DE OORLOGSBERICHTEN BLIJVEN VERWARREND WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland FRANKRIJK VOOR DE BESLISSING Het Fransche parlement, dat morgen zal bijeenkomen, staat aan den vooravond van ernstige beslissingen, welke niet alleen het lot kunnen bezegelen van liet huidige ka binet, doch evenzeer van het regiem, en wier terugslag mogelijk ook in de buiten- Jandsche politiek van de Quai d'Orsay zal worden gevoeld. Twee dingen zijn er, die in Frankrijk thans allermeest de politieke gemoederen bezighouden, wij wezen er reeds eerder op: Lavals financieole sanee- ringsmaatregelen, die geenszins de alge- meene waardeering genieten, daarvoor zijn ze trouwens wellicht van te vérstrek- kenden aard, en het lot der rechtseho politieko bonden, de zoogenaamde „ligues". Frankrijk zou Frankrijk niet zijn indien juist deze laatste kwestie, welke ten op zichte van de eerste zeker de minst belang rijke moet worden genoemd, maar die zulke netelige politieke kanten heelt, niet vóór alles op de spits werd gedreven, zoozeer zelfs, dat het heel wel mogelijk is, dat do financieole maatregelen niet eens morgen in bespreking zullen komen. Laval heeft zich namelijk voorgenomen, eerst zijn fi nancieel program te laten afdoen, alvorens hij wil ingaan op een bespreking van hot lot der bonden. Wordt hem dit geweigerd, dan zal vermoedelijk zijn kabinet aftreden, ten offer gevalle^ aan politici, welke men liever pol it ïcasters zou willen noemen. Hoe het zij, beslissingen van belang staan thans in Frankrijk voor de deur. Daarop heelt de premier gisteravond in een radio rede, welke ongeveer 20 minuten duurde, nog eens met extra ernst gewezen. Laval heeft er daarbij allereerst aan herinnerd, dat de Kamer in overgroote meerderheid aan het kabinet machtiging had verleend, de noodige saneermgsmaatregelen te tref fen. Dank zij deze maatregelen, die o. a. in hielden een vermindering met bijna 10 .van alle uilgaven van de schatkist zijn thans, voor de eerste maal sedert liet uu breken van de economische crisis, dc per manente ontvangsten van den Franschen staat in overeenstemming met het totaai der gewone uitgaven. L&val heeft ook niet nagelaten, er den nadruk op te leggen, dat in Groot-Brittan- nië, dat zich in een soortgelijke positie als Frankrijk bevond, de regeering vier jaren heeft kunnen arbeiden aan een herstel program, waarvoor men aan z ij n kabinet slechts vier maanden heeft toegestaan. Dat het van belang is, met de besprekingen over het financieel beleid der regeering spoed te betrachten, en te voorkomen dat er een periode van onzekerheid zou intre den, blijkt nu reeds uit de goudbeweging, die opnieuw neiging tot afvloeiing ver toont. Laval heeft zich steeds een tegen stander van devaluatie getoond, ook nu heeft hij dit nog eens onderstreept, en aan deze woorden heeft hij nog toegevoegd, dat de regeering niet zou dulden, dat men door .verzwakking van de regeeringsautoriteit en door ondergrondsche pogingen tot het ver wekken van een crisisstemming tot een zelfde resultaat zou geraken. Donderdag zal de beslissing vallen, over Frankrijk en den franc! Wat de binnenlandsche politiek, en wel Sn het bijzonder het vraagstuk der „ligues" betreft, werd er door den premier op gewe zen, dat zij die voor de orde, de veiligheid en de republikeinsche instellingen moeten waken, deze ook inderdaad zullen waarbor gen. Geen partij zal het recht zich kunnen aanmatigen, haar gezag te schuiven in de plaats van dat van den staat Daarom deed Laval nogmaals een beroep op eendracht cn samenwerking, opdat de wereld niet het schouwspel zou gadeslaan van een verdeeld en yerscheurd Fransch volk. Ook de buitenlandsche politiek heeft in deze radiorede haar beurt gekregen, waar bij allereerst belicht werd, dat Frankrijk de vriendschap wenscht te behouden zoowel van Groot-Brittannië als van Italië, waar om van den aanvang aan door den Fran schen premier gestreefd werd naar locali- seering van het Abessijnsche conflict. Daar om werd ook overeengekomen, alle militaire sancties te vermijden, evenzeer als een .vlootblokkade. „Ik ben overtuigd, zoo eindigde de minis ter-president zijn rede, dat ik met aldus te handelen de belangen van mijn land heb ge diend. Vastberaden, met geduld en vasthou dendheid heb ik gestreefd naar een vriend schappelijke regeling van het conflict, en ik zal daarmede niet ophouden, want nie mand kan in de sancties het eenige middel zien, om een oorlog te verhinderen. Daarmee heeft Laval voorloopig zijn laat ste woord gezegd; de Kamer zal daarop thans hebben to antwoorden. De toestand is uiterst onberekenbaar, daar de oppositie het nog steeds onderling niet eens is. Blijk baar weet zij niet precies wat zij nu eigen lijk wil. Liefst zou men Laval aan het be wind laten, mits deze, vooral ten opzichte ,van de positie der strijdhonden, flinke con cessies zou willen doon. Het Volksfront is het immers ten opzichte van deze tegen standers wèl heel goed een6, zij moeten zoo afdoend mogelijk worden terzijde gedrukt. 1-Iet staat te bezien of Laval genegen zal zijn, daarin te bewilligen. Het zou zijn toch roèds ondankbare taak nog eens extra ver zwaren en voor hemzelf vermoedelijk slechts uitstel van executie beteckencn tot op het oogenblik, dat zijn tegenstanders er trek in krijgen, de verantwoordelijkheid van hem over te nemen. Bijvoorbeeld met de komende verkiezingen! Na Koning George's terugkeer In w«Jlingelichte kringen to Athene be ■vestigt men, dat oud-minister president Maximes bij den Koning zou zijn geroepen, dde hem zou willen belasten met de vor ming van een nieuw Kabinet. In sommige kringen ver* acht men, dat de eerste daad van den Koning de publi catie zal zijn van een decreet tot afkondi ging van de algemeen»} amnestie. Ten twee de verwacht m^n de spoedige vaststelling van dien datum, waarop algemeen* verkin zingen zullen worden gonouden volgens hal systeem der evenredige vertegenwoordiging Graziani's troepen op den terugtocht? Zal Amerika de one- export staken? De colonne Dankali's is opnieuw be gonnen met de zuiveringsactie aan de Oostelijke zijde van de hoogvlakte. Ver scheiden honderden krijgers uit het land der Dankali's, die onlangs onder worpen zijn, nemen aan deze actie deeL Aan het front van het Eritroesche le gercorps zijn de acties in het gebied van Temjen opnieuw begonnen, terwijl bataljons Zwarthemden het gebied van Geralta tot den Abargo-bergpas organi- Afdeelingen van het tweede leger corps hebben Baram. Tendla en Fanta bezet en sterke afdeelingen Abessijnen verslagen, die zij hebben teruggedron gen over de rivier Oeri. Zij hebben ver scheiden gevangenen gemaakt. Aan het front in Somaliland heeft de troepenafdeciing van generaal Graziani in den sector Joeba kennis gekregen van een concentratie van Abessijnsche strijdkrachten op 100 K.M. ten noorden van Dolo en een mobiele colonne der waarts gezonden, die op 22 dezer onver wachts het Abessijnsche kamp heeft aangevallen. Na een verwoed gehecht van 5 uur werd de vijand volkomen verslagen. In liet kreupelhout heeft men onge veer honderd dooden gevonden, waar onder twee bevelvoerders, n.L Abba Goeraccia en Argau. De eerste was Va- kil van de Fituaurari Barrahei, die bij een vroeger gevecht was gewond. Vijftig geweren en een groote hoeveel heid pistolen en munitie zijn buit ge maakt. De verliezen der Italianen bedragen 4 dooden, 5 gewonden en 2 vermisten, allen Doebats. De luchtmacht heeft verkenningen uitgevoerd boven Tigre. Hot luchteskader van Somaliland heeft de Abessijnsche versterkingen te Dagaboer gebombardeerd. Italiaansche vliegtuigen hebben bo ven Harrar gekruist, doch zich van iedere oorlogsdaad ontnoudon. De koninklijke Italiaansche ambassade te Berlijn deelt het volgende mede: Alle berichten uit verschillende bron nen, die de laatste dagen zijn gepubli ceerd over zoogenaamde Abessijnsche successen en wel die aangaande het buitmaken van 24 Italiaansche pantser wagens, de verovering van Moestahil, het dooden van 4700 Italiaansche solda ten en het buitmaken van een groote hoeveelheid materiaal aan het Noorde lijk front, de tegenaanval en de her overing van Gabredarre en Gorahei zijn van alle grond ontbloot Nieuwe Abessijnsche overwinningen in het Zuiden Van AbessijnscKe zijde verluidt, dat een van het Zuidelijk front aangekomen koerier nadere bijzonderheden heeft medegedeeld over de gevechten bij Annaleh, die volgens Addis Abeba door de Abessijnen zijn ge wonnen, hoewel het Italiaansche dementi niet is uitgebleven. Volgens den koerier bevinden zich ie Italianen op den terugtocht. Van Abessijn sche zijde wordt verder verklaard, dat ook de troepen van Graziani, die aan de Fafan te noorden van Gorarei opereerden, op de vlucht zijn geslagen. De Abessijnsche strijd krachten drongen sterk op, aldus wordt ver klaard, en dwongen daardoor de Somall- trbcpen hun terugtocht voort te zetten met achterlating van talrijke auto's, wapens en munitie „in overvloed". De Italianen zou den terugtrekken in de richting van Wau- Wal en Gerlogoebi. Nog dagelijks wordt te Addis Abeba me degedeeld, dat bij dezen geslaagden aanval groote voorraden graan en levensmiddelen die door de Italianen waren bijeengebracht zijn buitgemaakt, terwijl verscheidene ver sterkte punten bezet konden worden. Badoglio te Massaoea Maarschalk De Bono is gisteren naar Massaoea vertrokken, vanwaar hij, na zijn opvolger, maarschalk Badoglio begroet te hebben, scheep zal gaan naar Italië. Badoglio wordt heden te Massaoea ver wacht. Hij zal zich onmiddellijk naar As mara begeven, waar hem een feestelijke ontvangst wordt bereid. Daarna zal hij on verwijld de leiding der militaire operaties op zrich nemen. In sommige kringen van het Italiaansrhw hoofdkwartier gelooft men, dat Badoglio reeds aanwijzing heeft gegeven voor een reorganisatie der militaire leiding aan het Noordelijke front. Men verwacht, dat de po litieke bewerking der inheemsche bevol king krachtig zal worden voortgezet. Bij wijze van belooning is heden Dsjeddsjak Asbaha Abraba, die z.lrh einde October beeft onderworpen, benoemd tot stadhouder over het gebied van Sjire. Inzameling van geld en goud De geldinzamelingen in geheel Italië blij ven voortduren. Te Milaan werd tot gister avond 13i kilogram goud en 400 k.g. zilver verzameld. Te Modena heeft een admiraal zijn gou den eerpteekenen tot een gewicht van '116 gram opgeofferd. Bekende sportgrootheden hebben hun in den loop der jaren behaalde prijzen uit edel metaal ter beschikking gesteld. Uit Venetië wordt gemeld, dat thans in de vijver van St. Marcus gevischt wordt. Sedert de stichting van de republiek Veno tië was het vfsschen in deze vijver verbo den. De eerste dagen zijn enorme hoeveel heden viseh opgehaald. Uit Milaan wordi gemeld, dat de Ttali annsclic toeri9tenclub allo gouden cn zilve ren medailles ter beschikking heeft gesteld. Het onderhoud met Mussolini Het door de Daily Telegraph" en door Fransche binden verspreide bericht, da: Baldwin door den Britschen ambassadeur te Rome een persoonlijke boodschap aan Mussolini zou hebben doen overhandigen, is officieel tegengesproken. Van toonaangevende Engelsche zijde wordt verklaard, dat het onderhoud tus- schen Mussolini en Sir Eric Drummond in geen enkel verband heeft gestaan met wel ke vredesvoorsteken 'ook, noch met de.n toe stand in de Middellandsche Zee. Ook de kwestie van een olie-embargo is niet ter sproke gebracht. Tegelijkertijd wordt er te Londen de na druk op golegd, dat de Engelsche politiek ten opzichte van een collectief optreden en art een toepassing van sancties geen wijzi ging heeft ondergaan. In het bijzonder zijn de commentaren, dio gepeven zijn betref fende het uitstellen der zitting der commis sie van achttien te Genève, ongemotiveerd. De Engelsche regeering blijft voor- 6tandsiter van het betrokken der odie- leveranties in de sancties en zal aan ieder collectief besluit der Geneefsche commissie in deze richting deelne men. Dit besluit, aldus voegt men er aan toe, hangt oogenschijnljjk af van het standpunt van Amerika. Engeland heeft tot dusverre in de kwestie van een olie-embargo geen overleg ge pleegd met de Vereenigde Staten en het standpunt van Washington ten opzichte van dit probleem is de En gelsche regeering niet officieel mede gedeeld. Maarschalk Badoglio's instructies De „Dailv Telegraph" schrijft, dat de nieuwe Italiaansche operbevelhebber in Abessinië, maarschalk Badoglio, definitieve instructies uit Rome heeft ontvangen om een nieuw offensief te beginnen, dat van den uitersten Westhoek van Erithrea langs de grens van don Soedan zou leiden en welks doel zou zijn de bezetting van het gebied rond het Tanameor. Tot nu toe is Rome vermoedelijk niet geneigd geweest een dergelijk offensief te beginnen omdat het einddoel ervan in de Britsche belangen zou liggen. Deze laatste overweging schijnt thans echter op den achtergrond te zijn gedron gen door de andere overweging, dat in Abessinië snelle resultaten dienen te wor den bereikt voordat de druk der sancties te overweldigend zou worden. De nieuwe sanctiebesprekingen Het ligt thans in dl? bedoeling de bijeen komst van de coördinatie-commissie vast te stellen op 5 of 6 December, hoewel het mogelijk blijft, dait bij een eventueel® wij ziging in dc Fransche regeering de bijeen komst pas op een later tijdstip zal kunnen aanvangen. Marconi spreekt voor de radio De .Daily Telegraph" meldt, dat markies Marconi uitgenoodigd is een radio-rartevcr» ring te houden voor Amerika en Australië, nadat de B.B.C. geweigeaxi had 'leia voor de Britsche radio te laten spreken. Indien de uitzending uit Engeland zou geschieden, zouden de Posterijen of do B.B.C. hun medewerking moeten \rrle*men. Indertijd hebben de Britsche Posterijen op verzoek van het Foreign Office, baron Aloisi, die van Genève uit een radio-rode- voering tot 't Amxrikaansche volk wensch- te te houden, geweigerd gebruik te maken var, hun apparaat. De „Deilv Telegraph" verneemt wel, dat ieder geval afzonderlijk zal wor den beoordeeld. Indien geen uiztending uit Londen zal kunnen geschieden, zou de Columbia Radio Maatschappij een kortegolf-uitzending uit Rome organisoeren. De Amerikaansche olie-uitvoer Het Amerikaansche staatsdopartement spreekt de berichten, die in de Amerikaan sche pers zijn verschenen en volgens welke de druk der regeering op de exporteurs van petroleum is ^rminderd, omdat te Genève het tijdstip voor de afkondiging van een embargo is uitgesteld, met nadruk tegen. In toonaangevende Amerikaansche krin gen verklaart men. dat de Vereen. Staten volkomen onafhankelijk hun eigen politiek vo'gen en niet met het oor op den grond luisteren om te hooren wat andere volken van plan zijn te doen. Het zaken doen met oorlogvoerende staten zou in strpd zijn met de Amerikaansche neutraliteitspolitiek. Het brengt bovendien het gevaar van interna tionale verwikkelingen mede en zou den betreurenswaardigen oorlog kunnen ver lengen. De regeering is daarom niet voornemens werkloos too te zien, hoe Amerikaansche burgers een „bloedgeld" opstrijken. Het is natuurlijk moeilijk een maatstaf te vinden, door middel waarvan men een duidelijke grens zou kunnen trekken tusschen norma len handel en oorlogszaken. Niettemin streeft de regeering er naar, dien maatstaf te vinden. Voor de Vereen. Staten, aldus zegt men verder, is een neutraliteitspolitiek van de zen aard volkomen nieuw en het is daarom niet gemakkelijk, onmiddellijk alle mazen te dichten, waarvan de oorlogswinstmakprs gebruik maken. De regeering blijft echter hij haar politiek, ongeacht de houding, die Engeland. Frankrijk de andere staten of de Volkenbond zullen aannemen. Amerika neemt bijvoorbeeld nipt deel aan het verbod van invoer, doch beperkt zich tot de ver ijdeling van den uitvoer. Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" Kaas is bovendien smakelijk. Frïcö Leeuwarden ITALIAANSCHE TERUGTOCHT Belangrijke Abessijnsche successen op Zuiderfront (Van onzen specialen corres pondent W. F. Deedes) HARRAR, Dinsdagavond 26 November, De uitgebreide activiteit aan hot Zuide lijk front is het gevolg van ingrijpende ver wisselingen en veranderingen van posities aan beide zijden, zonder dat er zwaar ge vochten wordt. Als men do feiten tegen elkander afweegt, blijkt, dat do Abessijnen belangrijke, maar tot nu toe niet beslissen de overwinningon hebben behaald. De Abessijnsche voorhoede trekt op in de richting van Gorrahei, ten Noord-Oosten van de Wobbe SJebelL De toepen van Dcd jasraat8j Nasiboe zijn thans in tweeën gc splitst en de berichten melden algemeen, dat zijn tweede troepencolonne naar Oeal Oeal optrekt. De Abessijnsche beweringen, dat Oeal Oeal reeds zou zijn verbverd, moe ten echter met eenige reserve worden opge nomen. Ik heb geen bevestiging van eenig bericht van die strekking ontvangen. Het is ondenkbaar, dat Oeal Oeal door dc in de richting van Gorrahei optrekkendo colonne bedreigd wordt Gerlogoebi zou dan eerst moeten vallen. De Abessijnen willen een poging doen om de Italianen, die thans hoofdzakelijk in de allei van de Webbe Sjebeli zijn geconcen treerd, in te sluiten tusschen hun, ongeveer met de grens van Britsch Somaliland even wijdig loopende frontlinie en de troepen van Ras Desta, die zich noordwaarts in de buurt van Dolo bevinden. Zooals ik in een vorigen brief reeds aan duidde, verzamelen de Italianen zich langs de Webbe Sjebeli, om vandaar een nieuwen aanval voor te bereiden, vermoedelijk inde richting van de provincie Bale. Wanneer deze aanval wordt uitgevoerd, zullen de Italianen aan drie zijden worden bedreigd. De troepen van Ras Desta im mers trekken eveneens in Noordelijke rich ting op- Het bericht, dat vijf Italiaansche vliegtui gen een stad 30 mijl ten Zuiden van Djid- jiga hadden gebombardeerd en in Noorde lijke richting naar Harrar vlogen, flitste vandaag om 8 uur 30 per telefoon van Dag gahboer naar Djidjiga en vandaar naar Ilarrar. Zoodra deze waarschuwing Harrar bereikte ontruimde een 350 man sterke po litiemacht de straten en het plein in liet centrum van de stad, en beval iedereen in huis te blijven. De militaire posten in do omtrek kregen bevel zich voor hulp gereed te houden en binnen een kwartier was de tetad doodstil en verlaten. De troepen kre gen bevel niet te vuren, voordat de eerste bom was geworpen. Om ongeveer 10 uur waren de vliegtuigen op eenigen afstand van Harrar zichtbaar, maar daar zwenkten zij en keerden terug. Tien minuten latei- ging het leven in Harrar weer zijn gewonen gang. Het is duidelijk, dat alhoewel de Ita liaansche infanterie Is teruggeslagen do luchtmacht voortgaat het terrein van haar vluchten uit te breiden, (Auteursrecht Morntnfpoet—A.X-P.) UIT DE A.R. PARTIJ Een correctie Op het gesprokene van Prof. Dr. H. Visscher te Utrecht De heer J. Schouten, tijdelijk voor zitter Centraal Comité der Anti-revolutio naire Partij, schrijft ons: Prof. dr. H. Visschor heeft Zaterdag 1.1. de vergadering te Utrecht, blijkens het verslag in de bladen, gezegd, dat in een ver- gaacring van hot Centraal Comtié van A.-R. Kiesverecnigingen plechtig san hom is be loofd een Commissie, die art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis onder de oogen zou zien, maar dat deze belofte nooit Is ingelost Naar aanleiding daarvan kan worden medegedeeld, dat thans terzijde gelaten de bewooroingen, waarin prof. Visscher zoo wel die „belofte" als de zaak, waarop zij be trokking had, samenvatte in de vergade ring van het Centraal Comité op 8 Dec. 1928 door den voorzitter van dio vergadering is gezegd, dat over de besproken geschillen een samensproking moest plaats hebben, maar dat daarvoor die geschillen aan hangig moesten worden gemaakt bij het Centraal Comité, dat dao een commissie kon benoemen om öe pun ten, waarover geschil bestaat, te be- studeeren, enz. Prof. Visscher is er echter nimmer toe overgegaan, deze geschillen aanhangig te maken bij het Centraal Comité. In dit verband wordt tevens bericht, dat de tijdelijke voorzitter van het Centraal Comité, in een bespreking met de commissie uit Zeist, welke plaats heeft gehad onder de leiding van prof. dr. J. Soverijn in een tweetal conferenties te Utrecht, zich heeft bereid verklaard het Centraal Comité te adviseeren, een commissie in to stellen met de opdracht eenige nader aan te geven pun ten van principicclen aard te onderzoeken en daaromtrent aan de partij te adviseeren, mits de actie van de Zeister commissie zou worden sto"~P7et, aangezien anders geen ob jectieve en zakelijke voorbereiding van een nadere behandeling dezer ptuiten zou moge lijk zijn De Zeister commissie was echter daartoe niet bereid. In de Vaandrager, het orgaan van den Bond van Ned. Herv. J.V. op Goref. Grondslag heeft de bondssecretaris het vol gende bericht geplaatst: Daar wij vernomen hebben, dat er in som mige kringen van onzen Bond reeds ver warring is ontstaan, doordat gemeend wordt, dat ons hoofdbestuur de Bondsvrienden zou adviseeren voor de Hervormde Antirevolutio naire actie in het geweer te komen, wordt het door den voorzitter, secretaris en pen ningmeester gowensoht geacht in ons blad nadrukkelijk mede te deelon, dat ons Bonds- bestuur als zoodanig niets met genoemde actie heeft uit te staan. De reeds eerder on dervonden moeiten in onzen Bond inzake de practische politiek hebben doen besluiten, bij de principieele politiek te blijven. Dit geldt natuurlijk ook voor de Herv. A.-R. actie, hoe zich deze ook zou mogen ontwik kelen. oogenblik verwacht worden. De voorstad Socorro Is reeds door de regeeringstroepon bezet, terwijl de opstandelingen zich neg verschanst hebben in Jaboatao. Te Rio (te Janeiro zijn verscheidene com munistische leiders gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat de regeerings- troepen er in geslaagd zijn, de rebellen uit de stellingen, die zij aanvankelijk hadden ingenomen, te werpen. De opstandelingen zijn gevlucht in de richting van Jaboatao. Jabaotao is een groote industriestad met papierfabrieken, textielfabrieken en werk plaatsen voor die spoorwegen. Het ligt 20 K.M. van Refice. Uit het binnenland van Rio Grande do Norte wordt gemeld, dat 800 niet-militai ren, die de regeering steunen, op marsch zijn gegaan naar Natal, dat eveneens door reb-llen bezet is. Alle officieel* common: catiemiddelen van Rio Gractde do Norte zijn nog in handen der opstandelingen, die gebruik maken van het radiostation van het Condor-syndicaat om meuedeelingvm en proclomaties uit te zenden. ZIJ deel en mede dut de rebellen zegevierden van Natal tot Rio de Jameiro en dat in Sao Paulo 200.000 arbeiders in staking zijn gegaan. Volgens de laatste berichten bevond de „Graf Zeppelin", die in verband met den opstand niet te Pemambuco heeft kunnen landen, zich ter hoogte van Refice. Het luchtschip beweegt zich In Zuidelijke rich ting langs de kust, om de voor Europa be stemde post over te neracn. De gezagvoer der weet echter op het oogenblik niet, waar d ze post zich bevindt. Hij hoopt haar in Be-lila aan boord te kunnen nemen De voorraad brandstoffen is voldoende tot Donderdag. Indien het overnemen van de post dus niet mogelijk blijkt, kan het luchtschip naar Bathurst in Afrika terugkeeren. De Japanners rukken op! Van verschillende plaatsen aan den Groe ten Muur komen berichten over het op- marcheeren van Japansche troepen in de gedemilitariseerde zone. In Peking zyn 500 Japansche soldaten met volledj^e oorlogs uitrusting en voorzien van machinegeweren aangekomen. Ook 't garnizoen van Tientsin De opstand in Brazilië Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de kruisers „Bahla" en „Rio Grande do Sul" naar het Noorden zijn ui'geloopen om deel te nemen aan de onderdrukking van d«n communistischen opstand in Natal cn Recite. Volgens de laatste berichten uit Recife, de hoofdstad ven den staat Pcmarnbuco, kan de gevangenneming (Pr rebellen door die regeeringstroepen van oogenblik tot is versterkt. Officieel wordt van Japansche zijde me degedeeld. dat men manoeuvres wil hou den. De toestand is zeer gespannen. Giste ren verschenen Chineesche pantserwagens en motorpatrouilles in de strofen Peking. Kort Nieuws De a dert Maandagmiddag vermiste vliegboot dor Deensche marine i» thans ge vonden. Het is vrijwel zeker, dat de beide inzittenden om het leven zijn gakomen. Te Athene gaat het gerucht, dat Kon- dylis geweigerd heeft, in emnestic-verlee ning toe te stemmen. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Corona 769.5. Laagste stand te Janmayen 733.8. Stand vanmorgen halftwaalf 760.5. WEERVERWACHTING Matige later weer toenemende W. tot Z.W. wind. tijdelijk opklarend, later weer kans op regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie in het N. neemt af maar na de sterke stijging is de barometer op IJsland veer dalende bij Z.O. wind wegens nadering •an de volgende depressie. De hooge druk king verplaatst haar centrum naar de Noord kust van Spanje. In Zweden is do vorst verder afgenomen. Ook rn Duitschland en Frankrijk nam d« lichte vorst af. I-Iet stormt nog uit Z.W. aan de Noorsche kust waar veel regen is gevallen. De Britsche eilanden hebben tijdelijke op klaring bij iets gedaalde temperatuur. Op de Oceaan vertoont zich echter een armere luchtstrooming. Frankrijk heeft nog veel windstilte en mist. opklaring opnieuw windverhoffing venvach ten met kans op regen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.2 C, 28 NOVEMBER Zonsopgang 7.43 uur, zonsondergang 3-52 uur Maan op v.m. 10.14 uur, onder nam. 5.42 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 28 NOVEMBER 's avonds 4.22 uur tot 'a morgens 715 uu! Jonge dievenbende gesnapt Alles was van hun gading De gemeentepolitie te Kerkrade heeft ge- arresteerd zekere J. F. en W. G., uit Kerk rade, die zich aan oen twintigtal diefstallen in kerken in Zuid-Limburg hebben schuï 1 dig gemaakt. i Zij hebben bekend offerblokken te hewm ben opengetrokken en gelicht n! Verder hebben de diefjes de jongelui zijn 16 jaar oud uit auto's groote hoeveel- d' heden goederen van allerlei aard gestolen, al Tot hun bult behoorde verder een tiental er rijwielplaatjes, welke zij zeer goedkoop! fe hebben verkocht. Eenige personen, die dew rijwiolmerken hebben gekocht, zijn reeds aangehouden. n< De jeugdige dieven maakten deel uit van m oen dievenbende. Van deze bende konden^ eenige leden reeds eerder worden gearres- teerd. Daar wordt vermoed, dat de knapen nog meer diefstallen hebben gepleegd, wordt het f: onderzoek voortgezet Aan het eind van deze week zullen dt jongens ter beschikking van de Justitie i0 van Maastricht worden gesteld. INBRAAK IN EEN PASTORIE ken bij c iïerv. pastorie bewoond door ds. S. De dieven hadden zich, door openschuil ving van het raam, toegang verschaft. DeTc geheele boel werd overhoop gehaald en eenK< bedrag van pl.m. f 5 medegenomen. De po*, litie stelt een uitgebreid onderzoek in. jLand» en Tuinbouw o NOODTOESTAND IN DE VEEHANDEL Wat moet er gedaan worden? Veehandelaars in buitengewone algemeene vergadering bijeen In het Verkooplokaal te Rotterdam kwa men de afdeelingen Utrecht, N.-Brabant Zeeland en Zuid-Holland van den Ned. Bond van Veehandelaren in buitengewone alge meene vergadering bijeen om te spreken over den noodtoestand in de veehandel. De vergadering stond onder leiding van den heer J. P. v. d. S t o e 1, voorz. van de Nederl. Bond van Veehandelaren, die de aanwezigen een woord van welkom toeriep, Hij deelde mede, dat het doel was naar buiten uit te dragen de noodtoestanden, die er in de veehandel bestaan en naar midde len om te zien om daarin verbetering te bren gen. Spr. wijst op de oorzaak van de ellende, waarmee gerekend moet worden, doch mid delen tot verbetering van de toestand van enkele groepen mogen andere groepen niet zóó treffen dat deze daardoor noodlijdend worden. Als eerste spreker trad op de heer J. S c h i 11 h u i s, lid der Tweede Kamer. Deze wilde het eerst spreken over maatrege len, die van regeringswege genomen zijn voor de agrarische bedrijven, daarna over de verhouding van de vrijhandel tot de coöperatie en eindelijk over wat men thans „ordening" noemt. De verschillende opgelegde middelen tot productiebeperking gaat spr. na. De handel ondervindt nadeel van de wijze waarop de landbouwcrlslsmaatregelen worden uitge voerd. Met de belangen van de handel ii onbegrUpelijkerwijze niet gerekend. Gelukkig is daarin door optreden van de Industrie- en Handelsraad wel ver andering gekomen. Door meerdere aanwezigen werden ver schillende vragen en opmerkingen gedaan, die door spr. werden beantwoord. Als tweede spreker trad op de heer M. d e Haas, eere-voorzitter van den Bond van Veehandelaren, die speciaal op de belangen van de veehandel wees. Hij wil niet over wat achter ons ligt spreken, niet uiting geven aan teleurstellingen. Spr. wil alleen op heden en toekomst letten. Wij zijn niet gewoon onze nooden aan de groote klok te hangen. Nu we het wèl doen is dit een bewijs, dat het nijpt. De veehandelaar is van huis uit optimist, die inkomen zoekt door groote om zet bij matige winst en daarvoor van den vroegen morgen tot den laten avond wil werken. Nu er een noodtoestand is ontstaan vragen we hulp. Alleen maar zooveel, dat we in het allernoodzakelijkste kunnen voorzien. De beperking in de veehouderij bracht lage veeprüzen, die de handel Lm sloeg. De veehandel heeft door zijn speculatief karakter f een geheel andere positie, dan welke L, andere handel ook. Doch door die enorm lage prijzen is er nu haast niets r* meer te verdienen. Nu de crisismaat- ro regelen ons troffen mogen wij eischen, dat we als andere staatsburgers ook geholpen worden. Hoe dit moet ge schieden wijst spr. ook aan. Het aller beste zou zijn uitvoer van vee, doch daar is niet veel kijk op. Goed werk is te verrichten door de derde afname van vee, doch dan van oudere koeien: de groote melkgeefsters. Hierbij moet de veehandel ingeschakeld worden door provisie te geven van b.v. 3 gul den per koe. Gaat het niet om ons te steunen dan moe de regeering alle steun aan belastingbetaler! inhouden, waardoor alles goedkooper z» worden. Spr. stelt voor een motie aan te ne men, waarin gevraagd wordt: a, dat blikvleesch alleen aan werkloozen en armlastigen verstrekt wordt; b. ver hooging van de exportpremie voor vet vee; c. steun aan de exporteurs voor bevordering van de afzet van alle soorten van vee; d. geen invoer van vleesch uit het buitenland; e. het afne men van vee met hooge melkgift; f. de georganiseerde veehandel te be trekken bij de eventueele vee-afname. Verschillende aanwezigen waren het n!( met al deze punten eens. bv. wat betreft d afname van melkgevende koeien en de ver strekking van blikvleesch alleen aan werk loozen en armlastigen. Sommigen pleitte voor afslachting van vet vee, anderen ware tegen elke afslachting. Door de heer H. Grooteboer te Dlrki land, lid van het Hoofdbestuur, wordt nt gesproken over het vraagstuk van teveel vi en de afslachting. De afslachting geeft geen blijvende prijsstijging. Dat leerde de ervaring bij de vorige afslachtingen opgedaan. Spr. w acht het noodig, dat er beperking van jzi onderen af komt en dat de afzet van ni vee versneld wordt door export en loc normale afslachting. Bij Jongvee is di reeds beperking waar te nemen. Doch p melk- en kalf koeien zijn er meer dan d: voorheen. nj Te sterke inkrimping Is niet goed noch vo<*ai den boer noch voor den handelaar. VerruH ming van het debiet geeft uitkomst. hi Spr. vraagt van de voorzitter, die lid vi van de Veehouderijcentrale, krachtig op tj jn komen voor de belangen van de veehand«|v De vergadering werd aan het slot zeer rul moerig. 1^

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2