LOONSVERLAGING AFGEWEZEN KERKELIJK LEVEN IN DE OEKRAÏNE Uw Zenuwen! ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 VIERDE BLAD PAG 13 komen tot rust, kal moeren en wordea daarbij tevens gesterkt door het gebruik xai Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogistej Gemeenteraad van A msterdam STEUN EN ZIEKENHUIZEN Wankele of sluitende begrooting Onze Amsterdamsche redacteur schrijft het volgende naar aanleiding van de gister gehouden zittingen van den Amsterdamschen Gemeenteraad: Bij de voortzetting van de behandeling der begrooting zijn weder eenige hoofdstukken tegelijk aan de orde gesteld: steun aan be- hoeftigen en werkloozen; landbouw; handel en nijverheid; belastingen. De discussies hebben alleen geloopen over het eerst- en laatstgenoemde hoofdstuk. Wat het laatste betreft, had de discussie weinig om het lijf. Het Tesselschade-ziekenhuis Bij het hoofdstuk Steun aan behoeftigen en werkloozen is gesproken over het zieken huiswezen en steun aan werkloozen. De vraag of het Tesselschade-ziekenhuis al of niet zou worden gesloten stond hierbij in het centrum. De heer Sajet (s.d.) heeft uiteengezet, dat van de gemeenteziekenhuizen al minder wordt gebruik gemaakt: 16 pet. van het aan tal bedden, voor rekening der gemeente, is •hier onbezet. Bij de particuliere ziekenhui zen komt dit nagenoeg niet voor. Ondanks deze vele ledige bedden in de drie gemeentelijke ziekenhuizen verklaarde dr. Sajet zich namens zijn fractie tegen de door B. en W. voorgestelde sluiting van het Tesselschade--iekenhuis. Naar zijn meening zouden dan te veel patiënten in de particu liere inrichtingen een plaats vinden. Ook vreesde spr. achteruitgang in de zorg voor de zieken. Het voorstel tot sluiting geeft z.i. te weinig besparing. Hij wil liever met slui ting wachten tot het Wilhelminagasthuis als Academisch Ziekenhuis geheel is voltooid. Dan is het Binnengasthuis nagenoeg overbo dig en kan er een ziekenhuis aan de over zijde van het IJ komen. Het waren in hoofdzaak deze foekomstbeschouwingen die wethouder Baas (a.r.) te beantwoorden kreeg. Van een ziekenhuis aan den overkant van het IJ kan voorloopig geen sprake zijn. De wethouder meende ook, dat dit voors hands overbodig is. Met de sluiting van het Tesselschade-ziekenhuis kan niet worden gewacht totdat het Wilhelminagasthuis ge heel gereed is. Dat duurt nog 7 a 8 jaren. Wel moet het W. G. meer bezet worden, van daar het sluitingsvoorstel van het Tessel schade-ziekenhuis, hetwelk uit geneeskundig en bezuinigingsoogpunt verantwoord is. Bo vendien is deze sluiting tijdelijk bedoeld en zal niemand in verpleging achteruit gaan. Het voorstel-Sajet om het Tessel schade-ziekenhuis niet te sluiten is met 27 tegen 16 stemmen aangenomen. Voorstellen omtrent het bouwen van een ziekenhuis over het IJ en het terugbrengen van den arbeidsduur in de ziekenhuizen van 56 op 48 uur per week, zijn in prae-advies genomen. De in de laatste jaren gebruikelijke klach ten over den werkloozensteim waren ditmaal opvallend gering, ongetwij feld een gevolg van de wisselingen in den Raad en in het college tengevolge van de verkiezingen! Beschuldigingen van roode zijde bleven nagenoeg achterwege. De klach ten kwamen ditmaal nog al van roomsche zijde. De heer Dingemans meende dat het steunapparaat te mechanisch werkte en de heer Steinmetz vond Maatsch. Steun te schriel. De heer de Groot sprak over het feit dat polisbezit boven f 200 in min dering wordt gebracht. De wethouder voor M. S., de heer van Meurs (sxl.) had het in deze omstandighe den veel gemakkelijker dan zijn voorganger, de heer Baas (ar.), die steeds tegen stel- BINNENLAND RAADSHEER Mr. Dr. M. POLAK GEHULDIGD Voltallige zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden t Ledige plaats blüft onbezet In een plechtige voltallige zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden heeft Mr. Dr. M. Polak afscheid ge nomen van dit college in verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Zeer vele autoriteiten op rechterlijk gebied en andere belangstellenden woonden deze zitting bij. Allereerst werd de scheidende raadsheer toegesproken door den President van den Hoogen Raad, J h r. mr. R. F e i t h, die er aan herinnerde dat Mr. Dr. Polak in 1891 zijn studie aan de Groningsche Universiteit beëindigde met een proefschrift over: „De verplichting van den verkooper tot eigen domverschaffing". Een jaar later werd hij benoemd als commissies-redacteur ter Ge meentesecretarie te Groningen, een betrek king, waarin hij zóó goed voldeed, dat hem in 1896 het ambt van rentmeester der stads- bezittingen van Groningen werd aangeboden. In 1904 werd hij benoemd tot het rechters ambt te Rotterdam, waarna in 1915 zijn benoeming volgde tot vice-president van de Rotterdamsche Rechtbank. Drie jaar later werd hij raadsheer in het Gerechtshof, eerst te Amsterdam, daarna te 's-Gravenhage. Sedert 1 October 1926 is Mr. dr. Polak werkzaam als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Spr. heeft Polak leeren kennen als een jurist van de echte soort, voor wien een te berechten zaak niet maar was een abstractie, maar een stuk van zijn leven zelf. Het was een voorrecht met hem samen te werken. De scheidende raadsheer zal een ledige plaats achterlaten. Zijn gemis zal te sterker worden gevoeld omdat de vacature uit be zuinigingsoverwegingen waarschijnlijk niet zal worden vervuld. Mr. Feith besloot zijn rede met den wensdh, dat den scheidenden raadsheer een schoone levensavond zou zijn beschoren. Hierna spraken nog mr. L. C. B e s 1 e r, procureur-generaal hij den Hoogen Raad, en selmatige roode oppositie had op te tornen. En toch kon wethouder van Meurs niet anders antwoorden dan zijn collega voor heen: De steursuitkeering loopt over te veel schijven, zij wordt niet schriel bedoeld. En met de Regeering is of zal over bepaalde za ken worden gesproken. Ook weer over een Kersttoeslag. Er was nl. het gebruikelijke communistisch voorstel hieromtrent. En ter wille van de groeiende vriendschap tusschen de roode heeren, stemden de sociaal-demo craten nu maar eens vóór dit overbodige voorstel. Het werd op het kantje af verwor pen, met 22 tegen 21 stemmen, dank zij het moedig optreden van de drie soc.-democrati sche wethouders, die het bestonden niet met hun fractie mee te gaan! De vier in den aanvang genoemde hoofd stukken zijn afgehandeld. Het einde komt in het zicht, want de Raad is aan de laatste vier hoofdstukken begonnen. Er moest evenwel een supplement-agenda worden afgehandeld, die gister den geheelen dag vroeg. Een suplletoire begrooting op den dienst 1985 om nog te voorzien in een bedrag van 5 ton bracht in zekeren zin een verrassing. Wankelende of sluitende begrooting De heer Matthijssen (s.d.) bracht B. en W. hulde voor het beV-id in deze. Er was n.l. door B. W. gerekend op een Rijksbijdrage van f 3}4 millioen. Aanvanke lijk was de regeering van oordeel, dat niet meer dan f 13/4 millioen beschikbaar kon worden gesteld. Er kwam evenwel toch nog f 1 millioen los, zoodat nu nog H millioen moest worden gevonden. Het complimentje van den heer Matthijs sen was evenwel de inleiding tot de opmer king, dat een sluitende begrooting toch niet te verkrijgen is en hij hoopte nu, dat het College zich wilde beraden op welke wijze dekking zou kunnen worden verkregen voor de financiering van de aangenomen onder- wijsvoorstellen der s.d. fractie. Hij zou willen vernemen of B. en W. in dit opzicht een andere houding zouden innemen dan het vorige College. Het was dus opnieuw de bekende soc.- democratische opvatting, van de wankele be grooting, maar de s.d.-fractie betoonde eenige toenadering, blijkbaar met het oog op de eigenaardige samenstelling van het College. Wethouder Rustige (ch.) vond in deze rede opnieuw aanleiding om te wijzen op de noodzaak eener sluitende begrooting. Hoe veel malen zou deze wethouder dit den sociaal-democraten nu al hebben voorge houden? Hij achtte het een eer er aan te hebben medegewerkt, dat Amsterdam nage noeg aan de spits staat. Men moet on derscheid maken tusschen de kapitaalspositie van Amsterdam, die iets achteruitgegaan is, èn de begrootingspositie, die samenhangt met den achteruitgang van de vermogens en de vele werkloozen. Op een begrooting van f 120 millioen be- teekent een ton niet zoo heel veel, maar men moet letten op de consequenties en op de vergroote mogelijkheid van het niet ontvan gen der subjectieve bijdrage. Zoolang spr. wethouder is, zal hij vasthouden aan de sluitende begrooting. Zal dat 4 jaar zijn? Ja. als het belang van de stad voorop staat. Is democratie ja zeggen als de massa ja zegt? Neen, besloot de wethouder, een goed de mocraat moet als het noodig is, neen durven zeggen. De burgemeester, Dr. W. de Vlugt, antwoordde den heer Matthijssen, dat B. en W. zijn vraag zullen overwegen, waarna de suppletoire begrooting is aangenomen. De loonvoordracht De voordracht van B. en W. om de loonen en salarissen van werklieden en ambtenaren der Gemeente met 5% te verlagen, waarover bij de algem. beschouwingen der begrooting reeds uitvoerig is gesproken, heeft gister avond weer vele uren debat gevorderd. Het uiteindelijk resultaat was dat de loon voordracht van B. en W. werd verworpen. Jhr.mr. E. C. U, vanDoom, namens de orde van Advocaten bij den Hoogen Raad. Mr. Dr. Polak heeft vervolgens woorden van dank gesproken. Hij zeide zeer getroffen te zijn door de verschillende woorden, thans gesproken. Ze hebben het afscheid voor hem lichter gemaakt. Het streven naar waarheid en recht is hem steeds een genot geweest en zijn werk werd zeer vergemakkelijkt door de vriendschappelijke verhouding, die steeds geheerscht heeft in de colleges, waarin spr. zitting had. De plechtige zitting werd hierna gesloten. Luchtaanvallen Bveed arbeidsveld voor het particulier initatief In de M. v. A. op het wetsontwerp betreffende bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen merkt de Regeering op, dat het ontwerp slechts gedeeltelijk het terrein van de Over heidsmaatregelen bestrijkt. Daarnaast blijft een breed arbeidsveld voor het particulier initiatief open. Naar het oordeel der Regeering zal door het inrichten van schuilplaatsen in de woon huizen een redelijk^ bescherming van alle bewoners, derhalve ook van kinderen, zie ken, zwakken en ouden van dagen, mogelijk zijn. In vele gevallen kan het inrichten van dergelijke schuilplaatsen met eenvoudige middelen worden bereikt en kan dan ook met een vrij primitieve inrichting worden volstaan, zooals ook de ervaring in het bui tenland tijdens den wereldoorlog heeft ge leerd. Bij de opleiding van artsen zal ook aan de behandeling van gaszieken de vereischte aandacht worden geschonken. Ook aan de opleiding van verplegend personeel zal aan dacht worden gewijd. Het behoort tot oe taak der weermacht om door middel van ter beschikking staande actieve verdedigingsmiddelen zooveel doen lijk de mogelijkheid van luchtaanvallen te beperken. Met zekerheid moet echter worden aangenomen, dat het onmogelijk zal zijn zoo danige aanvallen volkomen te verhinderen, zoodat steeds voor passieve luchtbescher ming een taak over zal blijven. Verwacht mag worden, dat de maatrege len, welke in alle gemeenten moeten worden genomen, geen noemenswaardige kosten zullen meebrengen. De kosten voor kleine stedem voor gehouden oefeningen bedroegen rond I 40Q.— Kerk en N.S.B. „Tucht naar binnen" Wijzende op een der conclusies van de commissie uit de classis Haarlem der Geref. Kerken, (die wij vermeld hebben), waarin gezegd wordt, dat de Kerk „ernstig te waar schuwen heeft tegen alle medewerking aan de propaganda voor de beginselen der N.S.B.en dat bij volharding in dit kwaad de Kerk tot tuchtoefening moet overgaan", spreekt de schrijver der Kerkelijke Kroniek in De Zondagsbode (orgaan van de Reehtz. Herv. te Eindhoven) als zijn mee ning uit, dat de Kerk zich, aldus doende, „op een hellend vlak begeeft en dat de taak eener Kerk niet is positief of negatief stel ling-nemen tegen allerlei politieke bewegin gen, doch ten eerst? Evangelie prediking en ten tweede Evange lieprediking en ten derde Evan gelieprediking en ten laatste Evangelieprediking. „En dat een Kerk niet naar buiten tucht moet oefenen, doch naar binnen. Tucht op wat van den kansel door haar dienaren ge predikt en op huis- en ziekenbezoek door hen aan de menschen gebracht wordt. Dat moet uitsluitend en alleen het Evangelie van Gods genade in Christus zijn. En wie als ambtsdrager der Kerk zijn positie zou mis bruiken om in het openbaar of in de bin nenkamer in plaats van het Evangelie van Gods ontferming voor zondaren de beginse len van N.S B., S.D.A.P., CPE., A.R. en C.H. of welke andere politieke partij ook te verkondigen, d i e dient door de Kerk onder tucht genomen te worden. „Hoe meer de Kerk en haar ambtsdragers zich concentreeren op en zich scherp beper- pen tot de geestelijke taak, des te trouwer zijn zij m.i. aan hun roeping". „Zoo lang mogelijk erin blijven" Van nog een andere pers-uiting moeten wij in dit verband melding maken. Zij is van Prof. Grosheide, die in het Noord- Hol]Kerkbl. schreef: „Er zou voor ons, althans op dit oogen- blik, geen reden bestaan om op de zaak terug te komen, ware het niet, dat ons meer en meer duidelijk was geworden, dat men hier eigenlijk spreekt naar tweeërlei uitgangs punt. Er zijn er die over de N.S.B.-ers han delend, uitgaan van de gedachte: ze moe ten er zoo spoedig mogelijk uit. Anderen laten zich leiden door de gedachte: ze moeten er zoo lang moge lij k in b 1 ij v e n. Wij zelf staan zonder eenig voor behoud op het laatste standpunt. En dat om de volgende redenen. Vooreerst gaat naar ons oordeel de eerste gedachte den kant uit het separatisme. Of wil men het anders: den kant van de Doopers en de Labadie, die een kerk van heiligen begeerden. Men trekt dan den kring al enger en enger. Steeds meerderen vallen af. En de consequentie is, dan men ten slotte zelf alleen overblijft. Want niemand is er als wijzelf. In de eerste plaats lijkt ons de eerste gedachte in strijd met het karakter van de Christelijke tucht. Ze wil behouden, verbeteren. En ze onthoudt zich daarom zoo lang mogelijk van krachtig ingrijpen. Ze doet het eerste, indien het te genover den Heere en heiligheid van Zijn huis niet langer verantwoord is bij een enkele vermaning te blijven. Ze doet het pas als er hardnekkigheid is bij de openbare zondaren. En in de derde plaats: de eerste gedachte lijkt ons in strijd met het feit, dat de kerk ons aller moeder is. Een moeder kan haar kinderen moeten afstooten, maar ze doet het eerst in den uitersten nood. Laat de kerk tegenover de N.S.B. optreden, gelijk het in alle andere gevallen geschiedt, dat is naar het beginsel: zoo lang mogelijk er in!" Provinciale Almanak Voor de provincie Noord-Brabant „Van de almanak en de krant zegt het spreekwoord weinig goeds. „Zij brengen de leugens in het land", beweert het. ..De Provinciale Almanak voor Noord-Bra bant. die in deze vorm voor het eerst ver schijnt. zal zich zeker onderscheiden van de soortgenooten, welke door het spreekwoord zoo leelijk worden geblameerd. Hij is er een zonder fantasie, zonder verdichtselen; hij is zoo strak van samenstelling en zoo degelijk van inhoud, dat onwaarheid slechts in de ge daante van een vergissing of een zetfout zou kunnen binnensluipen. In zekere zin gelijkt hij op de oudste almanakken, welke wij kennen de eerste verscheen in de vijf tiende eeuw en die enkel gegevens van tijdrekenkundige aard met sterrekundige aanteekeningen bevatten. De documenten in de provinciale almanak bevatten immers allerlei gegevens van belang voor het Ne- derlandsche deel, in het bijzonder voor het Brabantsche. van de planeet waarop wij le ven en arbeiden". Aldus begint de Inleiding welke Vin cent Clecrdin, griffier van de Staten van Noord-Brabant schreef in de Provincl ale Almanak, samengesteld onder toezicht van J. A. J. R o b b e r s, referendaris aan die Griffie en uitgegeven door N. S a m s o m N.V. te Alfen. Eigenlijk is daarmee alles gezegd; want als Samsom een Provinciale Almanak uit* geeft, dan weet men dat het in orde is; zoo wel wat uitvoering als wat inhoud betreft. Natuurlijk zou do zaak anders staan, in dien de uitgeefster geen ondervinding had. Maar al is r,et voor Noord-Brabant de t stc jaargang; Zuid-Holland heeft reeds zijn 47ste en omdat de Brabantsche op de Zuid- Hollandse he lijkt, kon direct goed werk ge leverd worden. Dal is het ook: gemeente-, waterschap, en andere besturen vinden in deze waarheids- bevende almanak alles, wat zij wenschen. Niet alleen op het terrein van de provincie en de gemeenten, maar ook voor hun aan raking met hoogere besturen. De Brabantsche geeft meer dan de Zuid Hollandsche. Achter het Alfabetisch regis ter vindt men nog 1G0 pagina's met allerlei verordeningen, modellen, reglementen enz. welke dc waarde van liet werk verhoogen. Het doorbladeren van de opgaven der ge meentebesturen geeft een eigenaardige scp. satie. Achter de namen van de raadsleden staat keer op keer: allen roomsch-kathobek. Hier en daar, vooral in de groote plaatsen,, komen andere richtingen schuchter naar voren. Enkele raden zijn echter doorgeverfd anti-revolutionair. B.v. Almkerk, 7 van de 11; Giessen, 5 van de 7, Sprang-Capelle, G van de 11. de Werken en Sleeuwijk 7 v. d. 11. Het verzamelen, rangschikken, verwerken en ordenen van de tallooze gegevens en op gaven zal wel een arbeid van lange adem zijn geweest en de uitgever verdient hulde, dat hij zijn rijke ervaring op dit terrein zoo vaak uitbuit ten bate vanhet algemeen belang. Want dergelijke almanakken hebben waarde. Lucifersfabriek te Weert Andere lezing Mr. R. Gielen, directeur van het Econ. Technologisch Instituut in Limburg, schrijft over de Lucifersfabriek te Weert in Limb. Koerier; In Nederland werken thans twee luci fersfabrieken, een te Eindhoven en een te Breda; zii voorzien voor ongeveer 1/3 in de Nederlandsche behoefte aan lucifers, terwijl het resteerende gedeelte uit Zwe den wordt ingevoerd. Na de contingen- teering is de invoer van uit Japan en Rusland tot een minimum teruggebracht. De twee bestaande fabrieken behooren in eigendom aan de te Stockholm geves tigde internationale luciferstrust, wier Amsterdamsche importeur eveneens do Het Evangelie wint er veld Maar vraagt kerken en scholen Bezoek uit Kolomyja Basil Kuziw te lichten over den stand van het ontwakend Kerkelijk, leven in de Oekraïne, bracht de post een Duitsch week blad, waarin het volgende bericht voorkwam: „Zondag 17 No vember mocht de Duitsch-Geref. gemeente te Kry- nica in de Pool- sche Oekraïne ter vervanging van het oude, on bruikbaar gewor den gebouw ee Pro/. Basil Kuziw w school- en inwijden. Het kleine finan cieel zwakke hoopje Protestanten zou dit niet hebben kunnen bereiken, indien het niet voornamelijk door onze Prot.-kerke- lijke hulpvereenigingen en door de Zwit- sersche Verg. voor de Evangelischen in Oostenrijk en randstaten de noodige mid delen daarvoor ontvangen had". Gewenschter illustratie kon onze bezoeker Prof. Kusiw al niet verwacht hebben. Zij bevat toch al de mededeelingen, noodig om het doel van zijn komst naar ons land te ver duidelijken. Oostenrijker van geboorte, heel jong al Amerikaan geworden, ziet deze door de Zending der Presbyteriaansche kerken in de Vereenigde Staten uitgezonden prediker propagandist zich gesteld voor de niet lichte taak, in wijden kring bekendheid te geven aan het toch wel heel belangrijke proces van geestelijk ontwaken, dat in de Oekraïne bezig is door te werken. De Oekraïne maar dan mogen we eerst wel even bedenken, dat het een volk van 45.000.000 zielen (in het Russische) en van 6.000.000 (in het Poolsche gedeelte) is, waarbinnen het Evangelie thans een geopende deur heeft gevonden. Men zal vragen: uit wat oorzaak? Dc oorzaken der geestelijke opwaking Van menschelijke zijde gezien: uit een be grijpelijke reactie op groote gebeurtenissen. De revolutie van 1917 heeft niet alleen aan Rusland oppermachtige Grieksch-Or- thodoxe Kerk den nekslag toegebracht, maar zij heeft tegelijk een zóó volledige vernieling van het religieuze leven ingezet, dat het niet anders kon, of er bleven hier en daar gezin nen of kleine groepen over, die „gelijk een hert schreeuwt naar de waterstroomen, ver langden naar den levenden God." Daarbij is te denken aan de restanten van geslachten ver, tot in de 17e eeuw teruggaand Protes- tantsch Christelijk leven in deze landen, een geestelijke werkelijkheid, die naar de wet van Gods Verbond, wel kan schuilgaan ach ter diep verval, maar nooit kan teniet ge daan worden. Een derde, meer nabij liggende oorzaak van de religieuze opleving in de Oekraïne, tevens haar stuwkracht, was het door emi granten en frontsoldaten binnenbrengen van den Bijbel. Ontroerende offers tot hel verkoopen van eigen voedingsmiddelen om maar een Bijbel te bemachtigen zijn er gebracht, om Gods Woord te brengen aan een in stoffelijk èn geestelijk opzicht arm volk. De eerste gemeenten Zoo werd allengs een weg gebaand voor den loop van het Evangelie. Er vormden zich hier en daar groepen en kleine gemeen ten, die blijk gaven, voor kerkelijk leven de eerste steenen te kunnen leggen. Zij deden dit ook in letterlijken zin, want van de nu 33 gemeenten der Oekraïnsche Kerk hebben er 4 een, zij het sober kerkgebouw. Dat wil dus ook zeggen: 29 gemeenten hebben er geen. Hoe die dan hun Godsdienstoefeningen hebben? Dat toont u een der door Prof. Kusiw meegebrachte kiekjes; de gemeente staat buiten de prediker in een der open in een der open vensters. De conclusie is duidelijk: evenals in N. Amerika, Zwitserland en Engeland (waar pas een Comité is opgericht) moet ook Nederland weten, dat en wat er ginds geschiedt. Men zal zeggen: maar dat weten we al lang; Ds. Dres- selhuis immers.... Zeker; en het was ons een vreugde, van onzen be zoeker te hoor en, hoe bijv. de Cate chismus in de Oekraïnsche taal daar te lande is ontvangen en mee de bed ding helpt vormen, waarin het nog jonge gemeentelijke leven moet geleid worden. Met niet minder blijdschap hoorden we van Prof. Kusiw, dat hij bij zijn bezoek aan Londen het Britsch en Buitenl. Bijbelgenootschap bereid heeft gevonden, een nieuwe ver taling van den Bijbelin het Oekraïnsch ter hand te nemen. Ook scholen zijn noodig Het zijn echter niet alleen kerkgebouwen maar ook scholen, waaraan de Oekraïne grootelijks behoefte heeft. Zoo ergens, dan moet hier de jeugd bereikt worden, zal er van voortbouwen sprake zijn. Om nog te zwijgen van de opleiding, die wat pre dikanten betreft, in ons land aan de Vrije Universiteit althans door één student verte- tegenwoordigd wordt. De lezer ziet, het is geen kleine, en het ls een zeer belangrijke zaak, waarvoor Prof. Kusiw onze aandacht kwam vragen. Het groeit daarginds in de Oekraïne, en onder Gods zegen groeit daar een geordend kerke lijk leven, dat bestand belooft. Er wordt daar gegraven en gedolven, geploegd en ge- egd, opdat het zaad des Evangelies een goe den bodem zal hebben. Ge moet er die fi guren op de groepfoto van de leden der Kerk- en Zendingsleiding maar eens op aan zien. Hoe er gearbeid wordt, laat u nog een derde kiekje zien: de „Zendingstrein" van Be Zendingstreiiiin de Oekraïne, de Reformed-Church and Mission Board". Groote afstanden, ver van ideale wegen, te genkanting van de zijde der R.K. Kerk een uit Rome naar de Ref. Church overgaan de Oekraïner moet 5 zeloty betalen, een bedrag, dat voor de arme bevolking en de meestal niet kleine gezinnen te hoog is. Bede om hulp Summa summarum: Prof. Kusiw, wiens bee"-enis we hier afdrukken, vraagt u: help ons het Evangelie in de Oekraïne, waar zoo verrassende honger naar Gods Woord op treedt, brengen en verbreiden. Help ons ken bouwen zeven zijn er op 't oogenblik noodig op plaatsen, waar de menschen door het staan buitenshuis niet b 1 ij v e n d ge trokken worden en toch zoo gaarne „kerken" willen. Help ons predikanten en onderwij zers opleiden. Help ons scholen bouwen. Kortom: laat Nederland, dat verstaat den strijd om een woning voor den Allerhoogste en om den Bijbel in de school, van zijn me deleven blijk geven en het met zooveel liefde begonnen werk steunen! Voor toezending van bijdragen voor de t.Oekraïnsoh Ev. Geref. (Inw.) Kerk", is het adres: penningmeester van het „Comité voor Geref. Oekraïne", B. Meilink, Parkweg 4, Zwolle (giro 227926). Dc leden van de Kerk- en Zen dijigsliiding. in de Oekraïne Een gemeente onder 'de verkon Itygivf. van het Evangelie, verkoop der Nederlandsche productie it handen heeft. Dc almacht der trust over de bestaan de Nederlandsche lucifers-industrie ij derhalve zoo, dat als het ware in Zw« den wordt beslist of de Nederlandsche li brieken op geheele of gedeeltelijke capjj citcit zullen werken. De nieuw geprojecteerde lucifersfabrid wil van het totale Nederlandsche verbrui! pl.m. 1/8 dcqj fabriceeren en van dc tc] tale import ruim 1/5 deeL Er blijft dus ook na de totstandka ming van de nieuwe fabriek nog all] gelegenheid voor de twee bestaande Nh derlandsche fabrieken om op volle capj citeit te gaan werken. Het is zelfs te hij pen, dat deze fabrieken daartoe zulle! overgaan, dan heeft het Wecrtsche initiij tief niet alleen de werkverruiming Limburg, doch bqvendien in Brabant g diend. Overigens, zoo besluit Mr. Gielen, lieze men niet uit het oog, dat het vcrbi van lucifers steeds stijgende is, als gev< eenerzijds van de normale aanwas der volking, 'anderzijds van het toenemend bruik van pijptabak, cigarillos en sigi ten, in plaats van sigaren. Met de bouw der fabriek zal eerstdaa|| worden begonnen. In Weert komt werk voor 70 monscht GOUDWINNING IN WEST-INDIE N.V. Sarakreek Goudvelde stellen verwachtingen teleij Sombere voorteekenen „De West" schrijft een en ander over resultaten van de N.V. Sarakreek Goudve den, welke onlangs in Suriname haar weii zaamheden is aangevangen. Het blad had verwacht, dat een overzit van de stand van het bedrijf zou worden vc strekt. In stede daarvan is de volgende, nietsze gende mededeeling gepubliceerd: De productie op bescheiden schaal vit begin September aan, het goudgehalte het kiezel, dat tot dusverre verwerkt is, uitermate bevredigend. De maatschappij ten zeerste geholpen door de waardevol medewerking der regeering. De maatschai pij heeft eveneens ontginningsrechten toep wezen gekregen over de welbekende Law concessies, welke in het verleden een aa merkelijke goudproductie opgeleverd h« ben". De verwachting, dat het machinaal bedrj reeds in Januari zou aanvangen, is niet va wezenlijkt. Dit op zichzelf behoeft nietj verwonderen, Het is een reuzenwerk geweest om, van het eindpunt van den spoorweg, Dam, af, de zware machinerieën ove; een afstand van veertig kilometer naar hot placer te vervoeren, over een tracé langs de Sarakreek, waarbij niet minder dan 58 kreken moesten worden overbrugd Dit is een prestatie geweest, die de moe; waard is en men was blijde, toen het I richt kwam, dat eindelijk dc machinerie; de plaats in het oerwoud hadden berei waar de goudontginning zou geschieden. Thans schrijven wij November, aldus J West" en nog steeds schijnt de machinal exploitatie niet te zijn aangevangen. De m dedeeling hierboven spreekt immers van e ontginning op „bescheiden schaal", wat ni klopt met de mededeeling van den heer Ha reveld, dat, als eenmaal de machines wan opgesteld, wij een grondverzet zouden kr gen van een paar honderd kubieke mett per dag. Zijn de geruchten juist, dan is er van oorspronkelijken opzet al heel weinig tere I gekomen. Bij de tegenwoordige werkwi j zou het grondverzet ternauwernood een tr de bedragen van het grondverzet, dat noc is om een dergelijk grootbedrijf normaal rj deerend te maken. Dit zijn sombere voorteekenen. De ingenieur Van Harreveld is naar E>v pa vertrokken. Hij is niet meer in dienst maatschappij en zal voor zijn geknakte zondheid eenigen tijd doorbrengen in i Zuiden van Frankrijk. I-Iet is bekend, dat hij zich niet kan vereenigen met de werkwijze, die thans gevolgd wordt en dat hij over het geheel diep teleurgesteld is over den gang van zaken. De eenige troost, aldus „De West", is, t het goudgehalte van het verwerkte go „uitermate bevredigend" is. Wij mogen d aannemen, dat de goudrijkdom van het ti rein wederom bevestigd is en dat de vra of de exploitatie loonend zal zijn, uitsluit? afhankelijk is van de vraag, of men kan men tot een voldoend grondverzet. DE UITVINDINGEN VAN EEN „UITVINDER" Eenige weken geledien wist eien joi man, die zeide Visser te heetcn en te nen te Nijeveen, den manufacturier Slot te M c p p e 1 te bewegen, hem tfl costuums en een overjas mee te geven, o djat hij zijn moeder wilde raadplegen oi zijn keuze. Al spoedig bleek den heer dat hij het slachtoffer was geworden i een oplichter. Thans, na de huiszoeking W. te Wolvega, als gevolg van den diefs van auto's, is gebleken, dat de heer S bezoek heeft gehad van den „uitvind? Het eene costuum is door dl? gemeen politie van Wolvega in beslag genomen, andere en de overjas droeg hij bij zijn houding. EEN GOEDE VANGST Nadat bij d/e politie in het Gooi de laati maandien een groot aantal klachten omtre diefstallen van rijwielen en rij w krip laat waren binnengekomen, gelukte het dc p< tie te Soest onmiddellijk nadat erge: derom een rijwiel was ontvreemd, het s nalement van de vermoedelijke daders v; te stellen. Nadat de wegen, leidende richting Amsterdam, waren afgezet, onder Laren een van de verdachten ai gehouden. Tengevolge van de verklaring k'an dezen man kon tot aanhouding van tweeden persoon, logeerende in een vo logement te Amsterdam, worden oven gaan. De twee aangehoudenen, een 29-jari varensgezel en een 24-jarige chauffeur, den afkomstig uit Amsterdam, hebben kend, zich de laatste maanden aan gi'oot aantal diefstallen van rijwielen en 'plaatjes in de omgeving van het Go Baarn, Soest en Amersfoort te heibl schuldig gemaakt. Zij zijn naar het polil bureau te Soest overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14