ONZE AGRARISCHE BEDRIJVEN VREES VOOR DEVALUATIE EEN WENDING IN DE ECONO MISCHE CONJUNCTUUR MAANDAG 23 DECEMBER 1935 Landen Tuinbouw in 1935 Veel vergaderingen, protesten, adressen, moties, telegrammen Nog weinig lichtpunten, na meerdere sombere jaren Gereed om het Jaaroverzicht voor Land en Tuinbouw over 1935 ie schrijven komen we tot de conclusie dat dit over nieis ander of bijna niets anders zal gaan, dan over d crisis en c.e crisismaatregelen. En aangezifi onze voormalige regeeringsconinusssans voor de zuivel thans bezig is aan de heiu ge geven opdracht., om een geschiedenis van de crisismaatregelen te schrijven, zouden misschien kunnen volstaan met op deze ge- schiedbeschrijving te wachten e-n dan naar het hoofdstuk over 1935 te verwijzen.- vreezen echter, dat bedoeld geschiedkundig overzicht wel eenigen tijd zal uitblijvei zullen dus, de gewoonte getrouw, trachten een kort, en een kaleidoscopisch overzicht geven van het voornaamste wat ons uit bet afgeloopen jaar is bijgebleven. Land- en Tuinbouw in 't algemeen Het jaar begon met het in functie treden van de nieuwe directeur-generaal van de Landbouw Ir. A. Roebroeck, wat door oe goede kijk welke de nieuwbenoemde op oe land- en tuinbouw heeft, hoop deed wekken, dat nog meer dan tot dusverre reeos ge schiedde, op de belangen hiervan werd ge let. In de loop van het jaar werd, na de kabi netscrisis van Juli, de landbouw verblijd door het instellen van een departement landbouw en visscherij en het benoemen van Dr. Deckers tot minister, hoofd van dit de partement. Deze van oefensie komende mi nister, smeedde dus in figuurlijke zin de ka nonnen om tot ploegen en de zwaarden t.it Bikkelen en keerde terug tot het terrein, waarop hij bijzonder thuis is krachtens vroe gere werkzaamheden. We gelooven dat de Nederlandsche landbouw over het instellen van dit departement en over de benoeming ,van deze minister verheugd mag zijn. Er is voor oeze bewindsman heel wat te doen, en misschien heel wat op te knappen. Want men hoorde over de crisisinstelliugcn meerdere malen minder goede dingen. I-Itl meest officieele daarvan kwam van de gemeene Rekenkamer die in het verslag over 1934 eenige zaken onthulde, die een eigenaardig beeld deij'en ontstaan. De geschorste coöperatie te Veghel en dc tjs. tarweschandalen in Gelderland, die heel wat beroering brachten hebben, evenals de hengelende, biljartende enz. crisisambtena ren te Zevenhuizen Bleiswijk c.a. een ide? gegeven van de minder goede zijde van de ambtenarij aie over de boeren en tuinders kwam. Misschien dat de commissie die benoemd Ss om voorstellen te doen het gecompliceerde samenstel de crisisinstellingen te vereenvou digen, spoedig verbetering mag bewerken. Overigens valt te constateeren, dat er heel Veel vergaderd, geprotesteerd, geadresseerd en getelegrafeerd is door de organisaties, die vooral door de crisis sterker dan eenige jaren vroeger in ledental zijn geworden. Ook in dit laatste opzicht werkt de crisis, doch nu eens in gunstige zin. De export daalde, alleen die van boter en condensmeLk liep op, doch de prijzen, die voor deze exportproducten gemaakt worden zijn bedroevend geweest Het hypotheekvraagstuk, wat verlag.ng van de rentevoet en voorkoming van noode looze executies aangaat, is nog steeds niet door de wet geregeld. Niet alleen de crisis trof de land- en tuin bouw, ook de natuur werkte tegen. Veel schade werd door de hagelbui op Pinkster maandag veroorzaakt aan de tuinderijen en door de herfststormen aan het fruit Terwijl ook de bloemententoonstelling tc Boskoop en de landbouwtentoonstelling te Leiden ernstig door de storm gehavend war den. Veehouderij Kon de voorzitter van de F.N.Z. op 6 Juni mededeelen, dat de Margarine-industrie een winst maakte van netto 100 millioen gulden, hij de houders van rundvee is het nog groote armoede. De boter moet nog voor veel te lage prijzen verkocht worden, waarbij vooral schrijnt het feit, dat in Duitschland boterschaarschte is. Al heeft door reclame op de wereldtentoonstelling te Brussel onze zuivel de aandacht getrokken, rechtstreeks succes is nog niet te constateereil, wat trou wens ook bezwaarlijk zou kunnen zoo kort na deze tentoonstelling. De zuivelpropaganda in eigen land' kan wel wat, doch niet afdoende de nood in de zuivelkringen verzachten. De voorgenomen melksteunbeperking, die nationaal 11 a 11.7 pet. beperking beoogde (provinciaal liepen de beperkingscijfers uit een van 10.8 tot 17.5 pet.; per landbouwge bied van 7y2 tot 25 pet.; per gemeente vun 6 tot 30 en per bedrijf van 5 (resp. Zy2) tot ■40 pet.) veroorzaakte groote beroering en liep uit op een fiasco, want óndanks dreige menten enz. moest deze midden November (wel wat laat) ingetrokken worden. Nu vreest men voor de derde afslachting waar tegen zich vooral de slagers en veehandela ren verzetten en misschien niet ten onrechte Ook de varkens geven stof tot veel ru moer. De regeeringscommissie heeft onomwon den de geste varkenscentrale afgekeurd. Het baconcontract werd gelukkig eindelijk geprotesteerd tegen de graanrechten, die men voor de veehoudersbedrijven moet op brengen, 'terwijl men het zelf al zoo moei lijk had. Daarom wordt op restitutie recht st reeks aan de pluimveehouders aangedron gen en niet via de Bierhandelaren. Akkerbouw Met de zware varkens is het evenmin vlot geloopen. Begin Mei bleek er nog 8 millioen kg. dik spek onverkoopbaar, wat tot var kensvoeder en reuzel verwerkt werd. Door de verhoogae heffing (begin October) op varkensvleesch met 50 pet. nam de vraag naar varkensvleesch sterk af. Na twee we ken werd dus de heffing weer van 9 op 6 cent gebracht. Hoogtijdagen voor de veehouderij waren er niet veel. Alleen de tentoonstellingen te Utrecht en te Leiden moeten o.m. genoemd ^worden. In dè pluimveehouderij werd veel Bloementeelt Wat de bloembollencultuur aangaat e en worden we nog steeds gekweld door de vrees dat Engeland de invoerrech ten zal verhoogen. Telkens worden daartoe door belanghebbenden in Engeland zelf po ging gedaan. Het saneenngsplan wordt ernstig gegis Toch werd het plan, dat dit jaar, meer dan daarvoor, aan de kweekers zelf, q.w.z. aan de organisatie, de uitvoering liet, aangeno men na felle strijd, doch met 114 tegen 111 stemmen, wat wel bewijst, dat de opinie daarover zeer verdeeld is. Op de laatst gehouden algemeene verga dering is besloten niet voor eind 1936 deze aangelegenheid weer te behandelen. Vermelding dient dat qo zeer bekende Voorzitter van de Alg. Ver. voor bloembol lencultuur aftrad en dat Dr A. J. Verhage zijn opvolger werd. Als bloemrijk einde van dit minder fleu- Over 't algemeen genomen mag de akker bouw niet klagen-, al is het nog geen win. i- maken tegenwoordig. Maar vergeleken met de andere agrarische bedrijven: veehouderij tuinderij, pluimveehouderij, staat de akker bouw er gunstig voor. Wel moet natuurlijk nog de teelt aan banden gelega, waarom mid den November besloten werd om de huidige teeltbeperking ook voor 1936 te laten gel J den. De aardappelteelt wordt meer en meer bc dreigd door de mogelijke komst van de geweten worden op de coloradokever, die sleede did,ter onze grot- «eerdere moo.e tentoonstellingen: de Flora 0 te Heemstede, 01e helaas het beduidend te kort van 26.000 gulden boekte. Het feest van het 75-jarig bestaan van de Alg. Ver. bloembollencultuur, bij welke gelegenheid deze tenloonstelling werd georganiseerd, luisterrijk gevierd. Èn de roem onzer bloemen is wijd en zijd voor de zooveelste maal verkondigd. Ook Boskoop liet op een fraaie tentoon stelling zijn beste producten, die helaas weinig opbrengen, zien. In Amsterdam kon men genieten van „Kleurenpracht", de fraaie bloemshow in het Vondelpark. En in Rotterdam kwam een Primavera in klein formaat -heel wat schoons bieden. zen nadert. Tuinbouw Zooals we reeds opmerkten lijdt de tuin bouw in al zijn vertakkingen ten zeerste van de tijdsomstandigheden. Gelukkig, dat de Regeering de tuinbouwsteun verdubbelde en van 6 millioen op 12 millioen gulden bracht voor warmoezierderijproducten. Reeds vroeg in het jaar, begin Februari, vroeger dan andere jaren, werden de minimum prijzen bekend gemaakt De nood was zoo groot in de warmoe- zierderij dat begin Juni reeds om een voor- schot-steunuitkeering gevraagd moest wor den. Dat ons land deelnam aan het Internatio naal Tuinbouwcongres, dat van 1621 Nov. te Rome is gehouden, mag dienen als be- Allen land- en tuinbouwers wenschen we voor het volgend jaar Gods zegen toe, op dat er meer arbeidsvreugde en een drage lijk bestaan konje voor de vele noeste wer kers in Gods heerlijke en rustige natuur. Financieel Jaaroverzicht DE BEURS IN 1935 APATHISCH GESTEMD Behoudens enkele uitzonderingen Hier en daar fenomenale koersstijgingen Het verloop van de productenmarkten De beurs heeft in 1935 een weinig' grillig verloop gehad- Over het alge meen bleef men ten opzichte van effec tentransacties apathisch met uitzonde ring van de paar momenten, dat een aanval op den gulden de vrees voor devaluatie deed toenemen. Dan ver kocht men obligaties en men kocht die aandeelen, die de fantasie der specu latieve beleggers prikkelden, hoofdza kelijk de internationaal gerichte sha res, zooals o.a. Koninklijke Olie. Toen de Italiaansch-Abessijnsche moei lijkheden het oorlogsgevaar acuter maak ten, begon de vlucht van het kapitaal naar Amerika en deze vlucht houdt nog steeds aan, zij het ook, dat zij de laatste weken minder ernstige vormen aannam.- Hierdoor ontstond er een stroom van goud in de richting van Amerika. De goudvoorraden in New York -zijn nu al boven de 8 10 milliard gestegen en hierdoor is er een nog niet ernstige credietinflatie ont staan. De koersen der aandeelen bewegen zich aldaar op een hooger niveau, terwijl de liquidatie van Nederlandsche fondsen in Amsterdam als gevolg van het koopen van Amerkaansche waarden, hier tot een flau were tendenz leidde. Er kwam verder een tegenstelling tus schen cultuur-waarden en de inaustrieele fondsen. De vraag naar grondstoffen en voor al naar koloniale grondstoffen nam toe en deze vraag accentueerde zich verder naar mate de oorlogspsychose haar werking deed. De nog steeds in ons land woedende crisis was aanleiding, dat voor industrieele waar aan nagenoeg geen belangstellng besiond. Fenomenale koersstijgingen Hier en daar zag men fenomenale koers stijgingen. Speciaal profiteerden de aandee len Koninklijke en in iets mindere mate de tabakken. R u bberfondsen bleven in een doen, wat ook met thee-aandeelen het geval was, terwijl suiker daarentegen een flinke duw in opwaartsche richting kreeg. Voor al deze stemmingen bestaan reëele oorzaken. De olie-situatie is in 1935 aiet onbe- 'angrijk verbeterd. Grootendeels door meer dere vraag vanwege de militaire voorberei-; Gingen; tevens door het toenemende moto risme en de voortschrijdende mechanisatie -Suiker was begin 1935 in een impasse aangeland. In den loop van het jaar bleek echter, dat men te pessimistisch was ge weest en dat de consumptie van het pro duct het laagste punt was gepasseerd. Bo vendien haddon de voornaamste suikerpi duceerende centra de productie zeer sterk ingekrompen, wat de statistische positie need omslaan. De ondernemingen, die zich nog staande hielden hoe velen zijn er in 193: en 1935 niet gesneefd staan weer voor een betere toekomst. De Indische Regeering heeft een suikersaneeringsprogramma ing-ï diend en dit programma zal binnenkort in openbare behandeling komen. Tabak maakte in 1935 weliswaar geen gunsige prijzen; de kostprijs is echter ver der turugeedrukt.terwijl de Amerikaanschs Nederlandsche onderhandelingen over het sluiten van een handelspolitiek verdrag gun stig verloopen. Daaronder spelen de invoer rechten op tabak een rol; deze rechten wori den flink verlaagd, wat niet alleen aan de prijsmarge voor ons land ten goede komt, maar waardoor ook de export naar Amerika zal worden gestimuleerd. De theerestrictia Thee had de ongunst der restrictie-maat regelen te verduren. Het restrictie-percentage werd te laag gezet en eerst toen het weer op 17.5 pet. werd gebracht, verbeterde de po sitie. Het geheele jaar door waren de prij zen op een nauwelijks winstgevend ni veau; tegen het eind van het jaar kwam hierin verbetering en stegen de noteeringen weer tegen de f 0.40 per lb aan. De internationale campagne voor „drinkt meer thee" voor rekening van alle produ centen in een bepaalde onderlinge verdee ling, begint succes af te werpen, want rapporteert uitbreiding van het verbruik.civ Een en ander leidde tot het terugloopen van de Londensche thee-voorraaen de baro meter va*n de thee-situatie. Rubber lag nagenoeg het geheele jaar 1935 door apathisch door den strijd, welke te gen de Ned. Ind. bevolkingsrubber moest worden gestreden. Men had de productie hiervan onderschat en dientengevolge was het aan ons Indië verleende contingent te laag genomen Reorganisaties Zooals gezego ondergingen de Nederland sche industrieele fondsen weinig verbetering. Verschillende reorganisaties zullen moeten plaats vinden, terwijl andere lichamen reeds een dergelijke kapitaalssaneering hebben ondergaan. De Unilever profiteerde van de staag stijgende prijzen van vetten en van oliën. Hier en daar werd de margarine aan Op de Blaak, een der drukke winkelstraten van Botterdamheerscht de laatste weken van 't jaar altijd een eigenaardige stemming. Dit jaar werd een sobere, doch stijlvolle kerstversiering aangeebracht. wettelijke bepalingen onderworpen, dooh in het algemeen ontving de Unilever hiervoor eenige compensatie. De koers kon boven pari stijgen, doch de teleurstelling ontslaan aoor het declareeren van een gelijk interim als over 1934, nl. 2 pet. waar men op 3 pet. had gerekend, deed de belangstelling voor het fonds verflauwen. Over Philips is wei nig te zeggen.. Het dividend werd eenigen tijd achtergehouden door de internationale bisbilles, doch eindelijk gedeclareerd. D? gewone aandeelen kregen 11 pet., gelijk aan c.at van het vorige boekjaar, alhoewel dit vorige boekjaar over 16 maanden liep en het huidige over 12 maanden, terwijl dc preferente aandeelen 7 pet. toucheerden tegen 9.87 over 1933/4. - -Ter illustratie van de koersbeweging ge ven wij hieronder de koers op begin Jan. 1935 en op 11 December jl. Handelsvereen. A'dam 147 223^ plus 76% Amsterdam-Rubber Deli Maatschappij Sedep Koninklijke Olie Alg. Exploratie Unilever Philips 224 239 132 210 135 165 74 99 plus 15% plus 16% plus 30% plus 25% plus 14 Het Jaar 1935 begon voor de publiek rechtelijke lichamen met een rente voet van 4 pet. Amsterdam ga! toen een groote convexsie-leening nit ten bedrage van i 29.400.000 tegen een rente van 4 pet., koers 99 pet Op bet moment Is de provincie Noord-Hol land aan de markt voor een iVz pet. leening ad f 5 millioen, eveneens te gen een koers van 99 pet., waaruit blijkt, dat de situatie op de beleggings markt ongustiger is geworden. Dit spreekt temeer, wanneer men bedenkt dat in begin van 1935 een verder dalende rentestand werd geregistreerd. Eerst na enkele aanvallen op den gulden en de ka- binetscisis einde Juli 1935 is deze gunstige stemming omgedraaid. De hansse in Wallstreet De belangstelling voor Amerikaansehe shares heeft in het najaar groote afmetin gen aangenomen. Deze belangstelling gold .hoofdzakelijk automobielwaarden, olieshar>> jen koper-aandeelen. De belangstelling voor automobielwaarden was gevolg van de groo- i te vraag naar auto's het tegenhouden van een ernstige prijzenoorlog in Amerika; 1 deze oorzaken nadden een normaal karak ter, omdat de conjunctuurverbetering en de voortschrijding van het motorisme vanzelf sprekend ook de automobiel-inaustrie ten goede komen. De belangstelling voor olie- en koperaandeelen daarentegen moet wor den toegeschreven aan de oorlogspsychose. Indien Roosevelt den export van deze arti kelen tegengaat of indien er olie-sancties tegen Italië worden gedecreteerd, zou het wel eens met de prijsopdrijving gedaan kun nen zijn. Ook enkele Amerikaansehe staalwaarden ondervonden belangstelling, hoofdzakelijk do I National Steel en de U.S. Steel hebben aan prestige ingeboet door de teleurstellende gang van zaken bij deze groote maatschap pijen, die'aan óver expansie hebben gedaan en die nu eerst voor interne saneering moe ten zorgen. Verbetering^in 1936? Met dat al kan niet worden ontkend, dat de algemeene toestand aanmerkelijk verbe terd is. De neiging tot verdere autarkie in de wereld maakt het voor nog niet aan d< wereldmarkt aangepaste landen moeilijk om voor industrieele artikelen te kunnen con- curreeren, wat zijn stempel zal drukken op de uitkomsten van de andere, dan grond stoffen concerns. De tegenstelling tusschen grondstoffen en afgewerkte artikelen zal ver moedelijk scherper worden. Naar mate oe aanpassing vordert en naar male de inlei- nationale situatie gunstiger wordt, zal ook deze tegenstelling verminderen dan wc verdwijnen. De symptomen echter wij ze l. helaas nog niet op een betere samenwerking tusschen de naties. Economisch Jaaroverzicht Tibv.lnoori Qf^ïi hoi Joni Jolt Ltoy. Het koersverloop van enkele belangrijke fondsen op de Amslerdamsche beurs in 1935 UNIVERSEEL VOOR I GRONDSTOFFEN Partieel voor afgewerkte producten, handel en scheepvaart Onze Crisispolitiek zal worden gereorganiseerd Tal van nieuwe problemen doemen aan den horizon op Het jaar 1935 is uitermate belang rijk geweest. Zoowel internationaal als nationaal. Internationaal, omdat er een ommekeer is ontstaan In /Je economische conjunctuur. Sinds 1932 constateert men eenige opleving, in allen geval geen verdere achteruit gang. In den beginne was acze voor uitgang zoo minimaal, dat het een goed jaar geduurd heeft alvorens men dit feit kon vaststellen. Later is deze opleving veel vlugger gegaan en nu kan men werkelijk spreken van een positieve en flinke verbetering. Wat grondstoffen betreft is de verbetering universeel; wat afgewerkte producten, han del en scheepvaart aangaan, echter zeer partieel. Landen, die met regeeringsgeld op de been zijn gebracht en een speciale aan passing hebben ondergaan, zijn aan de be tere hand; de lanoen, die het gezocht heb in den natuurlijken loop der dingen, blevem achterop. Ons land behoort tot de laatste categorie Men heeft zoo min mogelijk willen ingrijpen vastgehouden aan internationale regelin gen. Intern echter zocht men naar middelen voor verschillende groepen ae ongunst der tijden zoo goed mogelijk te nivelleeren het geheele complex van crisis-maat regelen bracht een ontwrichting welke men niet meer meester, kon worden. Naar buiten stagneerde onze export, zoodat ten slotte ons geheele bedrijfsleven werd bedreigd. De te verleenen steun nam in schrikbarende vaarl toe en weinigen in den lande doen het nu zonder hulp en steun. Het is niet altijd steun in geld, zooals bij de werkloozen, bij de boeren maar ook steun in economische maatregelen, zooals de con tingen teer ings- politiek, de hoogere invoerrechten, de faci liteiten, welke men toestaat om contra-pres taties te kunnen verkrijgen De vicieuse cirkel De ineenzakking van ons bedrijfsleven, de stagnatie in handel, vervoer, het hand over hand toenemen van finaucieele debacles en interne reorganisaties bij maatschappijen, die eertijds aan de spits hebben gestaan staan tegenover het volledig handhaven van de publiekrechtelijke verplichtingen. Rente en aflossing nemen hoe langer hoe meer een stijgend deel van do verschillende budetten tot zich en dit moet leiden tot een verdere inschrompeling van de regeeringsbemoeienissem, tot verdere versobering op loonen, salarissen en pen sioenen. Dat beteekent vermindering van koopkracht en vermindering van koopkracht is weer synoniem met verdere inschrompe ling van het nationale ipkomen. Zoo beweegt ons land zich in oen vicieusen cirkel, waar uit het zeer moeilijk te ontsnappen is. Met dit al neemt de autarkische bewe ging in de wereld toe. Wat men in hel eigen land kan voortbrengen, brengt men ei- \oort en wij zelf, kunnen ons daaraan niet onttrekken. Engeland moedigt zijn eigen agrarische bedr" ?n aan. waardoor de import uit den vreemde terugloopt, terwijl deze teruggaan de invoer nog voor een groot gedeelte ge reserveerd worot voor de Dominions en de andere Britsche gebieden (Ottawa) en voor de landen, die deel uitmaken van h< Sterling-blok. Ook Duitschland betrekt minder van ons Hét gebrek aan deviezen noopt dit land tot dezen maatregel; verder stag neert de Duitsche export, hoofdzake lijk vanwege 't stijgende binnenland- sche prijspeil, gevolg van ae crediet inflatie, welke er plaats vindt. En van het noodgedwongen verwerken van minderwaardige grondstoffen, nu de deviezennood het land dwingt zuinig met den import van hoogwaardige grondstoffen te zijn. En uit den Duit- schen export moet dit laind de miode- len verkrijgen om zijn buitenlandsche schulden to kunnen betalen. Tal van nieuwe problemen Wij s'.aan derhalve voor tal van nieuwe problemen. De nieuwe minister van Land bouw en Visscherij. Dr. Deckers heefl een staatscommissie van Loon geïnstalleerd Ie worden geadviseerd omtrent de beste methoae om tot een deugdelijke reorgani- satie van de landbouwcrisispoliüek te ko men. Het roer moet worden gewend, maar hoe? Deze vraag moet de staatscommissie Van Loon zien te beantwoorden. Dit initia tief moet worden gewaardeerd. Het hangt van het te verkrijgen advies af, hoe de re organisatie zal worden. Basis moet meer inschakeling van de landbouworgani saties. minder dwang en oruk op den boer, billijke verdeeling ook ten behoeve van de kleine boeren van de opbrengst der heffin, gen en last not least: op- en herbouw van het Nederlandsche agrarische bestel, sende in de wordende nieuwe economische en sociale structuur. Ook de middenstand staat meer in oe re- geeringsbelangstelling. Trouwens deze stand verdient dit, want zij is krachtig begonnen om de fouten in eigen boezem te verbeteren Winstbejag komt op de tweede plaats; op den voorgrond begint tc staan: het dienen van den consument op de goedkoopste wijze en het leveren daarvoor van de beste waar. Doet oe middenstand zulks niet, dan zal hij worden overvleugeld door zijn concurren ten, het grootmiddenstandsbedrijf, de pro ducentenwinkels en de coöperaties. Verschillende wetsontwerpen kwamen tot stand of zijn in behandeling. Het verleenen van crisis-crediet volgens normen, in o leg met de middenstandsorganisaties maakt. Het verleenen van klein-crediet aan oe zeer kleine middenstanders; het bestrij den van onlogische uitverkoopen en oprui mingen, het gemakkelijker en goedkooper innen van kleine vorderingen, vestiging* eischen etc. Het tegengaan van het cadtau. stelsel is een probleem, dat de Regeering, op advies van den Nijverheidsraad tijdelijk op zijde heeft gelegd. De Industriefinanciering Minister Steenberghe trad in 1935 af- en werd opgevolgd door Prof. Gelissen. Deze minister ijvert voor nieuwe industriën als miadel tot werkverruiming en voor indu- striebanken, op speciale wijze geformeerd teneinde de bestaansmogelijkheid voor deze nieuwe industriën door het geven van doel matig lang crediet grooter te maken. Te gen de methode wordt van verschillende zij den op heftige wijze geageerd. Anderen daarentegen zijn groote voorstanders, practijk zal hebben uit te maken of Prol Gelissen goed gezien heeft en of men juisten weg heeft weten te vinden. Het li een vraag, of de oprichting van nieuwe in dustrieën regionaal of centraal moet worden beoordeeld en of de industriebanken regio naai moeten worden gevormd. In verschil lende provincies gaat men over, naar hel voorbeeld van Limburg, tot het oprichten van oconomisch-technologische instituten, die de voorbereidende onderzoekingsarbeid hebben te verrichten. Groote zorg wordt door de Regeering 1 steed aan de handelspolitiek, aan het slui ten van nieuwe verdragen met het geef en neem als basis aan het nagaan, of de coa tingentcoringspolitiek deugdelijk werkt ol dat daarin ingrijpende wijzigingen noodij zijn dan wel of het stelsel van hoogere invocj rechten de voorkeur verdient. Aandacht heeft het havenvraag- stuk, nu Rotterdam door de Belgische devaluatie voor nieuwe moeilijkheden staat; de vraag, hoe onze scheepvaart maatschappijen kannen worden ge steund en op welke wijze verschillende scheepvaartmaatschappijen kunnen worden gereorganiseerd, is in ernstige stadie, terwijl het Werkfonds de twee de Statendam voorzoover noodig, zal helpen financieren- Door de gezamenlijke pogingen van RegeS ring, werven, arbeiders en de Holland- Amerika Lijn is. deze tweede Statendam- bouw voor het eigen land kunnen worden gereserveerd. Zoo nemen de problemen in omvang toa Hot hotelwezen eischt zijn deel in d geeringsbemoeienis met het bedrijfsleven; het verkeersvraagstuk wordt hoe langer ho3 acuter, terwijl de spoorwegtekorten stijgen De middelen van het Werkfonds zijn voor verschillende doeleinden gereserveerd; de Regeering vroeg een nieuw crediet van f 25 millioen aan. Onze defensie moet noodzakelijk worden herzien, wat nieuwe middelen vereischt. Wil ons land versoberen, dan dienen ook vaste lasten te worden verlaagd, doch wat onze Regeering ook in deze richting doet, steeds komt de keerzijde van de meaaill? naar voren. Dan komt nieuwe verwarring, nieuwe evenwichtsverstoring. De ingediende voorstellen om tot verlaging van de hypo theekrente en daardoor van de huur te ko men, desorganiseerde de hypotheekver lee ning. Dit had zijn invloed op het bouwen van nieuwe woningen en derhalve op dfl algemeene bedrijvigheid en op de werkver ruiming. Het jaar 1936 zal de Regeering voor tal van nieuwe problemen stellen. Over onze grenzen In landen als Amerika en Engeland is een positieve conjunctuursverandering te con stateeren; in België werkt de nieuwe deva luatie-politiek nog zwak. Duitschland staat voor een crediet inflatie en wellicht voor een devaluatie van de Mark, terwijl Frankrijk met groote zorgen de naaste toekomst tege- moetgaat, Laval heeft tot nu toe de moeilijkheden weten te overwinnen, hetgeen niet wil zeggen, dat zijn po sitie nu verzekerd is. In tegendeel; elk moment kan zijn ministerie ten val worden gebracht En bij deze moeilijkheden staat Europa voor het Italiaansch-Abessijnsche geschil met zijn veroere dreigingen van de zijde van Engeland, dat niet kan tolereeren, dat den weg naar het Verre Oosten door Italic wordt bedreigd. Zullen de huidige sancties gevolgd worden door verdere en meer in grijpende sancties en z.al op een g?geven moment niet een Italiaansch-Engelsclie oor log uitbreken? Wij gelooven het niet, wat niet wegneemt dat de toestand uiterst ge vaarlijk is geworden. Bij nit alles komt nog de Japansche agres sie in het Verre Oosten en de moeilijkheden die onvermijdelijk ontstaan bij de Vlootcon- ferentie, die een dezer dagen een aanvang heeft genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8