w VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Onze Schoenindustrie NAAR HET GRENSGEBIED VAN DE De Amsterdamsche Gemeentebegrooting LUXE DAMESSCHOENEN WESTERSCHE EN OOSTERSCHE CULTUUR HET OOSTEN NADERT STEEDS MEER In de Moskee van Tetovo, ni-). liere verbouwers hebben het dus in te leve ren. Langs de muren van de huisjes hangen de tabaksblaadjes in lange slingers te dro gen, door man, vrouw en kinderen moei zaam stuk voor stuk aaneengeregen. Wan neer het Mohammedanen zijn, begeleidt de man deze werkzaamheden met een luid keels aangeheven eentoonig gezang. Met 30 tegen 11 stemmen aangenomen De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gistermiddag de begroeting, sluitende in den gewonen dienst met f 24.264.285 en in den kapitaaldienst met f 10.588.220 aan inkomsten en uit gaven, aangenomen met 30 tegen 11 stemmen. Tegen stemden 4 R. K., 1 A. R. en 6 communisten. In den uitersten Zuidelijken hoek van Servië gekomen, waar de kleine, reeds vóór onze jaartelling gestichte stad Veles en het grootei*e Bitolj liggen, wordt de Oostersche stemming nog meer geaccentueerd. Dit komt omdat daar het tegenwicht van West- Europeesche invloeden meer wordt gemist dan in Skoplje, dat met zijn ruim 73.000 in woners en algemeene bet-eekenis als een van de voorname steden in Z.-Slavië geldt. De sfeer laat zich niet ten volle beschrijven, men moet dit iD het bonte kleurengamma zelf aanschouwen, b.v. op een marktdag, onder de belichting van de helder stralende zou. Daar s'aan de fruitkoopers met overvloe dige hoeveelheden vruchten, hier hurkt een vrouwtje neer met eenige kippen in de hand, elders loopen mannen rond met Oos tersche kleedjes, sigaretten-pijpjes en siera den. Links en rechts komen de koopers en koopsters aan, sonxs van verre op ezeltjes uit hun berghutten herwaarts getrokken en nogal schamel gekleed. Er zijn sterk uiteen- loopertde typen bij en wanneer de bedrijvig heid in vollen gang is, vormt zoo'n markt een tafereeltje, waard om er een poosje bij te blijven vertoeven. De producten, welke in deze Macedonische streken worden geteeld, zijn vooral mais, druiven en tabak. In een der opslagplaatsen van Macedonische sigaretten-tabak was dit artikel, bekend om zijn superieure hoeda nigheid, ter bezichtiging gesteld. Tabak is in Zuid-Slavië onder regie en de particu- II stond in ons blad van 4 December Naar het meer van Ohrid Langs steile rotshoogten voert de weg verder naar Ohrid. Hier bevinden zich hef tig omstreden punten uit den grooten oorlog en hebben ach op betrekkelijk korten af stand van elkaar de wederzijdsche fronten uitgestrekt, waarvan de kent eekenen neg duidelijk zichtbaar zijn. Sommige van deze weinig toegankelijke bergkammen schijnen schier oninneembaar en zoo ter plaatse be seft men ©enigszins beter, hoeveel inspan ning en doorzettingsvermogen destijds van menschenkrachtcn is gevorderd. Te Ohrid aangekomen, welk aloud stadje, voor de helft door Mahomedanen bewoond, aan den oever van het meer tegen de bergen oprijst, is dit meer de groote verrassing. Met zijn wijde vergezichten, zijn telkens wis selende aspecten en kleuren heeft het een ongemeene bekoring. Bij het dalen van den avond, bij zonsopgang, maar ook op andere tijden van den dag worden telkens nieuwe stemmingen teweeggebracht, stemmingen, die men zelf ondergaat en waarvan ook de medereizigers spreken. Groote figuren uit de eerste eeuwen van het Christendom heli- hen de omgeving van het Olirider meer als hun vaste verblijfplaats uitgekozen, tenein de zich daar voor te bereiden tot het bekee- ringswerk op het Balkan-Schiereiland én elders in het Zuiden van Europa. In lateren tijd hadden keizers er hun troon en in 986 trok keizer Samuel van dit oord uit ten strijde tegen het machtige Bizantium en andere naburige landen, met het oogmerk Aan de oevers, van hetOkridev. meer» Interieur van de moskee in Tetovo. één groot Slavisch rijk op den Balkan te stichten. Merkwaardig is te Ohrid de kathedraal in zuiver Bizantijnschen stijl, wrelke later door de Turken tot moskee is ingericht en nu weer voor den Servischen eeredienst wordt gebezigd. De fraaie fresco's zijn toen door de Turken geheel met kalk bestreken en ook overigens hebben zij alles, wat aan de vroegere bestemming herinnerde, onken baar gemaakt. Tegenwoordig is men doende, de fresco's voor zoover mogelijk weer in hun vroegere staat terug te brengen. Een uitdrukking van het visschersvolk "zegt, dat in het meer van Ohrid evenveel visschen als zandkorrels zijn. In ieder geval kan men spreken van overvloed. Met groote nauwkeurigheid zijn in een museum nabij Struga verzamelingen aangelegd van de ver schillende diersoorten, die in en om het meer van Ohrid zijn waargenomen: ver scheurende dieren uit vroegere perioden, wild, vogels, de 17 verschillende soorten vau visch, insecten, vlinders, kruipende dieren, alles bijeen een zeldzaam volledige collectie Naar de Adriatische Zee Dat er groote verschillen zijn in de ma nier, waarop Muzelmansche moskeeën wor den ingericht, bleek ons bij een bezoek aan den tempel in Tetovo. Deze draagt den naam Sarena Djamija, hetgeen zeggen wil gekleurde moskee en is beroemd om het in terieur. Waren wij in Skoplje eenigszins t6 leurgesteld, hier ontplooide zich een volle Oostersche pracht, rijk opbloeiend tegen de met bijzonder fraai tapijtwerk bedekte wan den. De afbeelding van een hoek uit het kerkgebouw geeft slechts een onvolledig be grip, want het zijn juist de effectvolle kleur- schakeeringen, die U in bewondering brengen. Wij bezochten verschillende, in hoofdzaak orthodox-Servische kerken en het is thans de geschikte gelegenheid nog iets nader op dit onderwerp iD te gaan. Als een monu ment blijft in onze herinnering de geheel uit marmer opgetrokken, met tallooze fres co's versierde Kerk van Decani, gelegen te midden van wouden aan den voet van het Servische en Albaneesche .hooggebergte cn in bewogen tijden gespaard gebleven tegen het verwoestende werk van de Turken. Het zelfde kan niet gezegd worden van het na bijgelegen groote klooster, dat meermalen het mikpunt was van hun aanvallen en ver nietigd, doch later in vroegere glorie her steld werd. Ook denken wij terug aan de Patriachalo kerk van Pee, bijzonder merkwaardig om dat ge er vier bedehuizen onder één dal: aantreft, omstreeks 133l"gesticht in den Bi zantijnschen bouwstijl. Spoedig na het ge reed worden is een icon uit Jeruzalem daar heen overgebracht, die geldt als een van de oudste in het geheelo Yoego-Slavische land. Wij zien vele andere iconen, rijke fresco's en dan dat bewonderenswaardige houtsnij werk, dat ann weerszijden naast de altaar deuren de door de iconen voorgestelde beel tenissen omrankt. Het zijn geheele taferee len uit de gewijde geschiedenis, met kunst© naars'oand zóó vaardig en minutieus uit het materiaal gevormd, dat zij den inwendigen luister van het gebouw belangrijk verhoo- gen. Wanneer de aartsbisschoppen van Ser vië in hun macht worden bevestigd, ge schiedt. dit in een van deze kerken, die den daartoe dienenden troonzetel bevat. Hoogst waardevolle kunstschatten woorden in het klooster van Pee bewaard. Wij ver melden een beker uit den tijd van de Kruis tochten, een groot gouden kruis, sierlijk ge dreven, met in eikenhout een volledige voorstelling van het leven van Christus. Lie ginnend bij de geboorte tot aan den dood. vele andere goud- en zilverwerken, oude handschriften uit de 13de en 14de eeuw. alsmede incunabelen of wiegedrukken van 1492. zijnde het jaar waarin Servië met de boekdrukkunst is begonnen. L. H. BRAUN JUBILEUM Op 5 December jl. was de heer J. Ven nik, machinist-monteur van de Valeriuskli niek te Amsterdam, 25 jaar in dienst. In den kring van het personeel werd hij door de direclie toegesproken en een enveloppe overhandigd, terwijl een schemerlamp als geschenk van het personeel werd aange boden. Distributie van suiker Verbetering positie van den groothandel Naar hej „Xed. weekblad voor kruideniers waren" verneemt, zijn onder leiding van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart onderhandelingen geopend tus schen de Centrale Suiker Mij en den Ned. Grossier&bond inzake verbe'ering van de positie van den groothandel bij de distri butie van suiker. De salarieering van het personeel in publieken dienst Het comité van zes, gevormd uit de ge zamenlijke bonden van ambtenaren en werk lieden in publieken dienst, besprak de circu laire van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 7 Nov. jl. betreffende de sala rieering van personeel der lagere publiek rechtelijke organen. De circulaire, aldus het comité, vormt op de belangrijke punten een tegenspraak met de richtlijnen in het rapport der commissie- Schouten, door de regeering aanvaard. D© overmatige invloed van den Minister op de gemeentebesturen acht het comité van slech ten invloed op de ambtenaren-» en werklie densalarissen. Dat de bij collectief contract vastgestelde loonen geen maatstaf meer zijn, leidt vol gens het comité tnt groote onbillijkheden en een onjuiste berekening van het plaatselijk loon en levenspeil. Ook vestigde het comité de aandacht erop, dat gemeenten, die voor financieele hulp door de regeering in aanmerking komen, iu bijzondere mate gedwongen worden een lagere salarisregeling in te voeren. Overwo gen werd een manifest uit te seven aan het overheidspersoneel. Een bespreking met den Minister van Binnenlandsche Zaken, werd verkregen. Regeeringssteun voor tong In de Staatscourant van gisteravond is op genomen de „Crisis-Steun-beschikking 1935 I (tong)" Krachtens deze beschikking zal door de Nederla.idsche Visscherü Centrale steun ver leen a worden aan de „eigenaars en/of gebruikers van zee- en knstvisschersvaartui- gen tot een maximum bedrag van f 10.578.58 De steun zal bedragen f 0 0307 per K G door de bovenbedoelde groep georganiseer den in het tijdvak van 11 Juli 1935 tot 30 September 1935 aangevoerde tong De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong welke kleiner is dan 23 c.M. 't Vertrek pan de China Clipper" van de Pan Americain Airways van San Francisco (op den-achtergrond) iiaar 'China, bij opening van den vliegdienst van de Vereenigde Staten naar China. Graaf Ciano ontving van generaal De Bono, voor diens vertrek; de zilveren medaille voor geleverfle yliegdienst-en Een auto fabriek te Hamburg heeft een speciale auto vervaardigd, waarvan de stand der wielen gewijzigd kari worden, naar de gesteldheid, van den weg. IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Uit eigen laud door eigen hand! DUIFJES K i n der schoenen •iV. „CEVAB0" SCHOENFABRIEKEN MOERGESTEL •HUGGET" DE IDEALE SCHOENWAS Tengevolge van den regenval der laatste dagen is de Maas sterk gewassen. In de omgeving van Borgharen zijn reeds kleine beekjeswelke het water niet kunnen verwerken en kleine overstroomingen veroorzaken. «jCasa. In Italië is thans veel vraag naar tinnen soldaatjes In een winkeletalage staan de soldaten opgesteld op de landkaart van Abessinië. GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5