Jmrsmis nadert De „ALGEMEENE FRIESCHE" LEDERHANDEL A, VERHOOG \qeeft een nuttig geschenk MAANDAG AANBIEDINGEN 'savonds 10 uur geopend» 79e VROOM EN DREÊSMANN .<C(-\G<vo 21 DECEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS HET LEVENDAAL Stichting Rijnlandsch Borgsteliingsfonds Teedt 1 Januari a.s. in werking Het bestuur van de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds deelt ons het volgen le mede 20 van de 25 gemeentebesturen, gelegen in het ambtsgebied der l^ainer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, hebben zich bij het fonds aangesloten. Het zijn di gemeenten Alphen a. d. Rijn, Hazerswoude, Katwijk. Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noor l- wijk, Noordwijkeriiout, Oegstgeest, Rijns' burg, Rijnsaterwoude, Sassenheim, Voo-- •hout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge en Zoeterwoude. Van Rijkswege zal eveneens steun aan middenstandsborgstellingsfondsen worden verleend. De desbetreffende begrootingsr? geling van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, is bereids door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goed keurcL De rijksregeling zal 1 Januari a. gek ei ingaf In venband hiermede heeft iiet bestuur bc sloten het fonds definitief op 1 Januari zijn werkzaamheden te doen aanvangen. Het doel van het fonds is hulpverleenirg en woekerbestrijding ten bate van den ban •deldrijvemien en industrieelen middenstand binnen het gebied der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, in den vorm van bemiddeling en voorlichting voor credietwaardige credietL-ehoevenden, die ble ken niet elders deze te kunnen verkrijgen en borgstelling voor credietwaardige ere dietbehoevenden, die trots ernstige pogin gen niet slaagden in het vinden van voor credietverleening geëischte borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke zeker heid. .Middenstandsbedrijven, welke ten minste vijf jaar bestaan komen voor hulpverleenirg in aanmerking. Middenstanders, welke hulp van 't fonds van noode hebben, kunnen zich schril- t e 1 ij k wenden tot den districts commis saris, den heer P. A. van Aggelcn, Nieuw- steeg no. 6 te Leiden. Nat. Jongeren Verbond Geslaagde Oranje-avond De afd. Leiden van het Nat. Jongeren- Verbond had gisteravond in de Stadsgehoor zaal een Oranje-avond belego. Deze samenkomst, die een enthousiast verloop had en door zeer vele militairen werd bijgewoond, werd met een woord van welkom, speciaal aan den vertegenwoordi ger van den garnizoenscommandant, kapi tein Manthe, door den voorzitter, den heer P. Yperlaan, geopend. In zijn toespraak zette spr. het doel van het N.J.V.: c<e nationale eenheid van ons volk te bevorderen, uiteen. Na deze toespraak werd staande het Wil helmus gezongen, waarna allen instemden met een driewerf: leve de Koningin. Do band van het N.J.V. uit Den Haag voerde nu een zeer mooi tot zijn recht L ■mende taptoe uit. Mr. Th. M Bautz, voorzitter van de afd. Den Haag, sprak de feestrede uit. waarin lij allereerst zijn blijoschap uijtsprak over den groei van het Nat. Jongeren Verbond, dat zich onafhankelijk stelt van godsdienst politiek en uitsluitend nationaal is. Een -protest liet spr. hooren tegen de rede van ds. Van Duyl voor de N.S.B. uitgesproken, waarin hij stelling nam tegen een hoog staand man als prof. Huizinga. Voortgaande zeide spr.. dat het Verbond fcoekt naar eenheid en samenwerking. Sterk spreekt het Verbond zich uit tegen het führer-principe. Wii hebben slechts één lei der en dat is Oranje. Over de S.D.A.P. sprekende schetste SDr. het revolutionaire-internationale streven van deze partij, dit met enkele voorbeelden aantoonende. Al valt er een wijziging in deze partij ten goede te constateeren, wij zullen haar niet vertrouwen, voor zij ook onze Vorstin als hun Vorstin Willen erken nen en eeren. Spr. kantte zich ook tegen de onwaarach tige nationaliteits-opleving, welke wij bij sommige groepen aan den dag zien treden Wij zullen terug moeten tot de ware natio nale gemeenschapsgedachte. Het N.J.V. wil. aldus spr.. bij al zijn ar beid niet zichzelf zoeken, maar het saara- hoorigheidsgevoel opwekken. Mooie woorden zijn niet genoeg, bereidheid tot daden moet hiermee gepaard gaan. Een sterk leger, een krachtige vloot en éen uitgebreide luchtmacht zullen in slaat zijn een vrij en onafhankelijk Nederland te bewaren. Dit alles onder de beproefde lei ding van Oranje, waaraan wij zoo heel veel te flanken hebben. Met een terugblik in de historie stond spr. stil bij den Vader, des Vaderlands, een Oranje-vorst, die heldendaden voor ons volk heeft gedaan. En ook thans nog bezitten wij een paar vorstinnen, die hun volk waarach tig willen dienen Mr. Bautz eindigde zijn vele malen door applaus onderbroken rede met Oranje lot een voorbeeld voor ons land en volk te stel len: Oranje, dat nipt voor en van één partij is. maar dat wil zijn van en voor het ge heel e volk. Ook nu voerde de N.J.V.-band nog een zeer geslaagd nummer uit. In het tweede gedeelte van de av.ond is een Juliana-film vertoond, waarin vele tref fende episoden uit het leven van onze Kroonprinses werden uitgebeeld. Blijde en droeve gebeurtenissen passeerden in deze film de revue, die door allen mei groote be- langstellingw erd aanschouwd. Met een leve de Prinses en een leve Prins Willem van Oranje is ceze samen komst, die veel heeft bijgedragen tot ver steviging van de band, die ons aan het Ko ningshuis bindt, gesloten. Spontaan is ook „Mijn schilt ende betrouwen" nog gezongen. Het N.J.V. heeft velen door dezen avond aan ziah verplicht. Bedrog bij Maatschappelijk Hulpbetoon Twee daders voorw. veroordeeld. Gisteren stonden voor den Haagsohen Po litierechter twee personen terecht, die zich hadden schuldig gemaakt aan oplichting *cn nadeele van Maatschappelijk Hulpbe toon. Het eerste geval betrof den verdachte .van H. uit Voorschoten, van wien was ko men vast te s^an, dat hij éénmaal een be drag van f 6.16 niet had opgegeven, het tweede betrof de verdachte juffrouw G. uil Leiden, die haar man onkundig Irid gelaten van he4.feit, dat twee harer dochters boven het weekloon eenigen tijd een premie van f 1.50 genoten. De man had daardoor zon der het te willen en te weten een onjuiste opgave van zijn inkomen gedaan. De von nissen luidden resp. drie weken en twee weken voorwaardelijke gevangenisstra f, met een jaar proeftijd. Thans werden bedden voorwaardelijk ver dord eeld. Wordt Maandag a.s. voor het doorgaande verkeer opengesteld De demping van het Levendaal kan on- ge:.wij leid uit verkeersoogpunt van groot belang woruen geacht, aangezien daardoor voor een belangrijk deel een einde wordt gemaakt aan de verkeersmisère op den uoogewoerd. Deze zeer smalle straat vorm de immers een buitengewone belemmering voor het verkeer, nog verergerd door de aanwezigheid aldaar van trams, die ov vi*ij grooten aistand over enkel spoor wor den geleid. Algemeen werd de nooZakelijk heid tot demping van het Levendaal dan ook ingezien om daarmede een parallelweg van den Hoogewoerd te verkrijgen en den Hoogewoerd te ontlasten. Na de algeheele openstelling van het Levendaal als door gaande verbinding is de automobilist niet langer gedwongen den Hoogewoerd te1 vol gen, waar hij gedoemd is. eenmaal achter ceng tram rijdende, er achter te blijven. Veel behoeft over de zeer ongunstige ver keerssituaties op den Hoogewoerd, waar opstoppingen aan de orde van den dag wa ren. niet gezegd te worden. Ieder kent den '.oestand aldaar wel uit ervaring of eigen wetenschap. Wanneer de Hoogewoerd vergeleken wordt met het gedempte Levendaal. dan is het verschil wel hemelsbreed. Op den Hooge woerd op het smalste gedeelte een rijbaan van 4.80 Meier met trottoirs elk ongeveer een Meter breed. Op het Levendaal wisselt de breedte van de rijbaan van 13.70 Meter tot ruim 16 Meter en zijn zeer breede trot toirs aanwezig. Hier ook geen hinder van trams. Het Levendaal is, niet het minst bij avond met de mooie straatverlichting, een ware boulevard geworden, een weg zoo als er in de binnenstad geen tweede bestaat. Men mag verwachten dat in het hijzonder door het autoverkeer van het Le\endaal als doorgaanden verkeersweg zeer veel gebruik zal worden gemaakt. Overwogen kan wor den of de Hoogewoerd voor het verkeer met alle motorrijtuigen op meer dan twee wie len en alle voertuigen in do richting naar den Hooge Rijndijk moet worden gesloten verklaard. Men bereikt daarmede op oen Hoogewoerd éènrichting-verkeer van alle vervoermiddelen breeder dan een rijwiel. Ongetwijfeld zou éénrichting-verkeer van auto's enz. de verkeersvrij beid en de ver keersveiligheid aldaar zeer vergrooten. Even wel kleeft aan elke afsluiting vcor een of meer verkeerssoorten ook een bezwaar. In 3it geval zou het plaatselijk rijverkeer van de afsluiting veel last ondervinden. Iemand die met zijn personenauto van af de Bree- straat zijde Steenschuur naar de Hooi gracht wenscht te rijden, zou den omweg moeten maken via KorevaarstraatLeven daalKraaierstraat. Eveneens zouden de winkeliers en andere bewoners van den Hoogewoerd worden gehandicapt en bena deeld. Daarom is het wellicht aan te heve len dat vooralsnog en mogelijk in T geheel niet een wettelijk voorschrift in werking treedt, waarbij het verboden is met motor rijtuigen op meer dan twee wielen en voer tuigen, den Hooeewoerd te berijden in de richting naar den Hooge Rijndijk. Intus- schen zal wel het doorgaande rijverkeer auto's zooveel mogelijk moeten worden eeanimeerd om van af de Breestraat niet den Hoogewoerd op te rijden, doch via Ko revaarstraat het LevendaaL Eenige behartigenswaardige wenken Werden tot hiertoe de voordoelen van de openstelling van het Levendaal voor het doorgaande verkeer opgesomd, elike me daille heeft haar keerzijde. Juist door de groote breedte van den weg lokt het Levendaal tot snel rijden, wat in het algemeen de verkeersveiligheid niet ver hoogt De automobilisten en motorrijders dienen daarom te bedenken dat het Leven daal weer geen race-baan is. Ook daar be staat een maximum-snelheid van 25 K.M. per uur, waarvan beduidende overschrijding zelfs bij normale verkeersomstandigheden niet door de vingers zal worden gezien. Snelheids-maniakken kunnen er zich van overtuigd houden de motorpolitie tegenover zich te vinden om daaraan paal en perk te stellen. Bedenk ook, dat ge u geen veilig heid kunt „Toeteren" als de wijze va<n rij den zelf niet veilig is. De wielrijders en bestuurders van ander langzaam rijverkeer bakfietsen, rijtui gen, handwagens behooren niet midden op den rijweg te rijden. Zij behooren uiterst rechts op de rijbaan langs het trottoir. Dan belemmeren zij het minst het snelverkeer. eerssoorten moeten elkaar niet hir. deren, daarom zal ieder zijn plaats bij het ij den op den weg kennen. Niet het minst heeft de voetganger eeni- re waarschuwing noodig. Thans ziet iren hern met ware doodsverachting in de lengte richting midden op de rijbaan loopen. Het schijnt dan of hij zich den „koning van den rijweg" waant, in plaats van dien van liet trottoir. En wat zou diezelfde voet ganger vreemd opkijken, als hij eens over afstand van 100 Meter een auto in ae lengte-richting op het trottoir zag rijden. Daarom, voetgangers, ge behoort op het •hoogde voetpad, het trottoir, thuis. D*>.t uw koninkrijk, waar ge kunt zeggen ge zamenlijk den scepter te zwaaien. En wal domein daar groot, wat zijn de trot toirs breed. Ge behoort slechts bij noodzaaa op den rijweg te loopen, d.w.z. als ge den eg moet oversteken. Zorgt er dan voor de rijbaan loodrecht te kruisen, na u eerst overtuigd te hebben dat dit wel veilig kan plaats vindon vanwege het naderend rijver keer. Staat nimmer op den weg een praatje te maken. Er is toch heusch wel een vei liger punt tot het opzetten van een boorfl. Ook de jongens en meisjes zullen voor hun spel niet de rijbaan uitkiezen. Bi; scholen ziet men nog zoo vaak dat op ue rijbaan gespeeld wordt. De jeugd gaat dan zoo in het spel op, dat niet gelet wordt op het naderend verkeer. Ouders en onderwij zers, prent het den kinderen in: De rijweg is geen speelplaats, daar dreigt elk oogen- blik gevaar en zeker als op dien weg ent druk snelverkeer plaats vindt als op het Levendaal. Geneeskundige Dienst De Directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst brengt ter algemeene kennis, dat het spreekuur voor de verstrek king van versterkende middelen, in plaats an Donderdag 26 December a.s., za] gehou den worden op Vrijdag 2 7 December van des n.m. 2—3.30 uur. GESLAAGD Bij het gehouden examen der H.C.V. op 17 en 18 dezer te Den Haag, zijn geslaagd: voor Costumiere de dames G. Has telt (Oegst. geest), G. Ilerius, B. van der Wiel (Katwijk) en A. Wijling. Voor coupeuse mej. G. van Staveren. Voor leerares de dames R. Patist en Tr. de Vries (Valkenburg). Waar geen woonplaats genoemd is, is deze alhier Alk- geslaagden zijn leerlingen van mej. A. J. Leget, leerares N.A,' Charley Toorop-Tentoonstelling In de Lakenhal Gistel-middag is in het Stedelijk Museum de Lakenhal op initiatief van de Leidsche Kunstvereeniging een tentoonstelling ge opend van schiloerijen van Charley Toorop. De voorzitter der Leidsche Kunstvereeni ging, Mr. J. Slagter, wees er in zijn openings woord op, dat al in liet vroegste werk van Charley Toorop bleek, dat zij zich niet laat leiden, maar haar eigen weg gaat Koppig en eigenzinnig heeft zij zich ingezet tegen veel, dat algemeen gangbaar werd geoor deeld. Noch de sterke suggestie van het werk van een begaafden vader, noch het werk van tijdgenooten kon haar daarvan afbrengen. Reeds iri haar eerste kinderpor tretten tastte zij naar de diepte. Die por tretten waren technisch zwak, ja onbehol pen; het plastisch veimogen nog onont wikkeld, de kleur troebel. En toch straalde daaruit iets edels, iets van een diepe be wustwording van het mysterie van de menschenzieh dat b.v. volkomen ontbreekt in de portretten van gerenommeerde por tretschilders als Van Wely, Van der Hem, zelfs meestal ook bij Jan Sluyters. Een klein onnoozel kind, dat voor velen een mollige baby is, een lieftalligheid, iets ado rabels, was voor Charley Toorop een won der, gekomen uit onbekende verten, den kende ongeweten dingen en starende in een ons verborgen wereld. Toen Charley Toorop deze dingen had ge maakt, wisten wij, dat zij ecu schilderes was, die onzen tijd iets zou geven, waar aan wij behoefte hebben. En alles, wat zij te zeggen had, zegde zij rechtuit, op den man af, zonder litteraire verfijningen, zon der eenige poging om haar werk aanne melijk te maken door delicatessen van de kleur, precieuse voordracht en traditioneele compositie. Als zij een mensch schildert, gaat het om den mensch en om den heel en mensch, niet om zijn kleeren en zijn geld Haar wezen is niet traditioneel maar revo lutionair in r dien zin. dat zij niet voort werkt aan een traditie van heden, ma.T aanknoopt bij vroegere groote cultuurpe rioden. Dit ontwaart men wellicht 't beste in haar groote composities van men schei i groepen, die zoo heel anders zijn opgeste'd dan wij gewoon zijn. Als zij de saamhoorig- heid van een groep zichtbaar wil maken, offert zij desnoods de logica op en plaatst haar figuren zoo als dit voor haar nood;.g is, om ons de innerlijke en niet de uiter lijke gebondenheid te laten voelen. In we zen hebben alle groote schilders in de groo'e cultuurperioden niet anders gedaan. Wan neer men nu deze van de gangbare smaak afwijkende composities zou afkeuren, waar om keurt men dan niet hetzelfde af in He schilderijen der Hollandsche, Vlaamsche, Fransche en Duitsche primitieven, voor w' iers ook de geestelijke inhoud het en al was en de rest bijzaak? Het gaat in de schilderkunst niet alleen om de vraag of lijnen bijzonder mooi zij'n petrokken, of de kleuren ten opzichte van elkaar een bepaalde werking hebben, of de compositie meer of minder fraai is. Eri of een ander dat ook wel eens zou kun nen, als hij dat eens zou willen probeeren. Een schilder is een mensch, en wat hij schept, schept hij voor menschen. En de inhoud van een menschenleven is groot<-- dan de som der pre occupaties over lij kleur en compositie. Dit hebben niet alle kunstbeschouwers begrepen, liiaar Gharley Toorop heeft het wel begrepen en daarvoor zijn wij haar. dankbaar. Wij zijn haar generatie en zi' onze schilderes. Italiaansche en Hollandsche Chiaroscuro-houtsneden Tentoonstolling in het Prentenkabinet der Rijks Universiteit Men schrijft ons: Van d'cze t. en toomt cili rug, die tot 1 Febr. eiken werkdag 's middags van l.Sp4.30 is te bezichtigen, is een catalogus versdhenen, waaraan wij het volgende ontleenen omtrent den aarden geschiedenis der tentoongestelde prenten. De oudste houtsneden in deze techniek uit gevoerd dateenen uit het begin der 16de eeuw. De teekenkunst kende toen reeds het tee kenen met zwarte lijnen en schaduwen op gekleurd papier en het ophoogen van de lichtpartijen met wit. De kleur van het pa pier was een neutrale tusschentint, waar zoowel het wit als ht zwart duidelijk tegen afstaken. Dit waren de z.g.n. clairobscur-tee- kendngen. De houtsnede-techniek trachtte nu hetzelfde effect te bereiken op wit papier. Men genruikte daartoe twee blokken: het eerste blok drukte de lijnen en schaduwen af in een donkere tint, gewoonlijk zwart; in het tweede blok, dat de grondkleur aan bracht, waren de lichtplekken weggesneden, zoodat op die plaatsen het wit van het papier ziehibaar bleef. Zoodoende verkreeg men met twee blokken de drie tinten, die de claarobs- cur-teekeningen vertoonden. In Duitschland zijn de eerste specimina van de hand van Jost de Negker. Deze Ant werpenaar, die in 1512 in Augsburg moet zijn gekomen, voerde daar tee.keningcn van II. Burgkinair in houtsnede uit. In de (Nederlanden kan op liet gebied der chiaroscuro-houisiicdeii gewezen worden op het werk van II. Goltzius (15581617) en van Abraham Bloemaert (15641651). Oneindig rijker dan in de Noordelijke lan den is de ontwikkeling van de chiaroscuro- houtsneden in Italië. Ugo da Carpi verkreeg in 1516 van den Senaat van Venetië een pri- volge voor zijn „nieuwe manier om licht en donker te drukken; iets nieuws en tot dusver ndet gedaan." Behalve van dezen meester, ziet men op de tentoonstelling fraaie exemplaren van Anto nio da Trento, Nicollo da Viccnza, Andrea Andreani, Zanetti, Coriolano, Ghandini. In totaal 64 stuks uitgezocht uit de rijke collec tie clairobscur-p ren ten, die het Leidsche Pren tcnkabinct bezit. Brutaal als de beul „Brutaal als de beul", noemde de Haaig- sche politierechter prof. van Bemmclen, de houding van den jeugdigen H. Chr. de G., uit Leiden, die zich wegens oplichting te verantwoorden t had en op den eisch van het O. M. van zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, aan voerde. dat hij nog nooit met de justitie in aanraking was geweest, terwijl uit het dos sier bleek, dat verdachte reeds eerder voor den Kinderrechter terecht heeft gestaan en onder toezicht is gesteld. De Gezinsvoogd kon echter met den jongen niets beginnen. Ver dachte voelde er ook niets voor naar de Indnstrieele Inrichting te Dordrecht te wor den gezonden, doch toen hem de keus werd ges«eld. tusschen de pevangeni en dsze in richting, nam hij genoegen met de zes maan- oen voorwaardelijke gevangenisstraf en op zending naar Dordreoht, waartoe hij veroor deeld werd. te Leeuwarden, ls de grootste Onderlinge Levensverzekering-Maatschappij in Nederland Vereeniging tot bevordering der bouwkunst Lezing van den heer Herman Martin In de groote zaal van het Nutsgebouw ver gaderde de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst onder voorzitterschap van den heer C. Ponsen. Deze opende de vergadering met een woord van welkom in het bijzonder tot den heer Herman Martin, oud-directeur van het Fricsch Museum te Den Haag. Spr. dankte de hoeren Martin en Schrijvers, die een tentoonstelling hadden ingericht. De eer ste van fotos van verschillende beroemde schilders als Breitner e.a., aJsmede eenige reproducties van werken van H. M. de Ko ningin, de tweede van etsen en aquarellen van eigen hand. Spr. deed vervolgens uitkomen, dat het de taak der vereeniging was zich te ver diepen in de kunst van verleden eeuwen om de huidige architectuur beter te kunnen Lie- oordeclen en een weg te vinden in den dool hof der hedenidaagsohe kunstuitingen. De notulen van den secretaris, den heer Fred. Wempe, werden met dank onveranderd goedgekeurd Hierna was het woord aan den heer Her man Martin, die zou spreken over: „De kunstwonderen van het oude Egypte". De oudste voortbrengselen der kunst vindt men, aldus spr., in het land van den Nijl en den Tigris, al zijn de kunstvoorwerpen van Egypte ouder dan die van Mesopota- mië. Eerst in de 20ste eeuw hebben men schen als Champollion, Lessing en anderen deze schatten voor ons bloot gesteld. Daai-- om hebben deze kunstvoortbrengselen onze huiveringwekkende eerbied, omdat zij het stempel dragen der eeuwigheid in geeste lijken zin. De Egyptische kunstwerken spruiten voort uit het geloof der Egvpte- naren, het geloof in het eeuwig leven. 'Hun momenten werden gebouwd met de be doeling om de eeuwen te trotseeren. Dat voelt men. En bovendien handhaafde deze kunst een onveranderlijke vorm. Dat is bijna wonderlijk. Een der belangrijkste zaken is het geloof der Egyptenaren met als voornaamste be grip, dat de ziel van den mensch zou blij ven voortbestaan, indienook het lichaam bewaard bleef. Vandaar de mummificaties. Dit geloof heeft ons de kermis dezer oude cultuur doen bewaren. Spr. behandelde voorts de Memphitische periode met de pyramiden en de masta- ba's. Uit verschillen dynastiën liet spr. de pyramiden en mastaba's zien op 't doek. Vervolgens toonde spr. de schilderingen en de reliefs der mastaba's, de rond-plas- tiek in beelden uit 2800 vóór Christus, beel den van een eeuwig levende schoonheid. Spr. toonde nog de rotsgraven in Beni-Has san in Neder-Egypte waarvan de wand schilderingen een groote kunstwaarde ver- toonen. Na de pauze behandelde spr. het tijdperk van 15801070 vóór Chr., een tijd van grooten bloei door verkeer met omringende rijken, en waarin toch het eigen karakter werd bewaard. Thebe is de hoofdstad en daar is de doodenvallei, waar ook Tu- tankamen gevonden werd. Met tal van lichtbeelden behandelde spr in architectuur en plastiek de stra'kke mystieke kunst der Egyptenaren tot de on dergang van Egypte en de Griekse he over- heersching. De heer Ponsen sprak een hartelijk dank woord lot den heer Martin voor deze diepe lessen in Egyptische kunst. Hierop volgde een huishoudelijke verga dering, waarna sluiting. Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zalven De lijst van deze week De dagstaat van 19 December jl. luidt als volgt: Bouiv vak arbeiders: Baggerlieden 3; Behan gers 34; Betonwerkers 75; Betonvleohters 41; Fundeeringwenkers 1; Glazenmakers 1; Gl azen was sell c rs 9; Granietwerkers 14; Grondwerkers 111; Heiers 6; Metselaars 145; Opperlieden 126; Schilders 126; Sloopers 8; Steenbikkers 2; Steenhouwers 5; Straatma kers 7; Hulpstraat makers 14; Stucadoors, witters 72; Timmerlieden 292; Uitvoerders 76 Voegers 29; Ongesoh. bouwarb. 12; totaal 1230 FabrieksarbeidersBleekers 17; Lompen- sorteerders 20; Vellenblooters 3; Zeepfabr. arb. 6; Steenfabr.arb. 131; Ongesch. fabr.arb. 72; totaal 249. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 101; Reizigers. Colp. 40; Winkelbedienden 38; In casseerders 11; Musici 8; Onderwijzers 10; Overheidspersoneel 13; Verplegers 1; totaal 222. Hotel-, Café-personeel: Huispersoneel 13; Kellners 48; Koks 11; totaal 72. Houtbewerkers: Beddenmakers 2; Houtbe werkers 74; Kistenmakers 7; Kuipers 9; Lijs tenmakers 5; Mandenmakers 3; Meubelma kers 5; Meubelstoffeerders 19; Politoerders 2; Ongesch. arbeiders 26; totaal 152. Kleermakers: Kleermakers 71; Kappers 5; Schoenmakers 8; totaal 84. Land- en txiinarb.: Bloemisten 47; Land arbeiders 2S; Tuinlieden 28; Warmoeziers 13; Ongesch. Landarb. 10; totaal 126. Metaalbewerkers; Bankwerkers 124; Blik- hewerkers 32; Burgersmeden 42; Crasseurs 1; Electriciens 47; Galvaniseurs Gasfitters 12; Gereedschapmakem 2; Instrumentmaker 1: Isoleerders 4; Kernmakers 1; Kettingsme den 30; Klinkers 18; Koperslagers 4; Lab. be dienden 1; Lassohers 10: Loodgieters 50; Ma- cinisten 26; Metaalboorders 8; Metaaldraaiers 18; Metaalschavers 2; Metaalslijpers 4; Mon teurs 2-4; Pianostemmers 1; Polijsters 1; Pon- sers 5; Rijtuigschilders 1; Rijwielherstellers 12; Scheepstimmerl. 11; Stokers 21; Tegen- houders 18; Verw. monteurs 16; Voonslaan- ders 7; Voorwarmers 4; Vulcaniseurs 1; Vuur werkers 12; Wagenmakers 5; IJzerwerkers 57; Zandvormers 4; Zi'iversmcden 2; Ongesch. arbeiders 43; totaal 682. Sigarenmakers: Sigarenmakers 7; Sigaren- sorteerders 3; Strippers 1; totaal 11. Techniciopzichtes: Bedrijfsleiders 6; Tech nikers 9; Teekenaars 12; Werkmeesters 16; totaal 43. Textielarbeiders Hekelaars 7; Katoendruk kers 29; Kluwers e.a. 10; Luikers 10; Plaat snijders e.a. 26; Schrobbelaars 3; Spinners 39; Spoelens 3; Sterkers 3; Strijkers 15; Wevers 108; Wolbewerkers 36; Ongesoh. Textielarb. 63; totaal 352. Transportarbeiders: Chauffeurs 124; Em- balleurs 4; Expeditie-knechten 20; Koetsiers 15; Loopknechten 45; Magazijnknechten 62; Schippers 90; Spoor- en Tram pers. 15; Wa kers 3; Transjiortarbeiders 67; Losse arbei ders 468; totaal 913. Typografen: Boekbinders 35; Boekdruk kers 15; Fotografen 2: Hulp-vakarbeiders 3; Letterzetters 25; Steendrukkers 3; totaal 83. SCHAATSEN SLIJPEN 50 cent RIEMEN Hollandsche eri Frleschc Mon- turen, Hielen met ringen. Schaatsen- reparatie klaar terwijl U wacht. WEDERYERKOOPERS HOOGE KORTINGl Loderen Veters en Band. HAARLEMM.STR. 57, tJo. Rozy Theater. RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 21 DECEMBER Pro3-ra.m:na 3: 8 Brussel VI; 9.20 Keulen; 11.20 Kalundbore; pl.rn 12.15 Brus3el Luxemburg: 15.20 Keulen; 17.20 Br 18.20 Waenen of dtv; pl.rn 19.30 Leipi Purls Poate Parislen of dlv; 21.50 Leipzig; 23.20 Weenen of dlv. Programma 4: 8.05 ParUs Radio; 10.35 I. den Reg; 13.20 Droltwleh; 14.20 LonJen B 15.50 Droltwkh; 18.20 Diversen: 18.50 Londen Rog; 20.20 Droitwlch; 21.35 Londen Reg ZONDAG 22 DECEMBER Programma 3: 8.30 Parüs Radio; 9.20 Dl' sen; 10.20 Brussel Fr; 11.20 Keulen; pl.rn 13.15' 22.05 1 Programma 4; 15.20 Brussel Fr; Reg; 21.05 Diversen; 21.20 Droitwlch pl.n MAANDAG 23 DECEMBER Programma 3: 8 Brussel VI; 9.20 Keulen; 11.20 Kalundborg: pl.-m 12.15 Brussel VI: 14 Droitwlch; 15.20 Deutschl-senisr; 16.20 Keule 17.50 Parüs Radio; 18.20 Leipz-g: 19.30 B.-esli of diversen: 21.20 Droltwleh; 21.50 Leipzig Breslau; 23.20 Weenen of diversen PrograiTiima 4: S.05 Pajrüs Radio; 10.35 Lo den Reg; 12.05 Droitwlch; 13.50 Londen Re 17.35 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18.50 Londen 22.20 Brussel VI; 23.30 Lonlen R.eg Agenda Zaterdag 21 Dec. Instituut voor Tropische, geneeskunde, 4 uur, Alg. ledenvergadering- Vereen Instituut voor Tropische geneeskun de Rotterdam-Leiden. De Zondagsdienst der huisartsen woydt morgen waargenomen door de doktoren v. Bockel, van Driesum, Nieuwzwaag, Rossere en Veldbuijzen. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomendoor Dr. Hugen- holtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maanaag 16 tot en met Zondag 22 December a.s waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken Hooge woerd 171, telef. 502; D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8. Oegstgeest, telef. 274. Voedingsmiddelenarb.; Bakkers 95; Mole-, naars 1; Ovenisten 4; Slagers 61: Suikerwer kers 22; Wijnkooperskn. 7; Zoutzieders Zuivelbereiders 4; Ongesch. Voeding6arb. 32; totaal 22S. VrouwenNaaisters 13; Breisters 1; Win> keijuffrouwen 19; Kantoorpersoneel 41; Man. gelsters 2; Meesters hl de Rechten 1; Onder, wijzeressen 5; Boeflcbindsters 1; Kinderver, zorgsters 2; Serveersters 2; Teekenaressen 1; Verpleegsters 13; Huisel. diensten 172; Fabr, arbeidsters 29; totaal 302. Alg. totaal 4749; 20 Dec. 1934: 4239;'- 21 Dec. 1933 3541. Benevens 66 ged. werkloozen en 14 werk verschaffing. PROFITEERT VAN ONDERSTAANDE ZEER VOORDELIGE WELKE ARTIKELEN GESCHIKT ZIJN VOOR KERSTGESCHENKEN ONTBIJTLAKENS, In diverse 75 cm. lang gekleurde bloemdes- 07'/2 sins 130x160 cm. <r c GEBORDUURDE ZAKDOEK- JES (wit), 3 stuks in OCc luxe doosAJ WOLLEN MOUWSHAWLS, in de kleuren rose, bleu CQc en witv SLAAPZAKKEN met lange mouwen, prima flanel 89' BEBE JURKJES EN PAKJES, in diverse kleuren jt ac flanel, 95, 75, 4V RADIO FANTASIE WOL, voor dames en kinder- /[Cc kleding, 100 gram KUIPBLADEN met gegolfde rand en koperen ban- iLQc den voorO <r VULPENHOUDERS voor dames en heren 14 karaats /qc gouden pen QV TOILETSTEL (3 delig), spuit - poeder - parfum flacon) en 1 fles Eau de Cologne VOETZAKKEN, prima leer- doek en met wol ge- ^90 voerd LEDEREN THEEMUTSEN Q Cc keurige uitvoering +9 bijpassende aanvatter 15 c. 125 onze magazijnen zijn 1 MAANDAG 23 EN I DINSDAG 24- DEC. VAN 'S MORGENS 9 UUR TOT HANDWEEF TAFEL KLEDEN met franje, nieuwe dessins "920 120 x150 cm. I DAMES HANDSCHOE NEN im.suède,gevoerd leukslip-on mo del, div. kleuren WOLLEN HEREN SOKKEN, In moderne fantasie OQc dessins per paar X if ONTBIJTLAKENS m.gekleurde rand, om zelf te bor- 445 duren 130x160 cm. DAMES KOUSEN, matzijde, zeer fijn weefsel, in ÖQc de nieuwe kleuren ©4^ ZIJDEN HEREN SHAWLS, met de moderne nop- CAc dessinsOV DAMES KRAGEN, div. model len, van crêpe geor- OQc gette, matzijde, enz. 3 V JANITA DEKENS, medaillon dessins, zware kwal., 495 150x200 cm. 1 DASSEN PERSEN met dub bele schroefsluiting, QEc mooie uitvoering f3 THEELICHTJES, haardmodel. prima nikkelen uit- *|45 voering 1 BEDRUKTE BEDSPREIEN, aparte kleuren en des- sins 150 x 200 cm.V/ c GUMMI WARMWATERKRUI KEN met schroefslui- ting en reserve ring ETUI met 12 GEBAKVORK JES, waaier model, CQc MOLTON DEKENS, geheel wit, 2 pers. 1 25 x 1 75 cm. mooie kwaliteit y* iedere middag wordt van 3-6 uur stemmige Kerstmuziek zowel in de Passage als in 't trappenhuis ten gehore gebrac ht. Onze verkoop afdelingen zijn smaakvol versierd. itMI"WfTFHHiMiMi LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6