DE FRANSCH-BRITSCHE BEMIDDELINGSPLANNEN DAMES! OVERTOLLIG HAAR! ff AiUn 2ATERDAG 14 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland HET VREDESPLAN Gisteravond hebben Rome en Genève de Öoor Laval en Hoare opgestelde vredesplan nen gepubliceerd, de voorstellen, welke reeds voordat zij in hun officieelen vorm bekend werden, in Britsche politieke kringen zulk een heftige verontwaardiging en oppositie gaande gemaakt, hebben. Thans, nu uit de stukken blijkt, dat hetgeen de bladen om trent de bemiddelingsvoorstellen van tevoren meldden, in hoofdzaak juist is. en dat wat door Eden vergoelijkend gebiedsruil werd genoemd overwegend Abessijnsche gebieds afstand beteekent, heeft zich van Londen een pijnlijke verbazing meester gemaakt, welke zich o.m. in oneenigheid in de regeerings- partij der conservatieven geuit heeft. De imnister-president Baldwin, zoo wordt ge- imeld, wordt overstelpt met aan hem per soonlijk gerichte telegrammen van Volken bondevrienden, die den wensch naar voren brengen, dat Groot-Brittannië de tot nu toe gevolgde politiek niet zal verloochenen, doch vast zal blijven houden aan den geest het Volkenbondshandvest, als. waarborg het recht en de veiligheid in de volkeren wereld. Wie de Parijsche bemiddelingsplannen be- fciet, en de verregaande concessie, welke daarin aan de Italiaarische ambitie zijn ge daan, staat inderdaad voor een raadsel, dat verbijstert Wat mag Sir Samuel Hoare heb ben bewogen, na alles wat Is voorafgegaan, Claris op zulk een wijze La vals politiek van schipperen en toegeven in het gevlei te ko men? Het allerbelangrijkste, dat het plan Laval-Hoare aan Mussolini aanbiedt, is öogenschijnlijk het gebied in Zuid-Abessimé. waarin Italië gelegenheid voor kolonisatie en economische expansie zou kunnen krij gen. Merkwaardig is, dat over deze Parijsche tegemoetkoming te Rome maar weinig enthousiasme wordt getoond. Italië immers zou in dit gebied moeten rekening houden met de verkregen rechten .van inboorlingen en vreemdelingen, onder welke laatste de befaamde heer Rickett, de man van de petro- leum-concessies, de me*et prominente figuur 5a De exploitatie van verreweg het belang- Irijkste deel van deze voor Italië gereserveer de zöne zou dus reeds aan een Engelschman zijn toegevallen, hetgeen te denken geeft. Toch aarzelen wij, het mede daaraan toe te schrijven, dat Engeland in de persoon van zijn minister van buitenlandsche zaken in ide Parijsche manoeuvre bewilligd heefL Lie ver nemen we nog voorshands aan, dat de internationale constellatie in haar geheel de Britsche politiek beïnfluenceerd heeft, zoodat Londen zich wellicht genoopt heeft gezien, ondanks zijn tot op heden aan den dag ge legde voorkeur voor het gebruikmaken van het Volkenbondsapparaat, zijn koers te wij zigen, ten einde door een kleiner kwaad, in Icasu het offeren van Abessijnsche belangen, leen grooter kwaad in de kiem te smoren. Wellicht niet zoozeer het dreigen van een Europeesche chaos, dan wel wat zich in Öost-Azië afspeelt, kan zijn gewicht in de 6chaal hebben geworpen. Duidelijk is wel, dat de bestendiging van den Oost-Afrikaan- schén oorlog groote Britsch-Amerikaansche belangen in het Verre Oosten in gevaar brengt, waarbij niet moet worden uit het oog verloren, dat deze beide Angelsaksische •taten de voorhoede vormen in gindsche verre gebieden van heel het blanke ras. Ernstige verschuivingen, waarvan de eerste ieekenen zich reeds hebben voorgedaan, zou- iden hier tot belangenconflicten kunnen lei- 'óen, waarvan de consekwenties niet zijn te ^vérzien. Intusschen trekt in het bijzonder de aan dacht op welke wijze de Abessijnsche ver tegenwoordiger bij den Volkenbond op de Fransch-Britsche voorstellen heeft gerea geerd. Na er in zijn nota o.a. op te hebben gewezen, dat in feite Abessinië thans wordt Uitgenoodigd onder het voorwendsel van een ruil van grondgebied ongeveer de helft van zijn territoir af te staan, vraagt hij het oor deel van de Volkenbondsvergadering over idit vredesplan. Eerst als Genève zich erover Zal hebben uitgesproken, of dit plan in over eenstemming is met den geest van het Vol- kenbondshandvcst, zal Addis Abeba zijn ant woord kenbaar maken. Een meer diplomatische houding kon door 'de regeering te Addis Abeba moeilijk worden aangenomen. Terwijl zij duidelijk laat ge- Voelen, dat zij de Parijsche voorstellen ten eenenmale onaanvaardbaar acht, spreekt zij Voorloopig niet een „neen" uit, dat haar door iden schijn van onverzoenlijkheid in een on- voordeelige positie ten opzichte van Rome Zou brengen. Genève staat derhalve wederom voor een keerpunt in zijn geschiedenis. De Volken bondsraad, welke vermoedelijk Woensdag &.s. zal bijeenkomen, heeft beslissingen te nemen, waarvan behalve het lot van het rijk van den Negus ook wellicht de toekomst Van vele kleine staten zal afhangen. Intusschen is Hoare's positie wel verre van (benijdenswaardig geworden! President Masaryk treedt af! Heden zal Masaryk, president der Tsje choslowaaksche republiek, officiéél mede- deeling aoen van zijn besluit om als zoo danig af te treden. Woensdag a.s. zal in de Burcht te Praag 'de verkiezing van een nieuwen president plaats hebben. Te Genève en Rome gepubliceerd Gisteravond zijn zoowel te Genève als te Rome de Fransch-Britsche bemiddelingsvoorstellen inzake het Itaüaansch-Abessijnsche geschil gepu bliceerd. Uitwisseling van gebieden a. Afstand van het Oosten van Tigre aan Italië. De grenzen van dit gebied zul len in liet Zuiden langs den oever van de Geva loopen en in het Westne bepaald den door een lijn in de richting Noord- sijnsch bezit zal blijven, en Adoea. b. Grenswijziging tussehen Danakll en Eritrea, waarbij in het Zuiden Aoessa en het voor een Abessijnschen toegang nafcr zee noodzakelijke Eritreesche gebied uitge zonderd wordt. c. Grenswijziging tussehen Ogaden en Italiaansch Somaliland, waar de grens zal uitgaan van het snijpunt der grenzen tus sehen Abessinië, Kenya en Itaiiaansch-So- nialiland, dus dicht bij Dolo, in Noord- Oostelijke richting loopt en de Oebi-Sjibeü nabij Iddolo snijdt, verder loopt tussehen Gorrahei en Varandab en eindigt bij het snijden van de Engelsche grens van Souia liland met de 45ste meridiaan. De rechten der in Britsch Somaliland levende stam men op weideplaatsen en bronnen, die op aan Italië toegewezen gebieden liggen, zul len gewaarborgd worden. d. Abessinië krijgt een uitgang naar ze* in absoluut bezit, waarvoor Italië een ge- biedsstrook langs de Noordgrens van Fransch Somaliland met de haven Assab zal afstaan. De Engelsche en de Fransche regeering zul len er daarbij zorg voor dragen, van de Abc», sijnsche regeering de garantie te verkrijgen dat de verplichtingen, die haar in het ver worven gebied ten aanzien van de slavernij en den wapenhandel worden opgelegd, ver vuld zullen worden. Expansie- en vestigingszóne De Fransche en de Britsche regeering zullen te Addis Abeba en te Genève gaarne hun invloed doen gelden voordo aanvaarding door den Negus en door den Volkenbond van de voorstellen In zake de vorming van een voor Italië ge reserveerde economische expansiezöne in het Zuiden van Abessinië. Deze zöne zal in het Oosten begrensd worden door de nieuwe grens tussehen Abessinië en Italiaansch Somaliland, in het Noorden door den Ssten breedtegraad. In het Westen door de 35ste meridiaan em in het Zuiden door de grens tussehen Abessinië en Kenya. Binnen deze zöne zal Italië exclusieve eo nomische voorrechten genieten, die geëxploi teerd zullen worden door een bevoorrechte maatschappij of een soortgelijke economi sche organisatie, die onder voorbehoud van de door inboorlingen of buitenlanders ver kregen rechten het eigendomsrecht op de niet-bezette gebieden en het exploitatie-mo nopolie voor mijnen, hosschen enz. zal krij gen. Deze onderneming heeft de verolich- ting mede te werken aan den economischen opbouw van het land en een deel van haar winsten te gebruiken in het sociale belang der inheemsche bevolking. De controle van het Abessijnsche bestuur in dit gebied wordt uitgeoefend onder sou- ereiniteit van den Keizer door de diensten die genoemd worden in het door den Vol kenbond uitgewerkte bijstandsplan. Italië heeft in deze diensten, die afhankelijk wor den van een door de centrale regeprlng be noemden gedelegeerde, een overwegend, doch niet uitsluitend, aandeel. Deze gedele geerde, die van Italiaansche nationaliteit kan zijn, zal worden toegevoegd voor de betrokken aangelegenheden aan den hoofd adviseur. die door den Volkenbond den Kei zer terzijde wordt gesteld. Deze raadsman mag geen onderdaan zijn van een der aan Abessinië grenzende mogendheden. De diensten volgens het bjjstandsplan zoowel in de hoofdstad als in de gereser eerde zöne zullen als een van hun voor naamste plichten heschouwen het garan deeren van de veiligheid der Italiaansche onderdanen en van de vrije ontwikkeling hunner ondernemingen. De Britsche en dp Fransche regeering willen zich gaarne ertoe leenen. dat deze organisatie, welker details door den Volkenbond moeten worden uit gewerkt, ten volle de belangen van Italië in dit gebied beschermt. Een begeleidend schrijven Aan deze voorstellen was toegevoegd een hegeleidend schrijven, onderteekend door Laval en Eden, waarin o.a. wordt gezegd' ..Sedert het mislukken van de pogineen van den Volkenbond lot het vinden van een vreedzame oplossing van het Italiaansch- Abessijnsche conflict. Is herhaaldelijk zoo wel in den Raad als in de Assemblée de wensch uitgesproken, dat aan het conflict zoo spoedig mogelijk door een goede rege ling een einde zou komen De Britsche en de Fransche regeering hebben gemeen schappelijk, rekening houdende met 't wark de Commissie van Vijf, naar de grond slagen voor een dergelijke regeling gezocht en haar vertegenwoordigers te Rome en te Addis Abeba op 10 December opdracht ge geven, de Italiaansche en de Abessijns*he regeering bepaalde suggesties voor te leg- Aan het slot van den brief wordt toege zegd, dat de antwoorden der betrokken re geeringen, zoodra zij binnen zijn, ter kennis van den Volkenbond gebracht zullen wor den. HET ANTWOORD VAN DEN NEGUS Het secretariaat van den Volken bond heeft gisterochtend een nota ontvangen van de Abessijnsche re geering, waarin wordt medegedeeld, dat Hailé Selassie alle voorbehouden maakt op de Britsch-Fransche vredes voorstellen. De regeering van Abessinië heeft gevraagd den Volkenbond bijeen te roepan om de voorstellen te bestu- deeren en te bepalen of zij in overeen stemming zijn met het Volkenbonds pact. gram, waarin hij cr op wijst, dat de Raad Woensdag as. bijeen is geroepen om van de voorstellen der beiae regeeringen kennis te nemen. Met hel oog hierop acht de voor zitter van de Assemblee, Minister Benesj, het doelmatig, eerst het resultaat van deze beraadslaging af te wachten en pas daarna een beslissing ovex het Abessijnsche voor stel te nemen. Het oordeel van generaal Virgin Generaal Virgin, de Zweedsche adviseui van den Negus, die te Stockholm is terug gekeerd, verklaarde in een interview, dat hij vreesde, nat indien men Abessinië een voorwerp van het spel der Europeesche groote mogendheden zou maken, een ras- senoorlog zou uitbreken, die de scherpste vijandigheid tussehen het zwarte en blanke ras tengevolge zou hebben. Tot nog toe heeft de Negus altijd de goede verstand houding tussehen beide rassen bevorderd, maar de vraag is. of hij daar onaer derge lijke omstandigheden nog toe bij machte zou zijn. Ingeval van een rassenoorlog zou Abes sinië ongetwijfeld steun bij Japan zoeken. MUSSOLINI EN DE VOORSTELLEN Heeft de kolonisatie-zone waarde? Rickett's concessie Te Rome heerseht de alsemecne indruk, dat Mussolini op de Fransch-Britsche plan nen zal antwoorden met een verzoek om nadere inlichtingen. De ELhiopische corridor bijv. over Itali aansch koloniaal gebied zou Italië oe ter ritoriale voordeelen ontnemen, welke het verkreeg door het accoord. op 7 Januari met Frankrijk gesloten, waarbij de grens tus sehen Eritrea en Fransch Somaliland gerec tificeerd werd. Ten opzichte van het voorstel om aan Ethiopië de haven van Assab in volkomen bezit af te staan is men zeer gereserveerd; de openbare meening in Italië was op een dergelijkcn gebiedsafstand heelemaal niet voorbereid. Het is echter voornamelijk het voor stel inzake de z.g. economische expan sie- en kolonisatie-zone, welke de aan dacht trekt Daar de exploitatie van die zone door Italië rekening zou moe ten houden met de „door de inlanders en buitenlanders verkregen rechten" zou men te Rome o.a. willen weten, met welke hypotheken deze gebieden zijn bezwaard. Want Innien de bepalingen van het contract van 30 Augustus, tussehen den Ethiopischen minister van mijn wezen en den financier Rickett geslo ten, overeenkomen met hetgeen er destijds over gepubliceerd is, zou het grootste gedeelte van de aan Italië gereserveerde zone reeds aan dien Engelschen zakenman zijn toegekend. De Italiaansche regeering bepaalt zich derhalve momenteel tot een technisch on derzoek van de aangebooen voorstellen. DE ABESSIJNSCHE OORLOG ,J)e toestand is zonder verandering' Graaf Ciano huistoe De Abessijnsche regeering deelt mede, dat nabij Dcaboe, ten Noorden van Eskalle, een Italiaansche post door een sterke Abessijnsche patrouille is overvallen. De Italianen, aan wier zijde zeven dooden en twee gewonden vielen, trokken af, en zouden op den terug tocht verschillende dorpen hebben in brand gestoken. Boven het Tigré-front hebben Ita liaansche escadrilles verkennings vluchten uitgevoerd. Van het Ogaden-front is niets be langrijks te vermelden. Dedzjasmatsj Makonnen, die, naar verwacht wordt, de leiding zal nemen over 30.000 man wel gewapende troe pen, die aan het Zuidelijk front een offensief zullen inzetten tegen het Ita- liaansche leger van Somaliland, is Donderdag uit Addis Abeba te Dire- dawa aangekomen. Het Italiaansche legerbericht Maarschalk Badoglio seint als 70ste leger bericht: „De toestand is aan het geheele front zon der verandering". Graaf Ciano naar Italië Uit Massaoea wordt gemeld, dat de minis ter voor pers en propaganda, graaf Galeazzo Ciano. de schoonzoon van den Duce, die als kapitein naar Oost-Afrika was vertrokken, zich heaft ingescheept aan boord van de „Vittorla" om in Italië een kort verlof door te brengen 'om redenen welke in verband Staan met de zaken van zijn ministerie. Het Amerikaansche hospitaal te Dessiè Eert vertegenwoordiger van het Interna tionale Roode Kruis stelt op het oogenblik te Dessiè een onderzoek in naar aanleiding van het bombardement van het Amerikaan sche hospitaal. Het resultaat hiervan zal aan Genève worden medegedeeld. De toestand der gewonden is bevredigend. Inmiddels heefi het Volkenbondssecreta riaat van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken een telegram ontvan gen, waarin o.a. vprklanrd wordt: „De Ita liaansche regeering ontkent formeel, dat haar vliegtuigen in Oosi-Afrika een open stad hebben gebombardeerd". In het telegram wordt beweerd, dat Dessiè een goed verdedigd militair centrum is. Ten aanzien van het Amerikaansche hos pitaal te Dessiè wordt opgemerkt, dat de Italiaansche regeering nooit op de noogte is gesteld van de aanwezigheid van een Amerikaansche sanitaire afdeeling in den zin der voorwaarden van de conventie van Genève van 1929. Suvich wijst er voorts op, dat door de vliegtuigen genomen foto's laten zien, dat de gehouwen, waarop het Roode Kruisteeken is aangebracht, na het bombardement nog intact bleken te zijn, „doch de Italiaansche regeering protesteert tegen het misbruik van het Roode Kruis-teeken door de Abes- siniëra". De militaire transporten Geregeld varen schepen met oorlogs- materieel van Europa naar Abessinië door het Suez-kanaal. In de afgeloopen dagen zijn met drie vrachtschepen 17 bombardementsvliegtuigen en 39 luchtdoel-kanonnen van het modern ste type vervoerd. Ook de eerste afdeelingen van de zwart- hemden-divisie „Tovere", welke uitsluitend uit buitenlandsche Italianen bestaat, zijn nu haar Oost-Afrika scheep gegaan. Films te Makallé Te Makallé heeft de eerste filmvoorstel ling voor inlanders plaats gehad. Films van de Italiaansche operaries in Afrika werden vertoond, en levendig toe gejuicht. Hauptmanns terechtstelling Naar uit Trenton in New Jersey wordt gemeld, heeft rechter Trenchard vastgesteld dat Bruno Hauptmann in de week, begin nende op 13 Januari 1936 zal worden terecht >steld door den electrischen stoel. De advocaten van Hauptmann hebben dezer dagen verklaard, dat zij nieuwe stap pen zouden doen na het bekend worden van den datum van executie. De Britsche mijnwerkersloonen Br wordt nog onderhandeld De Engelsche mijneigenaars hebben de vertegenwoordigers der mijnwerkersorgani saties uitgenoodigd voor een bespreking rer de loonkwestie op a.s. Dinsdag. Woenscag zullen de mijnwerkers in con gres bijeenkomen. Bij deze gelegenheid zul len definitieve besluiten worden genomen. Het verluidt, dat de mijneigenaars hopen aan de mijnwerkers in alle districten loons- verhoogingen in het vooruitzicht te kunnen stellen In sommige districten zouden de verhoogingen betrekkelijk hoog, in andere onbeteekenend zijn. De mijneigenaren weigeren een voor geheele land geldende loonovereenkomst te sluiten. Zij willen ook in de toekomst in iéder afzonoerlijk district aparte overeen komsten kunnen treffen. DE NEGUS HOUDT EEN GASTMAAL Voor Roode Kruispersoneel en Zending Dessie. Vrijdag. De Keizer gaf gis teravond een feest ter eere van het Roode Kruis-personeel ven de te Dessie verblijf hou dende zendelingen, voorzoover zij zooals men er hier bitter aan toevoegt het Ita liaansche luchtbombardement van de vorige week hebben overleefd. Het feest werd gevierd in een omgeving van bergtonpen die romantisch stemden. Overdag is hei tijdelijk paleis van den keizer niet meer dan een aantal vervallen gehou wen met verweerde daken, maar het maan licht doet ook in Abessinië wonderen en maakt het paleis tot een middel- eeuwsch kasteel. Donkere gestalten wezen ons den weg bij het licht van een aantal fakkels, terwijl wij het steile bergpad naar het paleis op klommen Hier en daar passeerden wij plaat sen waar de muur van het paleis was af- sebroken Schildwachten, die in het half duister een onwezenlijken indruk maakten, salueerden zwijgend, toen wij voorbij gineen. In het paleis zelf werd de illusie der mid deleeuwen wel wat op den achtergrond ge drongen. De muren waren behangen met 'Ja- pansche platen; er stonden overal moderne meubelen, waarmede de petroleumlampen, die voor de verlichting moesten zorg dragen, wel een eigenaardig contrast vormden. De keizer, die in uniform was. en de gas ten wier kleedine varieerde van khaki sport jekkers tot pull overs eehruikten te zampn een eenvoudig Europeesch maal. Eenvoudig, omdat dat past hij de omstandigheden, waar in het land verkeert, Intusschen zijn de Abessijnen er nog in het geheel niet van overtuigd, dat de Italianen niet opzettelijk hospitalen en ziekenhuizen bombardeeren. Thans doet het gerucht de ronde, dat een Italiaansch vliegtuig een ziekenhuis in Danakil heeft gebombardeerd. Men vertelt ©r bij, dat al het dienstdoende personeel en ook de patiënten om het leven zijn gekomen. Dit gerucht is overigens niet bevestigd. Gisteren zijn drie Italiaansche vliegtuigen bij het verrichten van een verkenningsvlucht doorgedroneen tot ten zuiden van Dessie. Het eskader heeft evenwel geen bommen geworpen. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) Slechts één VERTROUWD adres: Académie Scientifique de Beaute Laan van Meerdervoort 156 Den Haag Telefoon 331841 onzer vele «lankbetulirli tveiyk als ik bijna .ÜPWIISIIPÜi vindlnK. dat Uw cl'ënten geen doch U allen dankbaar zulI origineel v. d. schrijven ter Inzage. Cat. et bij onder- ouw krijgen, zjjr Het L, C. GIMBER, Gel. te Parijs 'W 'CV—r: LUC, M Be gesloten lijnen op bovenstaande kaart duiden aan, welke gebieden Abessinië in noord en zuid volgens het Parijsche vredesplan aan Italië zou moeten afstaan.. In ruil daarvoor zou het in bezit krijgen de haven Assab in Eritrea, en een gebiedsstrook, welke deze stad met Abessinië zou verbinden. Hel door stippellijnen aangegeven gebied sou door Italië voor economische expansie mogen worden benut. Minister Hoare heeft zijn neusbeen gebroken Sir Samuel Hoare, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, die momenteel in Zwitserland vertoeft, heeft aldaar bp een ongeluk zijn neusbeen gebroken. Hij moet nog onder voortdurend medisch toezicht blijven, anders zou hij reeds te Londen te rug zijn. Hij is van plan terug te keerm zoodra hfi mag reizen en zal in elk geval voor het dehat in het Lagerhuis over de buitenlandsche politiek en met name over de Abessijnsche kwestie, 't welk vermoede lijk op 19 dezer zal beginnen, terug zijn, Kort Nieuws De Fransche Hooge Commissaris voor Syrië en den Libanon heeft in het parlement vai de Libanon-republiek medegedeeld, dat dit parlement voortaan zelf den president der republiek mag kiezen. Tengevolge van de aanhoudende regen en overstroomingen zijn thans in Macedonië 7000 menschen dakloos. Het opperste Hongaarsche gerechtshof Jieeft Matoesjka. den man die verschillende aanslaeen heeft aepleegd op sneltreinen, en thans in Oostenrijk in dp gpvamrenis is opge sloten veroordeeld tot den dood door de strop. De ..Badiseher Beobachter", een van de belangrijkste KnMioliekp hinden in Duitsch- land. hepft Dnndordae medeeedeeld, dat hef einde dezes jaars zijn verschijnen zal staken. acfttewtt&ifafitegei Baar is er weer een vrouw, een dame, die tegen mijn claxon in wilde schreeuwen. En nu doet ze het ook te gen de wagen, die achter mij aan rijdt. Wat beteekent dat toch? 'n Ontvluch te van een of andere inrichting? Weet ie. wat ik denk, zegt m'n gezel, 't is een dame. die bij de film wil. Ze hebben hier in Holland nu ook een soort Hollgwood, een filmstad. Er zijn natuurlijk vele liefhebbers cn nog meer liefhebsters om zich zelf op het doek te laten aangapen en becriti- seeren door de groote massa van op schijn belusten. Moet je dan gillen? Schreeuwen? Bulken? Razen? Neen, maar sedert ze in Hollywood een dame, die allermoordadigst schreeuwen kan hebben aangenomen als filmster, zijn er hier schijnbaar ook liefhebbers om zich te trainen in het schreeuwen. Misschien wel om een record te breken of te slaan. Een record In het hard gillen. En het wordt goed betaald ook. Vijf en twintig dollar voor een gil Bat is om te doen. Maar dan moet je ook goed gillen. Baamm dat gegil van de dames. Ze willen het gilrecord breken. Zijn mui zen goed voor! Mooie boel anders tegenwoordig! Be massa giU. omdat men niets verdie nen kan of omdat de zaken niet goed meer gaaien de Hollywoodsche juf frouw ioet goede "■aken en verdient een flinke duit. omdat ze hard gilt. Wat een dwaze wereld! Om te gillen! Maar voor zoo iets moet je natuurlijk ontdektworden. Anders is hu niet echt. En in de hoop „ontdekt*' te worden, als moorddadige schreeuwsters, oefe nen ze zich nu. naar ik verneem, door tegen de claxons van de auto's in te gillen. Bat hebben ze van Demosthenes. Je weet wel die met grintsteentjes in de mond zich oefende, en tegen de zee in trachtte te spreken. Als ik dat als jongen las, dacht ik steeds aan onze dominé. 'k Meende al tijd. dat hij het deed om de slapers wakker te houden of wakker te ma ken. Over filmsterren werd toen niet gedacht, weet ge. Die waren er nog niet. Zooals er nu geen gillende domv- nè's meer zijn. Maar wel gillende auto's en gillende filmsterren a raison van vijf en twintig dollar per gil. En gillende sollicitanten naar zoo'n baantje. Gil m maar eens met je claxon. Die kakelende kip heeft zich nog niet „aangepast". GEMENGD NIEUWS Auto- en motorongelukken Te Hoofddorp (N.H.) reed de heer T. S. op den Leemdijk per rijwiel. Hij werd aangereden door een auto, met het gevolg, dat hij over den weg werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. Dr. S die spoedig aanwezig was. constateerde een hersen schudding en een bovenarmbreuk. Na voor loopig verbonden te zijn werd hij naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Op den Sloterweg had een vrij ern stige aanrijding plaats. Door de gladheid van den weg slipte een luxe auto, 'uist op bet moment dat de 22-iarige mej. O. per rijwiel passeerde Mej V werd dooi de auto ge grepen en tegen den grond geslingerd De auto kwam in de wegsloot terecht. Mei v. C. had een oioeduitstorting bekomen. Zij vrerd per auto naar haar woning overge- bi acht. De autobestuurder bekwam geen letsel. Huiverig! Opqepaj U hebt kou gevat neem dadelijk een KROONTJE BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDERNEMING W. J. INNEMEE ZONEN DOODELIJKE AUTO-ONGELUK Terwijl J. v. d. Brink uit N ij kerk, aan da rechterzijde van den weg te Barneveld wandelde, werd hij door een hem achterop komende auto uit Amsterdam aangereden en zoodanig verwond, dat hij spoedig daar op overleed. WONDERLIJK BEWAARD De automobilist v. d- Hee, uit Goude rak, reed met een vrachtauto over den on- bewaakten overweg tussehen Woerden en Waarder, toen juist de trein naderde uit de richting Woerden naar Leiden. De auto was juist met het voorste gedeelte over de rails, toen hij door de locomotief geraakt werd, zoodat slechts het achterste gedeelte van de auto werd beschadigd. De auto kwam tenslotte in den spoorwegberm te recht. De bestuurder liep geen letsel op. Het uitzicht ter plaatse is van de richting Woer den uit niet geheel vrij. ERNSTIG GETROFFEN DOOR EEN GEWEERSCHOT Bij oefeningen van de militaire politie te Loenen (Gld). is op het station aldaar ernstig ongeluk gebeurd. Een sergeant majoor van de militaire politie-troepen werd a bout portant door een schot in de borst getroffen. Nadat door den geneesheer dr. de Jong de eerste hulp was verleend, is het slachtoffer in hoogst zorgwekkenden toestand overgebracht naar een ziekenhuis te Arnhem. Volgens ooggetuigen zou het schot bij toe val zijn afgegaan. WEL GEGETEN, DOCH NIET BETAALD Een 25-jarig inwoner van B u s s u m, die een café op het Rembrandtplein te Am sterdam, zich. blijkens de rekening van f 15.35 voor gebruikte consumptie, welke hem werd gepresenteerd, behoorlijk te goed had gedaan, doch toen het op betalen aan- kwam. geen geld bleek te hebben, is naar het Dolitiebureau overgebracht waar van een en ander proces-verbaal is opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2