Jlirttwr geihsclft (Courant Dagelijks Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken verschijnend CHRISTELIJKE GEMEENTEPOLITIEK 4 „Zakelijke inlichtingen komen in die pers niet voor"^^ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zendingf 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 71/* cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5649 Bitreau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 15e Jaargang 0Öbertentieprtj?£n: Van I tot.5 regels1.17'/* Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.171/» 4 Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 't bureau L V. wordt berekend 0.10 dt it hr aiscli VOORAL IN CRISIS-TIJD Naar aanleiding van een artikel, dat we onlangs schreven over „Verant woordelijke gemeentepolitiek", betuigt een lezer ons zijn instemming, maar wijst tevens op de moeilijkheden, waar voor het gemeentelijk beleid dezer da gen hem plaatst. Wie, zooals deze briefschrijver, mag bogen op een 25-jarig Raadslidmaat schap, heeft inderdaad in de loop der jaren heelwat ervaring opgedaan en heeft veel stof verzameld, zoodat hij vergelijkingen kan maken. Welnu, onze inzender is van oordeel, dat het vervullen van de raadstaak de laatste jaren weinig opwekkend is ten gevolge van de beperkte zeggingschap en de invloed van hoogere organen en heeft moeite te midden van al deze din gen steeds de zuivere lijn in het oog te houden. Inderdaad, het gemeentebeleid der laatste jaren onderging danig verande ring en wie in het politieke leven sinds lang meeliep, zal verschil van structuur opmerken. Zouden de maatregelen, die in onze ontwrichte tijd van hoogerhand en op menig gebied door de gemeente zelf (gelukkig nog!) moeten worden getroffen, als b 1 ij v e n d worden aan gemerkt, dan zouden we daarmee in derdaad van de toepassing der A.It. beginselen op een belangrijk onderdeel moeten afzien. Er zijn politieke richtingen, die van Overheidsingrijpen alle heil verwachten voor de toekomst der gemeenschap, maar zulk inzicht deelen wij niet. Daarom stemt het tot voldoening, wanneer men iemand als de tegen woordige Minister van Binnenl. Zaken herhaaldelijk kan hooren verklaren, hij niet dan noode van bovenaf voorschrifen geeft èn, voor zoover van hem afhangt, zoo spoedig als de toe standen zulks toelaten aan het gemeen telijke leven de oude vrijheid zal her geven. Nu kunnen we het verstaan, dat een warmvoelend raadslid gaarne terug denkt aan de dagen van weleer, toen de gemeente zelf in eigen nooden kon voorzien, toen er welvaart heerschte men voor allerhande gemeentelijke doeleinden ruimschoots gelden kon vo- teeren, maar gelijk de voorspoed weleer staat de crisis van thans onder Goddelijke leiding. Als Gód ons in moeilijke dagen roe pen wil tot het gemeentebestuur, moet het ons een eere zijn al is de taak niet steeds gemakkelijk om onze ga ven en krachten te stellen ten dienste van Zijn Koninkrijk. Juist de thans ontwrichte samen leving heeft zoo noodig, dat ons begin- g g* 'sel er bevruchtend op inwerkt, maar dan moet onze taak niet worden bezien vanuit het niveau onzer materieele zor gen, maar onder hooger licht. Anders zouden we geen weg weten met de con flicten, welke zich telkens uit tegen strijdige belangen ontwikkelen. Het leven plaatst ons immers aan- d he' houdend voor allerhande tegenstellin gen en schijnbare onevenredigheden. De ineenstorting van het maatschap- en pel ijk leven is oorzaak, dat vele nijvere neringdoenden en zelfstandigen slechts schamele of in het geheel geen inkom- if sten hebben, terwijl hun toch van Over- ttJ| heidswege verschillende zakelijke be- iddn< Jastingen worden opgeiegd. land Moet men nu, wanneer men in eer. raadscollege daartoe geroepen wordt, medewerken tot het nemen van belas tingmaatregelen, terwijl men zich er lie If van bewust is, dat menigeen die lasten mpoi niet kan opbrengen? Hier zien sommigen zich voor een moeilijkheid geplaatst. Nu hebben de ondervindingen der angen laatste jaren wel uitgewezen welk een Vnige samenhang er bestaat tusschen onderscheiden levenskringen en pu blieke organen. Het constateeren van deze samen- ing moet er ons voor hoeden de posi tie eener bepaalde gemeente al te zeer op zichzelf te beschouwen, maar wij hebben te zien het verband tusschen de gemeentelijke budgetten onderling en p verhouding tot uitgaven en inkom sten van den staat. Dan is de positie zóó te zien dat, E Wanneer een gemeente zelf niet in staat n dot k zich te redden, het gemeentebestuur Êich om steun zal wenden tot het Rijk. Tweeërlei moet daarbij in het oog Worden gehouden. In de eerste plaats, dat het Rijk bij zijn belastingheffing rekening heeft te houden met de druk der belastingen in andere landen, omdat anders vele wel- gestelden zich door vertrek aan de belastingheffing onttrekken; terwijl voorts de druk op het oeconomisch leven zóó sterk kan worden, dat bepaal de takken van welvaart niet meer met het buitenland kunnen concurreeren en te gronde gaan. Deze natuurlijke, oeco- nomische. financieele grenzen worden niet straffeloos overschreden. Onze tweede opmerking houdt in, dat het Rijk in het algemeen pas tot steun- verleening aan een bepaalde gemeente mag overgaan, wanneer deze haar las ten heeft opgevoerd tot eenzelfde hoog te als andere gemeentebesturen nood gedwongen bereikten. Stelt men deze eisch niet, dan vervalt het Rijk tot wil lekeur jegens de gemeenten en zal de staat te spoedig zelf aan de grens van zijn belastingvermogen zijn met al de funeste gevolgen van dien. Wie dit verband in het oog houdt, zal zijn taak als gemeentebestuurder ge makkelijker verstaan. Zeker, hij zal met weinig vreugde er toe medewerken om de lasten voor de burgerij te verhoogen, omdat hij de zorgen en moeiten van velen kent. Maar hij zal verstaan, dat een juist gevoeld verantwoordelijkheidsbesef op roept tot het voeren eener reëele poli tiek, kortom: dat het in de gegeven omstandigheden niet anders kan, wijl het gaat om het behoud van het g e- h e e 1. Daarom: Christelijke politiek vooral in crisistijd! DE BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS Verschillende amendementen voorgesteld Ontslag voor de gehuwde onderwijzeres-niet kostwinster? Verschillende Kamerleden hebben amen dementen voorgesteld op het wetsontwerp verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. De heer Van Dij ken (A.R.) heeft voor gesteld de gevolgen van het niet-herbenoe- men bij vacature van een gewezen boven talligen onderwijzer niet den wachtgelder, doch het schoolbestuur te doen treffen. Een ander amendement van den heer Van Dijken opent de mógelijkheid om de vrij wi li ge samenvoeging van bijzondei c scholen te vergemakkelijken, door van te voren zekerheid te geven omtrent terugbe taling van de waarborgsom. Een derde amendement strekt om deou- heffing van scholen te vergemakkelijken, indien van te voren vaststaat, op welke wij ze' en in hoeverre de schulden der instel ling of vereeniging zul'en worden gedekt Door den heer Suring c.s. (R.K.) is een amendement ingediend waarvan de strek king is de gehuwde onderwijzeres, die geen kostwinster is, te ontslaan. De heer Zij ls tra c.s (A.R.) stelt voor te bepalen, dat het schoolbestuur in beroep kan komen tegen het besluit, waarbij de vergoeding der schade wordt vastgcsU-ld. Het wetsontwerp komt volgende week in behandeling. Provinciaal personeel in Zuid-Holland Verslag van de Commissie over de voorgestelde salarisverlaging De commissie uit de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland heeft thans rap port uitgebracht over de voorstellen van Ged. Staten tot verlaging van de jaarwedden van Ged. Staten en van het provinciaal personeel van Zuid-Holland met 5 pet. De commissie, uit negen leden, van di verse richtingen bestaande, heefl in meerderheid als haar meening te ken nen gegeven de noodwendigheid van ver aging der salarissen van Ged. Sta ten in te zien. evenals verlaging van de loonen van het provinciaal personeel. Een minderheid kan zich hiermede niet vereenigen. Ook Ged. Staten verklaren de verlaging voor het personeel aan- vaardhaar, maar onthouden zich van beschouwingen over do verlaging hun eigen college betreffend. DE VOORZITTER VAN DE VJLR.A. Te Sliedrecht geverbaliseerd Door de politie is proces-verbaal opgo> maakt legen den heer De Vries, voorzitter van de V.A.R.A., die op een vergadering te Sliedrecht zich in he eedigenden zin had uitgelaten over de Regeering. De nolri'e heeft zich in verbinding gpsfeld met de Officier van Justitie te Dordrerht.. die zal hehhen te beslissen of het verbaal zal door gaan of niet. ONDULDBARE AANMATIGING Dr. Korténhorst uit Duitschlandverbannen Hij mag geen onderhandelaar zijn Wegens een rede in de Kamer Naar wij vernemen heeft men van Duitsche zijde de aanwezigheid van i Mr.Dr.LG. Korténhorst, Nederf, gedelegeerde bij de besprekingen over handels-aangelegenheden te Berlijn, ongewenschi geacht en heeft deze het DuiLsche grondgebied onmiddellijk moeten verlaten. Het motief voor deze uitzettjng schijnt, het feit te zijn. dat dr. Korténhorst, bij de behandeling van de begrooting van Justitie ais lid der Tweede Kamer op "21 November jl. zijn bezwaren heeft uiteengezet tegen de naar zijn meening, ongewenschte po litieke werkzaamheid van Duitsche onderdanen op Nederlandsch grond gebied. Dr. Korténhorst. wien wij hedenmorgen om nadere inlichtingen vroegen, weigerde dez© te verstrekken, omdat z.i. de zaak in een stadium verkeert, waarin het beter is niet meer dan noodig hierover te publi- ceeren. Mr. Dr. L. G. Korténhorst heeft blijkens het Kamerverslag in ons blad van Vrijdag 22 November het volgende gezegd: ,J)e bedenkelijke activiteit der Duit sche nationaal-socialisten in Nederland zal ook moeten worden aan banden ge legd, door het vereenigingsrecht van vreemdelingen van kwade kanten te ont doen. Er is reden tot voorzichtigheid Ook in Oostenrijk is soortgelijke activiteit een gevaar geweest voor de onafhankelijk heid van den Staat. Een S0 Duitsche politieke organisaties is als een netwerk over ons land uitge spreid; ze laten zich ook in met de bin- nenlandsche politiek. We zijn een gastvrij land en herbergen 120 000 Duitschers in ons land. Er is dus reden om voorzichtigheid te betrachten. Het Limburgsche volk is reeds vatbaar gebleken voor nat.-soc. infectie. Met het over de grens zetten van heihameis ko men we er niet; het kwaad moet in den wortel worden aangetast. Vreemdelingen moeten de hun geboden gastvrijheid niet misbruiken." De „Maasbode" maakt bij het bericht over de uitwijzing van Dr. Korténhorst uit Duitschland de volgende aanteekeningen: „Dit optreden schijnt ons de grens van vrijmoedigheid te overschrijden. Wij wen- schen, dat de Nederlandsche 'regeering vrij zal zijn delegaties samen te stellen, zoóals zij wil Vandaag wordt dr. Korténhorst ge weerd. omdat hij spreekt over de actie van Duitschers op Nederlanósch gebied, morgen kan minister van Staat De Geer worden gi vveerd, omdat hij in onze Kamer zeide. rial wij Duitschland niet meer als een gewonen rechtsstaat kunnen erkennpn. overmorgen is misschien minister Van Schaik aai beurt, die de Duitsche huwelijkswetgeving op juridische gronden in Nederland onver bindend acht. Dat de Duitsche regeering Nederlanoers, die in Nederland bezwaren opperen tegen haar optreden, zoo mogelijk in Duitschlano grijpt en straft, is al sterk. Maar dat men van Duitsche zijde zich ook het recht matigt, censuur te. oefenen op het;, Nederlandsche volksvertegenwoordigers in het Nederlandsche Parlement meenen te moeten zeggen over het optreden van vreom delingen in Nederland, is een onduldbare aanmatiging. Het wil ons voorkomen, dat onze regeering dit via H M's gezant te Berlijn, mr. graaf van Limburg Stirum. aan oe Duitsche auto riteiten zon kunnen doen opmerken Het Nederlandsche volk is wel gopd maar in zijn ..tiefsten seelischen und hlutmaessigen Un tergruhnden" nog altijd op zijn onafhanke lijkheid en de souvereiniteit van Oranje ge steld". Hofjacht op het Vogeleiland Een rijke buit In den Scheurpolder, op het eiland Ro zenburg, is Vrijdag de jaarlijksche Hofjacht gehouden. Gistermorgen is een vrij uitge breid gezelschap te Hoek van Holland over gevaren naar de jachtdomijnen van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. Deze domijnen heb ben groote vermaardheid om de groote ver scheidenheid vogels, welke zich daar ophou den. waarom de naam van „Vogeleiland" i: ontstaan. Het gezelschap is gisteren in den namiddag van de lacht terug gekeerd. Er werden ruim 300 stuks wild. w o. 250 fazan ten oe^choten Tegen Kerstmis zal weer eer drijfiecht worden gehouden, hoofdzakelijk, op konijnen. Jhr Mr D. J. de Geer Jhr. Mr. D. J. DE GEER Wordt 14 December 65 jaar Op 14 December a.s. hoopt de Minister van Staat Jhr. Mr. D. J. de Geer, den 65-jarigen leeftijd te bereiken. JTir. Mr. D. J. de Geer werd 14 December 1870 te Groningen gebo ren. Zijn vader was daar predi g kant. Hij bezocht 't Erasmiaansch Gymnasium Rotterdam gymnasium Arnhem. La'er stu deerde hij aan de juridische facul teit der Utrecht sche hoogeschool, waar hij in 1895 promoveerde. Reeds tevoren was hij in aanra- king gekomen met Jhr. Mr. A. F. de Sa- vornin Lobman, en zoo kwam de heer De Geer in de politiek. Korten tijd na zijn promotie werd hij .opgenomen in de hoofd redactie van „De Nederlander", welke functie hij, met een onderbreking van en kele jaren, tot ruim een jaar geleden ver vulde. Jhr. de Geer was lid van Od. Sta ten van Zuid-Holland, burgemeester van Arnhem! lid van den Rötterdamschen Ge meenteraad en werd in 1907 lid van de Tweede Kamer, waar hij de Chr.-Hist. be ginselen verdedigde. In 1921 wérd hij be noemd tot Minister van Financiën, hetgeen hij tot 1923 is gebleven. In 1925 werd hij an dermaai tot het Ministerambt geroepen, nl. aan Binneniandsrhe Zaken. Later beheerde hij echter weer Financiën in het door hem gevormde kabinet dat in 193c. is afgetreden. De heer De Geer is riddet in de o-de van den Nederl. Leeuw. Hij werd 31 Augustus 1933 henoemd tot Minister van Staat Jhr. de Geer is een van de groote poli tieke figuren van ons land In den loop der jaren was hij lid van verschillende belang rijke stnatscommïssis. Rij alle partijen in het Parlement is de heer De Geer een zeer ge ziene persoonlijkheid. De uitbreïdingswerkzaamheden Amsterdam-Oost Einde van het Muiderpoortstation in zicht dan hgt hulpperron voor iet treinverkeer naar Hilversum in gebruik zal wórden go nomen. Het hulppcrron voor het yerkfor van de richting Hilversum i3 sinds kort in gebruik. Dit nieuwe feit beteekent het einde van het Muiderpoortstation, waarvan kap en perron zullen worden alge broken en alleen de wachikamers voorloopig nog intact zullen blijven ten dienste van het publiek. In de ruimte tusschen de twee hulpper rons cn het oude station kan dan een aan vang gemaakt worden met de werk/munhe den voor het construceren van de donrgan gen, o.a. de groote doorgang van de Wijt tonibachstraat naar den Insuiindeweg. ONTZETTEND ONGELUK Drie dooden Men meldt ons uit Wier in gen: Hedenochtend heeft op de Wieringsche be tonweg bij Stroe een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een auto komende uit de rich ting van Noord-Holland is waarschijnlijk ten gevolge van de gladheid van de weg, ge slipt. De bestuurder van de auto raakte het stuur kwijt en kwam als gevolg daarvan ir, botsing met een auto, die uit de rich ting Friesland kwam. De Friese he auto sloeg over den kop en geraakte, in den langs den weg loopende sloot. Twee inzittenden zijn verdronken. Het is waarschijnlijk een echtpaar. In de auto, die de botsing veroor zaakte zaten vier personen. Eén van hen werd gedood. De drie anderen wer den gewond, van wie twee zob ernstig, dat zij naar het ziekenhuis te Den Helder moest worden overgebracht Doodelijk mijnongeluk De 43-jarige mijnwerker J. Bulles, uit Vaals, die Donderdagavond in de onder- grondsche werken van de mijn Willem Sofia, bij Spekholzerheide onder neerval lend gesteente is bedolven en ernstige ver wondingen opliep, is gisteren in het ziekeu- huis aan de bekomen verwondingen over leden. Hij Iaat een vrouw en vier kinderen achter. Prov. Comité Gelderland Het Provinciaal Comité van A.R. Kicsver- eenigingen in Gelderland houdt Zaterdag 14 December a.s. een vergadering in het Ge bouw voor Chr. Belangen te Arnhem, aan vangende kwart over tien. In de inorgenvergadering komen verschil lende huishoudelijke zaken aan de orde 's Middags hoopt de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, een rede te hou den over het onderwerp: „De politieke toe stand". Er is gelegenheid tot debat. OUD-MILITAIR NEERGESCHOTEN? Wraakoefening? SEMARAXG. 6 Dec. (Aneta). In den afge- loopen nacht vond een roofoverval plaats in de dessa Soemberredjo in het Salatiga- sche. waarbij een Javaansche oud militair met een revo ver werd neergeschoten. Ver moedelijk namen een vijftal personen aan deze overval deel. Geen van hen kon wor den gegrepen. Het vermoeden bestaat dat dé aanleiding een liefdesperkara is en dat hier een wraakoefening in het spel is. vanBOMMEL FRANS ERENS t Op 78-jarigcn leeftijd is te Honthem-St. Gerlach overleden Mr. Frans Erens, die esu heel persoonlijke plaats in de Nieuwe Guls beweging heeft ingenomen. Te Sehaesberg geboren, studeerde hij rech ten te Leiden en word daarna advocaat te Amsterdam. Daar maakte hij deel uit van de kern jonge literatoren waaruit De Nieu we Gids, geboren zou worden. Bij zijn dood was hij daar nog redacteur van. Hij vooral vormde in den genoemden kring den hand met Fransche cultuur Persoonlijk kende hij vele Fransche auteurs Zijn leven was verdeeld tusschen zijn juri dische loopbaan en zijn literaire roeping ln zijn gedenkschriften sprak hij zelf van een innerlijke tweespalt in verhand daarmee en zijn werk bleef, eveneens daardoor, een eonigszins fragmentarisch karakter behou den. Van zijrr hand verscheen: in 1893 de bundel Dansen en Rhytmen. Voorts schreef hij Litteraire Wandelingen (1900). Gangen en Wegen (1912). Vertelling en Mijmering Toppen en Hoogten (1922). Litteraire Over wegingen. Litteraire Meeningen (1928) Hij heefl voorts uitmuntende Nederlandsche ver talingen gemaakt van werken van groote mystici: De Navolging van Christus van Thomas ft Kempis. Augustinus' Belijdenis sen. Het Sieraad der Geestelijke Bruiloft van Ruushrnec. Toen in 1909 De Nieuwe Gids en Het Twee maandelijkse!) Tijdschrift werden vereonïg\l hestond de redactie uit Willem Klons I.ode wijk van Deyssel. dr. H J Boeken, mr Frans Erens. Jac. van Looy. Frans Netscher en dr. A Aletrino. Nog slechts de twee eerstgenoemden zijn nil nog in leven. Van de orie groote roomsch katholieke fi guren van Tachtig was hij er een met Thijtu en Diepenbrock. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen J en het Zondagsblad Het Tweede Kamerlid Mr Korténhorst zon Duitschland zijn uitgewezen. Verschillende amendementen in verband met de begrootinq van Onderwijs. De Tweede Kamer heeft de Warenwet aangenomen. j Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot oprichting van de N.V. Maatschappij voor Industriefinanciering. Het loongeschil in de sigareninduslrie is V thans defintief geëindigd. De 27ste partij om het Wereldkampioen schap schaken is afgebroken in een vol Euwe ongunstige stand. Justitie en politie hebben een inval gedan bij de Hollandsche Eséompto Bank te Ai..-i sterdam. Verschenen is het jaarverslag van de Mij tot erploitatie van onroerende goederen X Stadhouderslaan Laval heeft opnieuw in de Fransche Ka mer een meerderheid gekregen, zoodat hjj zijn buitenlandsche politiek kan voortzetten Dessie, het Abessijnsehe hoofdkwartier, il door vliegeniers gebombardeerd; de Negus bleef ongedeerd. Hailê Selassie heeft te Genève tegen het bombardement van Dessié. waarbij een hos pitaal in brand werd geschoten, geprotesteerd bedaart spoedig met fttifnhacdt'iïeedecs "er stuk 8 ct. Doos 45 ct Bij Uw drogist In bet bekende boek van Guriau van Son over het Communisme, komen ook eenige mededeelingen voor betreffende de pers in Sovjet-Rusand. Alle kranten in dat land zijn een instrument in de hand der bolsjewis tische machthebbers en bezien de dingen in binnen- en buitenland uitsluitend met Communistische oogen. „Alles geschiedt ten bate van de Communistische wereld beschouwing. De krant is een orgaan van politieke en maatschappelijke propaganda. Zij zet Socialistische wedstrijden in elkaar, zij begunstigt de ontwikkeling van arbeiders- brigades met voorbee'digen ijver, zij hekelt economische bedrijven, die hun plicht niet hebben gedaan, zij stelt dorps- en arbeiders- correspondenten aan. die verslagen moeten uit brengen over het leven der boeren en arbeiders. „Maar zij kent geen berichtgeving in den zake- lijken zin van het woord" In alle dictatoriaal geregeerde Staten is de zelfstandigheid der pers vernietigd: de heele pers denkt en schrijft, zooals de regeering denkt Door de pers kan de laatste eiken dag weer invloed uitoefenen op de volksmassa en deze met haar ideeën doordringen. De krant is in Rusland een der machtigste propagandisten voor de Communistische gedachten. En zij kan dat omdat zij, gedwongen of niet. van de werkelijkheid in Rusland en erbuiten een vervalscht beeld geeft. In Nederland komen zakelijke inlichtingen in de pers nog voor! Ja, de Nederlandsche pers gaat er fier op. geen willoos werktuig te zijn in de hand van wie ook. om op slavenwijze een stelsel te dienen. Haar vrijheid, te getuigen voor eigen inzicht en de wil om van het wereldgebeuren een werkelijk en geen vervalscht beeld te geven maken de hoofddeugden der meeste Nederlandsche dagbladen uit. Met name het Christelijk dagblad laat zich niet binden door welk stelsel ook. het geeft eigen overtuiging, gegrond op Gods Woord en laat over het levensgebeuren het licht van dat Woord schrijven. Zakelijke inlichtingen, geeft cïe Christelijke krant, steeds sneller, steeds vollediger, steeds nauwkeuriger. Stelt Gij dat op prijs? Stelt Gij het op orijs. dat Uw krant nog vrij en frank mee kan arbeiden aan de geestelijke opbouw van ons volk? Toont dan Uw dankbaarheid daarvoor, door steeds meerdeten toe te brengen tot de kring van onze lezers. PROPAGANDA-AFDEELING.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1