Jlirutur £ciksrtjr (üoumnt AvanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken waar WERK SCHOENEN P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 77» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5647 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 15e Jaargang gbbertentieprtjjtn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22'/» liigezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» 3ij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 RUZIE OM LUCHTKASTEELEN Men kent het kinderverhaal over de ru zie, welke een man cn een vrouw kregen over gedroomde schatten. Daar was niet de minste kans op rijkdom; maar ze vlogen elkander in de haren over de vraag, wat ze met het goudgeld zouden doen, in dien het hun eens wie weet in de schoot viel. Dit vertelsel is naar het leven geteekend. Het Plan van de Arbeid lokt dezelfde ru zies. uit. Een inzender in De Bouwer, het gaan der modern (d. i. rood) georganiseer de bouwvakarbeiders klaagt, dat zijn bond steeds weer loonsverlagingen aanvaardt en vraagt dan; „Wanneer wij nu voor een Plan zullen moeten strijden, waaraan al weer loonsverlaging verbonden is, zullen velen van onze bondsmakkers hiervoor niets voelen. Hoe zouden wij andersdenken den er dan voor kunnen interesseeren? De loonen zijn nu al zoo laag, dat hier niets meer af kan. Wij zullen aan het Plan de strijd tegen de loonsverlaging moeten ver binden; wij willen werk zonder loonsver laging." Dus, vóór het Plan, maar vol loon. ook bij verkorte arbeidsduur. De redactie antwoordt op deze ontboeze ming, dat de Bond al het mogelijke doet om het Inon op peil te houden, maar beslis singen, b.v. in zake stakingen, hangen van de omstandigheden af. Echter, wat het Plan betreft, kan de inzender gerust zijn. „Het Plan wil de 40-urige werkweek en het week loonverlies dat daardoor ontstaat, ten deele compenseeren door uurloonver- hooging en een loontoeslag van de Over heid. Een deel van het weekloon zal in do gedachte yan het Plan ook door de arbei ders moeten worden geofferd", maar het totale inkomen der arbeidersklasse gaat omhoog. En dat is winst Natuurlijk zouden we, ware het Plan voor verwezenlijking vatbaar, het laatste vol mondig toegeven; maar de oneenigheid over winst, welke alleen nog maar in de verbeelding van enkele zij het dan ook onfeilbare wetenschappelijke koppen be staat is waarlijk frappant Ora in de stijl te blijven van deze organi siatie zou men het ruzie over luchtkasteélen hunnen noemen. BINNENLAND Wijziging Schepenwet Het toezicht op de landverhuizers Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Schepenwei. In verband met het reeds ingediende ont werp eener nieuwe Landverhuizingswet is het noodig in de Schepenwet enkele wijzi gingen aan te brengen. Hierbij is uitgegaan van het standpunt, dat elke bemoeienis met en elk toezicht op de landverhuizers en op de verblijven aan den wal, waarin dezen zich bevinden, zoolans zij het schip nog niet hebben betreden, wordt geregeld in de Land verhuizingswet, en de Schepenwet slechts be hoort te bevatten die voorschriften, welke m acht genomen moeten worden van het oogen- bli.k, waarop de landverhuizers aan boord komen. De gezagvoerders der schepen zullen slechts te maken hebben met de ambtenaren van de scheepvaartinspectie, terwijl omge keerd laatstgenoemden geen bemoeienis zul len hebben met hetgeen niet aan boord ge schiedt. Verder is o.m. een bepaling opgenomen, volgens welke de deurwaarders voor ver richtingen ten behoeve van den Raad voor de Scheepvaart een vergoeding ontvangen volsens het tarief van gerechtskosten in strafzaken. Er bestond n.l. geen reden om den deurwaarders toe te staan hun kosten volgens het dure tarief in burgerlijke zaken to berekenen. Minister Deckers in het Westland Bezoek gebracht aan de Westlandsche bloemenveiling en den proeft"«'n te Naaldwijk De minister van Landbouw en Visscherij Mr. D r. L. N. Decker s, heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan het Westland. Omstreeks half tien arriveerde Z. E. aan de Coöp. Centrale Westlandsche Bloemen veiling te Naaldwijk-Honselersdijk. De minister vertoefde geruimen tijd in de veilinghal, waar juist groote partijen bloe den ten verkoop stonden opgesteld. Met groote aandacht liet Z. E. zich door de be stuursleden der veiling voorlichten omtrent de Westlandsche bloemencultuur en het ver loop van den bloemenhandel in de streek. De veelzijdige aanvoer van allerlei soorten bloemen, welke tegenwoordig in het West land geteeld worden, maakte op den minis- k" een goeden indruk. Na de rordgang door het veilinggebouw begaf de minister zich naar de bestuurska mer, waar eenige aangelegenheden, speciaal °ok met betrekking tot de Westlandsche Ibloemen- en fruitteelt, werden besproken. Vervolgens vertrok Z. E. naar den proef tuin Zuid-Hollendsch glasdistrict, waar ir. J- M. Riemens. d'-ecteur van den proeftuin, en het dagelül: ch bestuur Van de Vereeni- ging Proeftuin 'ten bezoeker opwachtten. Hier werd den minister een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de verschillende Proefnemingen, welke op tuinbouwkundig gebied op den tuin genomen worden. RONDOM „DE BEUL" „Het had nooit op de planken mogen komen" Ook de redactie van „De Nederlander' (c.h.) heeft een hoofdartikel gewijd aan di opvoeringen van het tooneelstuk „De Beul" te Amsterdam. De Redactie komt tot de con clusie, dat de subsidieering van het stuk te betreuren is omdat zij artistiek gesproken niet verantwoord is en politiek gezien: in de hoogste mate afkeurenswaardig. De Redactie vervolgt: Het eresfe is echter, dat subsidieering van dit stuk ook uit godsdienstig oogpunt absoluut niet door den beugel kan. De Zweedsche auteur Par Lagezkvist heeft het stuk zelf ontleend aan zijn gelijkna- namige novelle. De strekking is zoo ongeveer, dat de beul eens het zoo verafschuwde symbool der gerechtigheid was, doch nu het door heel de wereld aanbeden ideaal. In de vertooning wordt dan de suggestie zeer duidelijk gericht naar een zeker land waar het fascisme '"-oogtij viert, hetgeen dan met andere elementen der opvoering zoo enerveerend op de toeschouwers werkt, dat verscheidene hunner den be kenden politieken straatroep ook in de Amsterdamsche kunsthal herhalen: Fas cisme is moord. Men zou dit alles nog kunnen laten voor wat het is, ofschoon afkeurenswaar dig uit het oogpunt van de ongeweuscht he id dn politieke hartstochten op te wek ken in een zoo uitermate chaotische.n tijd. Maar nog veel ernstiger is het, dat men dit tooneelstuk blasphemisch moet noemen. Ten bewijze daartoe citeert de Redactie iets uit het artikel van den heer L. v. d. Broeke, dat hij geschreven heeft in „De Tijd". De Nederlander besluit aldus: Het ergerlijke is nu dat men de poppen aan het dansen heeft gekregen dank zij den financieelen steun der overheid. Een steun die niet eer» literair kunstwerk, maar een literair wanproduct gold, «lat sle«:hts wilde zijn een uitermate grove demonstratie tegen het fascisme, waar mede niets goeds bereikt kan worden. Een product bovendien en dat is het allerergste dat één doorloopende gods lastering blijkt,te zijn en dat op onze Nederlandse!)e planken nooit vertoond had mogen worden. Laat staan met over heidssteun. „De Beul" niet te Haarlem Burgemeester was van plan opvoering te verbieden Het tooneelstuk „De Beul" zal in Haar lem niet worden vertoond. De directeur van de Stadsschouwburg heeft hef desbetreffend verzoek van rif Amsterdamsche Tooneel- ve-eeniging afgewezen, aangezien hem be kend. was Jat de Burgemeester de opvoe ring zou verbic-den. Het congres der C.D.U. Naar aanleiding van het te Zwolle gehou den congres der C. D. U. deelt het secreta- I riaat der Unie mede. dat de artikelen 2 en 3 1 der statuten zonder eenige discussie en zon- j der stemming van de orde in de nieuwe sta tuten zijn overgegaan. Alleen is in een nieuw artikel de reeds in 1932 aangenomen begin- ,selverklaring in de statuten vastgelegd. I Het algemeen bestuur der C. D. U. dat tot dusverre uit 10 leden bestond zal worden uit- l gebreid tot 23 leden. Er zal een Unieraad i worden ingesteld, die tot taak heeft riit al gemeen bestuur en de Chr. Dem. Kamerleden van voorlichting te'dienen: er zal een jeugd raad worden benoemd met het doel de actie onder de jeugd te voeren en er zal een com missie uit de Landelijke Organisatie van ver tegenwoordigers in de Overheidsorganen, die leveneens het algemeen bestuur bij zijn beleid zal adviseeren, worden benoemd. De saneering in het Sleep vaartbedrijf Door werkgevers en werknemers aanvaard De uit werkgevers en werknemers in het sleep vaartbedrijf bestaarde studie-commis sie, gevormd tijdens het op 13 en 14 Sep tember jJ. te Dordrecht gehouden Eerste Internationale Sleepvaartcongres, is met haar taak gereed gekomen en heeft bereids een uitvoerig en gedocumenteerd rapport in gediend. Op 27 November j.l. werd een uitgebreide vergadering gehouden van afgevaardigden der werkgevers en werknemers. In deze ver gadering werd het vore-bedoelde rapport met algemeene stemmen aanvaard als prin- eipieele basis, waarop de nagestreefde orde ning in dit bedrijf zulks hier meer spe ciaal ten aanzien van de verhouding en sa menwerking tusschen werkgevers en werk nemers zal moeten worden opgebouwd. Overteg met nog andere groepen van be langhebbenden eenerzijds en een krachtige propaganda voor de uitvoering- van het sa- neeringsplan anderzijds, is in de eerste we ken te verwachten. De mirister van Sociale zaken heeft van het lidmaatschap der Rijkscommissie van Advies in zake het vraagstuk van de jeugd werkloosheid eervol ontheven den heer J. Th. Nijkamp. In plaats van genoemden heer Nijkamp werd tot lid van de commissie benoemd de hepr H. J. Kuiper, bestuurslid van het R.K. Werklieden Verbond in Nederland. Voor den dienst New YorkVe~ezuela Naar wij vernemen zal op 7 dezer het s.s. „Amazone" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. naar Curacao vertrekken om den geregelde» dtensl op de New YorkVerezuela-liin waar te nemen. Het s.s. „Amor" van dezelfde maatschappij, dat tot dusver op deze route voer, keert naar Nederland terug. Mr. J. A. de Visser Afscheid van het Haagsch Gerechtshof Gistermiddag heeft Mr. A. J. de Visser, die benoemd is tot procureur-generaal bij het Gerechtshof te Arnhem, afscheid geno men van het Haagsche Gerechtshof, w aan hij tot nu toe al$ advocaat-generaal ver bonden was. Mr. de Visser is op hartelijke wijze toegesproken door Mr. D. Lodder, vice- presider.t bij het Haagsch Gerechtshof; Mr. A. Brants, procureur-generaal; en Jhr. Mr. E. C. U. van Doorn, deken der Orde van Advocaten, namens de balie. Mr. de Visser sprak woorden van dank. Gisteravond heeft het Hof den scheidenden advocaat-generaal een maaltijd aangeboden. De nieuwbenoemde procureur-generaal zal a.s. Vrijdag in buitengewone zitting van het Arnhemsche Gerechtshof door den president Mr. Dr. C. W. Maris worden geïnstalleerd.- De Tweede Kamer vergadert Als het vier uur is.,.. De Tweede Kamor vergadert de laatste weken weer druk. Er is ook een enorme hoeveelheid werk af te doen. Herhaaldelijk vergadert men door tot diep in den nacht De trouwe lezers van onze Kamerverslagen weten, dat het herhaaldelijk één uur, half twee is, voo-dat de vorzitter de vergadering Vannacht is het wel heel Iaat geworden! Het was vier uur voordat aan de beraadsla gingen een einde kwam. Iets wat een zeer groote zeldzaamheid is. Tot het hittere einde hebben de.volgenJe 14 Kamerleden volhard: J. J. C. van Dijk (a.r.), L F Duijmaer van Twist (ar.) T A van Dijken (ar.), H. W. Tilanus (c.h.), Th. M. Ketelaar (v.d.), A. M. Joekes (v.d.), H. J. F. M. Sneevliet (r.s.p.), K ter Laan (s.d.), A. A. L. Rutgers (a.r.), W: M. Westerman (Nat Herstel), J. Schil thuis (v.d.), J. H. F. van Zadelhoff (s.d:), Th. F. M. Schaepman (r.k.) en W. C. Wendelaar (lib.) Zooveel plichtsbetrachting is een eervolle vermelding waard! De Amsterdamsche Begrooting 1935 Door Ged. Staten goedgekeurd Ged. Staten van Noord-Hollamd hebben de Amsterdamsche gemoenitebegrooting •oor 1935, welke juist een jaar geleden werd ingediend, goedgekeurd. Huurders spelen baas Vragen van het Tweede Kamerlid Coops Het Tweede Kamerlid Coops heeft aan den Minister van Justitie gevraagd of hij be reid is een wijziging van de Faillissementen voor te stellen, aar gezien art. 238 in meerdere gevallen aanleiding geeft tot het misbruik dat een huurder, die volstrekt niet betalingsmoeilijkheden verkeert, zijn ver huurder tracht te brengen tot aanzienlijke huurverlaging gedurende het nog niet ver- loopen gedeelte van een nuurcortract op lan gen termijn (bedrijfspanden) onder bedrei ging dat hij bij niet-inwilliging van zijn ver zoek surséance van betaling zal aanvragen, ten einde met toepasing van art. 238 voor meld de huur te kunnen beëindigen. Gistermorgen werd te Bloemendaal aanbesteed net bouwen van een gebouw voor publieke werken aan dien Zeeweg aldaar. Laagste inschrijvers Gebrs Sanders te Haar lem voor ƒ35.750. KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND De Rijkswaterstaat heeft gister aan besteed bestek no 210, het verbreeden van het kanaal door Zuid-Beveland tusschen K M. 7.7 te Wemeldinge en K.M. 3.74 te Schore, met bijkomende werken; raming ƒ293.500. Laagste inschrijver J. Visser Czu te Sliedireclit voor 256.400. SCHIPPER DOOD GESTOKEN NACHTELIJK DRAMA OP EEN TRAMBALCON De dader na wilde achtervolging gegrepen Oorzaak: een ontslagkwestie Rotterdam, 5 December Gisteravond even voor 12 uur is op het trambalcon van een wagen van lijn 3, die in de Posthnornsteeg te Rotterdam reed, de 31-jarige schipper J. Ritmeester, van het tanklichtschip Gailicië" met een dolkmes doodgesto ken door den 27-jarigen C. A. v. I*, schippersknecht van de „Gailicië". Veertien dagen geleden hebben de schip per en de knecht in Straatsburg ruzie had, hetgeen den schipper aanleiding heeft gegeven zijn knecht te ontslaan. Gistermor gen ging dit ontslag in. De knecht heeft geprobeerd «le directie van de firma Van ümmiren, aan wie het schip toebehoort, over deze kwestie te spreken te Krijgen, hetgeen hem mislukt is. Hij is daarna naar Xmsterdam gegaan, waar hij een dolkmes heeft gekocht Gisteravond keerde hij naar Rotterdam terug. De knecht wist, dat de schipper, als hij in Rotterdam v as, van zijn schip, dat in de nabijheicj .van dé wèrf van Burgerhout ligt, '5 avonds dikwijls op bezoek ging bij zijn schoonouders en dan tusschen 12 uur en half een weer aan boord terugkeerde. Zijn plain is geweest om den schipper aan de werf op te wachten. De omstandigheden '.iepen echter zoo samen, dat hij op den hoek van de Posthoornsteeg op de tram wagen van lijn 3 sprong, terwijl juist de schipper met z«jn vrouw op het balcon van deze tram stonden. De knecht voegde den schipper nog een paar wc rden toe, trok daarna de dolk en stas hem daarmee in de hart streek. De getroffene zaktp onmiddel lijk ineen De tramconducteur maakte alarm en rir. tram, waarin groote con sternatie hij de passagiers was out- - staan, stopt? onmiddellijk. De dader was Inmiddels al van do "tram afgesprongen en nam dé vluoht: Door twee nassagiers en den bestuur der van dc tram werd hij achter volgd en cp de Wijnhaven wist men hem te grijpen. Spoedig w-oren politieagenten ter plaatse versohenen, waarna de dader meegenomen verd naar het bureau in de Groote Pau- vensteeg. Her werd de schee van het mes, dat hij op zijn vlucht heeft weggeworpen, nog op hem gevonden. Toen de tram, waarin het drama zich af speel de, was blijven stilstaan, hebben pas sagiers den GG.D. gewaarschuwd. Toevallig in de buurt zijnde leden van de E.H.B.O. bekommerden zich om het slachtoffer en om zijn echtgeuoote, die zeer overstuur was. Nadat een noodverband was gelegd, is het slachtoffer met een auto van don G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De dolksteek had onmiddellijk het hart getroffen. Het lijk is in beslag ge nomen voor spetie. De politie heeft nog vannacht de getuigen en den dader vprhoord. Deze heeft een be kentenis afge'tjgd, waaraan hij heeft toege voegd niet de bedoeling te hebben gehad, den schipper tc dooclien. Het motief Omtrent het motief voor den doodslag op het trambalcon vernemen wij nog nader het volgende: Van L.. de knecht, een Zeeuw van ge boorte, had aan boord van de Gailicië een ongeluk gehad. Bij het vastzetten van een staaldraad waren hem eenige vingers a1.- pekneld. Aanvankelijk kreeg hij een uit- keering vanwege de ongevallenwet, maar toen schipper Ritmeester aan de Rijksver zekeringsbank had opgegeven, dat hij weer gewoon zijn werk kon doen, hield deze uitkeering op. creme een weldaad \snnr Uw huid Het feit, dat hem zijn „melkkoetje" werd afgenomen had bij den knecht reeds kwaad bloed gezet. Daarbij kwam, dat de schipper nog al eens moeilijkheden met hem had over zijn werk. Reeds een paar maal had hij bijna een aanvaring veroorzaakt door slecht sturen. Toen nu veertien dagen geleden door een onhandige manoeuvre van den schippers knecht de Gailicië in Straatsburg tegen een brug voer, waarbij een stang cn een paar bouten werden verspeeld, heeft Ritmeester hem tegen 4 December ontslagen. Hij deed dit om te voorkomen, dat hij zelf moeilijk heden met zijn maatschappij zou krijgen. Van L, die een koppig man was, heeft dit ontslag hoog opgenomen. Gistermorgen probeerde hij nog den schipper te bewegen het ontslag ongedaan te maken. Toen deze daartoe niet bereid was heeft Van L. den inspecteur van de maatschappij willen spreken. Op het kantoor te Rotterdam zeide men hem, dat deze er niet was, maar dat hij zich kon vervoegen in Den Haag of in Amsterdam. Van L. is toen eerst naar Den Haag en vervolgens naar Amsterdam ge gaan, maar overal vond hij gesloten deuren. Hij heeft toen in een ijzerwinkel in de Warmoesstraat te Amsterdam een vlijm scherp dolkmes gekocht, naar hij verklaart ,om den schipper een poot af te sniiden" Liet deze hem inet zijn verminkte hand zon der werk komen, dan zou hij zelf ook een hand moeten missen. Loonsverlaging H.T.M. Voorstel door B. en W. aanvaard Het Hoofdbestuur van den ProtChr. Pond van Spoor en Tramweg-personeel deelt ons mede, dat het college van B. en W. zich heeft vereenigd met het voor ste; van den Raad van Beheer van het Gemengd Bedrijf Haagschp Tramweg Maatscha'ppij, om de salarissen en loo nen van het personeel der H. T. M met ingang van 1 Januari a.s. met 5 pet. te verlagen. Invoerverbod van Rijksmarkbiljetten Aan den smokkelhandel wordt paal en perk gesteld De Duitsche Regeering heeft een invoerverbod voor Rijksmarkbiljetten uitgevaardigd. In de toelichting op dit verbod wordt zegd, dat den laatston tijd, ondanks het bestaande uitvoerverbod voor deze biljetten, het aanbod in het buitenland zeer groot is geworden ten gevolge van het fei, dat de biljetten naar het buitenland worden ge smokkeld. Het groote disagio, dat de gesmokkelde biljetten in net buitenland doen, had meer en meer tot gevolg, dat de buitenlandsche afnemers van Duitsche goederen hun beta lingen aan de Duitsche exporteurs met rijks markbiljetten trachtten te verrichten plaats van met deviezen of langs den v der clearing. Gok bij het kapitaalverkeer ter bezoldiging van diensten werden ste* meer bankbiljetten in plaats van deviezen aangeboden. Daardoor werd de aanvoer van deviezen, die Duitschland beslist nooddg heeft, in vaar gebracht. Om een einde te maken aan deze duidelijke benadeeling van het Duit sche economische leven, heeft de regeering zich genoodzaakt gezien, naast het reeds bestaande uitvoerverbod van rijksmark biljetten tot de maatregelen te besluiten, die boven zijn vermeld. zich heden voor één jaar op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers, met inbegrip van de Zondagsbladen en het uitge breide nummer voor de Christelijke Feestdagen, in deze maand gratis. Wie een lezer aanbrengt, heeft recht op de fraaie zilveren theelepel. In elk Chr. gezin een Christelijk dagblad, zij de leuze. AFD. PROPAGANDA. hebben VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit TWEE blader» Blz. 1 Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi* ging van de Schepenwet. Te Rotterdam heeft zich op een tramwa» gen een drama afgespeeld: een schipper is. door een ontslagen knecht doodgestoken. Blz. 2 In de omgeving van de Takazze ontwik» kelen de Abessijnen een activiteit, die op een doorbraakpoging zou wijzen. Er is geen olie-overeenkomst gesloten tus* schen Italië en een Italiaanscli-Amerikaan» sche petroleummaatschappij. De nieuwe devaluatie ran de SovjetroebeU Blz. 5 De Tweede Kamer heeft de behandeling van het Verkeersfonds voortgezet. Blz. 8 De 26ste partij om het wereldkampioen schap Schaken is door Dr Euwe gewonnen» de stand is thans '14—12 in het voordeel van Euwe. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Dlergaardnlaan 39 - Rn**erdanl STUDIEBEURZEN KiKKTKN UKVIIAARD TIJDELIJK: 20 pCt. KORTIl.G op ALLE prijzen van Chemisch reinigen en verven van bankbiljetten tegen te gaan, omdat do onwettige uitvoer van Tsjecho-Slowaakscho bankbiljetten naar het buitenland stijgt. Om deze onwettige uitvoer van bankbil jetten stop te zetten hebben de Tsjecho- Slowaaksche autoriteiten zich gedwongen gezien, de legale, uitvoer van Tsjecho-Slo- waaksche bankbiljetten van Kc 50 en hoo- ger stop te zetten, welk verbod van kracht is vanaf 4 Dec. 1935. Tevens werd verboden de uitvoer van kleine bankbiljetten, dat is van 10 en 29 Kc en van aile munten. Het vrije bedrag voor den uitvoer van gelden uit Tsj echo- Slowakij n blijft onver anderd. Faillissementen in Nederland Totaal passief in de eerste negen maanden ƒ41.7 millioen Volgens het weekblad Handelsbelangen werdien gedurende November bij de geza menlijke griffies in Nederland gedeponeerd 232 crediiteurenlijsten met ?en totaal passief van ƒ5.901.616. waarvan ƒ577.769 pret» rent. Sedert 1 Jan. 1935 werden gedeponeerd 2064 crediteurenlijstcn met een totaal passief van 41.732.418, waarvan 7.280.395 preferent. LAND- EN TUINBOUW DE PRIJS VAN DE DRUIVEN Dit jaar nog lager dan ooit De prijs van de druiven heeft dit Jaar eer heel wat te wenschen overgelaten. Bij enoimen aanvoer, bleek geen voldoende af zetgebied te vinden te zijn, hoewel het bin nenland vrij groote hoeveelheden afnam, grooter zelfs .Jan andere jaren. Nu het bui (entend als afzetgebied voor onze druiven sterk is ingekrompen, wordt aan den bin.ienlandschen afzet volle aan dacht besteed. Dit heeft evenwel niot de inzinking van het prijspeil kunnen tegenhouden. Blijkens het overzicht der groentenveiling Naald wijk, was de gemiddeld.» prijs van de drui ven in November van het vorig jaar ƒ25.11 ƒ18 21''0 kil°' d0Ch djt ^aUt NovemJ>ei' sleclits Aan deze veiling bleef gedurende Novem ber nog ruim 2000 kilo onverkocht De d/rui- venaanvoer is dit jaar in het algemeen weer toegenomen, doordat de aanplantingen uit vorige jaren thans tot vollen wasdom beginnen tja komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1