"glittwe Jtórljt ©«trant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken AUTO RIJDT IN BOTERDIEP abomttmtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is Z35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5638 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 15e Jaargang* SttortentieprijjEm Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5j regels230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel f 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend0.10 EERESCHULD AAN KONINGIN EMMA De groote steden hebben nog wat goed te maken Het Nat. Koningin-Moeder Herdenkingsfonds In ihet begin van den afgeloopen zomer is een bericht gepubliceerd, dat met goedvin den van H.M. de Koningin en met medewer king der rogeertiig een nationaal blijk van hulde zal worden gesticht ter dankbare her innering aan alles wat H.M. de Koningin- Moeder voor land en volle is geweest, boven al als mensch. Op de jaarvergadering van de Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose Is toen medegedeeld, dat aan dat blijk een ideëelen vorm zou worden gegeven van een „Stichting tot steun bij verpleging van on- en minvermogende tuberculoselijders: Het Kat Koningin-Moeder Herdenkingsfonds". Een misverstand Het. blijkt echter, dat tengevolge van een misverstand de gaven trager vloeien dan verwacht werd. Er is immers ook een Era mafonds. Doch dit dient alleen voor sup pletie in de verplcegkosten van Oranje. Nas sau's Oord. Sinds de stichting van dit op zichzelf uiterst nuttige, fonds heeft ons land echter meer sanatoria gekregen. Voor tal- looze t-b.i'.-lijders zijn de verpleegkosten te hoog en deze slachtoffers van de verschrik kelijke ziekte zouden uit een centraal fonds geholpen kunnen worden. In nog een ander opzicht is verwarring mogelijk. In de hoofdstad des lands, zoomede In de Residentie, heeft men gemeend, ook iets te moeten doen tér nagedachtenis van de Vor- Btin-Mo&der. Hier betreft het echter twee plaatselijke acties, die geheel staan naast de landelijke actie en een geheel ander doel nastreven. De steden hebben nog wat goed te maken In dit verband is opvallend, dat bij (het Comité van Uitvoering, waarvan dr. Hedting voorzitter is, geen enkele gift binnenkwam uit de groote steden, terwijl uit kleinere plaatsen al pl.m. f 50.000 word ontvangen. Deze steden hebben dus nog wat goed te makenl Samenwerking met de Regeering De Stichting staat geheel zelfstandig. Het definitieve bestuur zal worden samengesteld door samenwerking met de regeering, de Ned Centr. Vereeniging. het Groene Kruis, het Witgele Kruis en de Ned. Vereen. Van Tu- berculose-artscn. De bestuursleden zullen periodiek aftreden en niet direct herkiesbaar zijn, zoodat verschillende de el en des lands daarin kunnen worden vertegenwoordigd. De bedoeling is, dat in 1936 de stichting in werking zal tredenr Daarom zal dezer da gen nog een algemeene circulaire verspreid worden om de inzameling te oompleteeren. Een gilt voor slechts één keer. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat het hier betreft een gift voor één keer en dat men geen periodieke inzamelingen zal houden. Donaties en erflatingen blijven natuur lijk mogelijk, terwijl men oak lid van de Stichting kam worden. Wat In den vreemde gedaan werd Ook in onze. overzeesche gewesten en on der de Nederlanders in den vreemde wordt actie gevoerd. Zoo kwamen o.a- binnen be dragen van f 600 uit China; f 150 uit Polen; f 60 uit Siam; f 770 uit Weenen; f 900 uit Duitschland; f 400 uit Griekenland,uitslui tend van Nederlanders. Wie voor dit doel nog geen offer heeft ge bracht of zijn bijdrage alsnog wil vergroo- ten, make een bedrag over aan den penning meester van het uitvoerend comité, Riouw- straat 7, te 's Gravenhage, giro 24S80O PROV. STATEN VAN FRIESLAND Als opvolger van den heer B. W. Okma i is tot lid van de Provinciale Staten van Friesland gekozen verklaard de heer C. E. [van Koetsveld, Burgemeester .van Workum. N.S.B. PENETRATIE IN DE A.V.R.O. Een tegen-actie Naar mem weet, tracht de N.S.B. invloed ie verwerven ;n de A.V.R.O. door middel van de gewestelijke verkiezingen, die in deze omroeporganisatie binnenkort worden gehouden. Te Rotterdam is nu een Provin ciaal Comité van Advies gevormd, dat de A.V.R.O.-'leden aanbeveelt hun stem uit te brengen op de volgende candidaten: 1. N. P. Haremaker, Schiebroek (aftr.), en 2. R. G. Wolf, 's-Gravenhage. Te Groningen is een d.g.l. actie gaando, VLIEGSPORT TE BATAVIA Wordt nieuw leven ingeblazen BATAVIA, 23 Nov. (Aneta). Gisteravond Werd alhier een bijeenkomst gehouden van belangstellenden, waarin de mogelijkheid be sproken werd om de vliegsport te Batavia hieuw leven in te blazen. Oud-kapitein Versteegh, oud-chef-instruc- teur van de Luchtvaartaf deeling te Soester- berg, zegde reeds medewerking toe, terwijl de Bangdoengsche Vliegclub, die over twee lesvliegtuigen beschikt, zich bereid verklaar de een hiervan te Batavia te stationneeren. De kosten voor dé opleiding, inclusief de kosten verbonden aan het behalen van een brevet, worden geschat op f 1000. Ook door de Kon. Ned.-Indische Vereeni ging voor Luchtvaart werd allen mogelijken steun toegezegd. VRIJZINNIG-DEMO CRATISCHE PARTIJ Jaarlijksche algemeene vergadering te Arnhem Veelbewogen jaar voorbij In de 'bovehzaal van „Royal" te Arnhem heeft de Vrijzinnig-Democra tische Bond de algemeene jaarverga dering gehouden. Deze kreeg ditmaal bijzonder relief door de redevoerin gen van de Minister P. J- Oud en M. S1 i n g e n b e r g over den po- litieken toestand. Het congres werd geopend door den Voor zitter van het Hoofdbestuur, Prof. Mr. R. Kranenburg, die in zijn openingsrede opmerkte, dat de Bond zelden of nooit een zoo veelbewogen jaar heeft meegemaakt. In 't bijzonder herinner ik, aldus spr. aan het heengaan van den man, die jaren lang ons in den strijd is voorgegaan, en thans niet meer in ons midden is. De redenen, die hem tot heengaan uit onze rijen hebben genoopt, hebben wij te eerbie digen en hebben wij ook volledig in onze uitingen geëerbiedigd. Wij hebben den schei denden aanvoerder den vaandelgroet ge bracht en wij staren hem na. nog niet goed begrijpend, maar berustend. T. a. v. de richtlijnen der partij op het ge bied der internationale politiek, merkte spr. op, dat de internationale verhoudingen een zoodanige ontwikkeling hadden gekregen, dat het niet verantwoord zou zijn te doen, alsof alles hetzelfde -gebleven was, en er geen enkele grond bestond voor hernieuwd onder zoek en onderling beraad De ingestelde Commissie wacht echter met hetuitbrengen van haar desbetreffend rapport, totdat gebleken zal zijn hoe het vol- kenbondssystecm het stelsel van collectieve beveiliging zal doorstaan. Verschillende desiderata van de partij zijn de laatste iaren onbereikbaar geworden. Ve len begrijpen dit niet. Daardoor zijn de ver liezen Te verklaren geleden bij de verkiezin gen in dit jaar. De ongelukkige kabinetscrisis beeft nie mand iets goeds .gebracht. Voor onze partij, aldus spr. bracht zij speciaal dit nadeel, dat zij voor een feilen flankaanval op haar de gelegenheid opende. Wat toch was gemakke lijker dan rond .te bazuinen, dat de Vrijz. Dem. Partij met haar verleden gebroken had; dat zij behoudend was geworden; dat zij daarom een regeeringscombinatie had af gewezen en onmogelijk gemaakt, die zij in haar goeden tijd altijd had gepropageerd. De werkelijkheid was gansch anders: de staatkundige strevingen, die wij gemeen hebben met de Katholieke Staatspartij en de S.D.A.P.. ongetwijfeld en die Marchant in dertijd tot zijn bekend aanbod leidden, bepa len op dit oogenblik de wetgeving en het regeerbeleid niet in de eerste plaats; de rea liteit is niet anders. En voor wat nu in de eerste plaats aan de orde is, de redding on zer staatsfinanciën, was er geenszins een heid van opvatting. Waarom kan men zich niet opwerken tot een erkenning van deze werkelijkheid en tot een objectieve waardee- ring van dit standpunt? Na deze rede sprak Minister M r. P. J. Oud over de juiste verhouding tussohen vrijheid en gezag in het democratisch bestel van Nederland, waarna Minister M r. M. Slingenber.g, het vraagstuk der werk loosheid haar leniging en haar bestrijding in de tegenwoordige omstandigheden, behan delde. Het Defensie-vTaagstuk De vergadering besloot over eenigen tijd een afzonderlijk partijcongres te ihouden, uitsluitend ter beihandeling van het defensie-vraagstuk. Aangenomen werd een voorstel om een commissie te benoemen tot herziening van beginselverklaring en werkprogram. Het Hoofdbestuur nam over een voorstel om de Tweede Kamerfractie te verzoeken er bij de Regecring aan te dringen op verbetering van de huwelijkswetgeving en de rechts positie der vrouw. Tot lid van het dagelijksch bestuur werd in.de vacature-S 1 i n g e n b e rg gekozen de heer G. Ritmeester uit Leeuwarden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen Mevr. F. J. van Gelde rD roste van 's-Gravenhage, J. M. R u d e 1 s h e i m uit Zwolle, A. Kooiman uit Bilthoven, en Mr. K. Bii 1 sm a uit Franeker. Voorts sprak de vergadering als haar oor deel uit, dat de vrije sollicitaties voor allen, die in vasten dienst bij het lager onderwijs werkzaam zijn, weer opengesteld dienen te worden. Het congres werd hierna door den voor zitter, Prof. Mr. R. Kranenburg, gesloten. Machinegeweren voor Abessinië Bestelling in Nederland Uit Addis Abeba wordt geseind, dat Abessinië voor een bedrag van 10.000 pond sterling mitrailleurs in Neder land heeft besteld. Handelsvorderingen op Italië Z\jn geblokkeerd Naar de directie van Handel en Nij verheid mededeelt, zijn blijkens tele grafisch bericht van Hr. Ms. gezant schap te Rome, sedert 22 dezer alle handelsvorderingen op Italië (ook de Nederlandsche) door de Italiaansche regeering geblokkeerd. ZAAILINGKEURING Vanwege de Nederlandsche Pomologische Vereeniging Hoofdafdeeling Fruitteelt der Nederlandsche Heide Maatschappij wordt op Vrijdag 29 November te Arnhem een keuring gehoudenvan zaailingvruchten en voor den teler onbekende vruchten. AMOKMAKER DOODT DERTIEN MENSCHEN Door zijn vrouw getergd Vreeselijk drama op West-Lombok AMPENAN, 25 Nov. (Anota). Een man, die door zijn echtgenoote was getergd, sloeg over tot amok maken. Hij doodde zijn vrouw en twee kin deren, stichtte bijna brand in zijn woning en viel daarop de toege stroomde menigte aan. Hij doodde In totaal dertien menschen, terwijl twee zwaar werden gewond. De amokmaker werd gepakt en achter slot en grendel gezet. Het vreeselijk drama geschiedde in het onder-district Gondar, onder- aideeling Antenan op West-Lombok. Carnegie-T entoonstelling Vandaag, 25 November, is het juist 100 jaar geleden, dat de man, wiens naam onsterfelijk is gesmaakt door het Vredespaleis, het levenslicht voor liet eerst aanschouwde. Het is naar aanleiding hiervan dat in dit gebouw een groote en bezienswaardige ten toonstelling is georganiseerd, die vandaag met zekere plechtigheid geopend werd. De tentoonstelling omvat hoofdzakelijk do cumenten, foto's en portretten en is verdeeld over 4 zalen. Het materiaal in zaal I heeft betrekking op het Permanente Hof van Arbi trage, in zaal II zijn oude prenten met een Vredespaleis en foto's van den bouw en de inwijding van het Vredespaleis in 1913. O.a. ziet men hier een ontwerp van Charles Mackay voor de Vereenigde Staten van Europa van 1848. Zaal IU betreft de Academie Voor Interna tionaal Recht, waarvan sinds 1923 de colle ges in het Vredespaleis worden gehouden. In zaal IV is ondergebracht het materiaal over het Permanente Hof van Internationale Justitie, waaronder alle publicaties van het Hof, tezamen niet minder dan 179 deelen! Dit alles vormt uiteraard slechts een dorre en beknopte opsomming van het uitgebreide materiaal. Om zich hiervan te overtuigen ga men er zelf eens een bezoek brengen. Onze pluimveehouderij Restitutie gevraagd van het voor de akkerbouw opgebrachte geld Vergadering te Utrecht Op de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de Alg. Ned. Pluimveeteelt- vereen. (A.N.P.V.), waar vele, autoriteiten aanwezig waren, heeft de voorz. mr. H. W. J. San nes zeer uitvoerig over den nood in de pluimveehouderij gesproken en het on recht door de graanrechten bewerkt. De hulp die men een deel der bevolking wil verleenen mag niet leiden tot ondergang van een andere groep. Daarom vragen de pluimveehouders terugbetaling van hetgeen ze door duurdere graanprijzen voor de akker bouw moeten betalen. Ook het regeeringsstandpunt was dat de pluimveehouders restitutie van de graan rechten zouden krijgen. Deze baseerde de restitutie op de export, doch als de expert misloopt loopt het met de restitutie ook mis. Spr. kwam tot de volgende conclusies: de pluimveehouderij is een bron van volkswelvaart, diedreigt te worden droog gelegd; haar is een last te dragen gegeven van thans 17 millioen ten bate van den akker bouw; door den toeslag op den export heeft de regeering het standpunt ingenomen, dat res titutie der graanrechten een eisch is van billijkheid en landsbelang; de regeering heeft voorts uitgesproken.dat in ieder geval sedert September goed merk baar is geweest, dat het gevolgde systeem van restitutie het beoogde doel niet meer bereikt en dat dit in de toekomst waarschijn lijk nog erger zal worden; deze uitspraak heeft nog niet tengevolge gehad, dat een doeltreffender systeem van vergoeding der duur gemaakte voederprijzen is ingevoerd; redenen waarom wij met nadruk den nood der pluimveehouders onder de aandacht der regeering brengen en opheffing vragen van een toestand, welke de pluimveehouderij met vernietiging bedreigt, door in welken vorm dan ook aan de pluimveehouders terug te geven, wat zij hebben opgebracht ten bate van den akkerbouw. Minister Deckers sprak hierna de vergade ring toe. Hy vroeg vertrouwen in de toe komst. Wij kunnen gerust de moed bewaren. Er zijn tijdvakken in onze geschiedenis, die erger waren dan nu. Iedere vrije Nederlander kan nog bij de minister komen om zijn be langen te bepleiten. Spr. wenscht de pluim veehouders een betere toekomst. Vrouw en twee meisjes verdronken De bestuurder gered Zondagmiddag te half drie is onder de gemeente Bedum eën auto, waarin zich vier personen bevonden, door tot nu toe niet vast te stellen oorzaak, van den berm van den weg afgegleden en in het Boterdiep terecht gekomen. Alleen de jonge man, die achter het stuur zat, de ongeveer 25-jarige H. J. Ousema, heeft het leven eraf ge bracht. De overigen, de 49-jarige mevrouw A. Ousema-geb. Bruins, de 12-jarige Mart je Ousema, haar dochtertje, en een vriendinnetje van de laatste, de 11-jarige Mien- tje Sanders, allen uit Zuidwolde (Gr.), zijn jammerlijk omgeko men. Omtrent dit ontzettende auto-ongeluk ver nemen wij de volgende bijzonderheden: In de auto, die van Groningen kwam, zaten aanvankelijk de heer Ousema en diens moeder, die in laatstgenoemde stad een bezoek hadden afgelegd en huiswaarts keerden. Toen zij de steenfabriek „Eureka" passeerden, liep daar het jongste dochtertje der familie, met haar vriendinnetje. De kinderen zijn daar in de auto gestapt om mee naar huis te rijden. Enkele honderden meters verder is het ongeluk gebeurd. Plotseling zag men de auto aan den rech terkant van den weg den berm afrijden, omkantelen en met een zware plons in het Boterdiep verdwijnen. Twee wielen en een der treeplanken bleven boven water uit sta ken, aangezien het in dit deel van het ka naal niet zeer diep is. Op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, was de straat weg nagenoeg verlaten. Er zaten aan den overkant van het diep drie hengelaars, die onmiddellijk in een bootje zijn gestapt en naar de auto zijn geroeid. Van den weg kwam eveneens hulp opdagen. Het eerst was de chauffeur Ausma, wonende te F,l- lerhuizen, gem. Bedum, die met zijn wagen juist passeerde, ter plaatse. Hij hoorde den bestuurder, toen de auto in het water reed, roepen: „Help, help, ik lig in het wa ter!" De heer Ausma slaagde erin den man vast te grijpen en hem op het droge te trek ken. De drenkeling verkeerde toen reeds in bewusteloozen toestand. Tesamen met den wielrijder J. de Blécourt uit Zuidwolde, die inmiddels ook bij de onheilsplek was geko men, heeft de heer Ausma toen nog me vrouw Ousema en Martje Ousema uit den wagen gehaald, waarna beiden onmiddel lijk begonnen met het toepassen van kunst matige ademhaling op de drie personen. Bij den heer Ousema hadden zij spoedig suc ces, maar toen deze bij kennis was geko men, bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat de vierde inzittende, Mientje Sanders, zich nog in de auto bevond. Met vereende krachten heeft men toen het lichaam van het kind, dat de redders niet hadden gezien, op den wal gebracht. Inmiddels waren de verkeerspolitie uit Gro ningen en de politiedokter Nathans op de plek des onheils verschenen. Men mocht er echter niet rpeer in slagen de levensgees ten van de drenkelingen op te wekken, zoo dat niets andere' dan de dood kon worden vastgesteld. Later kwamen nog dokter J. Frik uit Bedum en de burgemeester van die plaats, de heer M. Joustra op het ter rein van het droevige ongeluk. Dit lag op 4 K.M. afstand van Bedum en op 1 K.M. van Zuidwolde, terwijl aan den weg hier en daar een huis staat. Aan deze omstandig heden is het toe te schrijven, dat met de hulpverleening geruimen tijd gemoeid ging. De lijken van de omgekomenen zijn per Groene Kruis-auto uit Groningen naar de beide woningen vervoerd. De auto is later door middel van een kraanwagen opge haald. Het behoeft geen betoog, dat dit vreese- lijke auto-ingeluk alom in de streek groote verslagenheid heeft teweeg gebracht. Uit het onderzoek naar de oorzaak van 't ongeluk is nog niets positiefs komen vast te staan. De heer Ousema was, begrijpe lijk, geheel vari streek en kon geen verkla ringen omtrent de toedracht van het ge beurde afleggen. Wel is het zeker, dat het ongeluk niet aan roekeloos rijden moet worden toegeschreven. ERNSTIG AUTO ONGEVAL BIJ HENGELO Kindje van drie maanden gedood Veel personen gewond Zondagmorgen is op den Rijksweg Hen- Sf 1 o—Borne ter hoogte van het café Welberg een ernstig verkeersongeval ge beurd. Een auto, bestuurd door den heer A. J. uit Almelo kwam uit de richting Borne en moest een autobus van de garage Nij- huis uit Hengelo passeeren. Waarschijnlijk heeft de heer J. zijn auto te gauw naar rechts gestuurd, waarbij hij de auto-bus heeft geraakt. Deze laatste botste hierdoor tegen een boom. De passagiers van de bus werden door elkaar gesmeten, waarbij verschei dene ernstig werden gewond. Een kindje van drio maanden, dat bij de moeder op schoot zat, werd dood naast de zitplaats van den chauffeur gevonden. De moeder, mevrouw van der Velde uit Borne, werd zeer ernstig ge wond. De jonge vrouw is naar het zie kenhuis te Hengelo overgebracht. Ook werden de heer en mevrouw Annink uit Borne vrij ernstig gewond. Zij zijn eveneens naar het ziekenhuis overge bracht Vooral de vrouw was er erg aan toe. De inzittenden van de andere auto kwa men er goed af. Den chauffeur van de bus treft geen schuld. De bus werd gedeeltelijk vernield. ZEVEN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Het gladde asfalt was de oorzaak De macht over het stuur verloren Men meldt ons uit Den Haag: Gisteravond heelt het gladde asfalt een door zeven personen bezette luxe auto dermate parten gespeeld, dat alle inzittenden gewond werden, waaronder enkele zoo ernstig, dat voor hun leven werd gevreesd. De 20-jarige IT. E., die de groote wagen bestuurde, verloor in de Muzenstraat plot seling de macht over het stuur. Het voer tuig raakte zijn koers kwijt en vloog eerst tegen een autoshowroom. Tengevolge van die hevige botsing braken niet alleen alle ruiten der portieren, maar er schoten ceni- ge passagiers doorheen, die met een smak op het trottoir terecht kwamen. Een der ongelukkigen, die onderaan de auto bleef hangen, werd meegesleurd naar de Fluweelen Burgwal, alwaar de wagen ten slotte tot stilstand kwam. Chauffeurs uit de Amova-gerage schoten toe om hulp te bieden. Het bleek, dat de bestuurder een gapende wond aan het hoofd had opgeioopen alsmede een breuk in de linkerarm. Hij moest onmiddellijk naar het in de buurt staande Militaire Hospitaal worden vervoerd, evenals de 20- jarige A. v. S., die bewusteloos was, en zeer ernstig aan liet hoofd gewond werd. Voorts moest de 17-jarige mej. A. Z. naar het ziekenhuis aan den Zuidvval worden getransporteerd. De 19-jarige T. H. G., die over de straat werd geslingerd, vertoonde verschillende wonden en ontvellingen aan armen en heeuen. Na ter plaatse behandeld te zijn dopr de inmiddels gearriveerde G.G.D. kon hij naar zijn woning worden gebracht. De gezusters J. A. en VV. A., die over inwendige pijnen klaagden, hebben vermoe delijk kneuzingen opgeioopen, terwijl de beide overige .passagiers, S. en G., over het geheele lichaam met schrammen bedekt waren. Zij konden allen na medische be handeling huiswaarts keeren. De totaal vernielde auto is door een kraanwagen van de politie weggesleept. De schade aan de showroom was niet zoo groot. Het tekort van de „Flora" Meer dan 27.GOO gulden Uit de eindafrekening van 'de groote bloe mententoonstelling „Flora", te Heemstede gehouden, blijkt, dat de totale inkomsten bedroegen f 327.567 en de uitgaven f 351.796. zoodat er een tekort is van f 27.229. Dit overtreft nog het bedrag van f 25.000, dat we voor enkele weken als waarschijn lijk tekort noemden. Het hoofdbestuur van de Vereen, voor Bloembollencultuur deelt naar aanleiding van deze rekening mede, dat de bij den opzet door de technische adviseurs van het uitvoerend comité opgemaakte begrootingen verre zijn overschreden. Toen bij den bouw deze misrekening bleek, kon men echter niet meer terug. Bovendien bleken belang rijke bijkomstige uitgaven noodig die bij de begrooting niet waren voorzien. Zoowel de uitgaven voor de gebouwen ails voor de verlichting hebben de raming zeer ver over schreden, terwijl bii den aanleg van het terrein onvoorziene, doch onvermijdelijke uitgaven noodig bleken. Ook de uitgaven voor exploitatie zijnhoo- ger geweest dan was voorzien. Het was ech ter een onvermijdelijk gevolg van den grooteren opzet, vergeleken bij die van 1925. te.mijl ook het openstellen van de tentoon stelling in de avonduren aan de personeels uitgaven grootere eischen stelde. De tien-daagsche tentoonstellingen hebben zeer belangrijke uitgaven ge vorderd, waarom men voornemens is, deze in de toekomst niet meer te doen houden. Het bestuur stelt voor van dit tekort f 5500 voor rekening van de vereeniging te nemen. JEUGDIGE AUTODIEF AANGEHOUDEN Dank zij het kordate optreden van een taxichauffeur is een 17-jarig jongmensch, dat te Amsterdam een auto had gesto len, achter slot en grendel gezet, Ofschoon hij niet in het bezit was van een rijbewijs en de chauffeurskunst niet behoorlijk machtig was, was de jongen, toen hij op de Rozengracht een auto onbe heerd zag staan, achter het stuur gaan zitten en weggereden. Hij reed door ver schillende straten en nam onderweg nog een drietal kornuiten op. Van links naar rechts over den weg slingerend, reed hij de brug op naar het W P.-station bij de Mau- ritskade en hier was het een chauffeur, die, denkende dat de bestuurder dronken was. zijn wagen dwars voor de auto plaat ste. De drie passagiers namen de vlucht, doch het iongemensch. dat de auto gesto len had, gooide hetg stuur om en ging er vandoor. De taxichauffeur ging den vluch teling achterna, welke hij kort daarna op nieuw bij de Mauritskade inhaalde. De jongen, die daarop zag. dat zijn spel ver loren was, bekende tegenover den chauf feur de auto te hebben gestolen. Hij is daarop aan de politie overgeleverd. De arrestant, die ondanks zijn jeugdigen leeftijd reeds enkele nalen met de justitie in aanraking is geweest, is in het bureau Marnixstraat opgesloten. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Blz. 1 De groote sleden en het Nat. Koningin- Mo eder-Her denking s fonds. Bij een ernstig auto-ongeval bij Hengelo een kind gedood en zijn vele -personen gewond. Onder Bedum (Gr.) is een auto te water, gereden, waarbij drie personen zijn omge komen. Het legercorps van generaal Santini be-' reidt een actie voor langs het Dankal> front, aar Abessijnsclie troepen zijn opgemerkt. De bijeenkomst der sanctie-commissie, xvelke Vrijdag te Genèvc zou plaats hebben, is uitgesteld. Er zal dus voorloopig geen olie-embargo tegen Italië worden vastgesteld. Be bisschop van Meissen, verdacht van devie zensmokkelarij, is veroordeeld tot 100.000 mark boete; zijn broeder en de vica ris-generaal kregen resp. 5 jaar en 3 jaar tuchthuisstraf. Blz 3 Tragisch incident in een kerkdienst té Amsterdam. Blz. 5 Terug naar hel Vaderland1 Reisindruk ken van Dr J. F. Reitsma XV (slot). Blz. 9 Prof. Mr P. 'A. Diepenhorst heeft voor de A.R. Statenkieskring Ridderkerk gesproken over Nat.-soc. en A.R. beginsel. Felle brand te Amsterdam In een loonzaak voor heerenconfectie Een korte, doch zeer felle brand, welke enkele oogenblikken aan de achterzijde naar buiten is geslagen, heeft tusschen twaalf en één uur gewoed op de belétage van perceel Prinsengracht S54 te Amsterdam. Deze étage bestaat uit een klein kantoor, aan de voor zijde liggend, met daarachter een zeer groot vertrek, in gebruik als confectiewcrkplaats voor hcerenkleeding naar maat. Toen het eerste brandweermateriaal ter plaatse was, Toegen dikke rookwolken uit de openstaande vensters on de tweodo ver dieping. Aanvankelijk dacht men dat het vuur hier woedde. Van de ladderwagen werd de ladder omhoog geschoven, teneinde een straal naar binnen te kunnen richten. Wel dra bleek echter dat het vuur op de bel étage zijn vernielend werk verrichtte. De ramen aan de voorkant werden daarop in geslagen en nadat even later ook de buiten deur was geforceerd, verschafte de brand weer zich toegang tot dit gedeelte van het pand. Zóó hevig was de rook, die de brand wacht s tegemoet sloeg, dat van de rook- maskers gebruik moest worden gemaakt In het achtervertrek knetterde en vlamde het uitermate hevig. Nieuw materiaal rukte daarom uit. Met twee stralen werd de aan val op het vuur geopend en ofschoon de vlammen in den grooten voorraad geheel of gedeeltelijk afgewerkte kleeren, die in dit vertrek opgestapeld hadden gelegen, gretig voedsel vonden, kon het vuur den strijd te gen het natte element geen kwartier volhou den. Zelfs kon de brandweer voorkomen dat de brand doorsloeg naar de tweede étage, in gebruik bij de N.V. Vorst Co., waar een groote voorraad jassen en costuums, welke op de belétage waren vervaardigd, aan rek-, ken hingen. Ware de brandweer even later geweest, dan zou waarschijnlijk ook deze ver dieping, die van de belétage uit via een wen teltrap is te bereiken, een prooi der' vlam men zijn geworden. In den vloer toch was reeds een gat gebrand, terwijl door de groote hitte de verf van de zoldering op tal van plaatsen geblakerd was. De groote werkplaats van de belétage is één groote ruïne. Daar is zeker voor dui zenden guldens schade aangericht. Het sousterrein waar zich de afdeeling expeditie bevindt had veel waterschade, terwij] de voorraad afgewerkte kleeren op de étage van de N.V. Vorst Co. ernstig door den rook te T'den heeft gehad. Omtrent de oorzaak staat niets vast. AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 27 No vember niet plaats hebben. VERDRONKEN Bij Weert is de 26-jarige mej. E. F. S., eerst sedert zes weken gehuwd, uit de Zuid- Willemsvaart opgehaald. Waarschijnlijk is zij met haar fiets over de Houtstraat, dio loodrecht op den rijksweg langs de vaart uitkomt, te water gereden. Pogingen om de levensgeesten op te wekken faalden. HET PUNTJE OP DE I A.TO?terd^nrellll-aa,d^1 lar ®an d° v,jzelatraat le verkoopt onder den nnan^'pfngrufn. h'feft^een proces aanhang-ig gemaakt tegen 'een groote sigaretten?abriek, die een sigaret „Penguin" in den handel heeft gebracht. De Amsterdam- sche rechtbank heeft thans in qjt geding von nis gewezen. De rechtbank overwoog, dat de •daagde op eischers merk door schu wordt Ponguin"' wordt een dwangsom van ƒ10 per dag bij eventueele overtreding. EEN PODIUM INGESTORT Te Amsterdam is tijde.ns de opvoering van een spel in de Apollo-hal een gedeelte van het podium, waarop 600 jongens zaten, m elkaar gezakt, met het gevolg, dat onge veer 25 jongens door het gat stortten en op den ruim anderhailven meter lager gelegen vloer terecht kwamen. Slechts enkelen had den builen en schrammen opgeioopen Volgens deskundigen deugde de construc tie van het podium niet. Daar de jongens tijdens het ongeval zongen, bemerkten Slechts weinigen van de vele aanwezigen wat er gebeurd was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1