YRIAZ I NED. CHRISTELIJK GYMNASTIEKVERBOND Geniet van Apis 50 ct. Special 40 ct. SCHAAKRUBRIEK MAANDAG 30 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 Lichamelijke oefening en ontspanning yiJF EN TWINTIGSTE JAARVERGADERING REFERAAT Dr. LEIBBRANDT over Heeft eert beschaafd mensch nog lichamelijke opvoeding noodig" Pe orgaan-kwestie verschoven In een wel uitermate rustige jaarver gadering is het Ned. Chr. Gymnastiek- verbond Zaterdag tc Utrecht voor de 25ste maal bijeen geweest Het gebruikelijke menu van jaarver slagen, rapporten en verttiezingen werd kalm verwerkt en slechts het interes sante referaat van dr Leibbrandt te Amsterdam en de bespreking inzake de verbroken samenwerking met de andere organisaties voor de lich. oefe ning inzake het orgaan, bracht in de middaguren nog wat leven in de brou werij. Do opening Na opening Öer jaarvergadering op de onder ons gebruikelijke wijze, sprak de bondsvoorzitter, de heer J. J. Ad ri aan se van Amsterdam, een openingswoord, waarin hij met groote dankbaarheid de welgeslaag de viering van het zilveren jubileum her dacht. Het jaar, dat heenging was echter in de geschiedenis allerminst een jubeljaar, maar een periode van verarming en het Verbond X. 7. 'ADRIAANSE Ondervond daarvan de gevolgen, omdat (velen meenen, dat op de lichamelijke oefe ning wel in de eerste plaats bezuinigd kan Worden. Als in de Tweede Kamer het voor stel aanhangig is, om de datum van ver plichte invoering van de lich. oefening op de Lagere School, die al vijftien jaar lang vastgesteld was op 1 Jan. 1936, te verschui- |ven, wordt dat met groote meerderheid aan vaard, hoewel de heer Wielenga, van wiens hfwijkend oordeel spr. met dankbaarheid gewag maakt, een die door zijn hoofdinspec- ïeurschan van het L.O. toch alleszins tot Dordeelen bevoegd is, het een aperte on juistheid noemde, dat de invoering zooveel geld zal kosten. Spr. haalt dit slechts aan als een bewijs, hoe de doorweitking van de idee, dat de Jieh. oefening een noodzakelijke vereischte is voor den mensch, zeer langzaam gaat. Dat lich. oefening geen luxe is, maar taak als die lich. oefening maar op de juiste wijze wordt beschouwd, toont spr. nader aan. Onze wereldbeschouwing sluit ook in zich een eigen visie op wat de liclj. oefe ning als doel nastreeft en hoe dit dient te geschieden. In dat opzicht kan er vooruitgang wor- Üen geconstateerd. Spr. wekt de VeTbondsleden op te,streven naar het voripen van persoonlijkheden. Dat kan -alleen, indien onze wereldbeschouwing Uitgaat van een onwankelbare grondslag, die er is in het Woord Gods, dat eeuwig zeker is en ook blijft voor de toekomst. (Ap plaus), De tornmarschen Nadat de voorzitter nog heeft welkom ge- heeten de heer Ph. van Hinsbergen, eerelid Van het Verbond, doet de heer Burgwal hamens de Bondstechnische commissie de mededeeling, dat besloten is de turnmar- Bchen uit te breiden en ook open te stellen voor adspiranten. De grootste afstands- marsch voor heeren blijft 30 K.M., voor da mes 25 en voor oudere en jongere adspi ranten resp. 25 en 15. De B.T.C. had over wegend bezwaar tegen het nemen van grootere afstanden, maar wil voor hen, die driemaal de grootste marsch hebben afge legd, een eerepremie beschikbaar stellen. Leddersdiploma Voorts wordt medegedeeld, dat Ingesteld zal worden een leide.rsdiploma, zoo moge lijk ter vervanging van het wegens bezui niging vervallen Rijksdiploma Leider L.O. Officdeele Rijkserkenning zal worden aange vraagd. Het bestuur zal er voor waken, dat aan de positie der leeraren NLO. door de Instelling van dit diploma geen afbreuk zal. tworden gedaan. De voorzitter vroeg verder het oordeel Ber vereenigingen over het al of niet wen- schelijke van een N.C.G.V-ikamp en van iN.CG.V-tochten. Omtrent de mogelijkheden van filmexploi tatie werd nog eens gesproken, waarbij uit Be vergadering verschillende stemmen wer den Na vier ]aar...~« Op een desbetreffende vraag werd van be stuurszijde geantwoord, dat na vier jaar opnieuw kon worden medegedeeld, dat het rapport van de door de Gereformeerde jeugdbonden ingestelde „sportcommissie" nu toch eerstdaags zal verschijnen. Met vreugde werd geconstateerd, dat er 3n de Geref. jeugdkringen toch wel eenage Vordering in de beschouwing inzake de lich. oefening is te bespeuren. Ten gerieve ook van de N.C.G.V.-leden fcelf zal een leidraad over lichamelijke op- Voeding voor de jeugd vereenigingen "wor- Üen opgesteld, -1 j Na deze voorafgaande mededeelingen werd aan de orde gesteld hel jaarverslag Aan het jaarverslag van den secretaris, de heer J. de Haas, ontleencn wij het volgende: Het jaar 1935 stond voor het N.C.G.V. in het teekcn van het 25-jarig jubileum. In de afgeloopen 25 jaar is veel bereikt en daar voor past groote dankbaarheid, maar toch zijn er ook nog vele dingen te verbeteren. Vooral werd hierbij gewezen op de mog zoo geringe activiteit ten opzichte van het Ver bond. Bestuursmutaties kwamen niet voor. Wat de ledentallen betreft het volgende: Vorig jaar waren aangesloten 54 bonds- afdeelingen en 24 gewestelijke leden met totaal 7973 leden. Thans zijn deze getallen: 53 bondsafdeelingen en 26 gewestelijke af- deelingen met totaal 7756 leden. Er is dus een kleine achteruitgang in het ledental te bespeuren, de tijdsomstandigheden in aan merking genomen mag men toch niet klagen. Vervolgens wordt uitvoerig stilgestaan bij de arbeid in. kringen en gewesten, van welke verslagen gedeelten overgenomen zijn in net Bonds-jaarverslag. Het 25-jarig jubileum wordt nog met en kele woorden aangestipt. Een belangrijke gebeurtenis was ook de huldiging van een 6-tal vereenigingen en 10 bondsvrienden, die resp. 25 jaar bondslid en 25 jaar vereenigingslid' waren geveest. Het waren de vereenigingen: Oranje Nassau Den Haag, Excelsior Delft, Fraternitas Utrecht, Turnlust Den Helder, Sparta Mep- pel, Kracht en Vriendschap Groningen. De jubileerende bondsvrienden waren: J. de Man van Oranje-Nasau, Ph. v. Hinsbergen en Lammerts van Boeren van Fraternitas Utrecht, C. J. v. Heusden, L. v. Heusd'en, K. de Knegt en B. Kerssen van Excelsior Delft, H. Pluim van Sparta Meppel, Ph. v. Blanken stein van Excelsior Groningen; R. Kramer van Turnlust Den Helder. Er is nadien nog 'en elfde jubilaris bijgekomen. In November /an dit jaar, was het 25 jaar geleden, dat de heer Groenman als adspirantlid zijn en tree maakte bij Kr. en Vr. Groningen. Een minder aangename historie was het verbreken van de samenwerking met de C.K.B. en de C.N.V.B. ten aanzien van de gemeenschappelijke uitgave van een orgaan. In de loop van de vergadering werd hier over nog gediscussieerd, zoodat wij er op deze plaats verder over willen zwijgen. Het veertien-daagsch orgaan, dat thans uit/ge geven wordt, voldoet het bestuur maar ma tig, aangezien het eigenlijk een stap achter uit is. /en wordt nog aangestipt de Wandel sport, die in dea laatsten tijd zoo populair geworden is waarna het verslag besloten wordt met dank aan God voor het vele goede, d'at Hij het NXLG.V. in 1935 geschon ken heeft. Na enkele opmerkingen werd het jaarver stag goedgekeurd, evenals het financieel verslag^ dat sloot met een nadeelig saldo Bij de hierna aan de orde gestelde begroo ting werd tevens aanhangig gemaakt het voorstel van het bondsbestuur om de con tributie te verlagen tot fl per jaar voor de leden en f 0.20 en f 0.10 voor de adspirant- leden. Betreurd werd uit de vergadering, dat de posten voor de gewesten en voor het fonds bondsuitvoeringen waren verlaagd, doch hieraan was niet te ontkomen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den met groote meerderheid van stemmen dan wel bij enkele candidaatstelling her kozen de heeren J. de Haas, C. A. de Bruijn en M. Ouwerkerk als bondsbestuursleden en de heer J. C. van Asch als lid van de B.T.C. De jaarverslagen van den bondspropagan- dist, B.T.C-secretaris en beheerder van het toestellenfonda leverden weinig stof tot be spreking. Van de zijde van de B.T.C werd een ad vies in uitzicht gesteld over het al of niet wenschelijke van handbal voor dames. Be sloten werd, dat de kosten voor het houden van vaardigheidsproeven voortaan voor rekening van de bondskas zouden komen, indien de ontvangende kringen dit beslist zouden wenschcn. De orgaan-kwestie De Voorzitter heeft vervolgens een uitgebreid resumé gegeven over de onder handelingen, die het bondsbestuur na de uitspraak der vorige J.A.V., welke samen werking met de andere Chr. organisaties voor de l.o. op het punt van het orgaan be oogde, had gevoerd. Het bestuur had, toen de andere bonden niet wilden treden in den wensch van het N.C.G.V. tot eigen exploitatie besloten, om dat de tijd drong, over te gaan tot uitgifte van een eigen tumblad. Nadat geluncht was, werd de bespreking over de uiteenzetting van den voorzitter opengesteld. Verschillende afgevaardigden uitten daarbij hun teleurstelling over het ver breken van de samenwerking en dron gen op ideëel» gronden aan deze weer te herstellen. De voorzitter deed voorlezing van een schrij\en van het GK.B-bestuur, waarin dit eveneens een herstel van de samen werking aanbood, doch zeide, dat het bestuur in de Vrijdags gehouden ver gadering besloten had op dit aanbod niet in te gaan. Het ging niet aan na negen maanden reeds te zeggen: wij kunnen het zelf niet meer doen. De heer v. d. Laan, Groningen, wilde t^arnjen werking met de andere honden, maar niet in het orgaan. De bondssecretaris waarschuwde voor te geforceerde samenwerking op dit punt. De heer Kroeze wilde een motie stellen waarin het bondsbestuur werd verzocht met »de andere bonden samenwerking te zoeken in federatief verband, een sa menwerking, waarvan de uitgifte van een gemeenschappelijk orgaan de bekroning zou moeten zijn. De Voorzitter zieide, dat het Bonds bestuur op het standpunt van samenwer king staat. De heer Ouwerkerk, Dordrecht, zag een voordeel in een edgen gymnastiekor- gaan, omdat men dan sterker stond tegen over de j onge 1 i ngs v ere en igi ngendie voor al bezwaar hebben tegen het „verfoeilijke" voetbal, i Nadat de heeren Dienske, Amsterdam, on v Heusden, Delft, nog eens gewezen hadden op den on organ isu tori seleen weg, die het bondsbestuur gevolgd had, waarbij men zich echter neerlegde, werd goedge vonden, dat. het bondsbestuur zou onder handelen met. de andere op het gebied der 1. o. om te komen tot een federatief ver band, eventueel met een gemeenschappelijk blad Vooiioopig zou echter de uitgifte van het eigen orgaan worden voortgezet en daar voor ook hard worden gewerkt Referaat Dr. Leibbrandt De huishoudelijke werkzaamheden van de jaarvergadering werden thans onderbro ken om aan Dr. Leibrandt, arts te Amsterdam, gelegenheid te geven voor het houden van zijn referaat over „Heeft een beschaafd mensch nog lichamelijke oefe ning noodig?" Spr. gaf een geestige uiteenzetting over wat onder het begrip „beschaafd mensch" kan worden verstaan en schetste hoe Nederland er zou uitzien, indien de men- schen er hadden geleefd als beesten. God gaf den mensch bij de schepping tweeërlei opdracht: Aveest vruchtbaar en onderwerpt de aarde. Daarom is luiheid ook zonde en de werkloosheid een gruwelijke ontaarding. Spr. waarschuwde er tegen de West-Euro peescha cultuur ook in het spraakgebruik te noemen Christelijke cul tuur, want ze wemelt van onchristelijkhe den en het verdedigen er van zou den com munist en atheist een pakhuis vol gerech te argumenten kunnen geven tegen het Christendom. Wel moeten we pal staan voor de echte Chr. cultuurgoederen: voor gezin en reinheid en levensstijl overeen komstig de Chr. grondslagen van ons volksleven voorzoover die inderdaad dan ook Christelijk zijn. Beschaving noemt spr. afwerking van de cultuur en wie den gang dor historie nagaat die ziet, dat er een groote levens verrijking is gekomen in vergelijking met vroeger. Wij hebben voor den lichamelijken arbeid minder Inspanning noodig door het gebruik van allerlei machines, wij reizen comfortabel en genieten van prachtige uit vindingen als de radio. En toch is ons leven inspannender gewor den. omdat de mensch genoopt is geworden het tempo der machines bij te houden, die hij uitvond. Wat gewonnen werd aan ver minderde arbeid van het spierstelsel gaat weer verloren in vermeerderde activiteit van het zenuwstelsel. Het leven werd ze- nuwsloopendeT en verleidelijker. Op gevaar af door sommigen voor een aftandsch conservatief te worden uitge kreten zegt spr. dat er een gruwel is in de kapitalistische exploitatie der geslachts driften in bioscoop en lectuur, welke leidde tot steeds grooter prikkelbaarheid en ge prikkeldheid. Men behoeft maar een num mer van het weekblad De Lach in te zien om te kunnen constateeren hoe het schoon ste wat het leven geeft geëxploiteerd wordt door gewetenlooze geldwolven. Tegen deze ontaarding der cultuur ga ons protest uit. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat jonge mannen thans het eerst verliefd wor den op slappe, bijna ziekelijke meisjes. De mensch wordt ouder en krijgt mindei kinderen, maar weet geen middel om werk loosheid en oorlog te voorkomen en ondanks zijn betrekkelijke weelde is hij niet ge lukkig. De wortel van de werkelijke ellende is het onbekeerde hart, de grondfout is da verkeerde verhouding, waarin men staat tegenover God en tegenover den mede- mensch. Als spr. nu rechtstreeks tot de vraag van zijn onderwerp komt zegt hij, dat hij als arts de lichamelijke oefening ziet als een machtig hulpmiddel om een betere gezondheid en meer levens geluk te verkrijgen, maar ook om dan: mensch in staat te stellen een beter; Christen te zijn. Het gebrek aan lichamelijke beweging, (inhaerent aan onzen tijd, lijdt vaak tot kromme ruggen, platvoeten, slappe spieren, slechte stoelgang en vooral tot overspan ning en nervositeit. Het tekort aan licha melijke beweging belemmert ten slotte alle functies. Het gunstige onderscheid, dat sportmen maken tegenover andere pa- tienten is spr. in zijn practijk herhaaldelijk opgevallen. Gebrek aan lichamelijke oefening lijdt er toe. dat de vermoeienisstoffen niet op normale wijze worden weggewerkt en dit leidt tot allerlei stoornissen, ook tot geslach telijke prikkelbaarheid, die bij gymnasten en sportbeoefenaars veel minder is. De groo te factor ten goede, welke spr. bij de licha melijke oefening opmerkt is echter, dat ze een machtig middel is om nervositeit te voorkomen of te genezen. Daarom acht hij de lichamelijke oefening voor beschaafde mensehen broodnoodig en voor Christenen, die toch willen zijn blijde, evenwichtige menschen, in het bijzonder aan fe bevelen. De vraag welke vorm van lichamelijke oefening de beste is, hoe interessant ook, wilde spr. nu laten rusten. Alleen wilde hij zeggen, dat men in het bijzonder heeft acht te geven op het evenwicht dat geboden moet worden tegen de al te groote inspan ning Van het zenuwstelsel. Doelbewuste, systematische oefening van het lichaam in gymnastiek en sport kan den jongen mensch meer levensvreugde geven en hem een beter Christen doen wezen. Daarom wekte spr. deze vergadering op krachtig werkzaam te zijn bij het propageeren van haar schoone doel: de harmonische ontwik keling van den jongen mensch (luid ap plaus). Na een korte discussie en afhandeling van nog enkele agendapunten van intern be lang werd de geslaagde jaarvergadering met dankzegging gesloten. LIEFDADIGHEIDSVOETBAL VOOR DEN BLOEDTRANSFUSIEDIENST FEIJENOORD WINT MET ioi Prinses Juliana woont de match niet bij, maar reikt de prijzen uit Vijf jaar geleden, toen D r. H. C. J. van D ij k geld noodig had bij zijn werk voor den bloedtransfusiedienst, en het Roode Kruis hiervoor niet kon zorgen, heeft hij den steun gevraagd van voetballend Rotterdam. Niet te» vergeefsch was dit verzoek: de vereeni gingen Sparta en Feyenoord verklaar den zich bereid een match te spelen, waarvan de opbrengst geheel ten goc- 00 kwam aan den Bloedtransfusie dienst De twee eerste malen had deze ontmoe ting plaats op Tweede Kerstdag, later werd de Zaterdag na Kerstmis voor deze match bestemd, en zoo vond Zaterdag voor de vijf- ae maal de ontmoeting SpartaFeijenoord plaats in het Sparta-stadion te Rotter- am. Zagen wij 's morgens nog met een angstig gezicht donkere wolken over Rotteroam drijven, 's middags verscheen zoowaar een aarzelend winterzonnetje en tegen tweeën was er bijna geen wolkje aan de lucht: ideaal voetbalvveer. H.K.H. Prinses Juliana, die voornemens was de wedstrijd bij te wonen, liet dit plan n en bezocht alleen de prijsuitreiking na afloop. De wedstrijd Tegen twee uur stellen 'de elftallen zich onder leiding van scheidsrechter Mutters op, nadat de Feyenoord-aanvoerder den toss ge wonnen heeft en tegen den wind verkiest te spelen. Na de aftrap worden van weerszijden en kele onbeteekenende aanvallen gedaan, waar bij do Spartaansche voorhoede tot driemaal toe In de buitenspel-val loopt. Reeds dade lijk blijkt het veld, dat er zoo mooi uitzag, zeer zwaar te bespelen. Vooralsnog blijft het bij een terreinverken- en, waarbij we een ver schot van den Feyenoord-aanvoerder noteeren, terwijl ook de Spartanen eenmaal Van Male, de lange Feyenoord-keeper, warme handen bezor gen met een scherp ingezet schot van rechts. Enkele schermutselingen voor beide doelen hebben evenmin resultaat. De ploegen ver- toonen tot nu toe slechts een matig spelletje, waarbij vooral het slechte plaatsen opvalt. Misschien is dit echter aan het gladde ter- reni te wijten. Dan komt de eerste corner op het Sparta- doel, die niet al te best genomen wordt en geen resultaat heeft. Hiermede komt echter Feyenoord er iets beter in en bestookt ver schillende malen Cohen, die slechts ten koste van enkele corners zijn doel schoon kan houden. Als de wedstrijd twintig minuten oud is, scoort de links-binnen van Feyenoord de eerste goal uit een schermutseling: 0—1. Na eenige goedbedoelde pogingen van de Spartanen, die zonder succes blijven, is de rechtsbuiten van Sparta geblesseerd en moet vervangen worden. Feijenoord komt nu zichtbaar in de meerderheid: keurig maakt de linksbuiten zich vrij, maar de linksbinnen verknoeit de mooie kans. Even later wordt door scheidsrechter Mutters, lot groote verontwaardiging van het publiek, een goal van Feijenoord geannuleerd wegens vermeend buitenspel, dat ook wij echter niet constateerden. Na een half uur spelens stevent de Feyenoord rechtsbinnen alleen op Cohen af, laat de backs achter zich en aarzelt niet met zijn schot: 02. De Spartanen zien dat het zoo niet gaat, en weten den Feyenoord doelman enkele angstige oogenblikken te bezorgen, een cor ner wordt zelfs geforceerd, maar het blijft 0—2, waarmee ook de rust ingaat. De eerste oogenblikken na de thee domi neert Sparta even, maar dan is het ook voor goed uit en neemt Feyenoord het initiatief voor het verdere van de match. Na 5 minu ten moet Cohen weer visschen en vlak daar op glijdt de kleine rechtsbuiten van Feyenoord als een aal aoor de verdediging en scoort op keurige wijze de vierde goal. Even komt er nog een opleving in de Sparta-gelederen, en waarempel, 10 minuten na de rust weet de rechtsbinnen Van Male met een scherp schot te verrassen: 14. De eer is nu tenminste gered! Maar dan neemt Feyenoord de touwtjes in handen en het wordt een eenzijdige ver tooning. Aanval op aanval ondernemen de bewoners van het Overmaassche en gelei delijk wordt ce score opgevoerd. De doel punten zijn goedkoop! Na 20 minuten wordt het 15 door een kopbal, weer vijf minuten later 16. De Sparta-keeper heeft wel een zeer on dankbare taak, en al is hij niet altijd safe, toch redt hij nog verschillende malen. Spar ta trekt zich geheel op eigen helft terug, maar het mag niet baten. Vijf minuten vóór het eind is het al 18, en vóór het einde weet Feyenoord nog twee maal te scoren, zoodat de kegels op het scoring-bord bijna op den grond hangen! 110. Voorwaar een debacle voor ae Spar tanen 1 De prijsuitreiking Na afloop stroomde het terrein snel leeg: het was bekend geworden, dat H. K. H. Prin ses Juliana, die den wedstrijd zelf wegens een lichte verkoudheid niet kon bijwonen, bij de prijsuitreiking wel aanwezig zou zijn. Om 4 uur reed dan ook de hof-auto voor. waarin de Prinses, vergezeld Aan baronesse Van Heemstra, gezeten was. Een luid ge juich steeg op uit de wachtende menigte. In de zaal \-an het Sparta-Kasteel waar men nu pas goed zag hoevele autoriteiten aanwezig waren werd de Hooge Gast Aveer met hartelijk applaus ontvangen, nadat van te voren II. K. H. in de bestuurskamer ver welkomd Avas door een aantal hoofd best uurs leden en bestuursleden van het Ned. Roode Kruis. Mede waren hier aanwezig de hoofd commissaris van politie Mr L. Einthoven en de voorzitters van Feyenoord en Sparta.1 In de groote zaal heeft de heer II. J. A. Hooge wegen, voorz. van de afd. Rotter dam van het Ncd. Roode Kruis de Prinses en de aanwezigen toegesproken, Avaari.ii hij er onder and&ve op Avees, dat de Rotterdam- HET TOURNOOI TE HASTINGS Tartakower remise met Thomas in de tweede ronde Zaterdag aa'erd het tournooi te Hasting a oortgezet. De uitslagen van de tweede ronde in de hoofdgroep luiden: Mitchell verliest van Flohr. Koltanowski Avint van Alexander. Sir G. Thomas remise met Tartakower. Winter remise met GoLombek. Tylor verliest van Fine. In de lagere afdeelingen behaalden de Nederlander.» de volgende resultaten: Van Seters (Ned.)Sergeant afgebroken. Landau (Ned.) Avint van Wood. Knoppers (Ned.) wint van OTIanton. Terrill wint van Morrison (Ned.). Afgebroken partijen le ronde: S.acey remise met Van Seters (Ned.). Cibaud remise met Landau (Ned.). Dr Rey Ardid remise met Prins (Ned.). Barlow remise met Schcffer (Ned.). In ons overzicht van Vrijdagavond zijn enkele regels uitgevallen aan het slot, waardoor dit onbegrijpelijk werd. Wij schre ven letterlijk: Toch zou het ons niet ver wonderen, indien ditmaal de jeugd het er 't best zou afbrengen; het schijnt onwaar schijnlijk, dat spelers als Thomas, Tartako wer. e.a., die niet meer tot de jongste behoo- ren, de groote inspanning van het spelen van 2 partijen per dag zullen kunnen ver dragen. Het jaarlijks terugkeerende schaaktour- nooi te Hastings is een van die typisch-En- gelsche bijeenkomsten, zooals men die ook bij andere takken van sport wel orttmoet, waarin het spel, de sport hoofdzaak, het eindresultaat bijzaak is. Elk jaar opnieuAv brengt de Hastings and St. Leonard Chess Club het bedrag bijeen, hetwelk noodig is om de vele gasten te kunnen herbergen en het tournooi vlot te doen verloopen. En daar voor komt heel wat kijken. Want te Has tings komen niet alleen dc 30 spelers bijeen, wier namen men bij de uitslagen in de dag bladen kan aantreffen, er zijn bovendien nög vele lagere groepen, zoodat het totaal aantal deelnemers gewoonlijk de 100 niet onbelang rijk overschrijdt. Het is den Engelschen op dit tournooi uit sluitend om oefening te doen. Om deze zoo goed mogelijk te verkrijgen noodigt men een aantal buitenlandsche schakers In een groep. Een gevolg van deze maatregel is, dat de buitenlandsche deelnemers in de la gere groepen soms belangrijk sterker zijn dan de Engelsche deelnemers in de hoogste groep. Men weet dit echter zeer goed en speelt dan ook niet om een „eerste plaats", doch om de leering welke de Engelschen ge woonlijk ln ruime mate krijgen toebedeeld. Er zijn jaren geweest, waarin de bezetting van de buitenlanders in de hoogste groep zeer sterk was. Zoo sterk zelfs, dat men er een prestige-kwestie van ging maken om bovenaan uit te komen. En hoewel men er steeds voor waken moet op den eindstand van een tournooi als dit een rotsvaste mee ning te baseeren, omdat het te kort is, en hoe waar het ook moge zijn, dat zulk een oordeel nimmer geheel juist kan zijn, omdat de «wakkere medespelers (in casu de En- gekeben) den eindstand op onberekenbare wijze kunnen beïnvloeden, toch blijft van een uitslag als die van het kersttournooi te Hastings toch altijd wel iets hangen, dat men onthoudt en waarop men onwillekeurig voortbouwt. De sterke buitenlanders zelve zullen de eerste zijn, die dit begrijpen en er naar han delen. Men denke maar eens aan de bezet ting van verleden jaar, Avaar het buiten- landsch contingent werd gevormd door Euwe, Flohr, Capablanca, Lilienthal en Bot- winnik. Men zal inzien, dat de ontmoetingen tusschen die 5 onderling in verband met den komenden strijd om het Avereldkampioen- schap meer dan gewone belangstelling ge- Dit jaar is de buitenlandsche bezetting in de hoofdgroep zoowel numeriek als kwalita tief minder dan in vorige Jaren. Men kan daarin, zoo men wil, een streven zien om het bovenaangeduide bezwaar van te intense strijd tusschen de buitenlanders onderling een weinig tegen te gaan, men kan echter ook de meening zijn toegedaan, dat men bij het uitnoodigen er naar streeft een welkome afwisseling te brengen en bij voorkeur tel kens jonge, prominente schaakspelers in in- renationaal milieu betrekken. En tenslotte moet men niet vergeten, dat in plaats van Koltanowski, die-thans in de hoofdgroep speelt, de Letlander Paul Keres was uitge nood igd. Dat deze zonder nader bericht weg bleef en vervangen moest Avorden is geen verwijt aan de organisatoren. De eerste 2 ronden sche clubs liefde A-oor het mooie werk den Bloedtransfusiedienst hebben en er trotsoh op zijn hun krachten daarvoor te mogen geven. Prof. G. K o o 1 e m atn s Beynen, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, hield hierna een toespraak, w£ alle aamvezigen donk gezegd werden voor hun aanwezigheid, en in het bijzonder de Prinses, die, ondanks een lachte verkoud heid, toch gekomen was. H. K. H. Prinses Juliana heeft hierop de Rotterdammers, en in 't bijzonder de spelers, dank gezegd voor den materieelen steun die zij het Ned." Roode Kruis bieden. Voorts zeide de Prinses: Het was thans voor de vijfde maal en het hoofdbestuur heeft gemeend ter gelegenheid daarvan zijn bijzondere erkentelijkheid tc moeten betuigen. Ik wil dan ook aan de hee ren Overeynder en Van Zandvliet het eere- kruis van verdienste met oorkonde uitreiken alsmede aan den heer J. Wolff het kruis van verdienste, (hartelijk applaus, Avaardoor veel van het gesprokene verloren ging). De heeren Van Zandvliet en Jos. Cohen hadden daarop voor hun a-creeniging een plaquette in ontvangst te nemen en alle spelers kregen een herinneringsmedaille, alsmede scheidsrechter Mutters en de heer Haenstra, de dirigent van de Harmonie, die weer voor muzikale afwisseling had gezorgd Nadat nog verschillende sprekers het wound hadden gevoerd, weerklonk het „Wil helmus" en een „Leve de Prinses'. Uitgeleide gedaan door den heer Over eynder en onder een hartelijk en langdurig applaus van de aanwezigen, verliet II. K. II. de zaal en na eenigen tijd ook het Kasteel, teneinde zich per auto weder naar de resi dentie te begeven. Ten slotte vermelden \A-ij, d:»t ongeveer ƒ2400 aan den Bloedtransfusiedienst kon AAorden afgedragen. jongen Amerikaan Fine, wien o.a. door Alje- chln een groote toekomst wordt voorspeld. Aanvankelijk scheen het of Flohr door een, combinatie ten minste remise zou behalen, doch gaandeweg werd het spel zoo gecom pliceerd, dat Flohr in tijdnood raakte en in 31 zetten verloor. Dit Avas tevens Flohrs eerste nederlaag te Hastings. In de tweede ronde gebeurde er niets bijzonders. Kolta- nowcki, Flohr en Fine Avonnen, respectieve lijk van Alexander, Mitchell en Tylor, ter wijl de partijen ThomasTartakower en WinterGolombek in een gelijk spel ein digden. De stand luidt nu als volgt: Fine 2, Kolta nowski VA, Tartakower, Golombek, Flohr Thomas en Winter 1, Alexander, Mitchell en Tylor Vz. In de lagere groepen won Landau van Wood en speelde hij gelijk tegen Gibaud. P r in s won eerst van Sonja Graf en maak te toen remise met Rey Ardid (Spanje). Knoppers speelde gelijk tegen Winter en won van O'Hanlon. Van Seters speelde gelijk tegen Stacey. Morrison verloor van Terrill. Dr Euwe gehuldigd te Amsterdam „Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen", is een gezegde, dat veel op wereldkampioenen van toepassing is. De wereldkampioen schaken, Dr Euwe, laat echter alle hulde-betoogingen kalm over zijn hoofd gaan en toont wel zeer sterk te staan wat dit betreft. Dit neemt niet Aveg, dat Dr Euwe het waarschijnlijk wel op prijs gesteld zal hebben, dat de meeste clubs zich. Zaterdag achter het VA.S. geschaard heb ben voor een gemeenschappelijke huldiging, die Zaterdag in het clubgebouw van het V.A.S. te Amsterdam plaats vond. Onder het spelen van den Euwe-marsoK Averden Dr Euwe, zijn vtouav en zijn ouders ingehaald, Avaaraa onmiddellijk, de heer Van '1'rotsenburg het woord nam om den kampioen namens het VA.S. toe te spreken. Spr. Avees er in zijn rede op, dlat mevr. Euwe veel heeft verricht om haar man te helpen den wereldtitel te veroveren, reden Avaarom zij tot eerelid van het VA.S. be noemd werd. En, voegde de heer Van Trotsenburg er schalks aan toe, om geen huiselijke omeenig» heden te veroorzaken, ook u, Dr Euwe, bie den wij het ee re lidmaatschap aan. (Groote instemming). Tal van sprekers Een lange rij van sprekers voerde hierna het woord. Zoo betuigden hun hulde de woordvoerders van den Noord-Hollandschen, Schaakbond, van de Utrechtsdhe Schaak club en Aan de schaakclub Max Euavq, na mens welke de heer Van Harten sprak. Fnkele stoffelijke blijken vaA Avaardeering werden ook aangeboden. Dr Euwe, hierna het Avoord voerende, zeide blij te zijn, dat hij bij deze huldiging, door schakers op touyv gezet, in sohaak- termen kan spreken. Dit is nu de derde hul diging, waaraan ik mij heb moeten onder- Avcrpen. De eerste was in „Bel'levue" direct na het einde van de laatste partij. Om in schaaktaai te spreken: dat was de opening, \a-at onvoorbereid en spontaan, en met veel stukken up het bord. Het middenspel werd in het Carlton-hotel nog dienzelfden avond met Schwung gespeeld. Er is daar nog al wat geofferd (gelach) en op tAvecërlei wijze, De offers, die men mij bracht o.a. een gouden horloge heb ik alle met graagte geaccepteerd. De partij Averd toen afgebro ken en eerlijk gesproken had ik weinig zin haar te hervatten. Ik wilde haar graag remise geven. Maar daar wilde het VA.S. niets van weten en dus ben ik toch geko men. maar a'leen om de partij officieel op te geven. Ik dank alle sprekers van dezen avond en ik dank in het bijzonder het V.A.S., dat mijn vrouw en mij het eere-lidmaat- sehap heeft aangeboden. Het meeste verheugde ik mij over het feit, dat de schaaksport in het algemeen gewon nen heeft bij d*>ze match. Uit het geheele 'and ontAing ik blijken van medeleven en.... uitnoodigingen om simultaan te komen spelen. Ten slotte moet ik veel van de eer, die men mij toezwaait, overhevelen naar het EuAveAljeohin-oomité, dlat zooveel gedaan heeft a-oor deze match. Wedstrijdleider Kmoch heeft ten Plotte een kleine causerie over ^et verloop van de match gehouden, \\aarmee de huldiging tevens besloten werd. DAMMEN RAÏCHENBACH AANGEKOMEN Geheel onverwacht is de Framsohe wereld-» kampioen dammen Raichenibaoh te Amster dam gearriveerd, waar hij verwelkomd werdl door eenige officials, alsmede den Neder- lanaschen kampioen J. H. V o s. Raiahen- baeh zeide verheugd te zijn ons land weer te kunnen bezoeken, maar hulde zich ove rigons in een diep stilzwijgen oxer de op handen zijnde match. Zooals men weet, vangt de strijd aan staande Woensdag te Amsterdam aan. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Voor den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Nederland hebben tot dusver zeven meesters ingeschreven, n.l. R, C. Keller, C. J. Lochtenberg, W. Rustenburg. J. H. Vos (allen Amsterdam) P. J. v. Dar telen (Haarlem), B. Dukel (IJmuiden) en A. de Graag (Heusden). Daar de i nsch rij vi ngs termijn intusschen verstreken is, bestaat er groote kans. dat de Haagsche kampioen J. M. Bom, die in het vorige tournooi ongeslagen tweede werd, ditmaal Avederom uitgenood igd zal Avorden. Verder komt ook de kampioen van Amster dam. F. Raman, in aanmerking, tenvijl van zelfsprekend een plaats ingeruimd zal wor den voor den Avinnaar van den meesterwed- stnjd (eon van hot drietal Stahlberg, Kalden en Suijk). CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Tusschen Hendrik Ido Ambacht I en; Monster I had een ontmoeting plaats voor den strijd om het clubkampioensohap eerste klasse van Nederland. De uilslag was 6—14 in het voordeel vail Monster. Een goed begin dus van de eerste klasse kampioenen yan het Haagsche districtl

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3