Jlirtuur gjrihsriji* (ütmrant HAN D CfvHANDiwt ^0^ Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken OPLOSSING OF UITSTEL? EBERTO-schoenen UO abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77* ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 NO. 5661 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang a&bertentiepripm: Van I tot 5 regels 1.177* Elke regel meerf 0.22'/» ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 7» Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau V wordf berekend0.10 ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 De gedwongen concentratie Het was wel een bijzondere situatie in de Tweede Kamer. Een onderwijs- voorstel van het Kabinet, dat in groote meerderheid tot de rechterzijde behoort en verdedigd door een overtuigd voor stander van de bijzondere school, werd hartelijk door de linkerzijde bejubeld en zoo al niet heftig, dan toch hoogst ern stig door de rechterzij de bestreden. Hieruit trekke men onmiddellijk de belangrijke conclusie, dat het Kabinet zich van geen kwaad tegenover het Bij zonder Onderwijs bewust kan zijn. Dit noopt tot voorzichtige en milde beoor deeling. De Minister-president heeft einde 1934 in een ernstig betoog het Bijzon der Onderwijs bezworen om toch tot Vrijwillige concentratie over -te, gaan, omdat de Regeering anders door de nood der tijden genoodzaakt zou zijn dwingend op te treden. Niet ten on rechte en niet zonder hartstocht heeft meer dan één spreker ter linkerzijde zich op deze toezegging beroepen. Alleen maar, men heeft daarbij te weinig nadruk gelegd op de toevoeging, dat het natuurlijk volgens objectieve normen zou gaan en de fout van het Kabinet was dan ook alleen, dat het zich hierin blijkbaar heeft vergist, ook al onder de aandrang der drie „link- dche" ministers. Dit kon gemakkelijk, omdat reeds meermalen deteischen waren verzwaard voor de stichting van scholen en men nu al te gemakkelijk ging meenen, dat ook bestaande scholen aangetast konden worden. De tweede kardinale fout was, men nü pas concentratie mogelijk maakt door vergoeding te geven. Zelfs in de vrijzinnige pers werd hierop gewezen en er was dus alle reden nog even af te Wachten. De derde, meest ernstige fout was. dat „willekeur" van den Minister in de plaats komt van de wet. De voorstan ders van het Bijzonder Onderwüs heb ben op dat punt te veel droeve ervaring om- dit kwaad niet uit alle macht te be- strijden. En zoo ontwikkelde zich ziender- oogen het conflict, dat gistermiddag door de Regeeringsverklaring een voor- loopige oplossing vond. Deze Regeeringsverklaring, welke de lezer elders in dit blad vond of vindt, heeft indirect iets meegedeeld over het. drietal vrijzinnige ministers, dat niet voor hun onbevangenheid pleit. Zij heb ben zich nl. homogeen verklaard met de agitatie in het land, welke het voorstel de, alsof de Openbare school onredelijk in de verdrukking kwam. Men versta ons wel. Wij zelf hebben zeer positief op gevallen gewezen, waarbij een Openbare school o.i. ten onrechte werd opgehesen. En we jui chen het daarom toe, dat de Regeering die dubieuze beslissingen nog eens zal be- en misschien her-zien. Maar, dit waren uitzonderingen. In 't algemeen behoeft men niet te vree zen, dat de departementale administra tie partijdig tegenover de O school zal optreden. De vrijzinnige ministers, die met ont slag dreigden, als de beruchte para graaf werd afgestemd, zullen goed doen naar een objectief oordeel over de casus-positie te streven. Laat de mengde commissie maar eens onbevan gen het vraagstuk der kleine scholen in 't algemeen bekijken, dan vreezen wij de conclusie niet. Natuurlijk verheugt het ons ten zeer ste dat het Kabinet voorloopig een mo dus vivendi gevonden heeft en wij we ten dat vooral in de vrijzinnige minis ters te waardeeren. Want een Kabinets crisis heeft onder de huidige omstan digheden onmiddellijk zoo kwade gevol gen voor heel ons economisch leven. dat we dit gevaar zoo lang mogelijk dienen te bezweren. Overigens zou het thans al tot een zeer ingewikkelde situatie moeten lei den. Rechtsche ministers zouden om een conflict over de rechten der Bij zondere school door de rechterzijde tot aftreden worden gedwongen. Een zoo gewrongen verhouding als we nog nooit hebben beleefd. Vandaar ook, dat wij van meetaf hebben geadviseerd: bespaar ons land en volk, ons Christenvolk vooral, deze ramp. Maar, wat nu? Het conflict is niet opgelost. Er is slechts voorloopig uit stel. Er moet gezocht worden naar een uitweg. Dat deze niet gemakkelijk te vinden is, blijkt voldoende uit het feit, dat hij na lange voorbereiding en overleg niet is gevonden. Tijdens de discussie wer den we zelfs door een onaangename verrassing bedreigd, omdat de toenade ring absoluut onvoldoende was. We staan daarom vrij sceptisch tegenover de vraag of de commissie, dan wel de Regeering spoedig een be vredigende oplossing aan de hand zal doen. De verklaring acht zelfs een on gewijzigde herindiening van paragraaf 12 niet onmogelijk. Dit moet voorkomen. Het beste ware, dat het Bijzonder onderwijs die oplos sing zelf bracht. De Regeering zin speelt daarop ook, als. ze zegt, dat pa ragraaf 13 der nu aangenomen wet de vrijwillige concentratie sterk kan sti- muleeren. Kort en goed legt de Regeerings verklaring een dure en zware plicht op het Bijzonder Onderwijs. Er is gezegd: wij willen wel concentreeren, maar het gaat tot heden niet. We kunnen waar borgsommen en gebouwen niet zonder meer wegwerpen. Dat behoeft thans niet meer. Er is een behoorlijke regeling. Het Bijzonder Onderwijs dient nu te toonen,-dat het zijn vrijheid waard is. Een vrijheid, waarvoor men met kracht, zelfs tegen over bevriende ministers mag opkomen, doch die ook verdiend en desnoods .vrij willig beperkt moet worden. Dat is de groote les welke dit debat i deze voorloopige oplossing ons bracht. Mocht op korte termijn blijken, dat het Bijzonder Onderwijs zich geen zelf beperking weet op te leggen en daar voor offers wil brengen (offers, welke trouwens enkel versterking geven), dan zou zijn schuld groot zijn; geheel afge zien van de vraag of op grond daarvan de Regeeringhet recht zou hebben dwingend in te grijpen. Vooral de besturen onzer Christelijke scholen hebben zich wel van deze waar heid te doordringen. Hun roeping zwaar, doch mooi. Hun opgave is: door doelmatige en principieel gewenschte concentratie de Regeering steunen en eigen kracht versterken. DRA.A.L. RUTGERS Benoemd tot lid van den Raad van State Bij Kon. Besluit van 20 December is, met ingang van den dag, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, be noemd tot lid van den Raad van State dr. A. A. L! Rutgers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Br ï- L. Rutgers Het nieuwe lid van den Raad van Stale, dr. A. A L. Rutgers, is een zoon van wijlen prof. dr. F. L. Rutgers, destijds hoogleer* in de theologie aan de Vrije Universiteit, is 24 Juli 1884 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Vrije zoowel als aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en promo veerde te Utrecht, waar hij assisten in de zoölogie bij prof. Hubrecht en in de botanie bij piof. Went was. in 1910 tot doctor in de botanie op een proefschrift „De invloed de' temperatuur op den praesentatietijd bi; geotropio". Direct na zijn promotie vertrok dr. Rut gers naar Ned.-Indië, na 14 Nov. 1910 in het huwelijk te zijn getreden met een dochter van den oud-gouverneur-generaal wijlen staatsraad A. YV. F. loenburg. In Indië was hij werkzaam in het laboratorium van het departement van Landbouw, waarna in 1917 zijn benoeming volgde tot directeur van het proefstation van de Alg- Ver. van Rub berplanters ter Oostkust van Sumatra. Ir* 1923 vertrok dr. Rutgers van Medan naar Buitenzorg, waar hij den heer Sibinga Mul der opvolgde als directeur van den Land bouw. Dr. Rutgers was een gezaghebbend lid van den Volksraad. In 1928 werd hij benoemd tot gouverneur van Suriname, welke hooge ambt hij tot 1933 bleef vervullen. Na zijn terugkeer in Nederland werd de heer Rutgers in 1933 voor de A.-R. partij ge kozen tot lid van de Tweede Kamer, als hoedanig hij thans nog zitting heeft. Dr. Rutgers is ridder in de Orde var Nederlandsche Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. ONTSLAG GEHUWDE ONDERWIJZERES Amendement-Suring door Tweede Kamer goedgekeurd Gistermiddag heeft de Tweede Kamer het Amendement-Suring tot ontslag van de gehuwde onderwijzeres met 58 tegen 37 stemmen goedgekeurd. Vóór stem den de A.R.. C.H.. R.K.. S.G.P. en de heeren Van Houten (C.D.U.), Wester man (Nat. Herstel) en Arts (K.D.) Het subamendement de Vries-Bruins. on aan de ontslagen gehuwde onderwijze res wachtgeld te verleenen, werd met 64 tegen 3 stemmen verworpen. DE UTRECHTSCHE BEGROOTING AANGENOMEN Groote eensgezindheid in den Raad Offers door Gemeentepersoneel en burgerij (Van Utrecht schen redacteur) firma WED. J. P. van BOMMEL MOERGESTEL Prompt om elf uur het gewone slui tingstijdstip van avondvergaderingen, is de Utrechtsche gemeenteraad gisteravond gereed gekomen met de behandeling van de gemeentehegrooting voor 1936. Negen tien zittingen heeft de behandeling geduurd Het vorige jaar was dit vijftien zittingen, zoodat de debatten langer geduurd hebben De nestor van den Raad de a.r. he-M Vermooten heeft dit Ln zijn dankwoo-d aan het slot der vergadering tot den Voor zitter gesproken aldus verklaard, dat cr een nieuwe raad en een nieuw college van W. was, en dat ook de jongeren on der de raadsleden „mee wilden kwink«: leeren." Over het algemeen kunnen we zeggen, Is de toon van de debatten waardig en zake lijk geweest. Een enkele maal dreigde een» een incidentje, zooals gistermiddag nog even toen de heeren de Boer (lib.) en Ploeg (s.d.) elkaar minder vriendelijke woorden toevoegden. Maar dit waren toch uitzonde ringen. Als men bedenkt, dat de verschil lende partijen in den verkiezingstijd fel tegenover elkaar gestaan hebben, en ook bij de wethouders verkiezing de zaken niet altijd even vlot liepen, dan mag men er verheugd over zijn, dat de verhouding tus schen den raad en het college van B. en YV. zoo uitstekend is gebleken. Het gemeentepersoneel heelt een veer moe ton laten; op de ambtenaren is vijf Dro cent gekort, de werklieden krijgen twee uur minder loon en zullen ook twee uur min der werken. Voor net lagere politiepers-»- neel is de korting gesteld op 2V2 procent, voor de inspecteurs tweede klasse op 3 De burgerij heeft ook een veer moeten laten. De belastingen moesten worden op voerd. De maatregel, dat Utrecht in een an- deere klasse geplaatst werd voor de gt. meentefondsbtjlasting, en dat het aantal opcenten op de personeele belasting ver hoogd werd, is zeer pijnlijk te noemen voer groote groepen van de bevolking weJte met zeer veel moeite de zware belastingen opbrengen. Bezuinigingen werden getroffen, welke eveneens offers voor de burgerij beteeke- nen. Maar elke medaille heeft toch keerzijde en de donkerste wolk heeft nog een lichten rand. YVant van rechts zoowel als van links is ten aanzien van het on Ier wijs uitgesproken, dat bezuiniging gee braak beteekent, en dat men ODdanks sobering de kern weet te behouden, ja, dat door de bezuiniging men vaak zelfs wezenlijke en essentieele van het onderwijs te meer te benaderen weet De Raad heeft zonder hoofdelijke stem ming de begrooting goedgekeurd. De man van gemeentebelang schaarde zich aan de zijde van den communist en samen vroegen en verkregen ze aanteekening dat ze tegen de begrooting waren geweest Maar de an dere raadsleden hebben eenparig, zon iel stemmen, hun goedkeuring aan de begroo ting gehecht Moge het gemeentebestuur: de burgemecs ter, de wethouders en de gemeenteraad, in hun zware taak Gods zegen ondervinden. En laten de burgers, die bidden leerden, steeds bedenken, dat meer dan ooif ii zen tijd de overheid het gebed, waarop zij recht heeft, zoozeer behoefti DE BEZUINIGING BIJ HET ONDERWIJS door Tweede Kamer aanvaard Wetsontwerp Gistermiddag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs met 71 teger. 22 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden S.D.A.P., C.P. en de heer Sneevliet. Zooals bekend, is par. 12 van het ontwerp ingetrokken. De Kamer is tot 11 Februari 1936 uiteengegaan. DE LOONSVERLAGING TE ROTTERDAM Met groote meerderheid van stemmen aangenomen Gisteravond heeft de gemeenteraad van Rotterdam met 40 tegen 5 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om op de salarissen van het gemeentepersoneel 5% verlaging toe te passen. Vóór stemden de sociaal-democraten, de rechterzijde liberalen. Tegen twee middenstanders, de communisten en de rev. socialist. De uitbreiding van den kindertoeslag, voorgesteld door de rechtsche raadsleden berusten bij de Ministers van Onderwijs, werd met 17 tegen 28 stemmen verworpen. K. en W. en Financiën. CONCENTRATIE VAN BIJZ. SCHOLEN Staatscommissie in den geest van de vroegere Padficatie-Commissie-Bos Ldding bij Ministers Slotemaker en Oud HET NEDERL.-AMERIK. HANDELSVERDRAG Gister te Washington geteekend Onvoorwaardelijke meestbegunstiging tusschen beide landen vastgesteld Op 20 December 1935 heeft te Washington de onderteekening plaats gehad van een handelsver drag tusschen Nederland en de Ver- eenigde Staten van Amerika. De onderteekening geschiedde voor Nederland door den heer A. Th. Lamping, Directeur van de Han- delsaccoorden, voor de Vereenigde Staten door den heer Cordell Huil, Secretaris van Staat. Bij dit verdrag zijn de Neder- landsch-Amerikaansche handelsbe trekkingen, voor wat het goederen regiem betreft, in vollen omvang geregeld. De scheepvaartbetrekkin gen blijven geregeld bij. het verdrag van 26 Augustus 1852. Voor de eerste maal wordt bij dit han delsverdrag de onvoorwaardelijke meest begunstiging in het handelsverkeer tus schen beide landen vastgelegd. Daarne vens heeft de Amerikaansche Regeering voor 52 Nederlandsche en Ned.-Indische uitvoerartikelen de invoerrechten ver- i en voor 24 andere de invoerrech ten of den vrijdom van invoerrecht ge consolideerd. Voor 26 artikelen heeft Nederland een verlaging van 50 pet. van het Amerikaansche invoerrecht verkre gen, hetgeen het maximum is, waartoe President Roosevelt bij de volmachtwet gemachtigd werd. Daartegenover wor den in Nederland voor een 35-tal Ame rikaansche uitvoerartikelen de invoer rechten resp. de vrijdom van invoerrecht geconsolideerd, terwijl in Ned.-Indië voor 17 Amerikaansche artikelen het huidige tarief van invoerrechten wordt vastgelegd. Daarnaast zijn eenige mono polieheffingen in Nederland verlaagd of geconsolideerd, terwijl een regeling werd getroffen betreffende de mogelijkheid van aankoop hier te lande van Ameri kaansche tarwe en tarwebloem. Tenslotte regelt het verdrag uitvoerig het contingenteeringsregime. ©e bepalingen van dit verdrag, dat voor drie jaren is gesloten en zoowel voor Nederland als voor de overzeesche gewesten geldt, zullen op 1 Januari 1936 voorloopig worden toegepast, in afwach ting van de definitieve inwerkingtreding Deze is afhankelijk aan Nederlandsche zijde van de goedkeuring door de Staten- Generaal en van de bekrachtiging door de Koningin en aan Amerikaansche zijde van de goedkeuring door den President der V. S. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen, de Staatscommissie, waarop de minister-president gistermiddag in de Tweede Kamer doelde, en welke tot taak zal hebben te onderzoeken of een wette lijke regeling mogelijk is om de concen tratie van bijzondere scholen te bevor deren, samen te stellen in den geest van de vroegere pacificatie-commissie-Bos, met dien verstande, dat de leiding VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Be Tweede Kamer heeft het ontwerp in ake de bezuiniging op de uitgaven voor het. Onderwijs aangenomen. Be Rotterdamsche Gemeenteraad heeft d& voorstellen over de verlaging van loonen en salarissen aangenomen. Verschenen is de Memorie van Antwoord in de Eerste Kamer over het Ontwerp. Warenwet. In het noorden van Abessinië duren de gevechten voort, terwijl volgens geruchten niet alleen ten N. van Takazze gestreden vordt, doch eveneens in de nabijheid ran Makailé. Be Londensche Vlootconferentie is ver daagd tot 6 Jan. a.s. Er werden nog geert, resultaten bereikt. Engeland zou thans verschillende Middel- landsche Zeestaten hebben gepolst over een eventueel aewapend ondersteunen der sanc- tiepolitiek, zoo nl. Italië de Britsche vloot zou aanvallen. Te Washington heeft de onderteekening plaats gehad van een handelsverdrag tus schen Nederland en de Vereenigde Staten. Ruwe Huid J piigartl Ruwe Handen Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot officier in d je-Nassau W, Poortman te Ro medaille tn zilver, verbonden Oranje-Nassau is verleend aa te Willemsoord. Benoemd is Orde van Oranje-Nasi ïmelln. dienet land" en H.M. „N: ihikking geste gerlljke retgevii sijn 23 Dec. a-s. 1 voor de Ned. B> _evoegd als adjun G J Scholten te Rotterdam. STAATSCOMMISSIE NEDERL. BURGERL. WETGEVING iT registratie en domeinen G i-erplaatst van Olrschot nasit ;er J T ter Marsch van Weert H C Mai RAAD VAN ARBEID noemd js tot werkgever-lid van den Raaxï Arbeid A H Vegter te Rotterdam. aan J Mastenbroek is tot ridder in de M P Gouverne, te Op het werk in werkverschaffing op deiï Persingschendijk bij Ubbergen is bij hei opvijzelen van een locomotief op den; gladden wee de. dommekracht uitgegleden* Daarbij is de zwengel den arbeider J. K. uit Groesbeek tegen het hoofd geslagen. De man is met een schedelfractuur naar het SL Canisiusziekenltuis te Nijmegen ver* voerd. VAN BRUG GEVALLEN Toen gisteravond de trein uit N ij m e g eif voor een onveilig signaal moest wachten, meenoe zekere mej. v. K. uit Oeffeit, dat zij bij het station Beugen was aangekomen en stapte uit. Voordat zij haar vergissing bemerkte was de trein reeds vertrokken. \;ermoedelijk besloot zij toen naar dit station verder te loopen, en is toen door de duisternis misleid, van de vier meter hooge brug over een viaduct gevallen. Zij kwam op den straatweg terecht en werd ernstig gewond opgenomen. Zij is naar het ziekenhuis te Cuyk overge bracht. Gebleken is, dat zij een pols en bei de beenen heeft gebroken, benevens ver schillende kneuzingen heft opgeloopen. DE ONTPLOFFING VAN DE TANK Naar wij vernemen heeft de Hoofdinspec teur der Arbeidsinspectie een onderzoek in gesteld naar aanleiding van de ontploffing der olietank op het bedrijf van den kweeker L. Staalduinen te N a a 1 d w ij k, en waarbij de 19-jarige A. Keizer werd gedood. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de tanK geen constructiefouten vertoonde, en alles in goede orde zich bevond. Hoewel de tank aan de bovenzijde geopend was, schijnen zich toch zooveel gassen t« hebben ontwikkeld, dat een explosie is ge volgd, hetgeen K. het leven heeft gekost. Hebt gij wat te zeggen in Uw huis of niet? Ja toch zeker? Maar hóe zit het dan hiermee? Gij zegt: Geen bioscoop in mijn huis, geen Zondagssport, geen dancing-nieuws, niet wat het tooneel brengt, enz. Maar dagelijks komt er een dit alles in Uw huis brengen. Die trekt zich van U niets aan. Die ondermijnt stiekum heel Uw goed bedoelde Christelijke opvoeding. Maar zijt ge dan geen baas in Uw huis? Men zou haast zeggen van niet. Want die gevaarlijke vreemdeling stoort zich aan U niet, engij betaalt hem ook nog voor zijn „diensten". Zoo hebt gij de neutrale krant nooit bekeken misschien. Maar toch is het immers zoo? En nu nog eens? Wie is baas: U of de krant? Kan de wereldsche krant in Uw huis nu letterlijk alles maar inbrengen wat ze wil? Neen toch zeker? Wees baas in Uw eigen huis en zeg: by my in huis de Christelyke krant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1