DINSDAG 3 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland ITALIE'S „DAG VAN TROUW" Het is een bekend verschijnsel, dat oor logen er over het algemeen niet toe bijdra gen, de moraal van eon volk te verhoogen. Wel in het bijzonder kan dit blijken uit de waarheidsliefde, die al zeer spoedig in het gedrang komt, in den regel nog voordat de vijandelijkheden worden geopend. Halve en heele onwaarheden doen dan dienst als aan loop, om de publieke opinie op gang te krijgen; is eenmaal een duidelijke scheiding verkregen tusschen vrienden en „vijanden", dan doet het opgezweepte nationaliteitsge voel wel de rest; met geestdrift gaat men van weerskanten over tot den massa-dood- Slag. De berichten uit Oost-Afrika, die zoo voortdurend met elkander in tegenspraak zijn, werken er intusschen niet toe mede, dai de belangstelling voor wat zich ginds al- j speelt gesterkt wordt Het heeft er allen schijn van, of de huidige oorlog meer in j telegrammen en valsche geruchten wordtj gevoerd, dan in marschen en veldslagen. Aan laatstgenoemde, die eindelijk dit treu- j rig conflict tot een einde zouden kunnen j voeren, zij het dan ook ten koste van veci offers, is men blijkbaar nog niet toe; dc krijg stagneert. Intusschen is Mussolini een nieuw initia tief begonnen, een soort pathetische oorlog, een mobilisatie van het nationaal gevoel. De dictatuur heeft er in den regel den slag van, massa-vertooningen te organiseeren; haar voortbestaan berust dan ook voor een niet gering deel juist op dit propagandistisch element, dat tot resultaat de massa-psychose heeft De machthebbers in Rome, die zien aankomen hoe dreigend voor Italië de naaste toekomst er gaat uitzien, maken voor de zooveelste maal van dit middel gebruik, om hun volgelingen over het doode punt der bezinning heen te helpen. Met een financieel en economisch bankroet in het vooruitzicht, bedreigd door verscherpte sanctiemaatrege len, welke het gemotoriseerde en gemecha niseerde leger in Afrika tot machteloosheid zullen doemen, wordt thans de voorbereiding gemaakt voor een „Dag van Trouw". Wat is dit voor een evenement? De Itali aansche vrouwen zullen op dien datum, 18 December a.s., haar trouwringen afstaan, tan bate der verdere krijgsvoering. Zij zul len op deze wijze symbolisch bezegelen, dat zij nog een andere trouw kennen, dan die der echtgemeenschap, namelijk die aan de nationale samenleving. De plechtigheid zal op de manier, waaraan wij zoo langzamer hand reeds allen gewend zijn, in scène wor den gezet, dus met een massaal machtsver toon, gepaard met het aan den dag leggen van persoonlijk gevoel. Vandaar, dat het offer der trouwringen niet in eon lokaal, aan een nuchter loket zal geschieden, doch aan den voet der oorlogsmonumenten uit den Wereldoorlog. Stilzwijgend wordt zoo een band gelegd met het verleden. Iialië's zonen stierven in dit wereldconflict, dat een betere toekomst zóu openen, doch hun offer, zoo is de officieele redeneering, heeft het vaderland geen baat gebracht. Nog lijdt het onder zijn overbevolking, zijn grondstoffen- tekort, zijn gebrek aan bruikbare koloniën. De voormalige bondgenooten hebben het eergt vergeten, en thans verraden. Zij gun nen Italië zijn plaats onder de zon niet. Het goochelen met drieërlei oorlogsmotief, dat Rome reeds zoolang toepast, is dus nog steeds in vollen gang. Nu eens wordt in Oost-Afrika de strijd gevoerd ter bescher ming van de bedreigde veiligheid in de Ita- liaansche koloniën, Abessinië zou de aanvaller zijn! Dan weder is het de bescha ving, die met behulp der moderne oorlogs machinerie gebracht moet worden aan een groep van stammen en volken, die onder de onderdrukking van Addis Abeba zuchten en als slaven worden uitgebuit Ten slotte heeft men als derde argument: Italië heeft een plaats noodig onder de zon, en het vordert die op; zijn deelname aan den wereldoorlog, waar het zijn bloed stortte voor een gemeen schappelijke zaak, zou het 't recht geven op de gemeenschappelijke voordeelen. Rome zet zijn gegoochel met deze drie ar gumenten onverdroten voort, doch terwijl Mussolini het tegenover Genève en zijn an dere tegenstanders telkens over een anderen boeg gooit, gaat het in Afrika onverdroten verder. Er zijn nog geen symptomen zicht baar, dat het Italiaansche volk ongeduldig wordt; dat het 't hoofd begint op te steken. Het luistert nog haar de redevoeringen; het is nog bereid te applaudiseeren. Hoelang zal pen Duce het nog kunnen leiden? Inmiddels wordt voor de zooveelste maal tie groote strijd aangekondigd, die in het Abessijnsche conflict de beslissing brengen zal. Maarsschalk Badoglio, Italië's beste veldheer, is nu in het hoofdkwartier te As mara aangeland; ook de Negus heeft zijn hoofdkwartier te Dessié betrokken. Tusschen beide machtscentra, in de streek van het Asjianghimeer, zou ten slotte de machts- xnèting voor de deur staan. De ambulances zijn reeds in aantocht De Belgische verkiezingen uitgesteld De Belgische minister van Binnenland se!-e zaken. Du Bus de Waraaife, heeft bij het bureau der Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij de kamerverkiezingen, welke waren voorzien op Mei van het vol gend jaar, worden uitgesteld tot 11 Oct, 19$; Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat 'de regeering-Van Zeeland rustig de speciab volmachten, welke einde Maart ailoopen. moet kunnen afwikkelen en verdedigen, in een atmosfeer, welke niet vertroebeld is •goor een verkiezingscampagne. Het verdagen van de verkiezingen heeft geen enkel bezwaar volgens de grondwet, aangezien de kamers den (weeden Dinsdag in November kunnen vergaderen, zooals de grondwet eisch t. "SV. Een rede van Hoare Sir Samuel Hoare zal Woensdag of Donderdag in het Britsche Hogerhuis het woord voeren over den buitenlandschen toestand. ABESSIJNEN CONCENTREEREN ZICH IN HET NOORDEN OOK HET ROODE KRUIS TREKT DERWAARTS Gaat het naar een beslissende slag? Maarschalk. Badoglio seint het volgen- de, 60ste legerbericht: ,De zuiveringsactie In Womherta eit Tembien wordt voortgezet. Onze co lonne is bij verkenningen bij den pas van den Amale, ten Oosten van Melfa in Oost-Tembien slaags geraakt met een sterke afdeeling gewapende Abes- sijnen, die 15 dooden op het slagveld moesten achterlaten. Aan Italiaansche zijde werden één onderofficier en vjjf Askari's gedood. De luchtvaart was over het geheele front zeer actief. Abessijnsche troepenbewegingen De speciale correspondent van de „Völ- kischer Beobachter" meldt uit Addis Abe ba dat de Negus eenige dagen te Dessie denkt te blijven. Belangrijke gebeurtenisen schijnen op komst te zijn. Aan het Noordelijk front verwacht men een groote veldslag, welke misschien beslissend zal zijn. De Negus zou den veldslag zelf leiden. Deze geruchten worden bevestigd door inrichtingen uit goede bron en door de constateëring, dat snel Roode Kruisdetache- menten en militaire artsen naar het Noor delijk front zijn gedirigeerd. Harrar ontruimd De Abessijnsche minister van buitenland- sche zaken heeft den secretaris-generaa' van den Volkenbond telegrafisch medege deeld, dat de Negus besloten heeft onver wijld alle troepen uit Harrar terug te trek ken. De stad zal in het vervolg nog slechts dienen voor het onderbrengen van aan 't Zuidelijk front gewonde soldaten; voor militaire doeleinden van wecken aard ook zal zij niet gebruikt worden. De Abessijnsche regeerihg hoopt op deze wijze de burgerbevolking en de vreemde lingen voor een bombardement te kunnen behoeden. Zij verzoekt den secretaris-gene raal, deze beslissing ter kennis van alle le den van den Volkenbond te brengen. Uit Asmara wordt gemeld, dat de laatste verkenningsvluchten hebben bevestigd, dat de Abessijnen troepen concentreeren tus schen het Asnianghi-meer en Amba AladzjL Zii trekken langzaam op in Noordelijke richting. De Italiaansche verliescijfers Van Italiaansche zijde worden de volgen de verliescijfers gepubliceerd. Van 1 Januari tot en met 30 November zijn in Oost-Afrika 241 Italiaansche officie ren, onder-officieren en soldaten om het le ven gekomen. In het tijdvak van 31 October tot en met 30 November sneuvelden 4 officieren, 2 on- der-officeren en één soldaat, terwijl een officier en 40 onder-officieren en soldaten stierven tengevolge van ongelukken tijdens den dienst of ziekten. (De verliezen der inheemsche troepen, de Askaris en Duhats. zijn vermoedelijk in de ze cijfers niet begrepen. Uiteraard zullen drze zeer aanzienlijk zijn. Red.). L-it Asmara wordt gemeld, dat van 1 Jan. tot 30 November 220 arbeiders in Eritrea zijn overleden. In het geheel bevinden zich in Eritrea 3000 werklieden. Van 30 October tot gister, 2 December, zijn in Eritrea 35 arbeiders overleden, ten gevolge van ongelukken en arbeidsongeval len en verschiliende ziekten. De Italiaansche arbeiders, die in Oost1 Afrika werken hebben in October naar Ita lië postwissels gestuurd tot een totaal be drag van 12.242.880 Lire, Geestelijkheid en oorlog De aartsbisschop van Florence heeft de geestelijkheid van z;jn diocees opgewekt het volk de woorden „Geef den Keizer wat des Keizers is" in herinnering te brengen. Aangezien de fascistische regeering bui tengewone moeilijkheden heeft te overwin nen, aldus de aartsbisschop, is het de plicht van ieder goed burger en van ieder goed Christen, de regeering hij te staan. De geestelijkheid moet het volk duidelijk maken, dat het zoeken naar nieuwe econo mische hulpbronnen en het verzet tegen de sancties den oorlog niet verlengen, doch den vrede bevorderen. Verder moeten de geestelijken er op wij zen, dat in het anti-ItaiMaansche front een plaats wordt ingenomen door het bolsjewis me, dat onder hert mom van strijd voor den vrede en voor de eenheid van het proleta riaat streeft naar een wereldrevolutie en de basis van alle gezag wil vernielen. De kardinaal-aartsbisschop van Genus heeft de geestelijkheid van zijn aartsbisdom opdracht gegeven de bevolking aan te spo ren tot het afstaan aan den staat van ahe soorten metaaL Spoorwegaandeelen voor wapenen? In Dzjlboetl gaat het gerucht, dat keizer Hallé Selassie de Abessijnsche aandeden van den spoorweg Dzjiboeti Addis Abeba, welke 25 pet, van het aan- deelenkapltaal vertegenwoordigen, heeft verkocht aan een Britsch concern tegen belangrijke hoeveelheid wapenmateriaaL Italië offert goud en zilver Koning Victor Emmanuel heeft Mussolini een groote hoeveelheid goud en zilver voor de staatsbank doen toekomen. Uit alle dea len van het land komen berichten over ie groote successen der inzameling van goud- zilver en ijzer. De bladen schrijven, dat het Italiaansche vak door deze eendrachtige houding uiting geeft aan zijn offervaardig heid en zijn \yil tot verzet tegen de sancties De pers wijdt verder bijzondere aandacht aan de medewerking der Roomsch-Katho- lieke geestelijkheid in het geheele land. Ook de bisschoppen van Genua, Palermo, Vene tië, Triest en vele andere steden hebben hun borstkruisen, gouden crucifixen, ringen, medailles en gouden ketens uit den kerk schat ter beschikking gesteld. Uit Gaeta komt het bericht, dat een brug van 300 ton deel van de ijzerverzameling zaj gaan uit maken. Uit stad en provincie Bnndisi zyn Zondag 70 autoladingen oud ijzor bijeen gebracht. Naar een wapenstilstand? Volgens de „Ster" zou de Fransche mi nister-president Laval een nieuw voorstel willen doen, hetgeen zou neerkomen op een wapenstilstand tusschen Italië, Abessinië en den Volkenbond. Een dergelijke toestand zou moeten intreden voor het petroleum- embargo een feit zou worden. Italië zou zich verplichten niet verder in Abessinië op te rukken, terwijl de Volken hond gedurende de vredesonderhandelingen de afkondiging van een embargo op petro leum zou uitstellen. Intusschen betwijfelt het blad, of een der gelijk voorstel doelmatig zou zjjn, daar bet Italië in staat zou sta len nieuwe petroleum- voorraden op te doen. Engeland vóór olie-embargo De Britsche Ministerraad, die gisteren te Londen gehouden is, heeft zich in beginsel uitgesproken voor een embargo op petro leum tegen Italië, indien een vredelievende regeling van het ItaliaanschAlxssijnsch conflict vóór den 12den December niet in het zicht is. EEN „DAG VAN TROUW" Mussolini mobiliseert het nationaal gevoel ,(Van een bijzonderen correspondent). R o ni e, 2 December. De Koning van Italië heeft een hoeveel heid goud en zilver in baren aan de Bank van Italië overhandigd a's zijn bijdrage „in den strijd tegen de sancties". De Bauk van Italië zelf heeft een bedrag van een millioen voor hetzelfde doel afgestaan. Bij net bijeenkomen van het Parlement op 7 Dec. a,s. zullen alle afgevaardigden hun medail les overhandigen en op 18 December zullen alle Italiaansche vrouwen haar trouwringen aan 's lands schatkist offeren. Deze dag zal „de Dag van Trouw" worden genoemfL De organisatie van deize uitzonderlijke de monstratie is opgedragen aan de moeders en weduwen van in den wereldoorlog ge vallen soldaten. Alles wordt in het werk gesteld om Jiet geheele vraagstuk van den Volken bond en Abessinië als een gevoelskwes tie te behandelen, waarbij de werkelijke verhoudingen meestal haff of verkeerd worden belicht. Het vraagstuk is terug gebracht tot een acte van beschuldiging tegen Italië's vroegere bondgenooten. Niets wordt nagelaten om het drama tisch karakter van manifestaties als hierboven genoemd te versterken. Het overhandigen der trouwringen zal geschieden in den vorm van parades rond om oorlogsmonumenten of langs de graven op de oorlogskerkhoven. Alles wordt gedaan om Italië voor te stalen als een volk in de greep van hebzuchtige en jaloersche bondgenooten, die vastbesloten zijn, den Ita lianen niet alleen het land, dat zij tioodig hebben, doch ook alle middelen van bestaan te onthouden. De propaganda, bestemd om de hierdoor gewekte hartstochten aan te wakkeren, richt zich thans tot de Italiaansche arbei dersklasse. Men vertelt iederen arbeider dat de sancties tegen hem zyn genent en bedoe.'d zijn om hem te treffen. Niets wordt gedaan om den Italianen eenig inzicht te geven in de werkelijke oorzaken van Italië'3 huidige moeilijkheden. De Italiaansche regeering volgt metadem- looze spanning alle internationale gebeur tenissen, die met de mogelijkheid van een petroleumboycot in verband staan Men grijpt zich aan elke stroohai'm vast. In otfi cieele kringen wordt zelfs de gedachte ge opperd, dat het mogelijk is dat de' Com. missie van Achttien van den Volkenbond niet meer bijeen zal komen. Deze bewering berust op het bericht, d%t Mackenzie King, de Canadeesche minister president, gezegd zou hebben, dat de door den Canadeeschen Volkenbondsgedclegeerde voorgestelde boycot een persoonlijk voorstel zou zijn geweest en geen voorstel namens de huidige Canadeesche regeering. In leidende Ita'iaansche kringen leidt men hieruit af, dat het Canadeesche voorstel daarom voor den Volkenbond als zoodanig niet bestaat. Men voegt hieraan toe, dat En geland reeds zijn bedoeling te kennen zou hebben gegeven, niet zelf het initiatief tot een boycotvoorstel te willen nemen. Door het vervaVen van,het Canadeesche voorstel en het achterwege blijven van een Engelsch voorstel zou het werk van de Commissie van Achttien als beëindigd moé ten worden beschouwd vooi zoover het de olieboycot betreft en daarom is elke reden voor een bijeenroeping van de Commissie vervallen. Dit is een korte samenvatting van de uit eenzetting, die een Italiaansch rpgeerings- vertegenwoordiger hedenavond aan de ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers heeft gegeven, (Auteursrecht MorntnppostA.N.P.) Ras Kassa dreigt over te Ioopen Volgens eon Reuterbericht uit Dzji boeti zijn hardnekkige geruchten in omloop volgens welke Ras Kassa een neef van den Negus in zijn trouw aan de regeering te Addis Abeba wankelt Handelaren en stamhoofden die naar Fransch Somaliland zijn gekomen vertellen allen hetzelfde. Zij beweren dat Ras Kassa als achterneef van Negus Menelik even veel recht heeft op den troon als Hailé Selassie. De verhouding tusschen beiden is den laatsten tijd slecht geweest Ras Kassa zou eraan denken zich bij de Italianen aan te sluiten. Het schijnt dat te Amba Aladaji reeds boodschappers zijn aan gekomen om daar te informeeren op welke voorwaarden zijn onderwerping aan die in zijn provincie in Midden Amhara zou kun nen worden geaccepteerd. De Negus heeft van deze geruchten ken nis gekregen en Ras Seyoem, die sinds 50 jaar vijandig tegenover Italië staat opdracht gegeven zijn troepen zoo spoedig mogelijk uit de provincie Tembien over te brengen en zich zelf te begeven naar Ras Kassa Minister Hoare moet rust nemen Sir Samuel Hoare, die den laatsten tijd bijna onafgebroken in touw is geweest in verband met den internationalen toestand, zal op medisch advies tot na Kerstmis moe ten rust houden. De minister hoopt te Parijs een bespreking te hebben met Laval, en dan naar Zwitserland te vertrekken voor een rustkuur. Gedurende de afwezigheid van den minis ter, zal minister Eden belast worden met het waarnemen van het ministerie van buitenlandsche zaken. Op de vlootconfenentie zal hij vervangen worden door den parlementairen onder staatssecretaris van buitenlundsche zaken, lord Stanhope. Men veronderstelt, dat Eden deel zal nemen aan de bijeenkomst van de commissie van 18 op 12 December a.s. Kort Nieuws Koning Leopold vain België, die een particulier bezoek aan Londen brengt, heeft gisteren als gast van den Engelsch en Koning het noenmaal in het Buckingham- paleis gebruikt. De bemanning van een visschersvaar- tuig uit Gdynia heeft een merkwaardige ervaring gehad. In volle zee bemerkte eij dat zich in haar netten een.... auto hé- vond! Het gelukte haar. het chassis op te halen, doch de carosseri» gleed bij dezen moeilijken arbeid in de golven terug. DE VLAAMSCHE KWESTIE Achteruitzetting van Vlamingen in commissies Men wendt zich tot den Koning Nu de nieuwe wet °P het gebruik van bei de landstalen in rechtszaken van kracht is geworden in België, is het noodzakelijk ge worden het aantal advocaten bij het Verbro kingshol met twee uit te breiden. Voor doze nieuwe vacatures heeft het Hof drietallen gesteld, waarbij het opmerkelijk is, dat Prof. Mr. J. van Overbekc, hoogleeraar van Gent, en een van de werkzaamste leden van de officieele commissie voor vertaling van •le wetteksten van voor 1898, is gepasseerd. Prof. Van Overbeke heeft daarop aan den minister van Rechtswezen zijn ontslag gevraagd uit genoemde commissie. Ook het Verbond van Vlaamsche rechtsge leerden heeft zich met deze zaak bezig ge houden, en in een motie erop gewezen, dat de voordracht in kwestie geen rekening houdt met het doel van de wet, daar volsla gen Nederlandsch-onkundigen zioh onder de candidaten bevinden. Een brief aan den Koning Naar „Het Laatste Nieuws" bericht Is door het Vlaamsch-Ekonomisch verbond gesteund door het Landelijk Algemeen Kristelijk Ver bond van Werkgevers, hot Algemeen Kriste lijk Werkersverbond en do Vlaamsche afdee ling van het Kristen Middenstandsverbond een open brief aan den Belgischen Koning gestuurd, waarin deze vereenigingen „eerbie dig de vrijheid nemen de hooge aandacht van Zijne Majesteit te vestigen op de vele en ergerlijke tekortkomingen, welke tegenover dè Vlaamsche volksgemeenschap gepleegd werden bij de samenstelling der kommissies en nationale instellingen". In dezen brief worden de volgend© wen- schen kenbaar gemaakt: le. evenredige vertegenwoordiging in alle corporaties op sociaal-economisch en finan cieel gebied; 2e. de eisch dat voorzitters of secretarissen van, deze lichamen het Neder- landsch machtig moeten zijn; 3e. Vlaarasch als voértaal voor Vlaamsch-economische be langen; ie. splitsing van corporaties, die zich daartoe leenen in een Vlaamsche en een Fransche afdeeling. Uit alles blijkt, dat Vlaanderen er steeds meer op uit is, met vrijmoedigheid op te ko men voor wat zoowel een eisch van zijn goed recht als van zijn zelf-respect isl DE KINDERROOF TE MARSEILLE De daders zijn gevonden In Beaumont, een voorstad van Mar seille, viel het oog der politie als bij toeval op een oude vrouw, die bezig was een kind te verzorgen, terwijl In de ka mer zich eveneens een man bevond. Het kind bleek bij onderzoek de ont voerde Claude Malméjac te wezen; de 6S-jarige vrouw en een 26-jarige man, die haar zoon bleek, werden onmiddel lijk gearresteerd. Uit een haastig Ingesteld onderzoek bleek, dat het knaapje niets mankeer de; het is aan zijn ouders teruggegeven. Moeder en zoon hebben hun misdaad bekend; zij zouden uit armoede tot den kinderroof zijn overgegaan, Na den Braziliaanschen opstand I-Iet officieoio onderzoek in verbaud met de opstandige beweging, die de vorige wee>k in Brazilië is opgelaaid, is therns begonnen. Tot dusverre zijn 600 arrestaties verricht. Verwacht wordt, dat dc schuldigen door verbanning of gevangenis zullen worden ge straft, daar in Brazilië de doodstraf nilet bestaat. Waarschijnlijk zullen de officieren, die aan de revolte hebben deelgenomen, voor het krfjgsgerecht komen, terwij] de soldaten eenvoudig zullen worden ontslagen. De openbare gebouwen en de gróópe ban ken worden nog steeds streng bewaakt. PRINSES VICTORIA VAN ENGELAND f In den afgeloopen nacht is op 67-jarigen leeftijd overleden Prinses Victoria, een zus ter van Koning George van Engeland. De Koning heeft thans nog één zuster in het leven, n.l. Koningin Mand van Noorwegen, die momenteel in England vertoeft. GEMENGD NIEUWS Het auto-ongeluk onder Weert Inzake het ernstig auto-ongeluk te Doro- plein onder Weert, vernemen wij nader, dat de auto werd bestuurd door d«-n 23-jari. gen H. L Gieler, fouragehandclaar te Nederweert, Achter in de auto waren gezeten de'23-ja rige slagersknecht T. Peaters, uit Neder weert, cn zijn broer de 30-jarige F. Peelers, chauffeur van beroep, en dc 18-jarige G, Hölskens, uit Weert, van beroep slagers knecht T. Peeters en G. Hölsken waren beider in betrekking bij den slager L. Nouen te Weert. Zij kenden e'-kaar derhalve zeer goed, Toen het gezelschap dan ook Hölsken, die per fiets reed, onderweg opmerkte, werd hij uitgencHxbgd ©veneens in do auto «tappen, terwijl zijn fiets voorop de wagen werd gebonden. De fiets is bij het botsen van de auto tegen een brugleuning totaal vernield. Ook dc. auto is zwaar gehavend. De lijk'iu der ongelukkigen zijn per ayto naar Weert overgebracht. Een proces tegen Dr. Polak Naar aanleiding van een kroniek in „Hd Volk" van Dr. Henri Polak, diende Mr. van Wessem bij de politie te Amsterdam een klacht in wegens „aanzetten tot moord". De officier dagvaarddo Dr. Polak wegens op. ruling tot geweld met vereende krachten. De heer Polak kwam tegen deze dagvaar- ding binnen den hiertoe gestel den termijn in verzet en in raadkamer bepleitte Mr. M. Mendels deze zaak. De rechtbank echtej verwees de behandeling naar de openbart zitting en verwierp dus het verzet tegen d dagvaarding, doch wijzigde deze in diet zin, dat zij opzet van den heer Polak njet aanneemt, echter wel voorwaardelijk opzet De Officier appelleerde tegen deze beslis sing en ook het Gerechtshof behandeld het verzet In raadskamer. Het gerechtshof gaf hierop thans een be slissing en stelde den heer Polak buiten vervolging, daar naar het oordeel van di college geen strafbare handeling plaats had daar zij ook voorwaardelijke opzet tot op ruiing niet kan aannemen, Doodelijk auto-ongeluk Gisteravond heeft op den Rijksstraafww tusschen Halfweg en II a a r 1 e m ter hoogte van de Vinkenburg een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een in de richting Haarlem lijdende bak fiets werd van achteren aangereden dood01 een personenauto, bestuurd door den heed D. uit Leiden. Tengevolge van déze aanrij' ding werd de bakfiets op de trambaan ge slingerd, terwijl de bestuurder van dit voer tuig op den weg terecht kwam. Achter laatstgenoemde auto reed een tweede personenauto, welke bestuurd word door den heer D. uit Haarlem, welke met gedimde lichten reed en den op den Weg liggenden man niet zag, waardoor deze in door den slinger van de auto werd gegrepen en ongeveer 15 M. meegesleurd werd. Dr Kuipers uit Halfweg werd onmiddellijk ge waarschuwd, doch toon deze ter plaatst arriveerde, bleek de man redes te zijn over leden. De identiteit Van den ongelukkige kon nog niet worden vastgesteld, doch vermoe delljk is het een zekere Gorter, afkomstig uit Rotterdam en thans verblijvende te Haariem. De gemeen te-poli tie uit Halfweg stelde een uitgebreid onderzoék naar dè oorzaak van het ongeluk in. De beide wa gens, die licht beschadigd waren en de bak fiets werden in beslag genomen. Het lijk 'u naar de Maria Stichting te Haarlem over gebracht. -«fltJS Twee huizen geramd door auto's fop Een tieller in de kamer; hoe er huls 0*' houden werd. Men meldt ons uit Bodegraven: Maandagmiddag ca. 1 uur had bij ét Gasfabriek alhier een auto-botsing plaats waardoor wel geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, maar de matericele schadi zeer groot is. Een treiler met Qpligger, geladen me(kl 10.000 KG. kalk, afkomstig uit de provin cie Groningen, kwam uit de richting Zwam merdam en passeerde de brug bij de Gas fabriek. Uit de richting Bodegraven kwam een vrachtauto van den heer van Aalst welke deze treiler passeerde. Achter dez< vrachtauto kwam nog een vrachtauto uil Culemborg. Deze auto wilde eveneens di treiler passeeren, maar dit mislukte. Hoe wel beide auto's een matige snelheid redei kwam de vrachtauto uit Culemborg in bot sing met den treiler. De chauffeur van dez treiler verloor de macht over het stuur ei reed het huis van den heer Jac. de Brult S in. De treiler kwam midden in de voorka mor van het huis te staan. Hot behoeft nie te worden gezej-d, dat in de woonkamer al les kort en klein ging. Alleen het orgel nog enkele andere kleine meubelen zijn on beschadigd. Verder is van de meubelen K< niets overgebleven. De bewoners van di perceel schrokken natuurlijk geweldig. Nlê alleen dit huis werd beschadigd, maar ooi een klein huisje, bewoond door den hefl B Terlouw, werd geraakt. Een zijmuur kwan te vallen. De treiler kwam dwars over denjj weg te staan en het verkeer was gestremd van 1 tot 6 uur. De auto'9 van beide rich1 tingen moesten nu over de hooge brug na bij Zwammerdam lijden. De politie ui Zwammerdam, Bodegraven en Alphen a.dtn Rijn (laatstgenoemde waren in de buurt) P verleende al spoedig assistentie om het ver-* keer in goede banen te leiden, terwijl vaiy een en andet proc.-verbaal werd opgemaaktf Van politie zijde werd ons medegedeeld, dat t een auto-ongeluk met dergelijke gevolgen zelden is voorgekomen. DRIE WOONHUIZEN IN VLAMMEN Een bewoonster uit het raam gesprongen. EEN SMOKKEL8CHIP Aan boord van liet motorschip „In Deo confido" (Op God stel ik mijn vertrouwen), zijn door de douane te Hans weert 1000 boekjes sigarettenpapier in beslag genomen, welke -frauduleus van België waren inge voerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2