WERK «ito» waar RENTE OP RENTE VRIJDAG 3 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 Land- en Tuinbouw STEUN AAN PLUIMVEE- EN EENDENHOUDERIJ Beswaren tegen restitutie van Graanrechten Er wordt f 2 millioen gereserveerd om eventueel de eierprijs te steunen Reeds geruimen lijd dringt de pluimvee houderij er op aan, dat de pluimveehouders ■uit het Landbouwcrisisfonds restitutie zul len ontvangen voor de graanrechten, gohc- iven op de granen, die als pluimveevoeder worden verbruikt. Gemeend wordt, dat deze maalrcgpl den economischen toestand van dc pluimvee houderij aanzienlijk zal verbeteren. Naar wij van bevoegde zijde verne men, staat de Minister van Landbouw en Visscherij op het standpunt, dat de gevraagde restitutie van graanrechten op binnenlandsche eieren geen aanbe veling verdient Verschillende overwegingen hebben h^rn hier'oe geleid. Op dit oogenblik wordt op de eieren, die worden uitgevoerd, reeds restitutie van graanrechten verleend, waar door voor de exporteurs een sterke drang tot uitvoer aanwezig is. De prijs van de eieren die worden uitgevoerd, trekt een eierprijs op de binnenlandsche markt on. Deze prijsverhoogende invloed vermin dert sterk, indien restitutie op alle eieren wordt verleend en de bijzondere drang tot uitvoer, die thans aanwezig is, wegvalt. Aangenomen moet worden, dat daardoor ide eierprijs op de binnenlandsche marki 2al inzakken, waardoor het voordeel van de restitutie van graanrechten, althans ge deeltelijk, illusoir wordt. Alleen wanneer dit mechanisme door invoerbelemmeringen van het buitenland niet meer zou wei' zou het vraagstuk van de restitutie graanrechten opnieuw moeten worden be keken. Een ander bezwaar is, dat do restitutie het Landbouwcrisisfonds ondragelijke las ten oplegt. Er zou daarvoor een bedrog van ongeveer tien millioen gulden nooJig zijn. Deze uitgave is onmogelijk te vinden door verlaging van den steun op andere produc ten, vooral niet nu de tarweprijs opnieuw zal worden verlaagd. Ii? cenige mogelijkheid zou dus zijn om de schroef der hellingen weer veel sterker aan te draaien, hetgeen zeker geen aanbeveling verdient. Een onjuiste bewering Doet de Regeering dan niets voor de pluimveehouderij? Het wordt wel beweerd, maar ten onrechte. In het oog moet worden gehouden, dat de goed beheerde landbouw bedrijven, die zich bijzonder leenen tot de pluimveehouderij dit jaar op het pluim vee geen verlies hebben geleden. Van welk ander product in den landbouw en veeteelt kan dit worden opgemerkt, wan neer men den steun wegdenkt? Vermoede lijk van geen enkel. Bovendien doet de Regeering het mo gelijke om den export van eieren in het bijzonder naar Duitschland en Enge land in stand te houden. Om dit te be reiken moeten de Nederlandsche gede legeerden bij de onderhandelingen met die landen dikwijls concessies doc-n ten nadeele van andere bedrijfstakken, maar ten yoordcele yan de pluimvee houderij. Ook geldelijk wordt de pluimveehouderij geholpen. De Minister van Landbouw en Vissche rij heeft in hot Landbouwcrisistonds een bedrag van ongeveer twee millioen gnldbn ten behoeve van de Pluimvee houderij gereserveerd. Dit bedrag zal zoo noodig tot steun van den prijs van het product worden aangewend. Zoo kan men zich Indenken, dat eieren uii de markt worden genomen om een nood lottige prijsdaling te voorkomeu. Wat hier ten aanzien van de pluimveehou derij is opgemerkt, geldt voor een groot deel ook voor de eendenhouderij. De Minister overweegt wat hij ook vosr dezen bedrijfstak kan doen. Uit het bovenstaande blijkt, 'dat 'de Mi nister ook al zal hij niet tot rechtstreeks-he restitutie van graanrechten overgaan, toch de belangen van de pluimveehouderij en de eendenhouderij waar mogelijk behar- •figt. DE NOORDHOLLANDSCHE TUINBOUW Stijgende nood Aanpassing aan dc toestanden Op de te Alkmaar gehouden vergadering van de Prov. Comm. uit de Veilingen, wees de voorzitter er op hoe eerst door overvloe dige regen en daarna door groote droogte de oogst voor een gi-oot deel mislukte. De nood werd steeds grooter en de vraag om de steun te verbinden aan het product steeds klemmen der. Met dankbaarheid en blijdschap wees spr, op het instellen van een afzonderlijk ministe rie van landbouw. Wat Minister Deckers reeds deed stemt tot dankbaarheid. Wat de teeltbeperking betreft vroeg spr. zich af of het doel niet is voorbijge streefd. Want van vele producten is te wei nig geteeld. Dit ijgt echter minder aan oorzaken, die de tuinders in eigen hand hebben, maar het leert toch om met de beperking voorzichtig te zijn en dat er eenige vrijheid moet bestaan ten op zichte van het omwisselen van land. Want het tekort ifi niet alleen een misrekening vo< oogstjaar, maar ook voor de volgende, het geeft een hiaat in den geregelden afzet. En deze afzet, vooral de export, mag niet ver- loopen. Hoe moeilyk ook de tijden zijn, we mogen niet neerzitten in dof pessimisme, we moeten al het mogelijke doen, om den tuin bouw als tak van volksbestaan omhoog te houden. Volgens het jaarverslag daalde de omzet aan de veilingen in 1935 (tot 1 Augustus) tot ca. 5.5 mill. gld. tégen 6.7 mill, in hetzelf de tijdvak van 1934. (De omzet was in 192S ruim 25 mill.) Een prae-advies om maatregelen te nemen tegen de ongebreidelde aanvoer van Eigenhei mers werd aangenomen. Eveneens het prae- advies om te pogen uitwassen bij het stelsel om teeltvergunningen tegen te gaan. Dee Regeeringscommissarjs, de lieer F. V. V a 1 s t a r sprak daarna over de vraag Heeft de tuinbouw nog toekomst. Deze wees op de vele zorgen en moeiten, die het jaar 1935 kenmerkten. Diet deze zorg gaan we 1937 weer tegen. Gelukkig heeft de nieuwe minister blijk gegeven de moeilijkhe den mee te willen bestrijden. Maar met steun kan de tuinbouw op den duur niet op de been blijven, men kan niet blijven teelen vooi mestvaalt, maar moet streven naar verlaging van de vaste onkosten niet alleen voor den tuinbouw, maar op elk gebied, anders ziet het er met onzen export slecht uit. De export is alleen nog mogelijk tegen heel lage prijzen, nog lager, dan die we kennen. Het distributie-apparaat, voor den tuin bouw is te duur en te omvangrijk: 40.000 handelaars pogen een bestaan te vinden i leven van de voortbrengselen van evenveel bedrijven. Spr. besprak voorts de crisismaatregelen. Gaarne zou hij een regeling zien, die het be drijf niet in gevaar brengt en vooral moreele winst geeft. Bovendien moet men aandacht schenken aan verruiming en consolideering van den afzet van tuinbouwproducten en daar bij vooral is het handelsverkeer met Duitsch land van groot belang. Spr. eindigde met de uitspraak, dat de bes te steun zou zijn aanpassing van de loonen en lasten aan de bestaande toestanden. Pluimveehouders en graanrechten Démonstratie per post Zooals we reeds meerdere malen mede deelden heerscht in de kringen der pluim veehouders een, naar het ons voorkomt nie.' ongemotiveerde ontstemming over de graan rechten, f 2.00 per 100 K.G. die ze terwillc van de veehouders moeten opbrengen, waardoor een onevenredige druk op een, evengoed als de veehouderij, zwaar getroffen bedrijf-wordt uitgeoefend. Reeds meermalen is aangedrongen op restitutie rechtstreeks de pluimveehouders, (en dus niet via de exporteurs). Tot dusver zonder succes. Thans zijn ze op het origineele idee geko men om de posterijen te hulp te nemen. De tienduizenden pluimveehouders hebben op Nieuwjaarsdag den Minister een nieuw- jaarswenseh gezonden met een opgeplakte sluitzegel, waarop stond: Wij vragen geen steun, wij vragen RECHT: teruggave aan de pluimveehouders van de door hen betaalde graanrechten. Een ander bericht in ons blad doet ons en hoe de Minister de bezwaren der pluim veehouders tracht te ondervangen. Branden Te A le ra (N.Br.) ontstond brand in de boerderij van den landbouw A. Hanegraaf Aangewakkerd door den krachtigen wind greèp het vuur zoo snel om zich heen, dat de hofstede spoedig in lichtelaaie stond. Men slaagde er nog in het grootste deel van het vee te redden. Een kalf, eenige varkens en een aantal kippen zijn echter een prooi der vlammen geworden. De brand 'weer kon niet verhinderen, dat ook schuur vlam vatte. De boerderij met stal ling en schuur zijn tot den grond afgebrand Ook dc inboedel cn laudibouwinventaris ging verloren. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan een defect aan den schoorsteen. Dc schade wordt door ver zekering gedekt. Te Amsterdam werd op Oudejaars avond de brandweer tegen hall' tien gelijk tijdig gealarmeerd voor twee branden, die op twee plaatsen in do oude binnenstad waren uitgebroken. De oene brand woedde in de Elandstraat, de andere op dien Zee- dij k. Met vier stralen werd het vuur op den Zeedijk bedwongen. De tweede cn derde verdieping yan het perceel brandden uit. Naar de oorzaak van den brand stelt de politie een onderzoek in. In de Elandstraat was brand uitgebroken in een dropfabriek je. Binnen betrekkelijk korten tijd wa brandweer het vuur meester. Het drop- fabriekje is voor een belangrijk gedeelte uilgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Op de eerste etage is een petlen- fabriek gevestigd, terwijl zich in het gelijk- vloersche gedeelte van het pand een garage bevindt. Zoovve] de garage als de petten- fabriek liepen waterschade op. ernstige val uit een raam Te Zwolle viel een zekere Van Stratum uit het raam van zijn op de tweede dieping gelegen kanier van rijn pension aan de Melkmarkt. Hij kwam van hoogte van vijf Meter op straat terecht. Met ernstige inwendige verwondingen het slachtoffer opgenomen in het Sophia Ziekeuliuis. Het ongeluk gebeurde, toen van Str. de vensters wilde sluiten. GEMENGD NIEUWS DOODELIJK MOTORONGELUK De 19-jarige II. Veldhuizen te Voort huizen is in de bocht van den Harder- ibroekerweg met zijn motor tegen een tele foonpaal gereden, waardoor hij zulk© ern stige verwondingen bekwam, dat hij no£ denzelfden avond is overleden. EEN DIEVEGGE GARRESTEERD Op verzoek van de politie te Apeldoorn heeft de politie Middelburg aldaar aan gehouden de ongeveer 45-jarige mej. G. M., die er van wordt verdacht als vroegere huis houdster van E. te Loencn (gemeente Apel doorn) met B.f die Zondag j.l. ter zake var diefstal van verschillende goederen is gear resteerd, diefstal en heling van fietsen er tal van andere goederen te hebben gepleegd te Apeldoorn en Brummen en omgeving. Zij werd in het politiebureau te Apeldoorn, ook B. verblijft, ingesloten. Heden zijn beiden ter Officier van Justitie van de rechtbank te Zutphen geleid. Over een Python gereden Een avontuur in de rimboe De ,Deli Crt" hoeft er onlangs op gewe zen, hoe als gevolg van crisisomstandig heden gesloten ondernemingen voortdurend meer bevolkt worden door wilde (lieren, dié het eenmaal door den mensch op hen overde gebied weer trachten terug te win nen. Zoo kon het dan ook gebeuren dat dij heer B. op een autotocht van Tebing Tingel naar Siantar een merkwaardige ontmoeting had op een der gesloten ondernemingen van dc Oostkust. De heer B. was naast den chauffeur ge zeten, toen hij plotseling op den weg schol belicht door autolampen, een boomstam metje zag liggen, dat, naar hij plotseling bemerkte, in het geheel geen boomstam metje was. Teneinde te voorkomen dat de chauffeur, door angst en schrik overmand, zou woige- ren verder te rijden, beval hij metéén vol gas te geven en de Inheemschc bestuurder voldeed daaraan, rviet wetende wat de be doeling van deze opdracht was. Hij reed dus in volle vaart over* Hict boomstammetje heen, dat een enorme python was, die geheel dwars over den weg lag en een lengte had van ongeveer acht meter! De chauffeur ontdekte toen ook welke ontmoeting men daar had. De heer B. vroeg hem te stoppen daar hij het gevai van naderbij wilde bezien in de hoop dat de python inmiddels door overrijden den dood had gevonden, teneinde zich in het bezit te stellen van de huid. De chauffeur weigerde echter aan deze onderneming mede te werken en waar schuwde den heer B. zeer ernstig voor het feit, dat het hier in dit gebied der gesloten ondernemingen wemelt van tijgers en Ma- leische beren. Men is daarna zonder de py thon huiswaarts gereden. Het was de tweede keer dat de heer B. een dergelijke ontmoeting had. Kort geleden is hij met zijn wagen over een slang van ongeveer vier nieter lengte gereden. Zuiderzeewerken Te 's-Gravcnhage werd door den Di recteur-generaal der Zuiderzeewerken besteed liet onderhoud v. d. afsluitdijk van de Zuiderzee tusscben Wieringen ei Fricsclie kust nabij Zurich met bchoorer.d hoold, aansluitende terreinen en havendam- rr.en te Kornwerderzand, Breezand en Den Oever, van de aanwezige Rijksgebouwen ei van het aanwezige gedeelte van Rijkswc: no. 9 met bijkomende werken. Ram in; f 15500(1.—. Laagste inschrijver was N.V. Mij tot uitv. van Zuiderzeewerken te den Oever vooi f 90.000.—, Verbouwen van een paviljoen Tc Ermelo werd aanbesteed het ver bouwen van een paviljoen op de stichting Veldwijk. Laagste inschrijver was de Gebr v. d. Berg te Ermelo voor f 20 620.—. Gunningen Diaconessenhuis te Meppel. De bouw van het Diaconessenhuis en het woonhuis van den geneesheer-directeur te Meppel is door het dagelijksch bestuur van de Ned. Herv. Diaconessenstichting gegund aan de Zaan- sifhcn Coöp. Bouwersbond te Wormerveer voor 112.900. Sanitair, loodgieterswerk enz. van het ziekenhuis aan J. Vriend, Coevor- den, voor 9945; id. van het woonhuis aan S. van Dijk te Steen wijk voor 619. Het schilder-, glas- en behangwerk afin den heer R. Bosch to Harden berg voor 7710. Kanaal door Zuid-Beveland. Het. verbree- den van het kanaal door Zuid-Beveland tus- sclien km. 7,7 te Wemeldinge en km. 3,74 te Schoré, met bijkomende werken, is door den Minister van Waterstaat gegund aan J. Vis ser Bzn., Slieareeht, voor 256.400. Amstel-station. Het uitvoeren van grond werken in de Watergraafsmeer ten behoeve van het Amstel-station is door B. en W, Amsterdam opgedragen aan N.V. Aann.bedr. v.h. T. den Brcejen en Van den Bout. Berg cn Dal, voor 523.000. Brug over het Hollandsch Diep. De bouw van -i duikers en 2 bruggetjes in gewapend beton in den Zuidelijken toegangsweg naar dc brug over het Hollandsche Diep bij Moer dijk, is gegund aan D. Verstoep, Den Ilaag, voor 36300. Transportriool te Amsterdam. 1-Iet maken van een transportriool tusschen de Stadion kade en de Diepenbrockstraat, is door B. en W. van Amsterdam opgedragen aan P. J. Janpens, te Amsterdam, voor 36,380. Kerkbouw te Huizen. Bij dc Chr. Geref. Gemeente te Huizen (N.-I-I.) bestaan plan nen Voor den bouw van een kerkgebouw. Architect is de heer H. Kooy. Damesbad te Hilversum. Het gemeentebe stuur van Hilversum heeft plannen voor het maken van een damesbad, beton-reservoirs, pompinstallatie, naast het zwembad Crailoo. Begreoling 26.800,—. Komende aanbestedingen De Rijkswaterstaat zal op Dinsdag Januari te 's-Gravenhage aanbesteden het maken van den onderbouw met bijkomende verken voor de brug over de Maas bij II c d c 1. Te Haarlem zal op Vrijdag 31 Jan. orden aanbesteed het onderhoud van de Rijkszeewerken, buitenduinen en Rijks- havenworken op Vlieland gedurendo 1936— 1937. Raming: perc. 1 15000, perc. 2 5000, ere. 3 3250, alles per jaar. Voorts zal door het Prov. bestuur van Noord-Holland worden aanbesteed het on derhoud van de Provinciale wegen van het pontveer over het Noordzeekanaal bij de Hcmbrug tot de kruising met den Bakkum- merweg te Bakkum, van den Spaarndam- merdijk nabij Spaarndam tot aan den spoor wegovergang te Zaandijk, van Beverwijk tot Uilgeest en van den Zaanlandschen Com- municatieweg van het voormalige Assum- mertolhek tot aan de Nauernasche Vaart nabij den Watertoren in de gemeenten Zaan dam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormer veer, Assendelft, Uitgeest, Castricum, Lim- men, Haar lemmerliede en Spaarnwoude Westzaan, Wijk aan Zee en Duin cn Heems kerk, gedurende het jaar 1936, in 3 perc. Ged. Staten van Zuid-Holland zullen op 6 Januari aanbesteden te Den Haag: het maken van het we-glichaam, het bouwen van een brug en het maken van de fundeering en het rijwielpad voor een deel van den verkeersweg Westerlee's-Gravenzande, en wel het wegvak -door „Hel Galgebrok", gele gen in cie gemeente Naaldwijk, een en ander met bijkomende werken. ZATERDAG 4 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl, 9.00 Orgelspel. 10.00 VPRO- morgenwijding. 10.15 De Zonnekloppers en VARA-tooneel. 12.00 Orvitropia en gramofoónpl. 2.20 De Flierefluiters. 3.05 Gram.pl. 3.30 Lezing. 3.50 Gram.pl. 5.00 Esperanto. 5.20 Gram.pl. 5.40 Lezing. 6.00 Orgelspel. 6.30 Die Wielewaal. 7.00 VRO. 3.00 Berichten. 8.45 VARA-orkest en solist. 10.05 Krontjong-orkest. 10.35 Or gelspel. 10.55 Dampraatje. 11.00 Orgel spel. HILVERSUM n 301 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 1.00 KRO- Boys. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 Orkestconcert. 6.20 Le zingen en gram.pl. 8.00 Berichten. Repor tage. 8.30 „Sta op de Bres". 8.35 Gevari eerd programma. (Om 9.20 voordracht cn om 10.30 berichten). DROmVICïI 1500 M. 11.20 BBC-Northern orkest 12.35 Gram.pl. 1.20 Orkest. 4.05 Londensch Zigeunerorkest. 5.05 Kwintet. 6.50 S/xirtpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.20 Week-end-programma. 8.05 iMilitaiv orkest en solist. 8.50 Orkest 10.20 BBC- Symphonieorkest en solist. UIT DE A.R. PARTIJ ANTIREVOLUTIONAIRE STAATKUNDE Dricmaandelijksch Orgaan Van bovenstaande uitgave van de Dr. Abraham Kuyperstichting verscheen hij j. H. Kok, Kampen, het vierde kwartaalnum- mer 1935. Het is gevuld met twee gewich tige opstellen; n.l. een vervolgartikel van Ds. H. Bergenia over het Rassenvraagstuk in Nederlandseh-Indië en een artikel van Dr. J. van Lonkhuyaen over „De Bedcoling Gods met dit land" (Dc worsteling om dc Christelijke Staat.) Tevens is opgenomen een inhoudsopgave van de nu geëindigde jaargang. a.r .j.a. Orgaan der Anti-rev. jongeren Verschenen is het Decembernummer van het Arja-oi-gaan. Hot bevat, behalve de ge wone rubrieken, een stukje polemiek met Vova; een ingezonden artikel met onder schrift over liet streven van „Jong-Europa" naar ontwapening en eenige belangrijke vragen aan jonge menschen over branden de problemen. De ongeteekende ant woorden bedoelen inzicht te krijgen in de moeilijkheden van do jongeren en dienen als grondslag voor „een groot opgezet werk. dat voor de Christelijke jeugd wil probee ren een steun te zijn in hun jonge leven." NEDERLAND EN ORANJE Orgaan der Anti-rev. propagandaclubs Het Deccmbemumiuer van dit maand blad vaart voort met een beschouwing over Fascisme en Nationaal-socialisme in ons land; het betoogt de Rechtmatigheid van ons Koloniaal bezit en geeft voorts studie- schetsen. en stombuscijfers. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Het Nationaal orkest. 2.50 Gram.pl. 4.20 Populair con cert. 8.20 Zang. 9.05 Opera-uitzending. KEULEN 456 M. 10.50 Omroepkwintet. 11.20 Populair concert. 1.35 Gram.pl. 3.20 Om roeporkest. 5.50 Concert. 6.20 Omroep- trio. 7.30 Omroepkleinorkest. 9.5511.20 Vroolijk concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Con- stantin-orkest. 3.20 Concert. 5.05 Gram.pl. 5.20 Populair concert. 6.20 Operamuziek. 8.35 Radiotooneel. 9.20 Symphonieconcert. 484 M.: 1.30 Constantin-orkest. 3.20 Ka mermuziek. 5.35 Kamermuziek. 7.20 Pianorecital. 8.20 Symphonieconcert. 9.20 Hoorspel. 9.50 Gram.pl. ZONDAG 5 JANUARI BLOEMENDAAL 245.9 M. Uitzending van Kerkdiensten uit de Gereformeerde Kerk. Voorganger: Ds. J. P. C. ten Brink, van Gouda. 10— v.m. Tekst: Jozua 24 4. Zingen Ps. 66 4, Ps. 139 14, Ps. 105 6, 7, 20, Ps. 42 3—5, Gezang 27 1. 5.n.m. Tekst 1 Johannes 1:57. Zin gen Ps. 63:1, Ps. 116:10, Ps. 27:1—3. Gezang 16 1. 2 en 3, Ps. 25 6. HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 -Tuinbouw- praatje. 9.30 Vervolg orgelspel. 9.45 Lezing. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Kerk dienst. 12.30 Aeolian-orkest. 1.15 Cause rie. 1.35 Kovacs Lajos'. 2.00 Boekbespre king. 2.30 Zang en piano. 3.00 Radiotoo neel. 4.30 Het Weesper Mannenkoor. 4.50 Sportnieuws, gram.pl. 5.00 Gram.pl. 6.00 Mignon-kwintet. 6.30 Radiotooneel. 7.00 De Flierefluiters. 8.00 Berichten. 8.15 Om roeporkest. 9.05 Radiojournaal. 9.20 Gram.pl. 9.50 Kovacs Lajos. 10.00 Voor dracht. 10.20 Kovacs Lajos. 11.00 Be richten. HILVERSUM n 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 13.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gpram.pl. 9.50 Geref. Kerkdienst. Voorganger Ds. J a c. F, r i n g a te Oegstgeest. Hierna gewijde muziek. 12.15 KRO-Orkest. 3.00 Causerie. 3.20 Grsn.pl. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.30 Orgelspel. 6.00 Ned. Herv. Kerkdienst. Voorganger: Ds. J. de Wit te Leiden, Hierna orgelspel. 8.20 Concert. 8.55 Gram r>]. 9.10 KRO-Orkest. 9.45 Gram.pl. 9.55 KRO-Melodisten. 10.20 Gram.pl. (Om 10.30 Berichten). 10.40— 11.00 Epiloog. DROÏTWÏCH 1500 M. 2.20 Cellini-Trio. 3.05 Mandoline-orkest. 4.05 BBC-Militair- orkest. 5.40 Pianokwartet. 7.20 Koor en cello. 8.20 Kerkdienst. 9.20 Callenders Senior Orkest. 10.05 A. Sandléts orkest. KEULEN 456 M. 11.20 Concert. 3.20 Omroep kleinorkest en solisten. 5.45 Weragkamer- orkest. 7.20 Omroeporkest, -koor, sextet en solisten. 8.20 Orkestconcert. 9.5011.20 Populair concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Om roeporkest. 12.20 Gram.pl. 1.-30—2.20 Orkest. 2.35 Kamermuziek. 5.20 Populair concert. 7.20 Cellorecital. 8.20 Omroep- Omroeporkest. 9.05 Radiotooneel. 10.30 Kamermuziek. 484 m.: 10.20 Omroeporkest. 11.20 Piano recital. 12.20 M. Alexys' orkest. 1.30 Or gelconcert. 2.00 Gram.pl. 2.50 Zang. 4.20 Populair concert. 6.50 Zang. 8.20 Opera uitzending. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.10 Ope- retteeoncert. 9.50 Cembalo en pianosoli. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. BOTMAN 77. De steen, die Brammetje zoo plotseling den zak wierp, was echter zoo zwaai-, dat de schilder, die maar op zoo'n klein klap stoeltje zonder leuning zat, pardoes achter over viel en holderdebolder langs de helling naar beneden rolde. Bovendien schopte hij onder 't vallen zijn schilderij, die al bijna af was, en zoo mooi, dat je gewoonweg niet kon zien, wat het voorstelde, de lucht in! 78. Als een bal rolde de arme schilder naar beneden, en de schilderij rolde mee; nu eens kreeg het schoone kunstwerk weer een schop, dan weer rolde de schilder er over heen. zoodat weldra de flarden er bij hingen! En tot overmaat van smart zagen Bram, Tom en Menelik, die verschrikt toekeken,' dat onder aan den heuvel een diepe beek stroomde! (Wordt Maandag vervolgd). Feuilleton (u De geschiedenis van een erfenis 'door K. Jonkheid Het wordt den sterfkamer zonder Christus. Dan gebeurt daar het vreeselijkste van alle vreeselijke dingen, die op aarde gebeuren. Sterven, zonder Christus. O, dat vreeselijke. Die oneindige jammer. Die buitenste Huisternis. De zieke heeft lang stil gelegen. Nu beweegt hij, wat onrustig. [Truus is er en moeder. „Wat is er, vader?" yraagt Truus. Ook moeder buigt zich over Hen patiënt. Vader hecht haar vraag aan het laatste punt van zijn eigen gedachten en antwoordt: „Het is niets, liet is allemaal niets." Later vertellen ze dat. En dan zeggen de anderen. „Toen was hij al niet normaal meer." Daiar moet Truus over denken. Zien dc levenden wel normaal? Öf zien we pas normaal, als we dicht bij de <Jood liggen? Als exile scheevs brillen van onze oogen vallen en we door de mas kers heen kijken? I-Iet gaat niet goed, 'denkt, moeder. „Roep Dirk en Annie", fluistert ze. Truus, verschrikt, overrompeld, glipt vlug naar buiten. Moeder wil voelen, of zijn handen koud zijn. Hij grijpt de hare. Hij kijkt haar aan met groote bezorgde oogen cn open gaande lippen. Zoo heeft hij nog nooit gekeken. Moeder wordt angstig. Zijn oogen trekken haar. Hij wil spreken, maar kan nog niet. Dan zegt hij, moeilijk; „Aaltje." En nog eens, nog Hieper, nog inniger: „Aaltje." Dan is het stil. Zijn oogleden luiken. De 'dood overwint. Nu roept men dien dominee, want de doode moet netjes be graven worden. Bij het graf staan veel menschen. De doode was zeer gezien en zijn plotseling sterven gaf een schok. Nu zijn zo hier, om hem de laatste eer te brengen. Hij merkt het niet. De predikant spreekt tot do levenden. Zijn woord is een oordeel, een roep tot bekeering, een dreijing van dood en eeuwigheid. En een wijzen op Christus. Gelukkig, Christus! Het publiek luistert. Een enkele met getroffen consciëntie, de meesten slechts met ontroerd gemoed. Zoo 'n gemoeds-ontroering is een zeldzaam ding. Ja, de dominee doet het mooi. En zoo plechtig. Hij kan wel keurig spreken. Een week later verkondigt de publieke opinie nóg, dat de dominee het mooi gedaan heeft En dan informeeren ze naiar de erfenis en zeggen meewarig, dat hij er geen plezier van heeft gehad cn dat het toch maar erg zielig is. Het leven ging intusschen reeds over tot de orde van de dag. Jan en Annie ontmoeten weer elkaar. Ze spreken weinig. Gedempt vraagt Jan: „Was je vader gereed, toen liet gx-ooto oogenblik kwam?" „Ik weet het niet. Wat bedoel je eigenlijk?" „Ts hij bereid geweest, om le gaan stèrven?" „Kan dat?" „Het kan." „Vader was zoo plotseling weg. We weten niet, hoe hij stierf. „Op ons léven komt het aan. Als ik op dit oogenblik de tijding hoorde, dat mijn vader doodbleef, zou ik geen oogenblik twijfelen." Ilij spreekt van zijn vader. Van zichzelf sprekon durft hij niet. In stilte is hij bang, dat Annie hem wat vragen zal. Maar Annie blijft zwijgen. Ze beeft. Hij voelt het. Nu vat hij weer moed, gaat 9prekcn over wat anders, zachtjes en voorzichtig, want beiden voelen een zekere wijding Hier is een onderwerp, waarover ze nog eens pralen moeten. Een knappe zet „Nu wij de geschiedenis hebben, is het zaak, er ook behoorlijk profijt van te trekken." „Natuurlijk, dat is volkomen billijk. We hebben er ons wei*k voor gedaan." Mr. Brant lacht verholen. Nadenkend kijkt hij naar zijn versch aangestoken sigaret, de glimlach blijft op zijn gezicht. Hij Is het met zijn compagnon eens. Er moet meer uit komen. Dit citroentje is zoo gauw niet uitgeknepen. Maar wat het werk betreft, dat liep nog al af, „Wat zullen \ve doen?" „We moeten de adressen hebben van alle belanghebbenden."* „En dan?" „Dan ze allen een voor een aanschrijven en 'trachten, van ieder een afzonderlijke opdracht te krijgen." „Juist. En dan bij allen afzonderlijk een notadeclarecren?" „Ja, zekerl Wat is daair tegen?" „Niets tegen. Maar, die adressen?" „Die vragen we aan het Departement 'Als ye er niets tegen hebt, maak ik morgen een snoepreisje naar Den Haag en haal de adressen. „Die liggen op het departement zoo maar voor je gereed, denk je?" „Dat niet, maar ik denk wel, dat ik zo los krijg." „Heb je een relatie met een hooge oome?" „Wat dat waar! Helaas niet. Maar ik wil het probceren. Laat ik bewijsstukken meenemen. De brief van die meneer meneer Vermeer en de correspondentie met Van Veen." „Met van Veen hebben we niet gecorrespondeerd, alleen een schriftelijke bevestiging gezonden." „Geef me dan die brief van Verxueer en copie van ons eigen schrijven." Aldus gewapend komt Mr. Brant aan liet Departement „Ik hen hier ak comparant van eenige belanghebbenden in de erfeniszaak Dc Bus—Iluidekoopci-. AI sedext weken heeft mijn kantoor die zaak iu handen. Ik heb hier een correspondentie, die ik u wil toonen als bewijsstuk." Hij overhandigt den ambtenaar de papieren. „Nu zijn wo al aardig gevorderd. Wc moeien echter zooveel mogelijk gegevena en officiéél, stukken hebben, vooral betref fende vroegere procedures. Die stukken berusten misschien bii belanghebbenden. Nu hoorden wij van meneer Vermeer on ook van meneer Huidokooper, dat u hier e*?n vergadering hebt ge had van alle reflectanten, schriftelijk door u geconvoceerd. De adressen zijn hier dus bekend. Kunt u mij die verschaffen? Dan kunnen wij ons met die menschen in verbinding stellen en de aanwezige gegevens verzamelen." „Ik denk niet, dat dia adressen gegeven worden." „Waarom niet? Als het de goede afwikkeling van de zaak in de juiste richting bevorderen kan! Wat is er tegen? Er wordt geen enkel belang geschaad en geen geheim geschonden. Integendeel, aller belang wordt gediend. Er moeten stukken zijn van een procedure, in de Fransche tijd gevoerd voor het Hof van Holland." „Ja? Weet u dat zeker?" „Ik weet het beslist. Die stukken hebben misschien groote waarde." De ambtenaar weifelt. Hij kijkt in de papieren, die Mr. Brant meebracht. „Een oogenblikjc", zegt hij en verwijdert zich, de- papieren meenemend. Even later komt hij teinxg. „Op 't oogenblik kan ik nog geen positief bescheid geven. Kunt u terug komen?" „Wanneer?" „Over een uur, misschien drie kwartier." „Goed. Zal ik de papieren hier laten?" „Heel graag." Als hij terug komt, staat een ander hem te woord blijkbaar een hoogere. Het vorige gesprek wordt kort gerepeteerd. En dan kan hij vertrekken met de teleurstellende boodschap, dat zijn k in overweging wordt genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9