ALS DE OLIE GAAT ONTBREKEN... Aiyn acfdoudikyksfiieget ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland NAAR EEN OLIE-CONFLICT? Het Uitstel, dat de sancliébesprekingen op verzoek van den Franschen minister-presi dent Laval hebben ondergaan, aangezien deze in Parijs voor het lot van zijn kabinet in de bres moest treden, zal geen afistel wor den. Reeds thans is afgekondigd, dat de be sprekingen op 12 December a.s. zullen her vat worden. Zoo Laval met het verschuiven van deze datum mede het verkrijgen van eenig respijt ten behoeve van zijn Italiaan- sr.he vrienden op het oog mag hebben gehad, dan is hun, dit blijkt thans achteraf, daar mede geen dienst bewezen. Mussolini's drei ging, dat het aanvaarden door de conferen- tie;tnogend>heden van een petroleum-embargo onvermijdelijk oorlog zou beteekenen, liep eenige dagen geleden mee-r kans dan op dit oogenblik, den gewenschten indruk te ma ken. Do Vereen ierde Staten hebben er sinds dien vrij duidelijk blijk van gegeven, dat zij voor wat hun olie-export aanbelangt er sterk over denken, de actie der Volkenbondsstaten 1e steunen, omdat het ook hun van zeer groote beteekenis voorkomt, zoo snel moge lijk een einde te maken aan een conflict, dat Europa in een voortdurenden toestand van preoccupatie houdt, en zoo de aandacht afleidt van wat in het Verre Oosten bezig is ie geschieden. Amerika, nimmer dik bevriend met Japan, is het thans minder dan ooit, ook al laat bet: dit, door bet toonen van een impassief gelaat, -- denk bijvoorbeeld aan de Pbilip- pijnen, aan welke het ondanks de Japansche bedreiging de vrijheid hergaf, niet zoo licht bevroeden. Maar de zich in Noord- China uitbreidende olievlek, welke Japan sche penetratie heet, nadert meer en meer de Amerikaansche belangensfeer in die stre ken, en Uncle Sam is niet voornemens zich zonder meer uit zijn posities te laten ver dringen. Terwijl de Vereenigde Staten derhalve lij ken aan te sturen op een versnelde likwi- datie van de Italiaansch-Abessijnsche affaire, in welk opzicht zij met Engeland in één be- langenlijo komen, ligt het in de rede dat ook Groot-Brittannië waar het de belangen van bet Verre Oosten aangaat met het groote Angelsaksische broedervolk vervolgens één koers zal gaan varen. Vermoedelijk zal dit voor Japan een matiging van zijn tempo in de Chineesche gebieden gaan beteekenen, een voorloopig finis dus. In overeenstem- min.? met deze vooruitzichten is de meer actieve houding, welke Tsijang Kai Tsjek thans aan den dag legt Hij concentreert troepen in het noorden, en lijkt op afweer van de Japansche agressie voorbereid, iets waaraan hij zich, zonder den moreelen rug gesteun der westerscbe mogendheden, wel licht anders niet zou wagen. Intusschen staat Europa voor de netelige vraag, in welke positie het door deze com binatie van politieke belangen zal komen te verkeeren. Dat het olie-embargo onder deze omstandigheden omstreeks half December een feit zal worden, lijkt thans wel vast staande, evenzeer als het vooruitzicht, dat het nieuwe Italiaansche opperbevel in Oost- Afrifca alsdan nog geen definitieven keer in den kolonialen oorlog kan hebben ge bracht. Mussolini komt dus als tegen een muur te staan, tenzij hij nog tijdig aan het onderbandelen gaat, waaromtrent niemand meer veel hoop zal koesteren. Snijdt men hem den petroleum- en benzinetoevoer af, dan is daarmede het lot der Oost-Afrikaan- sche expeditielegers bezegeld, doch tevens naar het zich laat aanzien de positie van het fascistische regiem. Het is te vreezen, dat 't dan nog tot desperate dingen kan ver vallen; de zin voor het heroïsche, hetwelk met theater-effect soms nauw verwant lijkt, is aan het nieuwe Italië niet vreemd. Een kwasi oud-Romeinsch gebaar, in den trant van overwinnen of sterven, zou Europa nog wel eens voor een onaangenaam avontuur kunnen stellen, dat militair gesproken niet van al te geduchten aard zou wezen, immers zoowel do Italiaansche vloot als het luchtwapen zouden door brandstof gebrek reeds meer dan half verlamd zijn, doch dat in het bart van Europa een etaat zou scheppen, overeenkomstig aan het Duitscn- land van na den wereldoorlog, een land, uit gemergeld tot op het been, vol van decepties, met neigingen tot anarchie, een economisch rotte plek, die de wereldhuishouding op nieuw voor tientallen van jaren in het on- gereede zou brengen. Italië heeft momenteel meer dan een mil- ïioen maD onder de wapenen. Het gerucht gaat, dat thans ook de uitgediende onderoffi cieren en manschappen van de lichtingen 191(4—1912 opgecommandeerd zijn, hetgeen een toevoeging van omstreeks 50.000 man ca valerie en infanterie zou beteekenen. Mus solini blijft derhalve op den ingeslagen weg voortgaan. Het gaat er meer en meer op gelijken, dat deze op een algemeene debècle moet uit- loöpen NIEUWE SANCTIE-BESPREKINGEN ZIJN IN'ZICHT LAVAL OPNIEUW JN DE MEERDERHEID Fransche Kamer keurt financieel beleid goed Wat zal Dinsdag a.s. brengen? Na de debatten over de financieele poli tiek der Fransche regeering heeft tenslotte de Kamer haar vertrouwen in het kablnet- Laval uitgesproken met 324 tegen 2-47 stem men. De debatten vertoonden weinig relief; de Regeering was reeds bij voorbaat van haar succes verzekerd, immers zij wist, dat de oppositie geenszins een gesloten eenheid .vormde. Dinsdag a.s. echter kan de Regeering nog Voor heete vuren komen te staan. De kwes tie der strijdhonden immers komt dan aan de orde, wier ontbinding men gaarne een feit zag worden. Zoovter zal Laval echter niet gaan; vermoedelijk zal hij de linksche organisaties tegen de rechtsche uitspelen eu door een politiek van compromissen zich Svetén te bandhaven* FRANKRIJK EN ENGELAND THANS EENDRACHTIG? Addis Abeba ontkent herovering van Gorahai en Gerlogoebi Fransche en Brltscbe journalisten aan het SomnlLfront hebben den secre taris-generaal van den Volkenbond het volgende telegram gezonden: Alle journalisten, geaccrediteerd in Somaliland deelen den Volkenbond collectief mede, dat de Ethiopiörs voor geweren en mitrailleurs gebruik ma- k«r.i van dum-dum-kogels De overtuigingsstukken zijn ter be schikking van den Bond. Seyoem en Kassa zoeken contact De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt, dat volgens mededeelingen uit be trouwbare bron Ras Seyoem thans tracht contact met de troepen van Ras Kassa le verkrijgen om op deze wijze een sterke ver dedigingslinie tot stand te brengen. De hoogvlakte van Tembien zou door de Abessijnen reeds zoo goed als ontruimc zijn Slechts een onderaanvoerder zou met zijn afdee-lipgen zijn achtergebleven en thans probeeren., op een strategisch punt stellin gen te betrekken. Van het front ten Zuid-Westen van Adoea worden gevechten tusschan patrouilles ge meld, waarbij de Italianen eenige gevange nen hebben gemaakt. Lidzj Jassoe's dood De plotselinge dood van den vroegeren keizer Lidzj Jassoe, zoo meldt men uit Ad dis Abeba, heeft hier in het eerste oogenblik groot opzien gebaard. In kwaaddenkende kringen werd het vermoeden uitgesproken, dat Lidzj Jassoe zou zijn vermoord Men zou den vroegeren keizer uit den weg hebben geruimd om voor het geval de tegenwoor dige keizer na een eventueel verloren oorlog zijn troon zou verliezen, geen troonpreten dent te hebben. Van verscheiden zijden wordt evenwel bevestigd, dat keizer Hailé Selassié nimmer de liana heeft gereikt voor een moord, omdat hij alle ongeoorloofde middelen voor de con solidatie van zijn heerschappij verafschuwt, hetgeen ook in overeenstemming is met zijn karakter. De keizer heeft integendeel on langs iemand, die Lidzj Jassoe naar het le ven stond, levenslang in ketenen laten slaan. Abessiniërs rukken op! Naar te Addis Abeba verluidt, rukken de Abessiniërs zoowel in het noorden als in het zuiden langzaam op. Men verklaart hier, dat GheraJta en Tem bien bijna geheel van Italiaansche troepen zijn bevrijd. De berichten, dat Gorahai en Gerlogoebi door Abessijnsche troepen zijn bezet, zijn evenwel niet overeenkomstig de feiten. In militaire kringen rekent men er wel op, dat deze plaatsen weer spoedig door de troepen van den negus bezet zullen worden. Verder wordt bericht, dat de Abessijnsche troepen oprukken uit Ado in de riediting van Oeal Oeal. De berichten in het buitenland, cat een groote Abessijnsche legermacht is doorge drongen- op Italiaansch gebied zijn niet juist De marschbeweging van de Abessijnsche troe pen is nu vrijwel beëindigd. De uitrusting van het Abessijnsche leger is thans aangevuld met eenige duizenden mitrailleurs. Benzine voor Oost-Afrika Het Noorsche ss. „Bonneville" heeft te New-Orleans meer dan een ruillioen gal lons vliegtuigbgnzine ingeladen, bestemd voor Italiaansch Oost-Afrika. De bijdragen der Mussolini's Meevrouw Mussolini en gravin Ciano heb ben hun bijdragen geleverd aan den staat en 1 kilogram pöud en 50' kilogram zilver ter beschikking van de autoriteiten gésteld Men zegt, dat de dames al hun pers >onlftke sieraden, zilverwerk, de medailles van hun echtgenooten en verschillende hcrinnerin gen in edele metalen hebben afgestaan. Nieuwe sanctiebesprekingen De zitting der werkcommissie van da sanctieconferentie, waarop een besluit zal wórden genomen inzake uitbreiding van het verbod van uitvoer van grondstoffen naar Italië is tegen 12 Decembe» te Genèvo bijeengeroepen. Naar verluidt, heeft Laval zich bij de be sprekingen, die tot de vaststelling van de- zon datum hebben geleid, op het standpunt gesteld, dat hij persoonlijk aanwezig wil zijn hij de beraadslagingen betreffende <»en eventueel embargo op petroleum en dut de zitting dus niet kan plaats vinden, v^ór de politieke situatie in Frankrijk is opge helderd. Tg Genève is men van meening, dat dit uitstel van veertien dagen dc uiterste concessie is, die de Fransche premier heeft, kunnen verkrijgen. Aan Engelsche zijde zou men vastbesloten zijn, op de zitting te verlangen, dat het embargo reeds enkele dagen later van kracht zal worden. Bemiddelingsvoorstellen gereed? De „Excelsior" meent te weten, dat de be sprekingen, welke de Britscbe deskundige Peterson in afgeloopen dagen aan de Quai d'Oreay heeft gevoerd, reeds geëindigd zou den zijn. De voorstellen, welke uitgewerkt zijn voor de vreedzame bijlegging van het Italiaansch-Abessijcsch conflict en welke in tusschen aan de Britsche regeering zijn voorgelegd ,zijn evenwel tamelijk ingewik keld. zoodat de Britsche regeering zich ge noopt heeft gezien juristen te belasten met de nauwkeurige bestudeering. Het blad gelooft overigens niet, dat het Engelsch-Itaiiaansche contact zich in gun- stigen zin zal ontwikkelen. Met de verdere ontwikkeling der Italiaan sche militaire maatregelen ln Abessinië neemt ook de spanning in de Middellandsche Zee toe. De „Journal" is het er met dè andere Pa- rij sche ochtendbladen over eens, dat de Fransdie minister-president den Italiaan- ITALIË NEEMT DREIGENDE HOUDING AAN Engelsch opperbevel in Abessinië? (Van een special en correspondent). Rome, Vrijdagavond 29 November Italië verkeert nog steeds in opwinding over de dreigende petroleumboycoL De ge mechaniseerde oorlog eischt geweldige hoe veelheden olie en de regeering vraagt zich nu af, waar die te vinden. Men kan zich een indruk van den omvang van dit vraag stuk vormen, wanneer men weet, dat meer daD 20.000 motorvoertuigen dag en nacht tusschen Massaoea en Makallé en in Soma liland rijden. Bovendien is er het tankcorps, dat voortdurend benzine noodig heeft en een driehonderd vliegtuigen, die alleen reeds 80.000 L. benzine per uur gebruiken. De Italiaansche regeering beraamt alge meene maatregelen tegen een eventueele poging om den invoer van een der meest vitale producten te boycotten. De-ze bestaan uit: 1. het tot een minimum terugbrengen van het benzineverbruik: 2. propaganda tegen sancties en landen die olie voortbren gen; 3. organisatie van verbindingen voor een eventueelen smokkelhandel in geval van een olieboycot. Het spreekt van zelf, dat een regeerings- vorbod in de landen, die sancties steunen zooals in de Vereenigde Staten de leveran ties van particuliere ondernemingen, die niet voor speculatie en avontuur terugdein zen, niet kan verhinderen. Het fiasco van het Amerikaansche drankverbod heeft dat voldoende bewezen. De eenige belemmering voor Italië is in dit geval, dat men gewel dige prijzen en contante betaling zal ei sche n. Een vierde maatregel der Italiaan- sche overheid bestaat in de directe voorbereiding van eventueele vijande lijkheden, die, naar men hier aan neemt, hij een petroleumblokkade niet kunnen uitblijven. De regeeringsver- tegenwoordiger^deelde vandaag aan de buitenlandsche pers mede, dat de Ita liaansche regeering en het Italiaan sche volk het inwerking treden van een olieboycot als een daad van ern stige en opzettelijke vijandigheid zul len beschouwen. Vanavond meldt de „Giornale militaire" dat de afdeeling artillerie der carabinieri en diverse militaire deskundigen uit de lichtingen 1904 tot en met 1912 thans weer onder de wapenen zijn geroepen. Het ko ninklijk regiment der carabinieri is een vrijwilligerscorps. Het is Italië's uitgelezen gevecht schare, dat vrijwel onder dezelfd9 regelen valt als het geregelde leger, maar die speciaal gebruikt wordt als een soort staatspolitie om de orde te bewaren en in tijden van oorlog eveneens als militaire politie optreedt. Men kan slechts gissingen maken over de beteekenis van deze nieuwe oproep tot mobilisatie. In ieder geval wijst alles er op. dat het dreigement van oorlog 6jnds de besprekingen over het embargo op petroleum nader komt. Het Italiaansche oorlogsnieuws beperkt zich tot een ontkenning van de berichten over het omslaan van de oorlogsbalans in Ogaden, en spreekt over het bombardee ren van Abessijnsche bolwerken in dit district. Het behelst verder de verklaring, dat kolonel Clifford (de Engelsche getuige van het Oeal-Oeal-incident), de militaire or ganisatie van het leger van den Zweed- sclien generaal Virgin neeft overgenomen. In een bericht, dat uit Djibocti heet te komen, schrijft de „Tevere" de volgende woorden in een onderkop: „Abessjjnsch be vel in handen der Engelschen", Het bericht luidt: „Buitenlandsche correspondenten in Addis Abeba spreken hun afkeuring uit over den toenemenden invloed van Sir Sidney Barton, den Engelschen vertegenwoordiger. Door zijn toedoen zijn agenten van de Engelsche regee ring langzaam in posten geschoven, die tot nu toe door do Europeanen werden bezet, die uit angst voor inci denten de stad hebben verlaten. De posten der Belgische en Zweedsche militaire instructeurs, die naar hun land zijn teruggeroepen, worden thans bekleed door Engelsche officieren en generaal Virgin zal worden vervangen door kolonel Clifford, den organisator en provocateur van Oeal Ooel. Op de ze wijze heeft Engeland zich kalmweg van de leidende positie verzekerd". Nieuwsberichten van buitenlandsche pers- bureaux, die Abessijnsche overwinningen bij Makallé en Gorrahei melden, worden hier als „even fantastisch als baron von Münchhausen" verworpen. Radiografische be richten uit Mogadiscio melden, dat de op- marscb der Italianen in Ogaden de Abes sijnen heeft gedwongen Daggabhoer voor verdediging in gereedheid te brengen Een officieel bulletin bericht, dat Italiaansche aviateurs Daggahboer hebben gebombar deerd en verscheidene ammunitievoórraden hebben vernietigd. Hetzelfde bulletin ver klaart, dat de inheemsche troepen in Ery- threa de Abessijnen hebben teruggedrongen in de buurt van den pas Abaro en dat ver der troepen op de vlucht zijn gejaagd door het tweede legercorps in de Maicannetta- zone. Gevangenen werden door de Italianen buitgemaakt. Luchtverkenningen werden voortgezet rondom het Asjangi-meer. Italiaansche publicaties vermelden thans Tigre als een Italiaansche provincie, blijk baar volgens de oude opvaiting, dat bezit alle verdere wetten breekt. Een der publi caties der regeering, getiteld „De nieuwe overzeesche provincies" geeft een kaart van een gebied, dat zich uitstrekt Zuidwaarts tot aan het meer Asjangi, Oosl waartsch tot aan de grens van de Danaki - woestijn en Westwaarts tot de Oeoghera zone. Het boek geeft een buitengewoon in teressante opsomming van het menschlie- vende werk, dat de Italiaansche overheid daar sinds de bezetting van dat gebied heeft uitgevoerd. Het pamflet is uitgegeven ou der de auspiciën vag het fascistisch kolo niaal instituut.. (Auteursrecht MornlnKpost—A.N.P.) i j AtióvtaaS gjz+T, schen ambassadeur er niet over in twijfel heeft gelaten, dat Italië zich in geval van een gewelddadigen tegenstand tegen de sanc tiemaatregelen geplaatst zal zien tegen over een gemeenschappelijk front van alle staten-leden van den Vclkenbond. Engeland geeft een waarschuwing De Parijsche vertegenwoordiger van de „Daily Telegraph" meldt, dat het doel van het bezoek, dat de Britsche ambassadeur Woensdag Laval heeft gebracht, thans be kend is geworden. Sir George Clerk heeft instructie gehad Laval te verzoeken Rome er van op de hoogte te stellen, dat Italië in geval van een aanval van zijn vloot of lucht macht op Britsche strijdkrachten een volledig eensgezind Engeland en Frankrijk tegenover zich zou hebben. In Engeland gelooft men, dat Mussolini in dit opzicht een verkeerde voorstelling heeft en dat dit feit een gevaar voor den vrede zou kunnen beteekenen. De houding van Rome blijkt uit de aan de Italiaansche diplomatieke vertegenwoordi gers gegeven instructie, dat Italië een em bargo op petroleum als een vijandige han deling zou beschouwen. Volgens den correspondent heeft Laval te genover den Britschen ambassadeur ver- 1 aard, dat hij de door Londen gesuggereerde stappen zal doen. Donderdagochtend heeft hij een langdurige bespreking gehad met den Italiaanschen ambassadeur. Des middags heeft Sir George Clerk *en bezoek gebracht aan den secretaris-generaal van bet Fransche ministerie van buitenland sche zaken, Léger, teneinde zich op de hoog te te stellen van den stand van zaken. Roosevelt verdedigt zijn economische politiek President Roosevelt heeft een rede gehou den in de stad Atlanta in den staat Georgia. Hij werd in de stad verwelkomd door een enorme menigte van 250.000 personen en voerde het woord voor 85,QPP toehoorders. Hoosevélf verdédigde zijn economische po litiek en zeide, dat het hoogtepunt van de uitgaven, die niet door Inkomsten worden gedekt, thans voorbij is. Hoewel geen nieu we belastingen zijn ingevoerd, stijgt do op brengst voortdurend, zoodat van nu af aan een vermindering van het tekort verwacht kan worden. Naar de meening van deskundigen, aldus vervolgde de president, is Amerika in staat een nationale schuld van 55 tot 70 milliard dollar te dragen. De schuldenlast bedraagt echter niet meer dan 29% milliard, waar van 1% milliard nog ter beschikking van het ministerie van financiën staat. Roosevelt bracht verder In herinnering, wat de regeering alzoo tot stand heeft ge bracht. Op elk gebied heeft zij verbetering bracht Het crediet van het land werd ge handhaafd, de prijzen der landbouwproduc ten zijn gestegen door de bestrijding van overproductie, tallooze boeren zijn voor ge rechtelijke annexatie behoed, er is een einde gemaakt aan den kinderarbeid, er is loonsverhooging gekomen en de regeer!ng heeft het systeem van collectieve arbeids overeenkomsten bevorderd. Het crediet van het land is op het oogen blik beter dan dat van eenige andere mo gendheid van den eersten rang, hoe fel ook de aanvallen op dat crediet zijn van hen. die de behoeftigen het liefst zouden laten sterven van honger. „Ik weet, aldus Roosevelt, dat som mige heeren in hun welverwarmde en goedvoorziene clubs spreken over de groote uitgaven der regeering, die zij verkwisting noemen, ook al -vordt het geld besteed aan de werkverschaf fing. Ik wilde, dat ik deze heeren er van kon overtuigen, hoezeer andere menschen gebrek lijden. Men heeft mij gezegd, dat werkloozensteun goedkoo per is dan werkverschaffing. Dat is waar, maar wij hebben toch te ^oen met Amerikaansche burgers, die zich zelf respecteeren en voor wie een lou tere werkloozensteun een bewijs van volkomen afhankelijkheid is". De rede van den president werd luide toe gejuicht. Een portret van den gouverneur Eugene Talmadgc, die een fel tegenstander van de New Deal is, werd door een zingpn- de stoet meegevoerd en aan een boom op gehangen. Toenemend oorlogsgevaar in China Het gevaar voor een oorlog tusschen de centrale Chineesche regeering en het Japan sche Kwantoeng-leger neemt toe. Eenige politieke persoonlijkheden van Zuïd-China zijn, naar verluidt, naar Nanking gereisd om besprekingen te voeren met Tsjang Kai Sjek, ten einde te komen tot een gemeen schappelijke gedragslijn tegenover (le auto nomistische beweging en aru'ere eventueele gehourteliikheden. T> lans .i .Siek h'opt tot overeenstemming te geraken mei do generaals Sjeng Sji Tang en Li Toeng Wen van de provincies Kwantoeng en Kwangsi. waardoor een krachtiger polit'ek tegenovei Japan mogelijk zou worden. In welingelichte kringen verwacht men. dat de Zuid-C.hineesrhe autoriteiten de een trale regeering te Nanking in haar moeilijk heden slechts zullen steunen onder beding van zekere tegemoetkomingen, welke Tsjang Kai Fiek tl -ns bereid zou zijn tc doen. Koning George zet zijn wil door! Het dreigend conflict tusschen den koning en de radicale monarchisten onder leiding van Kondylis, inzake de amnestie-kwestie, is momenteel tot oplossing gekomen ten na- deele van Kondylis. De door den koning geëisclite algemeene amnestie zal worden uitgevaardigd, doch de nationale vergadering zal niet worden ont bonden. Haar zittingsduur zal worden ver lengd. totdat de werkzaamheden in verband met de herziening van de grondwet van 1911 zullen zijn beëindigd. De gebeurtenissen doen duidelijk zien, dat Kondylis en diens aanhangers zeer aan in vloed hebben ingeboet. Van particuliere zijde wórdt vernomen, dat de leider van de nieuwe republikeinsohe partij, Papandrcoe, die als onverzoenlijk wordt beschouwd, door den Koning is uit- genoodigd tot een bespreking. Men weet nog niet of Papandreoe aan deze uitnoodlgine gehoor zal geven, dooh dc voortgezette pogingen van den koning, om met de republikeinen in contact te treden, niettegenstaande de mislukking van zijn eer ste pogen hij drie andere republikeinsche leiders, maken een diepen indruk. Kort Nieuws De opening van de Vlootconfe.rent.ie is thans vastgesteld op 9 December. Zij zaï geschieden in de Locarnozaa) van het Fo reign Office des morgens te half elf. Men is tot dit. uitstel overgegaan, omdat men vreesde, dat de Amerikaansche delega tie anders niet op tijd aanwezig zou kun nen zijn. De Zeppelinwcrf tc Friedrichshafen overweegt den bouw van een nieuw groot luchtschip, de LZ 130. Op het oogenblik wordt gewerkt aan de constructie van een luchtschip, waarvan binnenkort proefvluch ten zullen worden gehouden, liet aantal Zeppelins zal dus weder stijgen tot drie. Er is alweer een record, gemaakt. Of gebroken, hoc men het maar noemen wil Als men het tenminste records ïoil GEMENGD NIEUWS Vuurgevecht met stroopers Twee personen gearresteerd Tc S mi 1de waren 'snachts do wacht meester de Goede, th marechaussees Vogel en Kuiper en de jachtopziener Bruggerink op surveillance op een jachtterrein aam dc Beilervaart Plotseling zagea zij een licht bak op hun afkomen, terwijl een schijn werper op hen werd gericht. Even later werd op den marechaussee Vogel gevuurd. Deze trok onmiddellijk eveneens zijn vuur wapen en een vuurgevecht ontstond. Ten slotte kozen de stroopers, achtervolgd dooi de politie, het hazenpad. Aangezien men vermoedde hier te doen te hebben met de Gobrs. De B., die aan de BedJervaart wonen werd in deze richting een onderzoek inge steld. Het bleek, dat een van beiden een schot in het been had gekregen. Zij zijn gearresteerd. Een van beiden is voor dien Officier van Justitie te Assen geleid. Een geweer en een lichtbak werden in beslag genomen. Dc andere strooper zal na genees kundige behandeling eveneens voor de Jus^ titie worden geleicL Tragisch ongeval Jongetje dood aangetroffen Een tragisch ongeluk heeft te Hi Ivor sum in do Kastanjelaan plaats gevonden. De arbidora van een der aldaar in aanbouw zijnde huizen werden door een jongetje ge roepen om eens te komen kijken near wat er met zijn vriendje gebeurd was. Men zag toecn een knaapje bewusteloos op dien weg lggcn en waarschuwde onmiddellijk de po- ltie en den geneeskundigen dienst. Een dokter kon echter slechts den dood door inwendige verbloeding constateeren. Het slachtoffer bleek te zijn de 6-jarige H. Lo pes Dias, gewoond hebbende aan den Hil- vertsweg. Wat er precies gebeurd is, heeft men nog niet kunnen vaststellen dear het vriend je van het jeugdig slachtoffer niet in staat was inlichtingen aan de politie te verschaf fen. Vermoed wordt echter, dat de Jongen achter op een auto geklommen en daarvan afgevallen is en een der wielen over het lichaam gekregen heeft. ONDER EEN BALKONSTUK GEDOOD Een man, die in het Sarphatipark te Amsterdam een stuk van een balkon, dat afbrak, toen een piano, die opgene- schen werd, er tegen aan stootte, op hot hoofd kreeg, Is in het Binnengasthuis aan de gevolgen overlieden. Het slachtoffer was de 62-jarige S., gepensaonneerd spoorweg ambtenaar. Tegen de verhuizer is proces verbaal opgemaakt wegens het niet geno men hebben van de noodige maatregelen, waardoor ongelukken worden voorkomen. Hij zal zioh te verantwoorden hribbcn we gens het veroorzaken van dood door schuld LIJK DRIJVENDE GEVONDEN Men meldt ons uit De Cockdorp: Schipper Bakker, die met zijn schuit „TexeJ 13" is binnengekomen, rapporteerde dat er ten Zuiden van het eiland Texel een lijk drijvende was aangetroffen. Het is op- gevischt dooi' een visscher uit Harlingen, die het naar deze plaats zal medenemen. NOG MEER OP HUN GEWETEN De lijst van inbraken, die het tweetal te Maassluis gearresteerde inbrekers op hun geweten hebben, en waarmede zij zich ge leidelijk ont lesten, is sinds hun verblijf in het Huis va-u Bewaring te Rotterdam weer aangogi oc.:d. Reeds hadden zij een inbraak in een per ceel aan de Heinsiuslaan tc Hillegersberg bekend, doch thans hebben zij een tweede inbraak die op hun rekening werd gescho ven, toegegeven. Bij doze inbraak was een flinke buit, dn in hoofdzaak uit sieraden bestond, behaald. Een groot deel van deze sieraden is door de politie weer opgespoord. Ik spreek van een record als ilc per dag meer dan vijf kippen heb aan gereden, omdat mijn hoogste dag- hoeveeiheid er vier is geweest. Be spoorwegen spreken, kunnen al- thans spreken van records als ze meer dan zooveel ongelukken op onbe waakte overwegen hebben gemaakt En zoo heeft de Rus Towarltsch Lap kin ongetwijfeld een record gemaakt door cenhonderdachtcnzestig huwe lijken aan le gaan. Niet tegelijk, want dan is hij nog lang niet aan het recordcijfer toe. Er zijn er vóór hem. die het tol duizend brachten. Maar 'deze Rus met die onuitspreke lijke naam heeft het klaar gespeeld om achter elkaar 168 keer te trouwen en dus 167 lieer tc schelden of weduw naar te worden. Misschien is hel aan tal wel met enkele vermeerderd in deze twee weken dat het bericht oud Zoo iets kan alleen in Rusland sedert de laatste 17 jaren Maar begrijpt ge dc consequenties van dit allerellendigst record? In 17 jaar dat de Russische he(t)U staat bestaal 16S huwelijken te sluiten en even zoo vaak te schelden beleekent dat elk huwelijk gemiddeld 37 dagen heeft geduurd. Treurig recordJ Alle scheidingen zijn op verzoek van dezen Rus en dus niet van een zijner vrouwen uitgesproken. En alleen voor hem heeft men in Moskou een bepaling gemaakt, die het scheiden en trouwen nog gemakkelijker maakt dan het al is. Dat zijn de zegeningen van Rusland onder Sovjet-regime, zoo hoog gepre zen door enkelen Geef me dan maar Nederland, waar het wat minder gesmeerd gaat met zulke dingen. Waar wc wel eens mopperen, mopperen liefst op alles. Op de krantenschrijvers niet het minst, want die hebben het altijd ge daan en nooit schrijven die nu eens iets, dat alle lezers zint. Zoo zouden wij ook records kunnen maken en breken. Maar deze records halen niet bij die van Towarltsch Lapkin wat narigheid aangaat. Bat is het Rusland van de verlichte, moderne tijd. In de heidensclirRometnsche tijd was het nog beter. I BEGRAFEK'IS- ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDFRNEMTNO van W. J. INNEMEE ZONEN Telefoon 115940 (2 lijnen) b.g.g 111314 DENNEWEG 7J—73 DEN HAAG Baldadige alarmeeringen van de brandweer Kinderen van..., 5 cn 11 ja»r de sckulfigen Het ruitje van den brandmelder in de Fah- renheitBtraat 'te Amsterdam, werd inge slagen door een5-jarig jongetje, dat do beteekenis van wat h\j deed minder goed be greep dan een 11-jang vriendje, dat de knop van den melder indrukte en aldus do brand weer noodeloos alarmeerde. Een andere knaap, eveneens 11 jaar oud, die van deze kwajongensstreek getuige was, trad daarop onvervaard voor het apparaat en deel de de brandweer mede wat er gebeurd was. Voor de verdere afwikkeling van een en an der zullen de ouders van de kinderen, die door de poli'tie op de hoogte waren gebracht, onge twijfeld gezorgd hebben. INBREKERS-SMOKKELAARS GESNAPT. Ou langs werd te Tilburg uit een wo ning f2500 gestolen. Thans zijn te Alk maar twee personen gesignaleerd, die groote verteringen maakten. De Alk- maarsche politie besloot deze lieden eens aan den tand te voelen, doch inmiddels bleek, dat zij per taxi vertrokken waren" naar den Helder. De politie te Den Helder slaagde er even* wel in de hand op hen te loggen. Het ble ken de gezochte S. en G., verdachten van die inbraak, le zijn. Bij fouilleering werd op hen nog een bedrag van ongeveer f600 gevonden. Uit het voorloopig onderzoek kwam vast te staan, dat S. en G. vooral te Amsterdam groote verteringen hadden gemaakt. Zij. als mede een in hun gezelschap aangetroffen vrouw, werden op transport gesteld naar Tilburg. S. en G. zijn daar in arrest ge- steld, terwijl de Amsterdamsche vrouw is heengezonden. De aangehoudenen zijn geen Tilburgers. G. is afkomstig uit Limnïen (bij Alkmaar), S. uit Deijl (bij Geldermalsen) en alleen met het doel om te smokkelen "waren zij naar Tilburg gekomen. Beide mannen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. INBREKERS AANGEHOUDEN Zooals men zioh zal herinneren zijn de vorige week door de Alkmaarsche politie tvvoe personen gearresteerd, verdacht een aantal inbraken te hebben gepleegd. De po litie heeft na rïeze arrestaties haar ond) r- zoek nog vootgezet Thans is zij er in ge slaagd wederom drie personen aan te hou den, t.w. de 34 larice S., de 25-jarige K. en de 39-jnriere B. allen in Alkmaar woon echtig. die bij een verhoor bekend hebben in verschillende onrreelen te Alkmaar in braken te hebben gepleegd. Zij zijn naar het Huis van Bewaring over gebracht. Het onderzoek duurt nog voort

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2