Ëuiveulandscli Oyei^lclir DONDERDAGAVOND Twintig leden van de „Oesoaviachim", waaronder zes jonge meisjes, van wie een slechts zeventien jaar oud was, hebben met succes een grooten mansch verricht, met de gasmaskers op en de geweren over den schouder. Zij hebben een af stam! van 1200 K.M. afgelegd in '20 dagen. Alle twintig hebben dezen marech voltooid; geen een is achtergebleven of uitgevallen. Op sommige da gen legden zij ruim GO K.M. af. Gezond en wel be reikten zij het eindpunt; zij zijn allen drie tot vier K.G. aangekomen. Dit alles klinkt als een bericht uit een andere wereld, is het niet? Dat is het ook, inderdaad, want „Tass" is hier aan het woord, het sovjet- Russische telegraaf-agcntschap, en Rusland vormt nog steeds, gelukkig, een wereld op zichzelf. De „Os6oaviachim" is een organisatie, die de luchtvaartbelangen der sovjet-republieken behar tigt, welke van overwegend militairen aard zijn. In begin Maart van dit jaar waren daar om streeks twee en een half milliocn vrouwen en meisjes lid van, en volgens de officieele gegevens neemt hun aantal nog van dag tot dag toe. Deze vrouwen en meisjes worden o.a. opgeleid voor scherpschutters, parachiitespringsters, vliegenier- stens en voor den luchtbeschermingsdienst; het is dus bittere ernst. Rusland is ontzettend conse- kwent in het belijden van zijn beginselen; ook de gelijkheid van man en vrouw is er niet slechts een leus. En zoo stappen dan zelfs de jonge meis jes langs den onafzienbaren weg, onooglijk met hun gasmaskers en manlijk-forsch met hun ge weer. Men schijnt ons te willen suggereeren, dat dit alles „gezond" is: ze zijn in gewicht nog aan gekomen! Maar als de lijn van deze ideeën ver der wordt doorgetrokken, en het tot een werkc- lijkcn oorlog komt? De „werkelijke" oorlog zal thans door den nieuwen Italiaanscheh opperbevelhebber in Oost- Afrika, maarschalk Badoglio, aan Abessinië worden gebracht. Misschien dacht u, dat deze reeds ruim twee maanden aan den gang \Vds, ingezet onder leiding van De Bono. Maar -dan bobt u het niet bij het rechte eind. De bombardementen en op- marschen, die tot op heden plaats vonden, vorm den slechts een deel van den vreëdzamen op- marsch, welke ten doel had de Ituliaanscbe be schaving binnen het bereik der inboorlingen te brengen. Thans, onder den druk der sancties, zal het programma worden gewijzigd: de eerste les voor zwart en bruin is die van de gepantserde vuist. De Italianen hebben in de Abessiniërs leerlingen voor zich, die het onderricht maar zeer onwillig aanvaarden; zij .wenschen het voorloopig nog bij hun eigen civilisatie te houden met achterladers en speren, benevens hun befaamde overvallen- tactiek. Het gaat er zelfs naar uitzien, of de meester het in de school moeilijk harden kan, hij wordt geleidelijk naSr de deur toe gedrongen. Ten minste, zoo men deberichten uit Addis Abeba gclooven mag, die vertellen, dat aan het zuidelijk front alle terreinwinst der Italianen weer is teloor gegaan. Misschien doet men .goed, hierbij één ding in oogenschouw te nemen; de laatste dagen heeft het er wat van dat bet ginds niet een strijd is Nu het gerucht omtrent een oplossing van het Abessijnsch geschil door middel van onderhande lingen weder opduikt, is bijgaand kaartje Interes sant, hetwelk duidelijk laat zien, welk gebied (zwart) oorspronkelijk Abessijnsch is, en welke deelen door keizer Menelik 11 werden veroverd. 402 van man tusschon man, maar tussohen ja en neen! Het karakteristieke daarvan is, dat steeds beide partijen hebben gewonnen. De nieuwe maarschalk-opperbevelhebber bericht, dat er aan de fronten geen nieuws is. Vrij alge meen is intusschen de vraag, of ook in dit geval géén tijding als goede tijding mag worden Uit gelegd. In Griekenland hebben de zaken een keer geno men, die verheugend mag worden genoemd. Men aal zich herinneren dat onder invloed van gene raal Kondylis George II in zijn koninklijke waar digheid werd hersteld, doch dat reeds zijn eerste wensch, namelijk aan alle politieke misdadigere amnestie te verleenen, door zijn ministerraad werd gedwarsboomd. Het geschil liep zoo hoog, dat de nieuwe koning met heengaan moest drei gen, hetgeen door velen, die de zaak bekeken uit een oogpunt van persoonlijke veiligheid, als nog niet zoo onverstandig werd beschouwd. George (heeft echter iets gedaan, dat achteraf gezien als veel beter moet worden geprezen: hij heeft zijn iheeren ministers, die toch al demissionnair waren, rustig laten aftrekken, en opdracht verleend voor de samenstelling van een verzoeningskabinet. En de eerste gevolgen van dezen stap, welke aanvan kelijk hoog spel leek, zijn inderdaad verrassend. Er is reeds nu een algemeene verademing in het land; de republikeinen van gisteren zijn er niet ver \an af enthousiast de monarchie te steunen. Zelfs Venizelos, de oude tegenstander van het ko ningshuis, is voor het nieuwe regiem gewonnen, en op het bolwerk van zijn macht, het steeds weer barstige en roerige Kreta, hebben zijn aanhangers „Leve de koning!" gejuicht. „Pourvou que <;n doure!" (Als dat maar zoo blijft!) moet Napoleons moeder hebben gezegd, die met het Fransch op eenigszins gespannen voet stond, bij den aanblik van de stijgende carrière van haar grooten zoon. We zullen dit woord ten opzichte van Griekenland eens in de gedachten houden. Intusschen is Kondylis van de baan, Ilad Iji.ij. een dergelijke afloop voorzien? Hét is moeilijk in te denken, en toch... Vlak voor 's koning's in'tocfit heeft hij nog eventjes 84 generaals en 18 admiraals gecreëerd, voor een vloot die uit twintig eenheden beslaat! Doet dit niet denken aan de uitspraak: „Maakt uzelven vrienden uit den onrechtvaardigen! mammon?" Waarvan men het huidige Italiaansche regiem ook beschuldigen moge, en voorzeker rust er op den Duce en zijn medestanders een ontzaglijke verantwoordelijkheid, de gemiddelde Italiaansche onderdaan weet, wat offeren is. Het volk draagt niets slechts zonder morren de lasten, die do huidige internationale toestand het op de schou ders legt, maar brengt tevens naar de loketten der banken en naar de fascistische partij-bureaux zijn goud en zijn zilver, ter verstijving van den financieelen weerstand van het vaderland. Wij lezen van kinderen, die hun speelgoed, waaraan metaal verwerkt is, meebrengen naar de scholen, als hun deel van het offer, en van vrouwen, die haar gouden trouwringen afstaan, waarvoor zij een eenvoudig ijzeren exemplaar met inschrift aan den vinger geschoven krijgen. Bovendien is er een Dag van Trouw op komst, waarbij deze offers op plechtige wijze aan den voet der gevallenen- imonumenten aan de autoriteiten zullen worden ter hand gesteld. Er zi daarin een gedachte, die ondanks alles ontroert Doch tevens wekt het wre vel, dat door een regiem, dat zoo onverholen de regenereerende krachten van den strijd aanprijst en zoo zonder ecnige aarzeling achter deze banier tot oorlogvoering overgaat, dit alles als een theater voorstelling is georganiseerd, enkel en alleen uit de overweging, op deze wijze nog wat langer de funeste politiek ven wapengeweld te kunnen voort zetten. De Italiaan moge zijn edelmoedige opwellingen hebben, hij is evenzeer geneigd tot het zoeken naar wraak .zoo spoedig zijn kans keert. Reeds nu lfomt dit uit in de wijze .waarop de aan de sancties deelnemende landen worden bedreigd. Men vraagt zich dan ook met beklemming af in welk een toestand het land zal geraken, zoo het zijn aspi raties in rook ziet vervliegen. Hier komen gevaren op, die meer bedreigen dan het vigcerende fascistische bewind alleen! Een zaak, die ons allen in korte, maar hevige spanning heeft gehouden is de ontvoering van de baby van het echtpaar Malméjac, ginds in Mar seille. Op listige wijze, door gebruik van een ver- Onlangs heeft keizer Haile Selassie met zijn vlieg' tuig een inspectievlucht gemaakt naar het Zui delijk front. De negus begeeft zich naar het vliegtuig. eonnen boodschap, wist eon 68-jarige vrouw het kindermeisje, dat op den kleinen Claude paste, te verwijderen, en door middel van oen taxi het anderhalf jaar oude jongetje in haar macht te krijgen. Er werd een losgeld van omstreeks 5000 gulden geëischt. Aanvankelijk was de zaak door puders en politie geheim gehouden, uit vrees dat deze eenzelfde tragisch verloop zou nemen als destijds bij baby Lindbergh. Krantenl»eriohten, die de publieke opime verontrusten, maken het dan tenslotte den misdadigers onmogelijk een terug weg uit hun zelfgeschapen moeilijkheden te vin den; het kind wordt zoo het offer. Gelukkig is in dit geval de afloop nog gunstig geweest. Door bij alle melkbezorgers te informecren, wie extra imelkbestellingen deed, wist de actieve Manseil- laansohe politie de vrouw en haar niet minder misdadigen zoon op hot spoor te komen, en het kind ongedeerd uit hun handen te krijgen. De greep bleek n dubbele zin gelukkig. Zoowel moeder en zoon hadden meer op hun kerfstok; de laatste moest zelfs nog twintig jaar dwangarbeid in Cayenne ondergaan! Eén typische, bijzonderheid uit deze affaire willen wij niet onvermeld laten. Het opgewonden zuid- Fransche publiek dromde santen voor het politie bureau waar moeder en zoon verhoord werden, en schreeuwde om wraak. Toen de ontvoerders niet spoedig genoeg de bijzonderheden van hun daad wilden opbiechten, werden eenvoudig de ramen van het bureau door de politie opengezet. De dreigende kreten van huiten bewerkten, wat het officieele verhoor binnen niet had vermocht, vlot volgde een bekentenis, die ditmaal aan vol ledigheid niet meer te wenschcn overliet. <3" Een sober dagbladbericht heeft ons deze week nog eens herinnerd aan den tragischen dood van koningin Astrid. Koning Leopold hoeft zich naar Londen begeven om daar door een specialist de littcekens te laten behandelen, die nog als sporen van het rampzalige auto-ongeluk in Zwitserland aijn gelaat ontsieren. Het leven, stelt zijn eischen, in het bijzonder aan een vorst. Men mompelt, dat dit bezoek intusschen nog een tweede doel had. Leopold zou, als schoonbroeder van den Italiaanschen kroonprins, zijn invloed te Londen hebben aangewend om in het Abessijnsch geschil eindelijk tot een oplossing te geraken; ook Parijs blijft met Engeland hieromtrent voeling (houden. Veel hoop op een gelukkig heelen van deze wond© is er voorloopig niet Op de juiste wijze geven leert men alleen door langdurige oefening. Kent men eindelijk het ge heim, dun wordt het geven ons tol de grootste levensvreugd. Waak in den familiekring over uw humeur, in gezelschap over uw tong, in de eenzaamheid over uw gedachten. „Prachtig!" zei de veldwachter, die met moeke een geeuw onderdrukte, „en, hebben jullie allemaal toestemming?" „Ik wel", zei Bram. „Ik ook", zei Cor. „Ikke ook", zei Wim met een onderworpen gozicht. „Ik nog niet: vader was naar de veiling!" verzekerde Albert. „Nou, dan kom ik Jullie afhalen, om, laten we zeggen half elf." „We wilden liever om half twaalf", zei Wim schuchter. „Half twaalf? Da's veel te laat voor zulke apen van jongens als jullie zijn! Waaróm zo laat?" „Kijk, ziet u, dan zijn de reuzen er!" „De reuzen??" „Ja, do boer, die vertelde, dat met volle maan de reuzen vochten bij de zand afgra ving". „Zijn dat dan 'n soort ehlandloopers? Welk© boer vertelde jullie dat complot?" >,'t Is geen complot, 't is een sage!" „O!" Oom lachte luidkeels. „En jullie wilden dus die vertoning bijwonen? Kostelijk! Kostelijk!" De veldwachter sloeg op z'n knie van pret. #,W«lj well En geloven jullie dat nou heus?" „Nee, ziet u, maar we wilden toch wel eens gaan (kijken. Misschien is er wel iets bijzonders te zien." „Ja, ja, ik begrijp het volkomen. En: als waker voor de publieke veiligheid zal ik de vechtenden hebben te scheiden." En Ooms mond lachte zo wijd, dat je z'n geplombeerde verstandskies zien kon. „Nou, als jullie vaders 't goedvinden, dan, eh', hab ik er niets op tegen hoor. 'k Kom jullie dus wel halen. En jij, Wim, jij blijft hier, tot ik je afhaal. Ja, 'k heb juist m'n wijk daar. 't Komt in orde hoor. Jullie zorgen wel voor pistolen, en voor, eabels? Hebben Jullie allemaal een paard? En dan zal ik alvast versterking aanvragen, en een paar grote bandboeien door den smid laten maken, met van die grote scheepskettingen eraanO ja, en we bellen Hilversum op, dan laten we de vechtpartij uitzenden per radio. Hebben jullie een gramofoon, een van allen?" „Ja, wij wel!" zei Cor. „Meebrengen! Dan zenden we eerst de „Slag bij Waterloo" uit, tot aan: ,,'t Klagen der gewonden", en dan „Toon, draaf 's niet zo door" vermaande de vrouw van den reuzen-bevechter, afkeurend. „Jij zingt aan 't eind een treurmars!" besloot Toon. Toen werd hij weer ernstig. „Jullie gaan eerst wat slapen, hoor! Andere.Een veelzeggend hand gebaar voltoonde de zin. Even later stonden de jongens op straat. „Wat 'n type!" zei Cor, toen ze buiten stonden. En dat beaamden ze allemaal. (Wordt vervolgd). OPLOSSING RAADSELS Hier volgen de oplossingen van de acht raadsels uit onze twee vorige nummers: HOE EEN AUSTRALISCH MEISJE OVER HOLLAND DENKT II. Bemoediging. III. Padvinderskamp. IV. Prijsvraag-vraagbaak; maasbal-balspel; plak boek-boekwinkel; vloerzeil-zeildoek; inktlap-lap werk;- windimolen-molenrad; knapzak-zakgeld; Bchoolhoofd-hoofddeksel; melkmuil-muilkorf. V. Kleine potjes hebben groote ooren, .VI. Maastricht. VII. Zuinigheid. VIIL N II. Nu doe ik het schrift open. Een meisje uit die grote stad Melbourne, 20.000 K.M. hier vandaan, begint te vertellen: „Holland is één van de lan den op de Europese kust. Er zijn grote steden en een tamelijk grote bevolking. De vrouwen dragen meest geruit goed en grote gehaakte mutsen. Ze dragen ook geweldig grote en zware houten schoe nen, die klompen genoemd worden. Iedere man in Holland heeft een boot en de meeste mannen heb ben grote stukken op hun broeken." Lach niet, jongens. Als je het plaatje zag, dat ze ernaast ge plakt heeft, zou je nog meer lachen. Ze menen m.L, dat die „stukken op de broeken" ter versie ring dienen. Het zijn Volendammers met mooie, gekleurde repen stof op hun broekspijpen! Ik zal je nu alle fouten niet meer aanwijzen. Let maar op, je vindt ze zelf wel. „Holland is beroemd om zijn schone tulpenvelden en het is heerlijk, er langs te wandelen. Het ia ook het land, waar de beroemde Edammer kaas gemaakt wordt, maar de bereiding van deze kaas wordt strikt geheim gehouden. Ze wordt geel en rood gekleurd. Men kan zeggen, dat Holland twee hoofdsteden heeft: Den Haag en Amsterdam. Amsterdam is de grootste stad van Holland. Het is gebouwd in de vorm van een halve maan of hoefijzer. Den Haag is de zetel der regering. Het is een aanzienlijke en gezonde stad, met vele schone straten en pleinen. Een wereldvermaard schilde rijenmuseum trekt vele touristen. Men vindt er schilderijen van de beroemdste schilders der we reld, zoals Rembrandt, Rubens, Van Dijk en Paul Portere." Weet jullie, wie dat is? „Rotterdam is ook een belangrijke stad in Hol land. Het ligt 14 mijl van de Noordzee en bezit enige zeer schone, oude kerken en een groot, modern stadhuis. Rotterdam is de 'geboortestad van Erasmus, voor wien een bronzen standbeeld is opgericht op het marktplein. .Typisch voor reizigers, die Holland bezoeken zijn de vele molens. Er zijn ook talrijke kanalen, die meest gegraven zijn voor de scheepvaart." Jullie zult misschien zeggen: „Waar anders voor?" Wel, in Australië worden meest kanalen gegra ven voor de besproeiing van het droge land. W ij hebben tevéél water, zij hebben te wéinig water. De burgemeester van Albury zei tegen mij; „Wij sparen het water op, jullie malen, het weg." Ik heb hem. toen voorge steld, dat wij het naar Australië zouden sturen! En nu Eileen weer: „Er zijn zeer weinig bomen in Holland en i. p. v. hout, branden ze kolen en turf." En nu luisteren hoor! „De kinderen in Holland tien er eigenaaroig uit. Zij dragen wijde, slobberende kleren. De jongens en meisjes zijn gelijk gekleed, tot ze 6 jaar oud zijn. Op de boerderijen moeten ze heffen bij het verzorgen van de zwartbonte koeien en bij het plukken van de schone tulpen. Ze gaan niet zo lang naar school als in Australië." Hoe vind je dat? 't Gaat natuurlijk over Marken! „De ligging van Holland is zeer belangrijk, omdat ihet de mond van de Rijn in bezit heeft en de kustlijn gebroken wordt door diepe zeearmen, die goede havens opleveren voor de scheepvaart. Hol land heeft een oppervlakte van 12.700 vierkante mijl, (Engelse mijl, jongens) en een bevolking van 5.000.000 mensen. Het wordt gevormd door de delta van de Rijn en haar zijrivier, de Maas. i(Foeil) Het bestaat geheel uit laagland. Een deel Jigt beneden de zeespiegel. Dit deel wordt be schermd door kunstmatige oevers, genaamd „dij ken", die rusten op heuvels van zand, opgeworpen door de wind en de zee. (Onze blonde duinon ónder de dijken, jongens?) De lage landen worden doorsneden door talrij!;e kanalen. Het peil van het water wordt geregeld door molens. De Zuiderzee is een grote inham, ontstaan door een overstroming van het laaggelegen land door de zee. De Hollanders hebben vroeger een groot koloniaal bezit gehad, maar het mecrendeel is verloren ge gaan aan de Engelsen, gedurende de oorlogen met Napoleon. De enige koloniën, die Holland nog bezit, zijns Java, Sumatra, Celebes, een deel van Borneo en verschillende andere eilanden in de Indische Oceaan, enkele kleine eilandjes in West-Indië en verder Nederlands Guyana in Zuid-Amerika. Holland voert vele handelsartikelen uit, waar onder bloembollen en alcoholische dranken. Van de laatste zijn de jenever en brandewijn zeer be kend in de andere werelddelen." Tulpen en jene ver, jongens! En nu iets over ons karakter. \V© komen er niet slecht af, luister maar: „Dapper en ondernemend als ze zijn, wedijverden de Hollanders in handel en scheepvaart mot d Engelsen, in de dagen van de admiraals Tromp en De Ruyter, en de grote koloniale bezittingei van Holland worden ook nu nog alléén in belang rijkheid overtroffen door de Engelse koloniën. Men zegt, dat de Hollanders stijf en zonder gevoel zijn maar dat is evenmin waar, als wat men altijd van de Engelsen vertelt Wél hebben ze allerlei ouder wetse vooroordelen, maar in werkelijkheid heeft de tegenwoordige Hollander de levendigheid van den Fransman en de volharding van den Engels man." Hebben wij ouderwetse vooroordelen? Ik denk, jongens en meisjes, dat men daarvan spreekt, omdat ons volk, zoals duizenden in de grote wereldsteden, nog niet zo bezeten is door de danswoede en nog niet elke avond in de bios coop doorbrengt. Laten we dan nog maar lang oiiderwets blijven! „De havensteden in Holland hebben tegenwoordig goed bevaarbare verbindingen met de zee. niet alleen voor middelmatige schepen, maar ook voor schepen van de grootste afmetingen. Het water in de havens heeft een diepte van 30 tot 40 voet. Amsterdam is het voornaamste centrum op de wereld voor diamantslijperij. Het heeft een bevol king van 400.000 mensen. Rotterdam is niet zo'n eoht Hollandse stad als andere steden, zoals b.v. het eigenaardige oude stadje Delft. Hier is het graf van Prins Willem van Oranje, die in 1584 vermoord werd door een Spanjaard, genaamd Balthazar. (Gerards, zeggen jullie erbij, goed zo!) In Delft bevindt zich ook Tiet praalgraf van deh dichter en denker Grotius. (Ken jullie hem?), die veroordeeld werd tot levenslange gevangenisstraf, maar ontvluchtte door een slimme list van zijn vrouw. (Ken jullie hem nu?) In de Oude Kerk bevindt zich een monument voor Tromp en andere beroemde Hollanders, Wie ontvluchtte in een boekenkist (Volgende week verder.) PA OPDERUIT ALS HARDLOPER Getroefd Onderwijzer, die er Kees in wilde laten lopen, ivroeg hem: Zeg Kees, zeg me eens hoe breeo is de Seine bij Londen? Maar Kees was niet mis. Hij antwoordde heel vlug; Net zo breed als de Theems bij Parijs, meester. En hier heb jc Pa Opderuit. Hij doet net als zijn zoon Henk aan sport. Voetballen doet hij echter niet. Hij behoort tot de hardlopers. Kijk 'm eens grote stappen nemen. Hij zit zijn terrier Jim na. Die jongeheer is namelijk op de hazen jacht. En dat mag niet! Als de politie het ziet, krijgt Pa Opderuit een proces-verbaal en moet boete betalem voor zijn jachtlustig hondje. Zou het natekenen lukken? 4111

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12