(US fimcduwdje POKON VOOR DEN INKOOP VAN SLACHTVEE ROTTERDAMSCHE VEEMARKT FIRMA A. ZWAAN JR.N.V, De Centrale Landbouw- onderlinge en de Tuinbouw-onderlinge De Centrale Landbouw-Onderlinge is in 1909 geeticlit en haa.- 25-jarig bestaan is in ihet vorig jaar herdacht. Het waren de maatschappijen van Landbouw en Land- bouwgenootschappen in de verschillende provinciën, die samenwerk, en om tot haar oprichting te geraken. Doel der oprichters was, aan de in dienst der leden zijnde land arbeiders, wanneer dezen door een bedrijfs ongeval zouden worden getroffen, uitkee- ring le verzekeren op deuzellden voet als de Ongevallenwet 1901 ten opzichte van de industrie-arbeiders deed- Van den aanvang af, hield men goed voor oogen, dat een on derlinge organisatie, dj.e de vrijwillig tot stand gebrachte be dr ij fs-onge vallen verzeke ring op onberis pelijke wijze zou uitvoeren, een maal, als tot wet telijke regeling dezer verzekering zou worden be sloten, een goede kans maakte, ook met de uitvoe ring dezer wette lijk geregelde ver zekering te wor den belast. Voor de uitvoering der sociale verzeke ring in het land bouwbedrijf was een organisatie noodig, die de bij die verzeke- Dt. F. E. POSTHUMA, ring belangheb President-Directeur van benden in de ge- de Centrale Landbouw- legenheid stelde, OrtAerlinqe en de Tuin- aan haar uitvoe- boiiw-Onderlinae, ring daadwerke lijk deel te ne men- De Land bouw- Onderlinge be «ikte dit door haar over het geheele la; d verspreide Plaatselijke Ongevallen- Cc nmissies, waaraan een belangrijk deel vs i de uitvoering is toevertrouwd. Samen ttut de Tuinbouw-Onderlinge, welke even eerder was geslicht en evenals de Centrale Landbouw-Onderlinge het voeren van haar administratief en geldelijk behe.er had op gedragen aan „Centraal Beheer" heeft de Centrale Landbouw-Onderlinge baanbre kend werk gedaan. Het doel. dat aan de oprichters voor oogen had ges'aan. werd volkomen bereikt Op 1 Mei 1923 trad de Land- en Tuinbouw Ongevallenwet in werking, die zich geheel aansloot bij de denkbeelden, waarvan de stichters tier Centrale Landbouw-Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge waren uitge gaan. Onder de acht Bedrijfsvereenigingen, die ter uitvoering der Land- en Tuinhouw-On gevallenwet werkzaam zijn, nemen de beide genoemde organisaties een zeer belangrijke plaats in. De Centrale Landbouw-Onderlinge bestaat uit Hen provinciale afdeelingen (Frlesche Landbouw-Onderlinge, Groninger Landbouw Onderlinge, enz-) en een afdeeling, de Zui- EN GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen en het gebruik van 40 ct.per llesch bij de Bloem en Zaadwinkels Vraagi echter niet naar kunstmest, doch naar POKON vel-Onderlinge. Bovendien zijn er eenige dl- rect-aangeslotenen (Nederlandsche Heide maatschappij; Staatsbosch beheer; Kroon domein, enz.). De kosten der ongevallen blijven voorzoover de eerste zes weken na het ongeval betreft voor rekening der be trokken afdeeling of voor den direct-aan- geslotene. De kosten der verzekering naaf loop der eerste zes weken en die van blij vende uitkoeringen worden door alle ledep gezamenlijk gedragen, met dien verstande, dat elke afdeeling daarin jaarlijks bijdraagt naar rato van het in de laatste tien jaren werkelijk gebleken risico. Aan de oorspronkelijke gedachte, dat on middellijke medewerking der belangheb benden aan een vlotte behandeling der on gevallen ten goede moet komen, is streng vastgehouden en nog altijd vinden zoowel de Centrale Landbouw-Onderlinge als de Tuinbouw-Onderlinge hun kracht in de medewerking der reeds genoemde plaatse lijke organen, waarin naast werkgevers ar beiders zitting hebben. De leden dezer plaatselijke commissies worden door de afdeelipgsbesturen benoemd Dat zoowel de besturen der Bedrijfsvereeni gingen als die van haar afdeelingen voor de helft bestaan uit werknemers, door den Minister aangewez^> achten wij bekend. De Tuinbouw-Onderlinge heeft geen afdeo Hngen, zoodat bij deze organisatie «le Plaat selijke Ongevallen-Commissies onmiddellij! ressorteeren onder het bestuur der Tuin bouw-Onderlinge zelf. De Centrale Landbouw-Onderllng telt thans ruim 32.000 leden met een aangeslo ten loonbedrag van rond f 47.000.000.de Tuinbouw-Onderlinge ruim 7000 leden met een loonbedrag van f 15.250.000. Zoowel de Centrale Landbouw-Onderlinge als de Tuinbouw-Onderlinge hebben voor den patroon, diens echtgenoote en kinderen de gelegenheid opengesteld om vrijwillig aan de verzekering deel te nemen. Een groot aantal werkgevers maakt daarvan gebruik. Naast de Centrale Landbouw-Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge werden in 1929 ter uitvoering der Ziektewet gesticht de Centrale-Landbouw-Ondeelinge II en de Tuinbouw-Onderlinge II. De administratie van deze bedrijfsvereenigingen wordt ge voerd door de Centrale Landbouw-Onder linge, respect- de Tuinbouw-Onderlinge Daarmede is bereikt, dat dezelfde organen, welke bij de uitvoering der bedrijfs-onge- vallenverzekering hun sporen hadden ver diend, ook ter uitvoering van de ziekte verzekering konden worden benut. Wij noemden reeds de coöperatieve ver eeniging „Centraal Beheer" aan welke zoo wel de Centrale Landbouw-Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge het voeren van haar administratie hebben opgedragen. Door haar aansluiting bij „Centraal Be heer" traden de Landbouw-Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge in den kring van hoogst belangrijke or^anisa'ies, die in „Cen traal Beheer" vereenigd zijn. Wij noemen daan.'an nog de Centrale Werkgevers Ri sico-Bank, Zee-Risico, de Federatie van Be drijfsvereenlgingen, Pensioen-Risico, Wet- Risico en Molest-Risico. Bij de voorberei ding en bij het tot s'and komen van sociale wetten zijn het vrijwel dezelfde vragen, die belanghebbenden uit de kringen van hi- dustrie en handel, van land- en tuinbouw, van zeevaart en zeevisscherij bezig houden. Door samengaan van de genoemde orga nisaties in „Centraal Beheer" is het moge lijk geworden, gemeenschappelijk te wer keri aan de behartiging van gelijksoortige belangen. Daarbij kan de eene organisatie zich de ervaring, door een ander eerder al bereikt, ten nutte maken. Wie lid is van de Centrale Landbouw- Onderlinge of van de Tuinbouw-Onderlinge heeft derhalve de zekerheid, dat zijn belan gen voor zooveel de regeling der sociale verzekering betreft geheel samettloopen met die van de duizenden werkgevers, die el kaar in één van de bij „Centraal Beheer" aangesloten organisaties ontmoeten. NaCoVo-vergadering Eerste bijeenkomst te Roermond De eerste wintervergadering van het Na tionaal Comité voor Voederbouw (NaCoVo) zal gehouden worden op Maandag 23 Decem ber a-s. in het Lanohouwhuis, Neerstraat 11 te Roermond. De vergadering is toegankelijk voor alle belangstellenden. Opening 11.45. Na dc opening zal 1. Ir. J. W. Dewez, Rijkslandbouwconsulent een overzicht geven van den stand van de voederbouw in Limburg. Indien de tijd het toelaat zal dezelfde spreker mcdedeelingen doen over de teelt van serradella. Van 1314 uur worat de vergadering ge schorst voor het nuttigen van een koffie maaltijd. Daarna worden de volgende punten aan de orde gesteld: 2. De diëteiische waarde van groenvoeder en silaten, inleider Prof. Dr. B. Sjollema te Utrecht 3. De noodzakelijkheid van goedkoope groen voederanalyses. Inleider Ir. R v. d. Ven te Didam. 4. De plaats van voederbouw in het land bouwbedrijf. Inleider de heer M. v. d. Broek te Boxtel. 5. Inkuilen met toevoeging van suiker, on- dermelk en wei. Inleider Ir. J. van Laarho ven te Kaalte. 6. Wisselbouw. Inleider de heer R W. Jans sen te RoosendaaL 7. Grasmengsels. Inleider de heer M. J. Dings te Roermond. De vergadering wordt om 17.30 gesloten. Mocht in verband met de te houden gedach- tenwisselingen de tijd onvoldoenae blijken, dan zaJ de behandeling van een of enkele punten tot een volgende bijeenkomst moe ten worden uitgesteld. Hot is de bedoeling de punten genoemd onder 1, 2 en 6 in ieder geval te behandelen. De Voorzitter van het Nacovo, C BROEKEMA. Marktoverzlcht (Medegedeeld door het Oentr. Bur.) Voerartikelen. Door het bericht aan het eind van de vo rige week, dat de Argentijnsche Regeering de minimumprijzen voor tarwe en lijnzaad had verhoogd, stegen de prijzen van de voe- dengraaen hier eveneens. Heden echter is de reactie weder gekomen, toch zijn de prijzen nog iets hooger dan voor het bekend wor den van dezen maatregel. De prijzen voor maïs zijn zoowel voor stoomende partijen als op aflading gelijk, zoodat de kleine pre mie, welke bedongen kon worden voor loco en spoedige partijen weder verloren gegaan is. De gerstprijzen welke eveneens Iets wa ren opgeloopen zijn beden weer onveran derd Tarwe is zeer vast gestemd; rogge iets hooger; haver onveranderd. De koekenmarkt ktsimerkte zich in de afgeloopen week door vrij groote activiteit. Er was veel vraag voor alle koeksoorten en soyaschroot, terwijl de prijzen zijn aange- troken. In inlandsche lijnkoeken en soya schroot is voldoende aanbod, doch inland sohe grondnotenkoek en soyakoeken zijn voor directe levering zeer schaarsch. Voorts is thans ook weer een partijtje sesamkoeken van Zwijmdreaht voor Dec.-lev. aam de markt. Meststoffen Stlkstofmeststoffen. De vraag uaar stikstof blijft aanhouden. Uit de door ons de vorige week gegeven verhoudingscijfers blijkt, dat de ammonium nitraten verreweg de voornaamste plaats inneemen. We kunnen hier nog aan toevoe gen, dat hierbij de kalkammonsalpeter de anxmonsalpeter S.M. tot een betrekkelijk klein deel heeft teruggedrongen. Het laat zich dan ook aanzien, dat, nu er tusschen deze beide soorten geen prijsverschil meer Is, de ammonsalpeter S.M. langzamerhand gaat verdwijnen. Hoogstens zullen degenen, die voor hun akkers niet erg op kalkhou- dende meststoffen gesteld zijn. er nog aan blijven vasthouden. In elk geval is deze meststof thans nog overal verkrijgbaar. Het verbruik van ammonsulfaaisalpeter, wordt elk jaar minder. Onzes Inziens is er feitelijk geen enkele reden om deze mest stof te handhaven, nu de zuivere ammoni umnitraten er zijn. Een ieder kan daarvan ammonsulfaatsalpeter maken naai harte lust door er zwavelzure ammoniak bij te ge ven, en dan hebben noch producenten, noch verkoopers, noch expeditie-bedrijven de on aangenaamheden van de onhandelbaarheid van dit artikeL Thomasmeel. Terwijl in de zgn. oude gebieden nog niet druk gekocht wordt, blijkt het, dat in verschillende streken, waar vroe ger weinig of geen thomas-meel gebruikt werd, dit jaar eeu vrij aardige vraag naar dit artikel bestaak Het gebruik in die streken gaat waar schijnlijk ten koste van superfosfaat. De andere gebieden hebben voor Decem ber reeds flinke hoeveelheden gekocht, doch zij zullen nog wel iets moeten bijkoopen. De navolgende cijfers zijn bekend: Uitvoerovarschot België Luxemburg Oct '35: 58.300 ton; April'OcL 35: 45y.300 ton Oct. '34: 75.755 ton; April/ucL '34: 503.000 ton Wat Nederland betreft geven wij do na volgende cijfers: Invoeroverschot Nederland Nov. '35: 38.100 ton; April/Ncrv. '35: 247.100 L Nov. '34 32.800 ton; April/Nov. '34: 185.400 L De invoer in ons land blijft zich dus zeer gunstig ontwikkelen. Wij meenen dan ook te mogen aannemen, dat het verbruik, hetwelk wij in het vorige seizoen op 358.000 ton berekenden, weer iets zal toenemen. In België bleef in de afgeloopen week de markt vrij vast. Boordvrij Luik was er nog één fabriek aan de markt doch deze trok haar offerten later weer terug. Op Charleroi is wel te koop, maar dt vrachten aldaar zijn door het hooge water ten zeerste gestegen. Noord-West-Frankrijk is voorloopig uit verkocht en ook van Lotharingen en Luxem burg komt nog vrijwel niets. Superfosfaat. Nog slechts enkele da gen en dan worden de najaarsprijzen terug getrokken. Wie dus spoedig superfosfaat kan gebruiken bestelle omgaand. Overigons is er op de markt weinig nieuws. Ontvangen geschriften Dit is de eerste en de oude getrouwe is na tuurlijk weer hartelijk welkom. De prijscou rant ziet, zooals we dat gewoon zijn, er keu rig verzorgd uit en bevat een groote keuze van de meest aanbevelenswaardige soorten zaden voor moes en bloementuin met aller lei bijzonderheden bij zoo goed als alle soor- Uitgave N.V. Vereen. Kalimaatschappij Heerengracht 342 te Amsterdam Dat dit boekje, gratis verkrijgbaar, reed» een vierde druk beleefde, zegt genoeg- Er is vraag voor. De menschen gebruiken het. En ze zullen er profijt van hebben Dat is zeker Natuurlijk is deze 4e druk geheel op de hoogte van den laatsten tijd gebracht. Van het ïnlichtingsbureau voor Kalkstik- stof te Glimmen (Gr.) ontvingen we twee nieuwe (gratis) uitgaven: 1. „Kalkstlks*.of", meer speciaal bedoeld als handleiding voor het landbouwonder wijs en voor den weetgierigen hoer. die in een kort overzicht tamelijk volledig over de kalkstikstof wil worden ingelicht en 2 „Een schoon gewas heeft de hoogste op brengst", een vlugschriftje, waarin in kort bestek het oordeelkundig gebruik van kalk stikstof voor onkruidbestrijding wordt be handeld. Zwaan'g zaden, prijscourant voor groenten- kweekers van Zwaan en Co te Delft Een der vele prijscouranten, die dezer da gen voor de zaadgebruikers in ons land be schikbaar zijn of worden gesteld. Kalenders Wij ontvingen een drietal kalenders, welke betrekking hebben op ons terrein en die dus op deze pagina even onder de loupe geno men moeten worden. Wij zullen ze noemen in de volgorde, waarin ze bij ons inkwamen. IS DE voor den slager DE MEEST AANGEWEZEN PLAATS Iedere slager vindt er eiken MAANDAG en DINSDAG het vee dat hij noodig heeft voor zijn zaak. Tevens de markt voor Veehouder en Veehandelaar Op de DINSDAGMARKT groote aanvoeren van gebruiks- en weldevee, slacht- en handelspaarden ZAADTEELT EN ZAADHANDEL ENKHUIZEN Onze fraaie prijscourant voor beroepskweekers of voor par ticuliere tuin bezitters op aanvraag gratis. ZADEN UIT EIGEN TELERIJEN Natonrkalender „Buitenleven", uitgave van A J Herwig le Bussum. Dadelijk op het eerste gezicht, doet deze kalender weldadig aan. Het schild is zwart met zilver in zoodanige verhouding, dat bet prettig aandoet: geen van beide kleuren overheerscht en beide werken evenwel me de tot een schoon geheel Gedistingeerd! Het blok zelf past zich daar heel goed bi- aan Elke week een nieuw blad maakt, dat ook zonder dat men een datum zoekt, vaak naar de kalender gekeken wordt, want de nfbcMireon ziin nrarhtig Ml» riin het fo to's op crèmekleurig kunstdrukpapier. Er zijn juweeltjes van fotokunst onder. Elk blad geeft nog ruimte voor notities. Maar dat zou haast ontsieren op zoo'n blad. Achtei het werkblad vindt men wat er te doen valt in de tuin of aan de kamerplanten. Een bijzonder mooie kalender Is het. die he. heel goed zal doen in het meest chique vertrek. De prijs is f 1.25. Turkenburgs tuin- en verjaardagkalender. Uitgave: Turkenburgs Zaadhandel. Vier keurig en kleurig versierde kwartaal bladen van prima kwaliteit kunstdrukkar ton De rand is frisch en fraai gekleurd en geeft zoowel als de afbeelding het meest ty pische van he' betreffend kwartaal weer. Voor elke maand wordt kort en duidplijk aangegeven wat er voor de zelftuinder te doen is Men ziet het met één oogopslag. *t Is een Drettige leerzame en buitengewoon artistiek uitgevoerde verjaardagkalenner. Praktisch omdat de kalender veel geraad pleegd zal worden en men dus geen ver jaardag zal vergelen Ze strekt de teekenares Bep Jordens tot eere en litho- en typografisch is het een bijna vol Neemt het zekere voo» het onzeker* en koopt BIJ ON] UW GLAS in de betere kwaliteit! 54 ruiten 51.5X3£ cm. 4.5(1 86 ruiten 59.5X 48.5 cm. Lóf 47 ruilen 59.5X38 cm. j L5D 94 ruiten 38 X29.5 cm. J i.54 120 ruilen 32.5 X 27 cm 6 f 45( 21 runen 141 X73 cnx a f 13.-« Dubbeldik alas - Kisten gratis - Niet frmd v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) maakt stuk werk. De kleurencombinatie is heel goed. Er gaat bekoring van deze kalen der uit. De prijs is 60 cent EamerPlan'kalenders, uitgave van Amsterdamsche Superfosfaatfabriek Utrecht Een maandkalenoer, die elke maand weer naast een weinig reclame vooi A. S. F. korrels en 'Jltrasuper (twee bekende pro ducten van deze fabriek) een heel mooie kleurplaal geeft van een onzer meest eel iet dp kamerplanten elke maand weer andere. Deze platen zijn naar origineels aquarellen van Jan Poon. die heel verdien stelijk werk leveri op dit terrein. Op de achterzijde komen voor bijzonderheden o«ef de afgebeelde plant, wat aard en verzor ging aangaat. Ook deze kalender zal in oe huiskamer niet misstaan en de achterzijde zal door de bloemenlievenden meermalen geraadpleegd worden. 307 Waar of ik verleden week gebleven ben/ Och, dat is te begrijpen, ik voelde mij zoo onwennig temidden van de Land- en Tuin bouwjeugd, dat ik als oud man, mij bij die jeugd el ij ke drukte maar achterbaks heb ge houden. Ik gunde ze graag de ruimte. Nog veel meer ruimte zelfs. Ze hebben bet verdiend, die land- en tuinbouwscholen. Heel veel goeds werken ze ulL wat nu niet dadelijk in stoffelijkheid is uit te drukken. Maar dat komt wel. We hebben heel andere tijden gekend en, zooals ik reeds meer op merkte, de tijd, dat men van „domme boer" kon spreken, is voorbij. Daarom zijn er nog wel enkele, hoor! En die maken, dat men nog wel eens die uitdrukking hoort. Maar dan generaliseert men. Dat is nooit goed. Zoo moet men ook niet, omdat we wezen op een bepaald geval van voederzout dat land- bouwzout bleek te zijn gaan generaliseeren dat alle voederzouten landbouwzouten zijn en veel te duur verkocht worden. Wat dit geval van twee weken terug aan gaat is het me weer eens duidelijk gewor den, dat men het NOOIT ALLEN NAAR DEN ZIN KAN MAKEN. Er zijn er geweest, die me naar dat geval vroecen om nadere inlichtingen, er waren pr, die mij dankbaar waren, dat ik eene Wat ik hoorde en sag, las en dacht, op reis en thuis had gewaarschuwd, door dit geval te noe men. Er waren onder de dankbaren zelfs onevredenen, die meenden, dat ik niet ge noeg op zulke gevallen wees. Maar er wa ren ook, neen, dat is niet goed gezegd, er was er één, die mij de huid heeft volge- scholden; omdat ik zoo iets aan het licht bracht. Daar had ik niets mee te maken werd beweerd, 't Ging de praatjesmaker niet aan ;vat prijs ergens voor gevraagd werd. Dat is nu eens niet geheel waar. want als ik vrees, dat mijn getrouwe lezers afgezet zullen of kunnen worden, dan is het mijn plicht als krantenschrijver en als vrind hen te waarschuwen. Maar daarom ben ik niet kwaad op zoo iemand .die kwaad op mij is. In de eerste plaats niet, omdat ik mij levendig indenken kan. dat iemand, die bij zoo'n product nauw betrokken is. en natuurlijk geheel te goeder trouw was, als hij dit product verkocht, het allerongenaamst vindt, wanneer hij ont goocheld wordt. Men kan dat vergelijken met iemand per ongeluk op een gevoelige likdoorn te trap pen. De getrapte likdoornbezitter kan dan ook even. heel fel. doch feitelijk onredelijk tp keer gaan tegen den inderdaad onschul- digen bedrijver van het leed. fn de tweede plaats kunnen wij ons natuur lijk niet alles aantrekken van wat tegen ons gezegd en geschreven wordt. Wij worden daartegen, gelukkig, in den loop der tijden gehard. Daarom niet ongevoelig. Ge moest maar eens gezien hebben hoe gevoelig ik was toen DE GOEDE SINT MIJ MIJN GELIEFD, DOCH ZOEK GERAAKT APPELTJE. HET VEENTJE, BRACHT. Ik had verleden jaar daar eens over gebab beld en mijn groot verdriet uitgesproken, dat ik die nooit meer zag en nog minder proefde, die fijne, kleine, lekkere, kleurige- geurige, duurzame appeltjes, de Veentjes. En zie, ik zou 5 Dec. juist naar huis gaan of de post bracht een groot gewichtig pak op ons bureau, geadresseerd: Aan de Praat jesmaker, bureau enz. Eerlijk gezegd, dacht ik eerst aan een grap en deed dus wat voor zichtigjes de touwen los en hej pak uit zijn windselen. Vooral toen een groote doos te voorschijn kwam, werd de spanning maxi maal. Voorzichtig het deksel open. Een brief. Verder open... acht, wat Ujn:„Veentje» riep ik uit Een met mij bewogen lezer van mijn praatjes had mij mijn verdriet willen laten verzetten en zond me een groote doos zoete appeltjes enhy had gemerkt dat ik bijenliefhebber was een pot honing Dat was me wat! Met het eerste appeltje, dat ik de volgende dag In mijn mond stak brandde ik mijn tong en gehemelte zoodat ik een poos geen praat kon praten. Eigen schuld! Ja, natuurlijk Doch houd je maar eens terug als men na jaren weer Veentjef op tafel ziet Maar honing is goed voor brandwonden wist ik en dat paste ik toe. Met succes. Altijd leuk te weten, dat wa» men schrijft de menschen ook wel of moet ik zeggen: ook wel eens bijblijft In elk geval deze zoete inval van mij verle den jaar, was er goed ingevallen en gaf mij een zoete genoegdoening. Zooals het mij een genoegdoening was te vernemen, dat ONS LAND, WAT DE STIKSTOF- BINDINGSINDUSTRIE AANGAAT, GEEN SLECHT FIGUUR maakt Volgens een Amerikaansch consulair be richt steeg de wereldcapaciteit der volgens het systeem-Fauser werkende installaties, tot niet minder dan 1223 ton synthetische ammoniak per dag. Ia al xjjn aoberheid geeft zoo'n cijfer wel een imponeerend beeld van de geweldige beteekenis der stikstofbin dingsindustrie in onze moderne samenle ving. Vergeleken bij 1932 is de dagcapaciteit met 144 ton gestegen. Het vervult ons met recht matigen trots, dat de twee Nederlandsche fabrieken, welke in het overzicht vermeld worden, (te Luiterade en te Sluiskil) daar van 30 ton voor haar rekening nemen. Dat is dns geen klein aandeel in de vooruit gang. Misschien mag ook van vooruitgang gespro ken worden op het gebied van onze export van stamboekvee. ENGELAND HEEFT NA 191S VOOR HET EERST WEER VEE. AFGENOMEN VAN ONS Dezer dagen zijn honderd eerste klas stam boekrunderen naar het Rijksquarantinesta- tion te Hoek van Holland gevoerd, om. na daar drie weken in observatie geweest te zijn, naar Engeland te gaan Het Engelsche stamboek heeft voor bloedverversching ge vraagd Nederlandsch vee te mogen invoe ren, wat toegestaan is. F.pn dag of tien hebben Engelsche autoritei ten van het Stamboek aldaar in ons land doorgebracht met het kiezen van fokvee. dat zii noodig hebben. Dit werd gekozen uit de fokcentra van het Nederlandsche en het Friesch rundveestamboek Zooiets is wel mooi te melden. Want in 1913 was het wel de laatste maal. dat we fokvee naar Engeland zonden, doch ook toen was het hij hooge uitzondering, 't Is een bewijs, dat de Engelschen ook onze veterinaire dienst vertrouwen Want vrees voor de ge zondheid van het Engelsche vee, was de re den. dal Engeland de buitenlandsche runde ren angstvallig weerde Wat de hygiëne betreft is het misschien we) eens goed te berichten dat KARNEMELK GOED TEGEN RHEUMATIEK ts. Althans volgens Schotsche bladen moet het dagelijksrh gebruik van ongeveer li ter karnemelk lijders aan rheumathiek ver lichting geeft Men meende zelfs dat, wan neer de voedingswaarde en de geneeskracht van kernemelk geneeskundig, wetenschap pelijk en bacteriologisch onderzocht en vastgesteld waren, het een nationale nood zakelijkheid zou zijn. om den zieken het nuttigen van karnemelk mogelijk te maken De landbouwer, zoo merkte men op. waar deert de karnemelk reeds lang als een kos lelijk bijvoeder voor zijn bedrijf. Gemeld werd dat reeds kleine kinderen, die aan rbeumatiek lijden, als karnemelk aan hun dagelijksch voedsel wordt toegevoegd. «?eii merkbare verlichting ondervinden Ver der is bewezen dat karnemelk oudere perso nen van rheumatiek heeft genezen, vóórdat deze ziekte een chronisch karakter had ge kregen. Al is dit nu een bericht uit Schotland, toch is het wel een onderzoek waard of er in kar nemelk een rheumatiek werende en bestrij dende kracht ts gelegen. Goedkoop rs het middel wel En prettiger dan het zich door bijen laten steken Wat overigens ook een goed middel moet zijn. Misschien soms erger dan de kwaal. Maar karnemelk is meteen voedingsmiddel En de voedt „U-goed reclame wordt tegen woordig druk gevoerd. Men meent wel, dat men VAN MELK DRINKEN DIK wordt. Doch dat volgens Dr. J. A. Tobey, Directeur van de gezondheidsdienst te New York niet waar In een radio praatje heeft hij volgens het officieel orgaan van de F. N. Z gezegd: In werkelijkheid wordt men van melk niet dik, tenzij men lijdt aan ondervoeding of be neden zijn normale gewicht Is en men zijn lichaam wil versterken waarvoor dit mees» Ideale voedsel dan met voordeel gebruikt kan worden Aan den anderen kant pchter zou melk ook den grondslag moeten vormen van elk verstandig vermageringsdi?et. Et de snreker vervolgde; „Melk verschaft ti practisch alle noodzake lijke voedingsstoffen in overvloed Zii geeft ze u. door een wijze en voorzien'gp natuur samengebracht in een vorm waarin rii di reef en o-emakkpMik gebru'kt Vimnen w»r den Melk ts hovenrti/»r. nie« alleen lekker van smaak, maar wordt ook hij de meeste meuschen geheel en vlug verteerd. „U behoeft geen kalf te zijn om van melk te genieten, want voor dit, in het mensche lijk dieet onontbeerlijke voedsel bestaat geen vervangmiddel Gebruik het daarom in rui me hoeveelheid in uw dagelijksch menu verschillig of ge slanker wilt worden of wenscht „aan te komen" of ten slotte alleei maar een versterkend voedsel wilt gehnii ken. dat zal helpen om u de kracht e uithoudingsvermogen van een goed et gevormd lichaam te doen behouden" Dit zei de Amprikaansche doctor Maar II wil er even op wijzen dat men ook niet ver geten moet de vitaminen die melk bevat. In Rusland schijnt nien niet veel melk t< drinken en daar gaat men VITAMINEF ABRIEKEN OPRICHTEN Het publiek is a! door het modewoord vet lekkerd op vitaminen en de fabrikantei maken daar natuurlijk gebruik van door vi taminebonbons, vitaminelevertraan en verkoopen. In Rusland pakt men de vitaminen nog „Amerikaanscher" aan dan bij ons staan op het oogenblik liefst zes vitamine fabrieken tegelijkertijd op het uitbreiding» plan (ongeacht wa« men reeds op dit bied presteert.) Twee bedrijven te Schtsrhel kowo zullen vitamine C uit dennenna extraheeren; tn Moskou zullen twee fahrie ken droge gist op vitaminp-D verwerken tn leningrad zullen twee ondernemingfi zich toelpggen op hef isoleeren van vitami ne D én R uit gist benevens van vitamine A nit wortelen Bovendien wordt de woordige vitaminefabrlek in Leningrad no; uitgebreid. Ga. zooals Ik, melk drinken, zoete appeltje (Veentjes) eten, honing gebruiken en hebt geen fahrieks vitaminen noodig Laat ik maar hpt voorbepld geven pn omda ik niet eten en praten kan, tegelijk ze, Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8