Aiün ac/kexuitk^ksfUeget DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland 'T FRANSCH-BR1TSCHE VREDESPLAN Definitief van de baan Na de storm van verontwaardiging, dio over de geheele wereld was opgestoken, toen bekend was geworden op welke wijze Laval en Hoare zich voorstelden, het Abes sijnsche geschil op te lossen, viel het te voorzien dat de Fransch-Britsche voorstel len te Genève een uiterst koel onthaal zou den vinden. De Britsche minister voor vol kenbondsaangelegenheden heeft in de bij eenkomst van den Volkenbondsraad dan ook aanstonds een verklaring afgelegd, waarin duidelijk naar voren kwam, dat Londen niet den minsten lust gevoelt, zich met zijn invloed achter dit vergelijk te stel len. Eden gaf de verzekering, dat het de bedoeling van de Fransclie en de Britsche regeering geweest was, dat de voorstellen welke te Parijs waren geformuleerd, eerst door Genève zouden moeten worden goed gekeurd, alvorens men ze in een d e f i n 1- t i e v e n vorm aan de belligerenten zou hebben voorgelegd. Konden de Volken bondsleden zich met deze voorstellen niet vereenigen, dan waren zij daarmede tevens van hun practische beteekenis beroofd, om dat zij dan niet geacht konden worden met de bedoeling van het Pact van den Bond overeen te stemmen. Intusschen wees Eden er verder op, dat de Baad de plicht heeft, pogingen tot verzoening in het werk te blijven stellen, om te geraken tot een recht vaardigen en eervollen Italiaansch-Abos- sij-nschen vrede. In Eden's rede kwam voorts op zeer dui delijke wijze uit, dat hij op geenerlei wijze er bij de beide strijdvoerenden op wilde aandringen, dat zij de voorgestelde bemid delingsbasis zouden aanvaarden, zoo deze voor hen niet aannemelijk zou zijn. Want zoo mocht blijken dat de voorstellen niet zoowel de instemming van den Volkenbond als van de beide partijen zouden kunnen krijgen, dan zou ook de Britsche regeering ze niet verder steunen. De verzoenings poging, door Engeland en Frankrijk geza menlijk ondernomen, zou dan als mislukt moeten worden beschouwd, en de Britsche regeering koesterde niet den wensch, deze poging voort te zetten. Minister Eden heeft dus duidelijk te ver staan gegeven, dat zijn regeering, ook tegen den schijn in, niets anders wenscht dan fair plav, en heeft deze verklaring van een platonische liefde voor Hoare's en Laval's geesteskind in zulke bewoordingen gekleed welke overigens van. tevoren door het Britsche kabinet zouden zijn goedgekeurd dat het achteraf niet hoeft te verbazen, dat Hoare er intusschen het bijltje bij neer heeft gelegd. Na Eden legde Laval eveneens een ver klaring af, dat voor elke regeling inzake Abessinië de goedkeuring van den Volken bond noodig was. Hij wilde thans niet op het verleden ingaan, doch zoolang Rome en Addis Abeba hun houding niet officieel hadden bepaald zou de Raad het wellicht juister achten, nog geen uitspraak te doen. Wolde Mariam heeft daarop als Abes- sijnsch gedelegeerde bij den Volkenbond het woord gevoerd, waarbij hij er nadruk kelijk op wees, dat wat hij ging zeggen niet moest worden beschouwd als een antwoord van Abessinië op de Fransch-Britsche voor stellen. De Abessijnsche regeering, aldus Wolde Mariam, heeft zich afgevraagd of de haar meegedeelde „voorwaarden" nu werke lijk ten doel hebben, aan de verdragschen dingen een einde te maken, of dat men een voudig het slachtoffer van deze schendin gen tot capitulatie wilde dwingen. De Pa rijsche voorstellen trachten onder het mom van een gebiedsruil Abessinië een gebieds- afstand op te leggen, of althans op gebie dende wijze aan te bevelen, hetwelk niet minder beteekent dan een aantasting van de politieke onafhankelijkheid van dit land en een schending van artikel 10 van het Volkenbondspact. Na deze redevoeringen heeft de voorzitter van den Volkenbondsraad de zitting ver daagd, uit overweging, dat nog geen defi nitieve" antwoorden van de beide betrokken partijen op de Parijsche voorstellen waren ingekomen. Neemt men in aanmerking, dat Abessinië niet voornemens is, zulk een ant woord in te dienen, alvorens het duidelijk de meening van Genève over de voorstellen heeft gehoord, dan lijkt het er sterk op, of men te Genève. door zoo wederzijds op elkanders antwoord te wachten, in een im passe is geraakt. Misschien is het op deze wijze doodloopen van de besprekingen te vens het definitieve einde van het plan Laval-Hoare, en zal men te Genève met de sanctiebesprekingen verder gaan, alsof er niets gebeurd was. Want het schijnt wel onomstootelijk vast te staan, dat de een maal getroffen sancties tegen Italië van kracht zullen blijven, zoolang zich geen nieuwe wijzigingen in den toestand zullen voortdoen. Groote onzekerheid daarentegen blijft heerschen over de vraag, of in de naaste toekomst ook verdere toespitsing van Italië's economische boycot zal moeten plaats hebben. Met name het vraagstuk van het petroleum-embargo blijft de leiden de kringen bezig houden. Misschien zal hierover meer licht vallen na de debatten, welke heden in het Britsche Lagerhuis over Hbare's Parijsche politiek zullen plaats hebben. Het plotseling terugtreden van den Britschen minister van buitenlandsche za ken heeft den toestand nog ondoorzichtiger gemaakt, dan deze reeds was, en alle voor spellingen, in de Britsche pers gedaan over den vermoedelijken loop dezer debatten hebben dan ook hun waarde verloren. Er zijn echter twee symptomen, die erop «luiden, dat wij internationaal opnieuw vöor een ernstige wending staan. Hoare's zoo onverwacht heengaan kon wel cen9 zijn grond vinden in een nieuwe wending der Britsche politiek, welke ten slotte wellicht toch nog een Volkenbondspolitiek tout prix zal blijken te zijn. Want behalve het terugtreden van Hoare is er nog een ander ding, dat de aandacht trekt, en dat is de koerswijziging van het leiding gevende or gaan der Britsche conservatieve partij. Wierp dit zich tot voor kort nog op als on vervaarde kampioen voor den door Hoare ingeslagen nieuwen koers, thans komt ook dit blad op deze houding terug en onttrekt het zijn steun aan de Parijsche plannen. ITALIË AANVAARDT IJZEREN RINGEN Een plechtigheid onder stroomende regen (Van onzen specialen correspondent) Rome, Woensdag. De dag van heden, waarop de Italiaan- scJie vrouwen haar trouwringen aan den staat hebben geofferd, zal lang in herinne ring blijven. Het was een droef en somber weer; de regen viel in stroomen. Desniette min begaven zich duizenden en duizend-n vrouwen naar het graf van den Onbekenden Soldaat, om hun goud daar aan het vader land af te staan. In het gedrang, dat ontstond, nadat de koningin haar gave had gebracht, vielen verscheidene vrouwen flauw, zoodat zij moesten woeden weggedragen. Vrouwen met babies, elegant gekleede jonge vrouwen, huismoeders, oude mannen, pasgetrouwdo paren en kleine kinderen verdrongen zich om de trappen naar het monument te be stijgen. Het was een oogenblik van groote venvar- ring en boven alles uit weerklonk het ge schreeuw van een fascistisch beambte, die de politie, welke in sterke afdeelingep stond opgesteld, bevelen gaf. Nederige oude vrouwtjes, wier haar ge heel was verregend, klommen de treden op en wierpen haar ringen in de urnen, waar uit wierook opsteeg. De urnen waren op hooge standaarden geplaatst, ver boven de hoofden van de schenkers, zoodat niemand zien kon wat geofferd werd. Een der vrouwen brak in tranen uit en vertelde, dat zij haar ring vijftig jaar lang had gedragen. IJzeren ringetjes van het allerprimitiefste maaksel werden in ruil gegeven. Sommige zagen er uit als gordijn ringen. De inzameling duurde den geheelen dag. Des middags raakte de hóeveelheid ijzeren ringen uitgeput en kregen de vrou wen in plaats daarvan een ontvangstbewijs De juweliers in Rome hebben goede (Ja gen beleefd, want welgestelde personen kochten een tweeden trouwring, om dien eveneens aan den staat af te staan. Giste ren werden tweeduizend ringen vërkochten eergisteren vijfhonderd tot duizend. Vanavond is er geen enkele vrouw in Italië, die haar trouwring draagt, want ook diegene, die de gehouden inzameling af keurden. hebben aan den oproep der regee ring gehoor gegeven. Ter erre van het feit, dat het thans een maand geleden is, dat de sancties worden toegepast, is vandaag toegang tot de bios copen verschaft tegen afgifte van stukjes metaal. Dit metaal zal versmolten worden tot trouwringen, die als inscriptie zullen dragen: „De 18de November". (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.) Een ernstig bajonet-gevecht aSn het Noorderfront Er zouden 7 a 8 honderd dooden zijn! Maarschalk Badoglio seint het volgende, 74ste legerbericht: Het gevecht, oat op 15 December is be gonnen tusschen de Mai Tiinsjet en de Deanbegina is in den loop van den lTcn beëindigo. Onze strijdkrachten hebben een Abessijnsche colonne aangevallen, welke een omtrekkende beweging had gemaakt naar den bergpas van de Dembegina. De Abessijnen werden na een hevig bajonet- gevecht verspreid. De vijandelijke verliezen zjjn, naar is komen vast te staan, hooger dan 500 man. Aan Italiaansche zijde zijn gesneuveld: 7 officieren, 20 onderoffi cieren en zwarthemden; 48 Eritree- sche gegradueerden en 197 Askari's. Twee officieren en twee soldaten en 25 Askari's zijn gewond. De Italiaansche vliegtuigen hebben op doeltreffende wijze de vijandelijke colonne gebombardeerd ten Zuidwesten van Makalle De onderwerping van onderleiders van Dedsjats Kassa Seboeat duurt voort. Zij melden zich bij de commandatuur van de Dankalicolonne te Azbi. In Somaliland zijn do voorbereidingen voltooid. Te Boeslei is een koninklijke residentie ingesteld met jurisdictie over de stammen van Ogaden. welke zich aan ons hebben onderworpen. De laatste schikkingen wor den getroffen voor andere streken, waar de opperhoofden zich eveneens aan ons heb ben onderworpen. GEVECHTEN TEN NOORDEN VAN MAKALLE Aanzienlijke Abessijnsche troepen achter het Italiaansche front Woensdagavond hebben koeriers te Addis Abeba gemeld, dat verbitterde gevechten worden geleverd tusschen de Italianen en 2 a 3000 man Abessijnsche troepen. Deze gevechten vinden niet alleen plaats aan de Takazze-rivier, doch eveneens ten Noorden van Makalle, de Italiaansche voorpost. Hieruit zou volgen, dat de Abes sijnen met groote strijdkrachten achter de linies van het fascistische leger zijn doorgedrongen, waar ztj de toevoer voor de troepen aan het front af snijden. Het offer der trouwringen Op het .altaar des vaderlands" te Rome, he* „den vader des vaderlands", Koning Victor Emanuel II, gewijde nationale mo nument, is Woensoagoehtend om kwart voor negen stipt e<?n begin gemaakt, met de plechtige offering der trouwringen ten be hoeve van de goudschat der Italiaansche statasbank. Reeds lang tevoren hadden zich voor het monument groote menschonmassa's verza meld, voornamelijk vrouwen, doch ook vele jeugdige personen, die de trouwringen va overleden familieleden ten offer brachten. Nadat een priester duizenden stalen rii_ gen, die weroen ingeruild tegen de gouden trouwringen, had ingezegend, besteeg als eerste Italiaansche vrouw de Koningin van Italië mot langzamen stap, vergezeld van een aantal oorlogsweduwcn en hooge func tionarissen der fascistische partij, onder het gezang van vaderlandsche liederen, de trappen van het monument, om aan hot graf van den Onbekende Soldaat de trouw ringen te offeren van het Italiaansche Ko ninklijke paar en daarvoor stalen ringen te ontvangen met de beide oata: 18/11 XIV (Fascistische jaartelling) en 18 December. Met ontroerde stem las de Koningin vervolgens een boodschap voor, waar in zij het offer der trouwringen, „dit laatste symbool van het eerste geluk waar men het laatste afstand van doet" als een hulde aan den Onbeken den Soldaat en de overige Italiaansche gesneuvelden van den wereldoorlog verheerlijkte en voor het geheele volk van God de zege en ae triumph der cultuur van Rome in het bevrijde Afrika afsmeekte. Tegelijkertijd bracht zij allen Ita liaansche soldaten van de land-, de zee- en de luchtmacht, den zwart hemden, den arbeiders, den getrouwen Askari's in Oost-Afrika haar Kerst groet Toen de Koningin het monument had ver laten en de 40 M. breede trappen werden vrijgegeven, stroomden de massa's in vijf colonne's op deze trappen aan. Tegelijkertijd is in alle Italiaansche sle den en dorpen op plechtige wijze in aan- wonigheid van de geestelijkheid, vertegen woordigers van de partij en bestuürsauto- riteiten, de inzameling begonnen dor trouw ringen. Hoe Benesj tot president gekozen werd De verkiezing van Dr Benesj tot president van de republiek Tsjeoho-SIowakije geschied de in de Wladimirzaai van het slot te Praag. De zaal was tot de laatste plaats bezet. De voorzitter van d^ hamer, Malupetr deelde officieel het aftreden van Prof. Masaryk mede en las een decreet voor, waarbij de Nationale Vergadering werd bijeen geroepen Vervolgens verhief hij zich evenals de an dere aanwezigen van zijn zetel en bracht hulde aan „den president-bevrijder". Zijn woorden werden luide toegejuicht. Daarna ..«rd ges.e.iu. Toen bekend werd gemaakt, dat Dr Benesj tot president uas gekozen, brachten de aanwezigen een luiae ovatie aan het nieuwe staatshoofd. Dr Benesj legde den esd af en begaf mh vervolgens naar bui'en. waar hij een com pagnie militairen inspocrif roe. Een en twintig kanonschoten deden het Tsjechische volk kond, dat een nieu.vc pre sident w as gekozen. De Tsjechische Regeerïng blijft aan Formeel* reconstructie Dr Benesj, de nieuwe president der Tsjeohoslowaaksche republiek, heeft aam minister-president Dr Hodza een brief doen tekomen, waarin hij de ontslagaanvra ge van het kabinet inwilligt. In een tweede schrijven benoemt Dr Benesj den afgevaar digde Dr Hodza opnieuw tot minister-pre sident en wordt hij tegelijkertijd belast met de leiding van het ministerie van buiten landsche zaken Ook de. overt pp leden der afgetreden regeering worden in hun tot nog toe be- kleed® functies herbenoemd* Herrlot trekt zich terug Als voorzitter der radicaal-socialisten Naar wij vernemen, is Edouard Her* riot, de voorzitter der radicaal-socialis tische partij, als zoodanig afgetreden. De president van Venezuela overleden Generaal Juan Vincente Gomez, president van Venezuela, is op 78- jarigen leeftijd overleden. Hij was een vooruitstrevend man, dïe veel gedaan heeft voor de vooruitgang van zijn Jand, vooral wat het aanleggen van een verkeersnet betreft. De toestand in Noord-China Politieke raad van Hopei en Tsjahar beëedigd Uit Peiping wordt gemeld, dat de politieke raad van Hopei en Tsjahar, welke onder leiding staat van generaal Soeng Tsjei Wou, den gouvi roeur van Hopei, is beeedigd, waarna Soeng in de proclamatie modedeel- de, dat het nieuwe bestuur van Hopei en Tsjahar zijn volle aandacht zal schenken aan de b-.rekkingen met Japan, de vriend schapsbanden met de buurstaten zal bevor deren en het communisme zal onder drukken. Anti-Japansche demonstraties Er hebben te Peiping en Tientsin demon straties plaats gehad tegen de uitbreiding van de controle van het Japansohe leger over de vijf groote provincies van Noord- China. De politie heeft alle bekende nationalisti sche ïgitatoien in het district Peiping— Tientsin gearresteerd, aangezien zij een herhaling vreest van een bomaanslag, zooals drie jaar geleden te Sjanghai is gepleegd, waarbij eenige hooge Japansche ambtena ren verden gedood of gewond. Japansche viiegtuigen hebben Maandag avond de stad Koejoean in de tiovincie Tsjahar gebombardeerd. Verscheiden Chi- neesche soldaten en burgers zijn volgens Lhincjsche militaire rapporten gedood of gewond. De Britsche Radio Omroep deelt mede, dat de regelingen voor een groote rijksuit zending op den Eersten Kerstdag thans hun beslag hebben gekregen. Onder den titel „deze groote familie" wordt ten uitzending georganiseerd. Het program begint des middags om 2 uur 25 met een uit zending der Kerstklokken te Bethlehem. Van half drie af zullen boodschappen wor den overgebracht van velschillende deelcn van het Brilsche Rijk. Koning George zal zijn onderdanen om drie uur toespreken van het paleis Sandringham uit. Na de toespraak van don koning zullen koren in Noord-I*rland, Schotland Noord- Engeland, Wal-s en Londen gelijktijdig het volkslied zingen. Tusschen Amstel en IJ DE NIEUWE KONING DER SCHAKERS PALEIS OF RAADHUIS De roode raadsmeerderheid en de loonvoordracht (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Het belangrijkste moment van de week is ongetwijfeld geweest de verovering van het wereldkampioenschap voor schaken door Dr. M. Euwe. Het was jammer, dat het beslissende oogenblik op Zondagavond viel, waardoor vele stadsgenooten, die naar Gods gebod prijs stellen op <je rust en de heili ging van de Zondag, vreemd moesten blij ven van het enthousiasme, dat zich van het publiek meester maakte. Het schaakspel is een edel spel, dat zijn veie vereerders ook in onze kringen telt. Daarom verheugen ook wij ons in het suc ces, dat den sympathieken Amsterdamschen meester ten deel vieL Al is er in de feestviering rondom <len nieuwen wereldkampioen wel wat overdrijving en al sluipt het onzuivere element van menschenvereering er te veel in, toch is ln de afloop van deao met zooveel spanning gevolgde wed strijd veel wat tot groote bevrediging stemt. Wij gunnen dit succes onzen stad- en landgenoot reeds ora persoonlijke redenen- Wie de gedragingen van den tegenstander uit de verte kon beoordee- den, ziet in deze uitkomst ook een mo reel succes voor den nieuwen meester, gezwegen verder over het sportieve in de overwinning, waarover het mij als leek niet voegt een oordeel uit te spre ken. Palels of Stadhuis Zoo geestdriftig de menigte haar behoefte aan heldenvereering ten opziohte van den schaakheros heelt getoond, zoo onbewogen staat zij tegenover de PaleisRaadhuis kwestie. In zekeren zin Is dit probleem een partij in een schaaktournooi van langen duur tusschen Rijk en Gemeente. Maar het is een vraagstuk dat alleen de be langstelling trekt van sommige ietwat eenzijdig aangelegde historiek Wie oog heeft voor de ontwikkeling der dingen en hun realiteit heeft in 't geheel geen last van dit probleem en vindt de zet van Rijkswege nog zoo kwaad niet Trouwens, een publiek geheim is 't dat de burgemeester eigenlijk de goede zet heeft gedaan. Rood contra de Regeerïng In de Raadszitting van deze week is ook aan de orde gekomen de aanmaning der Regeerïng om de onlangs verworpen en opnieuw ingediende loonvoordracht toch aan te nemen. Het was te verwachten, dat de roode meerderheid hiertoe niet bereid zou zijn. Im mers, deze mandatarissen van het volk heb ben verleden week in de Apollohal de op dracht ontvangen om op het eenmaal geno men besluit niet terug te komen. Daar, in de Apollohal, was het roode ge- meentepersoneel bijeen en dat is, naar soci aal-democratische en communistische opvat ting, de bloem des volks, de keur der kie zers. De uiting van deze volksgroep heeft, naar „Het Volk" schreef, de gemeenteraad lees: de roode meerderheid .gesterkt in de strijd, die hij zonder twijfel nog tegen Den Haag te voeren zal hebben". Dat is bezadigd uitgedrukt, vergeleken met de laakbare, opwindende taal, die de sociaal-democraat Matthijssen deed hooren. Dit Raadslid, dat minachtend sprak „het deurwaardersexploit" van Minister de Wilde, over „de loonsverlagers in Den Haag", die moeten worden „weggevaagd", verstaat de kunst om het gemeentcpersoneel op te zetten tegen de wettige overheid. Voor Raadsleden, die staan op het eerbie digen van het gezag der Landsoverheid, is de definitieve beslissing duidelijk, ook al is ze voorloopig verloren tot begin Jan. 193T FRISO GEMENGD NIEUWS Ketel uit elkander gesprongen Jongeman gedood. Woensdagmiddag was de 19-jarige A. de Zeèuw, in dienst van den installateur C. de Bruin, te N a a 1 d w ij k, bezig op de tuin van den kweaker L. van Staalduinen, den Noord Lierweg te Naaldwijk, een olie stookinrichting te plaatsen. Daartoe werd door De Zeeuw een tank gelaschL Na het beëindigen van die werkzaamheden, vulde De Zeeuw de tank met olie, teneinde te controleeren of zij lek zou zijn. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, en daarom werd de tank weer geledigd. Een klein laagje olie bleef in de tank achter. Toen De Zeeuw de tank verwarmde om het lek te lasschen, had een explosie plaats waardoor de tank grootendeels werd ver nield. Vermoedelijk door den luchtdruk werd De Zeeuw met kracht tegen den grond gesla gen, tengevolge waarvan de jongeman op slag dood was. Hij bleek alleen aan het achterhoofd een diepe wonde te hebben bekomen. Van het achterhuis der tuinderswoning werden vrijwel alle ruiten vernield. De werkman D. van der Mout, is als door een wonder ongedeerd gebleven. Hij had ge- ruimen tijd naar het werk van De Zeeuw, vlak naast de tank, staan kijken. Omdat het hem evenwel te koud was. begaf v. d. Mout zich naar een schuur op enkele meters van de tank. Juisi toen hij zich In de schuur bevond, had de ontploffing plaats. De burgemeester, de heer Eisen, was kor ten tijd na het ongeval ter plaatse, en heeft met de politie een onderzoek naar het ge beurde ingesteld. De tank is door de politie in beslag ge nomen. zegt: Dat was op 'f kantje. Bijna aangereden door die razende Roeland, die daar gaat. Hij lijkt wel dronken, zoo zig-zagt hij over de weg. En dan zeggen ze: Geen alcohol op de weg. 't Etiketje stond nog wel op zijn voorruit, als ik we wel herinner. Zoo'n. etiketje geeft niet veel, meent mijn vriend, de criticus: De daad is beter dan een dozijntje etiketten. Maar Is er niet veel elikellenwerk waagde ik te vragen. En 'k vroeg hel alsof ik een stelling poneerde. Etikettenwerk! Man, schei uit! Al les is etikettenwerk. Alles? Vu ja, allesmaar het grootste deel van t le ven toch wel. luier heeft hst woord bezuinigenen aanpassenvooraan in de mond. 't Rej'.nt op een stop woord te gelijken. Een v:oord waar men niets van meent, dorh als dead- do ener gebruikt. Bezuinigen, zegt men en bij voetbal wedstrijden verdringt de massa zich. om een toegangsbewijs, dat lang niet voor de poes is, te bemachtigen om twee- en twintig paar beenen naar het bruine monster te zien trappen. Gun ze een verzetje, man! Natuurlijk gun ik ieder graag een oogenblik verpoozing, uil de triest heid, die het leven thans biedt. Maar ze loopen wel in de gaten, die uitga- ven. Weet je dat rond tweehonderd duizend Nederlanders naar Brussels wereldtentoonstelling zijp geweestf Gelijk heb je, moet je 's avonds laat eens van de trein of van een ver gadering komen en dé bioscopen zien leegstroomen. Daar komen er eiken avond meer uil, dan Zondigs uit de meeste kerken. Je zegt: geen alcohol op de weg en bedoelt dit bepaaldelijk voor chauffeurs Maar gaat de heele menschheid zich niet aan een soort vergiftiging overgeven? Even erg als alcohol voor de chauffeurs en voor dezen niet alleen. Verdooving zoekt men voor de economische ellende. Voor een paar uur voetbalgenot heeft men hongerlijden over. En om te zien dat de eene negerboksser een andere vlugvuister het gezicht tot een bloed massa kwakt, vecht men om een plaats en brengt de massa, die zoo geluk kig!?!? is een plaats te krijgen, ruim 110.000 dollar op. Dat is alcohol op de levensweg van de massa. Aanpassing, bezuiniging roept men, verdooving zoekt men. Etikettenweek. wat ik je sei! Zeg eens! Doe jij er ook niet aan mee? 'ft Moest even overschakelen. Kon dus niet dadelijk antwoorden. GEHEIME DISTELLEERDERIJ ONTDEKT Dinsdagnacht is door Rijks- en gemeente politie te Roden eén ddstilleertoestel bij H. W. te Steenbergen onder Roden in volle werking aangetroffen. Toen geen gevolg werd gegeven aan het bevel der politie de deur te openen, heeft zij zich met geweld toegang tot het perceel verschaft. Het loestel is met een hoeveelheid drank, waaronder van zeer hoog gehalte, in beslag genomen. DOODELIJKE ONTPLOFFING De smidsknecht L. Boonen te Heythaf- zen (L.), die Maandag bij de ontploffing van een laschtoestel ernstige kwetsuren heeft opgeloopen, is aan zijn verwondingen overleden. NEDERLANDSCH AUTOMOBILIST IN ENGELAND VEROORDEELD Nederlander E. R. V. !s te Workingham veroordeeld tot ©en boete van 20 pond, ter zake van het woest rijden met een auto. De rechter zeide tot verdachte: „Wij willen jullie, vreemdelingen, niet hard vallen, maar als ik in uw land deed wat gij ln het mijne hebt gedaan, dan zou ik er zeker uitgegooid worden". V. is bovendien veroordeeld tot betaling van 10 sh. kosten. De bevoegdlheid, een motorrijtuig te besturen, is hem voor den tijd van drie jaar ontzegd. BRAND AAN BOORD De sleepboot „Nederland" vertrok van Delfzijl naar Emderi met het ledige tjalk- schip Sweeris II". bevaren door schipper H. KMnge, thuisbehoorende te Nieuwolda. op sleeptouw. Onderweg geraakte de „Sweeris IP in brand Terstond is men teruggekeerd en heeft men onmiddellijk de sleepboot „Duitschland II" ter plaatse en kon men boord heeft, gewaarschuwd. Direct was do „Duitschland II" ter plaatse en kon mon met het hlusschen beginnen. Niettegen staande dat, kon men niet verhinderen, dar. do roef en het achterschip van de „Swee" ris II" geheel uitbrandden. Nadat het vuur gehluscht was, werd het schip Delfzijl bin nen gesleept, Het schip en de inboedel zijn verzekerd. KORTE VREUGD Het ls de politie te Eindhoven gelukt den 20-jarigen v. d O. uit Tegelen aan to houden, dio vorige week kans zag in een onbewaakt oogenblik van het politiehu-eau te Blerik, waai hij voor onderzoek vertoefde, te ontsnappen. V. d O. wordt als hoofdver dachte der te Tegelen opgespoorde dieven bende beschouwd, waarvan reeds twee lo den in de strafgevangenis te Roermond zijn opgesloten. Hij Is aan de politie te Blerik overgegeven, en naac Roermond gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2