*1 EJ TERUG NAAR HET VADERLAND ®E REGENJAS MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Aan het einde van den Schieweg te Rotterdam, nabij het spoortveg-viaduct is men momenteel werkzaam aan den bouw van een sluis, welke een onderdeel zal vormen van het bijna voltooide SchieRotte-kanaaU Verboden toegang voor belasting-ambtenaren staat o. m. vermeld op het huis van een inwoonster van Sydenham (Eng.) die sedert S jaar hardnekkig weigert belasting te betalen en haar huis met de aanmaningen beplakt. De Rotterdamsche Lloyd heeft aan 't mailschip Sibajakeen aantal belangrijke verbeteringen aan laten brengen. Een der verbeteringen is de aanleg van een sportdek voor de eerste klasse passagiers. De laatste afwerking. Te Utrecht zal het handbedrijf voor het interlocaal telefoonverkeer grootendeels verwijnen om plaats te maken voor een automatische centrale. Een kijkje in de bestaande Utrechtsche centrale. REISINDRUKKEN DOOR Dr. J. F. REITSMA Bezoek aan New-York XV*) (Slot) Tn Grand Rapids hebben we met veel ge- boegen een week doorgebracht. Men voelt ach daar thuis, tenminste in de (christe lijk) gereformeerde kringen, waarin wij ver keerden. 't Is trouwens een aardige stad toet mooie omgeving. Prof. v. d. Bosch, van Calvin College, die juist dezen zomer Ne derland bezocht had, heeft met ons rond getoerd om ons dit schoons te laten zien. We waren feitelijk nog lang niet uitge praat in deze stad, toen we 14 October af- Kheid namen, maar op 18 October zou onze hoot van New-York vertrekken en vpór dien tijd wilden we nog naar de Niagara-water val en we moesten toch ook iets van New- !York zelf zien. Op den avond van 14 October arriveer den we in Buffalo, een stad van dezelfde grootte als Rotterdam. Wij logeerden in het prachtige Statlenhotel bij het Niagara- plein op een mooi punt in de stad. Op het plein staat het Mc Kinley-monument en men heeft er een mooi gezicht op de reusachtig hooge statige City Hall. De stad bezit meer mooie gebouwen, o.a het station van de New-York Central, en lommerrijke lanen, loodat we er genoegelijk wandelden. Des avonds baadde de hoofdstraat in een zee van licht 't Bleek ons toen, dat er toch ook fiog Americaansche steden met keurige win kels zyn. Van Buffalo Is men In korten tijd in Niagara Onze verwachting van de water vallen was niet zoo hoog gespannen, omdat *'e vreesden, dat het natuurschoon te zeer geleden had door de inbreuk, die allerlei Kerken daarop gemaakt hadden voor tech nische doeleinden winning van electriri- teit en voor het toeristenverkeer, 't Kan niet ontkend worden, dat het menschen- werk dicht tot het natuurwonder doordringt, maar er gaat toch nog een machtige be koring van uit. Natuurlijk zou het nog in drukwekkender zijn, als men het bewonde ren kon ver van alle inenschelijk werk. 't Is nu teveel een geldmakerij geworden, terwijl de mensch door kunstmiddelen het natuur schoon meent te verhoogen. Daarom werpen eiken avond 24 groote zoeklichten met een sterkte van 11/3 billioen kaarsen hun stra len op de neervallende watermassa's, waar door ze hel verlicht worden en even later allerlei kleuren aannemen. Men kan met een lift afdalen tot aan den voet van den Americaanschen val, of op het Goat-eiland aïdalen en uitgedost in oliepak de „cave of the winds" wandeling maken over glibberige trappen en loopplanken naar den voet van de Bridal Veil Falls. Aan de Canadeesche zijde is er eveneens gelegenheid in waterlaarzen, oliejas en -kap af te dalen tot den tunnel, waardoor men over 1200 voet onder de Horse-shoefalls door loopt om hier en daar door een venster op het watergordijn te zien en besproeid te wor den door de wolken opspattende water deeltjes. De Niagararivler voert het water van het Ericmeer naar Ontariomeer. Bij Niagara ligt het Goat-eiland In de ri vier, waardoor deze in tweeën gedeeld wordt. Even verder stort het water aan beide kanten van het eiland met donderend geraas 167 voet naar beneden. Groote wol ken waterdamp stoomen de lucht in en ge ven het aanzijn aan een prachtige regen boog, als de zon er op schijnt. Alsof de ri vier zelf schik heeft in den sprong, dien hij maakte, dartelt hij verder onder de brug door, die Canada met de Staten verbindt, boort zich verder tusschen de hooge rots- wanden door, onder twee spoorbruggen door. Dan stoot hij zijn hoofd tegen een harden rots en moet zich loodrecht ombuigen naar rechts om een pad te vinden naar het Ontariomeer. In deze bocht schuimt en kookt en wielt het water, dat het een lust Per aero-car kan men zich door de lucht over deze „Whirlpool" laten brengen om een mooi gezicht te hebben op de bruisende ri- Als alle toeristen hebben we ons per auto langs de beide oevers laten rijden en op de daarvoor bestemde punten de watervallen bewonderd. We hebben genoten van het majestueuss van de vallen en geluisterd naar den donder, die tot muziek wordt» We zijn afgedaald tot aan den voet, hebben eveneens in waterdicht cos- tuum achter het neervallende water geloopen en hebben 's avonds een blik geworpen op de verlichte watervallen. I-Iet gas uit de brandende bron zagen we branden en nog veel meer aardigs, maar we hebben toch gezorgd, dat ze niet al onze dollars in de wacht sleep ten, want we moesten nog verder. Op 16 October namen we de trein van Buffalo naar New-York, waar we tegen den avond aankwamen. Wat een druktel Een „redcup" draafde met onze koffers en zorg de voor een taxi naar het 42ste straat veer voor New-Jersey, waar we werden opgevan gen door den heer Schoemakers uit Mid land Park, wiens gast we zouden zijn tot ons vertrek uit America. Mr. en Mrs. Schoemaker hebben zich be ijverd om ons in den korten tijd die ons ter beschikking stond, zooveel mogelijk van New-Jersey en New-York te laten zien en ons behandeld met een hartelijkheid, die eigen kinderen niet zouden kunnen over treffen. New-Jersey is een mooie streek. In Paterson hebben we bij avond genoten van het gezicht over de stad vanaf het hoogste punt en overdag heb ik de Highschool (Eastern Academy) bezocht Maar ook de Metropool van America hebben we gezien, een beeld van de stad in ons opgenomen, zooals die bij dag en by avond is. We gin gen de stad binnen door den Hollandtun nel onder de Hudson-rivier door en verlie ten hem weer over de Washingtonbrug. Brug zoowel als tunnel zijn bewijzen van den ondernemingsgeest en het technisch vermogen der Americanen. Eigenlijk legt heel Manhattan met zijn skyskrapers daar van getuigenis af. Met particuliere auto en boven op een motorcoach hebben we de straten van New-York doorkruist en ge tracht iets op te nemen van den overvloed, die hier valt waar te nemen. Is het noodig te zeggen, dat wij in het Empire State Building, het hoogste gebouw van New-York, 102 verdiepingen, de lift genomen hebben en omhoog gegaan zijn tot ons de trommel vliezen toeterden. Vanaf dat gebouw heb ben we de stad rustig bekeken. Hoewel het vrij nevelig was, overzag men een groote uitgestrektheid, de staa, de breede Hudson met zijn drukte en verder weg. Beneden op straat reden de auto's en liepen de men- schen: het leken precies wagens en pop petjes uit een speelgoedwinkel. Het is niet mogelijk alles weer te geven, wat we zagen. Pracht gebouwen zijn er als Rockefeller Center en Radio City, waar geen kosten aan gespaard zijn en het uit- Chrysler Building, New-York Een van de dingen, die ik in New- York wilde zien, was het Museum voor natuurlijke historie om daar de collec tie van de uitgestorven dieren te zien, speciaal de groote zoogdieren en de kruipende dieren. Ik beklaag den tijd niet, dien ik daarvoor af gestaan heb, want wat daar te zien is, boezemt leder belang in, maar een bio loog toch wel in de eerste plaats. Wat een vragen rijzen bij ons op, als we daar staan bij de geraamten en ande re resten van die uitgestorven dieren, reuzen van 20, 30 M. lang, waarbij onze krokodillen en olifanten dwergen zijn. Al heeft men zich uit de afbeeldingen en beschrijvingen ln de boeken een goed beeld kunnen vormen, als men zoo vlak bij een dergelijken kolossus staat, heeft hij iets ge weldigs door zijn afmeting, door de zware botten, machtige pantserplatcn cn vaak reu zen klauwen. Voorgesteld werd o.a. hoe een dergelijke reus (vleescheter naar zijn gebit en klau wen) een nog zwaarderen knaap (een plan- teneter) te pakken had. De beenderen van het slachtoffer vertoonden de duidelijke sporen van de bewerking der klauwen van den roover. In de andere afdeelingen van het uitge breid museum konden we nog niet eens een vluchtigen blik slaan. In America hebben we wel geleerd, dat een mensch niet alles kan zien, wat waard is gezien te worden. Hier was alles op groo te schaal. Dat neemt niet weg, dat we America verlieten met een dankbaar gevoel, dat we zooveel hadden kunnen zien. Onze gastheer bracht ons met vrouw en zoon op 18 Oct op de Statendam. Een af- scheidstuil van anjers en asparagus hield in de hut de herinnering levendig aan de ondervonden hartelijkheid. JVat kwam die groote Statendam ons eerst ROFFELR1JMEN BLIJDE INKOMST, Ik héb de Sinterklaas gezien Wat was me dat een feest! Ik ben het. heele jaar temet Zoo vroolijk niet geweest! De boot kwam plechtig aangestoomd, De vlaggen hoog in top. De zakken zalen onderin. De Sint stond bovenop. De Sint zag wel een beetje bleeké Maar Zwarte Piet zoo zwart Dat mij, zoo groot als ik daar ben, De schrik sloeg om het hart. Maar toen de boot kwam voor de wal En Sint in 't rijtuig klom, Toen Piet met pepernoten wierp Kwam onze moed weerom. Wij juichten wat we konden en We zwaaiden pet en hoed Naar Sinterklaas de goede heer; Dat deed hem merkbaar goed. Hij boog en knipoogde naar Piet; Piet snapte wat hij wou: De pepernoten regenden Op 't hoedje van mijn vrouw! Wat zeg je van die ouwe guit Wij hadden groote pret, Vooral toen door 't fanfarecorps Een 'marsch werd ingezet. We hosten en we holden mee Het tv as me een festijn De inkomst van le Sinterklaas In volle zonneschijn! (Nadruk verboden.) LEO LENS. klein voor. t Is haast ongelooflijk, 1 Kwam waarschijnlijk, omdat de Empress van onze heenreis zoo veel grooter was. Maar we had den een fijne hut en waren gauw ingebur gerd. Bij het vertrek om 10 uur *s avonds ge noten we van het gezicht-op New-York en de Hudson. We wierpen in het voorbij va ren een blik op het kolosale, verlichte \rij heidsbeeld en zochten onze hut op om gedu rende acht dagen op dc ongewisse baren te dobberen. Dankbaar kan vermeld worden, dat we het buitengewoon troffen met het weer, zoo dat we ons ten volle konden overgeven aan de geneugten van een oceaanreis, de genie ting van de beproefde keuken der Holland sche mailbooten cn wat een bootreis te be leven geeft. De eerste, die ons het welkom in het va dertand toeroep, was een ambtenaar van de rivierpolitie bij de paspoortcontrole, die als trouw lezer van de Rotterdammer ons in America gevolgd had en bij het zien van onze pas ons in militaire houding welkom heette. Aan de Wilhelminakade klonk van uit het wachtende publiek het S.S.R fluitje om ons attent te maken op onze fa miliegroep, die na eenigen tijd met den kij ker ontdekt en herkend werd. Daarna yan boord, Hartelijk weerzien. N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN ZOON A A L T E N Fabriceert ook: Kepers, Ruwe Katoen, Graslinnen, Kepervoering. Groote sorteering in Luiers, Bad-, Hand-, Thee- en Keakendoeken, moderne dessins. Levering uitsluitend aan den handel fetrekVen Kun beh BAND. KOORD. ELASTIEK •nz. Kei «oo'deeligit bl): D. ROOS CZN.'s VITRAGE HAND EL KV. AMSTERDAM GRONINGEN TELEFOON 30427 TELEFOON 1032 AAN DE HANDS. DAMLIN Badstofartikelen Smaakvol - Kleurecht NedarlandicK Fabrikaat N.V. VAN OERLE'S WEVERIJEN - BOXTEL LEVERING VIA DEN HANDEL DE IDEALE VLOER BEDEKKING Den keizer gegeven wat des keizers was. Vlug naar huis, een huis vol bloemen, met grooten dank aan den Heere, die alles zoo had. P. S. In een der eerste brieven heb llc geschreven over het kerkelijk leven der Nederlanders in Lacombe. Sindsdien la er een zelfstandige Kerk geïnstitueerd en zijn de ambten er ingesteld. De behoefte aan een eigen kerkgebouw doet zich steeds meer ge voelen: in Sept Jj.v. was het als kerk ge bruikte schooltje niet beschikbaar wegens het heerschen van besmettelijke kinderver lamming. Van F. te R. ontving ik een dollar voor kerkbouw in Lacombe. Helpt mij zor- gen. dat die dollar niet alleen naar Canada hoeft te reizen. Mijn adres is; Bergweg 142, Rotterdam. 4, '1 XIV stona ia óns Had vaa 2i No$

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5