(ll)aak de Madm, RENTE OP RENTE MAANDAG 23 DECEMBER 1935 r DERDE BLAD PAG. 9 DE NOZEMA OPGERICHT Een nieuwe phase in de geschiedenis van den radio-omrroep Minister De Wilde verwacht een modelbedrijf Zaterdag vond in een der zalen van hei Departement van Binncnlandschc Zaken ten overstaan van notaris mr. IJ. Grooten- lioer het verlijden plaats van de acie van ouriehting der N.V. Ned. Omroep Zendei Mij. „N'ozema'. Namens den staat cornpa reerde de heer J. A. de Wilde, minister var» Binnenlundsche Zaken, terwijl als vertegcrw woordigers van de algemeen»! ommepo» ganisaties optraden: voor de A.V.R.O. f iieeren G. de Clercq en F. P. A. van Gheel Gildemeester, voor den K.Jt.O. de heer 1J. A. M. Speet, voor de N.C.R.V. de heer rnr. A van der Deure en voor de V.A.R.A. de heer J. W. Lebon. Na het passeeren van de acte van oprich ting heeft de minister een rede uitgespro ken waarin hij o.m. liet volgende zeide. De oprichting van de N'ozema is het eindo van een tijdperk in de geschiedenis va den Nederlandschen radio-omroep, en In begin van een nieuwe phase. Dat er in dat afgeloopen tijdperk veel strijd en misverstand is geweest, valt te verwonderen. Een van de vele vraagstukken, waar de meeningen zeer verdeeld waren, was hei zendervraagstuk. Het was taak der Rcgcering zich met deze materie in te laten. Wat gescheiden was, moest voor dit spe ciale doel worden bijeengebracht. De reger ring is dankbaar voor den geest van sa menwerking, die zich m tegenstelling met wat ieder verwachtte bij de omroep- vereenigingen in dit opzicht heelt geopen baard. Nu is ten slotte het resultaat bereikt, da» men gemeenschappelijk tot een oplossing i» gekomen. Het technisch gedeelte van den radio- omroep kan in de toekomst op dez» wijze uitnemend verzorgd worden en alle beschikbare krachten kunnen daar op worden geconcentreerd. De taak, die waelit, zal niet gemakkelijk JDe namen van de mannen, die nu geza menlijk dit werk zullen aanvatten, zijn mij borg. dat het met zorg en tact zal wordeD Een eereplicht De raad van beheer voert het bevel over het schip, dat heden uitvaart. Het is mijn hartelijke wensch, dat het schip een goede reis zal hebben, dat het, ook als de golven zich mochten verheffen, zeevaardig zal blij ken; dat de kapitein en de manschappen in goede eendracht zullen samenwerken en dat onder den zegen Gods, op dit voor het eul- tureele leven zoo belangrijk terrein, iets goeds verricht mag worden voor liet Neder- landsche volk. Vergunt mij, nu gij gereed staat uil te zeilen, u te zeggen, dat gij het aan uw eer verplicht zijt deze nieuwe com- mcrcieele instelling te maken tot een model-bedrijf. Mijn beste wensclien vergezellen u op uw tocht. De heer H. van B o e ij e n, voorzitter van den raad van beheer van de N'ozema, heelt deze rede met een kort woord beantwoord. Hierna namen de werkzaamheden van 'den raad van beheer een aanvang. Naast den voorzitter, den heer H. van Boeijen, zal de raad van beheer bestaan uit de heeren ir. H. J. Boet je, Mr. A. van der Deure, P. A. Enserinck, Prof. Mr. P. S. Ger- brandv, j. W. Lebon, Mr. J. F. van Royen, P. A. M. Speet en W. Vogt Directeur van het zendhedrijf Is Ir. A. Dubois. De Rijwielverlichting Eem belangrijke uitvinding De heer P. van Leeuwen te Bussum heeft een uitvinding gedaan op het gebied van rijwielverlichting. Hij heeft een „licht- naaf' voor rijwielen en bakfietsen gecon strueerd ter vervanging van de dynamo waarbij het stroomopwekorgaan besloten is in de voorwielnaaf, .die tevens voorzien is van een automatisch werkend' werktuig, waardoor het mogelijk is rijwielen en bak fietsen te voorzien van electrisohe richting aanwijzers. De uitvinding moet praetisch alle be staande nadeelen van de rijwiel- en bakfiets verlochting opheffen. De hoer van Leeuwen verlichting opheffen. De heer van Leeuwen heeft in het buitenland octrooi aangevraagd voor zijn vinding. Hij heeft nog geen besluit genomen of hij zelf tot exploitatie zal over gaan. Een hatelijkheid Kras heeft or. Colijii het bij de behande ling der Defensiebegrooting gezegd: plei dooien van socialisten en communisten tot strafvermindering van de muitelingen van de „Zeven Provinciën' 'zullen deze „niet be spoedigen, eer het tegendeel". „Het Volk is daarover In zijn wiek ge schoten en schrijft: „Intusschcn zien wij zonder verder ..pleidooi" dan, niet groote belangstelling uit naar de strafvermin dering, die die klassenhaatperiode van begin 1933 eindelijk liquideeren zal". „Klassenhaat-periode van begin 1933"? Wat bedoelt „Het Volk" hiermee? vraagt de Standaard niet zonder reden ls dit een halelijkiieid' aan het adres van het sociaal democratische Kamerlid Cramer, die zoo „verduiveld blij" was over de op standigheid der muitelingen? Mensch en politicus Onder dit hoofd schrijft De Vrijheid het volgende sympathieke artikeltje: „Heeft eenig senator een spoor van on gedurigheid bemerkt aan onzen premier, toen hij in de Eerste Kamer het bezuini- gingsontwerp verdedigde? Toch onderging de echigenoote van dr. Colijn op dat oogenblik een tamelijk ernstige operatie. Welk een zelfbeheersching, welk een concentratie is er voor noodig om op zulk een oogenblik aan eigen innerlijke onrust het stilzwijgen op te leggen! Misschien stonden op datzelfde oogenblik ettelijke onrijpe nationaal-socialisten over een misplaatste critiek op dezen conscienti- euzen bewindsman te gnuiven, zonder een zweem van begrip van de zwaarte der ministerieele taak. die op dergelijke mo menten bijkans bovenmenschelijk moet schijnen. Saevis tranquillus in undis: het is toch reeds moeilijk, rustig te midden der woedende baren van materieele en moreele crisis te blijven; hoe echter als bovendien een dierbaar leven in gevaar verkeert! Wie dan meesterschap over zich zelf bewaart, wie daartoe in staat is bij onbetwistbaar temperament en gevoe lig hart moet zijn 'land wel zeer lief hebben, zijn taak wel zeer hoog opvatten. Het geval staat niet op zichzelf. Den anderen anti-revolutionairen minister uit ditzelfde Kabinet is onlangs hetzelfde overkomen. En wijlen Cort van der Lin den gaf zich kort na het droeve spoorweg ongeval, dat hem zijn oudsten zoon ont roofde, schier aanstonds weder aan zijn zware taak, welke den vollen mensch eischte. Gelukkig is den ministers uit dit Kabi net zoo groot leed bespaard gebleven. Toen j.l. Vrijdag dr. Colijn een wetsont werp in de Tweede Kamer verdedigde, stond hjj op het punt, zijn echtgenoote genezen uit het ziekenhuis terug te halen. Ook toen scheen hij een en al onbewogen- In ons land critiseert men zoo snel en vergeet men zoo licht voor den politieken tegenstander den mensch vol toewijding plichtsbetrachting. Hoe moedig heeft ook wijlen minister Kalff, die met zijn zieke lichaam een der meest-omvattende depar tementen leidde en eigen lijden andere verheimelijkte op zijn post ge staan! Hoe onverschrokken in een vroe gere periode de minister van Justitie, mr. E. R. H. Eegout, die met den dood in de schoenen doorwerkte zoolang hij kon! Hooge boomen vangen veel wind. De wind der jaloezie, der miskenning blijft onzen staatslieden niet bespaard. Hebben zij niet ook recht op de koesterende zon der warmhartige sympathie?" De ontwapenaars In een artikel in het Vaderland wordt de houding besproken, welke de „ont- apenaars" bij het laaisie aefensie^debat aannamen en terecht luidt de conclusie: Alles bijeengenomen toonden de ont- wapenaars een principieele verwarring: eenerzijds verklaarden zij zich bereid tot actieve medewerking aan desnoods ge welddadige handhaving van de vrede, anderzijds drongen zij aan op afschaffing van oe middelen, die daartoe onmisbaar zijn: eonerzijds erkenden zij, dat de in ternationale ontwaponing eerst nog de voorwaarden rnoei scheppen vo^r de na tionale onlwapening anderzijds hielden zij zich. alsof de voordeelen van ontwa pening reeds thans binnen het bereik zouden liggen. Dergelijke tegenstrijdigheden ontnemen de kracht aan het betoog en de stellin gen van deze partij. Kleine critiek Voor de Amsterdamsche rechtbank werd een geval van oplichting behandeld., waarbij briefjes werden overgelegil. die de verdedi ger belachelijk noemde: „Ze krioelen van fouten! Welk een spelling! Het is absurn.'. Waarop de officier van justitie interrum peerde: „Spelling Marchanl!" De officier van justitie mag over de spel- ling-Marchant denken zooals hij wil, maar in de uitoefening zijner functie heeft hij zich van schamperheden als de door hein gebe zigde te onthouden, zegt de Voikskranr Uit respect reeds voor zijn toga. die beter verdient dan de onwetendheid waarvan hij blijk geeft door een spelling, welke door oe onderwijs- en taaldeskundigen boven de spelling van De Vries en Te Winkel wordt verkozen, had hij behooren te zwijgen. Dit is kleine critiek van groote mannen Een „tip" voor de Regeering De roode pers constateert met genoegen, dat zij van tijd tot tijd betrouwbare inlich tingen verstrekt over de N.S.B.: weerafdee- lingen en buitenlandsche invloed door een spion, die nu over de grens is gezet. Thans geef' zij de Regeering een nieuwe „tip": Verleden week hebben de groepsleiders in alle kringhuizen der N.S.B. met een knipoogje mededeeling gedaan van de „ontbinding" der W.A. Zij deelden aan de aanwezige N.S.B.-ers mede, dat alle rangen en functies gehandhaafd bleven cn dat ook de. oefeningen doorgingen. Met andere woorden: Mussert tracht de regee ring zand in de oogen te strooien. De regeering zij dus gewaarschuwd. „Zuiverings-actie"! De weer-afdeelingen in de N.S.B. Z<x>als bekend, is door ir. Mussert.In ..Volk en Vaderland" meegedeeld, dat de W.A. en R.W.A. van de N.S.B. met ingang van 3J December a.s. worden opgeheven. Aan deze mededeeling outleenen we het volgende: .De geweldige groei van de N.S.B. i" het nu ten einde spoedende jaar heeft met zich gebracht, cat personen de bewe ging zijn binnengedrongen, die daar ntet behooren. De een met de bedoeling de beweging van binnen uit te ondermijnen, de ander om een rol te spelen, weer an deren om de beweging dienstbaar te maken aan eigenbelang. T)e beweging zuivert als een gezond lichaam zichzelf en sloot onbruikbare elementen op de duur af. Dit proces ging echter niet snel genoeg en wordt nu sinds twee maanden van boven af bevorderd In dit. stadium van de opbouw gaat het er niet zoozeer om, om in de kortst moge lijke tiid te komen van 55000 man op 60000 man. dan wel om de beweging in wendig te reinigen en daardoor de saam- hoorighpid en de kracht te vergrooten Dit geschiedt door onbruikbare elementen in sneller tempo af Ie stooten en de open komende plaatsen te doen innemen door goede werkers. Dientengevolge moet groote voorzichtigheid betracht worden met het toelaten van nieuwe leden en mag niet geschroomd worden om de on- g'instige elementen een hamlje te helpen bij hun vertrek". Wp hebben nooit gehoord, dat de N.S.B. last had van te snelle groei en dat de lei der daarvoor bezorgd was. Integendeel; op elke bijeenkomst sprak hij triumfeerend in 2ooveel duizend nieuwe leden. En nu in eens deze groei-stuipjes? 't Klinkt tamelijk verdacht. DINSDAG 24 DECEMBER HILVERSUM 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.m. 11.30—12.00 Godsd. Halfuur. 12.15 Gram.pl. en KRO- orkest. 1.15 Schlagermuziek. 2.00 Vrou wenuur. 3.00 Gram.pL 3.15 Operamuziek. 4.15 Schlagermuziek. 5.00 KRO-orkest. 7.15 Causerie. 7.35 Grarmpl. 7.45 Kerst- programma. (Om 8.00 berichten). 10.30 Berichten. 10.3512.00 Vervolg Kerstpro- HILVERSUM II 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Ge wijde muziek. 10.30 Kovacs Lajos. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Orgel en zang. 12.30 Het Omroeporkest. 2.00 Pianorecital. 2.20 Voordracht. 2.40 Viool en piano. 3.00 Gram.pl. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Decibels. 6.15 Gram.pl. 6.30 Kovacs Lajos. 7.15 Kerst liederen. 7.30 Causerie. Berichten. 8.10 Het Omroeporkest. 9.00 Gram.pl. 9.15 Radiotooneel. 11.00 Berichten. 11.10 Voor dracht. 11.40 Carillonconcert. 11.5712.00 Kerstlied. DROITWICH 1500 M. 11.35 Orgelspel. 12.00 j Gram.pl. 12.50 Orkest. 1.50 Gram.pL 2.35 BBC-Schotsch orkest 3.25 Causerie. 3.45 j Kerstliederen en -teksten. 5.05 Kwintet. 5.35 Het Cellini-Trio. 6.50 Het Grinke- Trio. 7.15 Causerie. 8.20 Radictooneel. 8.35 Variété-programma. 9.20 BBC-koor en -militair orkest. 10.20 Cabaret, RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Koorconcert. 10.20 Kerstliederen. 12.10 Kerst-Mis. Burgemeester van Woensdrecht overleden Zondagmiddag te drie uur is in het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda in den ouder dom van 43 jaar de heer J. J. M. R u- bert, burgemeester der gemeente Woens drecht overleden. De heer Hubert had de vorige week Dinsdag een zware operatie ondergaan en sindsdien was zijn toestand zeer ernstig. De overledene werd in 1917 tot burge meester van Woensdrecht benoemd. Sinds 1923 vervulde hij ook het ambt van ge meentesecretaris. De heer Rubert was lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant. Onder zijn bestuur kwam Jiet .vliegveld van Woensdrecht tot stand. Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. Het a.s. zilveren jubileum De bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. hoopt op Hemelvaartsdag 1936 zijn 25-jarig bestaan te herdenken. Verschillende commissies zijn reeds gevormd. Zoo is er ook een commissie van oud-leden gevormd, bestaande uit oe heeren A. Smit, burgemeester van Sprang- Capelle (N.B.), voorzitter; J. van Omnie, Er- melo, secretaris; Dr. K. v. d. Pol, Ned. Herv Pred. te Boven-Hardinxveld, penningmeester Ds. B. van Ginkel, Ned. Herv. Pred. te Gouda; D. J. Hakkert. Gorinchem; Ds. A. de Leeuw, Ned. Herv. Pred., Willige-Langerak en Ds. J. J. Poot, Ned. Herv. Pred. Bunscho- Dezer dagen werd het 70-jarig bestaan herdacht van de C.J.M.V. „Prediker 12 fa" te Dedemsvaart. In de Hervormde kerk werd een herdenkingsdienst gehouden, waarin voorging Dr A. H. Edelkoort van Amsterdam, indertijd voorzitter van de jubileerende vcreeniging. Tijdens deze samenkomst werd bovenstaande foto genomen. ten, die tracht alle oud-leoen te bezoeken voor een bijdrage aan den penningmeester der commissie. Vele oud-leden zijn reeds berpikt door be middeling-van de plaatselijke vereenigingeö; evenwel zijn er nog vele tientallen oud-leden op plaatsen waar geen afdeeling van don bond is; aan hen wordt verzocht rrvhtstreeks. l^un giften op te zenden aan oen -penning meester der commissie, Ds. K. v. d. Pol. Ned. Herv. Pred. te Boven-Hardinxveld (Giro- 1S5Q27). Koopt Nederlandsche waar Dan helpen wij elkaar! Een grootsch opgezette reclame-campagne Naar wij vernemen zal een krachtige poging woroen gedaan in ons eigen land het afzetgebied voor onze nationale pro ducten te vergrooten. Twintig vooraanstaande mannen hebben zich onder voorzitterschap van lr. Damme. Dir.-Generpaal P.T.T., vercenigd tot een Propaganda-Commissie voor Nederlandscli Fabrikaat. Ook Z.E. de Minister,van HandiM Prof. Dr. Ir. H. Gelissen neemt aan het werk dezer Commissie deel. Met de voorbereiding van een grootsch e Rcclame-campagnp is de Commissie gereed gekomen en zij heeft thans een keurig ver zorgd album, dat behalve een beschrijving oer plannen, tal van afbeeldingen van adver tenties, affiches, reclameborden, enz. beval, toegezonden aan allen, van wie daadwerke lijke steun werd ontvangen of kan worden verwachL Het motief voor deze propaganda-cam pagne wordt gevormd door de slagzin: „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar". De, commissie doet een beroep op het pu bliek deze actie krachtig te willen steunen, ook financieel. Het gironummer der com missie is 25000 Aan hert, die zich voor deze campagne interesseeren en nog geen album ontvingen, zal, zoolang de voorraad strekt, op verzoek gaarne een exemplaar worden toegezonden. Het secretariaat der commissie is gevestigd Badhuisweg 145,'s-Gravenliage. Bond van Mosselkweekers in Zeeland Ledenvergadering tc Goes Te Goes vergader de Bond van Mossel kweekers in Zeeland. De aftredence hoofdbe stuursleden werden herkozen. Het batig saldo over het afgeloopen boekjaar bedraagt f 4-117. De voorzitter liet in zijn openings woord een optimistisch geluid hooren, daar de toestand in het mosselbedrijf door de stichting van het centraal verkoopkantoor belangrijk is verbeterd. Er werden uitvoerige besprekingen gehouden over bepaalde weii- schen van sommige kweekers. UIT OOST-INDIE TREURIG VOORVAL Semarang, 21 Dec. Aneta) Te Kendal wierp een 13-jarig jongetje bij het vechten een jongen van 8 jaar in een put. Het slacht- offeer is verdronken, BIJ VERGISSING DOODGEKNUPPELD Se ma rang, 21 Dec. (Anetea) Uit Ken- dal meldt men dat een Inlander, die des avonds laat, op weg naar huis, een ketela- tuin passeerde, is doodgeknuppeld. Hij was door de daders voor een dief aangezien. De daders doen thans voorkomen of zjj uit zelf verdediging hebben gehandeld. KEULEN 456 M. 9.50 Viola en piano. 3.20 Omroepkleinorkest. 5.20 Klokgelui. 6.20 Orgelspel. 7.15 Kerstconcert. 8.40 Vocaal concert. 9.00 Pianorecital. 9.20 Voordracht en concert. 10.1011.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 1.502.00 Gram.pl. 5.20 Om roeporkest. 8.20 Kerstprogramma. 10.30 Gram.Dl. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Populair concert. 6.50 Zang. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.50 Re portage! 10.30 Gram.pl. Hierna sympho- nieconcert. 12.20 Religieuse muziek en Middernachtmis. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.40 Po pulair concert. 9.20 Het Bruinier-kwartet, 10.00 Reportage. 10.20 Barnabas von Gec- zy's orkest. - WOENSDAG 25 DECEMBER EERSTE KERSTDAG BLOEMENDAAL 245,9 M. Uitzending uit dfl Gereformeerde Kerk. Voorg. in beid® diensten Ds. Joh. C. Brussaard. 2e Kerstdag: Geen uitzending. HILVERSUM I 1875 M. 7.30 NCRV. 8.30 KRO. 9.30—11.30 NRCV. 7.30 Kerstzang- dienst. 8 30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam. Voorg.: Ds. A. A. Dönszelman. 12.15 Kinderkoorconcert, 1.15 NCRV-Harmorüe-orkest. 2.303.15 Voordracht. 3.45 Het „Nederl Ensemble". 5.00 Kerkdienst. 6.30 Gram.pl. 7.30 NCRV- Orkest. 8.00 Berichten. Gram.pL 8.25 NCRV-orkest. 9.25 Gram.pL 9.45 NCRV- orkest. 10.15—11.30 Gram.pL HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzending. 10.00—12.00 en 7.00 VPRO. 9.00 Kerst oratorium. 10.00 Voordracht 10.30 Doops- gez. Kerkdienst. 12.00 „Geboorte van Christus", spel met muziek. 1.00 Lezing. 1.20 A'damsch Bazuinkwartet 2.00 Zang. 2.17 Orgelspel. 2.31 Vervolg zang. 2.45 Orgelspel. 3.35 Toespraak. 3.40 Viola d'amore en cembalo. 4.00 Declamatie. 4.25 De Krekeltjes en de Roodborstjes. 4.45 VARA-orkesL 5.15 Voor de kinderen. 5.45 Vervolg orkestconcert. 6.30 RVU. Psychologische causerie. 7.00 Kinder- Kerstfeest. 8.00 Berichten. 8.05 Piano recital. 8.25 Kerstrede. 8.45 Residentie orkest 9.30 „En waar de ster bleef still® staan....", hoorspel. 10.00 Vervolg con cert 10.45 Zang. 11.00 Radio-tooneel. DROITWICH 1500 M. 11.05—12.05 Kerk dienst. 12.10 Orgelspel 12.50 Orkest. 2.45 This Great Faraib'. Britsch Wereld-pro gramma. (Om 3.20 Toespraak Koning George). 3.35 Orkest. 5.05 Kwintetconcert. 6.30 Literair-muzikaal Kerstprogramma, 7.35 Reportage. 7.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.10 Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Concert 12.2(1 Orgelconcert. 1.20 Orkestconcert 5.50 Orkestconcert. 8.20 Koorzang. 9.05 Opera concert KEULEN 456 M. 5.20 Kerst-Mis. 7.50 Kerst- muziek. 10.35 Blaasconcert 1.35 en 3.20 Concert. 6.20 Kinderkoorzang. 7.20 Om roepkleinorkest 9.5011.20 Omroepklebi- orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. S22 M.: 12.20 Sa lon-orkest. 6.35 Vocaal concert 6.50 Cem balo-recital. 7.05 Vocaal concert. 7.35 Cembalo-recital. 9.20 Hoorspel. 9.50 en 10.3.0 Omroeporkest. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 5.20 Zang. 5.35 Gram.pl. 5.50 Zang en harp. 6.50 Salon-orkest. 8.20 Symphonieconcert. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door T. ROTMAN 71. Bram was in een wip weer op de been on ging er vandoor, Menelik, die op hem had zitten wachten, meetrekkend door de stille, verlaten straten. Opeens hoorden ze ieman»l droevig zuchten en kei-men. „Ik geloof, rJat he-t daarvandaan komt!" zei Menelik, en hij wees op een gat met tralies, vlak bij. „Ik ga eens kijken!" En vlug slipte hij tusschcn de tra li et? door naar binnen. En o, wat een verrassing! Daar verscheen even later het hoofd van Tom achter de traliesl 72 ,,'t Is hier liet politiebureau; ze hebben me hier opgesloten!" zei hij. Bram bekeek ne tralies eens. „Nu, dan zullen we je eens even bevrijden!" zei hij. En, terwijl Menelik zijn vriend Tom in het donkere hol gezelschap hield, nam Bram de tralies onderhanden. Dat was voor hem maar een peuleschiiletje; liet duurde geen drie minuten, of hij had er al twee tralies uit! (Wordt Vrijdag vervolgd) Feuilleton De geschiedenis van een erfenis (8 door K. Jonkheid „Goed, meneer. Maar aH het alleen in verloren oogenblikken moet, zal het wel lang duren." „Nu, dat zie je maar. Haast zal er niet bij zijn.'' Tan denkt aan 't geen hij van Annie hoorde over die erfenis. Is er verband? De volgende morgen wordt hij weer bij den chef ontboden. „Vermeet., ik heb gehoord, dat jij wel eens wandelt met de jongste dochter van Huidekooper. Bloos maar niet. Ik heb zelf ook met meisjes gewandeld toen ik jong was. Vanmorgen is hier een schrijven gekomen van e»en advocatenkantoor uit Den Haag, met verzoek een onderzoek in,te stellen naar de stam boom van de familie Huidekooper. Hetzelfde verzoek dus, als meneer Huidekooper zelf deed. Wat kan dat wezen? Weet jij soms iets?" „Neen, weten doe ik niets." „Vermoeden dan?" „Ik zal het eens onderzoeken.'' „Ja, doe dat. Natuurlijk mei de noodige discretie. En niet Mficiëel." Als Jan Annie ontmoet, zegt hij bij een pauze in 't gesprek: »,Ik ben aan jullie stamboom bezig." „Zoo? Ben je er al aan bezig?" „Je vader heeft het gevraagd." ,Jlk dacht oom Ch rist i aan." „Bedoel je meneer Chris van Veen?. Wat heeft die. er mee te maken?" „Dat weet ik niet. Ik geloof, dat hij Dirk zoo een beetje helpt" „Je vader is het zelf wezen vragen. Houdt het verband met die erfenis, waarvan je sprak?" „Praat er asjeblieft met niemand over. Ik weet het ook niet." „Waar is dat nieuwtje dan vandaan gekomen?" „'t Stond in de Staatscourant." ,0!" zegt Jan hegrijpend. „De Staatscourant." De volgende dag vervoert de post een brief van Jan Vermeer, geadresseerd aan de Algemeene Landsdrukkerij te Den Haag, toezending verzoekend van een exemplaar van de Nederlandsche Staatscourant, waarin voorkomt de oproep tot de erven van het te Batavia overleden echtpaar De BasHuydecoper. Na onf.vangst wil hij 's avonds spreken met vader, maar er is weinig gelegenheid. Het gezin is talrijk en druk. Jan is de oudste^ Het wijsneuzige kleine goed moet eerst naar bed. Het brood eten is .gedaan. Vader neemt de Bijbel en leest: Maar die rijk willen worden, vallen in verzoeking en in de strik en in veel kwade en sbhadelijke begeerlijkheden, welken de menschen doen verzinken in verderf en ondergang. Een van de kinderen dankt „voor nooddruft en voor over vloed", vader gaat voor in gebed, de kinderen verdwijnen naar hun slaapkamer. Vader en Moeder blijven met Jan en Marie. Jan vouwt een krant open en zegt: „Ik heb hier een exem plaar van de Staatscourant" „Hoe kom je daar aan?" vraagt va-dcr. Hij heeft de Staats courant nog nooit gezien. „Die heb ik eens opgevraagd", antwoordt Jan. „Op de Secre tarie hebben wij er ook een.'1 Hij wijst vader de oproep. „Wat bedoel je daar mee?" „Ik meen, dat grootmoeder De Bas heette." „Mijn moeder heette De Bas", bevestigt moeder. Ze kijkt nieuwsgierig. Ook Marie wordt aanda '-rig. Vader heeft het stuk gelezen. Ilij kijkt wat onzeker de kring rond. Jan vertelt, wat hij weet, ook wat hij hoorde uit de mond van Annie: „Suffert!" valt. Marie uit, „kom je daar nou pas mee?" „Stil jij", zegt vader, ,,'t Heeft geen haast, 't Hangt al bijna driehonderd jaar, "t zal nog wel langer hangen." Een erfenis, denkt hij en waarschijnlijk geen kleine. Wat zal dat kapitaal zijn aangegroeid! Als het eens Begeerte komt in zijn hart. Maar dan schrikt hij op. Die rijk willen wordenWat staat er ook weer? Verzoeking en strilc, verderf en ondergang. Hij schuift l.et blad weg. „Wat denkt u te doen?" vraagt Jan. „Ik kan er wel eens naar informeeren." Jan verwondert zich. Vader schijnt het niet tc gelooven. Hij had meer belangstelling verwachL Niemand praat meer. Ieder ednkt na. Marie is ontevreden. Waarom zwijgen ze allemaal? En Jan is ontevreden, omdat hij zoo weinig steun krijgt Hij neemt zich voor, bij zijn onderzoek naar de stamboomHuidekooper, ook die van grootmoeder ta notecren. Zoo gaan ze naar bed. Maar vader krijgt het moeilijk. Ilij is een consciëntieus man, ook in zaken. Daar wordt wel om gelachen. Maar anderzijds wordt zijn betrouwbaarheid gewaardeerd, ook door menschen, die zelf niet zoo overdreven zijn. Zaken zijn zaken. Soms loopt hij inderdaad gevaar, te vervallen in overdreven scrupuleusheid. Dan gaat hij piekeren. Het voor en tegen opwegen tegen elkander. Hij komt niet klaar. Voor leder argument vindt hij een tegenrede, voor ieder gat een spijker. Hij kan geen eind vinder» en geen beslissing nemen, verward in zijn eigen rede neeringen. die hij tenslotte niet uit elkaar kan houden. Ook nu weer Dagen lang loopt hij te peinzen, uren ligt hij wakker. Als recht heeft op de erfenis, mag hij zijn recht toch gebrnikei. Ja wel. Maar, die rijk willen wordenVer gadert u geen schattenHet is lichter, dat een kemel gaat door het oog van een naaldEn dan is het zoo opmerkelijk dat hij juist die tekst moet lezen, toen Jan met de Staatscourant kwam. Misschien is het wel een besturing. Om hem te waar- schuwen tegen verleiding, te wapenen tegen de verzoeking, die komen zou. Als het een erfenis van zijn vader was, zou hij die toch mogen aanvaarden? Natuurlijk. Maar waarom dan niet van een grootvader of verdere voorvader? Ja, dat is zoo. Maar dit neemt toch het bijzondere geval niet weg, dat hij die tekst juist las. Juist toen. Eu een erfeel van vader of grootvader is toch weer andexs, dan zoo 'n vreemd geval van verre menschen. „Hebt u al inlichtingen gevraagd aan het Departement?'* vraagt Jan na veertien dagen. Nu volgt oen periode van rust De Huidekoopers wachten en Lopen, de De Bassen wachten en hopen, een groot aantal onbekende reflectanten doet hetzelfde, do Vermeers dito dito alleen v..der weifelt nog. Jan werkt aan grootmoeders stamboom met toestemming van zijn chef. Voor meneer Huidekooper is hij klaar. Die heeft zich in verbinding gestold met een kennis ia Amsterdam, werkzaam bij de gemeente-administratie. Te Amsterdam stond de wieg van het geslacht Huidekooper. De Amsterdamsche kennis zal de stamboom verder doen na zoeken. Het kantoor van Brant en Van Welden zit ook niet stil. De ooms, eveneens wachtend en hopend, zullen binnenkort wat hooren. Voorloopig is alles rustig. (Wordt vervolgd)"*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9