OPTIMUS PUROL DE OORLOG WORDT „VREEDZAME VERDEELING' VAN ABESSINiE SCHEIDING TUSSCHEN KERK EN STAAT oudt Uw handen zacht ZATERDAG 7 DECEMBER 1935^ EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland WILLEN WJ HEN STEUNEN? Een onzer medewerkers schrijft ons; Zéér fel is op het oogenblik in België de taalstrijd. Met ongekende hevigheid worste len de Vlamingen om hun rechten binnen het kader van de Belgische staat. Het lijden van de honderden slachtoffers van hun Vlaamsche gevoelens voor de oor log en van de duizenden Vlaamsche jon gens, gevallen in de bloedgrachten bij de >ser, begint vrucht te dragen. Wat Vlaanderen steeds ontbroken heeft, wat Vlaanderens kracht steeds verlamd heeft, was het défaitisme en de tweedracht. De groote leider ontbrak, die alle Vla mingen wist te bezielen tot eendracht, actie .en trouw. Echter, het blijkt uit alles, dat men vor dert, dat steeds meerderen ernst maken met de leuze: „ln Vlaanderen Vlaamsch! en „Uit moet het zijn met de Wualsch- franskiljonsche overheersching op cultureel, administratief en economisch gebied." Een besluit van buitengewone stimulee- rende invloed namen dezer dagen de Vlaamsche leden van Kamer en Senaat, n.l. in het parlement alleen Vlaamsch te zullen spreken. Het Alg. Chr. Werkersverbond kwam 1 Dcc. j.L in een buitengewoon congres te Brussel bijeen en sprak uit, „dat de oplossing van het taalvraagstuk de volledige gelijkheid schen Vlaamsche en Waalse li e gemeenschap en de cultureele eenheid .van elke volksgemeenschap als grondslag moet hebben" en voorts o. m. „dat te Brussel, inzake onderwijs bestuur de beide landstalen op volstrekt gelijke voet dienen te worden behandeld." Met kracht komen volKsvertegenwoordi- gers, pers en organisaties op voor de hand having van de taalwetten. Op alle schen ding wordt de vinger gelegd, tegen elke overtreding wordt geprotesteerd. Neen, de eindoverwinning is nog bij lan ge na met behaald. Er zal nog veel water langs de Scheldeboorden moeten vloeien, Vóór de Vlamingen metterdaad meester zul len zijn in eigen huis. Maar zij vorderen. Er komt over hen een gevoel van waardig beid en nationaal prestige, dat hoop geelt Jioor de toekomst. Willen wij hen steunen? Onze sympathie staat aan de kant onzer stamverwanten, niet alleen omdat het stam verwanten zijn, maar reeds daarom, wijl htm onr#cht werd en wordt aangedaan. Vlaanderen is een deel van de Dietsche stam, het hseft recht op onze moreele en cultureele steun. „Wij zijn van hetzelfde bloed." Kunnen wij steunen? j Zonder twijfel meer dan thans *t geval is. Hoeveel Nederlanders, die reizende Vlaanderen Fransch spreken. Hoeveel firma's, die met Vlamingen correspon- deerende de Fransche taal gebruiken! Welk een steun in hun rechtvaardigen strijd voor de gelijkwaardigheid van het Nederlandsch in België zou ook onze Regee ring onze Stamverwanten kunnen bieden, indien zij er toe kon besluiten, het diplo matiek verkeer tusschen Nederland en gië te doen plaats hebben in de taal van de meerderheid van België's bevolking! Gewis, het zou in Belgische regeerings- kringen „een spijtigen en pijnlijken indruk maken", om met den heer Saintrain te spreken, wanneer de Nederlandsche regee ring dit deed. Maar het zou een heilzame pijn kunnen zijn. Dat Nederland in het diplomatiek verkeer met Frankrijk Fransch gebruikt, is van zelfsprekend, niemand, zelfs niet de warm ste nationalist, die er zich aan ergeren zal! Maar tegenover België bestaat een uit zonderingspositie. Hadden onze Vlaamscne broeders volledige rechtsgelijkheid ove geheele linie (gelijk de drie deelen der Zwitsersche bevolking in hun land bezit ten!), dan ware er nóg alles voor te zeggen, eigen taal te bezigen. Maar thans moet onze Regeering zich mede laten leiden door overwegingen van stambesef. Er zou daarvoor gebroken moeten wor- 'den met een traditie. Maar welk bezwaar is déartegen, wanneer deze traditie op een Verkeerd of .verouderd inzicht blijkt te berusten?. HEVI^BER De Negus protesteert te Genève De moeilijkheden der Britsche mijn-industrie Toestand uiterst critiek De Britsche mijneigenaars hebben aan den minister voor het mijnwezen medege deeld, dat zjj den eisch der mijnwerkers inzake een nationaal uniform-loon van de hand blijven wijzen. Zij wenschen loonover- .eenkomsten voor elk district afzonderlijk. Ten aanzien van de kwestie der loons- yerhooging verklaren zij, dat in de dis tricten, welke werken voor binnen- landsch gebruik, direct of zeer spoedig een loonswijziging kan worden aange boden, doch dat in de uitvoerende dis tricten hieraan niet valt te denken. De „Daily Herald" noemt den toestand Uiterst critiek. Het blad zegt, dat de eenigc hoop ligt in de mogelijkheid dat de regee ring een plan tot stand brengt, dat op een of andere wijze voorziet in staatshulp. Het blad geeft te kennen, dat de mijnwerkers misschien hun eisch inzake een nationale loonovereenkomst zouden prijsgeven, indien er op zijn minst een algemeene loonsver- hooging zal komen. In geval geen overeenkomst tot stand zou komen, zal binnen zeer korten tijd een nationale conferentie van vertegen woordigers der mijnwerkers worden bjjeen geroepen, welke zoo mogelijk den datum zou vaststellen voor de procla matie van een algemeene mijnwerkers- staking. HET BOMBARDEMENT YAN DESSIE Negus protesteert bij Volkenbond Een aantal Italiaansche vliegtuigen heeft het Abessijnsche hoofdkwartier Dessiè gebombardeerd, tijdens het verbilijf van den Negus en den kroon prins aldaar. Daarbij werd een groot aantal brandbommen naar beneden geworpen, zoodat de stad een hel was van rook, vlammen en puinhóopen. Het aantal dooden wordt geschat op 32, het aantal gewonden op 200. Te Addis Abeba heeft men den indruk, dat met hel bombardement van Dessiè de oorlog werkelijk begint. Deze indruk wordt nog versterkt, indien men reselling houdt met hét nog niet bevestigde geruent, dat ook het gebied van Jijiga aan het Ogaden- front werd gebombardeerd. Te Addis Abeba is men van meening, dat de Italianen het begrepen hadden op den negus, die momenteel te Dessiè vertoeft. De tegenstanders denken, dat, indien eerst de negus is gedood of gewond, de binnenland- sche moeilijkheden van Abessinië te groot zullen worden, om den oorlog voort te kun nen zetten. Volgens de nog verwarde geruchten uit Dessiè is een verpleegster van het Ameri- kaansche hospitaal een been afgerukt en zouden twee kinderen zijn gedood. Het gerucht, dat een Italiaansch vlieg tuig omlaag zou zijn gestort, wordt nog niet bevestigd. Midden op het dak van het Roode-Kruis- ziekenhuis te Dessiè viel een bom, die brand veroorzaakte. Gelukkig kon door snel in grijpen van het personeel het gebouw wor den gered. Een buitenlandsch journalist zou bij het bombardement aan het been zijn gewond. Toen de eerste berichten de hoofdstad be reikten, maakte zich van de bevolking de vrees meester, dat de hoofdstad misschien wel het volgende doelwit voor een vijande lijken luchtaanval zou kunnen zijn. Militaire waarnemers gelooven echter, dat allereerst Jijiga en Harrar zullen worden bestookt. Verder verluidt, dat de Italiaan sche bombardementsvliegtuigen een aanval zullen ondernemen langs het Takkaze-front. Gelijktijdig met den luchtaanval op Des sié hebben de Italiaansche aviateurs vroeg in d'en morgen ook Harrar en Ankobar over gevlogen. Boven deze steden hebben zij etvenwel geen bommen naar omlaag worpen. Daarentegen worden hevige Italiaansche luchtaanvallen gemeld uit de Noord-Abes- sinisohe plaatsen Mai Chankoua en Oustzera De verliezen zouden hierbij echter gering zijn. Het Italiaansche legerbericht Het 64ste legerbericht, dat maar schalk Badoglio seint, luidt: Aan het geheele Eritreesohe front hebben de gevechten tusschen onze patrouilles en vijandelijke groepen een meer intensief karakter aangenomen. Overal werden gewapende Abessij- nen verslagen en op de vlucht ge dreven. Zij hebben 24 dooden achter gelaten. Aan Italiaansche zijde zijn 3 zwart- hemden gedood en een gewond. De Italiaansche luchtstrijdkrachten hebben een colonne gewapende Abessijnen, welke optrok tusschen Gondar en Dabat, verrast en met bommen bestookt. Een dorp gebombardeerd De Amerikaansche negervlieger John Robinson, die sinds het vertrek van den „Zwarten Adelaar" een der corypheeèn is der Abessijnsche luchtmacht, heeft rapport uitgebracht, dat 16 It-aliaanscHe bommen werpers het dorp Dawark ten Noorden "an het Tanameer zwaar hebben gebombardeerd De Abessijnsche bewapening De correspondent van de „Petit Parision" te Asmara geeft een overzicht van de moedelijke stand der bewapening vam Abessinië. Een Europeesohe firma heeft 7500 B sche geweren en 350.000 patronen geleverd, zoomede 800 mitrailleurs waarvan 750 Hotchkiss. Een andere firma heeft 200.000 gexveren (kaliber 7.92), 1000 revolvers, 400 mitrail leurs, 200 mijnwerpers en 500.000 granaten geleverd. Voorts beschikt, volgens den correspon dent, het Abessijnsche legier over 30 stuk ken licht maxim-snelvuurgeschut, 500 zware mitrailleurs, 25.000 Mausers, 10.000 snel vuurgeweren, 2800 Vickers-mitrailleurs en 500 Lewis-mitralleurs, zoomede 15 millioen patronen. De verzoenings-besprekingen Sir Robert Vansittart, de permanente on derstaatssecretaris van het Foreign Office, i9 naar Parijs vertrokken, waar hij eenige dagen zal blijven om deel te nemen aan dr Fngelsch-Fransche besprekingen over dc Abessijnsche kwestie. Voor zijn vertrek had hij een bespreking met den Franschen ambassadenr en daarna met den Italiaanschen ambassadeur te Lon den,- In het algemeen verwacht men te Londen weinig succes van de bemiddelings pogingen, die momenteel te Parijs worden gedaan. De besprekingen der deskundigen hebben nog steeds niet geleid tot de opstel ling van eenig definitief plan of voorstel. In diplomatieke kringen te Rome meent en, dat Mussolini de denkbeelden van de Fransche en Britsche ambtenaren der mi nisteries van buitenlandsche zaken niet toereikend ^al vinden, daar zij niet vol doende tegemoet komen aan de Italiaan sche verlangens naar territoriale expansie. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft een telegram vau den keizer van Abessinië ontvangen, dat als volgt luidt: „Sedert het begin der vijandelijkheden is het ons duidelijk geweest, dat het de tak- tiek der Italiaansche regeering is, ons volk niet door haar eig.n troepen te vernietigen, maar door het gebruik maken van mecha □isclie middelen en inheemsche troepen uit de Italiaansche koloniën. Zij kan zich wel licht gerechtigd achten ons te bombardee ren, wanneer wij onze hoofdstad verlaten om de gevaren van onze soldaten te deelen en om onzen bodem te verdedigen. Maar het bombardeeren van open steden als Dabat en Gondar en van tal rijke dorpen met een vreedzame boeren bevolking en zonder troepen en verde digingsmiddelen, alsmede het dooden van vrouwen en kinderen en het bom bardeeren van lazaretten van het Roode Kruis, zijn zonder eenigen twijfel schen dingen van het volkenrecht. De beschie ting van een hospitaal heeft te Dessie plaats gehad en is geconstateerd door de vier artsen Dassius, Lob, Schuppler en Bellot en door de correspondenten van Associated Press, Times, Reuter, Chicago Tribune en Daily Express. Wij zelf hebben het dooden van een vrouw en twee kinderen geconstateerd. Het Amerikaansche hospitaal te Dessie, dat met goedkeuring het kenteeken van het Roode Kruis draagt, is ernstig bescha digd. Ofschoon Italië zijn verplichtingen tegen over Abessinië nooit is nagekomen, meenen wij u te moeten verzoeken de staten, die lid van de Volkenbond zijn. op de hoogte te willen stellen van deze nieuwe schending der internationale wetten en gebruiken door Italië." GONDAR OPNIEUW GEBOMBARDEERD Te Addis Abeba wordt bericht ontvangen dat de stad Gondar voor de tweede maal binnen 24 uur is gebombardeerd door een escader Italiaansche bommenwerpers. De sanctie-afweer De aartsbisschop van Sassari heeft zijn ambtsketen ter beschikking van het land gesteJd. Hij verklaarde daarbij: ,,Als bis schop en Italiaan wenschte ik, dat ik meer zou kunnen geven, doch mijn Francis caansche armoede maakt dat onmogelijk Ik hen er zeker van, dat God, Die sterkei is dan allen, den wil van zekere menschel) zal buigen, opdat zij de rechtvaardigheid der Italiaansche zaak inzien". De secretaris der fascistische partij heefi een decreet uitgevaardigd, dat ten doei heeft de ook in Italië gebruikelijke Kerst boom bij de Kerstviering af te schaffen De plaatselijke secretarissen der partij moeten stappen doen bij de p'aatseljjk" bevoegde autoriteiten, opdat in de bossoherL hoornen verwijderd noch afgezaagd zullen worden en dit materiaal niet in den handel zal komen. Volgens mededeelingen van het commis sariaat voor imigratie en kolonisatie wer ken thans 45.291 Italiaansche arbeiders in Oost-Afrika. DE SITUATIE IN NOORD-CHINA Negenmogendheden-pact in het gedrang Cordell Huil, de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft inzake de situatie in Noord-China een verklaring afgelegd, waarin hij waarschuwde tegen pogingen, in dit land essentieele wijzigingen door te drijven van politieken aard, welke zoowel in strijd zouden zjjn met de verdra gen tusschen de staten onderling als met de. belangen van Amerika en andere staten met betrekking tot het principe van ds open deur. Zonder Japan te noemen zeide Huil, dat waar de poging ook zijn oorsprong heeft en wie deze poging ook zou ondernemen, het een feit is, dat de poging in China zelf op tegenstand stuit. De Vereenigde Staten van Amerika, aldus vervolgde de minister van buiten- landsche zaken, zijn even sterk als an dere mogendheden geïnteresseerd bij het lot van het Chineesche rijk en volgen de „ongewone ontwikkelingen" aldaar met groote aandacht In dezen tijd van de geheele wereld vervullende politieke onfust is het de plicht van iedere regeering zich streng te houden aan haar verplichtingen met andere staten. De Vereenigde Staten van Amerika verzoeken alle staten-on- derteekenaars de inachtneming der door hen onderteekende verdragen, omdat vertrouwen en economische stabiliteit onmogeljjk zijn zonder trouw aan de verdragen. Japans opinie De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken intus schen heeft duidelijk doen uitkomen, dai Japan het negen-mogendheden-verdrag en alle sedert het sluiten van het verdrag van Washington getroffen overeenkomsten in zake China en het Verre Oosten beschouwt als niet meer in overeenstemming te zijn met den tegenwoordigen toestand. Overigens wijst de woordvoerder er op nieuw op. dat de gebeurtenissen in Noord China een zuiver binnenlandsch-Chineesche aangelegenheid zijn en dat geen sprake kan zijn van een inmenging van Japan. Ook kunnen de mededeelingen over bewegingen der Japansche troepen in Noord-China naar het rijk der fabelen worden verwezen. Uit dit alles zou moeten blijken dat een geroep op het Negen-mogendhedenpact iede ren grond zou ontberen. De spreker besluit met te constateeren. dat Japan op grond van overeenkomsten met China verplicht is te zorgen voor de handhaving der orde in de neutrale zone. Komt het tot algemeene besprekingen Italië wacht af (Van een bijzondcren correspondent) Rome, 6 December De Italiaansche regeering heeft thans de Kerstboom uit de Italiaansche huizen ver bannen. Niet alleen mogen er gedurende de komende feestdagen geen Kerstboomen in Italiaansche gezinnen prijken, doch de al machtige fascistische partij-secretaris heeft tevens een decreet uitgevaardigd, waarbij de plaatselijke autoriteiten de opdracht krijgen ervoor te zorgen, dat in de be- boschte districten geen boomen worden ge kapt, en verder te verhinderen, dat Kerst boomen op de markten te koop worden aan geboden. Hij voegt hieraan toe, dat hij se dert 1931 heeft getracht „deze uit het bui tenland geïmporteerde gewoonte om er Kerstboomen op na te houdien'' uit te roeien. Terwijl men in Rome goede nota heeft genomen vati de hoffelijke uitlatingen hurt adres van Italië ln de gisteren door Samuel Hoare gehouden rede, blijft men in regeeringskringen volhouden, dat elke vooruitgang in de richting van een oplos sing van de Abessijnsche kwestie belemmerd wordt door de sancties en door den drei genden petroleumboycot. Officieel wordt geen notitie genomen van die Engeglsch-Fransche onderhandelingen, doch Italië wacht met spanning af, of de komende bespreking tus schen Hoare en Laval de onderhandelingen op een diplomatiek plan zal brengen, w bij ook Italië tot deelneming aan de bespre kingen zal worden uitgenooddgd. De regee ring is bovendien van meening, dat zelfs als sancties niet bestonden, het vrijwel on denkbaar ls dat een oplossing gevonden zou kunnen worden, die zoowel Rome als Addis Abeba en Genève en Londen zou kun nen bevredigen. Italië ls bereid, zijn campagne ln Abessinië stop te zetten, als aan zijn eischen, die, naar het meent, ln overeenstemming zijn met zijn recht en zijn eer, wordt voldaan. Deze eischen houden o.a. in: erkenning van Italië's recht op koloniale expansie; erkenning van Italië's recht op kolo niale veiligheid en verdediging; het rekening houden met den huidtgen militairen toestand en de economische nooden van Italië; erkenning van het verschil tusschen de Amharische en niet-Amharische bevolking van Abessinië. Deze eischen beteekenen practiscli een geografische verdeeling vain Abes sinië ten gunste van Italië, waarbij het zoogenaamde Keizerrijk terugge bracht zal worden tot het centrale plateau ten Zuiden van den 14den breedtegraad, langs de lijn van den 8sten breedtegraad, en Ln het Westen en Oosten grenzend aan de 34ste en de 40ste meridiaan. Bij het vaststellen van de grens aan den 14den breedte graad is rekening gehouden met de huidige militaire situatie, en het kolo- niseeren en exploitoeren van het thans door de troepen bezette gebiied door Italië wordt daarbij geoorloofd ver klaard. Men erkent algemeen, dat er geen sprake kan zijn van liet vrijwillig terugtrekken der Italiaansche troepen. Bij de Parijsche besprekingen houdt men zich bezig met de mogelijkheid van een Zuidgrens van Abes sinië niet langs den 8sten breedtegraad, waarbij men er echterop rekent, dat de Negus er niet' in zal toestemmen, de grens van zijn gebied zoo dicht in de buurt van de hoofdstad te laten verloggen. Er is meer kans, dat men de Westelijke grens van Abessinië niet tot het plateau zal beperken, doch de tegenwoordige West grens intact zal houden, die zich op som mige plaatsen tot voorbij de 34ste meri diaan uitstrekt. De Westgrens langs 8sten breedtegraad is in hert Zuiden nog niet door de deskundigen vastgesteld. Voorbij de 40stt meridiaan begint het lastige probleem in verband met de positie van de meren. Deze meridiaan snijdt in het Noorden Harrar af van het Abessijnsche plateau. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat de Negus er ooit in zal toestemmen, dit gebied op te geven, en zelfs indien hij dit zou doen is het nog de vraag, of Frankrijk bereid zal zijn, dezen invloedssfeer prijs te geven. Dit gebied rondom Harrar zal de drskundigen voor een dilemma stellen, dat niet onmogelijk zal kunnen leiden tot het afbreken van alle onderhandelingen over een vreedzame verdeeling van Abessinië. Alleen wanneer Abessinië het gebied rondom Harrar afstaat, zal Italië zijn stre ven om zijn beide Oost-Afrikaansche kolo nies te verbinden, kunnen verwezenlijken Door Harrar op te geven zou Abessinlc echter tevens alle kansen op een uitweg naar zee opgeven, en de Keizer houdt juist hieraan met nadruk vast. Dan doet zich bovendien nog de moeilijkheid voor, waar men dezen uitweg naar zee zou moeten vinden. Copyright MornlngpoatA.N.P.)' (Van onzen Duitsohen correspondent) „Men moe; de kerk in 1 midden laten I" Dat zeggen wij, wanneer we oanoodig ge kijf willen vooi komen. In hei tegenwoordige Duitschland schijnt men te zwaar van begrip te zijn, om de gezonde humor van deze volksspreuk te kunuen waardeeren. In het Derde Rijk wil meu alles met de vereischte „Gründiliohkreit" doen en men schijnt nog altijd niet te beseffen, dart over maat van energie eerder schaadt dan baat! Rljksininiste** Kerrl, die de oplossing van het teere en zeer gecompliceerde kerkelijke vraagstuk aanvankelijk aan de op zijn voorstel geheel zelfstandige commissies voor het rijk en de verschillende Duitsche sl-aten heeft overgelaten, schijnt het geduld, dat hiertoe oen eerste veroisclite is, vrij on verwacht verloren te hebben. Zijn bespre kingen met den „Führer" zoowel als met de preddkanten der Belijdende Kerk maak ten 't hem duidelijk, dat het resultaat van zijn ministerieel beleid al even weinig vruchtdragend is gebleken als dat van den aanvankelijk hiertoe beroepen rijksbisschop Müller, van vvien eigenlijk niemand weet, welke positie hij thans nog in het kerke lijk leven bekleedt. Om nu, althans uiterlijk, toch tot een positief resultaat te komen, heeft rijks minister Kerrl eenige verordeningen uitge vaardigd, zoogenaamd als een garantie van den kerkelijken vrede. Wanneer wij echter tevens ervaren, det de geestelijkheid der Belijdende Kerk niet meer het recht van schrijven en spreken heeft, dan wil het ons toeschijnen, dat men is teruggekeerd tot de agressieve strijdmethode, welke rijksbis schop Müller in de eerste maanden zijoer ambtelijke werkzaamheid volgde, bijgestaan door zijn kortstondigen juridischcn advi seur, Dr. Jager. Tijdens een gedachtenwisseling met een klein aantal journalisten, gal rijksminister Kerrl te kennen, dat hij tijdens zijn dienst reis overal een sterk verlangen naar kei> kelijken vrede heeft vastgesteld. Boven dien kreeg hij den indruk dat men overal naar kameraadschappelijke samenwerking verlangt Minder sympathiek wil het hem toeschijnen, dat in sommige landen, on danks Je op zijn voorstel gevormde kerke lijke commissies voor rijk en staten, nog zoogenaamde „Rroederraden" zijn blijven voortbestaan. Rijksminister Kerrl kient offi cieel slechts dc commissies, welke op zijn voorstel in liet leven zijn geroepen en vindt alle verdere organisaties volmaakt over bodig. De geestelijke leiding behoort in handen te zijn en te blijven van één enkele organisatie. Deze zienswijze heeft den stoot gegeven tot de door hem uitgevaardigde verordeningen. Niettemin verzekert de mi nister ons nadrukkelijk, dat het allerminst in zijn bedoeling ligt, de Belijdende Kerk als geestelijke gemeenschap te verbieden. Hij wil slechts verhinderen, dat een bevre digende oplossing van het kerkelijk vraag stuk niet langer afhankelijk mag blijven van den goeden of kwadien wil van be paalde groepen of organisaties. Tot zoover de uiteenzettingen vam rijks minister Kerrl, d&e het kerkelijk vraagstuk door zijn verordeningen tot een definitievt oplossing wenscht te brengen. Ons, neu trale, maar niettemin geïnteresseerde toe schouwers van dezen aan omvang e teekenls steeds meer toom-menden strijd tusschen staat en kerk, wil het toeschijnen dat de door velen gewenschte vrede verder af ligt dam ooit tevoren. Uit de miuiste- rieele verordeningen valt immers af te lei- den, dat aan die geestelijkheid der Belijden, de Kerk, welke over vrijwel heel Duistch land nog steeds e>en overweldigende meen derheid met dc gemeenten uitmaakt, na genoeg elk zelfsiandig optreden is verboden Men mag voortaan geen synodes meer hou den, geen kerkelijke belasting eischen, geen collectes uitschrijven, geen geschreven ol gedrukte mededeelingen meer verspreiden geen vergaderingen beleggen, geen predi kanten meer opleiden of benoemen, verordeningen van den kansel meer voor lezen, kortom, men heeft, alle zelfstandig heid verloren en is geheel en al aangewezen op de verordeningen van commissies, wel ke op initiatief van rijksminister Kerrl zlji ontstaan. Het gewijzigde standpunt van den rijks minister, die aanvankelijk naar een ver zoening in het kerkelijk leven streefde ei herhaaldelijk persoonlijk coutact zocht me mannen als Bodelschwing, kwam reeds eer der tot uiting, toen de reeds bestaand kerkelijke universiteit te Clberfeld en zelfder tijd de nauwelijks geopende theolo gische schooi te Berlijn-Dahlem door di Geheime Staatspolitie werden gesloten. Met deinsde er ook niet voor terug, bij Ds Nie raöller en andere vooraanstaande predikaa ten der Belijdende Kerk huiszoekingen ondernomen waarvan tot nog toe nj« mand weet, of en wat deze hebben opge leverd. Men hoort beweren, dat de dienstreis v«i rijksminister Kerrl van invloed is gewees op zijn beleid in het kerkelijk vraagstuk In Saksen, zoowel als iu Hessen-Nas98i kom hij de macht en den invloed van schop Koch en diens Duitsch-Christelijkei ambtsbroeder Dietrich vastsrellen. In beid landen, waar vóór di- nationale revolutl h« communisme en socialisme hoogtij vi* den, regeeren nationaal- socialistische stad houders, wier sympathie eerder tort d Duitsche Christenen uitgaat dam tot de lijdende Kerk die als eon belemmerini wordt beschouwd van den nagestreefde! Eenheidsstaat. Juist in deze landen was d achtervolging van de Belijdende Kerk he sterkst en het spreekt voor ons boekdeelet wanneer het verzoenend optreden van d rijkscommissie thans op een wijze word beantwoord, welke een verzoening la tje kerkelijk leven vrijwel onmogelijk maakt. Het dient nadrukkelijk gezegd te worden door dl? thans genomen maatregelen vai den rijksminister voor kerkelijke aangele genheden wordt de scheiding tusschen dei staat en de Belijdende Kerk scherper das ooit tevoren. Gaat men op den thans ingif slagen weg verder, dan zou het ons geens zins verbazen, wanneer we in Duitschlani een definitieve scheiding tusschen staat ei kerk zouden beleven. LAVAL BEHOUDT Z'N MEERDERHEID Oppositie aarzelt tot het uiterste te gaan Motie van vertrouwen aange nomen met 351 tegen 219 stemmen Laval, wiens binnenlandsche positie in het onzekere verkeerde, heeft gister in de Fransche Kamer opnieuw een meerderheid verkregen, ditmaal van 351 tegen 219 stemmen. Zooals men zich zal herinneren was thans de inzet het lot van de zoogenaamde politieke strijd honden, waartegen het Volksfront in 't geweer was gekomen. In het bijzonder de „Croix de Feu", de organisatie der „Vuurkruisen" was den heeren socialis ten, radicaal-socialisten en communisten een doorn in het oog. Laval Ook deze moeilijkheid, die er dreigena uitzag, heeft de Fransche premier kunnen overwinnen, hetgeen voor een niet gering deel moet worden toegeschreven aan de ge ringe lust der oppositie, om nu reeds, zoo dicht voor de nieuwe verkiezingen, de re geeringsverantwoordelijkheid op zieh te Het voorstel der regeering, om alle bon den te ontwapenen, heeft daarom verzoe nend kunnen werken, terwijl een drieta- wetsontwerpen, waarin de openbare orde nog eens extra wordt beschermd, de laatste hinderpalen heeft uit den weg geruimd. In deze nieuwe ontwerpen worden o.a alle weerkorpsen verboden; wordt strenger toezicht beloofd op het dragen van verba den wapens, en wordt de perswet in zoo verre verscherpt, dat overtreders daarvan niet langer voor de toegevende juryrecht banken zu'len moeten verschijnen, maar voor de correctioneele banken, die niet met zich laten spotten. Voorloopig is de binnenlandsche politieke rust in Frankrijk dus weer hersteld en heeft Laval de handen vrij voor zijn inter nationalen arbeid. Het is niet onmogelijk dat het z.g.n. Volksfront nu practisch zijn beteekenis als aaneengesloten oppositie zal hebben verioren; de eenheid en samenwer king bij deze linksche combinatie zijn trou- Pefroleumgasarfikelen H. J. REESINK Co, ZUTPHEN wens nimmer zeer hecht geweest Voor de stemming legde Laval nog verklaring af, waarin hij o.m. zeide: „Wij komen thans aan het einde van een penibel debat. Morgen zal ik de belangrijke diplomatie ke onderhandlingen hervatten, die onder broken waren. Ik ben er zeker van, dat uw 9tem mü grooter gezag zal geven en geheel Frankrijk zal versterken. Kort Nieuws De Fransche regeering heeft den onderl teekenaars van het vlootverdrag van Wash- ington medegedeeld, dat op 22 October op c de werf te Brest de kiel gelegd is voor het eerste pantserschip van 35.000 ton. Het tweede pantserschip van deze afme ting zal op stapel worden gezet, zoodra het 1 verdrag van Washington aToopt, hetgeen 1 op 1 Januari 1936 het geval is. Volgens officieele mededeelingen zijn in Brazilië, na het bedwingen van den op- j stand, in totaal 2461 militairen gearresteeri Generaal veldmaarschalk Von Macken- sen heeft gisteren zijn 86en verjaardag ge vierd. Ook Hitier en Von Blomberg zonden gelukwcnschen. De Australische regeering zal twee vliegtuigen uitrusten met radiotoestellen, drijvers, ski's en extra benzinetanks om de nasporingen naar den vermisten vlieger Ellsworth behulpzaam te zijn. met Puroll Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met ft Beste voor de handen Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. POSTCHEQUE VERVALSCHT Vader en dochter vielen door de mand Dit heer J. P. V. uit Schoonhoven deed til d politie aangifte dat door middel v: vervalsching van een door h--m ten na van P. B. tr Nieuwpoort afgegeven cheg'ii een grooter bedrag van zijn giroreker ng was afgeschreven, dan dat ooispronk ijit daaror vermeid was geweist. Bij he gest.-ld on-lerzopk en het verhoor van en diens 21-jarige dochter C. J B., 'eek, dat laatstbedoelde deze vervnlsching had gepleegd. Zij heeft een volle tige beko tena fgelegd. Na opgemaakt proces-vertaal het tweetal op vrije voeten gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2