waar WERK Om het Wereldkampioenschap DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 L Buitenland FRANSCH-BRITSCHE VREDESPLAN 'AAN MUSSOLINI EN DEN NEGUS OVERHANDIGD Het wordt heden te Genève overgelegd Gistermiddag om 5 uur heeft Mussolini 'dei) Franschen ambassadeur De Chambrun ontvangen, en een half uur later den Brit- schen ambassadeur Sir Eric Drummond, ter overhandiging van de Franscfi-Britsehe bemiddelingsvoorstellen inzake de bijleg ging vao het Abessijnsche conflict. De voorstellen, die technisch zeer gecom pliceerd zijn, zoodat het niet mogelijk is een standpunt binnen enkele uren te bepa len, zullen door de bevoegde Italiaansche instanties tot in onderdealen bestudeerd worden. Een antwoord kan op zijn vroegst binnen enkele dagen verwacht worden, fn elk geval heeft men in officiecle Italiaan sche kringen de overhandiging van de voorstellen met voldoening gezien en schijnt men de bemoeiingen van Frankrijk en En geland ook wel op prijs te stellen. Een officieel Italiaansch communiqué Omtrent de overhandiging der Fransch- Britsche voorstellen aan Mussolini werd gisteren te Rome het volgende officieele communiqué gepubliceerd: „De leider der Italiaansche regeering heeft Woensdagmiddag te 5 uur den ambassadeur van Frankrijk en te 5.30 uur den ambassadeur van Engeland pntvangen, die hem een afschrift van de voorstellen van Parijs hebben over handigd. Mussolini heeft tegenover bei de ambassadeurs verklaard, dat hij de in de laatste dagen door de regeeringen van Frankrijk en Engeland te Parijs ondernomen pogingen in verband met het Italiaansch-Abessijnsche conflict waardeert, en zich voorbehoudt, de hem gedane voorstellen te onderzoeken." De voorstellen te Addis Abeba Het Fransch-Britsche vredesplan Is te 5\ddis Abeba ontvangen door de Fransche en Britsche gezanten, die het na onderling overleg te hebben gepleegd aan het Abes sijnsche ministerie van buitenlandsche za ken hebben doorgegeven. Het Abessijnsche gezantschap te Parijs publiceert de volgende mededeeling: „Abessinië is het slachtoffer van een ongerechtigden aanval geworden, die eenstemmig door den Volkenbondsraad ep den Volkenbond is veroordeeld. On der deze omstandigheden is de Abes sijnsche regeering vastbesloten, alle voorstellon uit te schakelen, die in di- recten of indirecten vorm den Italiaan- schen aanvaller een belooning toeken nen en geen rekening zouden houden met de beginselen, die de Volkenbonds raad en de Volkenbondscommissies, evenals de Volkenbond zelf, hebben be vestigd, in het bijzonder het beginsel van de territoriale en politieke onaan tastbaarheid van Abessinië, evenals alle verdere voorstellen, die ten doel hebben op een zwakken staat pressie uit te oefenen om dezen staat ertoe te dwin gen, de heerschappij van een machtige regecring te aanvaarden, die steeds ver klaard heeft, dat zij zich met geweld de overwinning van haar eerzuchtige be doelingen wil verzekeren, en wol mèt, zonder of tegen den Volkenbond." U De Abessijnsche gezant te Parijs, Maryam jverklaarde in een persgesprek: „Wanneer de nieuwe vredesvoorstellen erover spreken dat Abessinië gebiedsdeelen aan Italië moet afstaan, dan zullen wij liever doorvechten tot geen Abessijn meer in leven is dan dat wij op deze wijze aan den tyensch van on zen aanvaller toegeven. Wanneer de voorstellen ook maar bij be nadering inhouden, wat in de pers daarom trent gepubliceerd is, zijn zij gewoonweg belachelijk." Geruchten, volgens welke het secretariaat Van den Volkenbond een telegram uit Ad dis Abeba zou hebben ontvangen, waarin ieder voorstel, dat inhoudt afstand van grondgebied door Abessinië, zou zijn ver worpen, zijn echter ongegrond. De werkzaamheden te Genève Naar verluidt, is besloten, dat het En- feelsch-Fransch vredesontwerp, het zooge naamde Hoare-Laval-plan heden aan de commissie van achttien zal worden voorge- iegd. D« beraadslagingen over het olie-embargo zouden tot een lateren datum worden uit gesteld. Te Parijs heeft Eden Laval ontmoet Naar Uit de Fransche hoofdstad gemeld wordt, Vertrokken beide ministers daarop met den zelfden trein van 23 uur naar Genève. Ook de Spaansche volkenbondsgedelegeerde de Madariaga rrisde met dien trein. Massigli, de adjunct-directeur van de po litieke afdeeling van Quai d'Orsay, Saint Ouentjn, de directeur voor Afrikaanscbe kwesties en Rochat, de directeur van hot kabinet, vergezellen Laval. Tn den loop van gisteren heeft Lava! achtereenvolgens Cerruti, den Italiaan- scben ambassadeur en Wolde Mariam, den vertegenwoordiger van Ethiopië, ontvangen, wien hij officieus den in houd van het Fransch-Britsche vredes- plun heeft medegedeeld. Waarschijnlijk heeft Laval het doel en de draagwijdte van de voorstellen uiteengezet en een beroep gedaan op de verzoeningsgezindheid der beide par tijen. In 't Engelsche Lagerhuis werd opnieuw iaan Baldwin de vraa^ gesteld, of nu de Fransch-Britsche vrede, oorstellen konden Worden openbaar gemaakt.- „Niemand verlangt meer dan ik naar pu blicatie vau -den waren inhoud dezer voor stellen, antwoordde de Britsche premier, doch men diene te begrijpen, dat dit niet alleen van ons afhangt. De publicatie zal geschieden, zoodra dit mogelijk is." Op de vraag van een afgevaardigde, of de regcering dun in staat was, de cone-spon- dentie te publiceeren, die met de Fransche regeering gewisseld is omtrent Fransche hulp aan de Britsche vloot in de Middel- landsche Zee, antwoordde Baldwin e eens ontkennend. Het olie-embargo Te Genève is men van meening, dat in dien Mussolini hot vredesplan als grond slag voor onderhandelingen zou aanvaar den, de discussies over een petroleum- embargo vermoedelijk voor onbepaalden tijd zullen worden uitgesteld! Er wordt gewag gemaakt van do moge lijkheid, dat de Engelsche en Fransche rc- geeringen eerst langs diplomatieken weg zullen trachten eeu overeenstemming tus- schcn Italië en Abessinië tot stand te bren gen en dat de volkenbondsraad dan eerst later, nadat die overeenstemming tusschen de strijdende partijen zal zijn verkregen, zal worden uitgenoodigd, ook zijn goedkeu ring eraan te geven. Op deze wijze zou de afkeuring, waan'an Litwinoff en andere raadsleden vermoede lijk ten aan7.ien van het vredesplan van Laval en Hoare zullen doen blijken, waar schijnlijk minder belemmerend werken. DE OORLOG IN OOST-AFR1KA .NIETS BIZONDERS TE MELDEN" Maarschalk Badoglio seint het vol gende 68ste legerbericht: „Van het geheele front is niets bij zonders te melden. De organisatie van alle oiensten, de intendance en het wegennet in het achterland is in volle ontwikkeling" Addis Abeba in paniekstemming! Te Addis Abeba had men bericht ontvan gen, dat tegen Woensdagochtend vroeg een bomaanval op de hoofdstad kon worden verwacht. Daarom begon reeds 's morgens half vier de algemeene ontruiming der stad. Bij duizenden vluchtten ae bewoners in lange optochten en begeleid door auto's naar de in de nabijheid der stad gelegen bergen. Europeanen en inboorlingen werden door de politie uit den slaap gewekt en aange spoord zich in veiligheid te brengen. In de stad heerscht een ware paniekstem ming. De beschikbare vrachtauto's werden tegen hooge prijzen gehuurd, teneinde een vervoer naar veiliger geachte oorden moge lijk te maken. De zieken in het hospitaal waren in de sousterrains ondergebracht, gewikkeld in hun dekens.. Dc verwachte luchtaanval bleef echter uit In de eerste opwinding hebben omstreeks 20.000 menschen Addis Abeba verlaten! Het bombardement van Dessie Naar aanleiding van de officieele Italiaan sche verklaring omtrent het bombardement van Dessie, te te Addis Abeba uit Dessie een mededeeling ontvangen, waarin o.a. het volgenae gezegd wordt: De bewering uit Italië, dat men daar van een hospitaal te Dessie niets wist, is reeds daarom onaannemelijk, wijl de vroeger al daar gestationneerde Italiaansche agenten, dr. Brielle en de secretaris Corbion, het hospitaal kenden. Bovendien is dit hospitaal, in tegenstel ling met de Italiaansche beweringen, bij het internationale Roode Kruis te Genève inge schreven. De films, die door de te Dessie aanwezige filmreporters van het bombardement van het hospitaal werden gemaakt, zullen de wereld spoedig doen weten, dat het bom bardement inderdaad plaats vond, zooals de doktoren het aan Genève hebben mede- Evenzoo zullen de te Dessie aanwezige journalisten aan de geheele wereld doen weten, cat van het Roode Kruisteeken geen misbruik is gemaakt, want deze bewering is alleen afkomstig van de Italiaansche vliegers. Tenslotte hebben de vliegers, die voor het doen van verkenningen op 7 dezer wederom boven Dessie verschenen, de aan het hospi taal en het Roode Kruisgebied aangerichte schade zeer goed kunnen zien. Zij hebben echter desondanks weer meer dan dertig bommen en luchttorpedo's uitgeworpen. De Abessijnsche concessies Een belangrijke groep Engelsche finan ciers zou den negus een leening van 1 mil- lioen pond sterling hebben aangeboden, in ruil voor een exclusieve minerale concessie voor den tijd van 30 jaar. De moeilijkheid Is evenwel, dat reeds ver schillende concessies verleend zijn. Het Egyptisch kabinet afgetreden Het kabinet-Nessim Pasja is, naar mon uit Cairo bericht, afgetreden, maar zal de loopende zaken Dog bljjven behandelen tot de koning zijn besprekingen inzake de vor ming van een nieuwe regeering zal hebben beëindigd. Nadat het voornemen der Egyptische re geering om af te treden in de stad bekend was geworden, nam de opwinding opnieuw toe. in vele straten sloegen betoogers alie lantaarns stuk. Trams werden aangehouden en vernield en autobussen werden in brand gestoken. Omtrent botsingen met de politW wordt echter niets gemeld. Tsjechoslowaaksche regeering vraagt ontslag de heeft de regeering op voorstel ter-president Hodza, besloten af te treden. President Masaryk heeft het ontslag even wel niet aanvaard. Tot aftreden werd beslo ten omdat de partijen der regecringscoalitie het niet eens konden worden over een ge- meenschappelijken candidaat voor de opvol ging van president Masaryk. De onderhan delingen tusschen de partijen zullen thans voortgezet worden» Een Italiaansche bom, welke te Daqqahbur door n vliegtuig naar beneden werd ge worpen en niet tol ontploffing is gekomen DESSIE VRIJWEL VERLATEN DOKTERS HEBBEN HANDEN VOL WERK (Van onzen correspondent Stuart Emeny). D e s s i Wc De verontwaardiging over de luchtbom bardementen van Dessie is nog altijd zeer hevig en in het bijzonder blqft men hetde.n Italianen in heftige bewoordingen verwijten, dat zij bommen op het hospitaal hebben laten vallen. Intusschen ontkennen de Italianen, dat zij het Roode Kruis-hospitaal hebben ge bombardeerd. In Abessijnsche kringen wordt gezegd, dat deze Italiaansche ontkenning doet denken aan de dwaze uitvluchten van den schooljongen, die op heeterdoad wordt betrapt terwijl hij zijn vinger in den jam pot steekt. Nu is het een feit, dat twintig buitenland sche journalisten, die zich op bet oogenblik van het bombardement in het hospitaal be vonden. getuigenis kunnen afleggen van ie verwoesting, die in het gebouw ig aange richt door de Italiaansche bommen. Boven dien zjjn groot e pakken persfoto's, waarop de schade te zien is, naar Europa onderwee Wanneer d»ze foto's zijn aangekomen, zal ook de laatste twijfel worden weggenomen Het is hekend. dat de Italianen verder verklaard hebben, er geen kennis van gehad te hebben, dat zich in Dessié een hospitaai bevond. Zij waren er niet van in kennis gesteld, aldus zeiden zij. De Abessijnen ech ter wijzen er in dit verband op, dat in de slad vele jaren lang een Italiaansch con sulaat was gevestigd, zoodat de Italianen nauwkeurig op de hoogte moeten zjjn van de ligging van elk gebouw in Dessie De dokters hebben nog steeds hun han den vol aan de operaties, die zij moeten ver richten bij Inwoners, welke bij de luchtaan vallen gewond zijn De slad zelf is overigens vrijwel geheel verlaten. Het laatste deel de» te Dessié geconcentreerde troepen heeft Ie stad eenige dagen geleden verlaten en op liet oogenblik is nog slechts een handjevol soldaten der keizerlijke wacht te Dessié ge etationneerd. (Auteursrecht News ChronicleA-N.P.) Nieuwe Britsche torpedojagers De parlementaire secretaris der Admirali teit. Lord Stanley, deelde in het Lagerhuis mede, dat de regeering nog tijdens het loo pende begrootingsjaar een nieuw, tot nog toe niet voorgenomen flottille torpedojagers van zeven schepen zal laten bouwen en de orders zal plaatsen. Daartoe zal een sugple- toire begrooting worden ingediend, die bo vendien nog maatregelen voor den bouw van andere kleine schepen zal Inhouden. Naar aanleiding van deze mededeeling kan 'worden opgemerkt, dat het vlootbouw- programma voor 1935 reeds den bouw van een flottille torpedojagers van 9 schepen in houdt, waarvan de orders in October j-L zijn gegeven. In totaal bouwt Engeland dus In den loop van het begrootingsjaar 16 nieuwe torpedo jagers. Zij zullen gedeeltelijk dienen om ver ouderde, tijdens den wereldoorlog gebouwde torpedojagers te vervangen. Japans pariteitseisch De marinemedewerker van de ..Daily Te legraph" toont zijn instemming met de houding van Engeland en de Vereen. Staten op de vlootconfcrentie. Beide mogendheden hebben, meldt het blad, duidelijk doen uitkomen, dat zij geslr» ten en onwrikbaar staan tegenover den Ja- panschen eisch inzake algemeene pariteit voor de vijf conferentiemogendheden Aan de Japansche delegatie is te verstaan gegeven, dat de onderhandelingen ter vloot conferentie niet op deze basis kunnen wor den gevoerd. De Japanners hadden blijkbaar minstens op den steun van Frankrijk en Italië gerekend, doch deze is uitgebleven. In verband hiermede heeft admiraal Na gano zich, naar verluidt, met Tokio in ver binding gesteld. De kwestie der Fransche liga's De commissie voor de burgerlijke wetge ving van den Franschen Senaat heeft de ontwerp.wetten betreffende de liga's in den door de Kamer aangenomen tekst verworpen Op voorstel van den vroegeren minister van Justitie. Cheron. besloot de commissie met 11 tegen 9 stemmen, eventueel in sa menwerking met de regeering. te zoeken naar een gewijzigde redactie, welke unaniHii kan worden aanvaard. ARSENICUM IN HET ETEN! In het kleine Zwitsersche plaatsje Mon- tent werd eenige dagen geleden na het middagmaal een geheele familie, met inbe grip van de dienstboden, ziek. De dokter constateerde vergiftigingsver schijnselen. Een persoon stierf kort daarop en een tweede verkeert in levensgevaar. De overigen zijn thans buiten gevaar. Het onderzoek wees uit. dat door een fa milielid in de spijzen arsenicum was ge mengd. De dader werd gearresteerd, doch heeft tot dusver niet bekend. STORMSCHADE IN GRIEKENLAND De schade, welke het noodweer, dat do afgeloopen dagen Mncrdonië teisterde, aan richtte, wordt op 200 millioen drachmen geschat. De rivieren Aliakmon. Vandar en Sroeroa zijn buiten de oevers getreden en een ge bied. dat kort geleden werd drooggelegd voor den landbouw, dreigt weder onder Ie loopen.- Een Fransch munitiedepot explodeert Het munitiedepot van de kazerne der re- publikeinsche Garde te Lérouville departe- meht Meuse is in den nacht op Woensdag in de lucht gevlogen. Do opslagruimte werd geheel vernield. Tengevolge van de ont ploffing Is i nde kazerne brand uitgebroken welke evenwel spoedig kon worden ge- bluscht, Japan wil Engeiands superioriteit der zee erkennen Mits het pariteit met Amerika verkrijgt De Japansche delegatie heeft verklaard, cat Japan Engeland de superioriteit ter zee wil toekennnen indien Japan een even ster ke macht mag hebben als de Vereen Staten Men venvacht dat de leider der Amerikaan sche delegatie Norman Davis Donderdag het standpunt der Vergen. Staten zal uit eenzetten en daarbij de Japansche eischen van dc hand wijzen. Norman Davis zou dan wijzen op het standpunt der Vereen. Sta ten van gelijke veiligheid, wat niet betee- kent gelijke tonnage. Begin Januari van het komend jaar 193G wordt er te Frankfort a d. Main, in het Kookkunst-Museum een cursus geopend voor bet Duitsche restaurateursbedrijf halve een cursus voor 30 jonge koks wordt hier in April een bijzondere cursus gchou den voor de toebereiding van nationale ge rechten uit den vreemde. Men wil e- op deze wijze naar streven, tijdens de Olym piade van 1936 zooveel mogelijk rekening te houden met de gastronomische eischen wensehen der buitenlandsche gasten. Het onderwijs wordt gegeven door koks, die meerdere jaren in het buitenland hebben gewerkt en dus over de vereischte ervaring beschikken. Reeds heeft men afzonderlijk- cursussen gearrangeerd voor de Engelsche, Amerikaansche, Fransche, Italiaansche, Spaansche en Nederlandsche keukens. PRACTISCHE COMMUNISTEN! Uit Puehla (Mexico) wordt vermeld, dat 200 gewapende Agrariërs onder het roepe»i van „Leve het communisme" de hacienda „Mepatla" bij Atlixeo hebben overvallen, jh sovjetVlag geheschen en de landerijen en hel vee onderling hebben verdeeld. DIACONESSENHUIS TE MEPPEL Bij de gister gehouden aanbesteding van den bouw van een diaconessen-ziekenhuis en woonhuis voor den directeur-geneesheer te Meppel was laagste Inschrijver voor grond werken, wegenaanleg, beton- metsel- stuca- ooors-, timmer- en smidswerken, alsmede voor de lood-, zink- en mastiekwerken. water leiding en sanitair, de heer J. W. van West ree nen. Zeist, met f 123.900: voor glas. verf en behangwerk werd het laagst ingeschreven door do fa. Fünster aldaar met 7300.— ZUIDERZEEWERKEN De dienst der Zuiderzeewerken heeft gis ter aanbesteed het onderhouden gedurende 1936' van: I. de Rijkszeewerken op Wierin- gen. met uitzondering van hel gedeelte tus schen de diikpalen 114 en 138; II. de Rijk* havenwerken op Wieringen; III. de Noorder- en Zuiderhaven nahij den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, alsmede verschillende grond- en kunstwerken, be- hoorende tot de Rijkszeewerken. tusschen dijkpalen 114 en 132. tot den Amsteldiepdiik, den Baldzanddijk en tot het Baldzandkanaal tusschen van Ewijcksluis en Oostover: (V. den Rijksweg 10a en gedeelten Rijkswegen 7 en 9. Laagste inschrijvers waren: voor perceel I: J. J. de Groot te Alkmaar en O. F Bos- k e r te Wieringen, beiden voot f 11500,—: perceel II: J. J. de Groot, Alkmaar voor 2863,—; perceel III: O. J Bosk e r, te Wie ringen, voor f 8000.—; perceel IV: J. d e Vries, te Heemstede, voor 10170,en in massa P Daalders N.V., te Alkmaar' voor 33726,—. Door het gemeentebestuur van Overschie werd aanbesteed bestek no. 2: bet leggen van hoofdriolen met bijkomende werken. In gekomen waren negen biljetten. Laagste in schrijven G. Ve r w a a 1, te Rotterdam, voor 144 500.—. LICHAMELIJKE OEFENING Een stap vooruit LEIDERSCURSRUS INGESTELD. In het C.J.M.V.-Gebouw te Dordrecht is onder auspiciën van de Sportvereen Oranje Wit een vergadering gehouden die tot doel had om tot oprichting van een leider»- cursus te komen. Aanwezig waren ie be sturen en leiders((s-ters) van de Wandel sportvcrcenigingen Oranje-Wit Spirit. W I.K.. allen te Dordrecht Wandel.Mee tö Alb'asserdam en .Barendrecht" te Baren drechL De waarnemend voorzitter van OranjeWit opende de versraoerinR don» uiteen te zetten het dop| vqn deze samen komst en sprak den wensch uit dat de ds sprekingen een gunstig en prettig verloop SCHAKEN HOE BEIDE KAMPIOENEN ZICH VOORBEREIDDEN VÓÓR DE MATCH Verstand en.... onverstand De beteekenis der incidenten Het is helaas een onweerlegbaar feit, dat zich rondom den strijd om het wereldkam pioenschap enkele min of meer belangrijke incidenten hebben voorgedaan en wat nog erger is dat deze aan de openbaarheid z(jn prijsgegeven. Het stemt echter tot groote voldoening, dat wie of wat ook de oorzaak van deze zaken moge zijn, deze stellig niet aan Nederlandsche zijde gezocht moet wor den. Noch het nationaal comité, dat met de organisatie van den wedstrijd belast i6, noch onzen nationalen kampioen treft ten aanzien van deze punten ook maar de geringste blaam. Inmiddels is het een evenzeer niet te weer leggen feit, dat, nu enkele feiten algemeen bekend zijn geworden, „men" algemeen druk doende is geweest zich een meening te vor men en deze bekend te maken. Daarbij komt herhaaldelijk een ontstellend gemis aan ob jectiviteit naar voren. Meer dan eens blijkt bet, dat bepaalde personen, die hun kijk op bepaalde gebeurtenissen weergeven, zich bij het vormen van hun oordeel niet uitsluitend door de feiten hebben laten leiden, doch kennelijk reeds van te voren hun meening hadden gevestigd, daarbij beïnvloed door hun sympathie voor den een dan wel door hun antipathie tegen den ander. Zulke onverantwoorde, bevooroordeelde uitlatingen hoort men volstrekt niet alleen van leeken op schaakgebied, van menschen aan wier uitspraken weinig waarde wordt gehecht, men verneemt ze ook hier en daar van vooraanstaande figuren in de schaak wereld. van personen, van wier meening men wel degelijk goede nota neemt. Een kras voorbeeld maakten wij daarvan dezer dagen mede. Naar aanleiding van incident bij de 21ste partij te Ermelo, ver klaarde ons iemand, die in de Nederlandsche schaakwereld werkelijk niet laag wordt geslagen, dat hij van oordeel was. dat Euwe, indien hij de match zou winnen, toch geen bona-fide overwinning zou hebben bevoch ten. „Wel mijnheer", voegde hij mij meer oprecht dan vleiend toe. „als Aljechin nóg meer drinkt, dan kunt u het óók van hem winnen en dan bent wereldkampioen; u zult me toch toegeven, dat de heele wereld zich dan zou kromlachen!" Hoewel wij de juistheid van zijn laatste uitspraak jammer genoeg moesten toegeven, hebben wij toch zijn misprijzing van Euwe's resultaat met kracht bestreden. Wat toch is het geval? Meer dan V/2 jaar lang hebben zoowel Aljechin als Euwe gewe ten, dat zij n Cl zouden moeten strijden om den wereldtitel. Beide konden zich er naar believen op voorbereiden. Dat Euwe zijn tijd besteed heeft met nauwgezette studie van bepaalde openingen en varianten („huisvlijt" noemt men dat schamper) eu dat hij tevens getracht heeft ook lichamelijk ln zoo goed mogelijke conditie aan den start te verschij nen. is zijn goed recht en.... verstandig. Als Aljechin daarentegen nagenoeg geen serieuze voorbereidselen getrof fen heeft, doch zich er toe heeft be paald hier en daar o.a. in een Rus sisch blad kleineerend over zijn a.s. tegenstander te schrijven, om zich ten slotte 3 dagen voor den aanvang van mochten hebben. Hierna kreeg het woord de technisch adviseur van OranjeWil, dc heer J. F. Smit. die de avond Inleidd-» Het deed spreker genoegen dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan het S.O.S. van dc wandelsport. Dat er terdege van een S.O.S gesproken kan worden toonde spr. aan Immers, de wandelsport heeft de laatste 5 jaar oen geweldige vlucht geno men. Dit stemt vanzelfsprekend tot groote tevredenheid. Het gevolg van de groote vooruitgang in hot aantal wande'aars en wandelsportvereenigingen is echter, dat men een steeds nijpender gebrek gaat krij gen aan goede leiders, die zoowel moreel als technisch daarvoor geschikt zün. Vo: gens spreker laat de opleiding en verzor ging veel te wensehen over. We moeten, aldus spreker, komer tot een klasse- systeem. d.w.z. de wandelaars indee-en zooals bijv. bii de voetbalsport in elftallen gebeurt en daardoor voorkomen dat iemand die zin krijgt in het wandelen maar niet direct aan een 30 of 40 Km. tocht deelneemt Wij moeten dus komen tot een plan en daarmee moet niet gewacht worden. Na de ze onderhoudende inleiding werd besloten tot oprichting van commissie ter beharti ging der belangen van de wandelsport ln Dordrecht en omstreken. De aanwezige ver een gaven zich direct op met uitzondering van Rarpndrecht dat zich eerst nog eens wildp beraden, doch zeer zeker ook zal toe treden Het bestuur werd samengesteld als volgt: Voorzitter W. I-I. Marhielse. Lijn haan 21: Secretaris N van Dalen, Hooft straat 08 rood; Penningmeester: J. van Dalen. Maasstraat 2? allen te Dordrecht en commissaris C. J de Jager. Uitbreiding F 120 tp Alhlnsserdam. Technisch leider is de heer J. F Smit De cursussen worden ge houden op iedere eersten Maandag en der den Dinsdag der maand te beginnen dus op 17 December a.s. Vereenigingen die zich als nog willen aanfluiten kunnen alle ge wenschte Inlichtingen hekomen hij het secr HnnftstranI 68 rd. te Dordrecht Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dank te brengen aan allen die gehoor hebben gege ven aan den oproep van de Vereeniging Orante Wit Wij spreken de wensch uit, dat de commissie met haar werk veel succes mag oogsten. TAFELTENNIS Nederland neemt deel aan de wereld-kam pioenschappen Het bestuur van de NTT.B. heeft in zijn één dezer dagen gehouden vergadering be sloten tot uitzending van een dames- en heerenteam naar de wereldkampioenschap pen die vermoedelijk in Praag zullen wor den gehouden in de eerste helft van Maart 1936. Als gevolg hiervan besloot de keuze- en trainingscommissie tot een intensieve oefen campagne, waardoor de sterkste sneelsters en spelers van de diverse cewesteHike hon den zullen worden uitgenoodigd Tevens is in voorbereiding de nnrtrhMng van een na fionale Tafeltennis Club „De Prikkers" ge naamd. waarvan alleen sterke en veelbe lovende sneelsters en spelers lid kunnen worden. Naast het spelen van propaganda- de match in volstrekte eenzaamheid terug te trekken, dan is dat Aljechins zaak, doch.... onverstandig. Hoofdzaak is, dat beide tegenstanders, ieder op zijn eigen wyze, op de best moge lijke manier voorbereid, den strijd konden beginnen. En alweer Is het uitsluitend de zaak der beide tegenstanders, hoe deze tij dens den wedstrijd hun conditie willen hand haven, verbeteren of verslechteren. Indien Euwe tracht door een sober leven en weloverwogen leefregels zoo goed moge lijk fit te blijven, dan is hij daarbij volkomen in zijn recht. En indien de wereldkampioen door drankmisbruik zijn kansen verkleint althans, men versta ons wel, naar de mee ning van den bovengenoemden schaak-auto riteit dan moet hij dat zelf weten. Er is niemand, die hem daartoe dwingt, bet staat hem volkomen vrij; uit sportief oogpunt be zien is hij echter verplicht, om zijn titel zoo goed mogelijk te verdedigen. Het gaat er ln den huldigen str^d uitsluitend om hoe de tegenwoordige Euwe het er tegen den tegenwoordlgen Aljechin afbrengt. Alleen dèt is van belang. Gaat het dan om de een of andere reden den wereldkampioen minder voorspoedig, dan moet men niet komen aandragen met praat jes als: „Aljechin speelde in 1931 en 1932 veel sterker dan nu; in dien vorm zou hij Euwe gekraakt hebben". Euwe kan nu een maal niet in 1935 tegen den Aljechin van 1931 spelen: hij heeft als rivaal den Aljechin van 1935, die zich volgens zijn eigen inzicht zoo goed mogelijk heeft voorbereid en die een even goede kans heeft gehad om zich van zijn beste zijde te laten kennen als zijn tegenstander. Slechts omstandigheden waarvoor de spe lers niet verantwoordelijk zijn, kunnen het eindresultaat onbillijk beïnvloeden, bijv. ziek te, ernstige familie-omstandigheden, of der gelijke. Voorzoover wij weten, kan Aljechin een dusdanig argument in elk geval niet aan voeren, indien hij den titel verliest Even dwaas als uitspraken gelijk de hierboven genoemde is de meening. dat Al jechin uit reclame Euwe reeds 2 maal den stand zou hebben laten gelijk maken, eerst na de 14de partij, daarna na de 21ste partij. Zelfs op di» oogenblik. nu Euwe met nog slechts 2 partijen te spelen 1 punt voorstaat zijn er nog altijd personen, die meenen. dat Aljechin het daarop heeft laten aankomen, en dat hij Euwe volkomen „in zijn zak'" heeft en dat in de laatste 2 partijen, door te wnnen. ook toonen zaL Zü. die een dergelijke opvatting zijn toe gedaan. begrijpen wellicht niet, dat zij daar door een alles behalve eervolle Insinuatie aan het adres van (één van) beide spelers ep het organiseerend nationaal comité lanceeren. Bovendien zou dit soort van recla me wel een heel armzalige zijn. De beste reclame voor Aljechin ware ge weest, dat hij Euwe zoo snel mogelijk, dus met zoo groot mogelijk verschil, had verslagen. En als de wereldkam pioen gekund had, zou hij dat zeker gedaan hebben. Daarvoor staat zijn al om bekende eerzucht borg. Men denke maar eens aan de toumooien te San Remo 1930, waar hij met ZVz punt voorsprong eerste werd, en te Bied 1031, waar zijn voorsprong zelfs 4l/z punt bedroeg. Neen, degenen, die Aljechin ln dezen wed strijd van- reclame-trucs beschuldigden of dit nog doen, bewijzen niet alleen, dat zij den wereldkampioen slecht kennen, doch toonen bovendien op maar al te duidelijke wijze, dat zij geen idee van goede" reclame heb- De twee laatste partijen De 29ste partij om het wereldkampioen schap schaken vangt, zooals wij reeds meldden, hedenavond om half 7 aan in da Militie-zaal te Amsterdam, met eventueele voortzetting op Vrijdagavond. In aansluiting hierop kunnen wij thans mededeelen dat de 30ste partij zal worden gespeeld op Zondag 15 en eventueel Maan dag 16 December, eveneens in de Militiezaal te Amsterdam. Voor deze laatste partijen bestaat enorme belangstelling. wedstrijden, het lelden van een deel van de trainingscompagne van de K.T.C. en het ge ven van voorlichting op technisch gebied, zal deze instantie ook bij internationale ontmoetingen worden ingeschakeld. PAARDENSPORT DE CROSS VAN BINGERDEN Dr Gunst wint met Irish Comedy Onder zeer ongunstige weersomstandig heden is gisteren de cross van Bingerden. vei reden. Van de veertien paarden die voor doza cross hadden ingeschreven, twee verhinderd. De afwezigen hadden echter ditmaal hu oeste deel gek «zen De attracie van dozen cross is. zooulf» wfj reeds schreven, dat alle deelnemers tegeliik starten, waardoor eon spannende strijd ztch ontspint. Het startBeki werd gegeven door luitenant Porlheine en Ir. Jo? rttng, waarna allen m snel tempo de 400 M. voor den sprong aflegden. Irish Comedy en Charlotte Corday voer- den een fiber, strijd om de leiding en g.n- gren tenslof'e gelijk over d® streep. Met onderling weinig tijdsverschil volg den nu spoedig de andere paarden. Na lo ting viel de eerste prijs, de Daendelsbeker, ten deel aan Dr Gunst, die hem nu voor k,, goed won. De Daendelsbeker Is dus voor- r taan niet meer beschikbaar voor Jen cross te Bingerden. Luit. van Eekolen kreeg de eereprijs: de zilveren medaille van de K.M.S.V. en ecu kunstvoorwerp. van Kus VOETBAL OOSTELIJK ELFTAL—ZWALUWEN Woensdag 18 December a.s. zal in het »'t': Olympisch Stadion te Amsterdam 'e avonds om kwart over acht een wedstrijd gespeeld Se,i worden tusschen het Oostelijk elftal °n de ll*e Zwaluwen (het Ned. elftal). De opbrengst zal voor een Hefdadig doel worden bestemd leh

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2