JEUttttP? gnhsdyt Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BOUWWERKEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zendingf 550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5666 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 30 DECEMBER 1935 15e Jaargang giftertentiepripm: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 WAAROM ZOO VOORZICHTIG? Een voornaam en zakelijk argument tegen cle gedwongen concentratie van bijzonde: scholen was, dat de Regeering tot heden had nagelaten een regeling tot stand te brengen betreffende teruggave aan de be trokken schoolvereenigingcn van de w borgsommen, welke voor de op te heffen scholen zijn gestort. Een dergelijke regeling werd eerst voorgesteld in een volgende pa ragraaf van het bezuinigingsontwerp. Nu weet men, dat de woordvoerder "der vrijzinnig-democraten in de Tweede Kamer dit bezwaar en bagatelle behandelde. Nu ja, die waarborgsom van vijftien procent; was dat nu zoo erg? De rechterzijde wil immers bezuinigen; dan moet zij er maar een .(extra) offer voor over hebben. De afdeeling Den Haag van het Nederl. Onderwijzers Genootschap durfde zelfs spre ken van „diepe verontwaardiging" over de houding der „kerkelijke fracties", „zoozeer in strijd met de meest elementaire rechts beginselen en getuigende van totaal gemis van opofferingsgezindheid en vaderlands liefde". Bijna even lichtvaardig oordeelt het week blad der vrijzinnig-democraten over deze dingen. Het blad noemt het wel „een te be treuren verzuim, in liet bijzonder van den vorigen minister van Onderwijs, dat niet reeds vroeger een wettelijke regeling is .vastgesteld in zake de teruggave, in geval van vrijwillige concentratie, van de gestor te waarborgsom"; maar 't kan het toch niet yerder brengen dan tot deze erkenning: „Niet te miskennen is, dat in het tweede door woordvoerders van de rechterzijde aan gevoerde bezwaar eenige grond van juist heid is gelegen"* Dat oordeel is nu toch dl te voorzichtig: ^eenige grond van juistheid". Het schijnt, dat velen ter linkerzijde de zaak al zeer oppervlakkig bekeken hebben. Blijk baar zagen ze over 't hoofd, dat de finan cieels gevolgen van opheffing van open bare scholen op de gemeentekas drukt, voor zoover het de gebouwen betreft; en dat het dus wel zeer onbillijk is om van de voor standers van 't bijzonder onderwijs te ver gen, dat zij niet alleen tot vaak onbegeerde concentratie-overgaan, doch bovendien ern stige financieéle schade kunnen lijden. Waar is het rechtsgevoel toch? Leeft men dan nog steeds in de oude waan •dat de openbare school het eerstgeboorte recht heeft en houdt en dat de bijzondere hlij mag zijn als haar een bescheiden plaats je in een hoek zonder zon gegund wordt? Trouwens, er is in deze historie meer, dat 'Vreemd aandoet. Toen onlangs het meerendeel der vrijzin nig-democraten blind voor de werkelijk heid „moedig verzet" (volgens de roode pers) bleven toonen tegen de begrooting van defensie, is daarover van onze zijde nauwelijks iets gezegd. Zelfs de vraag is ni^t gesteld of deze tegenstemmers het op het leven van bet Kabinet, met zijn twee vrijzinnig:democratische ministers hadden gepiunt?, .Thans echter Heel Het? Het zou toch voor de ministers, behoo- rende tot de vrijzinnige partij, niet te aanvaarden zijn geweest, evenmin als voor de vrijzinnig-democratische en libe rale Kamerfracties, dat na de gedwongen en tamelijk hardhandig uitgevoerde con- centratie bij 't openbaar onderwijs, thans t a.v. het bijzonder onderwijs aan het in zicht en de goede wil van de bijzondere schoolbesturen zou worden overgelaten te beslissen of tot concentratie zal wor den overgegaan. Dat laatste is vrij kras gezegd; maar ge- Jukkig volgt er op: „de nood van de schat kist toch eischt vermindering van uitgaven voor het geheele lager onderwijs, met hand having van de grondslagen, waarop het on derwijsstelsel in ons land is opgebouwd". We zijn zeer benieuwd, welke oplossing de vrijzinnig-democraten aan de hand zul len doen om de grondslagen der pacificatie te handhaven en toch de „noodzakelijke en belangrijke concentratie bij het bijzonder onderwijs" tot stand te brengen. Wat we in de Kamer hoorden, was soms heel suggestief, maar zeer onzakelijk; het waren exclamaties en gevoelsoverwegingen zonder werkelijke inhoud. De argumenten door de rechterzijde aangevoerd, werden komen, óf inbinden. Denemarken vraagt tulpen Eigen broei mislukt Volgens mededeelinig in liet „Weekblad voor Bloembollencultuur" heeft Denemarken de vorige week flinke hoeveelheden Kcist- mistulpen (Scarlet Due) ingevoerd om het tekort op de bloemenmarkten aan te vullen. Het schijnt dat, in tegenstelling tot voor gaande jaren, door de Deensche regeenng voor dit doel deviezen zijn beschikbaar ge steld. Het tekort aan tulpen schijnt mede veroorzaakt te zijn door mislukkingen met het broeien van Brillant Star, waarvan door het laat afkomen van de contingcnteering van den bolleninvoer trouwens veel minder is geïmporteerd dan de behoefte was. Het is te hopen, dat een volgend jaar het Hu gebeurde een les zal blijken te zijn ge est, als de onderhandelingen over den ileninvoer weer zullen gehouden worden. e: Wijziging van de Drankwet Blijkens het voorloopig' verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsont werp wijziging van de Drankwet werd nog al eenige critiek te berde gebracht, met name tegen het voorstel het ver bod van de z.g.n. verpachting op te hef fen en deze in de wet te regelen. Men herinnerde eraan, dat in de drankwet van 1904 is uitgegaan van het beginsel, dat een vergunning door den vergunninghouder persoonlijk zou worden uitgeoefend. Dat de wet herhaaldelijk ontdoken wordt wettigt niet het voorstel tegemoet te komen aan wie in strijd hebben gehandeld met de duidelijke en uitgesproken bedoeling van de wet. Ilun on wettige daden moeten niet zijn de norm, waarnaar de wetgever zich richt. In begin sel waren de hier bedoelde leden van het verpachtingsstelsel afkeerig. Wie uit drankverkoop voordeel wil trek ken, moet zooveel mogelijk dit bedrijf zelf uitoefenen en openlijk als drankverkooper bekend staan. Knevelarijen van den pachter zullen ook bij de voorgestelde regeling niet uitblijven. De voorgestelde regeling zal leiden tot herstel van den vroegeren toestand, waarbij het bedrijf steeds meer in han den kwam van brouwerijen en distil lateurs. Verschillende andere leden juichten echter de wijziging toe op een punt, waar de wet toch niet strikt toe te passen is. Sommige dezer leden wilden zelfs nog verder gaan dan de minister en wenschten, dat een ver gunning of een verlof A steeds op een ande ren persoon zou kunnen worden overgeschre ven. H. i. zijn de vergunning en het verlof A een vermogensbestanddeel en zou de erken ning daarvan in de wet aan tal van onhoud bare toestanden een einde maken. Zij zouden het eveneens toejuichen, indien het uitster ven van vergunningen en verloven A zou worden geremd. Verdere daling van het aan tal zou bij eenige verbetering van den eco- nomischen toestand clandestiene verkoopge legenheden doen ontstaan. Andere leden meenden, dat door de wets wijziging het bedrijf slechts weinig zal wor den gebaat en wenschten dat de wet in dier voege zal worden herzien, dat zij soepel en aannemelijk wordt, zonder dat daardoor het alcoholmisbruik toeneemt, terwijl zij even goed als thans blijft waken tegen misbrui ken, waartegen ook de vergunning- en ver lofhouders zich keeren. Eenige leden misten een voorziening tegen het voortwoekerende kwaad, dat zwak-alco- holische dranken per flesch worden verkocht in allerlei zaken, waar deze verkoop niet thuis behoort Aan toezicht is dringend be hoefte. omdat in de winkels, waarop deze leden het oog hadden, niet zelden clan destien sterke drank wordt verkocht Een verzwakking van de wet Verscheidene leden zagen in de opgenomen bepaling, dat verkoop van sterken of zwak- alcoholischen drank bij hoeveelheden van 5- 10 Liter voortaan ook zonder vergunning of verlof vrij zal staan, een niet onbedenkelijke verzwakking van de wet Andere leden konden zich met de voor gestelde wijziging, welke voor kleine bedrij ven een verlichting van druk zal betee nen, wel vereenigen. Aanvoer van Afrikaansch erts Momenteel komen in de Rottcrdam- eche haven groot e partijen erts aan ten gevolge van de onzekerheid in de Mid- dellandsche Zee. De Noord-Afrikaan- sche mijnondernemingen vinden het te riskant om hun zendingen in de Zuid- Europcesche havensteden onder te brengen. Men stond voor de keus; Rotterdam of Antwerpen. Thomsons Havenbedrijf te Rot terdam heeft alles op alles gezet de order te verkrijgen. Wel is waar was dq concur rentie met Antwerpen zeer scherp, maar 't is dan toch gelukt. Ongeveer een half mil- lioen ton Afrikaansche erts zal te Rotter dam. worden opgeslagen. Dit is een hoeveel heid als nog nimmer in de tweede haven stad des lands werd aangebracht. Moge dit tot blijdschap stemmen, ook waar deze grootere ertsaanvoer meerdere werkgelegenheid schept, anderzijds ver klaarde dr Backs, de directeur van ge noemd bedrijf, dat er nog geen reden is om optimistisch gestemd te zijn, want. de Anl wcrpsche concurreerende aanbiedingen hadden „de room" er afgehaald. De aanvoer was het Afrikaansche erts is zoo groot, dat de terreinen van Thomson's Havenbedrijf niet groot genoeg zijn om dc voorraad te bergen. Daarom heeft men ook enkele terreinen van de Gemeente gehuurd aan de Waalhaven Nz. Daar zal het groot ste deel van de ertsvoorraad worden opge- België verhoogt Boterinvoerrecht Voor varkensvlcesch garantie gevraagd Het Bel'gisdhe Landbouwministerie heeft medegedeeld, dat voor de vergunningen voor de invoer van boter de speciale invoertnxe is gebracht op 6 fr. per kg. (deze was gedu rende langen tijd 4J/2 fr.). Ook wordt voor taan bij dc aanvrage om invoervergunnin gen voor varkcnsvleesch en reuzel een ga rantie van 10 ct per kg. gevraagd, die alleen teruggegeven wordt, als binnen de bepaalde tijd de vergunning opgebruikt is. RECHTERLIJKE MACHT Aan mr. V. D. Krone is eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in rechtbank te Amsterdam. Aan J. C. Bus is eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in 't kan ton Sneek. ZWARE AARDBEVING Nabij of ten Noorden van Sumatra Het Kon. Ned. Met. Instituut deelt mede: In den morgen van 28 Dec. om 2 uur 28 minuten 36 seconden Greenwich tijd is aan het Meteorolo gisch Instituut te De Bilt een sterke aardbeving opgteeekend. De afstand bedraagt ongeveer 10.000 K.M. De richting ligt iets benoorden het Oosten, waarnit volgt, dat de oor sprong moet liggen in de nabijheid of ten Noorden van Sumatra. Ook te Stuttgard werd de beving opge- teekend, met de haard op 9500 K.M. in Oos telijke richting. Te Londen vermoedt inen den haard der beving te moeten zoeken in de buurt van Singapore. Geen ernstige gevolgen? Naar aanleiding van de berichten om trent een aardbeving, waarvan het epicen trum nabij Sumatra zou liggen, deelt Ane- 1a mede,, dat deze aardbeving gevoeld is in Medan, Padang en Fort.de Cocq. Op sommige, plaatsen verlieten de men- sclicn de huizen. De klokken stonden stil. Tot dusver zijn geen berichten omtrent persoonlijke ongelukken bekend geworden. Hier en daar werd echter schade gerappor- Hr. Ms. Sumatra Het Soer. Hbl. schrijft: Hr. Ms. Sumatra heeft op de reis naar Saigon en terug op- w uitmuntend voldaan. Er is geduren de deze reis veel geoefend, en alle mogelij ke vaarsnelheden werden geloopen, drie maal op 26 mijl. Er deden zich geenerlci moeilijkheden voor, er viel is dat niet het beste wat er te zeggen valt? niets bijzonders te melden. Men zou nog geduren de December geregeld met den kruiser n tot een snelheid van 26 mijL Vermoe delijk in Januari zal op vol vermogen ge loopen worden. Men weet dat de deskun digen met het volste vertrouwen deze laat ste proef tegemoet zien. Gedurende deze reis is echter al ge bleken dat de Sumatra bij de z.g.n. hoofdvaart, dit is bij grootere snel heid, thans zuiniger is dan de Java. Bij de behouden vaart van 15 mijl is dit niet het geval, maar ook dan is de Sumatra niet duurder. De IJmuider visschersvloot Voor slooping twee k drie ton noodig In aansluiting op de mededeelingen om trent de voorgenomen slooping van oude schepen te IJmuiden met toekenning van een sloopings-premie schrijft het Volk, dat naar deskundige schatting 70 k 100 sche pen voor slooping in aanmerking zouden komen. Een kleine commissie, bestaande uit de heeren Janssens, inspecteur van de Vis- scherijen, Oud, directeur van het visschers- havenbedrijf en Meijer de Vries, hoofd inspecteur van de werkverschafifng, heeft dit begin van de werkverschafifng voorbe- /eid. Eerst is nagegaan, of de slooping in werkverschaffing zou kunnen geschieden. Dit bleek echter op verschillende bezwaren te stuiten. Bij de thans ontworpen regeling zou de premie worden toegekend uit de gelden van het Werkfonds. In totaal zou hiermede een bedrag van 200.000 a 300.000 gemoeid zijn. Een moeilijkheid, waarvoor nog een oplossing moet worden gevonden, is, dat de gelden a fonds perdu zouden moeten worden verstrekt en het Werkfonds in het algemeen slechts voorschotten geeft. Goud stroomt naar Italië Via buitenlandsche Consulaten Te Rome zijn de laatste dagen via de Ita- liaansche consulaten uit verschillende lan den belangrijke hoeveelheden goud, zilver en contanten binnengekomen. Uit Amsterdam, Rotterdam en Heerlen werden door tusschenkomst van de in beide eerstgenoemde steden gevestigde consulaten gouden sieraden tot een geza menlijk gewicht van 5 Kg. ontvangen. Hier bij bevonden zich ook enkele giften van Nederlanders. De Zuid-Holl. Chr. Geref. Meisjes bijeen Afdeelingsdag te Gouda Dezer dagen vergaderden de Chr. Geref. Meisjes te Gouda in gebouw „Het blauwe kruis". Des middags om 2 uur opende de presidente mej. Klein van Den Haag do goed bezochte vergadering en sprak een kort en opwekkend openingswoord. Daarna werd een aanvang gemaakt met het wel verzorgde programma. De vereenigingen van Dordrecht en Zwijndrecht hadden eei. zangkoortje gevormd, dat mooie liederen (en gehoore bracht. Mej. De Korte, van Vlaardingen, leidde in „Noach", waarop een levendige besproking volgde. Door mej Geuze uit Rotterdam werd een recitatie ten beste gegeven. Omstreeks half vijf werd gepauzeerd. Na heropening verkreeg ds. v. d. Zaal van Den Haag het woord om zijn rede uit te spreken getitteld: „Bij het wankelen, on wankelbaar". Met aandacht werd naar dit keurig en veel omvattende onderwerp ge luisterd. Uit de bespreking bleek hoe de spreker er in geslaagd was de vraagstukken van den tijd op juiste manier te belichten. Tot slot gaf mej. Lommers, van Zwijn drecht, nog een recitatie ten gehoore, waar na de presidente de gebruikelijke bedank jes uitdeelde. De heer v. d. Klis, van Gouda, eindigde op de gewone wijze. 'I Vergaan der Sch. 135 RELAAS VAN STUURMAN HOFLAND IN VLIEGENDEN STORM BIJ DE NOORDHINDER Hopelooze pogingen om het lek te stoppen Ijzingwekkende Redding Scheveningen, Maandag. „Hier moet u zijn; kijk, daar, op vijf tienEn dank zij de welwillendheid van twee Scheveningsche jongens bevin den we ons meteen voor de groene deur van een dier vele kleine visseherswonin- gen, die op het kadaster geboekt staat als perceel Bokkingstraat 15. Een rijzige vrouwengestalte doet. open. Zij kijkt ons eerst wat verbaasd aan. Maar als >ns hebben bekend gemaakt, gaat ook een binnendeur voor ons open en zien we een ronde tafel recht tegenover elkaar, twee mannen zitten: een in de kracht van z'n leven, gekleed in een blauwe zeemans trui; de andere dichter bij de zeventig dan bij de zestig en gestoken in een gitzwart pak, waarmee de zilvergrijze haren een eer biedwaardig contrast vormen. We zetten ons neer naast den man met de trui, leggep de blocknote op het gebloem de tafelzeiltje en noteeren. Toen we uitvoeren, dat was Vrijdagochtend om een uur of vier, stond er een flinke bries. We zouden gaan visschen in het Kanaal, onder de Fransen? kust. Naarmate de dag draaide, draaide ook de Om 4 uur, tegen dat het donker begon te worden, stak er een vliegende storm op Juist kregen we 't vuurschip „Noordhindei in zicht, toen Piet van der Zwam, onze schipper, besloot voorloopig niet verder te varen en eerst beter weer af te wachten. Water in de machinekamer! Nadat we om half 6 een boterham gege ten hadden gingen Jan Pronk, oud-matroos en Jan Harteveld, lichtmatroos, naar de brug, om de wacht af te lossen. Ze staan daar een oogenblik te praten met den schlj> per, en opeens maakt er een de opmerkintr: „Wat doet die motor raar. Ga er eens even naar toe", Groote consternatie, dat begrijpt u* Vooral, omdat nog geen vijf minuten ge leden de monteur, C. de Jong, naar be neden was geweest om de boel te sme ren en na te gaan of alles nog in orde was. Alle hens aan dek! „Alle hens aan dek!" klonk het comman do. In enkele seconden waren we allemaal boven. De monteur vloog de machinekamer in er. ik hem achterna. We wisten niet wat we zagen Er stond zeker al wel twee voet water en ergens aan stuurboordzijde hoorden wo duidelijk hoe het naar binnenstroomde. De ijzeren wand was lek gestooten. Na wat tasten en zoeken, onder water ontdekte de Jong een gat zoo groot als een vuist. Met z'n drieen kropen we op de machineplaat en gingen er plat oj) leggen, om op zoo'n manier te trachten het gat ta stoppen. Angstige oogenblikken Eerst probeerde de monteur, of hij met zijn handen iets kon bereiken. Maar dia hoop moest hij al gauw opgeven, wegens de geweldige persing, die achter het wa ter zat. Daarop deden we een poging om het gat met een stuk spek te stop pen. Nauwelijks hadden we het er met groote moeite ingewerkt, of het vloog er weer uit als een kanonskogel uit een mortier. Wc slikten hierbij zooveel wa ter, dat we gedwongen werden het werk op te geven. Hooger en hooger steeg het water, ondanks het feit, dat de molorpomp zoowel als de handpomp in werking wa ren gesteld. En 't hozen dat nog gedaan werd legde hcelemaal geen gewicht in de schaaL Tot overmaat van ramp weigerde toen ook nog de motor. Het wassende water, dat al bijna een meter hoog stond, had 'm on klaar gemaakt. Hierdoor verloren we de heerschappij over de logger. We waren een speelbal van de golven geworden en gingen zinken. Noodsignalen! Om 5 minuten over 6, toen het. al pik donker was, gaven we het eerste noodsig naal. We slaken op dek een stroozak in brand, om aldus de aandacht te trekken van andere schepen. Do spanning steeg ten top, toen we met vuurpijlen gingen schieten. Eerst een, en toen nog een, en even later en derde In stille berusting wachtten we af Ondragelijke spanning Plotseling ontdekte een van ons heel ver weg een paar kleine lichtstipjes. Zouden ze ons hebben opgemerkt De lichtstilpjes werden duidelijk waar neembare lampen, de contouren van een schip werden zichtbaar, voortdurend scherper begonnen zij zich af te teekenen en het was nu nog slechts een kwestie van enkele minuten, alvorens een groote Belgische trawler, als redder in den nood, ons had breikt. Ijzingwekkende redding Nu kwam het aan op stuurmanskunst. Uiterst voorzichtig draaide de trawler langszij, zóó, dat hij slechts een paar nieters van zijn achterschip naast de voorsteven van onzen logger kwam te liggen. „Springen!" was thans het parool. En ne gen van ons waagden het er op, om op de ze riskante manier van het eene zwaar schommelende schip op het andere te ko men. Het waren de monteur C. de Jong, de matrozen J. Pronk, N. de Graaf, A. Vrolijk, M. v. d. Zwam en K. Breugom, rnet de licnt- matrozen J. Harteveld, C Mooiman en W. Kulk. Nog vijf man aan boord Met z'n vijven ware we er toen nog op. Dat waren de schipper en diens oom zegger, de 14-jarige afhouder Jan v. a. Zwan, de matroos G. Spaans, en ik zelf met een jongen van me, de 15-jarige Wouter Hofland, die reepschieter van. z'n vak is. Wij vonden, "dat de trawler wel wat or% gevaarlijk lag en toen draaide hij om ons heen, ging aan den anderen kant van den logger liggen, waarop wij van het achter schip oj) z'n middendek konden springen, Toen waren we allemaal gered. „En heeft u het schip zien zinken?" zoo informeeren we wat nerveus. Naar Ostende Daarvan heeft niemand iets gezien. Man dat onze schuit gezonken is, daaraan be hoeft u niet te twijfelen. Om half twaalf 's avonds kwamen we fn Ostende aan, waar reeder Vrolijk al met auto stond te wachten. Hij heeft ons 't Boarding House „Battersea" gebracht en daar hebben we toen eens flink gegeten en geslapen. Den anderen dag, dat was dus Zaterdag, hebben we wat nieuwe kleercn gekocht en toen de schipper den consul, den heer Le- fèvre, op de hoogte had gesteld, zijn wo s middags om 5 uur per autobus naar huis vertrokken. De oprichting van Patrimonium Op 3 Januari 1936 60 jaar geleden. Vrijdag 3 Januari e.k. is het 60 jaar geleden, dat in de Jordaanbuurt te Am sterdam Patrimonium is opgericht Dit besluit werd genomen op een bovenwo ning van het huis aan de Linden- gracht 27. In een herdenkingsure zal dit feit worden gevierd door de afdeeling Am sterdam in Kransnapolsky. Afscheid Zr. Nieboer Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd heeft Zr. S. Nieboer, provinciaal huisbezoekster van de Prov. Geldersche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Zaterdag j.l. te Arnhem af scheid genomen van baar werkkring. De wnd. Voorzitter van de Vereeniging de heer J. L. B. Keurschot, lid van Ged. Stalen, heeft haar toegesproken en gehul digd als de pionierster van de t. b. c.-bestrij- rling in Gelderland. Spr. wenschte zr. Nie boer een welverdiende rust toe en bood haar als herinnering aan Óe veeljarige en aangename samenwerking een armband horloge aan, dat aan de achterzijde de in scriptie droeg: „Prov. Geld. Vereen 1917 -1935". Zuster Nieboer dankte voor de waardee- rende woorden. Daarna spraken nog Dr. J. G. A. Honig, secretaris der vereeniging en Dr. Chr. Ba der, de scheidende zuster in sympathieke ben oord ingen too Biggen van 1935 Varkens fokkers worden er op attent ge maakt, dat ze hunne voor 1 Januari 1936 geboren biggen uiterlijk 2 Januari bij den secretaris moeten opgeven, daar ze anders niet meer met meriken van 1935 gemerkt mo gen worden. Later opgegeven biggen zullen mopten worden gemerkt met merken van BELGIE EN DE NIEUWE SPELLING Op de laatst gehouden officieele paedago- gische vergadering te Antwerpen onder lei ding van den kantonalen schoolopziener, is door een der leden een motie ingediend, waarin aan den minister van onderwijs ver zocht werd de nieuwe spelling bij het on derwijs in te voeren. Deze motie werd aangenomen zonder het minste verzet, zelfs met handgeklap. STEUNVERGOEDING ERWTEN Van officieele zijde wordt ons medege deeld, dat do steun vergoeding voor groene erwten cn 3chokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 8 t.e.m. 14 Dec. voor de kwaliteitsklassen C en D resp. ƒ3.30 en 2.89 per 100 kg. zal bedragen; dc steun vergoe ding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaard- monsters C en D zal respectievelijk ƒ3 ƒ2.50 per 100 kg. bedragen. Aan den hoofdcommies bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken P. J. van Acker is de persoonlijke rang van refe- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de wijziging van de Drankwet. Er is een belangrijke aardbeving gere* gistreerd, waarschijnlijk ten Noorden tan Sumatra. Laval heeft zich na de Kamerdebatten ever de buitenlandsche politiek opnieuw kunnen handhaven met een meerderheid van 304— 261 stemmen. Amsterdam in 1935. Rotterdam in 1935. 11 De Rotterdamsche Haven in 1935. N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN ROTTERDAM De Kermis te Deventer En de Zondagsrust In de Tweede Kamerzitting van 12 Nov* 1.1. is art. 4 van de Zondagswet ter sprake gekomen. Minister De Wilde antwoordde toen den heer C. v. d. Zaal, dat hij in ge val van overtreding steeds de wet zal uit voeren en er direct werk van maken. In verband hiermee heeft thans het A.-R, raadslid H. B o n t s e m a te Deventer aar» den Burgeemester van die plaats gevraagd of hij voortaan in géén geval de kermis op Zondag wil doen aanvangen vóór afloop van alle godsdienstoefeningen dus 's avonds na acht uur, of het in de bedoeling ligt hierop exploitanten etc. duidelijk te wij'zen, opdat zij er zich later niet over zullen beklagen, dat voortaan ook in Deventer het wets artikel zal gehandhaafd worden, VEER TIEL—WAMEL STOPGEZET De K.N.A.C. meldt, dat met ingang van; 1 Januari 1936 dc nachtdienst op het veec TielWamel wordt stopgezet. Doodelijk auto-ongeval te Voorburg Te Voorburg is in de Koningin Wit helminalaan een wielrijder, een naar schat» ting 60-jarige man, door een auto aangere den, waardoor de man van zijn rijwiel werd geslingerd. Hij is daarna met zijn vernielde rijwiel een eind die laan opgeloopen en ver volgens in elkaar gezakt. Een ontboden geneesheer kon slechts dleit dood constateeren. De automobilist, die de aanrijding veroorzaakt had, is doorgeredeO. Men heeft de identiteit van het slachtoffer nog niet kunnen vaststellen. De politie stelt een onderzoek in en meent een spoor van den automobilist te hebben gevontdien. Het lijk is naar de St Anthoniua> hoeve te Voorburg gebracht. Brandstichting te Naaldwijk Een raadselachtig geval Een zonderling geval van brandstichting heeft aan den Maasdijk (gem. Naaldwijk) plaats gehad in de woning van den heer P. Hoogendam aan de Verkadestraat Toen de familie afwezig was geweest, en des avonds in de woning terugkeerde, hing ra de woning een zware brandlucht, terwij] de kamer in wanorde verkeerde. Laden van de kasten waren open getrokken, terwijl ook uit andere aanwijzingen bleek, dat po gingen tot diefstal waren gedaan. Maar voorts stond in de kamer de zitting van een stoel te smeulen, terwijl in de liiv nenkast een deel van de inhoud was ver brand. Het vuur was daar intusschen reedia gedoofd. Naast de schoorsteen was tegen het behangsel een groote brandvlek, terwijl ook sporen van petroleum werden aange troffen. Uit alles bleek dus, dat getracht was brand te stiohten met verschillei>de vuurhaarden. Evenwel had het vuur zich niet uitgebreid, en konden de laatste resten nog tijdig door de thuis gekomen bewoners worden gebluscht Waarom die brand is gesticht, is onbegrip pelijk, daar in de woning niets wordt vets mist De politie stelt dan ook een uitgebreid on derzoek naar dit raadselachtig geval in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1