Jüirttnr? jCriitsrljt <£mrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken waar WERK atjonntmentsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5650 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 9 DECEMBER 1935 15e Jaargang 9tfoertentitprij?ttt: Van 1 tot 5 regels I.I7'/i Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 m GELEGENHEIDSPRAAT De roode pers vermeet zich om het volgen- Ie te schrijven: Zeer merkwaardig is de houding van een overgroot deel der burgerpers tegen over de fascistische poging om de opvoe ring van het anti-fascistische stuk „De Beul" te verbieden. Anders zweren die bladen bij „het gezag" en veroordeelen op de scherpste wijze ieder, die dat gezag niet tot op de laatste letter respecteert. Hoewel reeds vóór de verklaring van den Amsterdamsehen burgemeester in de gemeenteraad bekend was, dat deze be stolen had de opvoering van het stuk niet te verbieden, bleef het ophitsend pers-spectakel er tegen voortduren, met de ordeverstoring er tegen als gevolg. Dat zijn nu de lieden van het Gezag met de grootst mogelijke G. Als het Ge zag anders doet dan zij willen, blijft er van hun gezagsvereering niets over. Wellicht worden ook wij tot deze „burger- përs" gerekend. Maar wij nemen het niet, dat onze critiek op sobere wijze tot uiting gebracht betiteld wordt als „ophitsend pers-spectakel". Een gezagstheorie als welke roode pers thans echter pour besoin la cause, omdat ze haar houding in 't gevlij komt schijnbaar voorstaat is de onze nooit geweest en zal ze ook nimmer worden. Zeer positief hebben we twee dingen ge zegd en verdedigd. Ten eerste, dat de Burgemeester recht in Zijn schoenen stond toen hij eenmaal ver gunning gegeven hebbend dc ordever stoorders desnoods hardhandig uit de schouwburg liet zetten. Ten tweede, dat hij in onze achting zou rijzen, als hij na nadere kennismaking met het stuk nadrukkelijk schreven we: on danks de relletjes zijn vergunning in trok. Als de gezagsdrager verklaarde: blijkbaar heb ik door oppervlakkige of on volledige adviezen een onjuiste beslissing genomen, welke ik bij dezen herzie, dan had daaronder het gezag niet geleden, maar het was er door bevestigd. Nu heeft het meer de schijn, dat het ge- krijsch der ordeverstoorders een beletsel is n een fout te herstellen. De gelegenheidspraat der roode pers ver andert daaraan aifew. ZtT is veel meer een waarschuwingssein voor den Burgemeester: Wees op Uw- hoede! Mr. J. E. W. Duys geroyeerd DE VERWORPEN LOON- KORTING TE AMSTERDAM De Regeering grijpt in Het HdbL verneemt, dat in den loop van deze week een Kon. besluit zal ver schijnen, waarin aan het college van B. en W. van Amsterdam door hooger bestuur wordt opgedragen, de verwor pen voordrachten tot verlaging der sala rissen en loonen van het gemeente- personeel en van de onderwijzers, voor zoover die ten laste komen van de ge meente, wederom bij den Raad in te dienen. DE OPVOERING VAN „DE BEUL" De houding van Amsterdams Als lid van de S.D.A.P. Hetgeen venvacht werd, is geschied. Het Partijbestuur der S.D.A.P. heeft be sloten rar J. E. W. Duys als lid der Partij te royeeren. In het desbetreffende communiqué deelt het Partijbestuur mede, dat hij 't lidmaatschap der Tv eede Kamer on verwijld had behooren neer te leggen en dit alsnog behoort te doen. De vierde steunuitkeering aan den tuinbouw Zal spoedig plaats vinden Aan de diverse veilingen worden thans de voorbereidende maatregelen getroffen voor de vierde uitkeering van een voor schot op de steungelden, die voor den tuiu- bouw over 1935 beschikbaar zijn gesteld. Voor deze uitkeering is een bedrag van f 3.500.000 beschikbaar en met de uitbeta ling zal spoedig worden begonnen. Na deze uitkeering zal voor wat betreft 1935, nog een bedrag van ruim f 4Vfc mi'-' lioen beschikbaar zijn, omdat nog plm. een half millioen voor de uitkeering van mini mumprijzen der doorgedraaide producten zal worden uitgekeerd. De uitbetaling van deze gelden zal echter eerst in het begin van het volgend jaar kunnen geschieden, waarbij dan ook zeer waarschijnlijk de producten die tot nu toe niet in de steunregeling waren opgenomen, cenige toeslag zal verkrijgen. De uitkeering welke thans plaats vindt, is de grootste van die welke tot nu toe over 1935 heeft plaats gehad. Het hoogste bedrag dat werd uitgekeerd was f2.500.000 in October j.L Daar het berekenen van de uit te keeren gelden aan de veilingen heel wat moeite én tijd kost, wordt steeds zoodra eenige ge gevens bekend zijn omtrent een uitkeering. met de regeling ervan aangevangen. HULPCENTRALE GOUDA Vergadering op 14 December a.s. De hulpcentrale Gouda van de A.R. Par tij houdt op 14 December a.s. een ledenver gadering ter behandeling en vaststelling van een nieuw reglement. De vergadering wordt gehouden m ge bouw „Daniël" Naaierstraat te Gouda. B. DIJCKHOFF ONDERSCHEIDEN De Paus heeft den heer B. Dijckhoff, oprich ter oer N.V. Kleedingmagazijnen Dijckhoff en Zoon, bevórdero tot Kommandeur in de Orde van den H. Gregorius I den Grooten. Gisteren werden de onderscheidingsteeke nen den heer B. Dijckhoff te zijnen huize overhandigd door Mgr. Th. M. P. Bekkers. DE TULPENAANVOER Nu de eerste tulpen de vorige week aan gevoerd zijn, begint iederen dag de aanvoer van deze bloemen aan de bloemenveiling Honselersdijk toe te nemen. De eerste tulpen die aangevoerd zijn waren van goede kwali teit, en de prijzen die betaald worden zijn goed. Het groote tulpenseizoen is thans dus ingeluid! DE ONTVANGER VAN Nieuwe strandiné Hi Egmond AMBT-HARDENBERG GEARRESTEERD van den Burgemeester van Amsterdam in zake opvoering van het tooiieelstuk „Da Beul" steun was ver'eend, bevat het Zater dagavondnummer van het blad op de voor- pagina een artikel, waarin een andere op vatting wordt gehuldigd. Waar deze over eenkomt met de onze, nemen wij te meer gaarne het volgende over: Hét gaat in deze aangelegenheid niet over de vraag, of een A. R. Burgemeester voor stander is van de opvoering van een d.g.l stuk, want daarvan is geen sprake, maar over deze andere of de Burgemeester van een stad als Amsterdam van de hem in do Gemeentewet gegeven bevoegdheid gebruik had moeten of mogen maken, om de opvoe ring van het onderhavige stuk te verbieden. Wij meenen, dat de Burgemeester, nadat Mi nauwkeuriger op de hoogte was gesteld vin den inhoud en de beteekenis van dit toonceistuk, tot het verbieden van de opvoe ring daarvan had moeten overgaan. Van hém kan niet worden gevorderd, dat hij de stukken, welke men wil opvoeren, pei-soon- lijk leest en overweegt. Dit is in Amsterdam ondoenlijk. Hij moet daarom wel afgaan op de rapporten van de daarvoor aangewezen politie-autorlteit. Het is dan ook te verstaan, dat de Burgemeester de opvoering aanvan kelijk niet heeft verboden. Toen echter daar over later ernstige en scherpe critiek los kwam, had nadere overweging, naar ons gevoelen, moeten leiden tot de beslissing, om van de bevoegdheid tot het verbieden van de opvoering gebruik te maken. Het is verre van gemakkelijk over deze zaak een nauwkeurig en weloverwogen oor deel te vellen, omdat zij door het gebeurde van Zondag 1.1. en door hetgeen daarna heeft plaats gehad, in ernstige mate is ver troebeld. Maar wij zijn van meening, nu wij van haar voldoende hebben kunnen kennis nemen, dat nadere behandeling en daar toe heeft de uitgebrachte critiek aanleiding gegeven tot gevolg, had moeten hebben, dat tot het verbieden van de opvoering werd overgegaan. Worde het den Burgemeester geg deze moeilijke en netelige aangelegenheid tot een goed einde te brengen. MILITAIR HOSPITAAL TE UTRECHT Het eerste gedeelte van den bouw van een militair hospitaal, alhier, is door de Directie der Genie, behoudens goedkeuring van den Minister van Defensie, gegund aan Gebr. Creij, Rosmalen, voor. f 152000.—. MOLENPLEIN TE SCHIEBROEK Te Schiebroek werd door het Ge meentebcstuur aanbesteed het aanvullen van den verdpren aanleg van het Molen plein en van enkele straatgedeelten bij den Molensingel. Laagste inschrijver was de fa. A. K n ij f f te Schiebroek voor f 17200- AANBESTEDINGEN VAN DE GENIE De Genie heeft aanbesteed bet eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Utrecht. Laagste inschrijver was Je firma Simonis te Utrecht voor f 21921.—; id. in de voormalige Nieuwe Hol- landsche Waterlinie van de Klopvaart tot de Ravensche wetering. Laagste inschrijver J. R. Simonis te- Utrecht, voor f 10.585. id. te Woerden cn te Wierickerschans, laag ste inschrijver fa. Verbeek, Woerden f 3960 id. in de omg Nieuwe Hollandsche Water linie van Odijk tot Wijk bij Duurstede, laag ste inschrijver W. Heuzen, Eist Rhenen voor f 1754.—; id. in de omg. Nieuwe Jlol- landsche Waterlinie van Nederhorst den Berg tot de Klopvaart en van die, in ge bruik bij de polilietroepen te Nieuwersluis laagste inschrijver fa. L. van de Pol, Hage- styen f5773.id. in de omg. Nieuwe Hol. landsche Waterlinie van de Ravensche We tering tot de Lek, laagste inschrijver 'firma A. Mulder. Vianen.voor f 3740. De Genie heeft te 's Gravenihage aanbe steed het eenjarig onderhoud van de mili taire gebouwen en werken te 's-Gravenhag< c.a. (Bestek no. 40). Laagste inschrijver was de firma F. H. de Bruijn te 's Gravenhage voor f 8300.—. Voorts werd aanbesteed be stek no 45 't éénjarig onderhoud van de taire gebouwen in en nabij het barakken kamp tc Waalsdorp. Laagste inschrijver was de firma J. Wam aar, Den Haag, f 21300. De Rijkswegen in Overijssel Op Vrijdag 27 December zal door den Rijkswaterstaat worden aanbesteed Zwolle het onderhoud van de Rijkswegen Overijssel gedurende 1936. Raming perceel 1 f 15.150.perceel 2 f 15.300.perceol f 16.350.perceel i i 12.000.perceel f 4000.—. Een tekort van tien mille Te Ambt-Harden berg heeft de ge meenteraad in een spoedvergadering beslo ten, den heer H. B., gemeente-ontvanger, administrateur van het Gemeentelijk Elec- h Bedrijf en agent van de Arbeidsbe middeling, voor on bepaalden tijd te schor sen. daar onregelmatigheden in 't geldelijk beheer door hem zouden zijn gepleegd. Voorts werd in eer» langdurige geheime zit ting duor den loco burgemeester medege deeld, dat van den burgemeester, den heer H H. Weitkamp, bericht was ontvangen, dat hij met ingang van 6 December eervol ontslag heeft aangevraagd als burgemeester dér gemeente. De ontvanger, die een tekort heeft van ongeveer f 10.000,. is door de mare chaussee t« Hardenberg gearresteerd en in de marechausseekazerne aldaar op gesloten. Reeds eerder was den heer R. eervol ontslag verleend als administrateur van de vereeniging tot uitvoering van de Landarbeiderswet, welke een groot aan tal voorschotten heeft verstrekt, en de woningbouwvereen. „Beter Wonen". Er zijo klachten over dubbele betaling van schoolgeld en aanmaningen van belas tingen, die al betaald zouden zijn. Op verzoek van Gedep. Staten wordt de geheele gemeentelijke administratie gecontroleerd door een accountants bureau. Vijf kassen door elkaar gehaald Volgens het „N. v. d. D." is reeds komen vast te staan, dat B., die een vijftal kassen beheerde, deze geheel door elkaar heeft ge haald om tekorten te dekken. Zoo was B. behalve gemeente-ontvanger eveneens admi nistrateur van het Gemeentelijk electrici- teitsbedrijf, agent der arbeidsbemiddeling, administrateur van de landarbeiders-ver eeniging van een bouwvereeniging en van de Christelijke Nationale School vereeniging. Uit de kas van laatstgenoemde ver eeniging is een bedrag van f 5.500 ver dwenen. Voorts is een tekort van bijna 5.000 in de kassen der landarbeiders- vereen iging en de woningbouwvereni ging door familieleden van den gemeen te-ontvanger aangezuiverd. Naar gebleken is heeft B. reeds eenige jaren met de kassen welke aan hem waren toevertrouwd, geknoeid. Door al lerlei voorwendselen wist hij de contro le van zijn boeken, waarop meermalen is aangedrongen, uit te stellen totdat de provinciale griffie, die van een en an der op de hoogte was gekomen, ten slot te ingreep. De gemeente-ontvanger is later tijde lijk op vrije voeten gesteld in verband met plotseling ingetreden droeve huise lijke omstandigheden. Een raadsel Het is een raadsel, hoe de gemeente-ont vanger. die door zijn activiteit en groo'c erkkracht een vertrouwenspositie te Har denbei jr had weten te verwerven, tot deze malversaties is gekomen Hij genoot een in komen van fl. 4.500.— en zijn levenswijze kon niet buitensporig worden genoemd. Wel heeft hij verklaard, kort geleden, een bedrag van fl. 2.000— uit de door hem hee-de kassen te hebben genomen teneinde een van zijn familieleden van een faillisse ment te redden. Tragisch is de wijze, waarop de 66-jarige burgemeester van deze groote plattelands gemeente van ongeveer 16,000 zielen, de heer H. H. Weitkmp, een broer van het Kamer lid Weitkamp, tegen zijn wil in deze af faire is betrokken, in verband waarmede hij genoodzaakt werd, plotseling zijn ont slag te vragen. Men heeft algemeen deernis met dezen man, die ongeveer 23 jaren aan het hoofd der gemeente heeft gestaan en door het noodlot achtervolgd schijnt te worden. Ja- •en geleden, iiet deze burgervader zich in met een onderneming tot exploitatie van veenderijen. Deze relatie had evenwel een zoo slecht verloop voor den heer Weitkamp, dat verleden jaar een faillissement over hem werd uitgesproken, waarbij het passief on geveer fl. 100.000 bedroeg. Geld geleend van B. De financieele moeilijkheden waar in hij daarna verkeerde, zouden den burgemeester er toe gebracht hebben eenigen tijd geleden een bedrag van fl. 475..van den gemeente-ontvanger te leenen. Hij zou daarbij van meening zijn ge weest, dat B. hem dit geld uit zijn eigen middelen verstrekte. Bij het onderzoe ken der administratie van den ontvan ger vond men ook de kwitantie voor dit geleende bedrag, dat uit de kas der landarbeidersvereeniging bleek te zijn genomen. Hiermede zou de burgemeester niet bekend zijn geweest. Na deze onthulling echter, ontving de burgemeester, op wien reeds eenige ma len in verband met zijn particuliere om standigheden aandranp was geoefend om zijn functie neer te leggen, van hoogerhand een wenk om onmiddellijk zijn ontslag te nemen, hetgeen geschiedïïe. De heer Weit kamp heeft de raadsvergadering niet meer geleid. DOOR DEN MIST In de afgeloopen nacht is ongeveer 5 K.M. ten Zuiden van Egmond aan Zee eet stoomschip gestrand, waarvan de naam nog onbekend is. De boot is met hout geladen. De zee Is kalm, zoodat voor het schip en zijn bemanning gee® gevaar bestaat De stranding moet worden toege schreven aan de mist. Te ongeveer half zeven is de red- dingboot van Egmond uitgevaren. Van Den Helder is de sleepboot „Utrecht" van het bureau Weismtlller en van IJrauiden zijn de sleepbooten Nestor en Stentor ter assistie®tie uitge- Het gestrande s.s. is de Zweedsche .Diana". Het schip was op weg van Lenin grad naar Amsterdam. Hedenmorgen te zes uur bemerkte de Strandjutter E. de Groot, dat er een schip op de tweeoe baak zat Wz K.M. ten Zuiden van Eginond. Hij waarschuwde de kust wacht en de bemanning van de reddingboot. Om half acht was de reddingboot reeds bij het schip maar behoefde geen assistentie te verleenen. Om half negen arriveerde ook de „N'eeltje Jaeoba" alsmede de sleepbooten „Stentor" en „Nestor". De „Diana" wenschte echter .geen sleepboot-assistentie. De kapi tein wil trachten bij hoog water op eigen kracht vlot te komen. De gebeurtenissen met ontvanger en bur gemeester hebben groote beroering verwekt Noodlanding Van een Engelsch vliegtuig Zondagmiddag heeft een Engelsch sport- vliegtuig bestuurd door Mr. Edward Walker Sykes uit Londen, dat te Hamburg was opgestegen en op weg was naar Schiphol, tengevolge van een sneeuwbui een nood landing gemaakt op een tarweveld te De K r i m. Daar het toestel daarbij in een sloot te recht kwam, sloeg het over den kop. De beide inzittenden behalve Mr. Svkes.be- vond zich de Engelsche officier Hügf in de machine zagen kans door een' raampje naar buiten te klimmen. Alleen de bestuurder kreeg verwondingen aan het hoofd. - De propellers van het twee-motorlg toe stel braken af, terwijl de neus van de ma chine werd beschadigd. De reizigers zijn per trein naar Araster dam doorgereisd. Vandaag zal het vliegtuig worden gedemonteerd. Over boord geslagen en verdronken De visscher G Huiszoon, schipper op het visscherevaartuig „VL 31" is hedenm< bij het uitzetten va® netten ter hoogte Zoutelande (Z.) overbooro geslagen en ver dronken. De man, die in Vlissingen woonde, laat een vrouw en drie kinderen achter. Roofoverval te Putten Zaterdagmorgen drongen te Putten (N. Br.) drie gemaskerde bandieten de woning binnen van L. Hendichs. Zij overvielen de vrouw van Hendichs, die sedert lang ziek te bed lag. Een der indringers hield, vol- ns het „N. v. d. D." een revolver op haar gericht, terwijl de twee andere bandieten haar gelastten, de plaats te wijzen, het geld was geborgen. Steeds hield men het vuurwapen op haar gericht, met de waarschuwing, dat zij bij het minste ge rucht zou worden doodgeschoten. Twee dieven doorzochten het huis, terwijl de derde met de revolver bij het bed van de vrouw bleef staan. Al het geld, dat een zeer groot bedrag moet uitmaken, is door de dieven gestolen. Vóór de indringers zich toegang tot de woning hadden verschaft, waren Hendichs en zijn zoon uitgegaan zonder de deur te- sluiten. Men vermoedt, dat de dieven van deze gewoonte op de hoogte zijn geweest. Niemand in de omgeving heeft iets van hot gebeurde gemerkt. Een meisje van vijf jaar, dat in haar bedje lag, had alles stilzwij gend aangezien; zoodra de mannen waren vertrokken, is zij in nachtgewaad naar haar tante gevlucht om aan deze het heele relaas te doen. De politie ging onmiddellijk op onderzoek uit De daders zijn vermoedelijk naar Bel gië gevlucht De toestand van de vrouw is zoodanig verergerd, dat zij naar een zieken huis moest worden vervoerd. ONVERBETERLIJK Weer een arrestatie te Oss De politie te Oss heeft gearresteerd den 23-jarigen Th. B. die verdacht wordt van diefstal van verschillende partijen goederen kort geleden gepleegd. Reeds het vorige jaar werd dit heerschap door de Konink lijke marechaussee op hecterdaad betrapt bij het plegen van een berooving op een der wegen in de Ossche heide. Voor dit feit werd hem een voorwaardelijke straf opge legd van acht maanden met een proeftijd van drie jaar. De arrestant zal ter beschik king van de justitie te 's-Hertogenbosch worden gesteld. Een paar duizend gulden schade In de met riet gedekte boerderij, toebe- hoorende aan J. Topse te Spran g-C a - pel Ie is brand uitgebroken. Dit huis werd tijdelijk bewoond door enkele arbei ders, die bezig zijn met de ondergrond- sche telefoonleiding. Terwijl zij rustig in de voorkamer zaten, werden zij door voor bijgangers gewaarschuwd. In een mini mum van tijd stond het huis in lichter laaie. Aan redding van een groote hoe veelheid telefoon-materiaal, dat in het ach terhuis was opgeslagen, viel niet te den ken. Voor een bedrag naar schatting van f 2500, ging verloren. Het huis was niet verzekerd. EEN BRAND KOST 4000.—! Hooge kosten van de brandweer te Batavia Er moeten meer branden komen Het Bat Nbl. schrijft: Vraag niet, goede lezers ,wat ons één brand kost! Voor rle gemeenschap geldt beslist niet: dóór der. brand uit den brandt De gemeen- tebegrooting bevat voor 1934 een uitgaven- totaal voor de brandweer ad f 72.930.Vol gens het verslag der gemeente over datzelf de jaar zijn er geweest 19 afzonderlijk ge noemde branden en nog „enkele kleinere". Dat zai dus wel niet veel zaaks geweest zijn. Elk brandje kost ons. volgens de uitkom sten over 1934, dus maar eventjes bijna vier duizend gulden. Dit 'is werkelijk een waanzinnig bedrag- Men zal ons tegenwerpen, dat de zaak al dus gestPld. niet juist is. De brandweer toch houdt ook preventieve controle. Zij be handelt aanvragen in verband met de hiin- derordonnantie en maakt processen-verbaal in verband met overtreding der... recla- e verordening. Doch wij moeten deze redeneering met één slag den nek omdraaien: uit de begroo ting blijkt, dat op het salaris van den com mandant en de „bureaubehoeften" na, in geen enkele uitgave kosten van al dat werk verdiscontee-d kunnen zijn. Toch kunnen we onze brandweer niet issen. dat is duidelijk. Wij willen ook graag aannemen, dat er niet meer op bezuinigd kan worden, komt du« doordat we te groot zijn voor ser- ?t én te klein voor tafellaken. Het eenige wat er op zit is. dat er randeD komen. Elke da? vier branden en de kosten ziin gereduceerd tot het redelijke bedrag van pl.m. f 350.— per brand. Als de brandweer dan maar niet... uit gebreid moet worden 1 Verwilderde honden Een jonge karbouw bij Grissen verscheurd Het Siier. Hbl. schrijft: Iedereen, die veel buiten komt, heeft de uil-gele wilde honden wel eens hier of daar ontmoet Het zijn kleine, magere ■harminkels meestal, die van honger naar dessa's komen afzakken om wat afval te bemachtigen. Grtesee is echter gezegend met een heel apart soort wilde honden. Hier zwerven op de kalkheuvels een paar troepen groote, bij na zwarte, honden rond. Vólgens een bé kend en betrouwbaar jager ter plaatse, lij ken ze veel'op den dohennann. Zij hebben de grootte van een Duitschen herder. Hoo ild ze zijn. moge hieruit blijken, dat 5 van ■ze dieren pen jonge karbouw aan hei ver beuren waren, toen bedoelde jager er een onder schot nam. Men heeft hier natuurlijk niet met een oorspronkelijk ras te doen, doch mpt een erwüdêrd soort huishonden Hce ze ecV ter in de Iwsschen terecht gekomen zijn. is een raadsel. De desamenschen zijn zeer burg voor deze bei srien, want V-m .ie g - woo.tte, om geiten en andere huisdieren vrij rond te laten loopen, maken de honden een dankbaar gebruik. Zoo is al menig geitje een prooi dier die ren geworden. Tegen den avond ziet men. vooral op den weg naar Sembajat, desakin deren ijverig drijven achter hun geiten, om ze in veiligheid te brengen voor de roovers. Overdag huizen de beesten in de veel voor komende bamboe-doeri (doornige bamboe), maar om zes uyr begint hun zwerftocht. Bij gebrek aan groot wild. dat in deze streek totaal verdwenen is, zoeken de honden hun toevlucht tot k-engen, of als zij de kans hebben, tot huisdieren. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladert De ontvanger van Ambt-Hardenberg is gearresteerdhij had een kastekort van tien, mille. Nadere bizonderheden over de verschri# kelijke auto-ramp bij Wi erin gen, bij de 28ste partij van de wedstrijd om hel wereldkampioenschap schaken heeft zich, een incident voorgedaan, Verschenen is het Voorloopig Verslag dev. Eerste Kamer over het wetsontiocrp tol regeling van het verrichten van arbeid door. vreemdelingen. '7 Naar Nieuw Guinea! Vier Voortrekkers vertrokken Do „Javabode" meldt, dat met de Pahud die 23 November j.l. uit Soerabaja vertrok vier explorateurs met bestemming Nieuw- Guinea zijn vertrokken. Zij zullen zich ves tigen te Oransbarie, Westkust Geel vinkbaai als eerste kolonisten van de K.N. G. (Koloniale beweging Nieuw-Guinea). De nieuwe nederzetting ligt in den z w Vogelkop, honderd K.M. van Manokwari af. De opdracht, die het viertal heeft is: het terrein te zoeken voor een dorpskern met goede uitbreidrngs- en volksplantingsmoge lijkheden op ten minste 300 M. boven don zeespiegel. Het ligt in de bedoeling in April van het volgend jaar de eerste kolo nisten naar de nieuwe nederzetting in zenden. De „Java B." heeft den indruk gekregen, dat de plannen voor de vestiging van dez nieuwe volksplanting zeer goed zijn vooi- bereid. Van het Binnenlandsch Bestuur wérd del toezegging verkregen, dat het nieuwe ver kenners zooveel mogelijk behulpzaam zal zijn in het verrichten der voorbereidende' werkzaamheden. nieuwe kolonie zal voor de eerste' jaren uitsluitend bevolkt worden met voor den kolonie-landbouw in de Java-werkkam- pen opgeleide krachten, zoowel mannelijke als vrouwelijke. JACHT OP JEUGDIGE AUTODIEVEN Zij sprongen uit rijdenden wagen Rotterdam, 9 December Zaterdagavond omstreeks 9 uur werd bij het politiebureau Bergsingel aangifte gedaan, in de vermissing van een auto. Zooals te doen gebruikelijk werden alle bureaux gewaarschuwd en een aantal - re chercheurs trokken er op uit óm den gesto len wagen terug te vinden. Omstreeks half één merkte eert drietal re* chercheurs op de Linker-Rottekade de ge stolen auto op. Deze werd door een jonge man bestuurd. De politiemannen sommeerden den jongeman te stoppen, doch deze bleek hierin weinig lust te hebben; zonder vaart te minderen, reed hij door en ramde zelfs den politie-auto, die daar bij aan een der spatborden beschadigd werd. Een wilde jacht volgde. Men kwam ten slotte in de Hugo de Grootstraat terecht, waai- de lichten van den gestolen auto ge doofd werden. Niettemin wisten de politie mannen den wagen te volgen. Zij zagen ho? de dieven de Laanzichrtstraat inreden. Toe de achtervolgers een oogenblik later deze straat eveneens inreden, vonden zij den ge- zochten auto dwars over het trottoir staan. De inzittenden waren juist uit den wagen gesprongen en trachtten zich door een snelle vlucht in veiligheid te brengen. Het gelukte den rechercheurs echter een der jeugdige dieven te grijpen. Het bleek de vijftien jarige D. v. d. W. te zijn. In den loop van den nacht werd de negentien-jarige G. v. d. L., die reeds meermalen auto-diefstallen heeft gepleegd, van zijn bed gelicht. De arrestanten hebben verklaard, dat zij uit den rijdenden auto zijn gesprorgen. Tegen de beide jeugdige dieven, is proces-verbaal op gemaakt. zich heden voor één jaar op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Jan- a.s. verschijnende nummers, met inbegrip van de Zondagsbladen en het uitge breide nummer voor de Christelijke Feestdagen, in deze maand gratis. Wie een lezer aanbrengt, heeft recht op de fraaie zilveren theelepel. In elk Chr. gezin een Christelijk dagblad, zij de leuze. AFD. PROPAGANDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1