SINT MAARTEN Buirenlalidsch Overzlcltr DONDERDAGAVOND Herinnert u zich nog wel, lezer, die vertelling uit (uw oude schoolboeken, van het kind van herders, dat door een lammergier werd ontvoerd, en later aangetroffen werd in het nest, ongedeerd? 't Ver haal was niet onaardig, doch had tegen, dat het een beetje onwaarschijnlijk klonk. Overigens ge beuren er toch heuseh wel eens wonderlijke din gen, zooals het avontuur van den Zwecdschen boer. die deze week 's avonite huistoe ging, langs bet hellende boschpad. 't Was pikkedonker en de schijn van een lantaarn, die hij meedroeg, ver lichtte zoo'n beetje zijn weg. Eensklaps een ge weldig gezwir. oen fladderende klap, die zoo ge ducht ntdk was, dat de boer op den grond terecht kwam. en toen. in de duisternis, de wanhopige strijd tegen een onzicbtliaren vijand, in den vorm van een monsterachtig grooten vogel. Jawel, 't is heusch zoo gebeurd, en 't was een harde kamp» Toen 't' lantaarntje weer aan ging lag daar dood op het boschpad een geweldige koningsarend, met een vleugclwijdte van meer dan twee meter: een zeldzaam exemplaar, zelfs voor de eenzame stre ken van het hoose noorden. Wermland was het land. waar dit zich afspoelde, en het museum van Upsala is thans reeds in het bezit van deze onverwachte jachttrofee; wie er mocht komen kan liet gaan nazien) De koningsarend is een dier. dat aan het uitster ven moet zijn; voor avonturen van dezen aard behoeven we verder dus nauwelijks beducht te wezen. Jammer is. dat nu juist een ander vliegend gevaar is gesignaleerd, te-meer te vreezen, daar het evenmin als de nachtelijke aanvaller waarover we. *t hierboven hadden gemakkelijk is te onderschei den. Wc bedoelen het onzichtbare vliegtuig, dat volgens de „Sunday Erpress" in de werkplaatsen van de Britscbc luchtmacht te Farnborough wordt geconstrueerd. Dit vliegtuig moot zijn onzichtbaar heid danken aan een speciaal soort verf, waarmee het bestreken is; zelfs op foto's moet het nauwe lijks mogelijk zijn, het toestel te ontdekken. Een aardige uitvinding, zou men zoo zeggen, alleen een beetje kiruieraehtigWaarom dat verstop pertje spelen? Het antwoord ligt voor de hand: zulke dingen doen wij mcnschen alleen, als we tegen onze soortgenooten iets in ons schild voeren, «lat van onprettigen aard is. Voorbereidingen voor een mogelijkcn luchtoorlog, bijvoorbeeld <3 „Tk boycot alles wat Engelsoh is, zelfs de taal, die voor mij liaat beteekent Zoo'n uitspraak klinkt niet mnlsch; zij is dan ook niet van een diplomaat, doch van een vrouw. Vrouwen zijn vaak wat feller, dan de andere helft van het monschelijk eeslacht; ze houden van de volle honderd procent TT denkt natuurlijk, dat het bovenstaande door een vurige ïlnliaansche gezegd la, als reactie op de sanctiekwelling Maar Gront- Brittannië heeft meer vijanden .dan het fascistisch Italië alleen; mevrouw Zaghloel was het, die u hier hoorde spreken, de weduwe van een Egypti- echen nationale» held. Zij behoort bij de aroote Egyptische vrijheidspartij der Wafdistcn, die baas willen zijn in eigen land. zonder hevoogding van John Buil, wiens belangen helaas dit toezicht in het Nijlland niet kunnen missen. Het gaat hier Immers o.m. om de veilige vaart langs Sucz- kanaal en Roode Zee-kusten! De Wnfdisten zijn er slecht ovor te spreken, dat Engeland Egypte gebruikt voor zijn vloobbases, er troenen en vliegtuigen samentrekt, kortom het be schouwt als een voorportaal voor een eventueele deelname aan den Abessijnsch Ilaltaanschcn oorlog. ,,Wij hoopten," zoo zeide mevrouw Zaghloel, „dat Engeland ons een constitutie zou geven, en dat het tevens onze vriend zou blijven. Thans heeft, het echte, zijn ware bedoelingen onthuld en blijft ons nog alleen de strijd over. Wij vrouwen steu nen mot nl onze nioreele kracht onze mannen, die voor de vrijheid vnn Egypte strijden. Ook wij zijn hereid voor de onafhankelijkheid van ons land te sterven Ja. dit verklaarde zij allemaal, aan een verslag pover van de „United Press"; de lezer denkt on- dertusschen wellicht, dat hij een belangrijk be richt In zijn daehlad heeft gemist, zooiets als een oorlogsverklaring van Egypte aan Engeland. Wij waarschuwden hem echter reedt?; hier ie een Oos- tcrschc vrouw aan hef woord, niet een rustig be- toogeud diplomnat achter een groene tafel. Wat er dan wM aan de lmnd is? In Cairo en andere Egyptische steden hebben betoogingen tegen Enge land plaats gehad, waarhij vooral de jongelui van de academies, zooals naar hun aard, zich nogal hebben gcWocrd. En daarbij zijn enkele dooden gevallen', wat heel betreurenswaardig is, doch blijkbaar onvermijdelijk. Een zeer groot percentage van het Egyptische volk is Groot-Brittannië niet vriendschappelijk gezind. Dit is 3e les van het gebeurde. Londen zal er mee rekening houdendoor zijn militaire positie in overeenkomstige mate te versterken. De versterking der Britsche luoht- en zeemacht is mede de inzet der Lagerhuis-verkiezingen geweest. Minister-president Baldwin, tot wiens idealen oen sterk Engeland behoort, dat zijn oude rol als „politicagent der wereld" op behoorlijke wijze kan vervullen, heeft van de gelegenheid, dut de sanc ties tegen het uit den band springende Italië zoozeer de behoefte aan een sterke arm deden ge voelen, een tactisch gebruik gemaakt. Door het tijdstip der Britsche verkiezingen te vervroegen en met dat der richtinggevende internationale ge beurlijkheden gelijk te stellen, heeft hij van do vraag naar oen sterker en beter bewapend Vcr- eenigd Koninkrijk de ware stembus-inzet gemaakt. Alle andere verkiezingsleuzen vielen hierbij im mers weg: betere werkloozenzorg, arbeidsverrui ming, enz. enz. Stemt voor de zittende re.gcering was precies hetzelfde als: Stemt nationaal! De breede massa der kiezers heeft aan dezen op roep gevolg gegeven; het kabinet-Bahhvin zit weder stevig in den zadel, en heeft een positie, waarin het, naarmate het dit noodig oordeelt, aan dezen of genen de sporen kan laten gevoelen. Mét Baldwin behoudt het land zoo ook de internatio nale leiding; Engeland loopt vooraan in de race. Intusschen is er voor de kleine staten in Europa voorloopig reden, om met dozen gang van,zaken ingenomen te zijn, vooral voor die staten, wier belangen met die van Londen parallel loopen. „Die vaderlandsliefde en dat nationale egoïsme zijn het grootst, die het eigen nationale belang weten to verbinden met het algemeen belang", heeft Bencsj onlangs gezegd. Het klinkt bijzonder nuchter, dit woord, maar daardoor betrouwbaar, en tot op zekere hoogte is het bovendien juist De Bono gaat heen, ziedaar In feite het voornaam ste nieuws uit den Abcssiniachen oorlog. Hot hectf de publieke opinie geïntrigeerd, wat daarachter moest worden gezocht Allereerst werd verondcr- Bteld. dat hij rijn taak niet tot tevredenheid vaa zijn lastgevers zou hebben verricht Hij zou ta traag In het voorwaarts gaan zijn geweest al waa het een traagheid uit de beste bedoelingen: spa run van menschenlevens, en invloed winnen in achtergelegen gebieden door vreedzame penetratie. Maar dit alles ging te langzaam, leek te veel op „handwerk", terwijl van de moderne Italiaansche oorlogsmachineric juist „fabriekswerk" moet wor den gevergd, want Rome ondervindt in nijpen den zin do waarheid van het Engelsche „Time is money"! Anderen hekeken dit ontslag van De Bono, dat tevens zijn cere-promotie tot maarschalk van Italië inhield, met meer welwillendheid. De Bono, zoo verklaarden zij, was als het ware een histo rische representant van het oude Italië, dat onder de Abessijnscho nederlagen van '96 gebukt ging; tevens was hij, als fascist, het symbool van dea nieuwen, faeristischen tijd. Zijn oppercommando had slechts bet doel, de oude smaad met nieuwe middelen te wreken. Nu de fase der sancties komt, der moderne oorlogsvoering, is het woord aan maarschalk Badoglio, die in de kracht van zijn leven staat. De veteraan van bij de zeventig kan nu gerust zijn, cn achter het front terug gaan. Wie gelijk heeft, moge de historie beslissen, zoo zij althans in dit probleem later belang stelt. EeaJ kant van het vraagstuk, welke ons meer de aan dacht waard lijkt, is deze: waarom gaat thans de chef vnn den Italiaanschen staf naar het Oost- Afrikaansche front? Het antwoord daarop kau geen enkele twijfel laten: Mussolini meent hem in Europa op dit oogenblik te kunnen missen, al is hij tevens zijn beste strateeg. De uitdrukking „dit oogenblik" moet ruim worden genomen, alsti de maanden die voor ons liggen. Romo verwacht dus niet langer, dat het tot uitbreiding van het Afrikaansche conflict zal komen Het brengt zijn beste stukken nu in den strijd. Bij al de narigheid, welke Europa de laatste weken heeft doorleefd ie dit althans een opluch ting; voor het werelddeel waarin de blanke be schaving wortelt is de oorlogsdreiging wegge- pomen. <3- Het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slowenetf heeft op 9 November van het vorige jaar zijn koning verloren. Hij stierf te Marseille door moor denaarshand; leden van het geheime genootschap der üestasja, een Kroatische organisatie, hadden het reeds lang op zijn leven gemunt De Kroaten voelen zich in het huidige Joegoslavië niet thuis. Voor den oorlog leefden zij onder Ilon- gaarsch regiem, dat zij verfoeiden; thans behooren zij tot een land, dat zij een echten Balkanstaat achten; zij voelen zich daardoor uitgesloten van hot echte Europa Europa, zoggen zij, eindigt aan do west- cn noordgrens van het Joegoslavische rijk, wat daaronder ligt is Balkan-.ohaos. Er moge een zeker percentage waarheid in schuilen, vast staat, dat de methoden, door deze Kroatische vrij heidsstrijders, die leden der Oestasja zijn, toege- pasl, uiterst moeilijk van de zuivere Balkan- methoden zijn tc onderscheiden. Een vorst, die het goede voor zijn moeilijk te regecrcn rijk wilde is tenslotte het slachtoffer ge worden, meer nog van de innerlijke verdeeldheid, die in Joegoslavië hecrscht, dan van de toevallige kogel van zijn Marseillaanschcn moordenaar. Het proces is thans in gang, maar dreigt door het ge drag van den advocaat dor beklaagden, die het rocht der Fransclie republiek in twijfel trok, reeds bij den aanvang vast tc loopen. En de be klaagden dreigen met een hongerstaking! Men heeft volgens den advocaat niet gewild, dat hij pleitte, omdat men hot licht schuwde, dat hi[ op het gehcele complot had willen werpen. Er Is dezer dagen in den Braziliaanschen staat Amazonns een slang gevonden van 26 meter lengte. Is er, in het proces "te Aix, ook een der gelijk „addertje onder het gras?" 378 VOOR KNUTSELAARS Een lover-portefeuille We geven deze week een leuk knutselwerkje, dat sommige jongens (en meisjes?) misschien ai meet* gedaan hebben. Wij noemdan het vroeger „de tovcrportefcuille" en 'k moot nóg lachen als 'k denk aan de verbaasde gezichten, die de mensen trokken als wij met onze portefeuille aan 't gochelen waren. Misschien dat je vader of je grote broer er ook meer van weten 1 Zó moet je zo maken. Snijd twee rechthoekige stukkon karton van 12 X 9 c.M. Omranden, en van elk stuk één kant beplakken met sierpapier. Deze beide zijden vormen straks de binnenkant van de portefeuille. Knip nu stukjes lint of band van plm. 12 c.M. Leg deze op de beplakte kanten van het karton, zoals de tekening aangeeft en plak ze aan de onbe- plakte kant op dc tekening de onderkant vast, waar ik een „v" plaatste. Voor do duidelijkheid tekende ik de kartons abed en ABGD niet togen elkaar aan. Denk er echter om, dat AB strak tegen ab aan moet lig gen als je het lint vastplakt. Goed aanhalen en de buitenkant mot sierpapier beplakken. RAADSELS JL Kwadraatraadsel. Vul dit figuur zó in, dat de woord on van boven naar onder en van links naar rechts gelezen dezelfde zijn. 1. een der richters uit het Oude Test.; 2. een koningin uit het Oude Test,3. een apostel; 4. een stad in Judea; 5. do vader van een aarts vader; 6. een dal in Palestina. IL Letterraadsel. Probeer uit onderstaande letters een woord te .vormen. Zowel kinderen als grote mensen hebben 1 op zijn tijd nodig. e e m d b o g g i i n UI. Welke plaats? KAip damp vaders. Maak van deze drie woorden een plaals waar jongens gezellig bijeenkomen. IV. Welke woorden? Zet een woord achter prijs en datzelfde Woord vóór baak en vorm op die manier twee nieuwe woorden. Doo hetzelfde met: Maas-spel, Plak-win- kel, Vloer-dock, Inkt-werk, Wind-rad, Knap-geld, School-deksel, Molk-korf. .Volgende weck geven we nog vier raadsels; over twee weken de aoht oplossingen. Een van dc vele heiligen, die de Booms-Katho lieke Kerk kent, is Sint Maarten, dc eenste hei lige, die niet tot de martelaren behoorde. Heel kort geleden, 11 November, is zijn naamdag weer herdacht Zijn eigenlijke naam was Martinus van Tours en hij werd geboren in 319 to Sabaria in Pannonië. Ofschoon hij het leven in de eenzaamheid liefhad, noodzaakte zijn vader hem in de krijgsdienst te gaan. Als soldaat deelde hij eens zijn mantel mot een bedelaar, die bijna omkwam van de kou. Nu weten jullie wel, dat Jezus in de Bijbel zegt: Wat gij aan een van mijn minste broederen geoaan hebt, dat hebt gij aan Mij gedaan. Daardoor is men gekomen tot het verhaal, dat de volgende nacht Jezus aan Martinus verscheen, bekleed met «le helft van de ruitermantei. Op 18-jarige leeftijd werd hij gedoopt en bleef' toen enige tijd bij Hilarius van Poitiere. Daarna teruggekeerd naar Pannonio, bekeerde hij z'n moeder, maar werd spoedig verdreven door de Arianen. Hij ging toen naar Milaan cn kort daar op als kluizenaar naar het eiland Gallinaria hij Genua. Nog later ging hij met Hilarius, die ver bannen was, naar Poitiers en stichtte daar in 370 het eerste klooster in Gallic. Ondanks het feit, dat hij in 375 door een list tot bisschop van Tours verkozen werd, bleef hij klui zenaar. Hij bracht vélen tot bekering, verwoestte tal van heidense tempels cn moet heel veel won deren gedaan hebben. Er wordt zelfs verteld, dat hij doden opgewekt heeft, maar dat zal wel niet waar zijn. Toch heeft clo^e man, al was hij niet geleerd, een onweenstaanbarc macht op het gemoed van honderden uitgeoefend. 11 November 400 stierf hij In het klooster Mar- montiers. Martinus is de schutspatroon van Frankrijk .geworden, later ook van Mainz en Wurz- bürg. Zijn begrafenisdag, 11 November, is een feestdag van de R.K. kerk. Sint Maarten. Tal van gebruiken zijn als herinnering aan dezen heilige te danken, zoals Maartenswijn, Maartenskoorn en Maartensvuur. Dit laatste gebruik leeft op 't ogen blik nog in het zuiden van ons land, vooral in Venlo. Tegen de tijd van het Maartensfeest scharrelt iedere jongen daar een oude blikken oonserven- bus op. In de bodem worden een tiental gaatjes gemaakt, om het vuur beter te doen trekken, er wordt een hengsel van ijzerdraad aan gemaakt en tenslotte wordt de pot gevuld met wat brokken turf. 's Avonds wordt de inhoud aangestoken en kan het wierookspot-zwaaien beginnen. In groepen van tien, twintig en soms nog meer trekken de jonger» er dan op uit met hun blikken wierookspotten, waaruit dc prikkelende geur van smeulende turf opstijgt. Door het zwaaien der potten begint de turf fel te gloeien en tegen de donkere avondhemel tekenen zich sneldraaicnde vuurcirkels af. Dit gebeurt meestal buiten het centrum, daar de politie het in de stad in ver band met het brandgevaar verhollen heeft. Daar branden dan de turfbonken in de roestige potten, laait soms een regen van vonken op als twee in de zwaai met elkaar in aanraking komen, daar Heeft de folklore van het Sint Maartensfeest nog iri zijn volle glorie. Ook is het bedelen met het „luchtje" nog een oud Sint Maartens-gebruik, dat eveneens meer in de omgeving van de stad uitgeoefend wordt. Voor dit doel wordt een koolraap of eon komkommer uitgehold, waarin een klein kaarelicht brandt. Vaak zijn hierin de meest fantastische gezichten uitgesneden .Doze Juclijos" worden dan op een lange staak gezet en hiermede gaan de jongens en meisjes er op uit, meestal in oude kleren gehuld en vaak met de meest fantastische hoofddeksels op. Terwijl de kinderen van huis tot huis gaan en overal geld en andere goede gaven verzamelen, zingen zo liet eentonige liedje: Sint Merte, Sint Merte, .Sint Merte is ennen erme man Haot klcijer neet llaet lompe au Och help um toch in ziene noed Waut hae geit van dc kelt nog doed. In het centrum der stad wordt Sint Maarten ge vierd met grote optochten, waarin duizenden kinderen met hun veelkleurige lampions zingend op de toucn van de muziek meetrekken. Maar buiten de stad, in de uitgestrekte velden en langs de Maasoevers worden de meter hoge Maar tensvuren ontstoken. Huizenhoge vlammen zetten de naaste omgeving in een losse gloed. Oud en jong danst in een wijde kring een rondedans om het vuur, totdat het uitdooft. Thuisgekomen wordt er dan een aanval gedaan op de stapels dikke spek panne koek en, oliohollen en rozijnenkooken, die moeder ter gelegenheid van hot feest gebakken heeft. Het slot van het feest wordt gevormd door het gebruikelijke nage recht: gepofte kastanjes met boter. Jullie ziet dus wel, dat er aan dien heiligen Sint Maarten nog heel wat pret en feest te danken is! Maar binnenkort zullen wij het Sint Nicolaas- feest vieren, dat is net zo fijnl VenJosche jongens op St. Maarten. OPLOSSING ,Van de Rebus uit het vorige nummer. De grootte van het offer bepaalt de waarde niet; slechts de gezindheid van hem, die het brengt. OPLOSSING ïbesservies-puzzle nit H vorige nummer 1 5 3 4 2 Zie zo, kopje 2 en 5 zijn van plaats verwisseld, maar dat is 'n schuiverij geweest. Goed geteld moet je wel 17 maal een kopje verplaatsen om het te krijgen, zooals het hier is afgebeeld. En wel als volgt: 2, 5, 4, 2, 1, 3, 2, 4, 5, 1, 4, 2, 3, 4, 1, 5 en 2. GRAPJES Hoe hij t Zo'n leugenaar Jan, zei vader, oefen jij je wel genoeg op dc piano als ik op kantoor ben? Ja pal Eiken dag? Ja pal Hoelang heb jc gister geoefend? Twee uur, pa! En vandaag? Drie uur, pal Zo, nu als je morgen weer oefent, sluit dan ook de piano eens open, ik heb de sleutel al 'n weck in m'n zak. Medelijdend Een boer ging naar de markt en had zijn ezel zo zwaar beladen, dat het dier nauwelijks voort kon. Arm beest, zei de boer, kom aanl wij z^lcn de last samen dragen. Hij nam de tracht van dc rug van het dier af, laadi.e ze op zijn eigen schouders en ging toen op den ezel zitten. Of ie gelijk had Officier tot recruut, die pas in de kazerne ia aangekomen: Waar kom jij van daan? Recruut: Och meneer, ikke, ik ben overal... nogal vandaan gekomen; ikke wou dat ik hier ook weer vandaan was. Daad hij het woord Verdediger: Ik heb voor je gesproken, alsof je mijn eigen zoon was. Beklaagde: Was dat ook zo'n boef, meneer? Rechter: Waarom heb je je baas geslagen? Edelachtbare, hij noemde ine vlegel en toch bert ik maar dadelijk aan het dorsen gegaan. 387

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12