Jlirtuirr frihsrtjr GTcrurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET VIJFDUIZEND-PLAN I'l abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse hummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat .123 Telefoon 2710 fna 6 uur 3166); Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5652 WOENSDAG tl DECEMBER 1935 15e Jaargang1 gtobertentieprijjtn: Van I tot 5 regelsf.171/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen m*- van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 t Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 DE DERDE STREEP AAN DEN BALK Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat de Derde Duizend nieuwe abonnés voor de combinatie der samenwerkende vijf bladen, De Rotter- dammer, Dordtsch Dagblad, Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtsche Courant geboekt zijn. Men weet, dat wij afspraken 5000 nieuwe abonnés vóór 1 Februari 1936 te winnen. Onze groote dank aan wie medehielpen. Thans moet het verder gaan. Wij doen een dringend be roep op Lezers en Agenten om onverdroten hun krachten te blijven inspannen bij dezen Vreedzamen Wedloop, zoo ook op Kiesvereenigingen en Propaganda-clubs, waarvan meer deren hun taak beginnen in te zien. Ieder, die een abonné aanbrengt, verkrijgt de fraaie, zilveren theelepel, welke al heel wat blijde gezichten heeft gemaakt. Wie méér abonnés winnen, ontvangen, naast den lepel, nog een ander geschenk, of wel, meerdere theelepels, om zoo het half of heel dozijn vol te kunnen maken. Terwijl tien zeer kostbare premies worden uitgereikt aan hen, die bovenaan staan. Het ideaal blijft: In elk Christelijk gezin, het Christelijk Dagblad! Abonnés geve men dus op aan de administratie van dit blad. AFDEELING PROPAGANDA HET GEVAL-WESTERMAH Gezien de af- én verbrokkeling der be 6taande politieke partijen, is het geval-Wes- terman tot op zekere hoogte verblijdend. Het bewijst weer eens, dat het gezonde verstand zoo nu en dan corrigeerend optreedt Het geval-Westerman is leerzaam. De Nationaal-Herstel-beweging zou met één slag de geesten omzetten en de partij geest dooden in ons land. Aanvankelijk wars van oe politiek van de dag, kwam zij twee jaar geleden het electorale strijdperk binnen stormen onder aanvoering van generaal Snijders. Het succes bleef 90 pCt beneden de ver wachting, maar was niet gelijk nul. In eerste aanloop werd één der honderd citadels genomen, doch de generaal nam er niet zelf bezit van, hij liet dat over aan zijn adjudant, die niet zonder branie en bravour voor burchtheer speelde. Al spoeoig echter kwam er ongewenschte beweging in Nat. Herstel; er waren blijk baar velen, die met nationaal niet bedoeld hadden een hang naar het fascisme en man nen als Prof. Eigeman lieten niet na te pu- bliceeren, dat Mr. Westerman niet als ver tegenwoordiger van de Nat. Herstel-bewe ging beschouwd kon worden. De tegenstellingen zijn tot een conflict aan- gegroeid en dit leidde tot verbreking van de band tusschen het Kamerlid en de politieke organisatie welke hem op zijn zetel plaatste. Mr. Westerman trok de consekwentie en wil ce ontslag nemen; en dat eert hem als mensch. Maar het hoofdbestuur zit blijkbaar zoodanig met het geval verlegen, dat het «enerzijds verklaarde: gij zijt onze represen tant niet meer, maar gij moet toch maar blij ven zitten; wij hebben geen andere men- schen; want de opvolgers zijn uit de bewe- ing getreden of voldoen ons niet. Een zeldzaam onmogelijke houding, welke e invloed van Nat. Herstel en van zijn ge 'ezen representant tot nul reduceert. En dat ,lks nu juist Nat Herstel overkomen moest; verbond, dat wars van partijschappen en Js van partijen, de eenheid van ons Ne derlandsche volk wilde bevorderen en meen- reeds een goed stuk op weg te zijn, om- t zijn afgevaardigde de partijdigheid kon hekelen in het hol van den leeuw. Het verbond der eenheid van ons volk excellence kan na twee jaar van zijn po- bestaan de gedeeldheid in eigen kring meer bedekt houden en geeft er in openbaar kennis van. 't Is slechts een geval, maar 't is leer tam; maar de vraag rijst, wat er in de Haagsche raad zal gebeuren, waar Mr Wes- man drie „oud-partij genooten" aanvoer en blijkbaar nog aanvoert? Zoo wordt 't weer zeer ingewikkeld. het litiek I geval BEGINSELPROGRAM S.DJLP. Het Partijbestuur van de S.D.A.P. heeft besloten tot het instellen van een commissie, die zal hebben te onderzoeken, of het beginsel program der Partij, opgenomen in art. 2 der Statuten, in sommige opzichten herziening behoeft, en zoo ja, welke wijzigingen aan beveling verdienen, ^Vooruit) Commies-griffier Eerste Kamer Mr. J. van Andel Gzn. benoemd Gisteravond heeft de Eerste Kamer met 24 van de 47 uitgebrachte stem men benoemd tot commies-griffier Mr J. van Andel Gzn, Mr J. van Andel werd geboren op 3 November 1906 te Zuidland (Voorne en Put ten) waar zijn vader thans nog burge meester is. Hij bezocht het Chr. Gymnasium te Utrecht, studeerde daarna aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in de rechten. Na zijn doctoraal examen in 1930 vestigde hij zich als advocaat en procureur te Lei den. Vervolgens was hij werkzaam als ad junct-secretaris op het kantoor van de Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel te den Haag. Sinds 1 April 1934 is hij in Haagsche gemeentedienst als commies bij de afdeeling onderwijs. Mr van Andel is de a.r. beginselen toegedaan. Rijnlandsche Chr. W erkgeversclub Gisteravond te Leiden opgericht In hotel den Burcht te Leiden is gisteravond de oprichtingsvergadering gehouden van de Rijnlandsche Chr. Werkgeversclub. Beslo ten werd zich bij de landelijke Chr. Werkgeversvereeniging aan te sluiten. leden overgeplaatst naar Den Haag, Dr. Kuyperstraat 3, terwijl de voormalige secre taris, Mr. H. H. Stencker te Amsterdam is opgevolgd door Mr. A. Hoekema te 's Gra- venhage, die als secretaris in vollen dienst werd aangesteld. Thans wordt door het voeren van propa ganda op alle plaatsen in den lande ge tracht de Vereeniging die plaats te verzeke ren, die haar als centrale werkgeversorgani satie en als zoodanig vertegenwoordigd in allerlei officieele colleges als Nijverheids- raad, Hooge Raad van Arbeid enz. toekomt Met name wordt gepoogd door het vor men van zooveel mogelijk afdeelingen in den lande, gelijk die reeds jarenlang in Groningen, Amsterdam, Den Haag en Rot terdam met vrucht werkzaam zijn, het con tact tusschen de leden onderling te verster ken en oe principieele beginselstudie krach tig te bevorderen. Tijdens de oprichtingsvergadering van de Rijnlandsche Chr.Werkgeversclub, waarvan lid kunnen worden alle werkgevers te Lei den en omgeving (w.o. de geheele bollen streek), is het woord gevoerc door de hee- ren A. Borst Pzn., van Rotterdam, vice- voorzitter en Mr. A. Hoekema, secretaris der landelijke vereeniging. Eerstgenoemde sprak over „De werkgever in crisistijd", laatstgenoemde over „Welke diensten kan het bureau der Chr. werkgeversvereeniging den leden bieden". De heer Mr. L. Sprey, advocaat te Lei den, heeft zich voorloopig met het secre tariaat der Club belast. NIEUW ZUSTERHUIS TE SCHIEDAM Tot de bouw besloten De Gemeenteraad van Schiedam heeft gisteravond, na een geheime zitting van V/2 uur, besloten over te gaan tot den bouw van een nieuw Zusterhuis nabij het ge meenteziekenhuis. Uit het Werkfonds zal de gemeente een bedrag van ƒ145.000 voor dit aoel ontvangen. Het nieuwe zusterhuis zal plaats bieden aan 43 personen. Overzicht Tweede Kamer ONRUSTIGE SFEER ZULLEN DE ZAKEN SCHERP KOMEN TE STAAN Belangstelling van dames De Kamer was ietwat onrustig bij den aanvang der vergadering. Hoog ging het stemmengeroezemoes, zoodat de voorzitter bij de door hem voorgestelde regeling van werkzaamheden zijn stem zelfs extra moest uitzetten en af en toe den hamer hanteeren. De oorzaak van dit verschijnsel zal wel niet te zoeken zijn geweest in den groei van het aantal politiek dakloozen, dat sinds de vorige vergadering verdrievou digd is. De heeren Westerman en Duys, de een verloochend, de ander geroyeerd door zijn partij, deelen thans gedwongen in het door Prof. Visscher vrijwillig geko zen lot. Alle drie waren present. De regeling van werkzaamheden gold o.a. de behandeling van de begrooting van Onderwijs en het OnderwijsbezuinigingsonL werp Beide wetsontwerpen zouden aanvan kelijk gecombineerd behandeld worden. Maar aangezien er bjj het bezuinigings voorstel een en ander schijnt te broeien, achtte de voorzitter het waarschijnlijk voor. zichtiger om de tweelingen van elkander te scheiden en de begrooting voorop te laten gaan. Z.h.s. werd daartoe besloten. En inmiddels duurde het gegons voort, zoodat de eerste sprekers bij de voortgezette behandeling van de begrooting van Handel, enz. moeite hadden om zich te doen ver- Zeker, er viel daarover geen nieuws meer te verteken en dan hanteert de Kamer haar recht om niet te luisteren, maar dat was toch het eenige niet. Het „criselde" zoo'n beetje in de Kamersfeer. Of er dan gevaar voor een botsing bij On derwijs is? Uitgesloten achten we zulks niet, maar of de dreiging zal doorzetten en tot feit worden, daarvan zjjn we, ondanks enkele bedenkelijke uitlatingen hier en daar, toch ook nog allerminst zeker. Intusschen schijnt wel te mogen worden aangenomen, dat de rechterzijde geenerlei neiging heeft om de concentratie-plannen voor het bijzon der onderwijs van minister Slotemaker do Bniïne te aanvaarden. Toont de minister geen toenadering, ja, dan weten we het niet. Dan zou het wel eens scherp kunnen komen te staan. We hebben echter nog eenige dagen spe ling en daarom wanhopen we nog niet. De middag is gebruikt om de begrooting van Handel af te doen. Onderwijs en Ko loniën resten nu nog. Voor de rede van den minister, ditmaal in snel tempo geheel voorgelezen van het papier en daardoor moeilik te volgen en te anaJIyseeren, verwijzen we naar het ver slag, ook omdat zij eigenlijk niets nieuws bracht. Het ingaan op allerlei belangrijke punten werd uitgesteld totdat de daarop be trekking hebbende wetsontwerpen concreet aan de orde zullen zijn. 's Avonds kwam allereerst 'de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len aan de orde. Dit wetsontwerp bedoelt de eenheid en juistheid in de toepassing van maatregelen tgen luchtaanvallen te bevorderen. Het de partement van Binnenlandschee Zaken Is aangewezen om daarbij de gemeentebestu ren de noodige leiding te geven. Het Rjjk zal in aanzienlijke mate in de kosten bij dragen. In ai'e gemeenten moeten eenvou dige in hoofdzaak organisatorische maatregelen genomen worden, maar in ge meenten, die geacht kunnen worden in meer bedreigde zones te liggen, zal de be schermingsvoorbereiding van intensiever aard moeten zijn. De gemeenten zijn in ge- varenklassen verdeeld. In de meer blootgestelde gemeenten moe ten schuilplaatsen worden ingericht en uit kijkposten aangewezen. Bovendien moet er een opsTag komen van artikelen voor be scherming en ontsmetting. Voorts zal he, houden van oefeningen worden voorge schreven. Dit wetsontwerp genoot reeds den gehee- len middag de belangstelling van een groep pacifistische vrouwen, die vermoede lijk van de strekking weinig of niets be grepen. Zij schijnen ter zake ook een adres te hebben aangeboden. Later op den middag deden ze een aanvai uit de lucht en streken in massa op de on beschermde gereserveerde tribune neer De voorzitter was echter zoo ondeugend de vergadering op een vrij vroeg uur te schorsen, nadat de begrooting van Handel z.h.s. was aangenomen. Eerst 's avonds kwam het object van der dames belang stelling aan de orde. Mr. Duys Geen beroep op den Partijraad In antwoord op een vraag aan mr. Duys of hij bij den partijraad der S.D.A.P. in be roep zal gaan van het royementsbesluit het partijbestuur, deelde hij aan het Hdbl. mede, dat hij dit niet zal doen. Als reden gaf mr. Duys hiervoor aan, dat hij dan bij hetzelfde college terecht zou ko men, dat indertijd, tezamen met het partij bestuur het rapport der commissie-Bonger in den doofpot stopte teneinde de partij- genooten in den lande van de feiten onkun dig te houden. Vorderen goed, zegt Wallace In het Engelsche Lagerhuis ver klaarde de onderminister voor over- zeesche handel, capt. Wallace, dat de regeering voortdurend de mogelijk heden overweegt, om handelsovereen komsten met andere landen af te sluiten. De onderhandelingen met Nederland en Ned. Oost-Indië vorderen goed. kan maar de beste zijn Verkoop „T WENT OL" voor Holland DEVENTER DE ONDERWJS- BEZU1N1GING Amendementenstroom houdt aan De heeren Suring c.s. hebben een gewij zigd amendement ingediend op het Wets ontwerp tot verlaging van de openbare uit gaven voor het onderwijs. Het eerste amendement beoogt buiten twij fel te stellen, dat een onderwijzer met voor loopig pensioen zich het uitzicht op gezins pensioen kan verzekeren tegen een bijdrage van 5V£ pet. Voorts is een tweede gewijzigd amende ment ingediend strekkende om imperatief te bepalen, dat in de gevallen, dat indien en zoolang het hoofd der school of de onder wijzer een of meer minderjarige kinderen te zijnen laste heeft en indien en zoolang het aantal voor pensioen in aanmerking komen de dienstjaren van het hoofd der school of den onderwijzer minder dan 36 bedraagt, de indirecte verplichting, om op 60-jarigen leef tijd voorloopig pensioen aan te vragen, niet bestaat. Door de heeren Thijssen en R ter Laan zijn drie amendementen ingediend. De bedoeling dezer drie amendementen is voor de plattelandsscholen de werking van het in artikel 1 van par. 7 voorgestelde te verzachten door daar voor de kleine scho len ongeveer de bestaande leerlingenschaal te handhaven en de z.g. „centrale scholen voor zevende en achtste leerjaar" wat de leerlingenschalen betreft, te behandelen als ULO-scholen. Middelbaar en Hooger Onderwijs Verder is nog een serie amendementen ingediend onderteekend door de heeren Mo 11 er en Suring (r.k.), Terpstr. en Van D ij k en (a.r.) en Ti 1 an u s (c.h.) die betrekking hebben op de voorstellen ten aanzien van het middelbaar en hooger on derwijs. Twee dezer amendementen beoogen duidelijker vast te leggen, dat de werkings duur der maatregelen zal eindigen op 1 Januari 1941. Een ander amendement wil in de wet handhaven de mogelijkheid, dat subsidie wordt verleend voor eventueel door de Kroon noodzakelijk geachte stichting en uitbrei ding van gebouwen van reeds gesubsidieerde hoogere burgerscholen en gymnasia, en an derzijds aan het verbod van subsidieering van nieuwe bijzondere scholen toevoegen een analoog verbod van oprichting van nieuwe openbare inrichtingen voor het tijd vak eindigende 1 Januari 1941. Voorts is er een amendement, waarmede de voorstellers willen bereiken, dat niet het geheele subsidie aan bijzondere hoogere burgerscholen zal vervallen, zoodra het ge tal leerlingen minder bedraagt dan de ln het ontwerp voorgestelde getallen, maar dat zoolang de vermindering ten hoogste een vierde van het vereischte getal bedraagt de helft van het subsidie wordt uitgekeerd. Het vijfde amendement ten slotte beoogt hetzelfde voor gymnasia en lycea, alleen is hier de grens voor de vermindering gesteld op een derde; beide amendementen willen derhalve den bestaanden toestand op dit punt handhaven. Een door dezelfde heeren onderteekend amendement op de voorstellen der regeering ten aanzien van de schoolgeldregeling voor bijzondere hoogere burgerscholen en gym nasia heeft in hoofdzaak ten doel een naar het oordeel der voorstellers ongewenschte positie van de bijzondere scholen te voor komen. Verder is er een serie amendementen van de heeren Suring, Van Dijken, Moller, Tilanus en Zijlstra (a.r.) met betrekking tot de maatregelen voor het u.l.o. De indieners oordeelen, dat de door de regeering voorgestelde bepaling, dat ae verplichte onderwijzers aan u.l.o.-scholen met meer dan vier leerjaren slechts onder wijs mogen geven aan de leerlingen der eerste vier leerjaren, dergelijke u.l.o.-scholen voor schier onoverkomelijke moeilijkheden stelt, en h.i. gemist kan worden. Eveneens willen zij laten vervallen de bepaling, dat voor de berekening der rijksvergoeding voor bijzondere u.l.o.-scholen niet in aanmerking komen de leerlingen, wier ontwikkeling en aanleg niet zoodani- zijn, dat zij geacht moeten worden geschikt te zijn om het on derwijs der school zonder bezwaar te volgen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN kend Is de aan de Orde van Oranje- -idaille, ln brons, aan RECHTERLIJKE MACHT i Everdlngren la eervol ont- Ün betrekking: van substl- Justltie. bij de arrondlsse- Flnanclën zijn be mentsrechtbank te Den DEPARTEMENTEN Bij het departement vorderd tot hoofdcommies H F C Hardenberg beiden thans commies LEGER EN VLOOT Is verleend aan den off.-vlle- Marlne, W Grandla. IltJ is „esteld bU het res.-personeel landmacht, wapen Infanterie, bU do lucht- 1 vaart-afd. tot res.-le-vlleger. Regeling arbeid door vreemdelingen In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer in zake het wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 16 Mei 1934 tot r Ling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen wordt medegedeeld, dat het inderdaad het voornemen is het verw ningsstelsel, ingevolge de wet van 16 Mei Mei 1934, spcedig uit te breiden tot hedrii ven, waarop dit vergunningsstelsel tot dus verre nog geen betrekking had, doch niet om in die uitbreiding aanstonds op te nt „het bedrijf, dat in de huishouding wordt be oefend, nl. door de vreemde dienstboden". Wel bestaat het voornemen het vergunning stelsel in den loop van het aanstaande jaar ook in te voeren voor huispersoneel. Bij toepassing van het vergunningstelsel op huispersoneel zal voorzichtig worden te werk gegaan. Het ligt in de bedoeling van den minister van Sociale Zaken de oplei ding van Nederlandsche dienstboden krachtig te stimuleeren en het daar heen te leiden, dat zij allerwege in het land worde ter hand genomen. Inmid- del blijft de regeering van meening, dat de vervanging van vreemde door Nederlandsche dienstboden slechts ge leidelijk zal kunnen geschieden. Vervanging van alle vreemde dienstboden door Nederlandsche acht de regeering niet noodig en in de eerste jaren wellicht ook niet mogelijk. Overigens zal een registratie van het aantal en de soort van het vreemde huispersoneel en de verspreiding daarvan over het land op zich zelf wenschelijk zijn. Het bedrag der heffing voor een vergun ning of een verlenging daarvan zal gezien de geringheid van het aanvankelijk gedachte bedrag naar de regeering meent, niet van invloed zijn op het in dienst hebben van vreemde dienhstboden. Wel zou dit het ge val zijn, indien werd ingegaan op de sugges tie van verscheidene leden om een bedrag van f 10 per vergunning te vorderen. Dit zou ook voor andere soorten van arbeid het vergunningsstelsel in bepaalde gevallen prohibitief kunnen doen werken of te zware lasten leggeji op liet bedrijfsleven. Loonsverlaging gemeentepersoneel van Den Haag Men meldt ons uït Den Haag: Gistermorgen is het Georganiseerd Overleg bijeengekomen ter bespreking van de voorstellen van B. en W. inzake de loonsverlaging van het Haagsche Gemeentepersoneel. Als re sultaat van de verleden week gehou den besprekingen was door B. en W. een nieuw voorstel ontworpen dat de verlaging beperkte tot 4 pet. Grond daartoe was gevonden in de voor het loopende jaar toegepaste verlaging van 5 plus 1 pCt, Gelijk wij reeds mee deelden hadden de organisaties zich vóór de 4 pCt. korting uitgesproken, zoodat het nieuwe voorstel van B. en W. van meetaf een goede kans had. Het is dan ook gister unaniem aan vaard, al waren er nog wel enkele wenschen overgebleven. A.s. Zaterdag wordt opnieuw vergaderd om de be handeling der verordening voort te zetten. Men mag aannemen dat na deze beslissing van soc.-dem. zijde in de Raad medewerking zal worden ver kregen tot de door B. en W. in te dienen voorstellen inzake salarisverla ging. Schip in nood bij Hoek van Holland Behouden binnengesleept Gisteravond te ongeveer kwart voor zeven bemerkte de kustwacht te Hoek van Holland, dat een schip op de z.g.n. Maasvlakte dreigde te zullen stranden. De zee stond zeer hoog en er woei een felle Noordooster. De gevaarlijke situatie van het schip werd terstond aan het reddingwezen doorgegeven. Onderwijl reeds begon het vaartuig noodseinen te geven. Bij het loodswezen vatte al spoedig de meening post, dat het schip verloren zou zijn. Onmiddellijk voeren de reddingboot „Pres. Wierdsma" onder kapitein Slis en de sleep booten „Blankenburg" en „Afrika" van L. Smit Co., uit. Het schip bleek de „Eban" te zijn, een klein motorschip dat op reis was van Stettin naar Rotterdam. Bij het binnen komen was de schroef en het vaartuig on- geworden. Later weigerde ook de Na aankomst van de „President Wierdsma" kon haar bemanning constateeren, dat het vaartuig erin geslaagd was nog in betrekke lijk diep water voor anker te gaan. Hadden de ankers niet bijtijds een ge lukkig steunpunt gevonden, dan was de „Eban" enkele honderden meter verder on herroepelijk te pletter geslagen. Al was er geen direct gevaar voor schip 1 bemanning, de „Eban" moest van zijn gevaarlijke plaats weg. Voor de sleepbooten was het uiterst moei lijk, een tros over te brengen. Om half negen gelukte dit aan de sleepboot „Blankenburg" en daarna heeft deze sleepboot, met behulp van sleepboot „Afrika", de „Eban" weten VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en een Landbouwonderwijs-Nummer Nieuwe amendementen op het wetsont werp tot besparing van uilgaven voor het Onderwijs. Mededeelingen van den Minister van So ciale Zaken over arbeid van buitenlandscli huispersoneel. Be Tweede Kamer heeft de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aange nomen. In de avondvergadering is de wet inzake bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen behandeld. Be onderhandelingen over het handelsver drag met Buitschland zijn weer aangevan gen. Bij Iloek van Holland heeft een motor schip in nood verkeerd. Het schip is dooit sleepbooten binnengebracht. Volgens de „Daily TeZ." bestaat er kca>s dat Engeland er vóór zal stemmen het petii- leum-embarqo uil te stellen, zoo Abessinië ■la Fransch-Britsche bemiddelingsvoorstellen niet zou aanvaarden. In Zuid-Engeland is een Belgische ver keersvliegtuig verongelukt, alle elf inzitten den kwamen om het leven. Naar verluidt zou Mussolini 'de FranscK- Britsche bemiddelingsvoorstellen als basii, voor besprekingen willen aanvaarden. Be Vlootconferentie te Londen dreigt spaak te loopen door de onbuigzame hou ding der Japanners. Op de Abessijnsche fronten had geen actiè. van beteekenis plaats. Winterhanden n. Wintervoeten "UROL af te sleepen. De reddingboot behoefde geen dienst te doen. Omstreeks half tien voeren de beide sleepbooten met het motorschip op sleeptouw den Waterweg binnen. Het motorschip is naar Rotterdam gesleept. Het vaartuig was geladen met'rogge en had een bemanning van zes perso nen. Al zijn angstige oogenblikken doorgemaakt, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het schip is uit Groningen afkomstig. Kapitein is de heer Hijlkema. Gisteravond is de loodsdienst van den Waterweg in verband met den hevigen Noord-Ooster gestaakt. Oud-Minister Verschuur Lijdt t malaria Naar wij vernemen is oud-Minister Ver schuur, die op het oogenblik op Java ver toeft en voornemens was Maandag zijn reis voort te zetten naar Bali, lijdende aan ma- doo?" 6 r6iS Saat dUS voorloópig niet Sigarenwinkel in vlammen De bewoners bijtijds gered. In de afgeloopen nacht omstreeks twee uur heeft een felle uitslaande brand gewoed in den sigarenwinkel van ..T P' ^oeDe 3311 de Koningsstraat 441b te 's-Gravenhage. De winkelier sliep in de achterkamer en werd gewekt door het knetteren van het vuur. Hy noS bytijds den brandenden winkel verlaten en heeft toen onmiddellijk de boven bewoners gewaarschuwd. Dit waren de heer J U Boxen, diens vrouw en kind en een 30-jarige schoonzuster. Zij hebben ijlings het huis ver laten en zich aldus in veiligheid gesteld. Bii een zwager, die enkele huizen verder woont hebben zy verder onderdak gevonden. Inmid dels was de brand langs de jalouzieën van het bovenhuis overgeslagen naar de eerö:e verdie ping. De groote bovenkamer, een kabinet eit de achterkamer zyn grootendeels uitgebrand. De sigarenwinkel werd geheel door het vuur vernield. De winkelier heeft zijn geld en ef fecten kunnen meenemen. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het vlam vatten van een stapel kistjes met sigaren, welke in de om geving van een brandende kachel te drogen bonden. De sigarenwinkelier en de bovenbewoners waren beiden verzekerd. Twee agenten van politie, die op surveillance waren, hadden het vuur eveneens ontdekt en hebben de brand weer gewaarschuwd. Deze heeft met twee mo torspuiten gewerkt, één van de v. d. Venne- straat en één van den Rijswykschen Weg. Een derde motorspuit, die ook was uitgerukt, be hoefde geen dienst te doen. Omstreeks half drie was de brandweer het vuur meester. De nabluaschmg nam nog geruimen tijd in beslag JEUGDIGE DIEVENBENDE GESNAPT. Te Brunssum (L.) zyn zeven jongend aangehouden, die zich schuldig hebben ge maakt aan een reeks van rijwieldiefstallen. Heeds hebben zij hekend schuldig te zijrt aan ef rijwieldiefstallen en een ontelbaar aantal kleine diefstallen De leider van da bende is een 13-jarige jongen, die reeds eerder met de justitie in aanraking is ge weest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1