VRIJDAG 3 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 MAAKT GRAZIANI EEN NIEUW BEGIN? Berichten van het front in Ogaden spre ken van een nieuw offensief, hetwelk thans door generaal Graziani zou worden voorbe reid, nadat klaarblijkelijk de eerst onder nomen actie in de richting van Harrar en Dzjidzjïga als mislukt moest worden be schouwd, zoowel door den onvermoeid sterken tegenstand dien de Abessijnen heb ben weten te bieden, als door de weersge steldheid, welke tegen alle tot nu toe gel dende regelen in bijna geen oogenblik ge heel betrouwbaar en droog is geweest. Zooals men weet is het op dit front voor namelijk de Abessijnsche aanvoerder Ras Desta, die de lauweren heeft weggedragen, daar hij, al opdringende naar het gebied waar de grenzen van de Britsche kolonie Kenya en ltaliaansch Somaliland elkander raken, hier een zeer ernstige bedreiging dei Italiaansche flank heeft gevormd, waarvan Graziani zich, ondanks herhaalde bombar dementen, nog maar steeds niet heeft we ten te bevrijden. Zoo werd deze actie van Ras Desta een rem, die het verder voort- stooten der Italiaansche kolonnes in de richting van Daggaboer en Harrar wist te beletten, immers het zou onverantwoord ge weest zijn, de Somali grens en de verbindin gen langs de Webbe Sjebeli verder te ont- blooten. Thans wordt aan generaal Graziani het Voornemen toegeschreven, de bedrijvigheid, Welke oorspronkelijk ten doel had de Abes sijnsche wapeninvoer via Djiboeti en Zeila af te snijden, door het coupeeren van den spoorweg naar de Abessijnsche hoofdstad, geheel te staken. In plaats daarvan zou een frontlinie Walwal-Gorahai bezet worden ge houden, en zou men de op deze wijze los gemaakte troepencontingenten over de .Webbe Sjebeli willen concentreeren in 3Loegh, gelegen in ltaliaansch Somaliland, aan de rivier de Djoeba, ln het achterland .van Dolo, in welks omgeving het leger van Ras Desta zich ophoudt. Loegh zou het hoofdkwartier moeten vor- ïnen voor het nieuwe offensief, dat zich nu met volle kracht geheel tegen Desta zou richten, en dat daarom door den aanleg van een tijdelijken spoorweg naar de kust Van den Indischen Oceaan zou worden on dersteund. Men spredkt er reeds van, dat een nieuwe divisie aan de Djoeba zou zijn aangekomen en dat het oogenblik, waarop de nieuwe opmarsch zou aanbreken, niet Verre meer zou zijn. Door zich op deze manier met man en macht in een nieuw offensief tegen ras Desta te begeven bevestigt generaal Grazia ni, dat diens bedreiging van wel zeer ern- stigen aard moet wezen. Doch een tweed* oogmerk moet hem tot deze frontverande ring hebben geleid, en wel de overweging, dat het oprukken langs de rivieren Djoeb 'en Dawa den strijd verplaatst in een ge bied de provincie Sidamo namelijk waar de invloed der kleine regens zich wei nig moet doen gevoelen, zoodat de gemoto riseerde afdeelingen zich zonder veel be zwaren tot omstreeks Maart zouden kunnen doen gelden. De gebieden, waartegen Graziani zich Volgens dit plan zou gaan keeren moeten nog andere voordeelen bieden. Zij zijn zeer rijk, zoowel tengevolge van de koffiecul tuur, welke hier haar voornaamste centra heeft, als door de aanwezigheid van be langrijke bodemschatten, namelijk platina en goud. Vooral het eerste, zeer kostbare metaal moet er in aanzienlijke mate voor handen zijn. Verder heeft de Abessijnsche legerleiding Vermoedelijk de achtergelegen provincies, Bako, Kafa, Dzjimma en Kambata vrijwel geheel van Amharische troepen ontbloot, die op de andere gevechtsfronten zijn inge zet, zoodat men zich in hoofdzaak zou be vinden tegenover legerbenden van de door Addis Abeba onderworpen volken. Men hoopt hiervan partij te kunnen trekken, door de aanvoerders tot overloopen te bewegen, .dezelfde taktiek dus, welke men ln Tigré pn Ogaden tot nu toe heeft gevolgd. In dit verband vernemen wij echter, dat Graziani niet veel hulp van overloopers zal kunnen verwachten. Wat de Ethiopische be volking zoo langzamerhand vernomen heeft aangaande de Italiaansche strijdmethoden zal haar den lust wel hebben benomen, in de blanke invallers vrienden en verlossers te zien. Bovendien wijzen uitlatingen in dc Italiaansche pers erop, dat men thans niet zal terugdeinzen voor het gebruik van de allermoordadigste middelen, met andere woorden de gasoorlog zal vermoedelijk met al zijn verschrikkingen oven het leger van Ras Desta losbreken. Men verwacht, dat de aanvoerders uit Harrar en Dzjidzjiga van Ras Desta de rol .van horzel op de flank zullen overnemen, zoodat in de toekomst de rechter-vleugel van Graziani door de guerilla zal worden bedreigd. DE AANVAL OP DE ZWEEDSCHE AMBULANCE Bedoeld als Italiaansche wraakneming? „AHe oorlogsmiddelen moeten toegepast Naar aanleiding van het bombardement der Zweedsche ambulance in Abessinië heeft het Roode Kruis-Comité te Stockholm een communiqué uitgegeven, waarin o. a. wordt verklaard: Ofschoon blijkens de jongste inlichtingen de gevolgen minder ernstig zijn dan eerst gemeld werd, doet dit niets af aan de ver antwoordelijkheid dergenen, die dc ambu lance bombardeerden, daar dertig Abessi- niërs werden gedood, die onder bescher ming van het Zweedsche en internationale Roode Kruis stonden. Het Roode Kruis-comité heeft besloten, gelden ter beschikking van het internatio nale Roode Kruis te stellen voor een onder zoek. Het besloot ook, de noodige stappen te doen om de ambulance-groep in Abessinië aan te vullen. Prins Carol heeft een telegram aan den negus gezonden, waarin hij namens het Roode Kruis-comité zich over den lucht aanval uitspreekt. De prins seide herhaal delijk: „Niets kan de verantwoordelijkheid der Italianen verkleinen". Verder publiceeren de Zweedsche bladen een interview met den Italiaanschcn gezant waarin deze zegt: „De ambulance-groepen moeten zich erop voorbereid houden, dat zij risico loopen". De Britsche gezant te Addis Abeba, die aldaar tevens de Zweedsche belangen verte genwoordigt, zal aan de Abessijnsche regeo- ring een officieel verslag over het bombar dement der ambulance verzoeken. In Amerika hebben de berichten over dit bombardement eveneens geweldig veel op zien gebaard Wat Italiaansche bladen zeggen! Stefani bericht, dat de Italiaansche lucht- macht dezer dagen in Somaliland als ro- pressaille-maatregel 'n bombardement heeft uitgevoerd, op de vijandelijke stellingen, nadat was vernomen, dat de onderluitenant liegenier Minniti Tito, die gevangen was genomen, door de Abessijnen was onthoofd Tegelijk met de bommen werd ook een mededecling omlaag geworpen, waarin werd gezegd: „Gij hebt een van onze vliegeniers, dien gij gevangen genomen hadt, gedood door hem te onthoofden, onder miskenning van alle menschelijke en internationale wetten, volgens welke gevangenen heilig zijn en gerespecteerd moeten worden. Gij krijgt hier wat gij verdient." Tijdens het bombardement viel een bom op een tent van het lazaret van het Zweedsche Roode Kruis. Het schijnt dat twee Zweden gewond zijn. Het aantal doode en gewonde Abessijm ten gevolge van het bombardement is zeer aanzienlijk. De Messagero schrijft naar aanleiding van de onjuiste berichten, welke in zekere bui- tcnlandsche bladen zijn gepubliceerd om trent slachtoffers van een bombardement op Dolo door Italiaansche vliegtuigen, dat het gemakkelijk is te voorspellen, dat de vijan den van Italië zullen trachten te Genève en elders nieuwe demonstraties te orgafii seeren om aan te toonen, dat Italië de in ternationale conventies niet in acht neemt en de verontwaardiging zullen probeerem te- verwekken van allen, die nog niet goed in gelicht zijn over het gebruik van dum-dum- kogels en de afschuwelijke daden van bar barisme van de zijde der Abessijnen. Het blad voegt hieraan toe, dat Italië zich niet te veel zorgen moet maken voor het nieuwe offensief en dat men vertrouwen moet hebben, vooral in de waarheid en in de goede zaak. Rome kondigt represailles aan! De geheele Romeinsche pers kondigt krachtige repressaillemaatregelen aan tegen de Abessijnsche troepen die, Volgens de semi-officieele „Giornale d'Italio", dc be scherming van het Roode Kruis-embleem op onduldbare wijze misbruiken. Volgens het blad kunnen de gruwelen en de schendingen van het internationale recht door de Abessijnsche troepen te gelegener tijd met documenten bewezen worden. Thans moet daartegen echter opgetreden worden. Alle oorlogsmiddelen moeten worden toegepast. Dat is noodzakelijk omdat de Abessijnen zijn be gonnen met de toepassing van onmensche- lijke oorlogsmethoden tegenover de Italia nen. Aangezien het leven der Italia nen en dergenen, die onder hun bescher ming staan, op geen enkele wijze door de Abessijnen gespaard wordt, kan men voor het le%en der Abessijnen geen genade meer laten gelden. De genomen vergeldingsmaat regel voor den moord op een ltaliaansch vlieger is niet meer voldoende. De „Lavoro Fascista" spreekt in hetzelfde verband openlijk van de toepassing van „de modernste en moorddadigste oorlogsmiddele n", waarvan Italië zich tot nog toe onthouden heeft. Abessijnsch protest te Genève De Abessijnsche regeering wijst in een schrijven aan den Volkenbond nogmaals het verwijt af, als zouden de Abessijnsche troepen gebruik maken van dum-dum- kogels. AANKLACHT TEGEN DE SPAANSCHE REGEERING Wegens schending der grondwet Een aantal afgevaardigden der oude Spaansche monarchistische partijen en eenige vertegenwoordigers der Katholieke Volksactie hebben een aankLacht tegen de regeering opgesteld, die eveneens tegen den president der republiek gericht is. Dczo volksvertegenwoordigers staan op het standpunt, dat de president ea het ka binet door de nieuwe verlenging van het reces van den Cortes tot 31 Januari gehan deld hebben in strijd met artikel 81 der grondwet en daarmee een strafbare daad hebben verricht, die vervolgd dient te wor den volgens artikel 151 der strafwet. In den loop van gistermiddag heeft ook 'de leider der Katholieke Volksaciie, Gil Robles, de aanklacht onderteekend, die daardoor 46 handteekeningen droeg .-n teen werd overhandigd aan den voorzitter van den Cortes, die thans verdere stappen moet d°eI1- rr De aanklacht tegen president Zamo ^oest men echter intrekken, aangezien het •rtoo noodige aantal handteekeningen Verder verklaart de Abessijnsche regee- ring, dat de Italianen bij hun terugtocht in het Noorden het krijgsreeht hebben ge schonden. De Italiaansche autoriteiten, zoo rordt in het schrijven gezegd, lieten de kor- ;en in brand steken en tie burgerlijke be- olking systematisch uitroeien. In het gc bied van de Takazze zijn gif- en stikgassen tegen de Abessijnsche troepen gebruikt. Indien do Italiaansche autoriteiten voflri- gaan met dergelijke schennis van het krij® recht aldus vervolgt het schrijven z&i Abessinië moeten overgaan tot het treffen tegenmaatregelen. Wel zal de regeering onder alle omstandigheden afzien van on- menschelijke methoden tegenover do Itali aansche soldaten, doch eventueel zal zij het particuliere vermogen van in Abessinië go estigde Italiaansche onderdanen in beslag nemen. Dienstplicht in Eritrea De Italiaansche autoriteiten hebben een beschikking uitgevaardigd, volgens welke Jle mannen in Eritrea die in staat zijn de vapens te dragen, van welk ras zij ook zijn, erplicht zijn, de Italiaansche kolonie te erdedigen. DAGGABOER OPNIEUW GEBOMBARDEERD Italianen verliezen opnieuw een vliegtuig! Volgens te Addis Abeba ontvangen be richten hebben vier Italiaansche viiegtuigen opnieuw Daggaboer gebombardeerd, waar bij zij een groot aantal bommen lieten val len, zonder dat personen gedood of gewond werden. In Abessijnsche kringen wordt opgemerkt, dat deze Italiaansche bombardementon wei nig meer beteekenen dan een bewijs voor het gebrek aan effectiviteit der Italiaansche luchtstrijdkrachten en wellicht niet anders ten doel hebben dan een afleiden van de aandacht, van de volslagen werkloosheid uer legert roepen op alle fronten. Re bom bardementen van Daggaboer althons heb ben voor de Italianen niet anders opgele verd dan het verlies van een vliegtuig en van twee aviateurs. Een te Dessié gepuhliceerd officieel com muniqué meldt, dat de Italianen, tijdens igingen om de Abessijnsche legers te ver- mnen, opnieuw een vliegtuig hebben ver ren. Het toestel vloog over de streek van Makallé en werd door Abessijnsche schut ters met geweervuur naar beneden gehaald. De beide inzittenden werden gedood. Hiermede is het aantal neergeschoten Italiaansche vliegtuigen reeds tot acht ge stegen. Nieuwe mobilisatie Bij keizerlijk edict wordt aan alle mannen an de provincie Ilarrar gelast, zicli voer het einde der maand te Dzjidzjiga aan te melden voor het dragen der wapenen. Dit edict is op het groote plein van Har rar voorgelezen. Zij die zich aan den militairen dienst wil len onttrekken, worden als deserteurs ge kenmerkt en zullen streng worden gestraft. Deze actie voorspelt binnenkort een of fensief van generaal Nasiboe. Italië in sanctie-tyd Voedselverstrekking aan schoolkinderen.! De Balilla, de fascistische jeugdorganisa tie, die in het afgeloopen jaar dagelijks aan 300.000 schoolkinderen een middagmaal ver strekte, is voornemens in het nieuwe jaar dit aantal uit te breiden. Voor den aanvang van eiken maaltijd zul len de kinderen het volgende tafelgebed moeten zeggen: „O Heer. wij danken U voor 't dagelijksch brood, dat Gij ons schenkt, deze zuivere hulp. die zoo weldadig is voor ons hart. Heer, bescherm ons dierbaar vaderland en soldaten, die in Oost-Afrika met de teekenen der Romeinaphe beschaving het Licht van het Kruis van Christus brengen. Bescherm den Duce en bewaar hem lang voor Italic, dat sedert eeuwen Uw uitverkoren dochter is. Zoo zij het". Vliegeropleiding Naast de prijsvraag voor de opleiding van 4200 specialisten voor het lucht wapen, die onlangs door de Italiaansche pers is uitge schreven, deelt het Italiaansche Luchtvaart- ministerie officieel mede, dat een toela- tings-examen zal worden gehouden voor toelating van 1500 leerling-vliegers bi) de piloten-opleiding. Fascistische Nationale Raad Zaterdag zal de Nationale Raad van de fascistische partij bijeenkomen in het licto renpaleis. Na de zitting zal de raad ontvan gen worden door den Duce. INVAL LANGS DE GRENS VAN KENYA £Van onzen correspondent Stuart Emeny) DESSIE, Donderdag. Na zijn voorbarige veroveringspogingen in de Ogaden-woeslijn bereidt Italië een groot offcnsipf voor langs de Zuidelijke valleien m Abessinië. Generaal Graziani, de bevelhebber der Italiaansche troepen in het Zuiden, is al begonnen, met het verplaatsen van zijn troe pen uit Ogaden ter voorbereiding van een opmarsch langs de rivier de Joeba, owars door Sidamo in de richting van Addis Abeba Zijn voornaamste basis is Loegh, waar een 1S.000 man sterke blanke troepenmacht, aangevuld met een even sterke divisie, die per boot uit de Roode Zee is aangekomen, gestationneerd is. Het is niet duidelijk, of deze laatste divisie uit Erithrea dan wel uit Italië afkomstig is. Indien het eerste het eerste het geval is, beteekent dat, dat de Italianen van plan zijn, in het Noorden een vordedigingspolitiek te blijven volgen en al hun beschikbare troepen te concentreeren op het offensief in het Zuiden. Minstens 30.000 man inheemsche Italiaansche troepen zijn uit Ogaden in de richting van de Joeba gezon den en slechts betrekkelijk geringe garnizoenen zijn achtergebleven ter bescherming van do linie Gorahci- Wal-Wal. Deze nieuwe Italiaansche aanvals plannen bedreigen een der rijkste ge bieden van Abessinië; oen gebied; dat Italië zeer begeert om de koffie, het platina en het goud, dat het voort brengt Er zijn echter ook andere belangrijke re denen voor de verandering der Italiaansche strategie. De gewichtigste is wel, dat het zuidoosten van Abessinië niet onder de kleine r.egens heeft t. e 1 ij d e n, die het leger van den Duce elders tot werkloosheid doemen. In de val leien van het zuiden beginnen de kleine re gens niet eerder dan in het midden van Maant t.e vallen. Bovendien wordt door de Italianen aan- EEN AFGESNEDEN NIEUWJAARSREDE De president van Estland hield ter gele genheid van de jaarwisseling een radio rede, waarin hij o.a. sprak over de omwen telingspoging van 8 December j.l. Hier werd de uitzending plotseling onderbroken. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat rle leiding naar den zender door een misdadigen aanslag was verbroken. Men neemt aan, dat zij, die deel hebben genomen aan den aanslag van 8 December hierbij betrokken zijn. GEHEEL NIEUW ITAL1AANSCH OFFENSIEF VOORBEREID genomen, dat een groot deel der Amharische troepen uil. Kaffa, Djimma en Kambata naar het Nooroen zijn gezonden. De Italia nen hopen, dat de onderworpen stammen in dit gebied de gelegenheid zullen aangrij pen om tegen het gezag op te staan. In werkelijkheid staan ook deze onderworpen stammen vijandig tegenover de Italianen. Verschillende dingen wijzen er op, dat de Italianen hun offensief voorbereiden door het bombardeeren en zooals men hier zegt aoor het gassen van het leger van Ras Desta, dat tusschen Dawa en de Djoeba ligt. Men verwacht, dat de aanval door drie colonnes zal worden ingeleid; een der co lonnes zal door de Dawa-vallei optrekken, een andere zal langs de grens van Kenya oprukken en een derde zal de rechterflank aan de Webbe Sjebeli moeten beschermen tegen eventueele aanvallen van het leger van Ras Nassiboe in Ogaden. Inmiddels zal het grootste deel van het Abessijnsche leger aan het einde van den heuvelketen, 260 mijl ten zuiden van Addis Abeba., worden ge reed gehouden om het Italiaansche leger af te wachten. De Abessijnsche tegenmaatregelen zullen waarschijnlijk bestaan in het lastig vallen van de Italiaansche flank aan de Webbe Sjebeli en een sterke troepenmacht in het Ginir-gebied zal een uitval in zuidelijke richting ondernemen om zoo de Dawa-Oeraga-colonn.es af te snijden. De Abessijnsche legerleiding schijnt wei nig verontrust aoor de nieuwe Italiaansche plannen. De keizer is cr zeker van, dat de regen hen te hulp zal komen, voordat het aanvallende leger overwinningen van eeni- re beteekenis kan behalen. Men is er hier ran overtuigd, dat de blanke troepen aan de Djoeba door malaria worden geteisterd. De Italianen zetten inmiddels hun voor bereidingen voort. Een brug is over de Dawa geslagen, ten zuiden van Dolo, op slechts enkele mijlen van.de grens van Kenya. De Italianen zouden bezig zijn, een tijdelijken spoorweg aan te leggen van ae Italiaansche linie in Adele, ten noorden i Mogadiscio, door Wejit naar de basis DE FRANSCHE EN BRITSCHE STAVEN ONDERHANDELEN Over wederzijdsche steunverleening De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat de Fransche militairen bij de huidige onderhandelin gen tusschen do Fransche en Britsche staven gevraagd hebben welke assisten tie Frankrijk van Engeland verwachten kan te land en -in de lucht, ingeval van een aanval op de Fransche grens in liet Noorden. Deze ver-strekkende vraag zou zijn gesteld in verband met de over weging, dat de noodzakelijkheid vaneen, troepenversterking aan de Fransch-Ita- liaansche grens het terugtrekken van Fransche troepen van de Noordelijke grens met zich mede zou hrengen. De correspondent legt er den nadruk op, dal het hierbij om ernstige problemen gaat Wat de samenwerking te land en in de lucht betreft zijn, naar het schijnt, de be sprekingen, die in de eerste plaats betrek king hebben op de kwestie van de Fran sche assistentie in geval van een Italiaon- schen aanval tegen Engeland, nog niet ver der gekomen dan de eerste voorbereidende gedachtenwisselingen. Ten aanzien van de samenwerking der vloten is men daarentegen iets verder ge vorderd. Desondanks is de bewering onjuist, dat deze plannen reeds gereed en /itge- werkt, voorhanden zijn om in geval van nood onmiddellijk tot richtsnoer te kunnen dienen. Het contact tusschen de beide sta ven wordt in stand gehouden, maar het is onwaarschijnlijk, dat groote vorderingen gemaakt worden voor de beide regeeringen zich hebben bezig gehouden in onderling overleg met de principieele kwestie va politiek, die noodzakelijkerwijze daarmede gepaard gaan. De politieke medewerker van de Daily Express meldt, dat Frankrijk Engeland zekeringen heeft gegeven betreffende de menwerking in de lucht, te water en te land. Overeenkomstige verzekeringen den ook door Engeland aan Frankrijk zijn gegeven, of wel binnenkort gegeven worden. De Parijsche correspondent van de News- Chronicle gelooft," dat de plannen geheel gereed zullen gebracht worden op den 1ag van het bijeenkomen van den Volkenbond ter beraadslaging over de kwestie van het petroleum-em bargo. Frankrijk stelt o.a. vóór het in geitel- beid brengen van Fransch-Britsche luchtsteunpunten aan de Fransche Noord-Oostelijke grenzen voor het geval, dat Fransche troepen en vliegtuigen naar de Zuidelijke grenzen gezonden zullen worden. Allereerst zouden Britsch materiaal en Britsch personeel voor de vliegvelden ter beschikking worden gesteld, zoodat ingeval van een conflict in de Middellandsche Zee niets moer te doen zou blijven dan het doen vertrekken van Britsche eskaders vliegtui gen naar Frankrijk. Of dit voorstel door den staf der Britsche luchtstrijdkrachten gunstig opgenomen is. kan nog niet gezegd worden. Er verluidt echter, dat inlichtingen ingewonnen zouden zijn bij België en Nederland omtrent hun eventueele samenwerking in een luclit- conventie. Wat de legers betreft stelt Frankrijk n'et het zenden van Britsche troepen naar Frank rijk voor. De Fransche regeering heeft Lon den echter gepolst of dit bereid is „een ze kere aanzienlijke strijdmacht" voor onmicl dellijke uitzending in geval van nood m Engeland in gereedheid te houden. De diplomatieke correspondent van no Dailv Mail is van meening, dat omtrent de wederkeerige militaire samenwerking tus schen Engeland en Frankrijk reeds een overeenstemming is bereikt, welke in over eenstemming zou zijn met de eischen van het oogenblik. MOEDER WAS INVALIDE. Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatische pijnen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg haar huishouding on twee kleine kin deren was dit onmogelijk. Zij schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde tan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts-advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik besloot ook zelf eens pen proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu geheel verdwenen. Ook voel ik mij veel beter., wel 10 jaar jonger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw." Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed vergiftigen. De oorzaak is onvoldoend wer kende afvoerorganen. De zes zouten, waar uit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, nioren en lever aan tot krach tiger werking, waardoor de afvalstoffen ge leidelijk en volkomen worden verwijderd, Frisch bloed zal weer door uw aderen stroo men, do pijnen verdwijnen en ge voelt i| oneindig veel energieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar, bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent dag. Let op, dat op het itiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.); s ChronicleA.N.P.) LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR JAPANS ACTIE IN CHINA Een oorlogs nieuw jaar swensch De nieuwjaarsboodschap door den Japaa schen minister van oorlog aan het Japan- sche volk gerioht zet o.a. uiteen, dat Japan thans een stabiliseerende factor vormt :i Oost-Azië en de verantwoordelijkheid oj zijn schouders neemt voor de beveiliging van den vrede in het Verre Oosten. De snel le ontwikkeling van Mandsjoekwo is een wonder voor de wereld, maar Japan moet aan verdere beproevingen het hoofd bieden en de Mandsjoerijsche territoriale onaan tastbaarheid behoeden. „De toestand in de Japan omringende landen staat, nog onder een zwaren druk der mogendheden en is zoo netelig, dat hst smeulende vuur noodlottig kan blijken. Deae slagboomen moeten uiteenspr'ngen, overwonnen door de aaneengesloten in spanningen van publiek, en militairen. Nooit is de gecombineerde inspanning van het geheele volk zoo dringend noodzakelijk geweest als op dit oogenblik. Japan zal zich ontembare inspanning moeten getroosten om zich een weg te banen door de beproe vingen". Suvich staat Zweedsch gezant te woord Te Rome wordt officieel bekend gemaakt, dat de Zweedsche gezant een onderhoud ge had heeft met staatssecretaris Suvich, in zake het bombardement der Zweedsche am bulance. ..Er was bevel gegeven aldus het muniqué tot bombardeering van 't Abes sijnsche Somalifront als vergeldingsmaat regel tegen de wreedheden, die door de Abessijnen op Italiaansche gevangenen wa ren gepleegd. In de omgeving van Dolo had het bom bardement een groep Abessijnen en eenige tenten, die, naar gebleken was, tot het Abes sijnsche legercommando behoorden, ten Het schijnt, dat. een bom is ingeslagen in de nabijheid van de ambulance e Hylander verwond heeft. Terwijl hij zijn leedwezen heeft betuigd over dit voorval, heeft Suvich de aandacht van den Zweedschen gezant gevestigd op de tendentieuze voorstellingen, die van de gebeurtenis zijn gegeven om de openbare mening in Zvveden te misleiden". Rusland en Buiten Mongolië Een geheime militaire afspraak? Volgens een te Tokio ontvangen bericht zou er een geheime militaire overeenkomst zijn gesloten tusschen Sovjet Rusland en Buiten Mongolië. Deze overeenkomst zou het resultaat zijn der recente besprekingen tusschen de Sovjet autoriteiten en vertegenwoordigers van Bul ten Mongolië. Er zouden voorts aanwijzingen bestaan, dat de overeenkomst niet alleen politieke en militaire aangelegenheden regelt, doch even zeer betrekking heeft op andere aangelegen heden, waar de beide landen Mang bij hebben. De Saint-Exupéry is terecht Zijn toestel in de woestijn vernield! De beide Fransche vliegers Saint-Exupéry Provost, die op 'n vlucht Parijs—'Tunis-L Saigon (Indo-China) sinds vier dagen ïtt Noord-Afrika waren zoekgeraakt, zijn gis teravond, zonder hun vliegtuig, in Cairo aangekomen. Volgens het verslag van hun ervaringen!, heeft het toestel in den nacht van 29 op 30 December tijdens zeer ongunstig weer en in een volslagen duisternis den bodem geraakt waarbij het waterreservoir van het vlieg-» tuig werd vernield. De beide vliegers lieten hun beschadigde toestel, in den steek en gingen te voet op weg naar Cairo. Na een tocht van drie da gen door de woestijn ontmoetten zij volko men uitgeput en bijna stervend van dorst een ingenieur, die hen naar Cairo heeft ver gezeld. Lord en Lady Baden Powell, die zich mo menteel te Durban bevinden, lijden aldaar aan knokkelkoorts, een tropische ziekte. Generaal Kondilis, welke in Macedonië een verkiezingsrede wilde houden, heeft zijn. tournee moeten afbreken. Men wilde hem nL niet aan het woord laten komen! De mogelijkheid bestaat, dat Japan bin nenkort van Nanking de aanstelling zal eischen van Japansche instructeurs op de Chineesche militaire scholen. De Duitsche gezant te Parijs, Roland Kolster, is aldaar aam longontsteking overleden. In de buurt van Versailles heeft de re genval een aardverschuiving veroorzaakt, waardoor twee menschen werden bedolven en gedood. Te Covenham Is een vliegtuig tijdens de vlucht in brand gevlogen; het kwam terecht op een huis, dat eveneens in brand vloog. De vlieger wist zich met behulp van zijn para chute te redden. Op de Portugeeschc begrooting is voor versterking der bewapening uitgetrokken een bedrag van 39 millioen gulden, te ver doelen over de eerstvolgende vijf jaar.. In het eerste jaar zal ongeveer 12 millioen gulden voor dit doel besteed worden. Hier van zal ongeveer 3 millioen worden uitge geven voor de vloot, terwijl ook bedragen uitgetrokken zijn voor het inrichten van een duikbootbasis. De drie motoren van het nabij Alex- andrié in zee gestorte verkeersvliegtuig „City of Khartum" van de Imperial Air ways zijn geborgen. Men is er echter nog niet in geslaagd, vasts te stellen hoeveel lijken zich nog in de cabine van het toe stel bevinden, aangezien het bergingswerk tengevolge van den hoogen zeegang ge staakt moesten worden. Lloyds heeft besloten, de verzekerings premie tegen oorlogsgevaar voor schepen in de Middellandsche Zee en Roode Zee te verlagen van vijf schilling per honderd op drie en vier shilling per honderd. „Daily Telegraph" schrijft, dat deze ver laging een kalmeerende uitwerking heeft op het politieke en het zakenleven, aange zien hierdoor een verminderd oorlogsge vaar tot uitdrukking komt Gandhi heeft medegedeeld, dat hij zich zal onthouden van Congreswerkzaamheden daar hij het nieuwe stelsel der provincial® autonomie niet wil goedkeuren, Ht zal zich voortaan bezig houden met de verbetering en de ontwikkeling van den landbouw. Peru stelt de sancties tegen Italië uit tot 20 Februari, in verband met bestellingen in dit land, welke nog loopende zijn. Wetenschap. Door eenige natuurliefhebbers van Chr. be ginselen is een vereeniging opgericht, onder den naam „Metamorphose". Zij geeft een ge typt orgaantje uit, dat denzelfden naam draagt en waarin biologische onderwerpen worden behandeld. De grondbeginselen der vereeniging zyn. volgens een propaganda nummer van „Metamorphose": „God is de Scheppende Onderhouder van alle leven op aarde, zoowel in het rijk der menschen, het dier ale in dat der planten. Natuurstudie kan alleen in het licht van Gods openbaring zich in den >uisten zin ontwikkelen. De studie der biologie moet uitgaan van het principe der dierenbescherming. Door uitschakeling van natuur en natuurstudie is er geen cultuur in harmonischen zin mogelijk.''

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2