een overzicht van de „voorge schiedenis". Oorspronkelijk zou men te Utrecht „opcreeren". Toen de „rechercheurs" aldus vertelden zij, buiten kwamen, stond er een agent van politie, waarvan ze niets geen last gehad hebben. Uitvoerig werd mee geoeeld, hoe de buit verdeeld werd: „on kosten", „aandeelen" enz. Een der .rechercheurs" merkte op, dat er eigenlijk weinig gezegd was. „Wij hebben, aldus deze getuige, een portefeuille uit een jaszak gehaald en toen zijn we naar do andere kamer gegaan 't Ging alles gesmeerd! 't Was zoo vertelde liij zelf of 't afge sproken werk was. Hij gaf geld; kleingeld..* Ik bladerde maar wat in een paspoort om m'n figuur te redden. M n vriend onoerzocht een koffer; daar zat méér in,.... Enfin, tóen de buit binnen was, zijn we vertrokken. Tegen den portier hebben we gezegd: „We komen direct teru?". Toen we eenmaal bui ten waren, zijn we zoo gauw mogelijk naar Amsterdam teruggereden. Het geld is ver deeld in het huis van N.", een der helers, die, evenals de andere heler beweerde niets af te weten van hH gevaL De officier ven justitie, achtte het bewijs tegen N. bewezen. Hij was de man, die de tip heeft gegeven en die oorspronkelijk het plan hearft gemaakL Het O.M. requireerde tegen verdachte als hoofddader een gevangenisstraf van twee jaar. Tegen den andere verdachte werd V/2 jaar geëischt De verdedigers pleitten vrijspraak, subs, clementie. Beiden drongen aan op ontslag uit de voorloopigo hechtenis. Dit ver zoek is door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 17 Januari DE BRANDSTICHTING TE APELDOORN Te Zutfen hadden zich voor 3e rechtbank te verantwoorden G. J. G., arbeider en W. A. B., chauffeur, beiden uit Laren (N.H.), ver dacht van brandstichting op S Sept in een tvoning aan de Morellenlaan le Apeldoorn. Voorts stond terecht P. D. G, koopman te Eemnes, verdacht van uitlokking van dezen brand. Hij had nl. de beide eerste ver dachten f 100 beloofd als zij het huis in brand staken. Bovendien had zich te verantwoorden de eigenaar van de woning, de koopman J. V. uit Naarden, die aan de koopman G de sleutel van het huis had gebracht en ook aan den koopman G. een belooning had ioofd als hij 't huis in brand zou steken. Terwijl de eerste drie verdachten een be kentenis aflegden, bleef V. ontkennen iets met de brandstichting te maken te hebben. De officier van justitie eischle tegen G. J G 1 Va jaar gevangenisstraf, tegen W. A B. 3 jaar. tegen P. D. C. eveneens 3 jaar en tegen J. V. 3y2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 17 Januari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10