JMcttwr frlïtsrljr (üvurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VOOR HELDEN EN VREDE EBERTO-schoenen Hoofdpijn, Kiespijn abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935 15e Jaargang gfotjertentieprtjjtn: Van 1 tot 5 regels1.17*/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per Tegel 0.17*/r Bij contract belangrijke korting Voor het bemgen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 No. 5637 GEEN GEJUBEL, MAAR OOK GEEN MISKENNING Met een niet te miskennen grimmig genoegen spreken sommigen in deze dagen telkens weer van het fiasco van de Volkenbond en de „onbewoonbaar heid" van 't Vredespaleis in den Haag. Nu het op 25 November a.s. een eeuw geleden is, dat de stichter van het Vredespaleis, Andrew Carnegie te Dun fermline in Schotland geboren werd, is er gereede aanleiding iets over het streven naar „wereldvrede" te zeggen. Het ging hiermee niet als met de wonderboom van Carnegie's fortuin. Toen hij op dertienjarige leeftijd in Amerika kwam, werkte hij eerst op een katoenspinnerij, vervolgens werd hij loopjongen op een telegraafkantoor, leerde daar telegrafeeren en kreeg toen een betere betrekking. Eenige jaren later werd hij secretaris van den super- intendent der Pennsylvanische Railway k Cie en in 1861 had hij reeds de leiding A van de afdeeling Telegrafie en militaire |fl spoorwegen van deze geweldige onder- H neming. K De petroleumbron, welke hy op zijn 5? landgoed vond, maakte hem spoedig f rijk, de levering van pantserplaten rijker en zelfs schatrijk; en in 1899 trok hij zich als multimillionair uit de S zaken terug. Carnegie ging toen niet „stil leven", maar bevorderde de stichting van ver schillende 'instellingen voor volksge zondheid, onderwijs, heldenfondsen en vooral wereldvrede. Voor verschillende doeleinden moet Carnegie ongeveer 350 millioen dollar hebben weggeschonken en iets van die formidabele som kwam ook in Neder land terecht. Zoo gaf hij f 500.000.— als stichtingskapitaal voor het Carne- gie-heldenfonds in ons land, dat jaar- 58 ljjks honderd a honderd en vijftig per sonen voor een of ander edelmoedig streven en uitingen van naastenliefde kan beloonen met een medaille, een loffelijk getuigschrift of een geldelijke uitkeering, hetzij ineens, hetzij regel matig. Een frappant staaltje is b.v. het spaarbankboekje aan een jongetje van elf jaar te Giessendam, dat zooveel tegenwoordigheid van geest had om uit de brandende boerderij drie broertjes en een zusje te redden, terwijl ouderen van schrik verlamd en tot hulp onbe kwaam waren. Van veel grooter beteekenis is echter de stichting van het Vredespaleis in den Haag, waarvoor Carnegie ander- rfof half millioen dollars neertelde. Het is niet onbegrijpelijk, dat menig een dit Vredespaleis beschouwt als een mooie vaas, welke doelloos tusschen een salon-interieur geplaatst is. Immers, het was nauwlyks een jaar gereed en met schoone toespraken en toosten aan zijn hooge bestemming „gewijd", of de wereldoorlog van 1914 brak uit en het Vredespaleis kon volgens velen wel ge sloten worden; ja, nog beter ware hel wellicht om het maar af te breken en zoo de herinnering aan een dwaze illusie uit te wisschen. Welnu, zij die gedroomd hebben van wereldvrede, algemeen en ongestoord, doen goed, die luchtkasteelen maar zoo I spoedig cn zoo finaal mogelijk af te breken. en. Gods Woord leert ons het tegendeel van wereldvrede en hoe vaak ook ver loochend, de waarheid van dat Woord treedt telkens weer in de wereldgeschie denis naar voren en in de volle open baarheid. Het is dus juist om te spreken van het fiasco van de Volkenbond? Ja, voorzoover men gemeend heeft dat Volkenbond en Vredespaleis meer dan menschenwerk zouden kunnen "I doen. Velen hebben die illusie gekoes- krd; ze zijn thans geheel gedesillusio- neerd en teleurgesteld. Maar het is niet waar, wat zonder schijn van bewijs op 24 October 1.1. in de Tweede Kamer werd gezegd, dat „een groot koor van lofredenaars, anti- TZ revolutionairen en christelijk-histori- schen incluis, bij voortduur in het par lement jubelden over de Volkenbond". Dat woord „jubelen" behoort tot de kwaadaardige overdrijvingen, welke we van de zijde van deze groep zóó ge woon zijn, dat er slechts bij hooge uit zondering acht op geslagen wordt. Van „jubelen" was bij de rechterzijde nim mer sprake, omdat een Christen wel idealen heeft, maar geen illusies koes tert, welke met Gods Woord in strijd zijn. Doch juist daarom behoeven wij den zelfden spreker ook niet toe te geven, dat „voor de zooveelste maal de on deugdelijkheid en het onvermogen van de Volkenbonu klaar aan de dag is getreden". '"f j Slechts dit is gebleken, dat de Vol kenbond en zijn instellingen, dat het Vredespaleis en zijn bemoeiingen men schenwerk isonvolkomen en vaak door de zonde bedorven. Dat stelt te leur, maar het kan Christenen niet ver rassen. Zij hadden niet anders ver wacht en zjj weten, dat het in de toe komst niet anders zal gaan. Gaan zij daarom smalen op het insti tuut van het Internationale recht of misschien spreken van „de comedie van het Vredespaleis"? Ze denken er niet aan. Integendeel, ze danken God, dat zelfs in deze wereld nog recht, ja, nog internationaal recht opbloeien en gedu rig zegevieren kan en dat ook rechters, die niet persoonlijk voor Gods Woord buigen, dat recht zoeken en verdedigen. Of Carnegie gemeend heeft, dat hij met zijn schenking de komst van een volmaakte Wereldvrede bevorderen kon; wij weten het niet; we ver moeden het tegendeel. Maar het ware grove ondankbaarheid jegens God en menschen om te ontkennen, dat de in ternationale rechtspraak in menig ge zegen bracht. Integendeel was het voor velen een blijde verrassing, wat in de laatste weken te Genève mogelijk bleek, al zal ook daarbij teleurstelling niet uitblijven. Elke beslissing, welke in het Vredes paleis genomen en in de internationale verhoudingen gesanctionneerd is en waardoor „vrede door recht" bevorderd werd, danken wij aan Gods genadige bemoeiing met het leven der volken. En daarom ook houden wij, wat Andrew Carnegie in den Haag deed, in dankbare herinnering. t EEN TEKORT AAN ACTIVITEIT Minister van.Schaik moge een goedig en vriendelijk man zijn, als minister maakt hij niet de indruk van een krachtig en door tastend regeerder. Trouwens in zijn optre den was ook in het verleden naar onze op vatting steeds iets vaags, iets aarzelends. Als minister is deze eigenaardigheid hem bijgebleven. Hij komt daardoor als bewinds man sterk in de schaduw en de klachten over slapheid, gebrek aan krachtig initia tief en durf cm te doen zijn op steeds lui der toon vernomen. Op wel heel duidelijke wijze zijn ze deze week ook in de Tweede Kamer tot uiting gekomen. Te constateeren viel, dat vrijwel de geheele Kamer over 's ministers beleid voor zoover dat betrekking heeft op de handhaving van het gezag en de bescher ming van regeerders en volksgroepen tegen excessieve uitingen, hoogst onbevredigd is. Men behoeft de redevoeringen van de liee- ren Duymaer v. Twist, Kortenhorst. Boon en anderen maar te lezen om daarvan over tuigd te zijn. De minister heeft getracht zijn beleid te verdedigen. Maar of hij daarin in voldoen de mate geslaagd is, betwijfelen we sterk. Zijn determineerende juridische onderschei dingen maakten op niemand indruk; hoog stens konden ze 's ministers inactiviteit verklaren. Daarbij kwam, dat in meer dan een ge val de minister en zijn departement niet op de hoogte bleken van wat er omgaat in het leven, wat er geschreven wordt en wat er gebeurt Ook de parketten vertonnen een zekere slapheid, die zich conformeert ministers aarzelende beschouwingen. Zelte de bestaande wettelijke voorschriften worden in onvoldoende mate uitgevoerd. Wat echter voor velen de deur zal hebben dicht gedaan en het beste bewijs 1 zeer het departement van Justitie bij zijn tijd en bij de gebeurtenissen ten achter is, was gelegen in de ministerieele mededee- ling, dat nu binnen een week een wetsont werp zal verschijnen, dat tegen de particu liere machtsvorming gericht is Dat was het antwoord op de krasse gebrekestelling op dit punt door den heer Duymaer v. Twist Het kwaad waartegen de minister zich nu gaat keeren, heeft hij hoewel hij en het kabinet op de hoogte waren zeker een jaar te lang laten voortwoekeren. Hetzelfde is het geval met de hoon, de laster en de verguizing, die aan overheid en overheidspersonen straffeloos zijn aan gedaan maanden en maandenlang. Wat gezegd is, is duidelijk. Het moest gezegd worden. Het goedwil lende deel van ons volk wachtte er reeds lang op. We willen hopen, dat op de ministerieele daden slechts kort gewacht zal behoeven te worden en de minister de in dezen tiji vereischte besluitvaardigheid, kloekheid en kracht, zal weten te vinden. De vergiftigei en belagers van ons volksleven en van onze volkszeden moeten ervaren, dat het voor goed uit is met hun schandelijke practijken, die alle ontleend zijn aan het Duitsche L. ATTEMA 60 JAAR Vooraanstaande figuur in de Chr. Middenstandsbeweging Heden is de heer L. A 11 e m a, te Hilversum, Directeur van de Midden- standsbedrijfsvereeniging te Utrecht, 60 jaar geworden. ter zich. Te Leeu- warden geboren, be zocht hij te Zwolle de lagere school, stu deerde in zijn vrije tijd talen, staathuis houdkunde economie en geschiedenis en nam in zijn jeugd een vooraanstaande plaats in bij den Bond van J. V. op G.G. O.m. was hij lid van het afdeel ings- bestuur van Over ijssel. Na aanvanKelijk in het bakkersbedrijf werkzaam te zijn geweest, ging hij in de journalistiek. In 1906 richtte hij met wijlen Mr. H. v. d. Vegte, een antirevolutionair dagblad voor Overijssel op: „Onze Courant", waarvan hij aanvankelijk redacteur-admini strateur was. In 1913 werd hij benoemd tot hoofdredac teur. In 1918 werd de heer Attema benoemd tor directeur van het bureau der pas opgerichte Chr. Midenstandsvereen. Hier wachtte hem een belangrijke taak, omdat de organisatie van den Chr. Middenstand nog maar in haar beginstadium was. rlijk verzorgde de heer Attema de redactie van het orgaan dezer organisatie. Het gelukte hem de organisatie van den Chr. Middenstand een heel eind in de goede richting te brengen. Tegenwerking deed hem echter niet het ideaal bereiken, dat hij zich had gesteld. Geleidelijk aan nam de heer Attema zit ting in tal van commissies uit den midden- In 1925 zag hij dat er een belangrijke taak g op het terrein van de uitvoering der ziektewet. In 1929 gaf hij de stoot tot oprichting van de Middenstands-bedrijfsver- eeniging, zulks in samenwerking met de Chr. Middenstanjlsvereenïging en het C.N.V. Op 25 Novemher werd deze erkend als de eerste volledige hedrijfsvereeniging, heiast met de uitvoering der ziektewet. Sinds 1 Juli 1930 is hij de eonige directeur dezer organi- De heer Attema is lid van den Hoogen Raa-d van Arbeid en van 1923 af lid van Middenstandsraad. In 1918 stichtte hij het hoofdcomité van actie uit de Christelijk sociale organisaties, dat gericht was tegen het revolutie-gevaar in ons land. Thans is hij nog secretaris van dit comité en lid van den Raad van Bijstand der Nationale Noodhulp Organisatie. Die Regeering erkende de verdiensten van den heer Attema door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Toch een wereldtentoonstelling? Een onjuiste indruk De Amsterdamsche correspondent van het „Vad." schrijft, dat de induk, we ke i 1. Donderdagavond in de raadsvergadering te Amsterdam is gewekt, als zou in 1939 in de hoofdstad slechts een nationale tentoonstel ling worden gehouden, onjuist is. Het ligt wel degelijk in de bedoeling te Amsterdam een wereldtentoonstel ling te houden, maar dan een zooge naamde B-tentoonstel! ling. Ingevolge de desbetreffende beslissing van den Volkenbond zijn er twee soorten van wereldtentoonstellingen: tentoonstellin gen A en B. De buitenlandsche deelnemers aan de eerste soort zijn verplicht een eigen paviljoen te bouwen, die aan de tweede soort niet. De tentoonstelling te Brussel was wereldtentoonstelling A en de volgende mag eerst over 6 jaar. dus in 1941, worden gehouden. De wereldtent'wnstellingen B mo gen om de twee jaar gehouden worden Parijs heeft beslag gelegd op het jaar 1937 de Amsterdamsche wereldtentoonstelling kan dus eerst in 1939 plaats vinden-maar als de voorteekenen niet bedriegen, gaat zij door. Zij zal gewijd zijn aan sport. verkeer, architectuur, land- en tuinbouw en koloniën, dus gebieden waarop Nederland uitmunt. Ned. Spoorwegen Ontvangsten In 1935 met ƒ11 millioen gedaald De geschatte ontvangsten der Ned. Sporwegen luiden voor October jï. ƒ8.365.800 (v. m. ƒ8.128.200, v. J. ƒ8.928.900). Voor de eerste tien maan den van 1935 zijn de ontvangsten bere kend op ƒ84.702.588 tegen 95.543.1 ?3 (definitief) in den overeenkomstigen tijd van 1934. NOTARIS v. LIDTH DE JEUDE f Te Forest bij Brussel is op 78-jarigen leef tijd overleden Jhr. C. W. F C. van Lidth de Jeude, die van 1901 tot 1920 notaris te 's-Gra vpnhage is geweest. In 1915 was notaris v Lidth de Jeude één der oprichters van de Vereen. Nederlandsch Fabrikaat. Eenige ia ren was hij daarvan voorzitter. Om gezond heideredenen ging hij zich toen in het tenland vestigen. De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft plaats Maandag a.s. 1 uur cp Oud Eik en Duinen alhier. Firma WED. J. P. von BOMMEL rkwijzo (Octrooi no. 20075). it da fabrikant* i MOERGESTEL De sancties en de Rijnvaartacte In het Kon. besluit houdende een uitvoer verbod van bepaalde goederen naar Italië komt een bepaling voor, waardoor van het uitvoerverbod niet wordt uitgezonderd door voer na opslag in entrepót, terwijl van zoodanig vervoer over den Rijn geen bijzon dere melding wordt gemaakt. Van bevoegde zijde vestigt men onze aan dacht erop, dat zulks geenszins wil zeggen, dat de verplichtingen der Rijnvaartakte niet in acht genomen zouden blijven worden. Zooals de Regeering reeds in de Memorie van Antwoord bij de tot standkoming der sanctiewet heeft geconstateerd, is in dgl. wettelijke regelingen de opneming eener herinnering aan de verdragsbepalingen niet op haar plaats. Voor zoover wederuitvoer na opslag in entrepót over den Rijn in de Rijn vaartakte is gewaarborgd, wordt daarin door de bedoelde bepaling van het Kon. Besluit geen verandering gebracht. De vierde Karakorum-expeditie Overzicht Tweede Kamer MINISTER SL1NGENBERG EN DE KAMER Het gaat niet meer zooals het onder normale omstandig heden kon Geen aangename taak voor de Minister De heer Sneevliet wilde met alle geweld de gevangenis te Leeuwarden in. Minister Schaik, van te voren overtuigd, dat deze excursie zou worden misbruikt voor revo- tionaire propaganda, weigerde echter dit vrijwillig bezoek. De Kamer was zoo ver standig zich aan de zijde van den minister te scharen, toen de teleurgestelde een poging waagde om haar in zijn conflict met den minister te betrekken. Overigens is de middag besteed aan de be grooting van Sociale Zaken Het was veel en velerlei, dat aan de orde gesteld werd in een groot aantal korte rede voeringen. Nog steeds ïs er een deel der Kamerleden, dat toont weinig begrip te hebben van den invloed, die het beorijfsleven ondergaat van de internationale crisis in de wereld, waar door ons land zoo bijzonder getroffen is. Ze spelen met nieuwe lasten Gelukkig zijn anderen minder kortzichtig en lichtzinnig Zij begrijpen den toestand en verstaan, dat het niet meer kan gaan zoo- "n normate omstandigheden en dat men een open oog dient te hebben ook voor dp nooden van het bedrijfsleven. Wel wensrhen ook zij, evenals de Regeermg, vooruit te gaan en daarom vragen ze dingen, die geen geld kosten. Anderzijds zijn ze het echter ook met haar eens. dat we ai blij mogen zijn. indien we in ons sociaal zeer vooruitge schreden land kunnen behouden hetgeen wc aan sociale goederen en instellingen bezit ten. Deze worden in gevaar gebracht door wie de teekenen der tijden niet wenscht tp verstaan. Dezulken staan ook vierkant tegenover ne afbraakpogingen van den heer Kersten, die heel ons sociale leven wil afbreken om de arbeiders terug te werpen in de rechteloos heid en armoede van zeker meer dan een halve eeuw terug. Gelukkig staat hij in de Kamer volkomen alleen met zijn heilloos streven, dat ramp voor het nationale leven zou zijn en arsenaal. Ons volk wil in dezen gevaarlijken tijd een man zien waken over 's lands veilig heid. Het wordt niet bekoord door wie zich verstrikt in het struweel dor juridische dialectiek. Minister en Kabinet mogen de les va November hebben verstaan! hovendien niets om het lijf heeft Want heer Kersten wil de menschen, ouden, be hoeft igen en werkloozen aan de organen der armenzorg overleveren. Dan moet er toch geld zijn om hen te helpen en dan ge schieot dat niet langs den goedkoopen weg der sociale voorzorg, maar door middel dure, directe overheidsbemoeiing, waarvoor de tientallen millioenen door belastinghef fing zouden moeten worden gevonden. I)p belastinghetalenden zouden met deze enor me belastingverzwaring weinig gebaat zijn. Met de methode Kersten zouden ze veel Quurdor uit zijn. ze zouden er door van den wal in de sloot geraken. Naar onze overtui ging is dan ook dat pleiten voor afschaffing der z.g. sociale voorzieningen, zuiver oogen erblinding. We zeiden reeds, dat voor een bonte rij van onderwerpen de aandacht gevraagd is. zullen zp niet stuk voor stuk bespreken, omdat zulks weinig nut heeft. Slechts stippen we even de gedachtenwis- selmg over de 40-urige werkweek aan. De heer Arnelink zei daarover zeer verstanoige dingen, waarmee de minister het eens bleek Anderer beweringen, dat het met den verkorten arbeidstijd wel zou kunnen, al thans hier en daar. werden wel uitgesproken, maar niet bewezen. Zelfs geen schijn van be. wijs was er. Dat kan ook moeilijk. Elke werktijdverkorting legt op bedrijven nieuwe lasten, die we in de concurrentie mot liet buitenland niet kunnen hebben. Anders komt de zaak te staan, wanneer genoegen genomen wordt met 40 maal het uurloon, al komt het bedrijf zelfs dan nog voor kosten te staan. Het denkbeeld werd ook aangeroerd om het loonverschil over de heide betrokken groepen en de overheid te verdeelen Daarover valt als crisismaatregel misschien te praten, maar in kannen en kruiken zien we voorloopig ook zoo 'n rege ling nog niet. te minder omdat de heele zaak zich eigenlijk alleen internationaal behoor lijk en billijk laat regelen. Minister Slingenherg had de niet zeer aan gename taak om tegenover de vele vragers een afwijzende, dan wel gereserveerde hou ding aan te nemen. Veel positief resultaal leverde het dehat dus niet op en de belang stelling er voor zakte aan het slot zelf? heelemanl in. Toen las de minister n.l. in zeer snel tempo en moeilijk verstaanbaar een paar nota's voor van zijn departement over de verkorte werkweek en nog een ander onderwerp. Het was niet te volgen, een slecht staal van parlementairen betoog trant. Als de minister een vierde van den inhoud der nota's in eigen woorr.en had ge zegd. zou het tienmaal heter zijn geweest. Nu luisfprde niemand meer. De minister ont houde zich van een da cano om op derge Hike wijze ambtelijke voorlichting in de Stafen-Generaal aan te wenden. In een gisteravond in het Koloniaal Instituut te Amsterdam gehouden bij eenkomst van het Kon. Ned. Aardrijks kundig Genootschap, waarin Dr. Ph. C. Visser een lezing hield over zijn jong ste expeditie naar de Karakorum, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine medege deeld, dat het H. M. de Koningin be haagd heeft dr. Ph. C. Visser te be noemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en zijn vrouw, mevr. VisserHooft, tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, Moeilijkheden in het boekdrukkersbedrijf Instelling van een Saneeringsfonds Een dezer dagen vergaderde de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boek drukkersbedrijf onder voorzitterschap van den heer S. S. Kor thuis. Er was een groole opkomst van drukkerspatroons uit alle leelen des lands. De voorzitter heeft in zijn openingswoord den beklemmenden nood in deze bedrijfstak naar voren gebracht. Er is toenemend werk gebrek, stijgende werkloosheid. Verschillen de sociale usances, die in den loop van 20 jaren een zegen voor het bedrijf zijn geble ken, komen thans in het gedrang door den nood der tijden. Iedere patroon immers, die zich niet aan die usances wenscht te sto ren, is vrij ze niet in acht te nemen. Daar door moet op den duur deze in het maat schappelijk leven gegroeide ordening ver nietigd worden, tenzij de Regeering die usances algemeen-verbindend verklaren wil Deze regeeringssteun, uitsluitend aanvullend en zich beperkend tot hulp aan hetgeen in den loop der jaren is gegroeid, is zeker erre te verkiezen boven een direct over heidsingrijpen, dat in de toekomst noodig zou worden, wanneer men eerst de gegroei de ordening zou laten ondergaan. Tot fh'9" i'erre had echter de t pografische hedrijfs- raad geen werk van beteekenis gehad Vervolgpns werd in deze vergadering een 'oorstel gedaan tot instelling van een Sa neeringsfonds Het hoofdbestuur zal zich te dezer zake nader verstaan met de leve ranciersbonden. Tuberculose in Ned. Indië Onlangs is uit een ingesteld onder zoek gebleken, dat de tuberculose in Ned.-Indië zich belangrijk uitbreidt. Vooral onder inheemsche landsdiena ren komt deze ziekte veel voor. In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Mevrouw de Vri Bruins heeft de Minister van Kolon: Dr. H. Col ij n. medegedeeld, dat op Indische begrooting voor 1936 de post sub- sidieering van vereenigingen ter bestriding van de tuberculose is verhoogd. Verder is een nieuwe post van f 10.090 uitgetrokken ten einde het particulier initiatief ook bij de propaganda, het oprichten van consulta- tiehureaux enz., te steunen. Voorts is een „Tuberculose-Studie-Com- missie" ingesteld, welke commissie tot taak zal hebben de wetenschappelijke bestudee ring van het tuberculose-vraagstuk in Ned.- Indië in zijn vollen omvang, ten einde het hoofd van den Dienst der Volksgezondheid te kunnen dienen van voorlichting bij het geven van de noodige richtlijnen voor de practische bestrijding van deze volksziekte. CHR. GEREF. J. V. IN NEDERLAND Jaarvergadering afd. GroningenDrente De afdeeling Groningen—Drente van den Bond van Chr. Geref. Jong. Vereen, in Ne derland zal D.V. op Donderdag 12 December a.s. in jaarvergadering bijoen komen te Ap sen. De hoofdschotel wordt het referaat van Ds. P. W. Dam te Onstwedde over: „De Af scheiding en de gezangen'', dat na de pauze in bespreking wordt gegeven. Een groote opkomst wordt verwacht. H. PETTE Jzn. f Te Alkmaar is overleden de heer H PeHe Jzn. De overledene, die den leeftijd van 79 jaar bereikte, was een bekende fi guur in do kringen van cacaofabrikanten Tezamen met zijn vader, wijlen den heer J Pette Hzn., legde hij in 1870 de grondsla gen voor de bekende cacao- en chocolade fabriek Pette te Wormerveer. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen en het Zondagsblad Onderscheiding voor de heer en mevrouvi Visser-Hooft in verband met de vierde Ka rakorum-expeditie. Bij Womberta. ten N.O. van Makallè ert eveneens ten W. van deze stad hebben Abes- sijnsche overvallen op Italiaansche troepen plaats gehad. De Italianen hebben zich daar bij door de vlucht moeten redden. De sultan van Aoessa. die naar Italiaanr sche zijde is overgeloopen, heeft een Abei- sijnsche karavaan, bestaande uit 500 muil dieren en 20 auto's, buitgemaakt. Ten Z.W. van Makallè nabij Amba Bctlem, heeft een Italiaansche holonne de Abessijn- sche tiuepen verslagen. De Italianen verlo ren daarbij een officier en twee askari's. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot korting op de Indische pensioe-ien. De Amsterdamsche Gcmecnieraad heeft de begrootingsdiscussics voortgezet. De Tweede Kamer heeft de begrooting «o« Sociale Zaken behandeld. Vierde zitting van de Algemeene Synodale. Commissie der Ned. Herv. Kerk. Najaarsvergadering van de Nederl. Zen dingsraad. Algemeene vergadering van de Nederl Algemeene Keuringsdienst. Storm schadeverzekering Een specialiteit op het gehied van j STORMSCHADE-VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „REHOVATÜM" te Amsterdam - Spuistraat 219/21. Tel. 35628 Vraagt eens een prospectus aan! Nederlandsch eskader te Saigon Onze zeelieden maken diepen indruk op de bevolking Het agence Indo-Pacifique meldt uit Sai gon d.d. 22 November: Het Nederlandsch eskader, onder bevel van schout-bij-nacht Olivier, en bestaande uit den kruiser „Sumatra" en twee torpedo jagers, kwam hier 16 dezer aan, komende van Soerabaja, waarheen het vanmiddag om 2 uur weer zal terugkeeren. De officieren woonden talrijke recepties en sportdemonstraties te hunner eere bij. Het onberispelijk gedrag der bemanning en de hoffelijkheid der officieren hebben op de be volking diepen indruk gemaakt. De officieren legden een palmtak op het gedenkteeken voor de dooden en deze plech tigheid maakte veel indruk door de ingeto genheid, die de Nederlandsche zeelieden bij deze vrome geste aan den dag legden. 4 Goudvaluta in herstel Er zou gister voor 8 millioen goud naar de V. S. zijn verscheept Het stormpje tegen den gulden blijkt mee te vallen. Na aanvankelijk vrij aanzienlijke koersverheffingen van de buitenlandsche valuta trad gistermiddag een scherpe reactie in. Ook de berichten uit Frankrijk zijn gun stiger. Laval heeft op verschillends puntert een compromis weten te bereiken met de oppositie. Mogelijk zullen dus reeds heden, de goudvaluta zich weer op een normaal niveau bewegen. De koers van den dollar heeft zich gister iets over het gouduitvoerpunt bewogen. De markt raamt het bedrag dat voor versche ping naar de V. S. in gereedheid is gebracht, op ƒ8 millioen. Vermoedelijk is dat bedrag wel wat aan den hoogen kant Het heef* er momenteel veel van weg, dat de aanval op den gulden slechts een slorm in een k as water zal blijken te zijn. Waarover we ons niet anders dan kunnen verblijden. De koersen hedenmorgen Hedenmorgen om kwart over tien stelde de koers van de dollar zioh ter beurze op 1.48 tegen gister 1.48V*t- Goudexport naar de V. S. is op do«o koers voor de arbitrage niet loonend. eeds thans is dus een einde gekomen aan de goudverschepingen. De kerrs van het Engelsche pond bewoog zich op 7.30 (vor. slot f 7.30%). Parijs reageerde van 9.75% tot 9.74%, Brussel van ƒ25.05 tot 25.03 en Berlijn van ƒ59.55 tot ƒ59.45. Constructiedoos Kruise' „De Ruyter" Waar ze te krijgen Is. Op verzoek van eenige lezers vermelden wij. dat aan liet adres van de h<vr-«n Hel dring en Pierson, postgiro nr 1844. D-?n Haag, door storting van pen bedrag van 75 cents een constnictiebouwuoos, model van den nieuwen kruiser „De Ruyter", kaa worden besteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1