EEN OPMARSCH OP HET DANKALIFRONT? MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 1 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland NOG EEN SUEZ- KANAAL In de beantwoording van de Italiaansche nota omtrent het treffen van sancties is er door schier alle deelnemende regeeringen op gewezen, dat zij deze maatregelen niet hebben genomen in een geest van vijand schap tegen het land van Mussolini, doch veeleer als een noodzaak, waaraan nu een maal niet viel te ontkomen, gezien men zich door liet lidmaatschap van den Vol kenbond nu eenmaal tot een dergelijke hou ding gebonden had. Men betuigde zelfs vriendschap van den \ijand „die mij mijn vriendschap van den vriend „die mij zijn feilen toont", zooals vader Van Alphen dat noemen zou. Intusschen bestond bij de sanctielanden het plan, om Vrijdag a.s. op nieuw te Genève bijeen te komen, voor het beramen van nieuwe sanctiemaatregelen, waarbij het er sterk op ging gelijken, of thans de omsingeling van het oorlogvoeren de land heel wat nauwer zou worden. Die afsluiting is tot op heden nog verre van effectief geweest, men heeft met groote be hoedzaamheid het probleem genaderd, zon der zich door overhaasting voor onverwach te consekwenties te stellen. Inmiddels gingen achter de schennen de besprekingen door, al was dit niet iets dat tot de publieke verbeelding sprak. Maar een symptoom van Genève's veldwinncnden invloed kon o. a. worden gezien in de hou ding van Duitschland, dat tot uitvoerver boden van bepaalde producten en grond stoffen overging. Ook Berlijn ging daarbij met omzichtigheid te werk, een houding waartoe het genoopt wordt daar voor dit land in het huidige diplomatische kansspel zeer veel op het spel stant; Europa blijkt onder den invloed van het door Mussolini ontketende geweld zich voor te bereiden op een „Neu-Orientierung", waarvan het Der de Rijk, dat zich als neutrale op de wip bevindt, heel goed partij kan trekken. Van daar dan ook de sympathie, welke Berlijn voor Londen aan den dag legt, zooals ook onlangs bij den dood van den Britschen admiraal Jellicoe weer eens duidelijk is ge bleken, terwijl een tweede symptoom van overeenkomstigen aard in de besprekingen van Hitier en den Franschen gezant te Ber lijn mag worden gezien. Men spreekt reeds, al is dit lichtelijk voorbarig, van een Fransch-Duitsche toenadering. Berlijn is niet verder gegaan in zijn uit- voerbcperking dan tot de grens van den normalen export, waardoor het Italië niet al te gevoelig en te pijnlijk heeft getroffen, en toch naar het westen blijk heeft gegeven dat het van goeden wille ix Uit Amerika kwamen geruchten, die erop duidden dat ook dit land wat meer lijn in zijn optreden zou brengen. Wel kon Roose velt niet zonder meer den uitvoer naar Ita lië verbieden, de neutraliteitswet staat dit niet toe, doch voor zoover hij vrijheid van handelen had heeft hij daarvan gebruik gemaakt, om aan de oliemagnaten te v e r- zoeken, den petroleum-export naar de oorlogvoerende landen te staken. De heeren hebben aan dit verzoek geen gevolg gege ven; de statistieken toonden eerder het te gendeel aan. Daarop is Washington het over een anderen boeg gaan gooien; het be dreigde de credieten \an de door den staat ondersteunde scheepvaartmaatschappijen, zoo deze de ongewenschte olievwscbepin- gen niet wilden nalaten. Deze stap bracht de Vereenigde Staten opnieuw iets nader tot de Europeesche anti-oorlogsactie; men zag reeds in het verschiet het besluit der sanctieconferentie, nu ook do olie te plaut- sen op de lijst der verboden-uitvoer-grond- stoffen. Vrijdag a.s. zou te Genève erover worden beraadslaagd; de bijeenkomst gaat echter niet door. De uiterlijke aanleiding tot deze vertra ging is ditmaal weer eens Frankrijk. Laval mote namelijk aan de Britsche regeering hebben doen weten, dat hij op het oop"* blik het met rijn binnenlandsche politieke moeilijkheden zóó volhandig heeft, dat hij de brug niet kan verlaten; er dreigt al reeds geruimen tijd te Parijs een politieke tëtorm, en het is de vraag of Laval nog langer zee zal kunnen houden. Onder deze omstandigheden naar Genève gaan, om daar verder over de sancties te discussieeren, zou niet verantwoord zijn. De Britsche regeering heeft door bemid deling van haar gezant te Parijs aan het hoofd van de Fransche regeering laten weten, dat rij bereid is, met het uitstellen der sanctie-conferentie in te stemmen. Naar liet zich laat aanzien komt dit uitstel haar zelfs lang niet ongelegen, want men verheelt zich te Londen niet, dat men zich thans op een gevaarlijken weg bevindt. Het oude dilemma spitst zich weder toe. Sancties van niet al te feilen aard heeft Italië wil len aanvaarden, zonder zich daarom van den Volkenbond los te maken, of deze als daden van agressiviteit te beschouwen. Maatregelen, die werkelijk dreiging betee- kenen, zal het niet willen laten passeeren; Mussolini's woord, dat hij in zulk een ge val het liever tot een Europoeschen oorlog zal laten komen, dan te moeten capitulee ren, zal hij vermoedelijk alsdan waar ma ken. Men schippert dus tusschen zijn plicht ten opzichte van den Negus en zijn afkeer, den Dure al te onaangenaam te zijn. Het is niet duidelijk, hoe men uit deze impasse moet geraken. Wellicht hoopt men in lei dende kringen, dat de tijd het werk zal ver richten, waarvoor men zelf terugschrikt. Keert de oorlogskans voor Mussolini's ko loniale troepen, dan zal hij zelf wel wat inbinden, en gereeder het oor aan vriend schappelijke influisteringen leenen. Hoeft het tegenovergestelde plaats, en wordt zoo de Italiaansche machtshonger bevredigd, dan is het te vreezen dat er een modus zal worden gevonden, die den schijn sauveert en in feite de toestand laat, zoouls Italië die geschapen heeft. De oliestroom, die thans met behulp van de Europeesche en Amerikaansche handel van Italië naar Ahessinië loopt, is voor de Italiaansche krijgsvoering minstens even belangrijk als het Suezkanaal, dat men niet heeft kunnen of durven sluiten. Ook dit tweede, denkbeeldige kauaal, dat aan de tanks, de vrachtauto's en de luchtmacht zijn levensstroom toevoegt, zal men dus voor- loopig niet afdammen. Men laat den Duce den weg nog vrij! Bijeenkomst der sancties- commissie wordt uitgesteld Er komt nog geen olie-embargo o - I-Ict 53sfe Italiaansche legerbericht meldt: „Het tweede legercorps en groepen Eritreesche inboorlingen hebben de Abessijnsche soldaten teruggedrongen over de Tacaze. De bevolking van Tigre, komende uit het door ons gere organiseerde gebied, vult onze garni zoenen aan. Aan het Somalifront beeft te Gorabei het stamhoofd Hussen Haile zich met al zijn onderhoofden en met vele nota belen uit Ogaden aan gemeld om de on derwerping van zijn stam aan te bieden waarbij hij vergunning vroeg om met 2ö00 gewapende mannen aan de ope raties tegen de regeering te Addis Abeba te mogen deelnemen. Ook gewapende stamhoofden uit Ma- kahil, Rer Elmi en Sekal au Hassan hebben hun onderwerping aangeboden en hun gewapende mannen ter beschik king van onze militaire autoriteiten ge steld. Het stamhoofd Abd el Kerim Moham med, zoon van den Mullah heeft te Gabre Darre een accoord mot onze autoriteiten gesloten voor de reorgani satie van zijn stam. Door al deze onderwerpingen onder steunt geheel Midden- en Zuid-Ogaden de Italiaansche actie. Zooals altijd zijn onze vliegtuigen zeer actief in alle sectors". Te Rome werd daarbij nog medegedeeld, dat het geheele gebied van Ogaden thans door de Italiaansche strijdkrachten is ver overd. Aan deze officieele mededeeling werd toe gevoegd, dat de uit 80.000 personen bestaan de inheejnsche bevolking haar onderwer ping heeft aangeboden. Het bezc"e gebied heeft een oppervlakte van onge vo.tr een derde van Italië. Abessijnsche opperhoofden blijven trouw! Het Abessijnsche gezantschap te Parijs heeft Zaterdagavond de pers een mede deeling verstrekt, waarin wordt beweerd dat de Italiaansche propaganda onjuiste berichten in omloop heeft gebracht aan gaande de recente luchtreis van den negus. Men heeft, aldus de verklaring, het gerucht verspreid, dat het doel der reis is geweest het dreigende overloopen van verscheiden Abessijnsche opperhoofden le voorkomen. De Abessijnsche regeering heeft reeds herhaaldelijk medegedeeld, dat enkel en alleen Haile Selassie Koeksa zijn keizer en zijn vaderland heeft verraden. De Abessijnsche regeering herhaalt met alle beslistheid, zonder een correctie behoe ven te vreezen, dat geen andere Abessijn sche aanvoerder zich met den vijand heeft ingelaten. Integendeel! De oorlog heeft de eenheid van het Abessijnsche keizerrijk ver sterkt, daar alle krachten des lands rich verzameld hebben om den oppersten vorst. Met het oog op dit gevaar, is het aanzien van den negus tot in de verste uithoeken van Abessinië geconsolideerd. Op zijn reis heeft de negus de hartelijk ste betoogingen van trouw van zijn onder danen in ontvangst genomen. De tegeu- stand tegen den het land binnenvallenden vijand heeft dc bevolking van Eritrea en zelfs van Italiaansch Somaliland aan de zijde van Abessinië gebracht. Groot is het aantal vluchtelingen uit de Italiaansche koloniën, die in Abes sinië bescherming hebben gezocht De emigratie heeft reeds ©en zoodanigen omvang aangenomen, dat de Italiaan sche regeering haar niet meer kan ver- zwtlgen. In de officieele te Asmara uitgegeven communiqués hebben de autoriteiten zeer scherpe maatregelen aangekondigd tegen hen, die de verdenking op zich Iaden, zich te willen onttrekken aan de Italiaansche heerschappij. Een te Addis Abeba gepubliceerd commu niqué maakt bovendien melding, van de on (zettende terreur, waaraan duizenden Abessijnen vanwege de Italianen zouden bloot staan. Uitgehongerde Abessijnen, o.w. oude mannen, vrouwen en kinderen trek ken dwars door de woestijn van Noord- Abessinië. Zij vertellen, dat de bevolking te lijden heeft van de wreedheid der Italianen. Een opmarsch op het Dankali-front? Het legerkorps van generaal Santini be reidt een zuiveringsactie voor in de uitloo- pers van het gebergte langs het front van Dankali, waar Abessijnsche troepen zijn opgemerkt. In de buurt van Sjelicot (ten Zuiden van Makallé» hebben Italiaansche patrouilles geen tegenstand ontmoet De divisie Gaviuana zou Zaterdag het ge hied tusschen Enda-Mikael en Songoei (ten Zuid-Oosten van Adoea) hebben bezet. De Ita'iaanschc troepen hebben posten opgesteld langs de rivier Takaze. Bij verkenningsvluchten in de huurt van Katsjamo zouden, naar van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, vliegtuigen, welke door Abessijnsche troepen werden bescho ten, het vuur hebben beantwoord. De ver liezen, van den vijand worden aanzienlijk genoemd. Het verluidt, dat een Abessijnsche mili taire karavaan in het gebied van Aoessa. ten Zuiden van Makallé, slaags is geraakt met krijgers van den sultan van Aoessa, waarbij de Abessijnen geheel vernietigd zou den zijn. Van Itali&nsche zijde ziet men hierin een bevestiging van de vijandige houding van den sultan van Aoessa jegens Abessinië. Italië onder de sanctiedruk Naarmate de sanctiemaatregelen verde. doorwerken wordt de ontstemming tegen de landen, die eraan deelnemen in Italië groo- (er. Reeds in de afgeloopen week heeft men zich gericht, tegen de vreemde straatnamen te Rome en des nachts de straatbordjes vervangen in de straten met Belgische na men. Thans is de bij de Fransche ambassade uitkomende Via Marna, aldus gedoopt ter herinnering aan den slag aan de Marna. van naam veranderd. Voortaan heet dezo straat „Weg der Italianen aan de Marne' De Via Romania, aldus gedoopt ter eer* van den Roemeenschcn bondgenoot in den wereldoorlog, heet thans ter eere van de heide staten, die niet aan de sancties deel nemen. Oostenrijk Hongariiestraat. Te Padua zijn twee Amerikaansche echt paren, die per auto een reis door Europa maken, lastig gevallen. Voor het hotel, waar zij hun intrek hadden genomen, werd een demonstratie gehouden. De auto werd ern stig beschadigd. Een Amerikaansche wim pel werd er af gerukt en vernield. De carabinieri moesten ingrijpen om de menigte te verspreiden. De Amerikanen zijn onder de bescher ming der politie naar de Fransche grens gereisd. In opdracht van de regeering te Ankara hebben de haven-autoriteiten te Istanboel een Italiaansch schip bunkerkolen en olie geweigerd. De reederij protesteerde bjj de haven-autoriteiten, die de regeering te Aa kara om verdere instructies hebben go- ••raagd. Het Amerikaansche s.s. Oregon, dat een lading van 36.000 vaten petroleum voor Italiaansche rekeinng aan boord had, moest eenige dagen in de haven van San Pedro, in Califomië, blijven liggen, omdat de be manning geweigerd had dienst te doen bii het vervoeren van petroleum naar Italië. Thans is het schip er echter toch in ge slaagd een ongeorganiseerde bemanning bij een te krijgen. De Oregon heeft zee gekozen. Sir Eric Drummond en Mussolini hebben Zaterdag voor het eerst na veertien dagen weer een bespreking gehad. Doe! der ont moeting, welke ongeveer 20 minuten duurde was volgens mededeeling van Britsche zijde het bij de laatste besprekingen aangeknoop te contact te hervatten. Zooals bekend is hebben deze beide be sprekingen in hoofdzaak oe kwestie gegol den van de gedeeltelijke vermindering der we derzijdsche strijdkrachten in de Middelland- sche Zee en aan de grens van Libyë en Egypte. Uit Napels zijn Zaterdag 1650 zwarthem- den met 170 onder-officieren en 78 officieren naar Oo6t-Afrika vertrokken. Nog geen olie-embargo Naar de .Daily Telegraph" Verneemt is het noodzakelijk gebleken, om de bijeenkomst van de commissie van Achttien, welke op Vrijdag 29 Nov. was vastgesteld en waarop een besluit Rm moeten worden genomen ten aanzien .van het uitvoerverbod van petroleum naar Italië uit te stellen. Laval heeft namelijk heden de Engelsche regeering medegedeeld, dat de binnenland sche kwesties van Frankrijk op het oogen- blik van dien aard zijn, dat het voor hem onmogelijk is om zich persoonlijk met het probleem der sancties bezig te houden. De Engelsche regeering heeft door bemiddeling van haar ambassadeur te Parijs, Laval doen mededeelen, dat zij bereid is met een uitstel van de bijeenkomst der commissie van Acht tien in te stemmen. Aan beide zijden, zoo verneemt vervolgens Reuter, zou men van meening zijn geweest, dat een sanctiemaatregel als een uitvoerver bod van petroleum de politieke spanning met Italië op gevaarlijke wijze zou vererge ren. Ook te Genève verluide heden, dat Frank rijk en Engeland het er over eens zijn ge worden de bijeenkomst van de sanctie-com missie tot een lateren datum uit te stellen. Deze beslissing zou een gevolg zijn van de besprekingen die Zaterdag en Zondag te Parijs door den Engelschen ambassadeur werden gevoerd. In dc „Echo de Paris" schrijft Pcrti- nax: „Italië beschouwt de petroleum- sanctie als een vijandige handeling en verlangt, dat deze haar wordt bespaard, omdat zij te krachtig is. Het is echter voor de coördinatie-commissie moeilijk genoegen te nemen met zachte sancties, indien zij niet tegen artikel 16 van het Volkenbondshandvest wil zondigen. Het Italiaansche standpunt, dat liet pe troleum-embargo moet women beschouwd als een vijandige daad, zouden de Italiaan sche ambassadeurs te Londen, Washington en Moskou, evenals de gezanten te Boekarest en Den Haag, volgens genoemd blad. reeds hebben medegedeeld. Het constateert dan met voldoening, dat Frankrijk niet tot de landen behoort, oie petroleum uitvoeren, Frankrijk behoeft zich daarom ditmaal niet in het middelpunt der besprekingen te plaat sen, maar kan de onderhandelingen overla ten aan Rome, Londen. Washington, Moskou Den Haag en Boekarest. Geen schepen voor Italië Ter verhindering van den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië heeft de Ship ping Board van het Amerikaansche Departe ment van Handel den verkoop van oude Amerikaansche schepen voor sloopingsdoel "inden verbooen. Dit verbod is mogelijk aar het schepen betreft, waarbij de regee ring door credietverleening financieel ge ïnteresseerd is. Voor de verklaring over de Amerikaansche neutraliteit van Roosevelt waren reeds twee «ehepen naar Italië ver- koeht, maar de verkoop van het derde schip is thans verboden. Op het vliegveld te Asmara zijn Zondag met groote plechtigheid aan soldaten en of ficieren onderscheidingen uitgereikt. Maarschalk De Bono, omringd ooor de mi litaire en civiele autoriteiten, hield een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat hij zijn DE VERDEDIGING VAN HARRAR DE NEGUS CONFEREERT MET ZIJN AANVOERDERS Een paar uur nadat de Keizer uit Harrar was vertrokken om terug te ke&ren naar de hoofdstad, verschenen Italiaansche vliegtui gen boven do stad. Zij kwamen uit de rich ting van Djidjiga en zij cirkelden minstens een kwartier op een hoogte va» naar schat ting 1000 M. boven de stad. Zij doken twee maal snel naar beneden, alsof zij elkaar signalen gaven en verdwenen daarop in dc richting waaruit zij gekomen waren, na hun verkenningsvlucht voltooid te hebben. Hoewel de bevolking van de stad klaar stond om afweergeschut te gebruiken, is er niet gevuurd. De Keizer heeft, naar ik verneem, tijdens zijn verblijf een zeer bevredigende confe rentie gehad met Dedjasmatsj Nasiboe die het bevel voert over de zóne van Harrar en Wehib Pasja, den leider van de Abessijn sche legers in het Zuiden. Het verloop van den oorlog werd tot in onderdeelen nage gaan en men deelt mede, dat zekere Engel sche voorstellen werden besproken en dat men zich met de veiligheid van de Somali- grens heeft beziggehouden. Honderden inwoners van Harrar zijn de bergen ingetrokken, maar ondanks de drei gende mogelijkheid van Italiaansche lucht aanvallen blijven de meeste bewoners kalm. Verdere plannen voor de verdediging van de stad worden besproken. Op het oogen- blik zijn bijv. de militaire kampen zonder eenigc dekking en daardoor een gemakke lijk doelwit voor de vijandelijke luchtmacht Men is van plan deze kampen naar meer beschutte plaatsen over te brengen. De pos ten op de omliggende heuvelen zullen even eens georganiseerd en versterkt worden. Troepen marcheeren den geheelen dag in de omgeving van de stad. De Engelsche consul in Harrar is op de terugreis naar de stad na een bezoek te hebben gebracht aan Daggaboer. (Auteursrecht MornlngpostA.N.P.) missie in Oost-Afrika niet beter kon beëin digen dan door deze hoogc erkenning van den Italiaanschen moed. Zestien personen werden gedecoreerd, nl. vier onderofficieren en soldaten en 12 offi- an, onder wie graaf Galeazzo Ciano, die zilveren medaille kreeg voor het uitvoe ren van verscheiden buitengewoon koene en gevaarlijke vluchten. Addis Abeba meldt nieuwe successen Er zouden 4700 Italianen zijn gedood Een Abessijnsch regeerings-communiqpé beweert, dat in de laatste twee weken groote hoeveelheden geweren, machinegeweren e munitie op de Italianen zijn buitgemaakt. Er zouden in deze periode 4700 Italianen zijn gesneuveild. In het Zuiden zouden de Abessijnen een succes te boeken hebben in de provincie Bale, waarbjj 2000 Italianen zouden zijn gedood. KONING GEORGE IN GRIEKENLAND TERUG Gisteren Is te Patras, een havenstad in het noorden van den Peloponnesos, de Grleksche kruiser „Helli" binnenge- loopen, met aan boord koning George en prins PauL Zij zullen vermoedelijk hun tocht naar Athene per trein voort zetten vla de stad Korinthe en de land» engte van dien naam. Reeds toen de „Helli", geëscorteerd door twee torpedojagers Zondagmorgen vroeg 't eiland Korfoe passeerde, werd de na twaalf jarige ballingschap huiswaarts keerende orst door het gejuich der bevolking be groet, die langs het strand stond opgesteld. Ook de tocht door de Golf van Ithaka en de Golf van Patras bood aan de Grieken gelegenheid hun koning te huldigen, daar van de oevers het schip met de koninklijke standaard duidelijk viel waar te nemen Inmiddels zijn reeds uit alle streken van Griekenland duizenden personen naar Athene getrokken, om daar bij 's konings intocht aanwezig te zijn. De hoofdstad is feestelijk versierd. Een zee van vlaggen, wapens, kronen en portetten van den koning wijst er reeds op, dat iets bijzonders op komst is. De bladen houden in extra-edities de be volking op de hoogte van de laatste be richten. Do koning en de troonopvolger laten zich aan boord van de „Helli" draadloos op de hoogte houden van de enthousiaste stem ming van het Grieksche volk. TWEE LEEUWEN MAKEN EEN DORP ONVEILIG In een Fransch dorp nabij Avignon zijn twee leeuwen ontsnapt uit een rondtrok kend circus. Zij hadden een gat gemaakt in de hou ten vloer van hun kooi en verschenen tegen vijf uur in den ochtend in het dorp- De dorpsslager was de eenige man, die op dat vroege uur reeds op pad was en beide leeuwen vielen op hem aan. Toen een be oner, die onraad hoorde uit zijn hui! kwam, was de slager al verscheurd De tweed? dorpsbewoner liet zich op don grond vallen en hield zich dood. waarna de beide leeuwen hem besnuffelden en met hun klauwen omkeerden, doch toen hij geen toeken van leven gaf hun tocht door het dorp voortzetten. Inmiddels was de gendarmerie gewaarschuwd, oie op zo k naar de leeuwen ging. Een werd neerge schoten in een bosoh buiten het dorp. ter ijl de tweede kon worden neergelegd toen hij op het punt stond een man aan t<« val len en dezen reeds aan tien arm gewond had. NOORD-CHINA'S AUTONOMIE EEN NIEUWE STAAT ONTSTAAN Generaal Jing Joe-keng, burgerlijk bestuurder van de gedemilitariseerde zone in Noord-China, heeft Oost-Ho- pei autonoom verklaard. De regeering zal den naam krijgen van autonoom anti-communistisch comité voor Oost- Hopei. Voorloopig zal het bewind zich uitstrekken over de gedemilitariseerde zones van Loeangtoeng, Mijoen en Tsjitsjien, het schijnt echter de be doeling te zijn geheel Noord-China onafhankelijk van de Nanking-regee- ring te verklaren. Jing Joe-keng zal in de eerste vergadering van het comité verklaren, waarom de nieu we regeering is gevormd en mededeelen, dat haar voornaamste beginsel de strijd tegen het communisme is. Generaal Jing onderhandelt op het oogen- blik met de Japansche militairen van het Kwantoengleger over de verhouding van het nieuwe autonome gebied tot Mandsjoekwo. De generaal heeft groote sympathie voor Japan. Hij werd in China geboren en kreeg zijn opleiding in Japan, waar hij met een Japansche trouwde. Hoewel het nieuwe bewind onafhankelijk is, zal het niet vijandig tegenover de Nan- king-regeering staan Te Washington beschouwt men de afkon diging van de autonomie als een nieuwe schending van het vijf-mogendheden-ver- drag. Men neemt echter aan, dat de Ameri kaansche regeering tegenover de onafhan kelijkheidsbeweging in Noord-China een zelfde houding zal aannemen, als tegenover Mandsjoekwo. In welingelichte kringen te Washington wijst men voorts op het groote contrast, dat er bestaat tusschen een autonomen staat van alle vijf Noordelijke provincies en de auto nomie van een klein gebied als Oost-Hopei. De bisschop van Meissen krijgt geldboete De bisschop van Meissen, mg? Leg ge, die verdacht was van deviezensmokkelarij ten nadeele van het Duitsche Rijk, is ver oordeeld tot ©en geldboete van 100.000 mark subs, drie maanden tuchthuisstraf; zijn broe der werd veroordeeld tot vijf jaar tucht huisstraf; de vicaris-generaal van het bis dom tot drie jaar tuchthuisstraf. De beide laatstgenoemden werden teveng veroordeeld tot vijf jaar eerverlies en hooge geldboeten. ZEVENTIG VISSCHERS AFGEDREVEN Uit Astrakan wordt gemeld, dat op de Kaspische Zee 70 visschors in levensgevaar verkeeren. Ongeveer duizend visschers hadden zich naar de Baai van Astrakan begwven om daar te overwinteren, toen zij verrast wor den door storm en drijf ijs. Hun sohepen raakten in het ijs beklemd en dreigden vernield te worden. De visschers moesten de vaartuigen ontruimen en sloegen op het ijs geïmproviseerde tenten op. Nabij Sjilaja Kossa raakte een ijsschots met 54 visschers er op, los, en dreef naar zee. Een uit de havenplaats Goerjef gezonden vliegtuig slaagde erin, op de schots te landen en levensmiddelen aan te voeren. Een andere losgeraakte schots met 15 visschers pt op, drijft eveneens in open zee ter hoogte van Saboeroenja. h. Kort Nieuws De Amerikaansche vlieger Lincoln Ells worth, die met het vliegtuig „Polar Star" een vlucht heeft ondernomen naar de Zuid pool, wordt vermist Men vermoedt, dat hij zich ergens op het antarctische vasteland bevindt, vanwaar hij geen contact kan krij gen met zijn punt van uitgang op Dundee Island. Het aantal slachtoffers van het nood weer in Zuid-Italië stijgt nog steeds. In de omgeving van Cacanzaro zijn tot nog toe 47 personen om het leven gekomen, en nabij Reggio di Calabria tien personen. Te Santa Anna in Califomië Is Zater dag een hevige aardschok gevoeld, die ech ter geen schade heeft aangericht. Zondag heeft te Belgrado een conferen tie plaats gehad van de generale staven der Kleine Entente. GEMENGD NIEUWS Ontploffing in een kachel Oude man gewond In een kamer-keuken van een perceel in de Atjehstraat te Groningen, bewoond door de familie R. van K., is 's morgens een ontploffing ontstaan. Toen van K. een pan niet vet van een kookkachel, die ge stookt werd met cokes, nam, zag hij plotse ling een groote vlam, die onmiddellijk ge volgd werd door een geweldige knal. De explosie was zoo hevig, dat de binnenmuur, uitkomende op een gangetje geheel naar buiten werd gedrukt en in elkaar stortte, terwijl het dak van een aangrenzende wo ning gedeeltelijk werd opgelicht Er ont stond een begin van brand, welke door den inmiddels binnengekomen zoon van Van K. spoedig kon worden gebluscht. Dc oude man bekwam verwondingen aan het hoofd. Wonder boven wonder bekwamen enkele vogels, die in een kooi in de kamer aan- !\P7ig waren geen letsel. De brandweer heeft \erdere assistentie verleend. Een controleur van de gasfabriek, die gewaarschuwd was, kon de oor7.aak de ontploffing absoluut niet vaststellen. GEHEIME ZENDER ONTDEKT De geheime zender, die in de omgeving van Zwolle geregeld des avonds na het af sluiten van de programma's door de om- roepvereenigingen opereerde, is thans te Heeten (Ov.) opgespoord. Zij behoorde toe aan een radiofirma te Deventer. Een roekelooze sprong Twee mannen gewond Zondagavond omstreeks zes uur is op het perron van het station V e 1 s e n—IJ m u i- den-Oost een zekere Spits, wonende t« IJ mui den-Oost, toen hij in een reeds in be weging zijnden trein wilde springen, door dat hij mis greep, tusschen het perron en den trein gevallen. De man werd een eind meegesleurd. Toen men hem bevrijd had bleek, dat hij een zeer ernstige hoofdwonde had bekomen. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het Antonius Zieken- huis vervoerd. De stations-assistent Linde blad, die den man nog trachtte te grijpen, werd niet ernstig aan het hoofd gewond. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Amsterdam is op het Valerius- plein een 33-jarige passagiere van een auto 1 met haar hoofd door de voorruit gevalle doordat de chauffeur van dezen wag... plotseling voor een andere auto stoppen moest. Zij is met een groote hoofdwond* opgenomen in het Tesselschadeziekehuis. Te Amsterdam is op den N.Z. Voor burgwal een 32-jarige vrouw door een auto 1 aangereden. Zjj kreeg een groote hoofdwon- I de en moest in het Binnengasthuis worden f opgenomen. In de Kerkstraat bij de Magere Brug U een 45-jarige man het slachtoffer geworden F van een auto-aanrijding. Met een bekken- P: fractuür is hij naar het N. I. Ziekenhui» overgebracht Te Diever (Dr.) reden de belasting-w commiezen Veenstra en Huizing per motor bl komende van Diever in de richting Wittel te v- Onder Oldendiever trad plotseling een le schaap voor het motorrijwiel, tengevolge waarvan dit over den kop sloeg. De heer R A kwam er met eenige lichte verwondingen d< af. De bestuurder, de heer Veenstra. was e? e< erger aan toe. Hij was het het hoofd tegea éi den weg gesmakt In bewustleoozen toe4«l stand is hij in een naburige woning binJ di nengebracht, waar hem de eerste hulp werd re verleend. De heer V„ die niet vervoerd mag o! worden, zal hier voorloopig blijven. De mi- ru tor is ernstig beschadigd. n Te Wassenaar stak zekere T., ui; te Voorschoten, die per rijwiel op den Rijks- v< straatweg reed, nabij Den Dcyl plotseling te den weg over. Hij werd aangereden door w een uit de richting Leiden komende taxi, C bestuurd door den heer V„ uit Den Haag. en tegen den grond geslingerd. Nadat door den gemeente-arts van Wassenaar de eer ste hulp was verleend, werd de heer T., die zeer ernstig aan het hoofd gewond was, ti zorgwekkenden toestand naar het St. Elisa- bethsgesticht te Leiden overgebracht Branden «safe- Te ValkenBurg werd de familie} V: Kleine, die de boerderij, behoorende bij u kasteel Oost bewoont, gewekt doordat brand in de woning ontdekt werd. Het yj bleek dat de behuizing in lichter laai»^ stond. Do bewoners moesten zich in allarffi re in nachtgewaad in veiligheid stellen. Alleen eenige keukenmeubels konden gered wor-'gg den. De boerderij, die een lengte heeft vanj. ongeveer vijftig meter, brandde tot den grond toe af. De schade, welke op pijn. f 10.000 ge- schat wordt, wordt door verzekering gedekt. !r De burgemeesters van Valkenburg en Schin op Geul waren bij den brand aanwezig. Te omstreeks vijf uur in den morgen was vafi de boerderij nog slechts een rookende puin- 0 hoop over. L De boerderij was het eigendom van 'ba-P: ronesse Schrader. DOODELIJK TRAM-ONGELUK Op het stationsplein te Amsterdam ïsj*1 een ernstig ongeluk gebeurd. Een 60-jarigbl heer liep daar tegen een tram aan, waar vt door hjj te-gen den grond werd geworpenM en bewusteloos bleef liggen. Door den Ge-1° neeskundigen Dienst werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij, zonder bij kennis te komen, tegen middernacht H overleden. De overledene is de heer C. R Stark, een bekend tandarts in Den Haag. 1 de WINKELDIEVEGGE GESNAPT De Hilversumsche politie is er in geslaagé at op heeterdaad een winkeldievegge te tie- m trappen, die reeds langen tijd door de politie pi werd gezocht Het was een 38-jarige in ca woonster uit Vreeland, die bekend! Vi reeds meerdere malen diefstallen in win- In kels te hebben gepleegd. Zij is In arren gesteld. In haar woning te Vreeland zijn eo een aantal van diefstal afkomstige goede-nl ren in beslag genomen. to KUNST NIEUWE MUZIEK Bij Joh. de Heer en Zn. te Rotterdam c verschenen dezer dagen de volgende nieuwe muziekuitgaven: Kerstcantate, voor drie-stemmig dames- oil kinderkoor eriNsoli, woorden van N. Schenk-I man, muziek van Th. H. Polman (bandtee-L kening van Arie Rorstlap). Deze cantate] heeft o.a. het voordeel niet te lang te zijn. Voorzoover op dit terrein nog iets nieuws te bedenken is, heeft de componist dat ge daan, zonder te schaden aan wat wij kunnen aanduiden als „Kerstfeer". De muziek is eenvoudig en treffend. De begeleidingen niet te moeilijk voor een gemiddeld speler. Wij bevelen deze cantate met gerustheid aan. De Heilige Stad (The Holy City). Nog al-,-, tijd oefent dit lied van Adams, waarin over.jC het nieuwe Jeruzalem zulk een schoone] droom wordt verteld, groote bekoring uit. Deze uitgave, met arrangement en vertaling In van Johannes de Heer. is voor piston mett« orgelbegeleiding. Zeer aanbevolen. di Wiegelied en Guter Mond (Aan de Maan). Dit zijn nummers verschenen als 5 eu 6 gr van de Klassieke serie. Beide hebben goede vj Hollandsche teksten, onder de noten ge- hi drukt, in de vertaling van A. van Atten, terwijl de oorspronkelijke Duitsche teksten eveneens gegeven worden, doch onderaan het stuk in versvorm. Het Wiegelied is het bekende stemmingvolle meesterwerkje van Mozart. Het andere is het eveneens zeer ge wilde „Guter Mond du gehst so stille". De zetting der harmonie is eenvoudig maar heel goed. In de serie Koraalbewerkingcn verschtt] nen: als nr. 2 Fantasie over Psalm 134 en Fantasie over Gezang 160, beide door J. Nauta, organist te Sneek. Men kan deze or gel-fantasieën zoowel op kerkorgel als op harmonium uitvoeren. De componist geeft hier en daar waar het noodig is aan wat men heeft weg te laten als er ook pedaal- balk is afgedrukt. Zijn bewerkingen verra den den goeden vakmusicus, die zijn the ma's niet uit het oog verliest, ook al moet hij in uitgaven als deze uiteraard ingewik keldheden vermijden. Ook deze koraalfan tasieën bevelen wij gaarne aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2