J. A. BACZEWSKI LAURA ANTHRACIET LAURA EIERKOLEN HANDp*p|HAND voor het Christelijk Dagblad ZATERDAG 28 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 ■HOTtL TEL 31660 KAMERS MET ONTBIJT-F-3.-MET BADKAMER -P-A- Kummel Wodka Established 1782 Lwów Generaal Agent: ANDRÊ KERSTENS, Tilburg VRAAGT- VERKOOPT GROVE METWORST (gerookt of ongerookt) en GROVE S N IJ W 0 R S T van de N.V.ORENTSCHE EXPORTSLACHTERU Kent U ons nieuwe servies I N E K E P U ziet het o.a. In onze Permanente Toonzaal met v r ij e n toegang ROKIN 15. AMSTERDAM N.VDe Sphinx "VFetrusRwout&C» MAASTRICHT PRIMA! NATUUR HISTORISCH MUSEUM Mathenesserlaan 7 Rotterdam Tentoonstelling Tropische Vlinders van 25 Dec tot en met 5 Januari isldogen) W. VAN DRIEL's Stoomboot- en Transportondernemingen N.V. R'dam Slaat lun. CHR. LETTERKUNDIGE KRINGEN Kerstvergadering van het Verbond in Utrecht De Literatuur en de Cultuur-crisis Men Bohrijft onst Op Tweede Kerstdag kwam-het Verbond' van Christelijk Letterkundige Kringen in jaarvergadering bijeen in de comfortabele bovenzaal van de Nieuwe Utrechtsolie. Cou rant te Utrecht. Met een geestig speeohje Van den voor zitter, den heer J. de Die. werd de bijeen komst geopend (ditmaal werd geput uit de 20.000 spreekwoorden van Margadant), waarna het huishoudelijk gedeelte werd af gewerkt. Een Hulpwerk-boekje, ten dienste van de leden der aangesloten Kringen is in voorbereiding en ontlokte een breedvoerige discussie. Voorts werd nogmaals het boe kenhalfuur der N. C. R' V. het onderwerp van bespreking. Bij alle waardeering voor het werk der commissie, welke bestaat uit vertegenwoordigers der literaire organisa ties, werd niettemin ernstig gepleit voor noodzakelijke concentratie, waardoor een soepeler werkwijze mogelijk zal zijn. Iedere week een boekenhalfuur, is zeker een te verwezenlijken ideaal. Dan zal de kwestie der actualiteit tegelijk zijn opgelost Waarom, zoo werd er terecht gevraagd, moet de N. C. R. V. op dit terrein achter blijven bij andere omroepen? De luisteraars hebben rec.ht op een wekelijksche actueele boekbespreking. In de middagvergadering, welke door vele belangstellenden werd bijgewoond, sprak de 'lieer B. van Noort over: „Vasthouden of loslaten" Het is te begrijpen, aldus spr., dat in een tikt waarin door velen een cultuur-crisis wordt gesignaleerd, de vraag oprijst of het niet aanbeveling verdient de cultuur, met name literatuur, maar los te laten, omdat in deze zakelijke tijd, de behoefte aan andere dingen overheerscbend is. Voor den Christen is de cultuur-crisis iet hopeloos, omdat hij deze beziet in hpt licht van Bethlehems stal, en ook voor de toekomst van de cultuur dit heil alleshe heerschend noemt. Bovendien is ons „dichten", de literaire kunst, als het eeuwige levenswonder on losmakelijk met ons leven verbonden en Is dus loslaten onmogelijk. Literatuur is geen levensluxe, maar brengt lezer en schrijver in de moeiten, in den strijd. Kunst is Gods- gave, en vraagt daardoor gehoorzaamheid, ze houdt een opdracht in. Onze literaire kritiek zal niet moeten ontaarden in ket- terjagerij; voor een waarlijk Christelijk kunstwerk is gebroken zijn, de volledige overgave, de eenige voorwaarde. Onze kri tiek zij een eenheid geen spitsvondige onderscheiding van waarde en waardeering. Wij hebben een gemeenschapsroeping, dit houdt in wegcijferen van eigen-ik, eigen methode, manier, enz. We moeten komen tot de anderen als de Gij, om samen het W ij te beleven. Het manco-vraagstuk heeft in onze krin gen andere aspecten dan vroeger, maar er is een behoefte aan een gemeensdhap: on Een labiel evenwicht Een klein stootje en 't gaat naar de eene of naar de andere kant. Zoo is het thans bij menig lezer van de neutrale krant. Lezer van ons blad, geef gij dat stootje. Zorg dat hij „omvalt" naar onze kant! een wortelen in 't verleden om het heden te kunnen ervaren. Het geliefhebber in onze kringen is uit den booze, de literaire kunst is levenwekkend. Natuurlijk moet de vorm van 't kunstwerk ook in onze kringen be studeerd worden, maar wanneer ons lezen geen schok in ons leven brengt, is het ver oordeeld. In 't licht van Bethlehem's stal stoot alles op het plan der voorloopigheid ook de cultuur-crisis. Dan valt ook alle ik-dienst weg, en is plaats voor 'tware gemeenschaps gevoel, de communis sanctorum. Discussie Na de pauze ontspon zich een discussie rondom de door inleider gesignaleerde „ket terjagerij". Gevraagd werd ook in hoeverre de be staande Chr. literaire organisaties kunnen komen tot een instantie, door welke daad werkelijk het gemeenschapsideaal kan wor den nagestreefd. Dat ten slotte de vraag van het „mede arbeider-Gods zijn" ook nu weer wees op een Barthiaansche inslag in het verloop der discussie, bewijst, hoezeer ook op de lite raire beweging de dialectische theologie in werkt. Dat de discussie op hoog peil bleef is in de kringen van het Verbond een verblij dend verschijnsel, dat men ook telkenmale op de Pinksterconferentie kan waarnemen. Wanneer men geregeld de vergaderingen van het Verbond bijwoont, bemerkt men wel, dat literatuur en leven onder één ge zichtspunt worden gezien. Dat kan niet anders dan gunstig inwerken op het Chris telijk lezerspubliek, dat, in tegenstelling met eejT twintig jaar geleden, hoe langer hoe meer gaat inzien dat literatuur maar niet een soort „franje"' is, doch dat met name onze eigen Christelijke literatuur een rue- ping heeft te vervullen. Voor belangstellenden deelen wij nog eens mede, dat het secretariaat van het Ver bond gevestigd is bij den heer J. Allon, Rembrandtlaan 43, Heemstede. Het Verbondshestuur heeft het ideaal dat in elke plaats van ons land een kring ge vormd worde van menschen, die belang stellen in de literatuur. Men wende zich voor inlichtingen tot bovengenoemd adres Besluiten wij onze indruk van deze ge slaagde bijeenkomst met de vraag of liet niet mogelijk is, evenals vroeger, ook op de Kerstvergadering enkele auteurs uit te noodigen tot het geven van een voor dracht uit eigen werk. In dit verband her inneren wij ons eén der eerste Kerst verga deringen van het Verbond, omstreeks 1922, toen mevr. Sevensma (destijd nog Gé Themmen) haar schets „Het Moeilijke Be gin" voorlas in het Jaarbeursgebouw. Officieele Berichten Int. Instituut voor Sociale Geschiedenis Het toenemende belang van de sociale ge schiedenis stelde reeds geruimen tijd het lot stand komen van een wetenschappelijk lichaam, dat zich met de bestudeering van dit gebied zou belasten, aan de orde. Door de inwerking van de Centrale Arbeiders- Verzekerings- en Deposito-Bank te 's-Gra- venhage en het Ned. Economisch-Historisch Archief is het thans mogelijk geworden de Stichting het „Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis" op te richten, waar voor de gemeente Amsterdam een ruim bouw aan de Keizersgracht ter beschikking heeft gesteld. Het doel van het Instituut is het bevorde ren van de kennis en de wetenschappelijke studie van de nationale en internationale sociale geschiedenis. Om dit doel te bereiken wil de Stichting, in het kort samengevat, de tallooze thans ge- isoleerde en zwervende gegevens op het groote gebied der sociale geschiedenis zamelen en dit materiaal ordenen en toegan kelijk maken. Daartoe zal een bibliotheek opgericht, zullen archieven van nationale en internationale beteekenis bijeengebracht worden en wetenschappelijke publicaties uitgegeven worden. Reeds is dank zij de financieele medewer king der Centrale Arbeiders-Verzekerings- en Deposito-Bank een uitgebreide bi bliotheek samengebracht, die üit meer dan honderd duizend deelen bestaat. Deze bibliotheek zal vermoedelijk 1 April 1936 geopend kunnen worden. Zweefvliegtuigbouw in Nederland Door leden van de Twentsche Zweefvlieg- club is een zweefvliegtuig gebouwd. Dit ii het eerste in Nederland gebouwde prestatie toestel. Het toestel is gedoopt „Grunan Baby II" en maakte een uitstekend geslaagde proefvlucht. ROFFELRIJMEN VERLEDEN Op veel verschillende manieren Kan men in Holland Kerstfeest vieren. Als je diverse bladen leest Is zeer uiteenloopend gefeest. Van 't Kerstfeestvieren in de kerken Is buitenaf niet veel te merken; Wat klokgelui, luat psalmgezang. Geen drukte, neen, niet van belang Veel drukker doen de bioscopen Waar allerhande „kerst"films loopen; De gevels staan in laaie gloed; Hier viert men feest op groote voet De radio doet ook het zijne Om breed het kerstlicht te doen schij- Een schoone chaos is 't almee[nen. Behalve de N.C.R.V Op politiek terrein daarneven JFas ook loeer heel wat te beleven. De roode arbeiderspartij Hield feest van eigen makelij: Er werd wel fel om vree geroepen Maar tevens zijn de roode troepen Gespoord tot heftiger verweer; Men lust Colijn allang niet meer De N.S.B. had uitgevonden Dat nu haar weermacht moest ontbon- Eerst toonde men aan Amsterdam [den. Nog eens de knokploeg, stug en stramt Toen is men juichend saamgekomen En zijn de vaandels ingenomen: Ze gaan zoolang Tiaar 't hoofdkwartier Tot Mussert is dictator hier Zoo is het Kerstfeest weer verleden. De kerstboomen worden vertreden. Het orgel zwijgt, de klok verstomt. Een film gaat weg, een andre komt, Door d'aether trillen nieuwe klanken, De redenaars zijn van de planken Voor weinigen, ben ik bevreesd Is 't Kerstfeest Christusfeest geweest. LEO LENS. (Nadruk verboden.) Kon. Holl. Lloyd Gistermorgen vond te Amsterdam de con ferentie plaats, welke Maandag j.l. door den. heer M. H. de Beaufort, directeur van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, was toe gezegd aan de vrouwendelegatie, benoemd in de vergadering van de ontslagenen met hun vrouwen, welke vergadering door het Vrouwencomité was belegd. Er werd de nadruk op gelegd, dat de thans In nood verkeerende gezinnen na een zóó langdurig dienstverband, meer dan ooit aan spraak blijven maken op hun recht op uit- keering en op uitbetaling van het spaar- en pensioenfonds, zooals reeds vanaf het begin door de ontslagenen geëischt is. De presidente van het Vrouwencomité stel de den heer de Beaufort ermede in kennis, dat de actie tot Dinsdag 31 Dec. a.s. zal rus ten, doch dat bij niet-vervulling van deze redelijke eischen, het Vrouwencomité teza- met de personeelscommissie de aetia buiten versterkt zal voortzetten. Politieke heethoofden hebben, het Brimid-momiment te Pucy-sur-Eure, besmeurd terwijl zij voorts trachtten Print Èduard van Kent, hrt zoontje van der. Een kalkoen, die kampioen werd op de pluimvee4entoonstelling in de het omver te werpen. Aan den voet van het.monument schreven zij: „Weg met den Volkenbond". hertog en de hertogin van Kent, op reis gekiekt gemeente-eierhal te Apeldoorn. De Fransche vliegeniers Klein en Pharabod, die willen trachten 't record van Genin-Robert voor de afstand Parijs-Tananarive op hun naam te brengen. Burgemeester Droogleever Fortuyn rechts) aanvaardt, namens het gemeentebestuur van Rotterdam, het door Herman Mees vervaardigde schilderij van H. M. de Koningin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5