OPTIMUS KOMT ER EEN KEER IN DEN OORLOG? ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 I Buitenland OVERWINNINGEN MET EEN VRAAGTEEKEN Het is voorwaar geen gemakkelijke zaak, rich een beeld te vormen van wat er zich eitids het begin van October Jl-, nu eigenlijk wel in Oost-Afrika afspeelt bij de ontwikke ling van het gewapende conflict, dat oer. typische Volkenbomlsoorlog kan worden ge noemd, in zooverre er nimmer of ficieel van een oorlogsverklaring sprake is geweest. Zoowel de geaardheid van het ter rein, dat door deskundigen als oen soort van Afrikaanech Alpenland wordt be schouwd, als de schaarsohe communicatie middelen maken het uiterst moeilijk, zich in het veraf gelegen West-Europa er roken schap van te geven, hoe nu wel in bijzon derheden de krachtmeting uitvalt tusschen een uiterst modern, grootendeels gemotorl seerd blank bezettingsleger, dat door aan zienlijke inheemsche troepencontingenten wordt ondersteund, en de krijgsbenden van den Afrikaanschen vorst, wiens rijk nog de stempel der middeleeuwen vertoont, en wiens heermacht de strakke organisatie ei» centrale leiding mist, welke in Europa al* iets vanzelfsprekends worden beschouwd. Merkwaardige dingen kan men in de krijgsvoering opmerken, zoo men het een eens met het ander in veihand brengt Al lereerst valt daarbij wel op het schaarsche nieuws dat ons uit de streek van Moes sa Ali bereikt, juist dus uit het gebied, waar de eerste Italiaansche kolonnes de Abessijn- sche grenzen schonden. Het is of de stil'e van de woestijnen daar alle oorlogsgerucht iheeft verzwolgen; de ook in ander opzicht steeds uiterst sobere officieele Italiaansche communiqués bewaren daarover een be klemmend stilzwijgen. In het noorden, waar de tweede opmarsch bijna gelijktijdig inzette, viel reeds vrij spoe dig de val van Adoea te melden, terwijl Adigrat en Aksoem volgden. Langer reeds deed men ovei de volgende étappe, waarvan Makallé het eindpunt vormde, en men ver klaarde de traagheid van beweging, waar van de Italianen blijk gaven, bijna uitslui tend uit de geweldige terreinmoeilijkheden, welke zich hier den indringer in den weg stelden. De veel tijd vergende wegenaanleg, zonder welke een modern leger zich spoedig hopeloos in de wildernis verliest, blijkt ach teraf niet de eenige, en wellicht niet de voor naamste hinderpaal geweest te zijn. Naar verluidt hebben, ook thans nog, zuiverings acties plaats op de lijn AksoernAdigrat Adoea, waar Abessijnsche gne ril la-benden het land voor de Italianen onveilig maken. Ras Seyoem is op dit front de voornaamste tegenstander, waarmee het Italiaansche op perbevel te rekenen heeft. Hij houdt nog steeds het Tembienplateau ten N.VV. van [Makallé bezet, en vormt hier voor de veilig heid der verdere Italiaansche operaties een durende bedreiging. Geruchten, dat Ahessijn- sche benden binnendringen in het bezette gebied, en bevolkingsgroepen daaruit weg voeren tot achter de fronten, wijzen er wel op, dat van een behoorlijke pacificatie en bevestiging van wat de Duce hier in bezit meent te hebben, dan ook nog nauwlijka kan gesproken worden. In het zuiden schijnt de voortvarende generaal Graziani in zooverre succes te boe ken, dat hij er vrij spoedig in geslaagd is de dorre woestijnstreken, die zijn voortruk ken belemmerden, achter zioh te laten. De val van Gorrahei bracht hem het bezit van bronnenland, en opende tevens de wegen, die in de richting van Harrar en Djidjjga leiden. Omtrent het lot van Sassa Baneh hecrecht echter een durende onzekerheid. Dit is het volgende station van dan zuidelijken op znarsch, dat volgens mededeelingen uit Asmara reeds lang in Italiaansche handen zou zijn. een tijding, die door het Italiaan sche hoofdkwartier nimmer bevestigd ia Het schijnt, dat slechts opdringende motorafdeo- lingen tot deze plaats gevorderd zijn; de hoofdmacht moet nog steeds er niet in ge slaagd zijn, deze positie behoorlijk te be veiligen. Een andere factor van onzekerheid op dit front vormen de bewegingen van Ras Desta. Het laatste, wat van dezen Abessijnschen aanvoerder vernomen werd, was dat hij ope raties in zuidelijke richting had onderno men, met het doel de Italiaansche flank te verontrusten, en eventueel Italiaansch So- maliland binnen te vallen. Of deze actie is doodgeloopen, of zich als een rem aan Gra- ziani's meest zuidelijke colonne heeft ge hecht, is iets, waarover inlichtingen ont breken. Vast staat echter wel, dat de Abessijnsche aanvoerders tot op heden in zooverre succes hebben gehad, dat zij een treffen op groote schaal met den vijand hebben kunnen ver mijden, al heeft .generaal Graziani hen aan- vankelij'k min of meer onder de voet kun nen loopen. Tijd gewonnen Al gewonnen moge misschien iets te veel gezegd zijn, een feit is toch wel, dat de Negus wat respijt uitstekend gebruiken kan. Hij heeft nu de gelegenheid, waarvan ook een dankbaar ge bruik wordt gemaakt, om uit zijn benden van verschillende geaardheid iets te vormen, wat op moderne leger-organisatio en -bewa pening gelijkt Aan moed ontbreekt het zijn geharde manschappen niet en tot op heden ook niet aan discipline; de groote factor blijft echter of de echt-Afrikaansche krij gers, waarover hij beschikt, met evenveel vaardigheid het moderne afweergeschut er. de mitrailleurs zullen kunnen gaan hantee- ren als tot op heden hun speren en ver ouderde geweren. Vermoedelijk zal tenslotte een moderne veldslag niet zijn te ontgaan. Ook al heeft de Abessiniër daarbij zoowel klimaat als terreingesteldheid in zijn voordeel, waarvan hij zoo bekwaam partij weet te trekken, hoe zal hij zich houden als de hel van vuur en gas- over hem losbreekt? De berichten over behaalde successen spreken elkander van dag tot dag tegen, een verschijnsel, dat ook uit den wereldoor log ons welbekend is. Elke overwinning in Oost-Afrika i9 blijkbaar tot op heden in dub belen zin er een met een vraagteeken. Ruwe t schrale huia en springende lippen 'i PUROL De Abessiniërs worden actiever Addis Abeba meldt reeds successen Het 53ste legerbericut luidt: De operaties in Oostelijk Tembien duren voort. Een Italiaansche co'arme, wel ke bestaat Uit afdeelingen Eritreesehe trtripen, heeft bij Amba Betleim, oat ten Zuidwesten van Makalle ligt, vij andelijke troepen verslagen. De vijand liet verscheüden dooden achter. Aan Italiaansche zijde zijn een officier en twee Askaris gevallen De vliegtuigen hebber, tochten ge maakt langs de zot*» van Antalo en Boeia. Berichten uit Assab melden, dat de onlang9 naar de Italianen overgoloo- pen sultan van Aussa oen Abessijn sche karavaan van 5'JO muildieren en twintig vrachtauto's heeft overvallen. De ongeregelde troepen, welke de ka ravaan escorteerden, zijn op de vlucht gejaagd en d? karavaan werd door den sultan buit gemaakt. Het hospltaalschip „Hoiouan" is Vrijdagmorgen te Napels aangekomen met iól Italiaansche soldaten en ar beiders aan boord, die het tropische klimaat van Oost-Afrika niet hebban kunnen verdragen. De Negus mocht niet in Harrar In den nacht van 20 November kwamen drie personenauto's en drie vrachtauto's voor de poorten van Harrar aan en de po.-rt wachter, die den negus niet herkende, weigerde de wagens binnen te laten. Aangezien de negus zijn incognito wensch- te te bewaren, ging hij om nabijgelegen kerk binnen, totdat een 1' rainsch oolitie- off iel er ingreep en gelastte de poorten te openen- Italiaansche nederlagen In een officie! communiqué maakt de Abessijnsche regeermg melding van een Italiaansche nederlaag ten N.O. van Maikallé, bij Womberta, en e^-eneens van een Italiaansche neder- «Jga ten W, van Makallé, waar een marchèenende colonne wei-d overvallen door Abessiniërs, die zich verscholen hadden achter bosohjes en oneffen heden. Een gevecht van man tegen man volgde; de commandant van de Italianen werd gedood en die soldaten vluchtten naar Makallé. Dit communiqué heeft de autoriteit van den negus versterkt. De overwinningen en de geslaagde reis van den negus naar he: Ogadenfront vleien den nationalen trots der Ethiopians en sporen hen aan den strild ü>et aMe kracht voort te zetten. Het gerucht gaat, dat de regeering scherpe maatregelen noemt, om sp ioanage voor Italië onmogelijk te maken. In een nieuw Abesstjnsch communiqué eoivh gezegd, dat de troepen aan het Noor der- en Zuiderfront zeer actief zijn geweest. Zij vielen de Italianen op hun verbindin gun lastig en voerden belangrijke verken ningen uit Speciale detachementen deden goed werk in de door den vijand bezette gebieden en brachten de bevolking in veiligheid binnen het Abessijnsche front De snelheid van de troepen deed hen ontsnappen aan de achtervolging door Italianen. Amerika's neutraliteit Het staatsdepartement te Washington heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaan- sche regeering he beheer over de voor «Ie reederijen beschikbare loeuiitgen zóó zal voeren, dat zij daarin dwangmiddelen heeft om het vervoer van oorlogsmateriaal onmo gelijk te maken. Reeds zijn verscheiden tankschepen, die petroleum uit Mextcaar- sclie havens naar Italië zouden vervoeren, niet uitgevaren, daar de reeders mededee- ling van de re-geering hadden gekregen, dat onverbiddelijk financieele dwangmiddelen zouden worden uitgeoefend, indien zij han delden in strijd met den wensch van Roo- suvelt. In politieke kringen legt men err opnieuw den nadruk op, dat de oorlog tusschen Italië en Abessinië en de daardoor veroorzaakte algemeene onzekerheid een tiadeeligen in vloed hebben op het herstel der economische omstandigheden. De Amerikaansche olie-export In verband met de laatste maatregelen der Amerikaansche regeering ter verhindering van het leveren van oorlogsmateriaal kan gemeld wordon, nat de oliekringen daardoor nog niet overtuigd zijn. Zoo wordt uit Rome gemeld, dat daar onderhandelingen gevoerd wordon met de Italiaansche regeering over contracten voor de levering van olievoor- voorraden. Er verluidt, dat reeds een over eenkomst op een basis van crediet op langen termijn is afgesloten. Eden over de sanctie-maatregelen In een politieke rede, te Edinbur» ge houden, toeft Minister Eden verklaard dat het uitoefenen van sancties tegen lialié oen onwelkome plicht is, die bovendien voor de deelnemende staten op handela- vorlies komt te staan. Met deze sanctie-oefening, aldus de Mi nister, is echter iets nieuws te boeken in de annalen der international" betrekkingen Eden herhaalde, dat Engeland een rege ling van hr»t Abessijnsche conflict, die voor alle partijen aanvaardbaar zou zijn, zou toejuichen. Antwoorden op de Italiaansche nota Op de protestnota van Italië tegen de sancties, die aan alle V. B.-staten gezonden is, heeft de Zwitsersclie bondsraad o.a. het volgende geantwoord: Het is Zwitserland niet mogelijk, zich aan de door de coördinatie-commissie voorge stelde maatregelen te onttrekken. Om zijn internationale verplichtingen na te komen, rnoest het tot zijn leedwezen met de andere leden van den Volkenbond aan de toepas sing van art. 16 van het V.B-verdrag deel nemen. De Bondsraad heeft intusschen met de tusschen beide landen bestaande betrekkin gen rekening gehouden en om die reden voorstel 3 der coördinatie-commissie betref fende den invoer van Italiaansche waren niet onveranderd aangenomen. ENGELANDS ANTWOORD De Britsche regeering, aldus de Engel- scho antwoordnota, beperkt er zich toe, er aan te herinneren, dat op 7 October j.l. d« gedelegeerden van alle landen, die in den Volkenlxtndsraad vertegenwoordigd zijn, met uitzondering van de Italiaansche delegatie, zich genoodzaakt hebben gezien, te verkla ren, dat de Italiaansche regeering haar toevlucht tot oorlog had genomen in strijd met art 12 van het pact Hoe sterk de vriendschap ook is, die, het Vereenigd Koninkrijk voor Italië voelt, de Britsche regeering achtte zich ""Verplicht, deze beslissing te steunen en de gevolgen die er onvermijdelijk uit zouden voortvloeien te aanvaarden. De Regeering verheelt geenszins, dat. zij er naar streeft, zoo spoedig mogelijk een regeling te doen vinden voor het betreu renswaardige conflict. HET FRANSCHE ANTWOORD In haar antwoord zegt de Fransche regee ring, dat zij er prijs op stelt, er den nadruk op te leggen, dat geen van de maatregelen tegen Italië het karakter draagt van een vijandige handeling, dat de Italiaansche regeering gelooft daaraan te kunnen hech ten. Italië, dat bij de stichting van den Volkenbond die eminente rol gespeeld heeft waaraan de Italiaansche regeering berin nert. kan deze waarheid niet miskennen. Dat is de wensch, die de Fransche regec ring meent te kunnen uitspreken, terwijl zij tegelijkertijd opnieuw de nadruk lect op haar hoop. dat het oogenhlik bespoedigd zai worden, waarop het huidige conflict een einde zal nemen tot het grootste voordeel voor de gemeenschap der volkeren en de internationale samenwerking. Wijzigingen in het Britsche Kabinet Officieel wordt medegedeeld, dat de vofl- gende wijzigingen in het Britsche kabine; zijn aangebracht: Lord Halifax, tot dusverre minister van oorlog, is benoemd tot lord-zegelbewaarder; Duff Cooper, tot dusverre financieel secre taris in het ministerie van financiën, is be noemd tot minister van oorlog; Malcolm Mac Donald, tot dusverre minister van ko loniën, is benoemd tot minister voor de do minions; J. H. Thomas, tot dusverre minis ter voor de dominions, is benoemd tot mi nister van koloniën. Lord Londonderry, die is afgetreden als lord-zegelbewaarder, heeft geen nieuwe func tie in het kabinet. In de plaats van Duff Cooper is William Marrison benoemd tot financieel secretaris in het ministerie van financiën. Maarschalk Badoglio (voor het rechtsche coupé-raam), dc nieuwe opperbevelhebber der Italiaansche troepen in Afrika, vertrekt onder groote belangstelling uit Rome, ZAL UITVOERVERBOD VOOR OLIE OORLOG BETEEKENEN? De diplomatieke mo<4?.verker van de „Oeuvre" sohrljft, dat de Italiaan sche ambassadeur in een onderbond met LavaJ gisteren zoq hebben ver klaard, dat, wanneer men den uitvoer va» petroleum naar Italié zou verbie den, dit oorlog zou bettekenen. Daaruit concludeert zij, dat Italié zijn Intimidatie-politiek voortzet. Naar Fransch-Duitsche toenadering Duitschland weer naar Genève? De Fransche ambassadeur te Berlijn, Frangois Poncet, die na een kort verblijf te Parijs in de Duitsche hoofdstad is terugge keerd, heeft dezer dagen een bespreking met Hitier gehad, in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. Men kan er over voldaan zijn, aldus schrijft oe „Temps", dat in deze bespreking de goede wil van belde regeeringen tot uiting is gekomen. Maar men moet zich er voor hoeden daaruit te besluiten, dat thans reeds uitgebreide Fransch-Duitsche onderhande lingen zijn ingeleid en dat in de iniernatio- nale situatie een nieuw feit van principieel»» beteekenis is opgekomen. Voorzoover bekend heeft men nooit plan nen gehad voor een afzonderlijke Duit6ch- Fransche overeenkomst, want een dergelijke overeenkomst zou moeilijk in overeenstem ming zijn te brengen met de Fransche poli tiek van algemeene samenwerking en collec tieve veiligheid, die zich slechts laat denken in het kader van den Volkenhond. Anderzijds heeft Frankrijk nooit een be spreking met Duitschland afgewezen, want het heeft er nooit aan gedacht Duitschland van de vredesorganisatie uit te sluiten. Het schijnt echter, dat Berlijn nog niet besloten Is wijziging in zijn houding te brengen in die mate, dat onderhandelingen over een ajgemeene regeling zouden kunnen worden begonnen. Het hjaó schrijft verder, dat Duitschland onder den ipdruk is van het versterkte aan zien van den Volkenbond en het oogenblik gekomen acht om weer plaats te nemen in de rij van mogendheden, hetgeen logisch moet leiden tot den terugkeer van Duitsch land in den Volkenbond. Anti-joodsche geest in Polen Naar men weet hebben de anti-semieti- sche studenten aan de technische hooge- sehool te Warschau eenige eischen gesteld, o.a. Vermindering van den 9teun en d* stipendia aan Joodsche studenten *ot een percentage, dat overeenkomt mot de ver houding van het aantal Joden op de totale Poolsehe bevolking, inplaats van, zooal9 thans het gevat is. van het aantal Joodsche studenten op het totaal aantal studenten- verder het aanwijzen van speciale banken vnor Joodsche studenten in de collegezalen en het instellen van specia'e teekenzalen en practicum-gTOppen voor Joodsche studenten De colleges zullen drie dagen worden ge staakt, totdat de rust volledig hersteld is. Geen spoor van Kingsford Smith Dp hoop Kingsford Smith terug te vinden welke gegrond was op het bericht, dat een Rritsch stoomschip op het eiland Seyer lichtseinen had waargenomen. Is vervlogen nu bericht is ontvangen, dat een vliegtirg hoven het geheele eiland heeft gevlogen zonder ook maar het geringste spoor te ontdekken. Hawai-eilanden geteisterd De Hawai-eilanden werden geteisterd door een krachtige aardbeving, welke ge volgd werd door een reusachtige vloedgolf Aan het strand werd zeer aanzienlijke scha de aangericht Vele visschersnooten en jachten werden op het land geworpen en rails spoelden weg of werden van de dwars liggers gerukt De directeur van het seis- mografisch observatorium had de vloedgo'f voorspeld en kondigde hovend'pn nieuwe uiharstingen van de vulkanen Kilaue en Maunaloa aan. De roodgloeiende lavamassa, die uit den krater omhoog wordt geworpen, is van a'lle deelen van het eiland goed z.ichtbaar. De vulkaan Maunaloa heeft sedert 1933 niet meer gewerkt DUITSCH-RUSSISCHE HANDEL Tot nu toe teleurstellend verloop Naar verluidt zullen binnenkort onderhan delingen worden gevoerd met Sovjet-Rus land in verband met het in April 1935 door Duitschland aan Rusland verleende goede- rencrediet en de toekomstige ontwikkeling van het Duitsch-Russische handelsverkeer. Tot nu toe heeft Rusland in Duitschland slechts orders geplaatst tot een totale waar de van RM 80.000.000. terwijl het toegestane cretjlet zooals bekend RM 200.000.000 be droeg. Ondanks deze teleurstellende ontwik keling gelooft men in Duitschland. dat Rus land nog voor einde Maart 1936 het crediet ten volle zal benutten en nog groote orders zal plaatsen. Men wil echter alles in het werk stellen om dén handeJ op Rusland uit te breiden, daar men bevreesd Is. dat an ders andere landen hun uitvoer naar Rus land zullen kunnen opvoeren. Boven geheel Italië hehben zware on weders gewoed, gepaard met storm cn wolk breuken. Bijzonder ernstige schade is in Zuid-Italië aangericht. In de onteeving van de stad Catnnzaro in Calabrie zijn 20 men schen om het leven gekomen, tengevolge van overstroomingen en bij het instorten van huizen. In Praag speelden kinderen „bandietje" en een hunner, een zevenjange jongen, werd aan een naai gebonden om „geëxecu teerd" te worden. Het acht jarige broertje van den veroordeeMe tilde een groote bijl op. doch moest het zware wapen wper laten vallen, met het gevolg, dat de zeven jarige inderdaad onthoofd werd. LAND- EN TUINBOUW De Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst Algemeene vergadering te Utrecht Te Utrecht is een druk bezochte algemee nc vergadering gphouden vun de N. A. K-. onder leiding van den voorzitter Dr. .T. Oortwijn Botjes. Na medt-deolingen van het bestuur kwam in bespreking de teeltregeling voor roege aardappelen, waarhij er op erd gewezen, dat door do regelingen der Fruit- en Groentenccntrale, de teelt van goedgekeurd pootgoed van het ras Eerste lingen. een der belangrijke exportseoncn, van ca -WOO H.A. in 1033 teruggeloopen was tot 1872 H.éA. in 1934 en 2010 in 1935. In beide jaren had de buitenlandsche vraag naar dit pootgoed het aanbod over troffen, hetgeen Vooral komt doordat b\j de regelingen de risico voor het telen van pootaardappeien te groot wordt voor de tuinders en landbouwers. Het gevaar be staat. dat andere landen zich op de teelt van dit ras zullen toeleggen en de leveran ciers zullen worden van het pootgoed van dit ras. Aan 't dagelijksch bestuur werd opgedra gen zich te dezer zake tot den. Minister van landbouw en visscherij te wenden. Hierna werd door den voorzitter aan do hand van de vurstrekte mededeelingen uit eengezet. dat in de bestuursvergadering het ontwerp behandeld is, in welke r i c h- ting de zaaizaadvoorziening in Nederland zich dient te ontwik kelen, waarbij erop gewezen werd. dat het sterk gedecentraliseerde stelsel van zaaizaadvoorzieing, dat sinds 1903 in Ne derland tot ontwikkeling is gekomen en waarhij ieder bedrijf en iedere bedriifslei der aan de zaaizaadvoorziening kan deel nemen. groote beteekenis heeft voor de ont wikkeling van den boeren- en tuinders- stand en voor de verhooging van het peil van het bedrijf. Het dag. bestuur is voorts van oordeel, dat de teelt van origineel zand van buiten landsche rassen hier te lande niet dient bevorderd. De Nederlandsche exporthe an- gen eischen, dat de import van buiten landsch origineel zaad vrij wordt gelaten en er niet geijverd wordt voor vermeerde ring hier te lande. Ook bij een gedecentraliseerde zaal- zaadvoorziening dient de kweekers- arbeid een behoorlijke belooning te krijgen, hetwelk kan geschieden, in dien de nabouwerg een zekere bijdra ge over de goedgekeurde hoeveelheden aan den kweeker afstaan. De kwee kers kunnen bij een dergelijk stelseü zich geheel wijden aan hun kweekers- arbeid en behoeven zich niet voorna melijk toe te leggen op de vermeer dering hunner rassen, noch zich te houden aan prijsafspraken e.d. Wenscht een kweeker echter toch zijn rassen zelf ii. den handel te brengen, dan dient dit te geschieden onder de juiste be namingen. Het dagelijks bestuur is de meening toe gedaan, dat als origineel zaad slechts een beperkte hoeveelheid in den handel kan worden gebracht, n.L. datgene, dat geteeld is onder direct toezicht van den kweeker zelf. Door dc vergadering wed deze meening van het dagelijksch bestuur onderschreven en dit gemachtigd definitieve voorstellen uit te werken. Het nieuwe pachtwetsontwerp Gevaren die „Grondberil" zint Door de Vereen. „Het Grondbezit" is een tweede adres aan de Tweede Kamer gezon den over het aanhangige wetsontwerp tot regeling van de pacht. De bedoeling van het wetsontwerp volgens het adTcs: klachten van enkele categorieën pachters weg te iwmen et. eenige wenschen te vervullen en wel. de pachter ontvange een behoorlijke vergce ding voor door hem geleverde doeltreffen de arbeid en hij hebbe een redelijke be drijfszekerheid. Met deze wenschen stemt „Het Grond bezit" in, doch het voegt sr een tweetal wenschen bij, n.l. dat de eigenaar een rede lijk belang houde om zijn grond te ver pachten en de regeling van d* bedrijfszeker heid voor den pachter taste hel eigendoms recht niet aan. Het wetsontwerp geeft volgens dit adres den grondeigenaar niet e redelijk belang om zijn g r o te verpachten. In de tweede plaats is het wetsontwerp niet bevorderlijk aan een behoorlijke belooning van den pachter omdat het de ver houding tusschen de c ar tij en dor zakelijk maakt terwijl de ervaring l"ert, dat bij zoo n vei houding juist de meeste klachten ontstaan. In de d:rde plaats veronderstelt dit adre6 dat door dit wetsontwerp do concurren tie sterk zal toenemen en bet verleidt tot het doen van hooge biedingen in de hoop, dat de rechter w»| zal corrigeeren. De e»gennar zal de vraagprijs hoog houden. De partijen komen dus veel scherper tegenover elkaar te staan. Het adres wenscht dat do Tweede Kamer de funeste gevolgen van deze wet zal zien eu voorkomen. De tuinbouwuitkomsten in het Westland Het teeltseizoen voor de Westlandsche kweekers is voorbij, en de balans over 1935 kan worden opgemaakt Dat zij niet sluit, is iets waaraan de kweekers in de laatste jaren aJ gewend zijn geraakt, alleen zaan zij na hoe groot het tekort Ln het afgeloopen jaar ia geweest Te vaak is de wijzer van de veilingklok doorgedraaid, en moet alleen de toeslag van Rvgeeri ngs w ege eenige vergoeding voor de onkosten brengen Zonder die Regeeringssteun zou di toe stand heelemaa! ondragelijk zijn, zoo zeide ons Naaldwijks burgemeester de hear Th J. P. Eisen. De steun telt mee in de opbrengst der producten, is in sommige gévallen zelfs een factor van beteokems geworden. En met die vnn de kweekers, zijn ook de gemeentelijke financiën in mooilijkheden geraakt. Naar burgemeester Eisen mede deelde. zijn de belastingaa.'Tslagen in «r-kele jaren met pl.m. 50% verminderd; er zijn veel tuinders die buiten een aanslag blij ven. Maar toch zijn er kweekers dSe nog een Akiin I arMemitk^hfiiegel zegt: Er pakken zich nog meer en nog don kerder wolken samen aan de econo mische kimmen van onze gesanctio neerde handelshemel, zoo begon ik mijn gesprek met een vriend, die met me meereed, die sancties toepaste op de tram en overproductie van knip- kaarten bewerkte. De sancties hebben de plaats ingeno men van de kanonnen en de oorlogs schepen, vervolgde ik. Radden ze de sancties in de 17de eeuw gehad, we hadden nooit kunnen bogen op onze Vlissingsche Michiel. Want al had hij ook nog zooveel torens beklommen en bij het afdalen nog zooveel gaten ln de leien van dc dakbedekking ge trapt,, al had hij ook nog zoo druk aan het groote wiel gedraaid, of lie ver, al had hij ook nog zoo vaak dat groote wiel in de steek gelaten, hij had het niet zoover gebracht in de wereld als nu. Hij was... niet noodig geweest. Met sancties doet men nu af, wat vroeger een heele vloot de d of niet deed. maar wilde doen. En met sanc ties kan men thans, zelfs zonder een bezem in de mast te voeren, de andere mogendheden doen beven, zoodat heel hun mogendheid uitloopt op onver mogen. Door sancties kan men hen, die niet willen, wat men wil, dat ze zullen willen, dwingen om te willen wat wij willen, dal ze willen. Sedert Maandag worden die maat regelen nu toegepast op Italië, door de eenswillende mogendheden. Van wat ingrijpende beteekenis dit is voor de geheele handelswereld mag blijken uit het feit. dat ons land zelfs verbood om kameelen uit te voeren uit Nederland naar Italië. Lach niet zoo ongeloovigI 'f Is een feit. Wat nog sterker is, t is een officieel feit. De Nederlandsche Staatscourant no. 230 van 14 Nov. 1935 bevatte K. B. no. 3. Art. ia van dit.K. B. houdt in, dat het met ingang van 18 Nov. (dag om nooit weer te vergeten) verboden is paarden, ezels, muilezels en... kameelen uit Nederland naar Italië te voeren. Dat doet de deur dicht, zei mijn reis genoot die zelf sancties toepast. Voelt ge daar de consequenties van, benzinemuskiet, vroeg mijn vriende lijke metgezel daarop. Consequenties?? zeiden mijn opgetrok ken wenkbrauwen. Ja. consequentiesl Geen kameelen meer uit Nederland, naar Italië. Dit maakt, dat Italië tegensancties uitvaardigt. En wat is natuurlijker, dan dat de Duce nu de uitvoer van Italiaansche ijsberen naai Nederland verbiedt. Nu ze de warmte in het warme Afrika zoeken hebben ze die wel niet meer noodig, doch ze willen om die kameelen natuurlijk ons ook geen warmte gunnen in de komende winter. Hel ijs laten se ons, maar de beren houden ze zelf. (Betalen doen ze toch al niet vlot meer). Wat zijn de gevolgen?Wij blijven met kameelen zitten. Hier zal de bloeiende kameelenhandel kwijnen, znodat regeeringssteun met een Re- geeringscommissaris voor de kamee- lenteeit noodig is. Straks wordt kar meelenrleesch in blik verstrekt voor werklnoze kameeldrijvers in ons land. In Italië is geen regeeringscommis- saris voor beren noodig. De Duce zal ook dit crisisbureau beheeren. Hij heeft wel meer beren getemd. En laat ons nu maar stoppen. Hier in deze straat mag je parkeeren op oneven dagen met auto's en op even dagen met kameelen, zegt de nieuwe bepaling. Pelroleumgesarlikelen CHUH3B™ behoorlijk belastingbedrag betalen, en da juist onder hen, die een groot gezin hebbel^ De oorzaak ervan meende burgemce-std e Eisen vooral te moeten zoeken in d-* u< grooter stimulans om uit het bedrijf to ha-^ len wat er in zit Niet geheel ongunstig noemde de hun-'» meester de financieele positie van zijB| L Westlandsche gemeente, maar niet looi A zal de huidige toestand tneer kunnen voert duren. Zooals trouwens overal in ons land. Opvallend is het verschijnsel, dat zich vooral in den laataten tijd voor ja doet inzake de kleine diefstallen Ivj Een nieuw verschijnsel vormen de D; diefstallen van te-'eJd staande ge wassen, en het dera »ristt eert de al gemeens verarming Jie plaats vindt d< Bij oe huidige stand van zaken >«ig G burgemeester Eisen .ie toekomst ook 1^ voor het Westland donker in. en b't was van oordeel, dat devaluatie voor V het Westland verlichting zou bren- I gen. a Het vaste goederen-eigendom, de schuld' delging, en mogelijke export-verru'ni nj v achtte Naaldwijks burge.T.eester gur.stiflfh factoren voor het Westland E De klap, die het WesMond thans kniglJv komt hard aan, al te hard zelfs, doch e<?D e behoorlijke klap was noodig. om het nuchj ter financieel beheer terug te krijgen, on V het steeds hooger vliegen tot een einle '10 brengen. V

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2