Gemeenteraad van Amsterdam WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 LANDBOUW-POLITIEK IN CRISISTIJD Minister Deckers antwoordt de Tweede Kamer HULP AAN DE KLEINE BEDRIJVEN Voorlichtingsdienst wordt verbeterd Aan de Memorie van Antwoord op de Be groot ing Landbouw en Visscherij voor 1936 wordt het volgende ontleend: Het ligt in het voornemen van den mi nister, de directie van den Landbouw zoo veel mogelijk in zijn tegenwoordigen vorm te handhaven. Over de vraag, welke wijzigingen ge bracht zullen worden in den voorlichtings dienst wenscht de minister zich nog te be raden. Zijn aandacht is bij voortduring ge richt op bevordering van een zoo goed mo gelijke samenwerking van de instellingen en diensten zoowed onderling als met de or ganisaties der landbouwers. Ten einde een en ander te bereiken wordt de instelling overwogen van een „centrale commissie van advies voor de landbouwvoorlichting", waar in zitting zullen krijgen vertegenwoordi gers van het ambtelijk element, waaronder tic consulenten, de 'landbouw-organisaties en de landbouwpers. Het is den minister niet mogelijk reeds tljans nauwkeurig mededeelingen te doen omtrent de groote lijnen, die hij bij de landbouwcrisispolitiek denkt to volgen. Tegen mistanden, die werden gecon stateerd, is met kracht opgetreden en zal ook in de toekomst met kracht "wor den opgetreden. Van een terrèur van den crisis-opsporlngs dienst mag niet worden gesproken. Deze dienst werkt in het algemeen naar wensch. De mogelijkheid om den export van land- bouw-producten uit te breiden heeft de Volle aandacht van den minister. De minister is zich er van bewust, dat de Meun aan de kleine bedrijven niet afdoen de is en hij zint dan ook op middelen tot het verleenen van zoodanige hulp, dat de kleine bedrijven kunnen blijven bestaan. Het Is niet juist, dat de heffingen op granen worden verhoogd omdat de prijzen der granen op de wereldmarkt stegen. De verhooging had plaats omdat de Driizen zoover gedaald waren, dat net. den bestaan den toeslag en de heffing niet meer de richtprijzen, zooals deze waren toegezegd, werden bereikt. De minister heeft de vraag of de richtprijs voor de tanve juist is, '.n on-' derzoek genomen. De minister heeft gemeend, dat de ver- hoogte heffing op veekoeken geheel aan de zuivelproductie ten goede moet komen, ter wijl verder wordt overwogen om. nu de aanvankelijk opgezette beperking van den welksteun niet zal doorgaan, andere maat regelen te treffen, waarbij gestreefd wordt naar een zoodanige beperking van de melk productie, dat een melkprijs wordt verkre gen, waarin aangenomen kan worden, dat de kosten der heffingen zijn verdisconteerd. Met de meeste nauwkeurigheid wordt er door den minister op gelet, dat niet tenge volge van de crisismaatregelen door de taargarine-iiTOustrie onredelijke winsten worden gemaakt. Door een voortdurends wisseling van de heffing en een controle op de prijzen der verbruikte grondstoffen wordt bereikt, dat aan de margarine-in dustrie niet meer dan haar normale omzet- kosten worden vergoed. Ondanks den omvang, welken de distributie van goedkoope margarine reeds heeft bereikt, gaat de minister ern stig na of in zeer bijzondere omstan digheden tot uitbreiding dier distributie moet worden overgegaan. Ten aanzien van de maatregelen voor de varkenshouderij kan worden medegedeeld, dat de Veehouderij-Centrale in overleg met den minister het baconcontract heeft opge zegd en dat thans wordt onderzocht op wel ke wijze de export van baconvarkens in de toekomst in stand moet worden gehouden. Versobering der organisatie heeft de Vee houderij-centrale in verband met den afge nomen export reeds toegepast. De uïtkeeringen aan de tuinders zullen zooveel mogeli-jx worden Lespoed'gd. De eierenprod'ictie Indien de verineerd'-rrng der eieren-pro ductie, welke over eeoigo weken zal aan vangen tengevolge van de verminderde af zetmogelijkheid aa-vr hot buitenland, tot een sterke prijsdaling aanleiding mocht go- ven, hoopt de minister door een matige uit keering aan de pluimveehouderij tot in standhouding van het bedrijf te kunnen bijdragen. De minister hoopt binnen zeer korten tijd de indiening van een gereed zijnd ont werp van wet, ter herziening van de thans geldende voorschriften van de Vogelwet 1912 te kunnen bewerken. Daardoor hoopt hij, mede ter beteugeling van de clandestiene vangst van beschermde vogels, een bepa ling in de wet te doen opnemen om de poging tot het vangen en dooden dezer vogels door onbevoegden, strafbaar te stel len. De minister is bereid de andermaal inge diende voorstellen tot steun aan den Ne- derlandschen Boschb<?u\v in overweging te nemen. Afzet van visch Wat betreft de voornemens der regeering tot het tegengaan van noodlottige prijsda ling en het bevorderen van den afzet van visch, kan worden medegedeeld, dat het in bedoeling ligt voorhands voort te gaan met het nemen van daartoe strekkende maatregelen door de Nederlandsche Vissche- rijcenirale. T. o. v. de verbetering van het productie-apparaat zijn onderzoekingen ioo pendei Een Voorstel tot het nemen van maatregelen tegen overbevissching van de Noordzee in den zin van het sparen der kleine visch, verkeert in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. De oplossing wordt gezioht in het stellen van eischen aan de wijdte der mazen. Verhooging van de maat op aal en -paling is in overweging. Een matige heffing op zalm, en ook op snoek, is in voorbereiding. De minister is van meening, dat het be lang van de vischcultuur handhaving van het verbod van het vrije hengeden in de Rotte nog altijd eischt. De minister kan geen vrijheid vinden, intrekking van het hengelverhod in de Rotte in overweging te nemen, aangezien bij de intrekking het belang van dé recht hebbenden op 't visc-hrecht, die zich moeite en kosten getroost hebben om den visch-: stand op beter peil te brengen en te houden, daarmede ten zeerste geschaad zou worden. GEEN FRAAIE METHODE Concurrentie tusschen overheidsbedrijven Telkens weer rijzen er klachten, dat Ge deputeerde Staten van sommige provincies hun overheidsmacht aanwenden om provin ciale bedrijven aan debiet te helpen en zoo „oneerlijke concurrentie" in de hand werken. Natuurlijk zal hierbij wel eens worden overdreven, maar het gevaar van „vermen ging van machten" bestaat ongetwijfeld. Daarom citeeren we iets uit een artikel, dat in Gasbelangen van 25 Nov. 1.1. verscheen (uitgave Van Lonkhuyzen, Zeist): „Sedert kort plaatst de Provinciale Geld. Electriciteits-Mij. in de verschil lende in Gelderland verschijnende bla den advertenties, gericht op het opkoopen van bestaande kooktoestellen, teneinde daarvoor electrische kooktoestellen in dé plaats te leveren. Deze advertenties bevatten de afbeel dingen van een opkooperstype op wiens rug resp. kolenfornuizen, gastoestellen en petroleumkomforen worden weggedragen en waaronder dan diverse opschriften voorkomen, zooals het volgende: „Wissel Uw oude fornuis en kooktoe- stel in tegen klinkende >munt! Schrijf de P.G.E.M. Vraag bezoek. Voor het oudste fornuis, voor een ja renlang gebruikt kooktoestel, betaalt de P.G.E.M. U bedragen, die U zullen mee vallen!" Bij informatie blijkt ons inderdaad, dat de prijzen .meevallen en dat deze provin ciale vennootschap zeker de voordeeligste is in haar rol van 2e-handsch opkoo- per, die „aan huis te ontbieden is en de hoogste waarde geeft". Wij geven van deze handelwijze geen enkele kwalificatie, omdat wij gelooven, dat dit niet noodig is, nóch met een om schrijving, die menigeen op de lippen zou komen, nóch ook maar één enkel bijvoeg lijk naamwoord. Wij stellen rustig en be scheiden slechts een enkele vraag: 1 Is het Provinciaal Bestuur van Gelder land na ernstige overweging het niet met ons eens ,dat hier iets gedaan wordt, dat zeker uit velerlei overwegingen had i ten worden nagelaten? Is het niet een misstand in een tijdsge wricht, waarin duizenden knappe koppen studeeren op verbetering van economi sche toestanden, dat daarin gelijktijdig het eene overheidslichaam het andere op deze wijze behandelt?" OPHEFFING TRAMLIJN GOUDA—SCHOONHOVEN Ook door de gemeentebesturen van Gouda, Stolwijk, Bergambacht, Ammerstol en Schoonhoven is thans een schrijven den Minister van Waterstaat gezonden, om de tramlijn GoudaSchoonhoven niet op te heffen en deze baan niet geheel of gedeel telijk ter beschikking te stellen van de pro vincie Zuid-Holland voor den aanleg van een provinc-'alen weg GoudaBergstoep en Bcira.abacht—Schoonhoven# VEREENIGING VOOR ACTIEVE HANDELS POLITIEK De meestbegunstigingsclausule In Pulchri Studio te 's-Gnavenhage ls gisterenmiddag de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging vour Actieve Handelspolitiek. Dr. H. H. Sillevis Smitt uit Am sterdam heeft op deze bijeenkomst een inleddling gehouden over „De meestbegunstigingsclausule in handels verdragen". Nederland past deze clausule thans toe 1 een actief handelspolitiek systeam. Zij kan daarin echter, zoo betoogde spr., on mogelijk een eerste plaats innemen, zij moet op den achtergrond blijven. Teneinde aan de clausule haai- juiste plaats te kun- verleenen, kan zij niet andere mioer worden toegepast dan onder bepaald voor behoud. In de huidige handelspolitieke omstandig heden zou spr. steeds vermeld willen zien dat de werkingssfeer der clausule automa tisch geregeld, gewijzigd of beperkt wordt door plurilaturale verdragen van erkende internationale rechtskracht en tevens door alle maatregelen, die direct of indirect nomen worden, gebaseerd op het Handvest van den Volkenbond. De clausule moet in haar werking eveneens beperkt of gestuit worden bij tollinies of bij regionale over eenkomsten. Voorts moeten de regelingen tusschen moederland en overzeesche ge westen in orincipe uitgesloten worden, ten eindie in dit opzioht de vrije hand te hou den. Ingeval van monetaire onzekerheid mofc<t de mogelijkheid worden vrijgehouden tot hernieuwd overleg aangaande de hoog te der invoerrechten. Ten aanzien van de contingent,eeringen, meende spr. dat hier de meestbegunstigingsclausule naar een bepaalde formule zal worden toegepast. In dezen trant en met deze voorbehouden, meende spr., dat die meestbegunstigings clausule in het Nederlandsche verdrags systeem haar juiste plaats kan vinden in een toegepaste reciproeiteitspolitiek. Tracht men de clausule in haar gaven staat door te voeren, dan sticht men eerder verwar ring en streeft men het doel der clausule voorbij. Gedachtenwlssellng Op de rede van Dr Sillevis Smitt volgde eenöge gedachtemvisseling. Enkele vragen werden door den inirider en door den voor zitter, Prof. Diepenhorst, beantwoord. Een der vragen betrof de mogelijkheid van con tingen teering van Nederlandsche goederen in Inddë, op welke vraag door Dr Sillevis Smitt geantwoord werd, dat het een feit is, dat Nederlandsche goederen in Tndjé gvcontingenteerd worden. Maar ook is het een feit, zoo voegde hij er aan toe, dat bij deze contingenteeringen bijzonder met Nederlandsche belangen wordt reke ning gehouden. Een andene vraag, welke gesteld werd, betrof de wenschelijkheid om in Oost- en West-In die verenigingen op te richten met eenzelfde doel als de Vereeniging voor Ac tieve Handelspolitiek. Prof. Diepenhorst antwoordde hi&rop dat hij daar gaarne toe zou medewerken, als er een mogelijkheid toe was. Wat die kwestie van de Ouchy-gedachte betreft, welke ook ter sprake was gebracht merkte die voorzitter op, dat dleize niet over belangstelling in den kring der vereeni ging te klagen heeft. Propaganda maken voor meer export naar België ligt echter niet op den weg der ver eniging. Deze houdt zich slechts bezig met het besturiee- ren van stelsels en laat het propagceren aan andere instellingen over. Prof. Diepenhorst wees er nog op, dat Dr Siltevis Smitt in 1929 een proefschrift heeft geschreven over de meestbegunstigingsclausule en dat hij toen nog op het standpunt stond, dat de meestbegunstiging liet beste mid del was ter bevordering van het in ternationale ruilverkeer. Thans heeft bij dit, blijkens zijn voordracht vaat heden, van vele reserves omgeven. Deze verandering zal spr. hem niet verwijten, integendeel, hij brengt hem er lof voor. Daarmede heeft Dr Sille vis Smitt een der grondgedachten van de Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek naar voren gebracht. n.l deze, dat handelspolitiek een doel- matigheidsvraag is. HUURVERLAGING EN WERKVERRUIMING Volkshuisvesting en Publieke Werken In de beide zittingen van gisteren beeft do Raad b«jdiandeld de hoofdstukken Volkshuis vesting en Publieke Werken, welke gelijk tijdig zijn behandeld. De heer BOMMER (e.d) beeft besproken ,d< publicatie -'an de huiseigenarenvereemginK ..Het Eigendomsrecht", volgens welke de w nlngen der woningbouwverenigingen voor e belangrijk deel in gebruik zijn bij goed g NUTTIGE GESCHENKEN Brillen - Barometers - Thermo meters - Kijkers - Staalwaren Scheerapparaten J. VAN BEKKUM Hugo de Grootstraat 127 Rotterdam Billijke prijzen Correcte bediening DE IDEALE VLOER BEDEKKING W. VAN DRIEL's Stoomboot- en rransportondernemingen N.V. R'dam Alaaskarfe 12? Telefoon 2MIR5 (3 lijnen) FEEDERS CARGADOORS TRANSPORTONDERNEMERS DageUJksche sleepdienst naar den RJJn en het Limhurgsche Kolendlstrlct. vice versa Bevrachtingen In Binnen- en Buitenland den Gem. Woningdie.jjj werkelijkheid. Daarbij bleek dat het aantal fouten legio was. De wethouder tel. dat B. en W. meenen aan de woningbouwvereentglngen te moeten overlaten wie r.ij als huurders aan nemen. Anders zouden 18.000 huurders bij wo ningbouwverenigingen en 12.000 bewoners van gemeentewoningen onder de controle van het gemeentebestuur vallen. Over de huurverlaglngspolitlek der Gemeen te sprekende memoreerde spr. het standpunt der Regeering: niet alleen lagere loon en en steunnormen. maax ook vermindering van las- door huurverlaging. Door de Regeering is beschikt og niet heeft bereikt. Het standpunt van het vorig College was, ei de wethouder, dat die ton niet behoefde leschlkbaar gesteld met het oog op de gun- tige exploitatie zoowel van de woningwet woningen als van de gemeontewoningen. B. en l"1 besloot de wet- Einde vorige week werden door de Eng eischen manoeuvres gehouden voor Alexandrië. Het momentdat.de Fransche driepijper Providencehet oorlogsschip Barhampasseert. Abessijnsche soldaten, die met hun handen een machine-geweer bedienent doch daarbij ook Van hun teenen gebruik weten te maken. Te Nijmegen werd in aanwezigheid van burgemeester en wethouders een demonstratie gehouden van de nieuwe motorbrandspuit. Op de citadel van Athene werden saluutschoten gelost toen koning George in Griekenlands hoofdstad zijn blijde intocht deed. Generaal Kondylis, die de groote wegbereider voor 't herstel der monarchie ivas, wijst op de kaart het doel van zijn actie voor koning George aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5