la- DE NATIONALE PARKEN IN UTAH EN ARIZONA 35 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 TWEEDE BEAD PAG. 5 De natte herfst is oorzaak, dat de geheele na-oogst van de Luzemklaver in dan Wieringermeer is mislukt. Duizenden K.G. van deze klaver worden nu door middel van verbranding vernietigd. v M sEH Ras Kocksa, de schoonzoon van den Negus van Abessinië, die met een groot deel van zijn troepen naar de Italianen is overgeloopent omringd door zijn Italiaansche begeleiders op het binnenplein van zijn paleis te Makale. De aviateurs Genin en Robert verlaten le Bourget om te trachten met hun vliegtuig hun eigen record voor het traject van Parijs naar het eiland Madagascar te breken. Het toestel voor 't vertrek. In verband met de werkzaamheden aan het Muider poortstation te Amsterdam werd een hulpperron in gebruik genomen. Een overzicht der nieuwe situatie, rechts het oude perron. REISINDRUKKEN VAN Dr. J. F. REITSMA Onvergelijkelijk schoone natuurtafereelen XIII .y Onze volgende halte was Grand Canyon Lodge, gelegen aan de noordrand van het groote Canyon van de Coloradorivier in den staat Arizona. De afstand van Bryce Canyon naar Grand Canyon is ongeveer 275 K.M., zoodat we den heelen dag tusschen ontbijt en middagmaal er voor noodig hadden, maar van verveling is geen sprake bij zoo'n rijke afwisseling van natuurtafereel. Zelfs het eerste gedeelte van den weg, dat we twee dagen tevoren in omgekeerde richting afge legd hadden, boeide weer sterk. De autowegen zijn over het algemeen heel goed in deze parken en we zagen op verschil- j lende plaatsen nog groote werken onderne men op den weg om de bruikbaarheid veiligheid te verhoogen. 't 16 hier nogal makkelijk om een goed wegdek te maken, daar de noodige materialen ruimschoots I voorradig zijn. Na een paar maal voor afwisseling gedu- rende enkele minuten uitgestapt te zijn, von den we in Kanab Dining Lodge de tafel voor ons gedekt en de lunch klaar. Kinderen boden voor enkele centen allerlei mineralen en versteend hout aan, waarvan we zeker heel wat meegenomen hadden, als het. niet zoo bezwaarlijk geweest was om zoo'n vracht enkele weken mee te sleepen. Nadat we Kanab verlieten, passeer den we spoedig de grens van Utah en Arizona en kwamen in het dorpje Fre- donia, dat de twijfelachtige eer ge- I niet, dat het verder van een spoorweg- station verwijderd is dan éenige an dere plaats in de Vereenigde Staten, ml. een 155 KM. Het is daar tooh wel een zeer bijzonder land met overal dien mooi gekleurden ,'gronc,. De Prismatic Plains, die we na Kanab overstaken, doen met hun mooi rood i gekleurden bodem, waarop naast „sage" en Jeneverbes ook de cactus groeit, denken flan onze bloembollenvelden in het voorjaar, groote witte trassi in ZiarparU zoo prachtig werken het rood van den grond en het groen der planten samen. Intusschen ging de weg sterk klimmen en de chauffeur stopte op het" hóógste punt eenige oogen- blikken om ons van het panorama achter oins te laten genieten. Over een front van 60 mijl ziet men tot aan den gezichtseinder een opeenstapeling en opeenvolging van gekleurde rotsgevaarten in lange rijen, trapsgewijs in hoogte toene mend, met op den achtergrond in het mid den Cedar Breaks als het hoogste punt, rechts den overkant van Bryce Canyon en links in de verte tempels en torens van Zionpark. Weer voortgaande kwamen we op een geheel ander terrein, daar het Kaibab Fo rest voor ons lag, het grootste bosch in America, dat. ook al weer tot nationaal monument verklaard is. 't Bosch beslaat een oppervlakte van meer dan 723.000 acres meest naaldhout, de gewone den, Douglas- den en Engelmann-spar met daartusschen populieren, die de eerste herfsttinten gin gen vertoonen, zoodat de goudgele bladeren een mooi effect maakten tusschen de altijd groene naaldboomen. In het bosch komen ook groote grasvlakten voor en meertjes, waardoor het mogelijk is, dat hier duizenden herten leven, die natuur lijk ook beschermd zijn. Van al die duizen den kregen wij echter maar enkele verte genwoordigers te zien. We waren ook zoo ge lukkig een exemplaar te zien van de white- tailed-Ivaibab-squirrel, een eekhoorn met witte staart, die nergens anders ter wereld voorkomt. Ze zijn ontzettend vlug en schuw. In den tuin van het restaurant te Jacobs Lake, waar we even stopten, waren enkele exemplaren in gevangenschap, die hun schuwheid zoo ver hadden afgelegd, dat ze apenootjes van ons wilden aannemen. Tegen zessen arriveerden we aan Grand Canyon Lodge, waar we met een glaasje vruchtensap hartelijk verwelkomd werden. Nadat we de ons toegewezen hut bezocht hadden, ging het een, twee drie naar America's groote natuurwonder: de rand van het groote ravijn van de Colorado-rivier en dat bij een weldra ondergaande zon. 't Weer was eenigszins buiig geworden, met af en toe een paar donderslagen en een je regen, 't Was nu Vlroog, de zon was weer doorgebroken, maar over den afgrond van het canyon hing nog wat nevel. Vanaf het terras, waar vroeger het hoofdgebouw stond', dat voor drie jaar afbrandde, hadden we ons eerste gezicht op het Grand Canyon. Het eerste kwartier hoort men geen woord zeggen; ieder wordt zoo geboeid door het machtige van dit schouwspel, dat men zwijgt. Ja menigeen grijpt het geweldige zóó aan, dat hij „nervous" wordt. Zal ik trachten te beschrijven, wat men ziet? 't Is onmogelijk daarvan een voldoend beeld te geven. Ver weg op 12 mijl afstand ligt 1000 voet lager ae overkant van het ravijn, de southrim, en tusschen ons zelf en dien overkant gapen de afgronden en verrijzen de rotsen, 't is een labyrinth van ravijnen van de schoonste kleuren, yarieerend in tinten bij het licht van de ondergaande zon. Wat doet men, als men het geheel «n zich heeft opgenomen en op zich heeft laten in werken? Men neemt zijn camera en tracht iets van dat onvergetelijk geweldige vast te leggen en mee te nemen om later de beel den der herinnering te verlevendigen. We hadden onzen tocht zoo ingericht, dat we den Zondag hier rustig bleven. Daardoor hadden we gelegenheid het canyon te zien vanaf verschillende punten en bij verschil lende belichting. Misschien was dit de diep ste indruk neg wel, dien wij 's avonds on dervonden, toen de maan tusschen de wol ken, door de afgronden flarov yerlichtte^ Meer in het Bergland bij Kanab vleermuizen tusschen de dicht-bijzijnde rot sen rondfladderden, de „crickets" een scherp en eentonig gekras over de sombere diep ten lieten weerklinken en dan ineens de bliksem de afgronden verlichtte en de don der rolde over de ravijnen. Aan den over kant zagen we de verlichting van het hotel aan den zuidkamt en pinkten de lichten, die de vliegers den koers moeten wijzen langs het canyon. Het leven was hier overigens als in de andere lodges. We hoorden een lezing over het ontstaan van het canyon en de gekleur de rotsen, over de Indianen, die hier vroe ger woonden en we werden vermaakt door de jongelui, die ons 's Maandags weer met muziek eu zang uitgeleide deden. Sympa thiek deed het ons aam, dat hier evenals in Yellowstone de dans op Zondag stil stona. Gezien de hartstocht, die hier is voor de ..dance", kan Nederland hieruit nog iets leeren. Onze reis ging nu naar het laatste der parken hier: Zion national park, weer in Utah gelegen, ruim 200 K.M. van Grand Canyon, 's Morgens 8 uur vertrokken we daarom al, dan konden we om 1 uur voor de lunch in Zion zijn. Onze weg ging eerst weer door het Kaibab Forest en over de Prismatic Plains noordwaarts naar Kanab, maar 18 mijl verder sloegen we links af de Mount Carmel op om de laatste 25 mijl de Carmelhighway te volgen en daar te bewonderen, wat de Americaansche inge nieurs op het punt van wegenbouw tot stand gebracht hebben. Om ten volle te kunmen ge nieten van het schoon, dat hier geboden wordt, werd onze autocar van boven ge opend. Verwonderlijk is het, hoe alles hier een eigen cachet heeft, want ook deze weg, die zich windt door tal van ravijnen, is weer zeer verschillend van al hetgeen we tot hiertoe zagen. Op een gegeven oogen- blik reden we een tunnel in, die over een lengte van meer dan een mijl door den har den rots gegraven is. Op een zestal plaatsen heeft men op zij in den tumnelwand groote vepsters gemaakt, waardoor men een prach tig uitzicht heeft op de tegenoverliggende rotspartijen en in de vallei in de diepte. Natuurlijk hebben we niet verzuimd hier van te genieten. Dit kunstwerk heeft een paar millioen ge kost en werd in drie jaar voltooid. Wel een bewijs, dat moeite noch kosten gespaard worden om de schoonheden van dit land meer bereikbaar te maken. Na het verlaten den tunnel daalt de weg zeer snel zig- zags-gewijs met een prachtig uitzicht op de bergen, die bij nadering hoe langer hoe grooter worden. Toen we het eigenlijke Zian park binnen kwamen, volgden we de Mukuntuweap- rivier, een snelvlietende stroom, wiens wa ter gekleurd is door het rood der bergwan den. Rechts en links verhieven zich de hoo- bergpieken, die aan Zion zijn typisch ka rakter verleenen en allerlei merkwaardige namen ontvangen hebben, waarvan we slechts de yoomaaaiste noemen: Oost en, West Tempel, de Wachter, het Altaar der offerande, de drie Patriarchen, de Zonne- beig, de Lady, de Tweelingbroeders, de groo te witte Troon, the Mountain of Mystery. Zion Lodge ligt in het hartje van het ravijn, op den achtergrond van een kleine groene vlakte, dwergachtig klein bij de hooge bergtoppen, die het rondom omgeven met hun stijle wanden. Men is verrast, als de wagen ineens de rivier verlaat en om buigt naar het hoofdgebouw, 't Is een uit gezocht plekje en de koelte in dezen bin nenhof tusschen de bergen deed ons wel dadig aan op dezen warmen Septemberdag. Daar we reeds den volgenden morgen ver der moesten, hebben we in de middaguren nog zooveel mogelijk trachten op te nemen van hetgeen Zion biedt, We maakten een rit naar den tempel van Sinawava, een mooie binnenplaats tusschen de bergen met populieren begroeid, we volgden onder lei ding van den „ranger naturalist" het pad in het canyon aan beide zijden van de rivier, bewonderdeai de hangende Duinen, die zich een plaats veroverd hadden aan de berg- vormige gewelven, die zich aan de stijle rotswanden door verweering gevormd had den. De wilde herten graasden aan den voet der bergen en stonden schuw te drinken in de bedding der rivier. In het museum maakten we kennis met de voornaamste vertegenwoordigers der fauna. Een levende ratelslang liet geprikkeld zijn ratel hooren. Kortom er was zooveel te zien, dat men hier gerust enkele dagen kan blijven en nog niet uitgekeken is. De avond werd weer op de gewone manier doorgebracht; er was een l,ezing met lichtbeelden over de geschiedenis en bezienswaardigheden van het Zionpark. verder voordrachten, muziek, zang en oans. Dén volgenden morgen zei-den we ons reisgezelschap vaarwel om met de auto naar Cedar City te gaan en vandaar naar Lund om hier den middag-sneltrein te halen. XII stond in ons blad van 18 Nov. W. VAN DRIEL's Stoomboot- en Transportondernemingen N.V. R'dam Slansknile 127 Telefoon 2in."53 (3 lijnen REEDERS CARGADOORS TRANSPORTONDERNEMERS Dagelijksche sleepdienst naar den RtJn en het Llmhurgschc Kolendlstrict, vice versa Bevrachtingen In Binnen- en Buitenland Nieuwe Automatische T elef ooncentralen Te Utrecht, Bilthoven, Maartensdijk en Vreeswijk Op Zaterdag 23 dezer zullen te Utrecht. Bilthoven, Maartensdijk en Vreeswijk nieu we automatische telefooncentralen in dienst gesteld worden. In verbano daarmede is de teleloonge- meenschap met de aangeslotenen dien dag tusschen li en 16 uur niet steeds mogelijk. De afwikkeling van de omstreeks dien tijd aangevraagde gesprekken zal worden be proefd; is deze tengevolge van de in gang zijnde overzetting niet mogelijk, dan wordt de aanvraag als vervallen beschouwd. ONDERSCHEIDING Aan E. J. Voute, secretaris van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap te Ber gen (N.-H.) is vergunning verleend tot het aannemen va nde versierselen van Ridder in de Orde van den Witten Leeuw van T s j echo-S lowakij e. DE IDEALE VLOER BEDEKKING Ned. Spoorwegen Als gevolg van de noodzakelijke bezuini gingen door de Ned. Spoorwegen zijn bin nenkort ook bij den Dienst van Weg en Werken belangrijke veranderingen te wach ten. Het ÜRt in het voornemen een geheel nieuwe indeeling van de ploegen te maken en het minimum aantal vaste wegwerkers in elke ploeg te brengen van vier op dria voor de hoofdsporen, terwijl voor de locaal- spoorwegen als minimum slechts een ploeg baas voor een ploeg zal worden aangewezen. De besparing van arbeidskrachten zal meda verkregen worden door nieuwe werkmetho den en het in gebruik nemen van betera werktuigen. Het aantal Opziohtersbaanvak- ken zal worden teruggebracht van 94 tot 72, zoodat deze baanvakken belangrijk grooter zullen worden. Assistent-opzichters zullen niet meer worden aangesteld. Voorts zullen de ingenieurs-secties Alkmaar, Amersfoort en Zwolle on derscheidenlijk op 1 Mei, 1 Augustus en 1 November 1936 worden opgehe ven. Het aantal districts-ingenieurs van het Seinwezen zal van 5 op 4 wor den teruggebracht. BELANGEN VAN JONGE MEISJES Jaarvergadering der Vereeniging Een afscheid De Nederïandsche Vereeniging tot behar tiging van de belangen der jonge meisjes (afdeeling vam de „Union") he^t gisteren haar jaarvergadering gehouden in het AAL V.J. -gebouw. Deze bijeenkomst kenmerkte zich door het afscheid van de presidente der vereeniging. Mevr. J. D. Rom ondtVisgeb. barones- ke Quarles de Quarles. In haar ope ningswoord heeft de scheidende leidsvrouw dezer bekende jongevrouwen-organisatie nog eens gewezen op het doel der vereeniging: de uitbreiding van Gods Koninkrijk onder meisjes en jonge vrouwen. Een werk van maatschappelijke en geestelijke beteekenis, waarva/n het spreekster zwaar viel heen te gaan, al is zij dankbaar voor den groei der vereeniging. Het presidium werd hierna overgedragen aan Mevr. M. Biercnsde Haa n—W a 1- 1 er, wier eerste taak was de afgetreden pre- sidente te danken voor haar 10-jarige leiding en haar hot eerelidmaatschap van de Union aan te bieden. Hierna hebben eenige dames en heeren woorden van hulde en dank gesproken De vergadering heeft verder de huishou delijke werkzaamheden behandeld. Door de secretaresse Jkvr. J. J, Mackay zijn in het jaarverslag belangrijke niededee- lingen gedaan over het zich uitbreidend werk van de vereeniging. Het aantal leden ia circa 160Q,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5