'liaiiur Crihsriir (üritranl gllOfrtocart nOQoJl^L DE GRUYTER kost maar 2 gulden 35 ct. p. kwartaal of 18 ct. p. week WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Chr. Jeugdvereeniging „N.O.M.A.T.E.G" Bazar voor een Jeugd- en Wijkgchouw De Chr. Jeugdvereeniging „N.O.M.A.T.E.G. die veel zegenrijk werk verricht onder de Hervormde jeugd, wil komen tot de stich ting van een eigen gebouw, een jeugd- en wijkgeibouw in de wijken 2 en 7 der Ned. Herv. Kerk, in welke wijken de Vereeniging speciaal liuar arbeidsterrein vindt. Op het oogenjflik heeft Nomateg een toevlucht ge vonden in Wijk 6, in het gebouw Middel weg 17, maar zij vertoeft daar als een vreem deling in een vreemd land en zij streeft er met a"e macht naar om zoo spoedig mo gelijk een eigen centrum te hebben in het midden van do eigen, zich steeds uitbrei dende wijk. Een van de middelen om daartoe te ge raken is een groote bazar, die op 't oogen- blik in het Nutsgebouw wordt gehouden. Maandenlang is aan de voorbereiding daar van met kracht en ijver gewerkt, maar er is dan ook iets moois tot stand gekomen, dat ongetwijfeld de aandacht trekken zal. In de eerste plaais is er natuurlijk een groote sorteering artikelen op allerlei ge bied, die voor matige prijzen te koop worden aangeboden, maar daarnaast zijn er allerlei aardige attracties, waarvan de voornaamste ongetwijfeld is de vliegtent, waarin nauw keurige modellen van „echte" vliegtuigen te bewonderen zijn en voorts allerlei wetens waardigs op vliegtuiggebied de aandacht trekt. De bazar is gistermiddag door den bur gemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, geopend. Ds. J. C. S. Lochcr sprak een in leidend woord, waarin hij wees op de groote belangrijkheid van het werk van Nomateg in een tijd waarin zoovele kwade machten op de jeugd afstormen om haar voor zich te winnen. De slichting voor een eigen gebouw zal het jeugdwerk zeer teil goede komen. Spr. is ook zelf belanghebbende in deze, omdat hij ii; liet nieuwe gebouw zijn cate chisaties zal kunnen houden. Hij hoopte hartelijk dat door deze bazar weer een flinke stap in de goede richting zal worden gedaan. De burgemeester wees er in zijn openings woori op dat het geestelijk welzijn van een volk een geweldig groot goed is. Prof. Hui- zinga, die in zijn veelbesproken boek een somber beeld heeft get eekend van de toe stand, waarin de wereld verkeert, laat dui delijk doorschemeren, dat e? alleen nog hoop is voor de redding van onze cultuur wan neer wij vasthouden onze Christelijke gods dienst. Dat is 'het eenige dat stabiel blijft in de wereld. Nomateg tracht met allerlei middelen die Christelijke godsdienst te be leven en te verbreiden en haar werk ver dient dan ook ieders steun. Met zijn beste wenschen voor het welslagen van den bazar verklaarde Spr. hem voor geopend. Nadat mevr. A. DriessenHofland een lied had gezongen ging de groote schare belang stellenden vervolgens naar de bazar-zalen om de expositie in oogenschouw te nemen en er werden reeds dadelijk goede zaken gedaan. De bazar is ook vandaag en mor gen nog geopend. Laat ieder zijn steentje voor clat mooie werk bijdragen. De grondbeginselen van het Egyptische teekenen Lezing Prof. dr. H. Schaefer Gisteravond hield Prof. dr. H. Schaefer uit Berlijn in het Rijksmuseum van Oud heden de eerste van de beide aangekondig de lezingen. Hij handelde daarbij over de grondbeginselen van het Egyptische teeke- nen. welk woord levens schilderkunst en re- li ofkunst omvat. Bekend is, dat. de Egypte naar een weergave van de natuur heeft, die van de onze verschilt. a De Egy ptenaar volgt niet het beeld, zooals men dit ziet. maar zooals men het zich voor stelt. Sedert de Renaissance, die ons aan den perspectivischen vorm gebonden heeft, tot aan het weer opleven van het expressionisme waren zulke dingen ontoelaatbaar. Vóór de Renaissance echter, in de Grieksch- Romein- sche wereld en in de Middeleeuwen ge bruikte men voorstellende details, zooals de genoemde Egyptische, maar, er is een ver schil: zij verschijnen in die tijden overal omgeven door andore perspectivische trek ken, die in Egypte geheel ontbreken, even als ook in Griekenland tot ongeveer 500 voor Christus en in de geheele wereld van dien tijd. In Griekenland heeft de groote verande ring plaats, die perspectief en verkortingen tot grondbeginselen der kunst maakt. Van Griekenland uit verspreidt zich dat steeds verder. Men moet het ontbreken van pers pectief opvatten: het vóór-Grieksohe teeke nen stelt projectivisch voor. De diepte- demensie is niet geheel en al onderdrukt. Omdat het projectivische afbeelden aange boren is aan de geheele menschheid. mag men het niet bestempelen met afhankelijk heid van conventies of iets dergelijks. Ook in het vrijstaande beeld vindt de projectivi sche afbeelding haar uitdrukking. Donderdagavond houdt Prof. Schaefer zijn tweede lezing over: „Das allaegyptische Bildnis". Om den Begeerwisselprijs" Donderdagmiddag a^. te 2 uur zal in het R. K.'Sportpark (Haagweg) dc voetbalwed strijd plaats hebben tusschep C. G. YV. I en het elftal der Leidsche Studenten (L.S.C.) om den Begeervvisselprijs. Scheidsrechter is de heer H. v. d. Nat REGENKLEDING LEDEREN JEKKERS 17.50 prima. JASSEN, BROEKEN, VESTEN (ook naar maat zonder prilsverhooging) REGENPIJPEN vanaf 1.50 p. p. LEDEREN BEENKAPPEN vanaf 1.50. RUSEER KNIELAARZEN 2.90 (ook tot aan dij en heup). HANDSCHOENEN met en zonder kap OLIEJEKKERS BROEKEN, PIJPEN, JASSEN, enz. LEDERHANDEL A. VERHOOG HAARLEMM.STR. 57, t/o. Rory Theater. Lezingen Prof. Dr. G. Heymans Op uitnoodiging van de Nederlandsche af- deeling van de Commissie, samengesteld in gevolge 't verdrag betreffende Intellectueele toenadering tusschen Nederland on Bel gië, zal Prof. Dr. C. Heijmans uit Gent op Maandag 9 en Dinsdag 10 December e.k, telkens ten 10% ure, in de collegekamer van Prof. Suermondt in het Academisch Ziekenhuis, voor medische studenten voor drachten houden over den „Sinus Caro- ticus'L Federatie van Ned. Herv. Diaconieën Het onderwerp dat Ds. Eerhard uit Hil- legom Vrijdagavond in de najaarsvergade ring van de federatie van diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, classis Leiden zal behan delen, hebben we gisteren niet juist weer gegeven. Het luidt: „De financieele zorg van de Diaconie; welke behoeftige gemeente leden hebben aanspraak op den steun dei- diaconie? Wat is te dien opzichte de plicht der Gemeente?'' Prof. dr. O. Hahn te Leiden Lezing voor de philosophyche faculteit Prof: Dr. O. Hahn van het Kaiser Wil helm Institut te Dahiem hield gisteravond een lezing voor de philosophische faculteit der Leidsche studenten alhier over het on derwerp: „Natuurlijke en kunstmatige ra dio-activiteit in de laatste reeks van het pe riodiek systeem". Na gewezen te hebben op het feit> dat de elementen met oneven atopmnummer altijd zeldzamer zijn clan die met even nummer, hetgeen ook blijkt te gelden voor de radio actieve, wees Spr. er op, dat naast de ac tieve isotopen in de laatste reeks van het periodiek systeem hoogstwaarschijnlijk geen stabiele isotopen voorkomen. Daarmede wordt tevens waarschijnlijk ge maakt, dat de elementen 85 en 87 niet be staan. Het werk van het echtpaar Joliot Curie eenerzij ds en dat van Ferni anderzijds, heeft geleerd, dat vele elementen radio actieve producten leveren door beschieting met alphadeeltjes of neutronen, welke na tuurlijk isotoop zijn met reeds bekende ele menten. Zoo outstond dan b.v. uit aluminium door beschieting met neutronen het radio- natrium, waarbij tevens een alpha-deeltje ontstaat. Dit radio-natrium heeft een vrij lange le ze nsduur, gaat door bestraling over in een magnesium isotoop. Van buitengewoon be lang zijn de proeven, waarbij neutronen wor den geschoten op de laatste elementen van het periodiek systeem in het bijzonder ura nium, omdat hierdoor de mogelijkheid go- geven wordt het periodiek systeem uit te breiden, omdat hierbij werkelijk nieuwe ele menten met een kernlading hooger dan 92 kunnen ontstaan. Reeds Ferni had het waarschijnlijk ge maakt, dat dergelijke elementen ontstaam. Door nu gebruik te maken van de analogie, die deze elementen moeten vertoonen met jeeds bekende, nl. het rhenium en het Pa tina kon prof. Hahn door de geschikte chemi sclie reacties, waarbij rhenium- en platina- verbindingen als drager voor de nieuwe ele menten gebruikt worden, aantoonen, dat de nieuwe elementen niet isotoop zijn met reeds bekende elementen. Hiermede is dus aangetoond, dat het periodiek systeem nog voorbij het uraan zich uitstrekt. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 26 Nov. N.V. Ilandelmaatschap pij „De Lichtboei" (f.), Katwijk aan Zee, Haven 4. Hoofdz. Rotterdam, Schiedainsche Singel 134a. Handel in scheepsvictualiën enz Het filiaal te Kawijk a. Zee is opgeheven. Jb. Kossen, Leiden, Lammermarkt tl, café. Wijz. handelsn. in: Café Marktzicht. HET RESIDENTIE-ORKEST Programma derde abonnementsconcert Het programma van het derde abonne mentsconcert te Leiden door het Residentie- Orkest op Donderdag 28 November a.s. luidt als volgt: Ouverture van de opera „Iphige- nia in Aulis" van Chr. W. Gluck, Sympho nie concertante voor viool en alt met or kestbegeleiding van W. A. Mozart (solisten: Sam Swaap en Jan Devert), en Symphonie 2 in b. gr. t. op. 73 van Joh. Brahms. AFGELAST De wedstrijd C. G. W. comb.—Jeugdkamp- elftal welke Woensdagmiddag gespeeld zou worden is door omstandigheden afge last. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN De papierbakkan De heer v. Kleef is er tegen, dat ge legenheid aan particulieren wordt gegeven voor reclame op de papierbakken. Ze be antwoorden niet aan het doel. De Voorzitter zegt: Met de papier bakken zijn we teleurgesteld. We hadden gedacht dat het iets nuttigs kon zijn, rna-r als de vergunning afloopt, is het beste, dat ze verdwijnen. Wijn op da stcmburaaux De heer Boeren hoopt, dat de voorzit ter de strenge teugels voor de stembureaux zal laten vieren. Er is van een half flesehje wijn gebruikt. Omtrent de wijze waarop de voorz. orders aan de stembureaux gaf, is de heer v. Kleef gegriefd. De voorzitter merkt op, dat hij wilde waarschuwen tegenover over schrijding van deze post. Raadhuisbouw De heer den Ouden kan met die bouw niet meegaan, omdat er niet genoeg aan belastingverlaging gedaan wordt. Hij wil een klein gedeelte uittrekken voor raad huisbouw en een ander gedeelte aanwen den voor verlaging der opcenten op de Pers. Belasting en deze brengen, b.v. op 150. De heer Bèrgshoef acht de gelegen heid nu gunstig, omdat we 160.000 5 jaar renteloos kunnen krijgen. De heer Koren v raagt of het wel vast is, dat men f 160.000 krijgt. De voorzitter verklaart, dat de com missie dit bedrag voor onze gemeente wil reserveeren en merkt op, dat er n u een aanbod is van het Werkfonds. De Wethouders stellen voor de -reser- veering van het bedrag te bespreken bij de ontvangsten: Aldus besloten. Het voorstel tot raadhuisbouw wordt aangenomen, waarbij tegenstemde de heer den Ouden. Telefoonverbinding. De heer Verd'.onk stelt voor aahslui- ting telefoon voor de politic te Aarlander- veen. Als de heeren C o c x, den Ouden en v. Kleef hebben gesproken., aldus ba sloten. Badliuisbouw Voor den bouw van een hadbuis wil de heer den U ij 1 f 1000— reserveeren. De voorz. wil voorloopig met deze zaak wachten, nu het rioolplan aan de orde komt. I-Iet voorstel-den Uijl wordt dan verwor pen met 12—5 stemmen. Schoolgebouwen De heer v. Kleef dringt aan op het bouwen van een gymnastieklokaal a. d. U. L. school a. d. Raadhuisstraat. Hebben de bijz. scholen ook niet een zoodanig ge bouw? Verschillende heeren weten, dat del meeste scholen een dergelijk lokaal niet; hebben. De voorzitter zegt, dat B. en W. zich verleden jaar verzet hebben tegen concen tratie van openbare scholen. Voorloopig; met succes. Het zou onjuist, zijn om nu de 3e school nog van een lokaal te voor- Cursus jeugdige werkloozen De heer Ruyssenaars verheugt zich over het betere bezoek. De heer K o e 1 c w ij n meent tekort aan medewerking van B. en W. en wil geregel de bezoekers zakgeld geven. De voorzitter deelt mede, dat inder tijd het bezoek aan den cursus te wenschen overliet, nu is dit beter. B. en W. hebben den Minister voorgesteld om cursisten voor werk voor werkverschaffing gedurende een halve dag f 1.50 te geven. B. en W. zijn. te gen zakgeld. Ook de heer v. 't Riet spreekt zich in dien zin uit. Er komt geen verandering in deze zaak. Spoorlijn Alphen—Uithoorn, De heer van 't Riet vraagt of de post f2200 niet op de begrooting kan blijven. Blijft de spoorbrug? De voorzitter zegt, dat het volgend jaar subsidie gegeven zal moeten worden n, cL Prov. weg, en over de brug dan ook zal gesproken moeten worden. ONTVANGSTEN. Opcenten Pers. Belasting De heer den Ouden wil nu besloten is tot bouw van een raadhuis, geen voorstel tot verlaging doen. De heer Boeren stelt voor de opc. te brengen op 150 en hij ontvangt steun van den heer Lam. De heer v. 't Riet, vraagt waarom de buitenwijken in de 7e en niet in de 6e klas geplaatst zijn. De voorzitter wil wel een onderzoek instellen, doch betwijfelt of de kroon een dergelijke verlaging zal goedkeuren. De hcer van 't Riet gaat uit van de vraag1 wat js in deze rechtvaardig? De voorz. ver zekert, dat B. en W. de overtuiging hebben, dat een verminderde verlaging thans met raadzaam is. Onze Prijsvraag SrNUot»v«UrUj« fijner Grooter en Goedkooper De heer Boeren trekt dan zijn voor stel in. Zonder stemming komt hierna de be grooting in veilige haven. - Na de behandeling, van dc gemeentebe- grootihg kwamen nog' énkele'" voorstellen van B. en W. aan de orde. Bouwvergunning Omtrent het verzoek van G. v. Kleef te Boskoop om alsnog bouwvergunning te verleenen, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. Na een uitvoerige discussie wordt aldus besloten. Niemand van de heeren had behoefte om bij de rondvraag iets ter sprake te brengen waarna de voorz. de vergadering sloot. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB De uitslagen der Maandagavond jl. gehou den onderlinge competitie der Alphensche Schaakclub zijn als volgt: C. Bruntr—C. Deelstra C. BruntA. Müihl D. BruntA. Mühl D. BruntP. Schuurmans J. Brunt—D. Posthuma J. BruntR. Posthuma A. MühlA. Dalllnga A. St.rik^-P. Schuurmans F. van Oort—L. B. Snel C. de WildeH. Verschuur C. de Wilde—Th. J. Peterseim 1-0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 0—1 0—1 0—1 1—0 C. RoggeveenC. de Wilde Yz J. Blijleven—G. v. d. Horst 1—0 H. VerschuurR. Posthuma 10 B. ScihmidtJ. van Wijk 01 JUBILEUM De heer H. A. Middelkoop alhier hoopt morgen den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen als blokwachter in dienst trad. BRAND IN DE HOOFDSTRAAT Gistermorgen in de vroegte ontstond brand in het pakhuis van den winkelier B. in de Hoofdstraat. De brand werd ontdekt door omwonenden, die zich in veiligheid moes ten stellen en in nachtgewaad hun woning verlieten. De twee moforspuiten bobben de brand gebluscht, waarbij de schuur geheel vernield is en de huizen behouden kónden blijven. HILLEGOM patrimonium Maandagavond 8 uur vergaderde de plaat selijke afdeeling in haar gebouw aan de v. d. Endelaan. Voorzitter J. C. Vermeer opende deze ver gadering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen werden gelezen. Thans kreeg de heer D. van Egmond ge legenheid om zijn aangekondigd onderwerp „De bet eekenis van de Openbaring Gods in de Natuur en de Heilige Schrift voor het sociale leven", in te leiden. Hierbij werd stil gesctaan bij de Openbaring Gods in de Natuur, waaronder we verstaan de Alge- mecne Openbaring en de Openbaring Gods in de Heilige Schrift, waaronder wij verstaan de Bijzondere Openbaring. Daarna werd door inleider naar voren gebracht de betee- kenis van deze tweeërlei Openbaring voor het sociale leven. Op deze inleiding volgde een zeer leer zame besprekdng, waaraan door vele leden werd deelgenomen. Op verzoek van den voor zitter eindigde de heer D. van Egmond met dankgebed. PERSONALIA Onze plaatsgenoot, de heer C. Jansen Jr., slaagde te Den Haag, voor het ex Staatspraktijk-diploma voor Handel administratie. Dinsdagavond vergaderde de afd. Hille- gom en Lisse van de Chr. Kantoor- en Han delsbedienden. Doel van deze vergadering was om te trachten, de sedert eenige jaren, vacante bestuursfuncties bezet te krijgen. Het Hoofdbestuurslid, de heer F. P. Fuijk- schot van Amsterdam, was hiervoor overge komen en nadat hij een inleidend woord had gesproken, waarin hij wees op de noodzake lijkheid van een goed werkend afdeelingsSe stuur, werd tot de bestuursverkiezing over gegaan. Gekozen werden als voorzitter de heer J, Schnk (Hillegom), als secretaris de heer J. Roth (Hillegom). als Penningsmeester de heer D. Algera (Lisse.) en als Propagandalei ders de heeren L. Gastelaans (Lisse) en C. Vis (Hilelgom). Besloten werd om in Januari de volgende vergadering te houden. KATWIJK BURGERWACHT Door de Burgerwacht is een adres gericht in den Gemeenteraad, waarin verzocht wordt de subsidie voor dit instituut weer terug te brengen op het vroeger toegestane bedrag van f 300. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 27 NOVEMBER Programme 3: 8.05 Brunei VI; 9.20 Keulen» 10.5o Diversen; 11.20 Kalundbonj; 12.16 Brussel] VI; IJ.20 Keulen; 14.50 Kalundborg; 1-5.5U BeutS sender; 26 20 Keulen; 17.50 PartJs Radio; 18.20 Munchen; 10.10 Beromunöter; 22.25 Weoncn ol diversen Programma 4: 8 05 PartJs Radio; 10.05 Deuti sender, 10.35 Londen Reg; 12.05 Droitw 14.20 Londen R«?: 15.10 Droltwloh: 18.20 Di versen; 18.50 Droi,:wich; 10.10 Löndoa 19.50 Droitwlch DON-DERDAG 28 NOVEMBER Frogramma 3: 8.05 Brussel VI; 9.20 Keulen;| 11.20 Kalundborg; 12.05 Parijs Radio: 13-151 Brussel VI; 14-20 Kalundborg; l'j.20 Keulen;] of diversen Programma 4: S.05 Parijs Radio; 19.35 Lon-j don Rctg; 13.35 Droitwlch; 14.20 Londen Reg:] 15.20 Droit vich; 18.20 Dlve6en; 18.50 Londen 1' 19.33 Sportpraatje door den heer J. G. sen (journalist) o.a. vraaggesprek mi heer L. Zuidorveld, secr. v. ij. comité va der N.V. Sportfondsen, over: „Hoe stf met het Sportfondsenbad te Lelden?"; 20 Lon*] den R.eg; 20.20 Droltwich; 21.5q Londoi 22.20 Droitwich Bega AGENDA Woensdag 27 Nov. Rehóboth 8 uur. Qpsn] bare vergadering Geref. Bond. Spr. de heef F. Luytjes. Donderdag, 28 Nov. Stadsgehoorzaal uur. Derde abonnementsconcert Residen tie-orkest. Vrijdag 29 November. Den Burcht 10.30 U Najaarsvergadering Federatie van diaco' niën in de Ned. Herv. Kerk, classis Leiden Vrijdag, 29 Nov. Nutsgebouw 8 uur bellezing H. Kruithof, leider der tentzen ding „De Blijde Boodschap". De avond-, nacht- en Zondagdienst def Apotheken wordt van Maandag 25 Nov, tot en met Zondag 1 December a.s. waar genomen door do apotheken: M. Boekwijt Vischmarkt 4, telef. 552 en C van Zijp, Wü helminapark 8, Oegstgeest. telef. 274. met inbegrip van het allerfraaist Zondagsblad, gelijk nergens elders wordt aangeboden

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6