FILM OVER HET BOLSJEWISME ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 10 KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar De Krim, D. Veenhuizen te Valthermond. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Katwijk aan Zee, G. Grootjans Jr. te Watergraafsmeer. Te Ridderkerk, J. Fokkema te Amstelveen. Aangenomen: Naar Neerbosch, en Hees, J. F. Pop te Spijkenisse. DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen: Naar Amsterdam, T. p. Hylkema te Amersfoort. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Door het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht werden, na afgelegd examen, als can- didaten tot den Heiligen Dienst toegelaten de heeren J. C. Kopper; te Utrecht, Obrecht- straat 6, en E Dijkhuis te Nieuwe Pekela, „Doorsnee". hulppredikers De kerkeraad der Geref. Kerk van Poort-, vliet heeft de classis Tholen bericli: dat zij besloten heeft over te gaan tot de aanstel ling van een hulpprediker. CANDIDATEN-OVERVLOED Bij de talrijke raadgevingen ter oplossing van het beklemmende vraagstuk van den Candidalen-overvloed voegt de Kroniek van 'het Geref. T h e o 1. T ij d s c h r i f t er nog een door te citeeren, wat onlangs een der classes van de Geref. Kerken op de agenda Reeft gehad. Het was dit: „Stel dat er in een classis drie werklooze 'candidaten zijn; welnu laat ze dan in ieder 'geval „geregeld" in de classes-kerken pree- ken. Zoo oefenen ze zich. Ze blijven er in. 't Beneemt hun niet zoo den moei. Is er 'door ziekte of om andere reden een open gevallen beurt, dan is honoreering een van- zelfsheid. Maar anders doen ze het voor niets. Wanneer er in een classis tien kerken zijn, en elke kerk laat één beurt dus niet een vollen Zondag om de twee maanden één der drie candidaten naar volgorde op treden, dan is er voor deze drie ongeveer zestig maal gelegenheid in een jaar om een preek te houden." In het algemeen zou inderdaad hst doen vervullen van vacature-beurten door candi daten overweging verdienen. Men behoeit zich tot afwering van dit denkbeeld al niet meer op hun groenneid te beroeper.: er zijn pr al, die twee jaren wachten! Ds. J. W. Poort f In den ouderdom van 60 jaar is te 's-G r a- venhage plotseling overleden Ds. J. Y" roort, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk, Ds. Jan Wilhelm Pootft werd in 1875 gebo- fen en in 1899 candidaat. Hij werd in 1900 pre dikant te Hilversum, ging in 1903 naar De jRyp en in 1909 naar den Helder. In 1921 ver trok hij als tijdelijk predikant naar Paramari bo, in 1922 werd hij daar definitief benoemd en'Juli 1934 werd hij op wachtgeld gesteld. Ds. Poort vestigde zich daarop metterwoon te Den Haag. De teraardebestelling van zijn stoffelijk over fechot zal a.s. Mandagmiddag op Nieuw-Eik- en-Duinen te Den Haag plaats vinden. ORDE DER GETROUWE GETUIGEN Als nr. 3 van de Mededeelingen van de „Orde der Getrouwe Getuigen van den ko menden Christus" is verschenen een reeks inlichtingen over het streven dezer Orde en het verslag van den in October j.L gehou den Ordedag. Wij hebben destijds eenige motieven van haar streven vermeld; blij kens de toelichting op blz. 13 heeft men om vangrijke plannen: „Wij achten het onze taak de plekken, Waar de verscheurdheid van het kerkelijk leven ontstond, op te zoeken en te trachten met ernst een weg te vinden tot overbrug ging der meeningsverschillen door de rela tieve waarde daarvan tegenover het Evan gelie zelf in het licht te stellen." Ten overvloede zij nog medegedeeld, dat 'de hoofdleider der Orde, Baron van Lynden een werkzaam aandeel neemt in de N.S.B. en „lijdt onder de onbarmhartige bestrij ding ,die zij van de Christelijke wereld te Verduren heeft." Met denzelfden post bereikte ons een cir culaire van een Commissie van oud-leden der Orde, die in December een samenkomst willen beleggen tot oprichting van een nieuwe Orde. Dit is een gevolg van het conflict, dat reeds in de prille jeugd der moeder-Orde is uitgebroken. In de nieuwe Orde „zal geen mogelijkheid meer zijn voor een autocratisch drijven in een bepaalde richting en alleen maar plaats zijn voor de tucht van den Heiligen Geest." Tot deze nieuwe groep behoort ook de -van zijn functie ontheven „geestelijke leider" der oude groep, Ds. Knottnerus, Herv. predikant te Varsseveld. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen de heer H. Papenburg te S an de- buren (Dr.) heeft gelegateerd f 1600.te verdeelen tusshen de Geref. Kerk en de Chr. school, heiden te Roden (Dr.). De Geref. Kerk van Oenkerk (Fr.) ontving een legaat groot f 600.van wijlen den heer A. L. Veenstra aldaar ten behoeve van de diaconie. Kerstfeest Lees eens de besprekingen van Memema's Kerstboekjes in de Zondagsschoolbladen. Inhoud, illustratie, druk, papier en band: alles zonder weerga. Er zijn nog velen, die niet weten hoe mooi ze zijn en daarbij hoe ongelooflijk g' Ikoop! Bestel eerst dan Uw Kerstboekjes als ge die van Meinema te Delft hebt gezien, .Ook Uw boekh. Reeft ze. DR. J. R. CALLENBACH De nestor der Rotterdamsche Herv. predikanten Gaat na 43 dienstjaren niet emeritaat Nog enkele maanden scheiden ons van den dag, waarop Dr. J. R. Callenbach, sedert 24 Februari 1901 predikant der Ned. Herv. Kerk van de Maasstad, zijn ambt zal neer leggen na een eervollen en gezegenden staat van dienst. Op den 28en Mei 1893 te Ierseke het ambt aanvaard, en van 1897—1901 de gemeente van Doorn gediend hebbende, heeft oe grijze pastor dus 43 jaren het Woord mogen brengen, een tijdperk, dat temeer tot dank stemt, wanneer men zich herin nert hoe Dr. Callenbach enkele jaren ge leden door zóó zware krankheid aangetast werd, dat het verzwakte lichaam dreigde te bezwijken. God heeft het beter beschikt; de gemeente van Rotterdam mocht haar hooggeachten dienaar behouden en met aan wending van zijn in meer dan één opzicht groote talenten heeft hij tot op dezen dag het Evangelie mogen verkondigen. Dr. Callenbach heeft meer dan één talent ontvangen; werd reeds zijn prediking ver rijkt door onmiskenbaar literaire neigin gen, deze hebben ook op ander terrein zijn belangstelling vergezeld, zoodat mond èn pen zijn spoor door het leven teekenen. Van de stille meditatie tot het kloeke strijdwoord heeft de welhaast 73 jaren tellende predi kant zich doen hooren en lezen; historie en Zending, maar ook literatuur en kunst, theologie en Evangelisatie, maar ook ziels zorg en catechisatie waren voorwerp van zijn ernstige belangstelling en zoo heeft hij zijn langen levensweg rijk gezegend en ten zegen mogen gaan in Godes kracht. Levensschets In een korte levensschets willen we over zien, hoe die weg ontworpen, geeffend en gekroond is. Geboren op 5 Dec. 1862 te Nijkerk en tot zijn 19e jaar werkzaam in de bekende uit geverszaak van zijn vader, ging de jonge Callenbach studeeren te Utrecht, 0111 in 1892 candidaat te worden en op 2S Mei 1893 zijn intrede te doen te Ierseke. Vier jaren later ging hij naar Doorn en weer vier jaren later verbond hij zich aan de gemeente van Rotterdam. Zijn bijzondere voorliefde voor Zending en Zendingsstudie gaf hem het onderwerp zijner dissertatie: „Justus Heurnius", een bijdrage tot de geschiedenis des Christen- doms in Ned.-Indië, waarop hij 5 Mei promoveerde te Utrecht, toen hij predikant te Doorn was. De liefde tot In- en Uitwen dige Zending dreef hem naar de Zenoings conferentie te Now-York in 1900 en naar de Wereld-Zendingssconferentie te Edinburgh in 1910 en maakte hem tot een vooraan staande op alle gebied der Zending. In 1905 werd hij dan ook benoemd tot rector aan de toen opgerichte Zendings school, doch ó'e liefde tot het predikambt deed hem bedanken. Dr. Callenbach behoort tot die sterko, zelf standige naturen, die met een vast doel voor oogen den weg gaan, die zij zich heb ben voorgesteld. Hij behoort tot die menschen, die voorko mend en vriendelijk tegenover anderen, zoo noodig strijdvaardig, doch tevens conciliant ten opzichte van andersdenkenden zijn., waar deerend ieders standpunt en overtuiging. Dr. Callenbach is een. aangenaam causeur de firma Bredée te Rotterdam verkregen toestemming) bovenstaand portret reproduceeren uit de door haar uitgege' gedachtenisrede van Dr. Callenbach bU aUn "i-jarlge ambtsbediening ln 1933. een snel en fijn opmerker, vol gezonden hu mor. Zijn geschiedkundige geschriften als „Neerlands onafhankelijkheid hersteld", „Waterloo", „Dr. Maarten Luther" en zijn stichtelijke geschriften als „Van Kracht tot Kracht", „Voor stille uren", „Het Brood des Levens" hebben steeds een wijden kring van lezers gevonden. Bij voorkeur beweegt hij zich op histo risch gebied en uit al zijn geschriften blijkt, dat hij zijn stof direct beheerscht en tevens dat hij een vaardig en humaan criticus is. Hoewel Dr Callenbach zich pas aan de studie der theologie ging wijden op een leef tijd, waarop anderen bijna gereed zijn het ambt te aanvaarden, heeft hij ruimschoots gewoekerd met de gaven, welke hem door God gegeven zijn. Zijn prediking draagt steeds het cachet van kinderlijke vroomheid en geloovige Schriftbeschouwing. Een groot bewonderaar van den dichter Gezelle, aangetrokken tot de Klassieke Oud-Hollandsche dichters, heeft hij menige lezing over hen gehouden. Voorts verscheen van zijn hand nog: De ge schiedenis vay de Herv. Kerk Rotterdam, als onderdeel van het bekende werk: „Rot terdam in den loop der eeuwen". Ook lever de hij Rotterdamsche bijdragen voor het Rotterdamsche Jaarboekje o.a.: „De tijd van stichting van het latere Schotsche Kerkje", oorspronkelijk de St. Sebastiaankapel. In het kerkelijk leven is Dr. Callenbach een erkend bekwame figuur maar ook een man van persoonlijke toewijding. Verschei dene jaren bezocht hij de kranken in het Stedelijk Armhuis en als predikant hield hij er godsdienstoefeningen. Met het Kerk schip „Dc Hoop" deed hij enkele reizen mee, In de functie van vice-voorzitter van het Chr. Nat. Zendingsfeest werd hij door H.M. de Koningin gedecoreerd met de Ridderorde van Oranje-Nassau. Terugziende op zulk een staat van dienst waarin nog menige finesse ontbreekt mag de hoogbejaarde leeraar, eerlang eme ritaat nemende, gerwagen van een welver diende rust, die een werkzaam en gezegend leven kroont. Moge die rust hem in een on- gestoorden levensavond geschonken worden, totdat hij het genadeloon van den getrouwen dienstknecht uit d.e handen van zijn Herder ontvangt. ZENDING EN PHILANTROPIE Chr. Nat. Zendingsfeest De Vereeniging „Chr. Nationaal Zendings feest" hield Vrijdag te Utrecht haar alge meens vergadering onder voorzitterschap van Ds. Joh. Rauws. Besproken werd het Zendingsfeest, dat 3 Juli te Soestdijk werd gehouden. Het heeft een tekort van ruim f 1000 achtergelaten, voor de eerste maal in zooveel jaren, maar als zoo'n tekort zich zou herhalen, is de exploi tatie over enkele jaren niet meer mogelijk. Zendingsfeest 1936 Voor het Zendingsfeest op Woensdag 1 Juli 1936 zal het bestuur aan H.M. de Ko ningin het landgoed „Raaphorst" by Wasse naar aanvragen. Aan den heer J. J. Voortman werd op zijn verzoek wegens klimmenden leeftijd eer vol ontslag als penningmeester, niet als be stuurslid, verleend. Een nieuwe penningmees ter zal spoedig worden benoemd. Enkele leden, die aan de beurt van aftreden waren, werden herbenoemd. Tot nieuwe leden werden benoemd de heeren Ds. H. Fortgens te Voorschoten, Ds. Hondius en De. Ten Kate te Wassenaar. NED VEREENIGING VOOR ISRAEL. Jaarvergadering te Amsterdam In het Zendingshuis te Amsterdam heeft de Ned. Vereen, voor Israël dezer dagen haar jaarvergadering gehouden en onder leiding van den vice-voorzitter Ds. P. J. de Jong van Amsterdam. In het jaarverslag wordt herinnerd aan het afscheid van den heer P. W. Cohen en de vervulling van de zendelingsvacature door den heer Hirsch Blum. De heer J. Swijnenburg, gepensionneerd hoofd eener Chr. School kreeg als zijnde in het bezit van de acte voor godsdienstonder wijzer een arbeidsveld op het groote terrein van de Zending onder de Joden Mede op initiatief van oud-zendeling Kammeyer werd in zijn huidige wonoplaats Apeldoorn, evi afdeeling opgericht. De kas heeft een nadeelig saldo van f 2700. Als secretaris en penningmeester werden resp. herkozen de heeren N. Hob- ma en A. Tol. Nadat de heeren Wierstra (namens de Ver. ter verbreiding der Waar heid) en Grol (namens de afd. Apeldoorn) en de heer Blum (namens de Vereen, van Joden-Christenen) de vergadering hadden toegesproken, deed Dr. W. ten Boom me dedeelingen over het Zendingswerk. Het benaderen van de Joodsche ziel wordt be moeilijkt door het minderwaardigheids complex, dat zoo veel bij de Joden heerscht De drukte en de optredende brutaliteit bij de Joden wijken by de Joden, als men hen met liefde tegemoet komt. Het is spr. opgevallen dat het werk onder Israël een grooten band geeft onder Christenen van alle kerkelijke gezindten Verder spraken nog de Zendelingen J. Swijnenburg en Hirsch Blum. EVANGELISATIE-LECTUUR SCHOOLNIEUWS STUDENTENCIJFERS De Afd. Onderwijsstatistiek van het Cen traal Bureau publiceert als nr. 48 der Mede deelingen de voorloopige cijfers van de be volking der Universiteiten en Hoogescholen tijdens het cursusjaar 1934/1935. In totaal telde ons land in dat jaar 13.049 studenten. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 13.683. Zoo valt dit jaar een verminde ring met 634 studenten of 4,6 pet. waar te nemen. In 1930/31 viel er een vermeerdering met 5%, in 1931/32 een accres met 5,4% en in 1932/33 een toeneming met 6% te constatee- ren. In 1933/34 was deze toeneming tot 1,5% geslonken. Thans is zy in een achteruitgang overgegaan. Het aantal mannelijke studenten daalde met 3,9% (1933/34 2,2%), het aantal vrouwelijke studenten met 8% (1933/34 1,7%). Belangwekkend is wederom het verschil lend verloop der studentencijfers bij de uni versiteiten eenerzij ds en de hoogescholen andererzijds. Tot 1932/33 nam het aantal studenten der universiteiten versneld toe (1930/31 3,6 1931/32 4,2 1932/33 6%). Het aantal studenten der hoogescho len nam daarentegen vertraagd toe. 1933/34 is er in dit proces, voor zoover de universiteiten betreft, een keer gekomen. De toeneming was in 1933/34 nog slechts 2,2% By de hoogescholen was de slinkende toene ming in een vermindering overgegaan, zi het in een geringe vermindering, n.l. met 0,8%. Thans, in het studiejaar 1934/35, verminderde ook de bevolking der universi teiten, n.l. met 5,6 terwijl de terug gang bij de hoogescholen met 1% ongeveer gelijk bleef. Blijkens de specialisatie waren aan Rijks-Universiteit van Leiden 2521, van Utrecht 1894, te Groningen 1080, aan de Gem. Universiteit te Amsterdam 2496, aan de Vrije Universiteit 622 en aan de R.K. Uni versiteit 472 studenten werkzaam. Referaat van Prof. Dr J. Waterink Prof. Dr. J. Waterink, licogieieraar de Vrije Universiteit, heeft gistermiddag in het gemeentelijk Universiteitsgebouw te Amsterdam voor do Sectie Paedagogie van de Ned. Vier een i ging voor Volksgezondheid een roeraat gehouden over het onderwerp: „Hoe kan de school vroegtijdig afwijkingen herkennen en in hoeverre kan zij door be handeling afwijkingen corrigeeren? Wij hopen hierop terug te komen. De keuring van onderwijzers Een adres aan den Minister van Onderwijs. Klachten over de toegepaste keurings- methode De Schoolraad voor de Scholen met den Bij bel, de Hoofdbesturen van de Vereen, van Chr. Onderwijzers enz. en van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs hebben een adres gezon den aan den Minister van Onderwijs, waarin zij er op wyzen, dat door tal van consultatie- bureaux bij het bij de wet voorgeschreven ge neeskundig onderzoek van het personeel, in enting met tuberculine (proef van Pirqudt) wordt toegepast. Deze methode van keuring heeft herhaaldelijk ziektegevallen ten gevol ge gehad. Daaromtrent bereikten adressanten berichten uit Leeuwarden, Warnsveld, Arn hem, Hilversum, Amsterdam en Oosterbeek. By 'tal van personen werd temperatuursverhoo- ging geconstateerd wat blijkbaar niet onbe kend iS getuige het reit, dat in Hilvereum een verpleegster gedurende een week na de men boekjes, tractaten en (of) kalenders, alle bestemd voor het doel, waarvoor deze uit gever al zoovele jaren met hart en hoofd arbeidt. Ditmaal zijn het: het verhaal van een boefje eigenlijk iets ouder onder den titel „Landweg-Baronnen"; een kleiner boekje „Laat uw licht schijnen" van Spur- geon; een serie nieuwe tractaatjes en een aardig weckkalendertje met voor eiken dag een Schriftwoord. Net levens- en strijdverhaal van ,3iebe- lootje", door W. Laatsman, is uit het volle zwerversleven genomen en lijkt heel ge schikt, om bij Kerstuitdeelingen e d. aan met zorg uitgekozen zelfkanters uit te rei ken; daarnaast is het voor den gewonen lezer een goed geschreven levensbeeld, dat menigeen de oogen zal openen voor de al zijdige duisternis, waarin sommige jonge levens omlaag worden gezogen, doch waar uit de groote Ontfermer ook dezulken red den kan. Het boekje van Spurgeon is een vertaling van den Spurgeon-kenner Ds. A. G. Barkey Wolf en bewy'st, dat de groote prediker niet te hoog mikte, toen hij eens tot zijn stu denten zei: „Ik zou wel kans zien, om over één enkele kaars uren lang tot u te spre ken". Hij deed het ook en in dit boekje is de prachtige inprovisatie afgedrukt. Tevens een best propagandaboekje om op te ken tot Evangeliseeren. De acht nieuwe tractaatjes zijn eenvou dig van opzet, kort en in den gewenschten toon. De uitvoering wijst erop, dat men ze bij duizenden verspreiden kan voor weinig geld. Aan ons verzoek om aan Hollandsche Belgische Gereformeerden in Vlaanderen Frankrijk elke week een blad te willen toe zenden hebben vele lezers bereidwillig ge hoor gegeven. Sommigen gaven zelfs uitvoe rig uiting aan hun blijdschap op deze wijze mede te kunnen werken aan den opbouw van het chr. belijden in België. Wij zijn zeer dankbaar voor de vele bewijzen van meele ven met het werk der Geref. Kerken in de Zuidelijke Nedérlanden, waar in vroeger eeuwen het geloof zoo ryk heeft gebloeid. Toch schijnen sommige lezers de bedoeling niet geheel verstaan te hebben. Verscheide- nen meenden, dat wij om chr. dagbladen vroegen. Maar de verzending zou veel te duur worden. En bovendien is er uiteraard niet zooveel belang bij, dat een Belg een Hollandsche krant leest. Het meest zijn wij gebaat met toezending van een Geref. ker kelijk blad, b.v. de Heraut, de Reformatie, de Bazuin, Calvinistisch Weekblad, plaatse lijke kerkbode en Zondagsblad van de Rot terdammer. Deze verzending kost slechts 2J4 cent per week. Lang nog niet alle abon- né's, die ons schreven hebben wii kunnen antwoorden. Wij hopen echter, dat nog meer dere ons willen melden, dat zij tot wekelijk- sche toezending van een blad bereid zijn. Het adres is Ds. H. J. Winter, 42 Leopold III laan Edeghem (België). De ingekomen brieven en kaarten worden verdeeld tussehen Ant- peroen, Brussel en Gent. Met aandrang be velen wij deze zaak aan; met betrekkelijk kleine moeite en kosten kunt ge zoodoende wekelijks een gezin in België of Frankrijk verblijden en mede werken aan den op bouw van 's Heeren Kerk en de komst van Zijn Koninkrijk. ting driemaal daags bjj inge-ente personen temperatuur is komen opnemen. Adressanten noemen enkele gevallen en drukken in hun adres een verklaring af van een behandelde geneesheer die wijst op de gevolgen van deze inenting bij een door hem behandelde onder- wij zeres-patiënt. Ook kwam bij adressanten de klacht ln dat tegen een onderwyzeT die bezwaar maakte tegen de inenting gezegd werd dat by weigering zijnerzijds geen ge zondheidsverklaring zou worden gegeven. Onder bereidverklaring den Minister t.a.v. de ingekomen klachten namen en adres sen te noemen, verzoeken adressanten den bewindsman zoo spoedig mogelijk maat regelen te willen nemen tot bescherming van de lichamelijke integriteit der onder wijzers en schoolbeambt. te willen, treffen. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS De algemeene vergadering De algemeene vergadering van de Vereen, van Chr. Onderwijzers zal worden gehouden op 30 en 31 Mei a.s. te Utrecht. Naar we ver nemen zullen op deze vergadering als referen ten optreden de heeren Prof. Dr. L. der Hors';, hoogleeraar aan de Vrye Uni versiteit met het onderwerp: „Verband tus sehen lichamelijke en geostelyke vorming Psycho-synthese)Mr. J. J. Hangel- broek, secr. van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, te Den Haag, onder werp: „De opbouw van ons Chr. Schol wezen'" en Ds. J. P. E. C. Eer hard, Ned. Herv. predikant te Hillegom, onderwerp: „De söbiale taak van de school". Hoewefl de Gemeenteraad van Groningen besloten had, het verzoek tot oprichting van een Chr. Ambachtsschool af te wijzen heeft de Vereen voor Chr. Nijverheids onderwijs haar actie voortgezet en de huip van den Minister ingeroepen. B. en W. hebben nu. door Ged. Staten om advies gevraagd, doen weten, dat zij van de komst eener Chr. Ambachtsschool vreezen de achteruitgang van de bestaande. Deze toch telt van de 620 leerlingen plm. 200 uit Godsdienstigen levenskring. Ook de finan- cieele zijde der zaak lijkt hen ver van gunstig voor de Gemeentekas. Derhalve wordt aan Ged. Staten geadviseerd, een af- -ijzende houding te bevorderen. Blijkens een lijstje in Het Schoolblad (N.O.G.) zijn tot dusver met signatuur van .Minister Marchant van 123 ingestelde be roepen tegen de opheffing van openbare scholen 104 afgewezen en 19 toegewezen; met signatuur van Minister Slotemaker de Bruine van 6 ingestelde beroepen 4 af gewezen en 2 toegewezen. CURSUS IN VLIEGTUIGBOUW Aan de M. T. S. te Haarlem De gemeenteraad Van Haarlem Hëert be sloten te verklaren dat uitbreiding van het leerplan der Middelbaar Technische School te Haarlem noodig is, door toevoe ging van enkele vakken tot opleiding ln de vliegtuigbouwkunde. Met invoering van een eenjarigen vervolgcursus zal een uit gave van f 6000 gemoeid zijn. welke vol komen zal worden gedekt indien 40 of meer leerlingen aan dien cursus deelnemen hetgeen de directie van de M.T.S. ver wacht. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Co run a 767.8. Laagste stand te Vestmanör 720.6. Stand vanmorgen halftwaalf 753.L WEERVERWACHTING Matige tot krachtige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De diepe depressie bij IJsland kreeg weet versterking en beheerscht het weer in geheel Europa. De druk over Spanje nam weer iets toe, zoodat de luchtdrukverschillen weer toe- nemen, vooral in verband met secundairen over de Britsche eilanden. Hier valt bij krachtige wind hier en daar regen; in het N, natte sneeuw. Aan de Noorsche kust valt regen, sneeuw en hagel. In Zweden nam de vorst af. In Duitschland daalde de tempe ratuur en valt regen in het O. en Z. Frank rijk heeft bij zwaar bewolkte of betrokken lucht regen in het Z.O. Er is gister weet veel regen gevallen. De alsem, toestand wijstop voortduring van het stormachtige en regenachtige weer met tijdelijke opklaring. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.4 C 1 DECEMBER Zonsopgang 7- 48 uur, zonsondergang 3.50 um Maan op vjn. 11.45 uur, onder nam. 9-43 uui 2 DECEMBER Zonsopgang 7.49 uur, zonsondergang 3.49 urn Maan op nam. 0.04 uur, onder nam- 11.06 uut VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 DECEMBER Van 's avonds 4-20 uur tot 's morgens 7.19 uuj Een Duitsche propagandafilm die in Rusland speelt Een artistieke film, die een geestelijk gevaar bevat '(Van onzen Duitschen correspondent)' De rijksleiding der propaganda gaf tot de film „De Nood der Friezen" de stoot en de man, die door rijksminister dr. Goebbels voor de artistieke en tendentieuse verzorging werd aangewezen, is Peter Hagen, de rijks- filmdramaturg, die in werkelijkheid Willy Krause heet. Wanneer men dan nog bedenkt, dat aan deze film officieel het predicaat „staats- politisch wertvoll" is toegekend dan spreekt het vanzelf, dat we met bijzondere belangstelling gaan kijken naar het eind resultaat van zooveel gemeenschappelijke arbeid. Het gaat volgens de ondertitel om een „Deutsches Schicksal auf russischer Erde", om een Duitsch drama dus, oat zich op Rus sisch grondgebied afspeelt. Friesche oocren leven sedert 1830 in het gebied van de Wol- ga, zij hebben vastgehouden aan dc zeden en gebruiken, maar ook aan het vroom ge loof hunner voorouders. Door 'n enorm bosch gebied blijven zij afgescheiden van het ove rige deel der bevolking, weten dus nle-,. dat de oorlog allang is afgeloopen en dat het keizerlijke Ruslana is veranderd in een soviet-staat. Een oude boer, die geruime tijd in de bolsjewistische heilstaat heeft geleefd, keert stervende huiswaarts en vertelt nu, wat hij aan gene zijde van de Wolga heeft doorgemaakt. De stugge Friezen luisteren in het dorpskerkje weliswaar naar hem, maar niemand hecht geloof aan zijn dramatische beschrijving van geloofsvervolging en toe nemende hongersnood. Pas eenige tijd later, als een jachtvlieg tuig laag boven het dorpje cirkelt, krijgt men argwaan en deze neemt toe bij de aankomst va een aantal bereden bolsjewiki, die grie zelige verhalen doen van de hongersnood, welke in heel Rusland heerscht. Men specu leert op de christelijke naastenliefde der vrome bevolking, legt beslag op koren, le vensmiddelen en vee. De aanvankelijk ka meraadschappelijke uiteenzettingen zijn niet van langen duur: de soldateska wordt bru taal: er wordt gestolen en geplunderd, jon ge vrouwen worden lastig gevallen en wel dra beseft de bevolking, waar zij aan toe is. Tussehen den aanvoerder der Russen en een Duitsch meisje van Russische afkomst ont staat een innige vriendschap, welke de ver ontwaardiging der Duitsche bevolking wekt en tot haar ondergang leidt. Dat bespoedigt de catastrofe. Terwijl de soldaten onder de invloed van wodka de kerk bestormen en het crucifix vernielen, komt de bewapen do be volking aangeslopen en zien we haar de kerk beschieten en in brand steken. Men redt, wat er nog te redden is van vee en ver dei; eigendom, om ia een tf&Jes land t<-in vlucht te zoeken voor de gruwelen van hei bolsjewisme. Zoo gezien, is deze film een felle aanval De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich vereenigd met het voorstel van B. eu ju W. tot het vestigen van een leerstoel ia CI de Oost-Europeesche cultuurgeschiedenis c aan de Universiteit van Amsterdam. ONDER WIJ SBENOEMIN GEN Biezelinge. Herv. Chr. School, ld onderwijzeres: MeJ. C. W. Tonsbeek tl Chaam. A1 phen a. d. Rijn. Bijz. Lagere School Tot tijdelijk onderwijzer: de heer D. dt Meer te Zwijndrecht. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de R.H.B.S. ta Tilburg R. T. Luyckx, wonende ti Den Helder. Bij Kon. besluit ls aan dr. J. M. v. d Hoogt op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R.H.B. te Wage1 ningen. Examens Aead. Exnm gedeelte. 4e damei A. de' Munnik en C. L. de Roos; bevorderd arts de heeren H. M. de Moncby, H. Beeuw en Ph. J. Windemuller Amsterdam. Doet. rechtsgeleerdheid: 0 heer W. L. A. Juten. Doet Ned. letteren: mej. E. E. Keeslng. Lei de R. Pen Óecon. doet Indologie: de heer K Utrecht tarbs. heeren: A P. A. Col lard" en H. C. Krom. Arts-examen mej. L. Broens en de heer H. EmanueLs. Theor. tamdheelk- le gedeelte: de heeren G. van Brink en H. Cox en mej. R. F- Hal Theor. tandhee-lk. 2e gedeel G. v. d. Arend, J. F. Witteveer C Nobel. M. A. de **- A Schulte Tandarts oxamei do mej. H. Rozelaar, de he op het bewind van een staat, waarmee L1wkakunde?°De n 1 W. R. Jansen, Haarlem Duitschland als een der eerste staten van Europa vriendschappelijke relaties onder houdt. Het staat niet aan ons, hierop kritiek uit te oefenen en allicht van Moskou uit zal hierop gereageerd worden. Veel zwaarder weegt voor ons de rol, wel ke het geloofsleven der vrome bevolking in deze technisch ongetwijfeld waardevolle film speelt.. Friedrich Kaysler speelt op zuiver door dachte wijze de rol van den geestelijken en materieelen adviseur der vrome bevolking. Hij houdt zich aan Gods Woord, dat men onderdanig moet zijn aan de overheid, wel ke de macht in handen heeft, in dit geval dus Stalin te Moskou. Hij voldoet aan de harde eischcn van Inkijinoff, die in op dracht van zijn regeering steeds nieuwe of fers verlangt. De eenige, die het naderend onheil doorvoelt, is de jonge, strijdlustige Klaus Niegebüll, door Hermann Schomberg meesleepend weergegeven. Hij stelt een reeks vragen aan oen geestelijken leider van het dorp en als al deze vragen aan de hand van Gods Woord bevestigend worden beantwoord, dan verklaart hij luidkeels, dat zulk een ge hoorzaamheid tegenover een godloochenen- den vijand hem onmogelijk valt. Van zulk een geloof wil hij niets meer weten. Voor hem gaat de naastenliefde het eerst en het meest uit naar zijn eigen gezin en zijn eigen volk. Het daverend applaus in de zaal op deze creatie bewijst, dat velen het met deze op vatting in hun hart eens zijn. Dat wil zeg gen: men wenscht een geloof, dat rekening houdt met de tegenwoordige stand van zaken. Zelfs Friedrich Kaysler, de dorps geestelijke en burgemeester, wordt voor deze vraag gesteld. Een meisje wordt aangedra gen, wier eer door Russische soldaten is ge schonden. Men vertelt hem, wat er in de kerk gaande is. Hij klemt zijn handen vast aan de bijbel, worstelt met zichzelf, laat het Boek der Boeken uit zijn handen vallen, grijpt naar de twee pistolen welke voor hem op tafel ligen en marcheert als aanvoerder met de boeren mee naar het kerkje, waar de beschonken sovjetsoldaten worden neer geschoten. De bedoeling laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De haat gaat uit tegen het bolsjewisme en het jodendom. Onomwon den uit men zijn afkeer van de christenen, die hier nog aan samengaan of verzoening kunnen denken. De scheidingslijn wordt scherp getrokken. En uit het applaus valt af te leiden, dat velen het met deze ziens wijze 'n hun hart eens zijn. Onwaarschijn lijk wil het ons toesrhünen, dat een film met zulke tendenties in Christelijk Neder land wordt opgevoerd. Mocht zulks toch ge beuren, dan is het wenschelijk, dat nadruk kelijk van tevoren wordt gewezen op de «r- tistieke waarde, maar tevens on het geeste lijk gevaar van wat ons geboden wordt in ,Pe Nood dec Friezen", IHoogere wiskunö M.Ö. akte K 5. Geelaagd de heer J. Kuiper L.O. Den Haag. Geslaagd G. C. van Leeuwen, RIJswük en de heerer. Boers, Stadskanaal en R. J. Wljrdemann, Del! *hi ]nr ïej. O. de Ceunlnck Lei don. Geslaagd Amelhig, E. lien Den Haag Capelle, den Haag. datnes A. G. Vrollj d. Lind>en on J. Ankersm: Geslaagd do heer M. ïrink te Coevorden Machinist. Den Haag. Geslaagd voor roorlooplg diploma de heeren M. Ande De Uniecollecte Schild wolde Wagenborgen Zandtange bij Mussel Donkerbroek Metslawler Ooethem e.a. Almelo Hooge Hexel (gem. Wierden) Dinxperlo (De Heurne) Ede Harmeien Nigteveoht WUk bij Duurstede wland bij Leerdai Westkapelle Totaal 400 Loc. Comlté's 48.053,f u 1 de opbrengst der Unie-coi d' Te Schildwolde Is de opbre lecte gestegen van f 80.70 to opbrengst te Zonnemalre ver vooruitgang. Beleefd verzoekt he: b^tui Unie de opgaven der solloctjn, naglften. spoedig mogei Mr. J. J. HANGELBROEK, secretaris van de Un jtuur dtfl. ie die ó<p UIT OOST-INDIE DB GLASBLAZERIJ IN INDIE SEMARANG, 29 Nov. (Aneta). De Indi* sche Maatschappij voor Individueels Werk verschaffing zal ƒ30.000 voteeren voor de oprichting van een glasblazerij, welke evei tueel te Batavia, zal worden gevestigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10