LANDfnTHINBOUW. GLAS fwacduwdtfe Om 3 POKON FIRMA A. ZWAAN P.N.V. Bankiers- en Effectenkantoor van WAESBERGHE n.v. VLAMPIJPEN VRIJDAG 3 JANUARI 1936 No. 319 Onze fnuitafname Voor een groot deel tot Jam verwerkt. De „Betuwe" doet het al een halve eeuw. Tc Tiel, midden in liet land van de boom gaarden, waar in hei voorjaar de kleur en geur der bloesemende hoornen velen be koort, en in zomer en herfst het kleurig en geurig fruit de zinnen streelt met het wek ken van smakelijke voorstellingen, te Tiel is kortgeleden een soort fruitfeest gevierd, omdat het vijftig jaar geleden was, dat daar het eerste potje Nederlandsche jam vervaardigd werd. Tot dien tijd had m.-ui Engelsch fabrikaat moeten nemen, als men de Engelse he ge woonte wilde volgen en jam wilde eten. Dat waren er eerst niet zoo veel. Jam was een nog niet algemeen als volksvoedsel be kend product. Het gold voor een weelde- consumptie-artikel. Daarom was het een waag voor de „Be tuwe" (zoo heette de fabriek, die het eerst in Nederland jam \er\aurdigde) om het be drijf te beginnen, 't Was trouwens maar heel in 't klein, dat men begon. Maar door een doelmatige reclame ver kreeg de jam als voedingsmiddel meer be kendheid. Maar de eigenaardige voorkeur voor buitenlandsche producten, die velen in ons land vroeger hadden, maakte, dat men meestal het Engelsch product verkoos. Toch kreeg langzamerhand het Neder- lanbsch product ook een goede naam. Voor al de oorlogsjaren hebben het jamverbruik sterk zien toenemen en vooral ook het ge bruik van Nederlandsch fabrikaat. Wat de Betuwe aangaat, deze moest in en na die tijd herhaaldelijk vergroot wor den. In 1917, 1920 en 1921 werden de fabrie ken vergroot; in 1927 vond echter de groot ste uitbreiding plaats. De gcheele oude jamfabriek werd toen, zonder dat het be drijf stagnatie- ondervond, geleidelijk aan afgebroken en op uiterst moderne wijze geheel nieuw opgetrokken. Tn 1929 werd een geheel nieuwe vleugel aangebouwd, terwijl in 1931 5000 M2 magazijnen en expeditie ruimte werden bijgebouwd; in 1935 volgde dan tenslotte de nieuw gebouwde fabriek ,voor de bereiding van vruchtensappen en alles wat daarmede samenhangt Voor vlugger bereiding en zuiverder af werking zijn in de voornaamste fruitaan- voer-plaatsen neven-fabrieken gebouwd, waar het versch-geplukte fruit denzelfdcn nag nog verwerkt wordt. Deze zijn geplaatst te Beverwijk, te Rarendrecht en Breda. Do gemeenschappelijke capaciteit dezer fabrie ken is 250.000 kg. per dag. Niet alleen jam. ook appelstroop, eei gewikkeld procédé van appelsap met sui- kerbietenstroop, heeft een groote vlucht nomen. Maar vooral ook vruchten op eigen sap in blik of flesch, woröen tegenwoordig veel gevraagd. Dit is een van oorsprong Ameri- kaansch product, dat nu voornamelijk in ons land zelf vervaardigd wordt. Verder worden jaarlijks honderdduizen Iden blikken appelmoes gefabriceerd. Ook is men het vorig jaar begonnen met het bereiden van zoete most. Dit is een alcoholvrije vruchtendrank. Voor de bereiding hiervan wordt het fruit zorgvuldig gewasschcn en in speciale machines fijngemaakt en geperst. Het aldus verkregen troebele sap wordt in zg. reser voirs verzameld om te bezinken. Later wordt het gefiltreerd en onder koolzuurdruk enorme tanks bewaivd, tot het tijdstip van EN GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen en het gebruik van 40 ct.per flesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest, doch naar POKON het op flesschen-tappen is aangebroken. Bij deze bewerking blijven alle bestanddeelen an de vrucht bewaard, terwijl de vezels en andere moeilijk te verteren stoffen verwij derd worden. Er wordt niets aan het sap toegevoegd, geen kleurstof, noch conservee- ngs middel. Natuurlijk heeft het bedrijf met tegen- heden te kampen. Zoo is de tijd. Voornamelijk is het verminderde koop kracht en daarnaast ook de goedkoopte van andere broodbelcggingen als kaas, koek, vleesch, enz., waarbij dan nog komt, dat 't publiek om steeds lagere prijzen roept, het geen bijna altijd ten koste der kwaliteit Ook wordt veel misbruik gemaakt van een te geringe inhoud der potten. Dikke, zware potten en dan nog slechts ten deele gevuid, zijn een dankbaar object voor ..knoeiers"; dat dezen echter door hun min derwaardige praktijken een geheel artikel in öiscrediet brengen, behoeft wel geen nader De toog. Geëxporteerd wordt er niet veel. Alleen Iivlië neemt een zeker kwantum. Maar ook daar is de concurrentie met andere landen Van beteekenis is wel de uitvoer van half-afgewerkle fabricaten. Dit zijn schoon- geinaakle en ontsteelde of ontpitte vruchten di" in hel buitenland voor jam-fabricage dienen. Dit jaar ging er van de oogst zwarte bes sen (2Vó millioen kg.) niet minder dan 9S pet naar liet buitenland. Ook bewerkte frambozen worden veel uitgevoerd. Een be;angrijk deel van deze uitvoer gaat door middel van de „Betuwe". De kantoren van de „Betuwe" zijn op zeer moderne wijze ingericht. Van de oprichting tot 1910 was de heer F C. B a e s j o u directeur, die opgevolgd werd door den heer F M. P. Gouverne, terwijl bij de groote vlucht die de fabriek in de laatste jaren nam. sedert 1927 als mede-dirocteur optrad de heer J. Kuipers. De directie houdt ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, nog altijd moed om te streven naar uitbreiding, naar verbetering, naar nieuwe afzetgebieden, naar nieuwe producten. Zulk Idealisme in deze tijd stemt totblijd- Chr. Land-en Tuin bouwonderwijzers De verschillende wereldbeschouwingen, die vooral tot uiting komen bij het land- en tuinbouwonderwijs, dat zoo nauw aan de natuurstudie verwant is, noopte om bij de gezamenlijke belangen toch afgescheiden van de neutrale eii de katholieke land- en tuinbouwonderwijzers een eigen organisatie op te riohten. Zoo kwam de Vereeniging van Chr. land en tuinbouwonderwijzers tot stand. Voorzit ter daarvan is de heer G. J. Witteveen, directeur van de Chr. lagere tuinbouw school te Broek op Langendijk, secretaris, is de heer J. Ilofstra te Hellendoorn. Hoe deze Christelijke land- en tuinbouw onderwijzers hun taak zien moge blijken uit het slot van een rede, die de voorzitter der genoemde vereeniging in 1933 op de jaarvergadering te Zwolle hield. Hij zeide dan: Als de Christen-landbouw-onderwijzer zich zoo bij de voorbereiding en bij het ge ven zijner lessen voortdurend voor oogen stelt, wat de Schrift zegt en hij ziet en ge- voelt, hoe zwak het mensohelijk woord to' vertolking in staat is, dan komt hij onder den indruk van het schoone en verantwoor delijlce van zijn taak, doch ook onder die van eigen zwakheid. Een mijner collega's vroeg me eens: „zeg, heb jij dat ook eerst gehad, dat je je zoo alleen voelde, je kunt met iemand eens praten, die je ten volle begrijpt". Hij be doelde: praten over zijn werk, zooals bij dat zag. En 'k moet het bekennen, dat mij dat ge voel ook wel eens bekroop. Wie geeft ons de richtlijnen, langs welke we gemakkelijk kunnen gaan? Want dat zich alleen voelen beteekende hier: niet zuiver de richting Wat betreft eijn optreden als adviseur eener jongeren-afdeeling, ligt de weg voor den Christen-landbouwonderwijzer ook niet geheel afgebakend. Doch hier draagt hij niet alleen de verantwoordelijkheid, daar dit mee rechtstreeks door het bestuur ge schiedt. En nu' is 't wel zoo, dat de opvoe ding van bijna volwassen menschen het moeilijkste is, omdat ze zoo ongemerkt moet gaan, aan den anderen kant zijn er onder die jonge menschen vaak, die zoo heerlijk enthousiast kunnen zijn, dat ge er door ge sterkt wordt. Hoe werkt zoo'n Christen-landbouwon- derwijzer-adviseur. Hij woont in den regel de bestuursvergaderingen bij en bedenkt dan, dat hij adviseur en geen bestuurslid Het bestuur moet zelf het werk doen. Als regel, vooral bij jeugdige vereenigingen, erschijnt hij ook op de ledenvergaderingen. Aan de besprekingen neemt hij deel, als dit noodig- of gewenscht wordt, 't Moet niet zoo zijn, dat de leden bij elk vraagpunt naar den adviseur kijken. De leden moeten bij beurten een inleiding houden; daarvoor is voorstudie noodig; bronnen hiertoe zooals bij de J. V. zijn nog slechts in klein getal aan te wijzen, zoodat meestal een beroep wordt gedaan op den adviseur De adspirant-inlcider komt eens avondje praten, al of niet met een schets of met een inleiding in klad bij zich De adviseur helpt hem, zoo noodig en mogelijk, aan materiaal en geeft hem raad omtrent indeeling en op welke punten de nadruk moet vallen. Bij excursie's is de adviseur ook van pari ij, meestal als leider. lx>opt een afdee- ling eenmaal goed, dan redden de heereo zich meer zelf. Als de verhouding goed is, geven ze den adviseur echter geen kans in te dutten. Want, ik zei het reeds, regel is ook de tegenwoordigheid van den advi seur op dc ledenvergadering. Men behan delt daar technische, doch ook economische en sociale, dus beginsel-kwesties. De Chr. Jongeren actie heeft een algemeen Christe lijke strekking; verschillende meeningen zullen er zijn, doch daarom is 't soms goed, dat een oudere aanwezig is. Als de Chr. landbouwonderwijzer nu dit alles doet en de leerlingen behulpzaam is anaf het oogenblik dat zo op school of ursus verschijnen tot ze als zelfstundig lid an den Ghr. Boeren- en Tuindeisbond de Jongeren-orcanisatie waarwei zeggen, is dan zijn taak af? Ten opzichte van de hem toevertrouwde jeugd deed hij, wat hij kon. Hij zaaide, ver pleegde en trachtte kwade invloeden te weren. En toch ziet hij zijn taak breeder. Hij, die het Chr. onderwijs uit beginsel dient, zal in de eerste plaats zijn dagclijksch werk doen als Gods werk, doch hij zal ook op de bres staan voor de belangen van dat Christelijk onderwijs in 't algemeen. En hier zijn we gekomen aan een punt, dat ik zou willen aanduiden als een zwakke plek. Het individualisme is een groot en zeei verbreid kwaad en het heerscht ook ondci ons. Het is mede onze taak dit kwaad te bestrijden bij de opgroeiende jonge land- en tuinbouwers, maar hoe is het onder on Groot is het aantal Chr. collega's, die hun taak van onderwijs en laat ik het noe men nazorg, consciëntieus opvatten, doch velen houden er eigenaardige opvattingen op na, die gezamenlijken arbeid tot bevor dering van het Christelijk landbouwonder wijs in den weg staan. De één is wel lid van den CB.T.B., doch niet te bewegen tot onze organisatie toe te treden. Een ander rekent het ons weer als een grief aan, dat onze vereeniging nauw samengaat met den C.B.T.B. Beider houding is niet consequent Een landbouw onderwijzer, die het wel meent met het Chr. Landbouwonderwijs, steunt en finan cieel en met zijn capaciteiten beide organi saties, die dit onderwijs bevorderen. We willen niet een lange rij van bedenkingen ten beste geven, die men ons wel eens te genwerpt Doch wel vraag Lk vau de verga dering zich eens in te denken, hoe het zijn kon, als bereikt werd: 1. Alle Chr. Landbouwonderwijzers lid on zer organisatie, ook alle hoofden van Chr. lagere land en tuinbouwscholen; de laat ste, zoo noodig, een eigen groep vormend. 2. Al onze leden tevens lid van den C.B. T.B. en dienend deze organisatie. 3. Allen individueel en plaatselijk zich in dienst stellend van de Chr. Jongeren-or ganisatie. 4. De grootst mogelijke samen werk in; tusscihen C.B.T.B., de Jongeren-organisatie en onze vereeniging, met als gevolg overal, waar mogelijk, een Chr. land- of tuinbouwcur sus of school met daarop volgende verdere ontwikkeling in een afdeeling van de Jonge ren-organisatie. I Zoo kan het Chr. landbouwonderwijs voor ons volk ten zegen zijn in veel groo- tcre mate dan thans. Dat te bevorderen ii de taak in ruimeren zin van den Christen- landbouwonderwijzer. leder onzer zij daar om propagandist, opdat nu spoedig onze gelederen krachtig worden versterkL ZAADTEELT EN ZAADHANOEL ENKHUIZEN beroepskweekers of voor par ticuliere tuinbezitters op aanvraag gratis. ZADEN UIT EIGEN TELERIJEN 't Gedierte des veldè wenscht allen een gelukkig nieuwjaar. Ontvangen geschriften Van Namens Zaden, Dordrecht. Ook een oude getrouwe, die als altijd weer er groote. practische waarde heeft voor de gebruikers van zaden. In de eerste plaats omdat er groote verscheidenheid is van zaden, waarbij aan ieders wensch kan wor den voldaan, terwijl voor hen, die geen oorkeur hebben of geheel onwetend zijn, de soorten die de voorkeur hebben, vet ge drukt zijn. Maar in de tweede plaats is deze prijs courant zoo welkom, omdat de leek er zoo veel wenken in vindt. Men vindt er beknopt en duidelijk vermeld, wat er elke week te doen is in de tuin, waarin ook duidelijk wordt aangegeven welke gewassen na el kaar en tusschen elkaar verbouwd kunnen worden. Bij ieder aangeboden tuingewas vindt men nog eens nuttige wenken om trent de verbouw van dit gewas. En voor bloemen vindt men een practische zaaika- lender en een korte aanwijzing voor het kweeken van bloemen. Wij zouden deze prijscourant in het bezit van ieder, die een tuin heeft, wenschen. Vraag haar dus aan. Sproeischema voor frultboomen, vierde, herziene druk. Uitgave van den PlantenziektenkundigeD Dienst te Wageningen. Dit nuttig geschrift, dat voor 10 cent fr. per post toegezonden wordt, heeft in heel korte tijd een vierde druk beleefd. Als we ons wel herinneren is de eerste druk begin 1934 verschenen en kwam in datzelfde jaar ook nog de derde druk uit. Thans verscheen de vierde druk, waarin rekening werd ge houden met opgedane ervaringen. O.a. zijn weer verschillende aangegeven sterkten van oplossingen verlaagd. Elke bezitter van fruitboomen moet dit bookje bezitten. De schurftziekte bij appel en peer, vierde druk. Uitgave van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wa geningen. Ook dit voor fruittelers zeer nuttig boekje, dat slechts 20 cent franco per post kóst. moet ieder fruitteler bezitten. Althans voor zoo ver ze het nog niet bezitten. Dat nu reeds een vierde druk verscheen wettigt het ver moeden. dat zeer, zeer velen het reeds aan schaften Die het nog niet deden doen goed met het Sproeischema bovengenoemd, ook dit boekje te bestellen. Ook een van de meest bekende en meest betrouwbare zaadhandelaren van ons land. Men weet als men van Zwaan té Enkhuizen koopt, dat men zaad krijgt, dat aan de hoogst te stellen eischen voldoet. Zoowel wat groenten- als wat bloemzaden aangaat. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN Zoodra de vorst geweken bleek te zijn, veranderde de positie van onze voeder- granenmarkt oogenblikkelijk. Geleidelijk werden de aankomende en stooraende maispartijen weer een tikje lager aange boden. Toch was de inzinking niet groot, omdat de tarwemarkt nog al vast bleef. Gerst was ook iets lager weer te koop, waarbij vooralsnog de Russische gerst hoofdzaak blijft. Toch is het aanbod op verdere aflading niet zoo groot meer en dan krijgt straks wellicht de nieuwe oogst La plata weer een beurt. De eerste afladingen zijn reeds aan de markt Het aanbod van inlandsche rogge is niet zoo ruim meer, zoodat dit artikel meer prijshoudend is. In voertarwe gaat minder om, daar dit artikel tegenover andere voe dergranen wat hoog komt Lijnkoeken bleven nog vast gestemd en zijn in de afgeloopen week nogmaals in prijs verhoogd. Grondnotenkoek en soya schroot voor directe levering zeer schaarsch aangeboden. Inlandsche sesam- en palm pitkoek voor directe levering niet aan de MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. De afge- HULST - AXEL Effecten - Coupons Assurantiën Kluis-inrictitingen Neemt het zekere voor bet onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS In de betere kwaliteit! 54 ruiten 51.5X3S cm. k J 4.50 36 ru i ten 59.5 X 48.5 cm. 4.50 47 ruiteD 59.5X38 cm. k 4.50 94 ruiten 38 X 29.5 cm. J 4.50 120 ruiten 32.5 X 27 cm. J 4.50 21 ruiten 141 X73 cm. 6 13.— Dubbeldik glas - Kisten gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Prima schoongemaakte voor kasverwarming, alraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Hiidii-Mntsehippij H.1 Veerschedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht Te1. Dordrecht 6475. Na 6 u. 3193 Dordt loopen week was heel rustig voor het artikel stikstof, wat niet te verwonderen is met de vele feestdagen, die de werkperiode aanzienlijk verkorten. Niettemin ging er nog aardig wat om iü dit artikel, zoodat wij dan ook over het na afgesloten eerste halfjaar van het stikstof» jaar behoorlijk tevreden zijn. Binnen enkele dagen beginnen in het Noorden de afleveringen, indien natuurlijk de vorst het niet belemmeren komt. Thomas meel. Het was een vrij lcorta week en daardoor waren de zaken beperkt Toch bleef de markt in het buitenland vast met betrekkelijk weinig aanbou, ondanks het feit, dat Duitschland in November zeefi weinig thomasmeel heeft ingevoerd- Invoeroverschot Duitschland November 1935: 17.700 ton November 1934; 69.000 ton April/November 1935: 317.500 ton Ajiril/November 1934: 631.200 ton Trekken we daar voor 1934 weer de im» porten uit het Saargebied ten bedrage van 176.100 ton af, dan blijft de vergelijking: April/November 1935: 317.500 ton April/November 1934 455-100 ton De binnenlandsche noteeringen trokken ook algemeen iets aan. K a 1 i z o u t e n. In tal van streken van het land blijft men eenvoudig doorgaan met het verkoopen beneden de officieels prijzen. Maandenlang is aan ons ook verweten, dat daar niets aan gedaan werd. Nu zijn op tal van plaatsen de coöpera* ties er toe overgegaan haar verkoopsprijzen aan te passen aan de door anderen geno teerde. hetgeen dus een verlaging beteekent En tegelijkertijd maakt het Syndikaat zijn verhoogde prijzen voor Januari bekend Vereenigingen, die op de oude inkoóps- prijzen reeds verlies moeten nemen, zullen niet gaarne een nog weer verhoogden prijs betalen. (308) *t Compliment vain de dag, zou ik willen zeggen. Maar dat wordt zoo afgezaagd, niet waar. En allen, die mijn praatje lezen, weten wel dat ik ze het goede toewensoh. Waarom het dus nog eens te zeggen? Had ik het in de hand, dan gaf ik jullie wat goeds. Maar 'k heb niet veel te zeggen. Anders zou ik de tarwesteun ook niet verminderen Van mij kreeg ieder de gulden, die er nu afgenomen wordt, er vast weer bij. - Maar ik heb geen guldens. Dus moet ge het maar met de wensch doen, dat dc minister nog weer op dit besluit terug komt De Zeeuwscbe Mij van Land bouw vroeg het al. En de Chr. Boeren- en Tuindersbond eveneens. Maar er wordt zooveel gevraagd cn getelegrafeerd, dat h't niet veel indruk meer zal maken. Daarom behoeft men maar niet altijd te berusten in wat er besloten wordt! Maar bij de vele adressen, die als padde stoelen te voorschijn komen, wordt zo<- vaak zoo'n simpel telegram over het hoofd gezien. Zelf eens gaan praten is beter. Van paddestoelen gesproken: die worden U ook in ons land met opzet geteeld. De ft. eKbare paddestoelen. Deze "GNONTEELT HEEFT 7JNSTIGE RESUL- 'AD. k Wat ik hoorde en zag, Bk las en dacht, op reis Wt en thuis De belangstelling voor dit product is, sinds Ir. Riemens, directeur van de Proef tuin te Naaldwijk, deze teelt propageerde 6terk toegenomen. Er zijn vele afnemers, die graag Westlandsche Chang ïgmons koo pen. De oogst, was dit jaar zeer goed. Nor- mal wordt nl. van 10 tot 20 pond champig. nons per M2. geuogst, doch aan den Proef tuin heeft men dit jaar zelfs tot 30 pond kunnen oogsten. Eohter moet dit niet als normaal worden beschouwd, en dc berekeningen voor deze teelt kunnen er niet op gebaseerd worden. Aan de veilingen werd meestal van 0.80 tot 1.30 betaald, zoodat de opbrengst per M2. goed was te noemen. Daar de teelt van champignons een half jaar vordert de oogst duurt pl.m. drie maanden kan tweemaal per jaar deze •ee.R worden uitgevoerd. Echter is thans nog de moeilijkheid, dal geen voldoende paardenmest kan worden verkregen, en daarom worden pogingen aangewend, andere meststoffen te zoeken; geschikt voor deze teelt. Maar nu moet het publiek ook nog padde- sioelen leeren eten. Met een beetje goede wil en wat reclame zal dat wel gaan. Er is een tijd geweest, dat slechte een klein gedeelte van onze bevolking asperges lustte cn nu zijn er maar weinigen meer, die zo niet waardeeren. Met tomaten is het éven zoo gegaan, 'k Herinner me nog heel goed. dat ik de eerste tomaat waar ik mijn tan den inzette over de Brink te Assen, (daar was het) keilde en wat mijn mond nog be vatte van de verleidelijk lekker gekleurde vrucht met veel misbaar trachtte te ver wijderen. En nu eet ik ze als pruimen. Maar zoo gaat het meer. Vroeger zouden NIET NAAR MARGARINE TALEN. Men veronderstelde de walgelijkste zaken als grondstoffen. En nuwie eet nu geen margarine. Wacht, zeggen sommigen, hij rijdt weer op zijn stokpaardje. Dat belooft wat in het nieuwe jaar. Och, gun mij dit pretje als nieuwjaarspret. Ik dacht er riet aan toen ik las, dat in Oostenrijk een wet op den verkoop van margarine is afgekondigd, welke bepaalt, dal margarine in papier verpakking alleen in kubusvorm te koop aangeboden mag worden, terwijl bovendiien eeu breede roode band over de verpakking aangebracht moet zijn. Dit geldt ook voor kaas, welke uit margarine bereid is. Dit moet dus werken als een soort preven tieve maatregel. Ieder kan zien, dat men margarine koopt of bij zich heeft. Ook een middel! Of het veel zal geven? Voor de aardappelteelt lijkt mij wel -eel tc geven het middel van de registreerings- commissie IN DUITSCHLAND WAAR VAN DE 200 AARDAPPELSOORTEN SLECHTS 66 OP DE RIJKS SOORTENLIJST zijn geplaatst. Een jaar of wat geleden werden van de vele honderden in dat land verbouwde aardappel soorten een 200-tal uitgezocht. Het was daar voorheen met de namen een ware Jan Klaassen, een groote bende. Daarom wer den ongeveer 200 namen geregistreerd. Maar dat is volgens het ministerie van 'and'bouw nog een veel te groot aantal soorten en daarom is oen rijkssoorlenJijst opgesteld, die slechts 66 soorten vermeldt. Een soort rassenlijst als wij kennen. Van deze 66 soorten zijn er nog 28, die voorwaar delijk erkend worden, omdat ze vatbaar zijn voor wrat-ziekte, of nog nader onder zocht moeten worden. In ons land bevat de rassenlijst voor aard appelen 55 soorten. Duitschland, dat veel grooter is, veel meer afwisseling jn klimaat en bodemgesteldheid heeft dan ons land, heeft dus wel een heel klein sortiment Maar 't lijkt me, mits werkelijk de meeste zorg aan deze lijst is besteed heel goed, het aantal soorten te beperken. Als Duitsch land aan het opruimen gaat, doet het dat grondig. En dat geeft voor een bepaald doel wel het meeste succes. Met het doel eiwit rijk voeder te krijgen, propageerde men het verbouwen \an zoete lupinen. Na onderzoek door Prof. Elema is gebleken, dat HET VERBOUWEN VAN Z.G. ZOETE LUPINEN OP ZAND GROND WEL SUCCES KAN HEBBEN. Prof. F.leroa stelde kleine hoeveelheden zaden beschikbaar om ze te probeeren. Een en twintig boeren maakten hiervan gebruik en daarom hebben ze de toegezon den vragenlijst ingevuld teruggezonden. Uit ie antwoorden blijkt dat de voeder lupinen op alle in Drenthe voorkomende gronden willen groeien. Op pas ontgonnen heideveld maken ze echter veelal geen welig gewas, al is voor zaadwinning in 't tuool zulk een gewas bijzonder geschikt Op rijen zaaien bleek op oude bouwakkers beslist noodig. daar het onkruid hier in "t eerst van de ontwikkeling der lupinen door schoffelen moest worden bestreden In bijna alle perceeltjes werden enkele blauwbloeiendc bittere planten gevonden Bijna alle proefnemers meldden dat dc groene massa goed door verschillende die ren (rundvee, paarden, varkens, ook hazei. en konijnen) wprd gegeten. Te oud gevvor den planten werden echter versmaad. Dl'.opbrengst aan groene massa van de bloeiende lupine kan veilig op 50.000 kg per H.A. geschat worden. In deze hoeveel heid komt ongeveer 500 kg. verteerbaar eiwit voor, die na inkuiling volgens de Finsche methode wellicht voor 90 pet. be houden blijft en dan gelijk is te stellen met het eiwit uit pi.ai. 1700 kg. lijnkoek, 't Lijdt geen twijfel, zegt Prof. Elema, dat de zoete lupinen in onze zandstreken, In dien noodig, een belangrijke eiwitproducent kunnen worden, als 't zaaizaad niet te duur is. „Als" komt er weer aohteraan. Maar dat is goed. Want men moet met alles rekening houden. Ook met schaduwzijden. Vooral bij iets nieuws als de voederlupine is. Iets nieuws gaat er soms heel gauw in Zoo b.v. de nieuwigheid in Londen, waar EEN GROOT AANTAL MELK BARS WERDEN OPGERICHT DIE VEEL SUCCES HADDEN. Naar Australisch voorbeeld werden door de Hugh Mac Intosh, dan leider van de Bland and Wlüte Milk-bars, 400 melkbars opgericht, welke voornamelijk om en bij Fleet Street gelegen zijn. Deze melkwinkels, welke dag en nacht open blijven, verkoo pen 50 verschillende melkspijzen en -dran ken en bovendien nog uit melk bereid ge bak in kleine verpakkingen tegen billijke prijzen. Enkele van deze bars bedienen wekelijks ruim 1200 klanten. Gezien het succes, dat. de oprichter met zijn ondernemingen heeft, is bij voornemens binnen het jaar nog een 1000-tal van deze bars in Engeland te openen. De leider vun de Black and White Milkbars tracht dt melk populair te maken en verklaart, dat zij óf ijskoud óf gloeiend heet geserveerd moet worden, terwijl men bovendien ook voor toevoegingen aan de melk niet terug moet schrikken. Welke toevoegingen bedoeld worden, weet ik niet. Vermoèdelijk om er een of ander smaakje aan te krijgen. Wij denken bij toe voegingen meestal aan water of ondermelk Dat is minder goed en men moet hiervoor wel terugschrikken. Hoewel de overheid dat toevoegen toch wel een beetje in de hand werkt met boter door de margarine te doen. Daar zit ik weer cup mijn knolletje» Och, vergeef het een oud manl Als de maan door je kruin loert en het zelfs naar volle maan begint te loopen, dan heeft men van die dingen waarover men telkens weer Maar overigens is maneschijn wel goed. Velen beweerden reeds lang dat DE MAAN INVLOED OP DE PLANTENGROEI heefL Wij hebben daar wel eens om ge lachen. Zelfs als we ,(in onze jonge jaren) van de maneschijn genoten, en toekomst plannen in de maneschijn veel beter gedij den dan anders. Maar we lachten, omdat anderen lachten. We dachten ook weten schappelijk te zijn en spraken laatdunkend over boonen poten bij opkomende maan, tarwe zaaien bij dito dito, snoeien en vruch ten plukken ook al, enz. Komt me daar een wetenschappelijke in richting als het Biologisch Instituut te Stuttgart heel onze wetenschappelijke laat dunkendheid o\er Manns' kunnei) knock out slaan. Reeds sedert 1921 nemen ze daar proeven, eerst met tarwe, toen met andere gewassen. Ook met mais b.v. Het bleek steeds dat bij of even vóór volle maan ge zaaide gewassen het beter deden en zich krachtiger ontwikkelden dan andere. Iets vóór volle maan zaaien of poten was het beste, zegt „men"'. Men spreekt ter verklaring van dit alles van „volle maan-krachten", die door middel van het bodemvocht in de plant opgevoerd Ga ook maar eens proeven nemen. Ik ga vast een kopje thee drinken. Met veel suiker, dat weet ge. Wellicht lees ik het volgend jaar bij mijn eerste praatuurtje dan eens voor, wat de resultaten waren der proefnemers. Ik zal dan, hoop ik, wel eens zpggen of de suiker van in de Wieringermeerpolder verbouwde suikerbieten ook zoeter is dan andere. Maar al mocht ze niet zoeter zijn, als voor jullie het jaar 1936 maar weer eens wat zoets mag geven, dat zou me nog veel zoe ter smaken. We hopen het. Tot de volgende week»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8