:ÖPöbe - Whisky HEEMAF LAURA ANTHRACIET LAURA EIERKOLEN 35 ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 W. VAN DRIEL's Stoomboot- en Transportondernemingen N.V. R'dam kmtp 127 Telrionn 2IOBS (3 lUnei REEDEFS CARGADOORS TRANSPORTONDERNEMERS kit. VERKOOPT GROVE METWORST (gerookt o I ongerookt) en GROVE SNlJWOKSI van de N.V.DRENTSGHE EXPORTSLACHTERU ASSEN TELEFOON 10 V raagt offerte nl reiziger shezoek De groote route van Amsterdam naar het. Noor den, de rijksstraatweg AmersfoortZwolle, wordt omgelegd langs de verschillende plaatsenBij Nunspeet is de omlegging j ln den Haarlemmermeervolder wordt in verhand met een eventu eele naderende vorstperiode met spoed het land bewerkt voor da wintertarwe. 'jMet 5 ploegen elk met S paarden bespannen, wordt gewerkt.4 Een deel van de brigade Grenadiers en Jagers heeft gisteren na een nachtelijke oefening rond Rotterdam gedefileerd voor den burgemeester voor het stadhuis. Met de stafmtuziek voorop werd langs het stadhuis gemarcheerd. Zooals vanzelf spreekt trok dit militair vertoon op den altijd drukken Coolsingel de aandacht van velen. Eenige dagen geleden werd op twee Engelsche oorlogsschepen sabotage geconstateerd; een er. van was de onderzeeër Oberon, welke eergister in het Kanaal oefende Centrale H.L.S. Woensdag beslissing over het al of niet voortbestaan Op Woensdag 18 December zal in het Jaar beursgebouw te Utrecht een vergadering wor den gehouden van het algemeen bestuur der Centrale H. L. S., waarin zal worden bespro ken het rapport van het dagelijksch bestuur over de adviezen, ingekomen op het advies verzoek d.d. 18 November 1935 en over de volgende punten zal worden beslist: a. Dient de centrale H. L. S. na 1 Januari 1936 te blijven voortbestaan met een gelijk of met een gewijzigd aantal groepen? Zoo ja, vaststelling van het aantal groepen. b. Is statutenwijziging noodzakelijk en zoo ja, in welke opzichten, met name i.v.m. een event, wijziging van het aantal groepen en/of om de mogelijkheid te scheppen tot een auto matisch lidmaatschap (van leden) van orga nisaties, zelfstandig bestaande naast de cen trale H. L. S., doch behcorende tot de hui den-, leder-, schoenen- en aanverwante branches. c Dient deze vergadering tot ontbinding der vereeniging te besluiten, zoo ja. vaststel ling van de bepalingen van het ontbindings- besluit art 27 der statuten. Weerafdeelingen van de N.S.B. Op bevel van lr. Mussert worden ze opgeheven In „Volk en Vaderland" wordt door ir. Mussert meegedeeld dat de W. A. en R. W. A. van de N.S.B. met ingang van 31 December a^. worden opge- SALARISSEN VAN BEZOLDIGDE BESTUURDERS In de vergadering van het algemeen be stuur van het C.N-V. werd het voorstel van het dagelijksch bestuur om voor 1936 een zelfde regeling met betrekking tot de sala rissen der bezoldigde bestuurders toe te passen als over 1935 aanvaard, evenals het voorstel van het dagelijksch bestuur om goed te keuren, dat voorstellen tot wijzi ging der rechtspositieregeling zullen wor den ontworpen, die in den loop van 1936 aan het algemeen bestuur ter behandeling zullen worden voorgelegd. ROFFELR1JMEN VOOR MOEDER Moeder, ga eens even zittenI Zijn de kindertjes naar bed, Op z'n Zaterdagsch gewasschen In de krulletjes gezet. Zijn de kleintjes met een kruikje Of met ivollen sokjes aan, Moederlijk er in gemoffeld, Heerlijk onder zeil gegaan Fijn hè, als ze goed gezond zijnl Ja, een kostelijk bezit Waar we God voor mogen dankent Waar je heel de dag voor bidt. Als we daar zoo over denken Recht tot dankbaarheid gezind Denk je ook onwillekeurig, Moeder, aan 't misdeelde kind. Aan de stumper die door armoe En door ziekte wordt gekweld. Aan de stakkertjes die lijden Door een droef gebrek aan geld. Weet je wat ik nu zoo fijn vindt. In ons kleine vaderland Kloppen er nog warme harten Geeft er nog een gulle hand. Talrijke vereenigingen Trekken zich de zorgen aan Voor de kindren die in armoa Anders zouden onder gaan. Honderdvijftigduizend gulden Is er noodig deze keer, En je weet het: kaarten, zegels Voor het kind, ze zijn er weer. Plak je ook van 't jaar weer zegels. Moedertje, uit dankbaarheid? Wek je vader, vriend en kennis Oók op tot gulhartigheid Van de moeders moet het komenI Zij zijn kostelijk spontaan. En veel dieper dan de mannen Met het lijdend kind begaan. (Nadruk verboden.) LEO LENS. NUTTIGE GESCHENKEN Brillen - Barometers - Thermo meters - Kijl-ers - Staalwaren Scheerapparaien jTvan bekkum Hugo de Grootstraat 127 Rotterdam Billijke prijzen Coirecte bediening WOTCL TEL 3166O Genera.' Ag.nl: ANORÊ KERSTENS. Tilburg Eerste Kamer De Legercommissie GRAAF DE MARCHANT TOEGELATEN EEN VERDEELDE STEMMING Voor en tegenstanders aan het woord Voor de beraadslaging in de Eerste Ka mer gister gehouden naar aanleiding van de beslissing omtrent de toelating van het benoemde lid der Kamer Graaf de Marchant et d'Ansembourg was van de zijde van het publiek veel belangstelling op heide tribu nes. Een aantal rechercheurs had zich tus- schen het publiek gemengd. In de Kamer merkte de heer Menóels op dat de Kamer hier krachtens de Grond wet haar eigen zelfstandig oordeel te geven heeft. Tevens constateerde hij dat van een opzettelijk traineeren van deze zaak geen sprake is. Tegenover c.e door den heer de Marchant verkregen Entlassungs-urkunde stelt spr. de wet op het Nederlanderschap die daarmede geen rekening houdt. Een minderjarige kan door eigen naturali satie het Nederlanderschap verliezen, aldus interpreteert spr. art. 7 dezer wet. Ook op grond van het vrijwillig dienst nemen in het Duitsche leger hetgeen do heer de Marchant zelf erkent en dit zonder dat de Kroon daartoe verlof heeft verleend zal spr. niet kunnen stemmen vóór toela ting. De heer Knottenbelt sprak als zijn meening uit dat de heer de Marchant alleen reeds dient te worden toegelaten omdat hij bij zijn verkiezing moest worden beschouwd als Nederlander De heer B r i t voorzitter der commissie tot het onoerzoek der geloofsbrieven oor deelde dat deze zaak naar haar juridische merites moet worden behandeld. De heer Bri ët verweet den betrokkene gebrek aan openhartigheid tegenover het Nederlandsche volk. Wanneer deze Kamer een onjuiste beslissing zou nemen rust het odium op den heer de Marchant, die wei gerde inlichtingen te geven. Wat het juridische betreft was de heer Briët van meening, dat de geest der wet op het Nederlanderschap medebrengt, dat min derjarigen niet kunnen beslissen over hun eigen nationaliteit Waar niemand bewijzen kan dat de betrokkene geen Nederlander zou zijn, moet de Commissie volharden bij haar rapport De heer de Savormln Lohman zei- het dwaasheid te vinden om hier te spreken van wets- of zelfs Grondwetsschen nis, terwijl de Eerste Kamer alleen haar plicht heeft gedaan. Wat de zaak zelf be treft betoogde de heer Lohman dat hij voor toelating was op gronden door den heer Briët genoemd. De heer v. Sassev. IJsselt (r.k.) zegt, cat de heer De Marchant op den hui- digen dag niet de Nederlander is, dien men zou wenschen. Zij het buiten zijn schuld, is hij niet in 't bezit van een bewijs van Nederlanderschap. De Grondwet eischt dat men Nederlander is om Kamerlid te kunnen zijn. Het moet dus vaststaan dat hij Neder lander is. Hij die zich bij &e Kamer aan meldt om toegelaten te worden, moet dus be wijzen, dat hij Nederlander is. Om de bil lijkheid hier te doen meespreken had spr. verwacht, dat de heer d'Ansembourg de Kamer volledig zou hebben ingelicht De heer v. Emden (v.d.) is van oordeel, dat het aan ernstigen twijfel onderhevig is, of de heer De Marchant Nederlander is. Zekerheid Is er niet, die is niet te verkrij gen. In deze positie slaat voor spr. de schaal door naar toelating. De gekozene profitepre van den bestaanden twijfel. De heer Mie hels v. Kessenich (r.k) betoogt, dat wanneer een candidaat-lid zijn geloofsbrieven heeft overgelega, hij voldaan heeft aan de wettelijke eischen. De Kamer zal dus hebben te bewijzen, dat de heer De Marchant geen Nederlander is. Dat kan zij Spr meent, dat de heer De Marchant reeds eer in het Duitsche leger zou zijn ingelijfd. De lieer Moltmaker (s.d.a.p.>; Dat zijn vermoedens. Laat hij eerst maar eens hier komen dienen, dan doet hij zijn Neder- landschen plicht Geroep: Geen man en geen cent' Spr. is voorstander van toelating. De conclusie der commissie strekkende tot toelating van den- heer De Marchant tot het lidmnatschaD der Kamer komt hier na in stemming. Zij wordt aangenomen-met 29 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democraten- Mendels. Hermans. De la Bella. Polak, Moltmaker en Ossendorp; de katholieken: De Bruyn. Blomjous. v. Sasse v. Yssell en Serrarens; de heer v. Cittern (a.r.) en de voorzitter. Van de sociaal-democraten stemden vóór: mevr. Pothuis-Smit. oe heeren Ruege en Vorrink. De vergadering werd hierop gesloten. Het geval Kortenhorst Vragen van het Tweede Kamerlid Goseling Het Tweede Kamerlid Go se ling heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vragen gesteld naar aanleiding van het be kende geval Kortenhorst tijdens de handels besprekingen te Berlijn. Wat heeft de Regeering gedaan, aldus vraagt de heer Goseling, of wat denkt zij alsnog te doen om, mede door de wijze, waarop zij in dit concrete geval haar hou ding bepaalt, te verzekeren, dat de persoon lijke positie van door haar afgevaardigde onderhandelaars niet wordt bemoeilijkt door toepassing van eenig sociaal-uitzonderings regiem van buitenlandsche zijde; en dat met name leden der Staten-Generaal, die door haar als afgevaardigden bij onderhandelïn-r gen met het buitenland zijn aangewezen; ge vrijwaard zijn tegen een behandeling, welke de onafhankelijke positie doorkruist, die een lid der volksvertegenwoordiging naar Ne derlandsche opvatting behoort in te nemen. Oud-Minister Verschuur Nog niet hersteld van malaria Het blijkt nu dat de heer Verschuur, die een aanval van malaria heeft gehad, nog niet geheel hiervan is hersteld. Hij besloot Zaterdag naar Malang te gaan, alwaar hij den Zondag zal verblijven. Den Maandag daarop zal hij zich naar Soerabaja begeven, op wel ken dag hij per K. P. M. naar Batavia door gaat. Oud-Minister Verschuur vertrekt met de „Baloeran" naar Nederland. (De „Baloeran" vertrekt 18 December van Batavia en wordt 7 Januari a.s. te Mar seille verwacht). Bestond 12 Dec. 25 Jaar Het was 12 December j-L 25 jaar geleden, dat de Legercommissie in het leven werd geroepen. Zij heeft aan het feit geen bekendheid ge geven, doch het in eigen kring herdacht bij een gemeenschappelijken maaltijd, door den voorz., den heer P. J. de Kanter, aan leden, adviseerende leden en secretarissen aange boden. Van de tegenwoordige leden der com missie hebben alleen de heeren Duymaer van Twist en K. ter Laan er 25 jaar deel van uitgemaakt. De commissie mocht verschillende blijken van belangstelling ontvangen en wel tele grammen van Z. Exc. den Minister van De fensie a.i., Dr. Colijn, den commandant van het veldleger, luitenant-generaal Jhr. Röell. den wnd. inspecteur der Cavalerie, generaal- majoor de Iongh, den oud-secretaris kapi tein Oldert, verder een waardeerend schrij ven van de vlootcommissie en een schitte rend bloemstuk, vergezeld van gelukwen- schen van de Nationale Landstormcommis- siè. De Visscherij op het IJsselmeer Kosten der visscherijvergunningen te hoog? Minister Deckers zal onderzoek Instellen In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betreffende de scheni in het IJsselmeer heeft Minister Deckers het volgende geantwoord: Voor de uitoefening van de visscherij op het IJsselmeer wox-den twee soorten gunningen afgegeven, waarvoor door hen, die niet als belanghebbenden in den zin tier Zuiderzeesteunwet worden aangemerkt, vergoedingen van onderscheidenlijk f 25 en f 10. moeten worden betaald. Voor de belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet, die ingevolge art. 12 van die wet in aanmerking zijn gebracht voor het verkrijgen van kostelooze vergunningen komen de kosten van deze vischvergunnin- gen ten laste van het Zuiderzeefonds. Dat er wellicht enkele visschers zijn, die niet in staat zijn de akte van f 7.50 te betalen, kan niet worden ontkend. Dit geldt echter ook voor visschers, die in andere wateren dan het IJsselmeer de binnenvisscherij uitoefenen. De Visscherij- wet bevat evenwel geen bepaling, op groud waarvan vermindering of vrijstelling van de betaling der vischakten zou kunnen worden verleend. De Minister is bereid met zijn ambtgenoot van Financiën overleg te plegen omtrent het instellen van een onderzoek naar de vraag, of de kosten der vischvergunningen voor het IJsselmeer te hoog zijn. Van den uitslag van dat onderzoek zal af hangen, of maatregelen tot verlaging van deze kosten zullen moeten wor den getroffen. Ds. L. W. G. Ekering. Nederl. Hervormd predikant te Amsterdam en jarenlang een der eerste voorvechters van de Hervormd Gereformeerde Staatspartij, heeft blijken; een médedeeling in „Staat en Kerk" voor deze partij bedankt. VRAAG T~ -LIKEURË Kent U ons nieuwe servies I N E K E P U ziet het_o.a. In onze t Permanente Toonzaal met hqyneSpïünx v r ij e n toegang ft'fctrusRwoul&C» EOKIN 15. AMSTERDAM imaastBICHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5