AiUn ac/dexuUAyisfiieget DINSDAG 10 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE VLOOT- BESPREKINGEN In de Locarno-zaal van het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen heeft gis teren de eerste zitting plaats gehad van de conferentie, welke aldaar is bijeengeroepen teneinde over de vlootbelangen der vijf voornaamste maritieme naties te beraad slagen, namelijk Groot-Britta-nnië, de Ver- eenigde Staten, Japan, Frankrijk en Italië. Deze conferentie is een uitvloeisel van ini tiatieven. welke in betere tijden werden ter hand genomen, namelijk in de jaren, on middellijk na den Wereldoorlog, toen er alom merkhaar was een moeheid van weid, gepaard aan het inzicht, dat de we reld eerder behoefte aan opbouw had. dan aan uitgebreide en kostbare destructie-appa- raten. Te Washington werden de eerste vlootbesprekingen destijds ingeleid, 1922 in een overeenkomst vastgelegd, welke pa gehouden conferenties, zoowel te Go- póvë als te Londen, later werd aangevuld. De materie, waarmede de vlootdeskundi- gen zich hadden bezig te houden, was uitei aard uiterst gecompliceerd, zoowel wat do verschil lende éénheden aangaat, waarmede men een gevechtsvloot kan samenstellen, als wat de speciale doeleinden van zulk een zeemacht aanbelangt Landen als Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten, welker; 'doeleinden ter zee gelegen zijn over groote afstanden, zullen er voor gevoelen krachti ger en sterker eenheden in het leven to roepen, welke een wijde actie kunnen ont plooien, en uitstekend geschikt zijn, de ver bindingen te onderhouden, terwijl een land als Frankrijk, welks vloot in verhouding tol de Britsche van gering effectief is, gaarne zijn kracht zoekt in het duikbootwapen, dal Wel eens maritiem gesproken het wapen 'der zwakken is genoemd, een wapen intus» gchen van geduchte doeltreffendheid Werd bij de voorgaande vlootbesprekiu gen vastgesteld, hoe de vlootkrachtcn zich onderling zouden verhouden, en werden daarbij de volgende grondcijfers aanvaard- 5:5:3: 1% 1%, resp. voor de Vereenig de Staten, Engeland, Japan, Frankrijk en Italië, Japan laat thans opnieuw den eisch Jvan welijkheid met Amerika krach tig hooren, en naar het zich laat aanzien Zal het van dezen eisch heel moeilijk zijn terug te brengen. Naast de moeilijkheden, de kracht en de Waarde van sterk uileenloopende scheops- eenheden tegen elkander af te wegen, mede in verband met de taak, welke elk der vijl 'deelnemende mogendheden voor zijn vlon' Ziet weggelegd, is er de gecompliceerdheid der onderlinge verhouding. De drie Pacific- mogendheden, Amerika, Japan en Engeland verkeeren in de niet prettige situatie, da1 ten gevolge van de door Tokio gevolgde politiek ten opzichte van China er meer on- iderling dwarskijken is, dan aan een vlotten gang van zaken kan ten goede komen. Ook de mogendheden, die bij de vraagstukken 'der Middellandsche Zee betrokken zijn. Frankrijk en Italië, de voormalige rivalen, 'doch Groot-Brittannië eveneens, hebben kastanjes in het vuur liggen die dreigen aan te branden. Hoe bij een dergelijke ge compliceerdheid van interessen en een geest an spanning, als momenteel in de wereld heerscht. de Londensche vlootconferentie colt tot een resultaat kan worden gebracht, dat alle partijen bevredigt, is een vraag die vermoedelijk door niemand kan worden op gelost.. Ontwapening is een leus, die helaas hoe langer hoe meer tot niets méér dan dat is geworden; het lijkt of er geen waarachtig heid meer achter steekt. Terwijl men spreekt over ontwapening, trekt men ter zelfder tijd zijn krachten samen: Italië in iAbessinië en Libye; Engeland in de Middel landsche Zee, met Frankrijk als half-willigo supporter; Japan en Amerika, met het groote water weliswaar tusschen hen in, doch zeker niet minder dan de overige con- lerentiodeelnemers gespannen turend naar elkanders minste bewegingen. In de rede, waarmede de Britsche premier Baldwin de eerste plenaire zitting opende, heeft hij aangestipt, dat deze bijeenkomst, krachtens de verdragen en de langdurige, daartoe leidende preparaties, nog in dit jaar moest plaats hebben. Of, zonder deze Stok achter de deur, de plaatsen achter de groene tafel zouden zijn ingenomen, heeft deze diplomaat buiten beschouwing gelaten, jloch is ook zoo reeds duidelijk genoeg. Japan heeft reeds aanstonds te kennen gegeven, dat het voorstander is van een drastische vermindering van de bewape ning ter zee, met als conditio sine qua non een pariteitseisch voor de vloten der groote zeemogendheden. Wij zeiden reeds, Amerika en Engeland zullen geen neiging hebben, het deze pariteit toe te staan. Bovendien, Slechts de vloten verschaffen do mach ten van het westen nog de mogelijkheid, in het oosten hun wil te laten gelden, in het bizonder waar het de Chineesche aangele genheden aanbelangt Het schoonschijnende Japansche voorstel is dus in wezen onaan vaardbaar. Er zal heel wat overlegd moe ten worden alvorens de besprekingen tot een conclusie zullen leiden. Zij zullen voor- loopig wel in besloten kring moeten plaats hebben; wat het resultaat betreft, dreigt di* er eerder negatief dan positief te zullen uit zien. De Volkenbondsraad komt bijeen Op 17 December a.s. Op verzoek van den voorzitter van de iioor den Volkenbondsraad ingeste.de com missie voor de vestiging van Assyriërs ui Irak heeft de waarnemende voorzitter van den Volkenbondsraad, de Argentijnsche ver. tegenwoordiger Ruiz Guinazi, den Volken bondsraad bijeengeroepen in een niet-open- bare zitting op 17 December a.s., des mor gens te 11 uur. Algemeen neemt men aan, dat deze moti veering slechts dient om den Volkenbonds raad bijeen te kunnen roepen ter bespre king van de nieuwe fase. die m de dipl matieke besprekingen inzake 't Italiaansch- Abessijnsche conflict is ontstaan. Men ver wacht, dat een hes!'- 'ng, die men in den loop van Januari tegemoet zag, thans reeds voor Kerstmis mogelijk is. Maarschalk Ba doglio, de nicuwt ltaliaamchc op perbevelhebber ir\ Oost-Afrika weró bij zijn aankomst, in Massoea door maarschalk De Bono (rechts naast Badoglïo) ontvangen. THANS BOMMEN OP ANKOBER? EEN TREFFEN MET RAS DESTA BIJ DOLO H"t 66ste 'ego/bericht, dat maarschalk Badoglio seint, luidt: Aan het geheë'e front zetten de pa- frouilles de verkenningstochten voort Verschillende vliegtuigen van het leger in Eritrea hebben verkenningen uitge voerd en o.m. een Abessijnsch leger kamp ten Noorden van Dessié gebom bardeerd. De vliegtuigafdeeling van het leger in Somali and heeft gevlogen boven be langrijke troepenconcentraties der te genstanders tusschen Filtum en Neghelli. De vijand heeft onze vliegtuigen krach tig onder vuur genomen. De verliezen aan Italiaansche zyde zijn één doode. Onze vliegtuigen hebben een vijande lijk kamp gebombardeerd en zijn zon der incidenten naar hun bases terugge keerd. Gevechten aan de Takazze Een Italiaansche afdeeling kwam giste ren nabij Addi E kato aan de Takazze n Vier in botsing met een groep van eenige honderden Abessijnen, die op de vucht ge dreven werden. Vijftien Abssiinen werden gedood, terwijl aan Italiaansche zijde twee inheemsche onder-officieren gewond wer den. Generaal Grazlanl bevorderd Generaal Graziani, de bevelhebber der rtaliaansche troepen in Somaliland, is be vorderd tot legercommandant. Hij blijft ecb ter corpscommandant in Oost-Afrika. Ankober gebombardeerd Volgens een gerucht te Addis Abeba, dat nog niet bevestigd is, zouden Italiaansche vliegtuigen Ankober gebombardeerd heb ben. op 150 K.M. ten Noord-Oosten vau Addis Abeha. De Abessijnsche regeering bewaart hier omtrent het sti'zwijgen. Voorts wordt gemeld, dat gisteren op nieuw Italiaansche vliegtuigen boven Dess'.e vlogen, zonder echter bommen uit te werpen. Onlangs zou ir. het uitersts Westen van het Zuidelijk front, ten Noorden van Dok> een verbitterde strijd zijn gestreden tus schen het leger van Ras Desta en een groo te afdeeling Soma'i-troepen. Bijna 1600 man zouden hierbii gedood ol gewond zijn. De gevechten duurden een vol len dag; twee Italiaansche tanks'zijn buit gemaakt. De Abessijnen zouden 850 man verloren hebben, de Italianen ongeveer 700. Te Add.is A-beha zjjn zes vracht-auto's aangekomen met gewonden van bet bom bardement van Dessie van Vrijdag en Zaterdag. De Italiaansche sanctie-afweer Na een bespreking van de corporatie voor de chemische industrie is te Rome een cor poratieve commissie ingeste d, die nauwkeu rig de mogelijkheid zal bestudeeren om 1p natuurlijke hulpbronnen van Italië te gi bruiken voor de vervanging van buitenland sche grondstoffen door Italiaansche surro gaat-producten, vooral wat brandstoffen voor motoren en machines betreft Tok de mogelijkheid tot uitbreiding van de bestaan de industrieele outil'age van Italië zal be studeerd worden. De goudinzameling ln Rome en Senaat heeft een waarde van 30.000 goudlire opgo bracht Sabotage aan boord van Britsch oorlogsschip De „Daily Herald" meldt, dat de politie in samenwerking met ambtenaren van de admiraliteit een onderzoek heeft ingestc.j naar beweerde daden van sabotage aan boord vau oorlogschepen in het dolt van Devonport. Men zegt. dat de incidenten zich hebben voorgedaan tijdens herstcl'ingswerkzaam heden, welke de vorige week zijn verricht 'aarbij een schade is aangericht van eenige honderden ponden sterling. Volgens ter plaatse in omloop zijnde ge ruchten heeft een kortsluiting geleid tot het defect van de geheele electrische insta latie van het slagschip „Royal Oak" een bodem van 29150 ton. kien heeft, ontdekt, dat een groote spijker gpslagen was in de kabel, welke de electrische installatie van het d<*k verbond met de controle-kamer van fis „Royal Oak". De kop van deze pen zag er uit. a'sof hjj was afgevijld en het lood. dat de kahel bedekte scheen te zijn verwijderd hetgeen de vaststelling van de oorzaak van het defect zeer moeilijk maakte. De kos'en illen ongeveer 300 pond sterling r-edragen Men is van meaning, dat hier opzet in het spel is. De politie heeft een wakend oog op de „Royal Oak". De aan het schip verbonden zeelieden hebben geheimhouding moeten zweren. Tot nu toe heeft de admiraliteit nog geen enke'e verklaring afgelegd nopeus de beweringen. Een andere sahotage-daad heeft zich, naar men zegt. voorgedaan aan boord van de duikboot „Oberon" (1311 ton), welke even eens te Devonport wordt gerepareerd- De Italiaansche Senaat bijeen Gisteren heeft te Rome de plechtige ope- ningszitting plaats gehad van den Italiaan- sohen Senaat, in tegenwoordigheid van den kroonprins en van zes andere leden van liet koninklijk huis. De duce en de leden der regeering ver schenen allen getooid met het zwarte hemd Voor het begin dpr zitting boden alle sena toren hun medailles aan voor den staat. Als voorzitter van den senaat, opende Federzoni de zitting. Onder grooten bijval verwelkomde spr. allereerst den kroonprins en de leden van het koninklijk huis. „Ue buitenwereld mag weten", zeide hij, ,.dat liet Italiaansche volk door onverbreekbare ban den met zijn koningshuis verbonden is" Luide toegejuicht, gaf Federzoni daarna uiting aan liet grenzelooze vertrouwen van het Italiaansche volk in Mussolini en diens politiek. ,De senaat wenschte op gelijke verontwaardigde wijze te protesteeren tegen de sancties als de kamer". Admiraal Thaon de Revel wees er vervol gens op, dat hij in den oorlog de Italiaan sche vloot in broederlijke samenwerking met de Britsche en de Fransche vloot had gecommandeerd, en het hooit mogelijk had geacht, dat de Britsche vloot in de Mididel- landsche Zee tegen Italië zou worden samen, getrokken en dat tusschen Engeland en Fran-krijk tegen Italië gerichte afspraken zouden worden gemaakt Voor de openingszitting had senator Thann de Rovel reeds een door bijna alle senatoren onderteekendp resolutie ingediend, waarin de senaat verklaart ten volle overeen te stemmen met het werk van Mussolini. De senaat keert zich tegen het „onrecht vaardige en belachelijke pogen den wil \an Italië te breken" en legt den nadruk op het recht van Italië „te verdedigen, hetgeen het tioodig hoeft, om te leven". Bij acclamatie werd de resolutie aan genomen. Na deze stemming nam de duce het woord: „Ik dank den senaat", zeide hij. voor deze stemming, die van zeer groote beteekenis is. De senaat kan er zeker van zijn, dat onze Europeesche en Afrikaansche belangen niet de uiterste energie zullen worden verdedigd" Synthetisch radium Madame Joliot-Curle. de dochter der ont dekkers van het radium, en haar echtge noot hebben in een bijeenkomst van geleer den te Stockholm mededeelingen gedaan over een synthetisch radium, dat door h>>D is gevonden. Zjj verklaarden, dat door de ze vinding nieuwe wegen worden geopend voor de geneeskunde en de biologie. Een Baltische Conferentie Te Riga is gisteren de derde conferentie geopend der Oostzee-entcnte, welke zich vooral zal bezig houden met de consolidatie der betrekkingen en de samenwerking tus schen Letland, Estland en Litauen op ieder gebied. In Litausehe kringen verzekert men, dat de voorbereidende overeenkomst over ver schillende k\Vesties reeds is verkregen. Krijgt Ierland een eigen vloot? Men meldt uit Dublin, dat Ierland een eigen vloot zal organiseoron. Deze inededee. ling is gedaan in verband met de aanstaan de totstandkoming van een Engelseh-Ier sche overeenkomst, welke behalve dat zij een einde maakt aan den economischen oorlog tusschen Groot Briltanniö en Ier and voorziet in de organisatie van Ierscho vloot- strijdkrachten en het overnemen door de regeering van den Iersrhen Vrijstaat vaD de verantwoordelijkheid voor de geheels kustverdediging ten tijde van oorlog en vrede. Deze overeenkomst zou Ierland tegenovei Groot Brittannië in dezelfde positie brengen als Australië. Groot Brittannië zou den Ier- schen Vrijstaat 20 30 oorlogsbodems ver koopen tegen een prijs, welke ongeveer go lijk is aan het bedrag van de betwiste 'and annuiteiten, welke president De Valera heeft geweigerd te betalen sedert hij aan het be wind is gekomen. De Valera hoopt voor de bevelvoering van de nieuwe Ierse.he vloot de medewerking te verkrijgen van Iersch-Amerikaansche offi- De Britsche garnizoenen, welke thans ge vestigd zijn in de haven van den Ierscheo Vrijstaat, zullen worden teruggenomen. Burgemeester van Berlijn neemt ontslag De Berlijnsohe Oberbtirgermeister Dr Sahm heeft den Minister van Binnen'and sche Zaken Dr. Frick zijn ontslag uit zijn functie aangeboden, met het verzoek hem tot aan den datum van 'ngang van het ont slag verlof te willen verleenen. Dr. Frick heeft het verzoek van Dr. Sahm ingewilligd en met toestemming van Hitier zal Dr. Sahm beschikbaar blijven voor het vervul len van een andere functie in Rijksdienst Het officiee'e bericht voegt hieraan toe. dat hierdoor de weg vrij wordt voor de uit voering der aangekondigde wetten tot wij ziging van den status van de Rijkshoofd stad. waardoor aan het bestaande dualisme in het Berlijnsche bestuur een einde komt. Een Vlaamsche betooging in Gent Te Gent beeft Maandagavond een talrijke groep Vlaamsche nationalisten in de Ko ninklijke Vlaamsche Schouwburg gepro testeerd tegen de opvoering van een ant:- Vlaamsch tnoneel9tuk, dat aldaar door een Fransch sprekend gezelschap vertoond werd De demonstranten, die zich in de schou- bürg verspreid hadden, wierpen met stink bommen en peper naar hel tooneel. De politie greep in en verrichtte een veertigta- arrestaties. Een complot in Estland De Estlandsohe politie heeft bij verrassing twintig personen in hechtenis genomen, die deelnamen aan een gehpime vergadering van een illegale beweging van z.g. oud strijders. Uit de in beslag genomen geschriften blijkt, dat de beweging beoogde zich met geweld van de macht meester te maken en de huidige regeering te vervangen door een regeering otider leiding van den naar Fin land uitgeweken Artur Sirk. De samenzweerders hebben getracht, toen zij verrast werden, dp geschriften en andere voorwerpen te verbranden. Dp politie heeft eenige stukken weten te redden, waaruit blijkt, dat de samenzweer ders voornemens waren het staatshoofd, den hoofdcommandant van het leger en de mi nistens te arresteeren tijdens het congres der vaderlandsohe unie, waaraan zij zouden deelnemen. Tevens heeft men documenten gevonden met de samenstelling van de revolutionaire regeerine en die van het nationaal congres. In het geheele land heerscht thans rust DESSIE TIJDENS HET TWEEDE BOMBARDEMENT EEN TENTENKAMP GEHEEL VERNIELD Het afweergeschut zwijgt Onze correspondent Stuart Emény bericht ons uit Dessié: Dessiè heeft onder doodsche stilte een nieuwen luchtaanval doorstaan. Toen de Italiaansche vliegtuigen gistermorgen plot seling uit de lucht te voorschijn kwamen, vonden zij niets anders dan een verlaten. Jeege stad. Zoodra het alarmsignaal gegeven was, waren de bewoners in drommen de omlig gende heuvels ingetrokken en bielden zij zich daar verborgen. Het bevel om niet op d« vliegtuigen te schieten werd strikt op gevolgd. Tijdens het hevige bombardement, dat Vrijdag had plaats gevonden, waarbij een Italiaansche bom den keizer, die témidden van zijn troepen "afweergeschut bediende, slechts met enkele meters miste, werden gewel dige hoeveelheden ammunitie verspild in een hopeloos gevecht van geweren tegen Italiaansche bombardements vliegtuigen. De keizer had thans in structie gegeven, dat niet geschoten mocht worden om een herhaling van het nutteloos verweer te voorkomen. Geen enke] geweer of machine-geweer werd hij het tweede bombardement afge vuurd. Het afweergeschut word niet tegen de aanvallende vliegtuigen gebruikt. Van uit de loopgraaf, waaruit ik den luchtaanval volgde, zag ik. dat dp Italiaan sche vliegtuigen zochten naar plaatsen, r troepen waren geconcentreerd. Toen de vliegtuigen de zestig tenten op de hel ling van een heuvel tegenover mij ontdek ten, schoten twee machines pijlsnel omlaag en lieten brandbommen vallen. Onmiddel lijk schoten vlammen op en, toen de rook was opgetrokken, was er van de tenten niets meer te zien. Dit alles speelde zicb af in minder dan vijf minuten. Het vliegveld te Dessié werd eveneens gebombardeerd, maar hier werd weinig schade aangericht. Een tijdelijke operatiezaal is ingericht in het hospitaal van het Roode Kruis, dat Vrij dag ernstig werd beschadigd. Bedevaart van den Negus Ik heb den Negus vergezeld op een bede vaart, die hij heeft gemaakt naar een kloos ter, dat op een eiland in het Haik-meer, 20 mijl ten noordoosten van het hoofdkwartier te Dessié, is gelegen. Staande aan den oever van het meer ontving de keizer den zegen De tocht van Dessié naar het meer was aan leiding tot tafreelen van devotie. Dorpsbe woners hadden zich langs den weg verza meld en riepen „Abatél" („Heerl'j. Luchtaanvallen op maïsvelden Mijn gids vestigde mijn aandacht op een veld van hoog-opgekchoten mais, dat den indruk maakte van èen afdeeling infanterie op grooten afstand. Hij zeide, dat de Ita liaansche vliegers voortdurend deze maisvel den met bommen en machinegeweren bewer ken, in de meening, dat zij met Abessijnsche troepen te doen hebben. Overigens neemt de militaire bedrijvig heid met den dag toe. Van uur tot uur wor den nieuwe stellingen door de troepeD be trokken en de Abessijnen voeren de guerilla steeds intensiever. In een beboschte vallei hebben man schappen van Ras Seyoem een aanval gedaan op een ItaJiaansch muilezel- convooi. De Abessijnen waren onder bescherming van de duisternis over de bergen getrokken. De Italiaansche kapitein, die het bevel over het cóovooi Voerde, en een aantal inlandsche soldaten werden gevangen genomen. (Auteursrecht News Chronicle—A.N.P.) „DE MEESTE JODEN SJACHEREN" (Van onzen Duitschen correspondent) In het tijdschrift „Economie en Statistiek" publiceert hel, „Rijksbureau voor Statistiek" èen aantal bijzonderheden omtrent het ge boortecijfer. hot beroep cn den leeftijd van orthodoxe joden, die volgens de volkssta tistiek van 16 Juni 1933 in het Duiisehe rijk woonachtig waren. Bij deze volkstelling gaat het dus uitsluitend om Joden, die hun geloof trouw gebleven zijn. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat. dit slechts een onderdeel is van hen, die thans qnder de nieuwe wetten van het rassenvraagstuk komen te staan. Volgens dezo officieele statistiek berin den zich onder een half millioen orthodoxe Joden ongeveer 100.000 buitenlanders, die overwegend uit de oostelijke en uit de zuid oostelijke staten van Europa afkomstig zijn. Hqt totale aantal der thans nog in Duitsch- land levende geloovige Joden wordt op circa 450.000 geschat- Met een gevoel van voldoening stelt de .Angriff", eertijds het orgaan van dr Goeb- bels, vast, dat deze statistische gegevens overeenkomen met wat mon in het onlangs verschenen boek „De Joden in Duitschland" dienaangaande kan lezen. Uit alles blijkt immers, dat de werkzaamheid der Joden voornamelijk uitgaat naar den handel, voorts naar eenige takken van geestelijken arbeicj, maar van productieve werkzaam heid op economisch gebied is slechts zelden sprake. Door 147.000 Joden dat is dus 61 pet van het totaal wordt handel gedreven Bij de sociale indeeling der Joodsche be volking wordt er op gewezen, dat het aan tal arbeiders opvallend veel kleiner is dan bij de Duitsche bevolking, daarentegen is het aantal zelfstandig werkzamen bij do Joden grooter: van 100 personen zijn er bij de Joden 46 zelfstandig, bij de Duitsche rijksbevolking slechts 16. Zoo gezien, vallen deze vergelijkingen stellig niet ten nadeele van de Joodsche be volking uiL Het is slechts de vraag of de vele verordeningen tegen de Joden inzake hun werkzaamheid in het Derde Rijk niet weldra een wiiziging zullen brengen in deze officieele statistiek. TROUWLUSTIGE PAREN 5000 echtverbintenissen tegen Kerstmis (Van onzen Duitschen correspondent) Het weldra afgeloopen jaar zal in de sta tistiek van 't Derde Rijk hoogstwaarschijn lijk een record slaan inzake huwelijk en geboorte. In vele wijken der wereldstad is het geboortecijfer reeds viermaal zoo groot als in het jaar 1932. Op een stadhuis in een der drukste districten worden wekelijks 30 huwelijken ingeschreven. Dat is een heel gewoon aantal. Op de laatste twee dagen vóór Kerstmis, dus op Maandag 23 en Dins dag 24 Decemher. zal het dit jaar echter nog heel anders toegaan. Op beide dagen, welke aan het Kerstfeest voorafgaan, zullen er meer trouwlustigen ten stadhuize verschijnen dan anders in een heele week! Het valt hierbij op, dat 't meerendeel op Maandag vóór Kerstmis wil trouwen en zoodoende hoort men in amb tenaarskringen ironisch praten over een „ausverkauften Tag". In het rijk worden op beide dagen rond 5000 huwelijken vol trokken! Op Oudejaarsdag zal men iets dergelijks beleven. „Weihnachten" en „Sylvester", wor- deu beschouwd als recorddagen vopr de Burgerlijke Stand. Terzelfder' tijd beleeft men dan te Berlijn een enorm aantal huizingen, waaruit valt af te leiden, dat de meeste paartjes op een eigen woning heb ben gewacht, alvo-eis den gemeenschappe- lijken stap in de toekomst te ondernemen. Minstens even interessant zijn vooi district van Berlijn de geboortecijfers. In het jaar 1918 zien we slechts 614 gevallen aangegeven maar reeds 1920, toen de man nen weer van het fron» waren terugge keerd, steeg het gel oortecijfer tot 1076. In den moeilijken inflatietijd liep het eenigen tijd achteruit, zoorlat 1932 het laagste cijfer van 34.3 ge.ioteerd moesr worden. Sedert 1934 kan men eer- voortdurende stijging va-tstellen en thans is volgens de laatste gegevens het aantal levend geboren kinde ren tot 1350 gestegen. Sedert 1903 heeft men rjit cijfer niet meer bereikt. Opmerkelijk wil het ons toeschijnen, dat de huwelijken van jonge menschen juist den laatsten tijd wat kleiner in aantal zijn geworden. Dit hangt voor de meesten nauw samen met den verplichten arbeidsdienst en de daarop volgende militaire dienst plicht. Dien tijd beschouwen velen als de eenig juiste voorbereiding tot het latere leven. Mannen van 20. 21 jaar, zal men dus voortaan als een zeldzaamheid op het lijstje van de Burgerlijke Stand gaan beschouwen. De jonge Duitsche vrouwen schijnen zich door de tegenwoordig voor ieder verplichte arbeidsdienst allerminst te laten terughou den van een vroeg huwelijk. Zij schijnen de meening te ziin toegedaan, dat het jawoord met zulke nuchtere aangelegenheden weinig of niets uitstaande heeft. Voor het voortbe staan van volk en vaderland achten zij zich eerder verplicht, zoo vroeg mogelijk in hot huwelijksbootje te stappen. Van staatswege wordt deze zienswijze dersteund door een financieele toezegging, welk het inrichten van een bescheiden wo ning tegen afbetaling mogelijk maakt. Zulke ..Ehestandsda-lehen" zijn een typisch tee ken van onze tijd. Men verzekerde ons van welingelichte zijde, dat vele meisjes van 13 tot 20 jaar stralend van geluk in het huwelijk zijn getreden zegt: liet Burgerlijk Wetboek is op de hel ling. Dringend aan onderhoud toe. Och wat, zegt mijn vriendelijke vriend, wat bazel je toch! Jc kijkt altijd ach teruit, daarom ben je zoo achterlijk. Kijk vooruit! Dan zie jc wat het leven brengt. Wat het gebracht heeft, is toch niet veel anders dan narigheid Alsof wat nog komen moet, wat anders zal brengen, opperde ik. Wat anders brengt het gewis! Mis schien is er wat goeds bij. 'k Help het je hopen, jij schijnt nogal optimistisch te zijn voegde ik hem, met een glimlachje van terzijde, toe. Natuurlijk ben ik optimist in dit geval. Komt anders niet met je natuur over een, meende ik. Weet ik wel doch de wereld wordt weer beter. Je hebt toch wel eens ge lezen zoo'n advertentie van een man die paste voor de schulden door zijn vrouw te maken. Wat een wereld van ellende zat daar achter. Wat is er eerst afgespeeld binnenshuis, toen builen, vóór het in de krant kwam. Waar wil je naar toe? Jou vrouw Pardon!... Ik bedoel... ik zeg... ik... Geeft niet. Al zou ze willen, het gaat niet. Niet meerArt. 16-1a maakt het de vrouw onmogelijk een huurkoop aan te gaan zonder toestemming van den man. Als de vrouw dus alleen met Loeb een afspraakje maakt (je weet wat ik bedoel) dan is hel niet in orde. En het komt alleen in orde, ah de man dat afspraakje van zijn vrouw met Loeb of wie dan ook goedkeurt. Schrif telijk goedkeurt. En daarom ben je zoo'n optimist? Natuurlijk, de vrouw weet nu waar ze aan toe is. De man is baas! Dat zeg ik je. Dat is te veel vergeten in deze slechte tijden! Er is nu... Tut, tut kom eens tot kalmte. Hoe kom je aan deze wijsheid? Gelezen? O juist! Niet alles gelezen zeker! Weet gij, op timist, dat art. 162a zegt, dat de man ook geen huurkoop kan aangaan zon der toestemming van de vrouw? Weet ge dat. o optimist? De vrouw heeft het recht gekregen om den man in de wie len te rijden. Staat dat er, vroeg met een soort kalfs- oogen mijn vriendelijke vriend, staat dat er; Ja?... Zeg, vroeg hij vertrou welijk, kamt dit weer in de krant? Ja? Wanneer? Dinsdag? Dank je, dan zal ik vóór mijn vrouw de krant in han- den krijgt, een deel verduisteren. Dat mag nog wel, is 't niet? Dit komt. ook in andere landen nog wel voor! (Red.). De Lindbergh-affaire Hauptmanns verzoek afgewezen Het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten heeft het verzoek van Bruno Haupt mann tot herziening van zijn proces afge wezen. Thans kan deze nog een beroep doen op het hof van gratie van New Jersey tot wij ziging van de doodstraf. Zou geen gratie worden verleend, dan zal de terechtstelling vermoedelijk einde Januari of begin Februari moeten plaats hebben. GEMENGD NIEUWS Verdronken Te Haarlem is de 49-jarige koleulos- !r C. J. K. bij het lossen van een kolen- schip aan het Zuider-Bnitenspaarne uilge gleden en te water geraakt. Hoewel hij spo* dig gered werd, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De man was gehuwd eh vader van zes kinderen. Te Meppel is in een onbewaakt oogen- blik het driejarig zoontje van den arbeider J. Keilen, in een sloot nabij de ouderlijke woning gevallen. Toen de moener het jon getje vermiste en ging zoeken, vond zij hpt in het water. De levensgeesten waren toen reeds gèwèkcn. Men meldt ons uit O u d-B e ij e r I a n d Zondagmiddag kwam een van de kinderen van A. de K., wonende aan den Zinkwcg alhier tot de ontdekking, dat zijn oudste broer P. K. de K., in r.e sloot lag. Hierop waarschuwde hij zijn vader, die zijn zoon uit het water haalde. F.en inmiddels ont boden geneesheer paste nog kunstmatige ademhaling toe. doch de pogingen om -te le vensgeesten op te wekken, bleken vergeefsch De verongelukte was 19 jaren oud. De Scheveningsche haven versperd Door een zandzuiger Gisteravond is in de buitenhaven van Scheveningen een zandzuiger gezonken, waardoor de Scheveningsche haven tot na der bericht is verspero. Er kunnen rins voorloopig geen schepen oe haven van Sche veningen binnenkomen. De stranding bij Egmond De „Diana" vlot gekomen Men meldt ons uit Egmond aan Zee: Het ^gestrande Zweedsche stoomschip Diana" is Maandagmiddag te half drie op eigen kracht vlot gekomen. Minister Hoare, de Engelsehe minister voo buitenlandsche zaken te Parijs, waar h met zjjn Franschen collena Pierre Laval et onderhoud heeft gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2