•ttiruiur ^ViïisdjtGTouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken waar WERK Kou in het Hoofd HIER HEEFT MEN NU abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'h et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5657 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 17 DECEMBER 1935 15e Jaargang Sfobertmtiepriften: Van 1 tot 5 regels1.177» Elke regel meer 022'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 GEEN WILLEKEUR Wij schreven en herhaalden het: het lijkt ons ondenkbaar, dat de onderwijsbezuini- ging tot een conflict tusschen de regeering en de rechterzijde der volksvertegenwoor diging leiden zal. Men kan noch mag van dit kabinet venvachten, dat het de grond slagen der vrijheid van onderwijs zou aan randen. En dit zou ongetwijfeld het geval zijn. wanneer de veelbesproken paragraaf 12 werd aangenomen. Gelijk bekend zou de regeeringsvergoe- .ding volgens de lager ondenvijswet 1020 vervallen, wanneer, naar rato van de grootte der gemeenten, het leerlingenaantal voor de hizondere scholen zou dalen beneden 50. 75. 100 en 125. Daarin zit alvast, dat in een groote stad een bizondere school met ruim honderd leerlingen zou moeten verdwijnen, terwijl jn dezelfde buurt wellicht een openbare zou ■gehandhaafd worden, als gevolg van de bekende ..vluchtheuveltheorie", welke in een groote stad meer beteekenis voor de tram dan voor het onderwijs heeft Hety ergste is echter, dat par. 12 geen effect zal verkrijgen, wanneer de Minister, de Onderwijsraad gehoord, in bizondere ge vallen. od verzoek van het schoolbestuur, telkens voor een iaar of tot wederopzegging handhaving van de school goedkeurt Gezien het feit. dat het beslissingsrecht van den Minister inzake toepassing der Schoolwet 1920 in de loop der jaren exorbi tant is uitgebreid, kunnen we ons heel goed verklaren, dat men op 't departement meende: ook deze bepaling is oorbaar; we mogen bij de ministers van onderwijs een ernstig streven veronderstellen om het bi- zonder onderwijs zooveel mogelijk recht te Niettemin staat echter ook als een paal .hoven water, dat door deze wetswijziging het bestaan van de bizondere school zou afhangen van het subjectieve oordeel van •den minister. Een toestand nog bedenke lijker dan wat we vroeger kenden, toen de regeering van stad, gewest of land toestem ming moest verleenen voor de stichting van een Christelijke school. Men kan er lang en breed over praten: deze principieele uitholling, deze onder mijning van het objectieve recht is eenvou dig onaanvaardbaar. Maar het is even on denkbaar, dat het kabinet de rechterzijde het mes op de keel zou zetten, als deze toestemming weigert. Waar de zaak zóó staat en 't is goed, dat ons volk precies weet, waarover het gaat konden en kunnen wij niet geloo- ven,- dat deze „schoolkwestie" tot een con flict zal leiden. En daarom hoopt zij er nooit aan mee te zullen doen. Zeer nuchter merkt de redactie van de roode pers op, dat de luchtbescherming zui ver defensief is en uitsluitend bedoelt men- schenlevens te beschermen „Sloten wij, zoo zegt zij, onze oogen voor de realiteit ontkenden wij de mogelijk heid, dat ook ons land door luchtaanvallen kan worden getroffen dan zouden wij, door hetgeen ongedaan bleef, verantwoorde lijk kunnen zijn voor de jammerlijke dood en verminking van velen." Volkomen juist, maar wie eenmaal de eg van het defaitisme en anti-mi li tarisme opging, moet bij zulke „logische inconse- kwenties" terecht komen. KETTINGREEKS VAN FOUTEN Een onjuist grondbeginsel brengt als van zelf een kettingreeks van foutieve met zich mee. Dezer dagen kwam dat In de Tweede Kamer weer uit. Eenige jaren geleden was het aantal vrij groot van hen, die tegen de oorlog en dus ook tegen militaire verdediging waren. Immers, zoo redeneerden zij: bewapening trekt de oorlog aan. Wie dus geen oorlog wil, moet ook van bewapening afzien. Heelemaal onlogisch was die gedachte niet Maar onwerkelijk was ze in de hoog ste mate. Het Afrikaansche conflict kan het leeren. In Abessinië liet de bewapening alles te wenschenover (dat anti-militarisme niet de oorzaak was, verandert feit niets), maar dit was voor Italië Juist de oorzaak, dat het zich in deze onherberg zame oorden waagde met zijn oorlogsmacht. In de laatste tijd gingen dan ook de oogen van vele ontwapenaars open en schoorvoe tend erkenden ze hun vergissing. Anderen echter volhardden in hun fout En zoo hoorde men dezer dagen betoogen, dat af weermiddelen tegen luchtaanvallen onge- wenscht zijn, omdat men hierdoor de bevol king „vertrouwd maakt met oorlogsvoor bereiding". Hier is nu toch waarlijk alle logica zoek. al is het evenzeer de consekwentie van het aanvaarde grondbeginsel. Men zou echter evengoed de brandweer kunnen afkeuren. Want niet alleen het oefenen, maar zelfs aanwezigheid daarvan, maakt de bevolking vertrouwd met het voorkomen van brand gevaar. Een brandblussching in schijn is wel heelemaal uit den booze. Een vereeniging van ruim zesduizend vrouwelijke leden heeft de vorige week ge protesteerd tegen het wetsontwerp inzake luchtbescherming. Eén dezer dames heeft haar hart gelucht in de roode pers. Zij gelooft, en dat kunnen ook wij tot op zekere hoogte toegeven, „dat er nooit iets goeds van deze wereld terecht zal komen, zoolang het wantrouwen niet plaats heeft gemaakt voor vertrouwen". Eigen fouten belijdend, wil zij toch trach ten niet tegen de „Eeuwige Liefdewet" te zondigen, want „bij de luchtbeschermings oefeningen zullen we ons willens en wetens inschakelen in het apparaat van wantrou wen. in de onmenschvvaardige strijd van mensch tegen mensch. Die de ondergang beteekent" De Inbeslagname van Volk en Vaderland Drie redacteuren staan terecht Voor de Utrechsche Rechtbank hebben zich heden te verantwoorden gehad we gens het publiceeren van artikelen mei beleedigenden inhoud in Volk en Vader land. orgaan van de N.S.B., de heeren Mr. S. A. van Lunteren, Mr. H. Reydon en J. Hollander, allen te Utrecht, Wat de verdachten ten laste wordt gelegd Den heer van Lunteren wordt ten laste gelegd dat hij zich in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over de regeering des lands Aan den heer Reydon wordt len laste ge legd dat hij in Volk en Vaderland heeft doen opnemen do advertentie uit De Daad: voor spoedige indiensttreding gevraagd een nette inister van Defensie. De dagvaarding stelt vast, dat deze ad vertentie beleedigend was voor den gewezen minister van Defensie, Mr. Deckers, terwijl een ander deel kennelijk sloeg op de regee ring des lands, en een uitlating in opzette lijk beléedigende vorn. daarover opleverde. Voorts wordt den heer Reydon ten laste gelegd het opnemen van een artikel, geti teld: „Vissers in nood", waarvan de laatste zin uitlatingen in beleedigende vorm voor de Varkens-Centrale, Tarwe-Ceritrale en Zui- vel-Centrale bevatte. Den heer J. Hollander is ten laste geleed, dat hij zich opzettelijk in beleedigenden vorm over de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal Heeft uitgelaten. Voorts staat terecht Dr. E. G. H. Verviers te Oisterwijk wien ten laste gelegd wordt dat hij zich in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over den Nederlandschen Minis terraad en den voorzitter Dr. H. Colijn heeft beleedigd door in het te Utrecht verschij nende maandblad Nieuw Nederland een ar tikel te doen opnemen over de jongste ka binetscrisis. De rechtbank is als volgt samengesteld: Mr. D. Kaars Sypesteyn, voorzitter; Mr. A. D. van Regteren Altena en Mr. D. Visser, rechters; officier van justitie: Jhr. Mr. J. E. W. Quarles van Ufford. Mr. A. J. van V e s s e m te Utrecht treedt als raadsman van alle vier verdachten op. Vereeniging voor Bloembollen Cultuur Als Voorzitter is Dr A. J. Verhage gekozen Het tekort van Flora goedgekeurd Op de algemeene vergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, welke gisteren, zooals we reeds meldden, te Haar lem werd gehouden, is na de rede van den voorzitter Ernst H. Krelage tot nieuw voorzitter gekozen Dr. A. J. Verhage. De heer Verhage is sedert Juli 1933 aan 3 vereen, verbonden. Als adj. secretaris am hij tijdens de bloemententoonstelling Flora het werk van den algem. secretaris penningmeester waar en was ook opgeno men in de redactie van het orgaan der ver eeniging „Weekblad voor Bloembollencul tuur". In Maart 1934 promoveerde hij op een proefschrift: De handel in bloembollen. Hij heeft door zijn arbeid voor de ver eeniging het vertrouwen van de leden ge wonnen en men meent, dat hij de meest geschikte opvolger van den heer Krelage is. Na de verkiezing van den voorzitter werd de rekening van Flora in behandeling ge nomen. Algemeen was men verbaasd tover het groote tekort Men gispte het, dat de ge meente Heemstede die groote baten van deze tentoonstelling had o. a. vermakelijk heidsbelasting (ca 40.000 als we ons wel herinneren Red.) nu weigert deel te ne men in het tekort De propagandistische waarde der tentoon stelling werd algemeen erkend, doch meer dere sprekers achtten, dat men boven zijn stand had geleefd. Nadat meerdere sprekers zich geuit had den werd de rekening goedgekeurd en be sloten uit de kas der vereeniging 5000 voor het tekort bij te dragen. Saneering Bij de behandeling van een motie-Wasse naar om te komen tot opheffing vai saneering, voerde vooral de heer Murk te Hillegom, voorzitter van 't anti-saneerings- comité, het woord. Vooral ging het tegen het prae-advies van het Hoofdbestuur om de saneering niet weer te bespreken voor eind 1936. Door den voorzitter werd den heer Murk het woord ontnomen daar deze niet wilde zwijgen. Dit veroorzaakte nogal eenig tumult. Met 194 tegen 33 stemmen werd het prae- advies van het Hoofdbestuur aangenomen Aan het einde van de vergadering werd den scheidende voorzitter een groote hulde gebracht voor alles wat hij voor de bloem bollencultuur deed. Namens het Nicolaas Dames-fonds werd de heer Krelage de groote gouden Dames medaille aangeboden, een onderscheiding, die voor het eerst werd toegekend Hierbij werd het woord gevoerd door Prof. van Slogteren. Vereeniging voor Calvinistische Wijsbegeerte Te Amersfoort opgericht Te Amersfoort, waar ook de School voor Intern. Wijsbegeerte haar zetel heeft, is Zaterdag een oprichtings vergadering gehouden van de Vereeni ging voor Calvinistische Wijsbegeerte, De bijeenkomst stond onder leiding van Prof. D. H. Th. v. .V o 11 e n h o v e n, van Amsterdam. Deze schetste na de opening de beteekenis en groei vaD de Calvinistische wijsbegeerte en wees op den aandrang die merkbaar werd tot stichting van een vereeniging voor Cal vinistische wijsbegeerte. Reeds 85 per sonen hadden hun sympathie met het oprichtingsplan betuigd. Na deze uiteen zetting werd tot oprichting besloten. Beginselverklaring De grondslag van de vereeniging luidt als volgt: ,J)e vereeniging overtuigd, dat alle philosophic in haar uitgang, richting, en uit werking religieus bepaald is, en neutraliteit ten dezen derhalve is uitgesloten, belijdt den Christus der Schriften, den Verlosser van heel het leven, als den nieuwen Wortel ook van het wetenschappelijk denken. „Mitsdien wil zij de wijsbegeerte slechts beoefenen bij het licht van de Heilige Schrift in den zin der drie formulieren van eenigheid beleden als het Woord Gods, on der afwijzing van alle synthese met eenig denkefi. dat zich niet stelt onder de recht- streeksche souvereiniteit Gods over al het geschapene, Zijn wet niet erkent als grens tusschen den Schepper en Zijn aan deze ordinantie onderworpen kosmos, en het ko ningschap van den Christus voor de weten schap verwerpt. „De vereeniging stelt zich ten doel het bestudeeren. propageeren en vruchtbaar ma ken van de systematiek en de geschieden.s der wijshogeertc in de richting van de wijs begeerte der wetsidee. Dit tracht de vereeni ging te hereiken door: het uitgeven van een tijdschrift en eventueele andere publicaties, het vormen van studiekringen; het órgani- seeren van cursussen en andere middelen, wplke. met inachtneming van art. 2 der statuten, aan het belang van de vereeni ging bevorderlijk kunnen zijn". Het bestuur van de vereeniging werd als volgt samengesteld: Dr. D. H. Th. van Vo! lenhoven, van Amsterdam, voorzitter: Prof Dr. H. Dooyeweerd, van Amsterdam, vice- voorzitter; Dr. K. J. Popma, van Apeldoorn secretaris; Dr. J. H. Diemer, van Amster dam, penningmeester; Dr. K. Dijk. van Den Haag; Da S, G. de Graaf, van Amsterdam ên A. Janse, van Biggekerke. „N.R.Ct" in beslag genomen. Door de BerlUnsche politie Maandagavond heeft de BerlUnsche Politie volgens het „Hbl.", alle in de krantenkiosken aanwezige exemplaren van de Nieuwe Rott. Courant in beslag genomen. Enkele weken geleden was in de Berlijnsche pers tegen een bijdrage in dat blad reeds scherp protest aangeteekend. De „Uiver"-ramp Een droeve herinnering Het zal over enkele dagen juist een jaar geleden zyn dat de Uiverramp plaats vond. De „Tel." verneemt thans van de K.L.M., dat het stoffelijk overschot van vier van de zeven slachtoffers binnenkort naar Neder land zal worden vervoerd. n.L dat van de piloten Beekman en van Steenbergen, den mecanicien Waalewijn en den passagier prof. Walch. Volgens de bestaande wettelyke be palingen van Irak kan eerst een jaar na de teraardebestelling overbrenging naar het bui tenland plaats vinden. Vermoedelijk zal de begrafenis in Nederland in allen eenvoud begin 1936 plaats vinden. ROTTERDAM LLOYD-RAPIDE De firma Ruys en Co., hoofdagente van de N- V Rotterdamsche Lloyd meldt, dat Roteterdam Lloyd Rapide, rij dende in aansluiting op het heden te Mar seille verwacht wordend m.s. „Indrapoera" den 18den dezer om 11.44 te Roosendaal, 1243 te Rotterdam D.P. en om 13.11 te Den Haag H.S. zal arriveeren. Aankomst Am sterdam C.S. 14.14. NEDERLAND-EXPRESS De NV. stoomvaart mij- „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passa giers en post, in aansluiting op het d.d. 20 December a.s. van Genua vertrekkend mo torschip „Joh. van Oldébarnevelt". Donder dagmorgen 19 December om 8.55 uur Den Haag S S. zal vertrekken. Vertrek Ut-echt CS. 9.54 uur. Arnhem 10.47 uur, Nijmegen 11.10 uur. Vertrek van den sluitenden trein naar Genua van Amster dam C.S. 8-22 uur, Amsterdam W.P 836 uur; de aansluitende trein Rotterdam Maas vertrekt 8.32 uur. Aankomst te Genua Vrij dagmorgen a.s. te 7.31 uur. ONDERSCHEIDING BU Kon. Besluit is toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau Orde met de zwaarden aan den adjudant-onderofficier machinist der Koninklijke Marine A. Ra ta e n o r t. wonende te Heemskerk. CONFLICT IN DE METAALNIJVERHEID Vandaag houdt de Rijksbemiddelaar Prof Mr. Aalberse opnieuw een bespreking met partijen .betrokken bij het dreigend conflict bij de „Etna" te Breda. Het.voorstel va Rijksbemiddelaar zou neerkomen op een loonsverlaging van 5 pet., wat de directie van de..Etna" heeft aanvaard. Mochten de werknemers het voorstel niet aanvaarden, dan blijft de aangekondigde korting van 10 pet. van kracht. Bij het uit breken van een conflict worden de fabrieken voorloopig gesloten. In verband hiermede in afwachting van het resultaat van de ci refentie van heden, is tegen Maandag aan het voltallig personeel, bestaande uit 317 man, ontslag aangezegd. WERK TE VINDEN VERDEDIGING VAN DE NOORDZEEKUST Door de Rijkswaterstaat zal op Vrijdag 10 Januari a-s. te Haarlem worden aanbesteed het onderhoud van de werken tot verdedi ging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland, ingevolge de wet van 15 Juli 1898, gedurende 1936, 1937 en 193S. Ra ming perc. 1 f 26.000.perc. 2 f 22.000. WONINGBOUW TE ARNHEM Het Bestuur van de Centrale Wo ningstichting te Arnhem zal namens de vereeniging Volkhuisvesting op Donderdag 9 Januari 1936 aldaar aan besteden het bouwen van 129 wonin gen, en 2 schuren met bijhoocende werken. GUNNINGEN KANAAL DOOR VOORNE Het onderhoud van de werken, behooren- de tot het kanaal door Voorne, gedurende -19 jaren 1936 en 1937, raming f 28000, is door den Minister van Waterstaat gegund aan B. M. van Noordennen te Giessendam voor f 23249 per jaar. AMBACHTSSCHOOL TE VLAARDINGEN Het verbouwen van de voormalige school aan de Oosterstraat te Vlaardingen tot ambachtsschool, voor het besuur van de Vereeniging „De Ambachtsschool", is ge gund aan Fa. Dupuis en Bon, Putschelaan 138, Rotterdam. De aanleg van het gedeelte weg van de Buldersteeg tot aan Baanhoek, loopenrle door de gemeenten Giessendam, Hardinx- veld en Sliedrecht is gegund aan de laagste inschrijf ster, de N.V. v/h- J. te S i e p e te Winterswijk voor f 950.000. NIET GEGUND Het maken van een ingraving ïn werk verschaffing in 'n duinterrein benoorden het Wassenaarsche Slag is aan geen der in schrijvers gegund. DE BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP Op Dinsdag 7 Januari a-s. zal door den Rijkswaterstaat te "s-Gravenhage worden aanbesteed het maken van een dek van gewapend beton op de over brugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Raming f 147.000w Bij aanbesteding werd het maken van bruggen, duikers, sluizen etc. in de nieuwe oprit voor de verkeersbrug alhier, aan de laagste inschrijfster, de firma Stoep en Za- nen te Gouda, gegund. De scheepswerf Moerdijks Welvaren is uit de hand verkocht aan de aannemers fir ma Stoep en Zanen uit Gouda voor repara tie van haar schepen. Aan de Moerdijk-spoorbrug ligt een groo te zandzuiger gemeerd waarmede op 16 De cember zal worden begonnen de doorvaart de .opening de- draaihrug vol te snui ten, waarmede de. firma Bos uit Dordrecht heiast is. De draaibrug blijft voor goed ge sloten. Inbraken Zondagmiddag kwam de heer R., di ree tem in de firma Vroom en Dreesman te Maas tricht, tot de ontdekking, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag onbevoegden een bezoek hadden gebracht aan de magazynen aan de Groote Straat. Uit het door de recherche ingestelde onder zoek bleek, dat de dader zich vermot-del ijk heeft laten insluiten en daariia door verbre king van een deur zich heeft weten te verwy- Vermist wordt een groot aantal zilveren voorwerpen, die een waarde vertegenwoo-rdi- ;n van ongeveer f 400.—. Toen Zondagmiddag in de woning van de familie H. aan d,J Taaistraat te Vught tij delijk niemand aanwezig was, heeft een in breker, die van de situatie klaarblijkelyk goed op de hoogte was, van de gelegenheid geprofiteerd om zich door inbraak toegang te verschaffen. Toen de bewoners thuis kwa- kwamen zy tot de ontdekking, dat een groote hoeveelheid tafelzilver, ter waarde f 564.was verdwenen. Van den dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Te Nieuwkoop ontdekte men, dat ir het pakhuis van de grosBiersfirma Mol Pau wels was ingebroken. Een groote party sui ker, tabak en margarine is ontvreemd, een waarde van onceveer zeshonderd gulden. Men heeft nog geen spoor van de daders ontdekt. TWEE ZANDBAKKEN GEZONKEN De opvarenden gered Te IJ m u i d e n zyn twee zandbakken de Amsterdamsche Ballast Maatschappy 200 Meter bewesten de Velser-spoorbrug omge slagen. Een der bakken is midden in het vaarwater gezonken de tweede sloeg om er werd later naar de haven van de Amsterdam sche Ballast Mij gesleept. De opvarenden konden zich tijdig in veiligheid brengen. Ter plaatse waar de zandbak gezonken ip, heeft de Rijkswaterstaat een wrakscheepje gelégd. ONDER EEN WAGEN GEDOOD De 70-jarige voerman Jacob Penning uit eendam is, toen hy met paard en wip- kar op weg was naar Meeden, door oi klaarbare oorzaak van den wagen gevallen er onder geiaakt. Hy werd dood opgenomen. Onvermoeid zet de politie te Amster- a m haar strijd tenen de zwendelbanken voort. In de laatste veertien dagen zijn met groot succes invallen gedaan bij drie banken. Bergen papier en boeken zijn in beslag nomen om de ingewikkelde manipulaties der heeren zwendelaars nauwkeurig vast te leg gen. In de meeste gevallen worden deze ban ken gedreven door stroomarmen, terwyl de eigenlyke bezitters achter de schermen bly- sn veelal in het buitenland vertoeven, om zich op deze wijze aan de justitie te onttrek- Maandag echter heeft de centrale recher che en wel die der afdeeling, die zich thans speciaal bezig houdt met deze zwmdelsffai- op last van de justitie de hand gelegd een Duitscher, die in Rotterdam vertoefde, directeur was van een der zwendelbankjes de hoofdstad. De man is in het hoofdbi reau van politie opgesloten. Hy is ter be schikking van de justitie gesteld. Smelt in kokend water en adem de dampen in 1 DE VERDAMPENDE ZAIF VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Bil t Te Amersfoort is opgericht de Vereen, voot Calvinistische Wijsbegeerte. Blz. 2 De Fransch-Britsche vredesvoorstellen in* zake het Abessijnsche conflict zullen vermoe* delijk eerst Vrijdag of Zaterdag in den Vol kenbondsraad behandeld worden. Aan het zuiderfront heeft volgens Ahes* sijnsche berichten een treilen plaats gehad nabij Sassa Banch. waarbij geen van beide partijen belangrijke voordeelen zou hebben behaald. Nabij Neghelli hébben Jtaliaansche vlieg* tuigen de troepen van Ras Besta met bom men bestookt. Blz. 3 Te Amsterdam is de jaarvergadering ge* houden van de Centraal Bond voor Inwerv dige Zending. Minister de Wilde heeft geantwoord op de vragen van den heer Amelink inzake de opvoering van De Beul. Het antwoord van den Minister op 'de vragen van Mr Goseling inzake het incident- Kortenhorst. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi zakendeponeert handelsmerken. Dessins üebrauchsmvster etc. in alle landen. Bezui- denhout A3. Den Haag, Telef. 720011—720012. Een liefdesdrama Vrouw doodgeschoten Mej. B. uit Kaatsheuvel (N. Br.), die bij een liefdesdrama door zekeren van B. uit Kaatsheuvel te Loon op Zand, met een revolver in den rug werd geschoten is j.l. Za terdag na een lijden van ruim 7 maanden in het R. K. Ziekenhuis te Tilburg overleden. DOODELIJKE VAL By B u d e 1 (N.B.) is de gehuwde arbeider H. van de R., tijdens het verrichten van zyn werkzaamheden op het raderwerk van een baggermolen, gevallen. De ongelukkige werd deerlijk verminkt en was op slag dood. De werkloosheidscijfers Nog steeds stijgend De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede. dat in de week van tot en met 30 Novmber 1935 het aantal le den van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 540.800, waarvan 74.600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November erden geen gegevens betreffende de werk loosheid van de vereenigingen van land arbeiders ontvangen De werkloosheid ónder de overige 466.200 verzekerden bedroeg 32.6 pet. In de vorige verslagperiode (van 4 tot en met 9 November 1935) bedroeg de werkloosheid 31,5 pet. In de overeen komstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 28,9 pet. en 26,2 pet. Bij" 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 30 November 1935 in totaal 432.038 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 407.724 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 413.691 werkloos, onder wie 394.771 mannen. Bond van Chr. Geref. J.V. Afd. Zuid-Holland Op Tweede Kerstdag hpudt de afdeeling Zuid-Holland van de Bond van Chr. Geref. J.V. eon Kerstvergadering te Dordrecht "s Middags worden inleidingen geleverd over Calvijns Institutie en over de ontwikke ling der monarchie in Nederland, terwijl 's avonds Ds. R E Sluiter, van 's Graven deel. hoopt te spreken, over: Godsdienst en Godsopenbaring. ONDERSCHEIDINGEN BU K.B. la benoemd tot ridder In de Ordt var Oranje-N'assau mej. C. A. J Dru«vesteln penningmeesteresse van de Vereeniging vooi Ziekenverzorging te Baarn. wonende te Baara. t- ik R. Tjelma. met toekenning Ibki idlg eervol ontslag als hurgemi gemeenten Goudswaard en Plershll. een zestal van onze uiterst fraaie zilveren theelepels. Wie wil. kan deze gratis in zijn bezit krijgen. Hoe? Wel. door zes abonnes aan te brengen op één der Christelijke Dagbladen. De Rotterdammer. Dordtsch Dagblad, Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant. en Nieuwe Utrechtsche Courant. Is dat te bereiken, zes nieuwe abonné's? Zeker, heel goed zelfs. In duizenden gezinnen kan het Christelijk Dagblad nog geplaatst worden. Telkens, nadat een abonné is aangebracht, wordt een zilveren lepel toegezonden. Zoo is het aan volhardende ijveraars mogelijk het zestal te verkrijgen, al is er dan eenige tijd mee gemoeid. Heelt men het zoo ver gebracht, dan volgt nog een nieuwe verrassing. Waar dat in bestaat, vertellen w(j morgen. AFDEELING PROPAGANDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1