J. DE BOUTER ZOON MAANDAG 9 DECEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS HET CONFLICT BIJ DE STADHUISBOUW Een aanschrijving der gemeente Aan de eigenaren der verzakte belendingen De gemeente Leiden is er Zaterdag toe overgegaan haar twee gedupeerde ingezete nen, wier perceelen door den stadhuisbouw zeer ernstig beschadigd werden, te bevelen op hun eigen kosten heele stukken van hun panden af te laten breken en hiermee begint de Leidsche Stadhuisaangelegenheid, die in den loop der jaren reeds zooveel stof heeft doen opwaaien zoo langzamerhand een on aangename bijsmaak te krijgen. Zooals wij reeds eerder schreven liggen de fundeeringswerkzaamheden weer een maand stil wegens een conflict dat tusschen de ge meente Leiden en de aannemersfirma Hillen en Roozen is gerezen over de schadevergoe dingskwestie die ontstond naar aanleiding van de beschadiging aan de panden aan Vischmarkt en Maarsmansteeg. Sinds het heiwerk stil ligt zijn de barsten, scheuren en verzakkingen in deze huizen er niet erger op geworden en des te verwonder lijker is het daarom dat thans, een maand na de stopzetting van het werk, aanschrij vingen door B. en W. worden gericht aan dt beide eigenaars der beschadigde huizen. Hoe onbegrijpelijk deze handelwijze ook moge lijken in dit stadium nu nog op een beslis sende uitspraak wordt gewacht inzake de schadevergoedingsverplichtingen, een feit is het, dat zoowel de eigenaar van het pand Maarsmansteeg 12, de heer Zandvoort, als de eigenaar van het pand Vischmarkt 6, de firma Feld, vandaag soortgelijke bevelende aanschrijvingen van B. en W. ontvingen. Het schrijven van den heer Zandvoort luidt als volgt: Het is ons gebleken, dat het aan U in eigendom toebehoorende perceel Maarsman steeg No. 12 .zoodanig bouwvallig is, dat het gevaar oplevert voor de openbare veiligheid. In verband hiermede schrijven wij U hier bij, met betrekking tot genoemd perceel, in gevolge het bepaalde bij art. 64 van de verordening op het bouwen en sloopen, aan, uiterlijk binnen 4 dagen na dagteekening dezer aanschrijving: a. het aan de bouwput van de stadhuis bouw grenzende achterhuis (waaronder is te verstaan: de keuken met bijruimten en de muur. die de keuken scheidt van de achter kamer, de naast de keuken gelegen uitbouw, de kamer en de zolderruimte boven de keuken) te sloopen (dit is het heele achter huis); b. het bestaan blijvende deel van het perceel verticaal af te schutten en te stem pelen; een en ander volgens nadere aanwijzingen, te geven door de dienst van het gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht. Wij wijzen U er op, dat voor het geval niet aan dezen aanschrijving wordt voldaan, wij bevoegd zijn van onzentwege, doch op Uw kosten, het noodige te doen verrichten. B. en W. van Leiden: (w.g.) v. d. SANDE BAKHUYZEN, (Burg). Ij, VAN STRIJEN. Secr. De heer Feld ontving een dergelijke brief. Hij moet, eveneens binnen 4 dagen, het ach terste 1 verdieping hooge deel van z'n huis geheel laten sloopen en van het daarvoor gelegen twee étages hooge gedeelte een ver dieping laten afbreken; voorts moet hü de muren aan de achter- en zijkant doen stutten en verankeren en zijn voorgevel doen stutten met kruisen en stempels. Het is n;et te verwonderen dat de eige naars over deze aanschrijving alles behalve vroolijk gestemd zijn en dat men zich af vraagt wat dit nu allemaal te beteekenen heeft. Tien dagen geleden is Bouw- en Woning toezicht voor 't laatst bij mij geweest, vertel de de heer Feld. en nu moet ineens binnen 4 dagen dit afbreken gebeuren. Bouw- en Woningtoezicht had begin Juni, toen de pan den naast mij afgebroken waren en het hei werk nog niet begonnen was, moeten komen kijken of mijn pand in bouwvalligen staat verkeerde en niet nu, aldus de heer Feld. De beide eigenaars hebben deze kwestie is handen van hun rechtsgeleerden raadsman gesteld. Uiteraard konden ze thans nog niet zeggen hoe op deze aanschrijving door hen gereageerd zal worden. m ARBITRAGE IN HET STADHUISCONFLICT Het heiwerk wordt voortgezet Naar wij vernemen hebben beide partijen in het Stadhuisconflict, dus zoowel de aan nemer als de gemeente arbitrage aanvaard. De leden van de arbitrage-commisbie zullen over enkele dagen worden bekend gemaakt. Hangende de beslissing van de arbitrage commissie zal het heiwerk op een ander ge deelte van het stadhuisterrein worden her vat. Men is hedenmorgen reeds begonnen met het verplaatsen der heistelling. De uitslagen hiervan zijn: H. de Wkter—J. C. den Dekker 1—1 J. MarckJ. A. Bernsen 2-—0 A. J. v. Heeringen—J. Zaalberg 1—1 J. Huisman Jr.—M. v. Houten 1—1 G. P. Dill—J. Hes— 0—2 D. de RoodeJ. de Bree 11 .T. W. v. DuurenC. Teunissen 11 J. Langezaa1'.M. J. v. Houten afgebr. De bekerwedstrijd derde klas werd ge wonnen door den heer J. Hes, terwijl de hoer J. W. H. v. Duuren beslag op den twee den prijs wist te leggen. De eindstand hiervan is: gesp. gew. rem. verl. pnt J. Hes 7 6 1 13 J. W. v. Duuren 7 5 1 1 11 J. Huisman Jr. 7 3 2 2 3 C. Tepnissen 7 2 3 2 7 J. de Bree 7 3—46 D. de Roode 7 2 2 3 6 M. J. v. Houten 7 115 3 G. P. Dille 7—252 BURGERLIJKE STAND BEVALLEN'- P >7 v d Ouweelen—Bernard z. ONDERTROUWD; N* .T van Roy-n 29 en L Cornet 24 J: H Bakker 23 j »n A van Nieuwen •hoven 21 I' F van Poelgeest 23 J en M van Tongeren 21 j. .OVERLEDEN- Gvd Tol ir 32 jaar Het jubileum van Ds. W. Bouwman Ds. W. Bouwman heeft in verband met de. slagen die hem in het afgeloopen jaar heb ben getroffen, bij de herdenking van ziin 40-jarig jubileum ais predikant, gebruik gemaakt van het recht- om niet te ju bi loe ren. De Gemeente heeft decen wensch ge ëerbiedigd en elk feestelijk vertoon achter wege gelaten. Maar zoowei de jubilaris zeif als de kerkeraad staan op het standpunt, dat het jus non jubilandi het jus gratulandi allerminst uitsluit. Gistermorgen, nadat Ds. Bouwman in de Geref. kerk aan de Oude Vest een adventspredikatie had go houden over Jes. 42 la: „Zie, mijn knecht, dien Ik ondersteun, mijn uitverkorene, in denwelke mijn ziel een welbehagen heeft", werd hii, aan het eind van den dienst toe gesproken namens kerkerdaad en gemeente door de«n heer Nijboer, die wees op het voorrecht dat Ds. Bouwman te beurt valt. nu hij terugzien mag op een periode van 40 jaar, waarin hij het opzicht had over de kudde van Jezus Christus. Ds. Thomas schreef in de Kerkbode dat er van het ambtswerk van Ds. Bouwman geen sta tistiek was bijgehouden, of bij te houden maar wij kunnen er van overtuigd zijn, dat bii God wel zulk een statistiek berust, en wij weten dan ook dat die statistiek in ord» is. Ds. Bouwman is ongetwijfeld velen tot zegen geweest. Moge God hem eenmaal ge ven de kroon, die Hij voor zijn dienstknech ten heeft bewaard Nadat de gemeeente de zegenbede uit Ps. 134 had gezongen, sprak Ds. Bouwman een dankwoord. Er is niemand, aldus spr.. die geringer denkt over mijn arbeid dan ik zelf. Er is niemand die er meer van over tuigd is dan ik. dat dit werk gebrekkig en zondig en met veel tekortkomingen is ver richt. Maar desondanks mag ik de overtui ging bezitten dat God mij als Zijn dienst knecht. tot zegen heeft willen stellen. Spr. dankte voor de hartelijke b'ijken van mee leven en waardeering, die hij in déze da gen reeds mocht ontvangen Des avonds trad Ds. Bouwman op, in de Hooigrachtkerk en ook hier werd hij aan het eind van den dienst toegesproken door den kerkeraad, bij monde van den heer H. M. Markusse, die de gemeente verzocht te zingen Ps. S4 6: „Want God de Heer, zoo goed zoo mild". Ook thans sprak Ds.Bouw man een kort. woord van dank. Thuis heeft Ds. Bouwman gisteren veel bezoek gehad en vandaag ontving hij veel schriftelijke gelukwenschen. Vandaag en morgen bestaat nog gelegenheid Ds. Bouw man ten zijnen huize te feliciteercn. JUBILEUM-UITVOERING U.NJ. Donderdag en Vrijdag a.s. gééft onze da-le pere U.N.I. uitvoeringen in de Groote Zaal ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan. Het rijk voorziene programma belooft mooie avonden. Ds. W. M. A. Kalkman zal «ie feestrede uitspreken. Wij wcnscben onze Chr. Muziekvereeniging met dit jubileum van harte geluk. GEREF. BOND Voor de afd. van den Geref. Bohd hoopt a.s. Donderdag 12 Dec. a.s., 's avonds half acht in de Gemeentezaal voor te gaan de heer Luijtjes, Ned. Herv. Evangelist te Lei- I den. F. de Rooy t den de heer F. de Rooy, in leven directeur van de N.V. Broodfabriek ..De Zeeuw", een vooraan staan d^persoon in het Gereformeerd kerkelijk leven. De heer de Rooy was jaren lang ouderlang van de Geref. Kerk. maar om gezondheidsredenen moest hij zich en kele jaren goleden uit het ambt terugtrek- kem Hij bleef echter lid van de commissie van beheer en penningmeester van deze commissie, Als zoodanig was hij ook pen ningmeester van de Kerk en vooral in deze functie heeft de Geref. Kerk zeer veel aan hem te danken. Hij heeft de finanrieele za ken van de Kerk behartigd met een. accu ratesse en een toewijding, die algemeen® bewondering afdwongen. Ook voor de bouw van de nieuwo kerk beeft hij zich zeer veel moeite gegeven. Zijn heengaan bet eekent voor de Geref. Kerk een groot verlies, dat zeer moeilijk za'' kunnen worden aangevuld. Ook op maatschappelijk gebied nam de heer de Rooy een vooraanstaande plaats in Hp was secretaris van de broodbakkers- patroonsvereeniging ,.Ons Belang" en secre taris van de plaatselijke saneerings-eom- missie in het brood bak k e rsb ed rij fVooral in deze laatste functie verrichtte hij zeer be langrijk werk. De Heere t roost e de familie mét de weten schap dat hun dierbare tot Gods heerlijk heid is ingegaan. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 12 December des nam te 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof. BEGIN VAN BRAND Zaterdagmiddag te half zes is een begin van brand ontstaan in het perceel Langa- brug 79. Daar stond in een ongemeubileerde achterkamer een pan water op een petro- leumvergasser. De bewoner v. H. had zich even verwijderd en bemerkte een oogenblik later, dat het behang en het houten be schot van de kamer vlam had gevat. Met een tuinslang on de waterleiding heeft hij het vuur gedoofd. De motorspuit, die uit gerukt was, behoefde geen dienst te doen. INBRAAK IN EEN BIOSCOOP Zaterdagnacht is ingebroken in het bios cooptheater op de Hoogewoerd. Men is bin nengekomen vanuit de Krauwelsteeg door een W.C-raampje. Uit een ongesloten kastje worden f 2 en uit een buffetlade f 15 ver mist. - KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschriiving. 6 Dec. 6694. Chemi grafische Kunstinrichting Neerlandia (on derdeel der N.V. Mij. tot. exploitatie van Cliohé-fabrieken (f). Leiden, St. Aagten straat 24; hoofdiz.: Den Haag. Nieuwe Mol straat 26a-b. 28. Beh. lil.: J G. Akkerman. Leiden. Wijziging. 6 Dec. Gehr. Gevers Leuven. Voorschoten. Veurscheweg 19c, verwerking van plastische materialen. De mede-eigenaar -Thr. A. J. Gevers Leuven is uitgetreden. Het bedrijf wordt, voortgezet onder den ouden naam, in een vennootschap ouder firma. Venn.: Jhr. J. H. Gevers Leuven. Voorschoten en C. H. Gerlings, Voorscho ten (H.V.). Chemigrafische Kunstinrichting .Neer landia", Leiden. St, Aagtenstraat 24. cliché fabriek. Bovengenoemde zaak is opgenomen in de N.V. Mij. tot exploitatie van Cliché fabrieken. UIT DEN OMTREK KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk IS.C.O. I Oegstgeest 4 In deze wedstrijd hebben beide elftallen de puntjes verdeeld, hetgeen de verhouding goed weergeeft. Scheidsrechter L. Schrama leidde correct. DANKSTOND VISSCHERIJ De dankstond voor de visscherij zal go- houden worden in de avonddiensten van Zondag 22 December COLLECTE De collecte voor „Israël", 4 Dec. j.L gehou den, bracht op 35,74^« KOUDEKERK CHR. BESTURENBOND Vrijdagavond werd alhier in dc Koonzaai! der Ned. Herv. Kerk, uitgaande van den Chr. Besturenbond een openbare vergade ring gehouden als propaganda-avond voor do Chr. Vakbeweging. Daar de spreker voor dezen avond, de heer A. Stapelkamp, voorz. van het Chr. Nat. Vakverbo:nd, door zijn drukke werk zaamheden verhinderd was deze spreek beurt te vervullen, trad nu in diens plaats op de heer G. Mol, centraal bestuurder van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, met hel onderwerp: „In bewogen tijd een vaste koers". In een helder betoog zette spr. de bewo genheid van dezen tijd met zijn vele moei lijkheden en vragen uiteen en wees daarbij op de vaste koers die de Chr. Sociale Bewe ging altijd heeft gehouden en in dezen tijd ook in Gods kracht zoowel voor het heden als de toekomst wenscht te blijven volgen, zoowel voor het welzijn der maatschappij a s voor de arbeidersklasse, in het bijzonder. De beide plaatselijke predikanten Ds. Has-1 pers en Ds. Odé, werden bereid gevonden op deze vergadering een inleidend en een slotwoord te spreken. De vergadering, dio door den voorzitter ven den Besturenbond met hot 'laten zingen van Ps. 146 3 en 8 en lezen van Matth. 14 2232, gebed en een kort openingswoord was geopend, werd door Ds. Haspers met dankzegging gesloten, nadat gezongen was Ps. 84 3. Jammer dat de opkomst niet grootcr was. LEIDSCHENDAM KOSTELOOZE VACCINATIE B. en W. van Stompwijk en Veur maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn openge steld tot kostelooze vaccinatie of revaccina- tie voor kinderen uit deze gemeenten bene den het jaar. De vaccinatie of revaccinatie zal geschieden voor Stompwijk in de voor malige openbare lagere school te Leidschen- dam op Woensdag 11 December des namid dags tusschen 2 en 2.30 uur en voor Veur in de openbare lagere school aan den Veur- schestraatweg op denzelfden dag tusschen 2 en 3 uur 's middags. Voor juiste vermelding in de vaccinebewij zen van de namen en geboortedatums dor kinderen is het noodzakelijk, dat de trouw boekjes der ouders of het geboortebewijs van het kind worden medegebracht. LISSE OPCENTEN VERMOGENSBELASTING De finanrieele toestand der gemeente maakt het noodig, om ook over het belas tingjaar 1936/1937 het maximum aantal op centen op de hoofdsom der Vermogensbe lasting in de gemeente te heffen om een! sluitende Geuieeptebegrooting voor 1936 fp krijgen. De opbrengst der Vermogensbelasting over het jaar 1936/1937 wordt door den In spccteur geschat op f 13.000. Bij een heffing van 40 opcenten ten bate der gemeente wordt derhalve een bedrag van f 5200 kregen, waarvan 85% of f4420 ten komt van 1936. OPCENTEN GEMEENTEFONDS- BELASTING Voor het dienstjaar 1936/1937 zullen op de Gemeentefondsbelasting 75 opcenten worden geheven. De opbrengst wordt voor dit dienstjaar geschat op f 33.750, waarvan 2/3 of f 22.500 ten bate komt van het jaar 1936. De overige belastingen zijn tot redelijke hoogte opgevoerd, nl.: 40 opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting; 80 centen op de hoofdsom der Grondbelasting, gebouwde eigendommen; 20 oncenten idem ongebouwde eigendommen; 200 opcenten op de hoofdsom der Pcrsoncele Belasting. WINKELSLUITING De afwijking van de Winkelsluitingswet ten aanzien van Drogisterijen, achten B. en W.,.nu er een apotheek te Lisse gevestigd is, niet meer geldig. Zij stelden den Raad voor dienovereenkomstig de uitzonderings bepaling van art. 2 van de verordening op de Winkelsluiting in te trekken. VERHUUR VAN GROND B. en W. stellen den Raad voor, aan den heer M. Rijkenherg, alhier, een gedeelte van het eilandje te verhuren voor den tijd van 5 jaar, tot stichting van een timmer manswerkplaats. SINT NICOLAASFEEST IN „REHOBOTH" Zaterdagmiddag werd in gebouw „Reho- both" een groot St. Nicolaasfeest gegeven, aangeboden door de firma E. Tissing, al hier. Allereerst werden de kinderen aange naam bezig gehouden met de traditioneele. „Poppenkast", waarin een voorstelling werd gegeven van „Slimme Hans". Uitbun dig werd er gelachen, somtijds brak een daverend gejuich los! Na de pauze met. tractatie werd er gegoocheld en buikge- psroken. De kinderen gingen met een ver rassing naar huis. POSTKANTOOR Eerstvolgende verzendingen en laatste bijsljchtingen aan het postkantoor voor de V.S, van Amerika, Canada en Mexico, met data van aankomst te New-York: 10 Dcc. per s.s. Statendam van Rotter dam 12.20 17 December. 12 Dcc. (behalve Canada) per s.s. Ham burg via Southampton 5.10 en via Cher bourg 17.35 220 December. 12 Dec. (alleen Canada) per s.s. Duchess of York via Glasgow 16.05. 15 Dec. per s.s. Bremen via Southampton 5.10 21 December. GEM. ARBEIDSBEMIDDELING In dc afgeloopen week stonden ingeschre ven: 4 timmerlieden. 8 metselaars, 5 opper lieden, 16 schilders, 1 behanger-stoffeerder, 1 kistenmakers, 4 machinaal-houtbewerkers, 1 parapluiemaker, 2 chauffeur-monteurs. 2 rijwiel reperateurs, 1 kabelmonteur, 1 electri- cien, 2 loodgieters, 1 scheepmaker, 1 radio monteur. 1 slagersknecht, 1 bakkersknecht, 425 landarbeiders, 1 winkelbediende, 1 koop man, 1 kellner, 1 transportarbeider, 16 fa brieksarbeiders. 1 schippersknecht, 1 incas seerder. 4 kantoorbedienden, 6 chauffeurs, totaal 513 (v.j. 625), inwonende dochters ±i. Anno 1859 - Telefoon 12977—52977 ROTTERDAM Wijnhaven 35b EFFECTEN COUPONS PROLONGATIëN SASSENHEIM GEMEENTERAAD De 'heer Korte kaas acht het raadzaam bouwterrein te gaan reserveeren voor in dustrieterrein. Voorts bespreekt hij eeruge punten inzake de economische en sociale politiek van het college van B. en W. De Voorzitter constateert dat door bijna allen het gebod der liefde is voorge houden jegens de armen onder ons. Spr. dankt voor do woorden van wnardeering. Tekortkomingen heeft ieder mensch en waar mogelijk zal verbetering niet uitblijven. In dien de raad wenscht dat een armbestuur wordt ingesteld, zullen wij daartoe overgaan mits Gedeputeerde Staten daartoe haar sanc tie verleenen Wat betreft de meerderheid, welke verkregen is door een zekere groep, waardeert hij de toezegging van den heer Bisschops, dat dit feit niet zal worden mis bruikt Het geldt hier ook hoe meer macht, hoe grootere verantwoordelijkheid. In het rekening houden met het collectief arbeidscontract gaat het Rijk ons niet voor. Wij zullen er echter zooveel mogelijk reke ning mee houden. Dat de ambtenaren in hun salaris geen knoop" hebben verloren, weerlegt spr. met het feit, dat sinds 1930 van 15 tot 25 pet werd gekort Er zijn voor stellen over de geheele linie 5 pet te korten. Tot tariefsverlaging van het gas, kan niet worden overgegaan. Het vindt een groote consurrent in de petroleum. De niet zoo mooie uitvoering van de be grooting zit ook in de druk van de tijd. Nadat de wellicht noodwendige veranderin gen zijn aangebracht, verkrijgt men een af gewerkte begrooting. In de middagvergadering spreekt wethou der Warn aar. Wat de instelling van een Burg. Armbestuur betreft, wenscht spr. een algemeene verklaring af te leggen. Wij moe ten niet alles van een armbestuur gaan ver- wachten. In eigen kring en in elke kerk 'moet met zijn best blijvep doen. j Het deed hem genoegen te hooren dat de R.K. fractie geen misbruik zal maken van haar verkregen meerderheid. Zonder deze verklaring had spr. dit ook verwacht. De collectieve arbeidscontracten bindend 'te verklaren voor Rijk en gewestelijke en gemeentebesturen acht spr. niet aan te ra den. De ministers Verschuur en Slingenberg gin? daar ook heel voorzichtig mee te werk. j Bij de regeering zit de salarisverlaging 'niet zoovoor. zooals door verschillenden wordt betoogt In 22 gevallen kwam minister de Wilde op tegen salarisverlaging en 13 K. B. kwamen er om salarisvermindoring on gedaan te maken. In industrieën te gaan stichten ziet spr. niet veel heil. Alle industriebedrijven zijn noodlijdend. In de plaatsen Rotterdam, Dordrecht, Delft en Leiden zijp nog groote bouwterrei nen te koop. Inzake de Woningbouwverenigingen heeft spr. tot zijn verwondering niets gehoord. Als eep voorstel zou binnen komen om het Rijk te bewegen tot afschrijving van schuld övejt- te gaan en zoodoende renteverlaging wordt verkregen ën dientengevolge hüur- verlaging kan plaats hebben, zal dit alles de steun van B. en W. hebben. Weth. Bader schildert de toestand welke ontstaat in de gemeenten door het verschui ven van 6teuntrekkenden van Rijk naar ge meente. De Voorzitter onderschrijft wat door de beide wethouders is betoogd. De heer Van Breda stolt voor om in overleg met de eigenaar van Ter Leede, het terrein daar bouwklaar te maken, door het rooien van hoornen en het aanvoeren van zand. Veel werk kan zoodoende gevonden worden. De heer Schrama komt nog even terug op de collectieve arbeidscontracten. De Voorzitter stelt voor tot de sala riskwestie over te gaan. .De heer Van Breda acht dat de tijds omstandigheden wel van dien aard zijn, dat tot salarisverlaging zal moeten worden over gegaan. Het verwondert spr., dat echter een deel der ambtenaren hieronder valt De bur gemeester, secretaris en ontvanger vallen er buiten. Spr. stelt voor de zaak uit te stellen tot de salarisregeling der politie-ambtenaren aanwezig is. De Voorzitter merkt op, dat de rege ling van de salarissen van de door den heer Van Breda genoemde personen tot de be voegdheid van Ged. Staten behoort. Verd... stelt spr voor geen uitstel van de salaris- kwestie te geven. Wethouder W a r n a a r maakt de opmer king. dat aan Gedeputeerde Staten is ge schreven. dat de begrooting 15 Dec. uiterlijk in hun bereik is. De Voo rzitter stetl voor de begroo ting vast te stellen met een salariswijziging van 5 pcL De heer Vogelaar stelt voor voortaan een beetje vroeger aan de begrooting te be ginnen. Spr. voelt zich als iemand die beter thuis had kunnen blijven. De begrootingen worden zoodoende veel te. veel gedrongen. Vervolgens wordt overgegaan tot de be handeling van de begrooting. Op eenige punten worden door verschillen de raadsleden toelichting gevraagd, welke door den voorzitter worden gegeven. Eenige leden maken nog eenige opmer kingen. De begrooting van gemeente en --bedrijven wordt aangenomen. De salariskorting van 5 dcL is aangehouden. VERZAMELING BEGROOTING 1938 Van Gemeente-bedrijven Gasbedrijf: baten 47.40248; lasten 47.267.49; voordeelig saldo 134.99. Waterbedrijf: haten 25.474.15; lasten 22030.27; voordeelig saldo 3.443.88. Grondbedrijf: baten 6.616.05; lasten 8.560.54; nadeelig saldo 1.943.59. Woningbedrijf (Amerika): baten 941.90; lasten 778.10; voordeelig saldo 163.80. Woningbedrijf (Kerklaan): baten f 1.013.84; lasten f 1.334.37; nadeelig saldo 320.53. Woningbedrijf (De Koov): haten 856.81; lasten 1234; nadeelig saldo 377.19. Badbedrijf: baten 1.483.50; lasten 5.147.06; nadeelig 6aldo 3.663.56. A. R. PROPAGANDACLUB „Groen van Prinsterer" Bovengenoemde club vergadert Dinsdag avond 10 Dec. in de catechisatiekamer van de Geref. Kerk. Inleider: M. Benschop. On derwerp: Art. 3 van Ons Program: „De band aan de ordinantiën Gods". Aanvang 8.15 uur precies. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor alhier werd geduren de maand November: ingelegd 9661.12; terugbetaald 7760.21. Het laatste uitgege- geven hoekje draagt het nummer 3-S53. ONDERSCHEIDING Bij beschikking van den Minister van De fensie is het onderscheidingsteekon voer langdurige dienst als officier verleend aan den reserve-officier van gezondheid le ki., A. A. Hueher, arts alhier. POST VOOR NOORD-AMERIKA, MEXICO EN CANADA Laatste buslichtingen: 10 Dec. 15.45 via Rotterdam ss. Statendam. 12iDec. 5.20 via Engeland ss~ Hamburg. 12 Dec. 15.45 via Frankrijk s.s. Hamburg. 12 Dec. 20.30 via Engeland s.s. Duchess of York. 15 Dec. 5.20 via Engeland s.s. Bremen. 16 Dec. 5.20 via Engeland e.s. Majestic. SCHIETAVOND B.V.L. Vrijdagavond werd aan de leden van de Afd. Sassenheim dor Bij?. Vrijw. Land storm een gezellige avond aangeboden. Van bevriende zijde was een aantal mooie prij zen beschikbaar gesteld, welke op keurige wijze op een tafel waren gerangschikt, zoodat ieder voor de schietwedstrijd aanving in de gelegenheid was in gedachte reeds een prijsje uit te kiezen van deze meest smake lijke Sint Nicolaas geschenken. De voorzitter der afd. Dr. P. le Grand open de met een kort welkomstwoord en zette uiteen od welke wijze de wedstrijd zou worden gehouden nl. met de bekende „ge- lukserie" kaarten. Met het zingen van het volkslied werd de wedstrijd voor geopend verklaard. Mej. Jo Zaadbergen zorgde met de piano dat de feestelijke sfeer er den geheelen avond inbleef. In de pauze werden de leden eenige con sumpties aangeboden .terwijl de jury in deze tijd gelegenheid had de winnaars te rang schikken Een vijfentwintigtal prijzen konden hier na door de 25 leden welke het hoogste aan tal punten hadden behaald op volgoroe worden uitgekozen terwijl inog vermeld dient te worden dat de prijs van de Afd. Secretaris weer beschikbaar werd gesteld om onder degenen die geen prijs behaalden te worden verloot. Een hijzonc.er woord van dank richtte de voorzitter tot mevr. De Bruyn voor haar goede zorgen, terwijl de pianiste mej. Jo Zandbergen ook niet werd vergeten. PREDIKBEURT CHR. GEREF. KERK Dinsdag 10 Dec. 's avonds half acht hoopt op te treden Ds. Bijleveld van Haarlem. VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 11 December a.s., des namid dags 8 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingeko men stukken. 2. Benoeming leden Commis sie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 3. Benoeming lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 4. Benoeming lid van het Bestuur der Voorschotensclie Bouwvereeniging. 5. Voorstel tot ovorne- ming van een strook grond voor aanleg trottoir. 6. Idem tot overneming van stra ten van den heer C. van den Dool. 7. Idem inzake gemeenschappelijke regeling betref fende hot geneeskundig schooltoezicht. 8. Idem tot verleenen van een subsidie aan den A.N.W.B. 9. Idem tot ver'aging der hu ren van de woningen der Voorschotensohe Bouwvereeniging. 10. Idem tot uitleenen van kasgelden aan gemeenten öf andere pu bliekrechtelijke lichamen. 11. Idem tot het toepassen van de loonbijslagrege'ing ook voor de Bloembollenbedrijven. 12. Beschik king op het adres van J. Strijd c.s. inzake verlaging van keurloonen. 13. Besluiten Comptabiliteit. 14. Reclames School?'-M. WOUBRUGGE RAADSAGENDA De Raad der gemeente komt Dinsdag a.s., des voormiddags halftien, in openbare ver gadering bijeen, ter behandeling van de volgende punten: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming lid van cïe Land- bouw.commissie in de vacature L. Hooge veen. 4. Voorstel van B. en W. tot aanvaar ding van een stu* grond. 5. Idem tot hot huren van een opslagplaats. 6. Voorstel tot bet uitoefenen van de in art. 172 der Ge meentewet aan den Raad toegekende macht. 7. Verdere behandeling der begrootingen, dienst 1936. 8. Voorstel tot wijziging van enkele bepalingen dn- bed rij verordening 9. Rondvraag. GUNNING Het bouwen van een woonhuis met win kel en werkplaats voor rekening van aen heer Jac. van Raad is opgedragen aan ae aannemers D. van der Laan, metselwerk, G. van der Laan. timmerwerk en genr. Snoek te A'phen, schilderwerk. AFSCHEID Ds. WAARDENBURG In het vriendelijk kerkje van de Ned. Ilerv. Gemeente te Hoogmade waren do lid maten van deze gemeentp. in groote getale bij<engekomen met vele belangstellenden uit de omgeving, om afscheid te nemen van hun herder en leeraar, ds. II. W. Waarden burg, wegens ziin vertrek naar Streefkerk. Voor deze afscheidspredikatie had de scheidende leeraar tot tekst gekozen Filin penzen 4 56. Hij sprak over dfi nabijheid van God en wel: le. over de genade van de nabijheid; 2e. de troost in de nabijheid er 3e. de eer in de nabijheid. Od dezen triesten Decemberdag, nu alles om ons heen donker schijnt met de gedach te straks te moeten scheiden, is ons hart. vervuld met weemoed, doch, zegt spr., niet als we in dit alles zien de nabijheid Gods. Spr. heeft nu drie en een half jaar hit Woord aan doze gemeente mogen brengen en i.n.dien tijd zijn banden gelegd, die moeilijk kunnen worden verbroken. Er is genade voor noodig in al het gebeuren Gods wegen te kennen en alléén door on Ilem te zien zal alles ten beste keeren. Gaan wp zoo de toekomst tegemoet dan zal het voor de gemeente en snr. een troost ?ijn te weten, dat de Heilige Geost ons met ons dagelijksch begeeren naar de nabijheid van God terzijde staat Dia Geest leert ons met al onze bekommernissen en moeilijkheden van dit dagelijksch leven alleen te zien naar het kruis van Christus. Advent. Hii komt. zal straks weer worden gepredikt en wanneer we weten in geen ding bezorgd te ziin. maar alle begeerten in alles door bid den en smeeken, met dankzegging, beken 1 maken bij God dan zal "ons de ervaring ge worden. dat de Heere nabi. is. Dan zal ook de eer aan God worden toegebracht, want Hij zal blijven voortgaan mpt ons te verzor gen. indien we alzoo in alles op Hem ver trouwen. Na het uitspreken van deze met stille aandacht, gevolgde predikatie, richlte ds. Waarden burg zich tot den Kerkeraad. Snr kon moeilijk woorden vinden om zijn rlanl: aan de leden daarvan te uilen omdat die dank zoo groot is. dat het niet in woorden is uit te drukken. Als - roede rs in den w.a ren zin des woords is er samen gewerkt en gebeden tot heil van <te g" icentc. RADIO DISTRIBUTIE 11.20 Kalundborg; pl.m 12.15 Brusael VI; ParJJs Radio; 14.50 Droitwlch; 15.45 FarUa H; 16.20 Keulen; 17.50 Parijs li: 18 20 Keuion; 19.20 Berlijn; 20.1-9 Rome of div.; 21.35 Brussel Fr; 22 S5 Weenen of div. Programma 4- 8.05 Pnrlls R; 10.35 Londen P.; 12.05 Droitwlch; 13.50 Londen Reg; 17-35 Droit wlch; 13.20 Diversen: 18 50 Londen Reg; 20.20 Droitwlch; 21.50 Londen Rog; 22.20 Drol.wich DINSDAG 10 DECEMBER Programma 3: 8.05 Brussel VI; 9.20 Keulen; 11.20 Kalundborg; pl.m 12.15 Brussel VI; 14.M Kalundborg; 15.20 Deutschl-3ender; 16.20 Keu len; 17.20 Bru3sel VI; 18.50 Beromunster of div 10-30 Weenen; 20.50 Straa'sburg of div. Programma 4.- 8.05 ParUs Radio; 10.05 Deüts- eender; 10.35 London Reg; 12.10 Droitwlch; 14-25 London Reg; 17.35 Droitwlch; 18.20 Diver sen; 18.50 London Ileg: 19 Tulnpraatje door den heer J. Jonker, chof afi. Gem.-piantsocnen 19.30 Londen Reg; 20.Z0 Droitwlch; 20.35 Lou. den Reg. Agenda Vrijdag 13 December, Nutsgebouw, 8 uur. Bijbellezing door den heer H. Kruithof, leider van de tantzending „De Blijde Bood schap". De avond-, naóht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle. Kort Rapenburg 12, telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven IS, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest. telef. 274. Ook met Kerkvoogden en Notabelen mochl spr. steeds eensgezind werken ter beharti ging van de stoffelijke belangen. Door deze oprechte toegenegenheid zijn vriendenban den gelegd. Tot ds. Streeder. van Leiderdorp, als con sulent sprak spr. waardeepcnde woorden <ia betuigde zijn dank voor alles wat deze mol volle toewijding voor de gemeente had r* daan.Ik draag dan ook, zegt spr., dezie mijo gemeente met. volle gerustheid aan uw go?- de zorgen over. Ook mijn collega's van den Ring, zegt spr., betuig ik mijn welgemeende dank voor de steeds ondervonden aangena me vriendschap; altijd is onder ons de goe de toon beluisterd. Voorts sprak ds. Waardenburg woord# van dank tot den organist en kosteres vai de kerk. Ook op dit terrein heeft spr. steet aangename plichtsbetrachting mogen con slateeren waaruit vriendschapsbanden zijl geboren. Na verschillende vereenigingen nog hebben toegesproken en te hebben maapd met volle toewijding dit jeugdwerl te betrachten, opdat hieruit straks wasirdia ledep van de kerk naar voren mogen trc dien, richtte spr. nog eenige woorden trf Burgemeester en mevrouw Mumsen vooi hun tegenwoordigheid, om tenslotte zijn g* meente in het algemeen nog met wpordet van hartelijk afscheid toe te spreken. De scheidende leeraar werd daarna toe gesproken door ds. Stehouwer, van Alphen namens dien Ring, en door ds. Stroeder, vai Leiderdorp, waarna de gemeente haar leer aar staande toezong Spr. 121 4. Na aflooi van deze samenkomst werd van de gele genheid om in de pastorie van ds. en met een handdruk afscheid te nemen, eéi druk gebruik gemaakt GEMENGD NIEUWS Relletje in een lunchroom N.S.B-er mishandeld In den nacht van 25 op 26 Mei van <Jil jaar, had een relletje plaats in Heok'i lundhroom op het Rembrandtplein te Am sterdam. Tusschen eenige bezoekers ei een aantal leden van de N S.B. ontstonÉ een vechtpartij, waarbij het N.S.B-lid H Witkamp, werd gewond. Tegen J. S. werd proces-verbaal opgê maakt, wegens mishandeling. Voor de moer voudige Kamer stond deze gister te Am sterdam terecht. De Officier van Justitie, mr de Blécourt achtte na het getuigenverhoor de mishao deling bewezen en requireerde f 25 boeW subs.' 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr Pauwels, zeide in zijl pleidooi, dat door den mishandelde opzet telijk ruzie is uitgelukt; hij is luitenant b; de W.A. van de N.S.B. en heeft opdracli Joden te provoceeren. Van mishandelin door verd. gepleegd is naar pi's meeninj geen sprake. PI. dringt aan op vrijspraak subs, doet hij een beroep op noodweer Uiterst subsidiair verzoekt pl. de rechtbanl een zeer geringe geldboete op te leggen. DE INBRAAK IN HET REMBRANDTTHEATER De drie mannen en de vrouw, die verdacht worden de inbraak in het Rem brandt-Theater te Amsterdam uitgevi te hebben, zijn door de politie ter beschik king van de justitie gesteld. INBRAKEN TE GRONINGEN Voor de tweede maal binnen drie dager hebben inbrekers geprobeerd te Gronin gen hun slag te slaan. In den afgelooper nacht is ingebroken in „Gruno" banketfa- briek van den heer E. Swabedissen in d' Tuinbouwdwarsstraat te Groningen. Alk lokalen zijn door de inbrekers doorzocht et een klein bedrag aan geld is uit het kasre gister verdwenen. Van de daders tot dusvel geen spoor. DIEFSTALLEN OPGEHELDERD Door een samenloop van omstandighedei is de marechaussée een heele dievenbend) op het spoor gekomen. Verschillende dief stallen zijn aan het licht gekomen, o.ti diefstal van aardappelen aan de Fabric in 1934; een diefstal van aardappelen ir begin 1935, en een diefstal van een aantal fuiken. De vermoedelijke daders, zijn Gebr. L„ P B., D. B. uit Zevenbergen en W. S. Klundert. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Terzake van vermoedelijk! heling wordt een onderzoek ingesteld. BURGERLIJKE STANDEN LISSE. Bevallen: A HulzerKoeltèlkorM A Schippers—v d Rellden d. Overleden: J. van Vliet G2 j G vt ausHooirka-ner 72 j C v d Aandewe - P. Berkhout 59 J. wipe mej. C A v C -T Hardon cn «jezln E. C. Bon naar Lcidu

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6