NAAR EEN BESLISSING BIJ MAKALLÉ? UIT OOST-INDIE WERK WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG W Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendierr smakelijk. FrTcö" Leeuwarden Buitenland JAPAN IN NOORD-CHINA Zal het lot een oorlog komen in het Verre Oosten, tussohen het agressieve Japan en China, dat uitgestrekte en tot op heden vrij indolente rijk, dat 'zich nauwelijks tegen den opdringenden invloed van Tokio weet te weer te stellen? Het ziet er in elk geval naar uit, dat de wrijving zich opnieuw tot een crisis heeft verscherpt, en slechts de aar zeling, welke er in den boezem der Chinee- sche volkspartij, de z.g. Kwo Min Tang heerscht, geeft nog onzekerheid, hoe de span ningen zich zullen oplossen. Zooals bekend heeft Japan, nadat het de Mandsjoerijsche gewesten onder den naam van Mandsjoekwo tot den schijn van een zelfstandig rijk had verheven, bijna onmid dellijk zijn aandacht verder naar het zuiden gericht, naar de vijf Noord-Chineesche pro vincies ,die daar als een wijde, gedemilita riseerde zóne tussohen de Japansche in vloedssfeer en het regiem van China's cen trale bestuur te Nanking liggen. Eigenlijk konden, sinds geruimen tijd, ook deze pro vincies zelf reeds min of meer als semi- Japansche invloedsgebieden gelden, Tsiang Kai Tsjek, de president der Chineescbe re publiek, had er, evenals over zoo menig Chi- Jieesch randgebied, in feite weinig practische zeggenschap over. Japan is een macht ,die niet blijft staan waar zij eenmaal is binnengedrongen, daar breidt zij zich uit ,op dezelfde stille, doch on weerstaanbare manier als de olievlek. Noord China is voor de machthebbers in Tokio bo vendien een dubbel begeerd bezit Allereerst beeft het beteekenis ter pacificatie en beves tiging van wat het Kwantoengleger reeds in Mandsjoerije onder Japansche vlag wist te brengen; van niet minder beduiding is het om zijn aanzienlijke bodemrijkdommen, die duhbel begeerlijk zijn, daar het land van den mikado ze zoo uitnemend te pas kan bren gen, namelijk kolen en ijzer. Noord-China bergt in zijn bodem naar men zegt twee derde van het Chineesch bezit aan kolen mijnen en ongeveer de helft van zijn ijzer erts. De zoogenaamde autonomistische bewe ging, thans in deze streken gaande, en welke er op aan schijnt te sturen, van dit vijftal provincies een op eigen beenen staand ge bied te maken, is vermoedelijk onder Japan- Bcho 6timulatie in het leven geroepen, al beeft Tokio, nog niet zoo heel lang geleden, elke band daarmede zeer stellig ontkend. Doch tevens weigerde het, den Chineeschen autoriteiten toestemming te verleenen, om met behulp van Ghineesche troepen de gere gelde toestand te henstellen. Het dreigde zelfs, mocht het in deze streken tot een bur geroorlog komen ,zelf gewapend te zullen intervenieeren ,daar „Ja-pan zich verantwoor delijk acht voor den vrede en de orde in dit deel der wereld". Intusschen staan thans bij den be faam den iGhineeschen muur de Japansche troepen gereed Noord-China binnen te trekken, en heeft de Japansche- generaa. Doihara, die voor den schijn weer eens een zelfstandige politiek voert, aan de Noord-Chineesche autoriteiten een ultimatum gezonden, vvaar- in hij hun tot hedenmiddag den tijd gaf voor een gunstig antwoord ten aanzien van het plan van een autonome federatie. Naar ver luidt hebben deze autoriteiten reeds weder toegegeven wat kunnen zij ook anders? en zal er in de vijf provincies een regiem ontstaan, dat economisch en financieel on afhankelijk is; van China, wel te verstaan. De Kwo Min Tang aarzelt nog. Twee fctroomingen iD deze partij, welke China be stuurt, voorzoover dit land nog eenige be stuurbaarheid toont ,doen moeite om zich door te zetten De eene wil thans Japan het hoofd bieden, Let kostte wat het kost, om in (den actie ven strijd met de wapens de nieu we Chineesche eenheid te smeden; de andere richting ziet daar nog geen baat in en staat op het standpunt van „retirer pour mieux sauter", met andere woorden wil zijn de tot nu toe gevolgde politiek van terugtrekken en concessies doen blijven volhouden, in de hoop uiteindelijk stera genoeg te zijn, om op haar beurt aan den indringer de tanden te laten zien. Het is nog steeds dezelfde in nerlijke controverse, waaraan minister-presi dent Wang reeds ten slachtoffer gevallen is, bij den onlangs op hem gepleegden revolver- «aanslag. Fnuikend voor het blanke prestige is, dat Ook thans de mogendheden in het westen eioh voor China's lot schijnten te desinteres- seeren. Naar men te Londen reeds heeft ver klaard kan Engeland niet op juridische gronden intervenieeren, en zou het dit ook aiiet doen uit naam van zijn economische be langen, die de laatste jaren in dit gebied aanzienlijk zouden verminderd zijn. Het AmerLkaansche staatsdepartement heeft een overeenkomstig standpunt ingenomen; men Is in Washington niet voornemens, in ver band met het negen-mogendheden-verdrag een tegen-actie te ondernemen. Eén telegram uit de Vereenigde Staten zegt, dat te Was hington in politieke kringen de indruk over- (heerscht, dat noch Engeland noch de Ver eenigde Staten zich in de ontwikkeling van Ïs'pord-China zullen mengen. Naar menschelijke berekening staat dus aan Japan niets in den weg, op zijn hoogst wat slecht g.-organiseerde. in .guerilla-on.ee- regeldheden ontaardende Ghineesche weer stand Kort Nieuws Koning George van Griekenland hoopt Zondag a.s. te Athene aan te komen. De Nobelprijs voor den vrede zal dit jaar niet worden uitgereikt. Alle dokarbeidm-s van Glasgow, bijna 4000 man, zijn uitgesloten, als protestmaat regel der werkgevers tegen de voortdurende uitingen van ontevredenheid onder de arbeiders. President Roosevelt beeft voorgesteld in ieder der federale statgn een permanente raad van udvies in te stellen orn een netfen- Jaren-program op te stellen voor de verbete ring der economische outillage in de vel schillende staten. De federale regeering zou een bedrag van 56 milliard dollar beschikbaar stellen voor Ppenbam, werken. Ras Seyoem bereidt zich ten aanval De Negus naar het front? Naar uit Asmara wordt gemeld, Is thans de streek van Gheralta van guerillatroepen gezuiverd. Het kopti- sche klooster van Debra Abbai heeft zijn onderwerping aangeboden. In het Noorden en in het Zuiden regent het weer. Deze regens brengen de wegen in slechten toestand, zoodat de verbindingen der Italianen moei lijkheden ondervinden. Volgens een bericht uit Addis Abeba, dat wordt doorgegeven door bet Abes- 6ijnsche gezantschap te Londen, zou het aantal der Italiaansche deserteurs meer dan duizend bedragen. De overloopers zouden hebben mede gedeeld. dat de Italiaansche troepen onkundig zijn gelaten van de sancties. De Italiaansche luchtaanval De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint draadloos: De Italiaansche aviateurs, die Maandag den bomaanval op de Abessijnsche troepen hebben uitgevoerd .verklaren .dat deze aan val een voorzichtigheidsmanoeuvre is. Door dezen luchtaanval zou de opmarsch van de Abessijnsche troepen onder Ras Seyoem ,die het contact tusschen het legercorps Sautini en het inboorlingencorps Pirzio Biroli te Sjelikot wilden voorkomen, tot staan moeten worden gebracht. De vliegers hebben een zeer groot aantal bommen neergeworpen en uit hun machinegeweren ongeveer 30.000 schoten gelost De tegenstand der Abessijnen was zeer energiek en, uit een tactisch oog punt .zeer tekwaam. Uit den Italiaanschen luchtaanval en de reactie daarop blijkt, dat de Abessijnen niet langer werkeloos blijven en ook in strate gisch opzicht zeer goed optreden. Waar schijnlijk zullen zij thans trachten den Ita liaanschen opmarsch te vertragen en in de allereerste plaats het oprukken van den rechtervleugel naar Gonda. tegen te gaan. De Italiaansche aviateurs verklaren tus schen de menigte der Abessijnsche krijgers duidelijk blanke officieren te hebben waar genomen. Dit zou een verklaring kunnen geven van het meer systematische optreden der Abessijnen. De Italianen in de Aegaeïsche Zee Op het eiland Leros in de Aegaeïsche Zee zijn weer 3000 Italiaansche soldaten aange komen. In het geheel zijn thans 10.000 man op Leros gestationneerd. Te Aspronesi. waar sterke vestingwerken zijn gebouwd, zijn vier nieuwe stukken afweergeschut en acht zware stukken in stelling gebracht. Te Partheni zijn twee nieuwe munitie depóts en een vliegveld aangelegd. Op Je omliggende heuvels zijn vestingwerken go bouwd. evenals op een tegenover Partheni gelegen eiland en op het eiland Stampalia Op het eiland Levinthos is een radiostation gebouwd, Luchtmacht wordt versterkt De „Daily Telegraph" verneemt, dat de luchtstrijdkrachten der Italiaansche marine gemoderniseerd en versterkt zullen worden. De slagschepen, welke in aanbouw zijn. zul len ieder vier vliegtuigen aan boord kunnen nemen. De overige slagschepen zullen wor den verbouwd, teneinde de schepen dezelfde accomodate voor vliegtuigen te verschaffen. Oudere kruisertypen zullen twee a drie ma chines aan boord kunnen krijgen. Het vlieg kampschip „Miraglia" heeft accommodatie voor tien vliegtuigen. De bestaande 24 eskaders verkenners en bommenwerpers van de zeemacht zullen worden uitgebreid tot 30 eskaders, met een totaal van 270 toestellen. Deze eskaders zul len op strategische punten worden gesta tionneerd. Britsche vlootactie De Britsche vlooteenheden, die te Alexan- drië samengetrokken zijn, zullen Donder dag uitvaren voor het houclen vam grooie manoeuvres. De Britsche hooge commissaris en h»®t geheele Egyptische kabinet zullen de ma noeuvres bijwonen. Valt de beslissing in het noorden? De veronderstelling, dat nabij Ma- kale de grootste en bloedigste slag van den Noord-Abessijnschen veld tocht aanstaande is, wordt bevestigd door bericlvten van inboorlingen in hut frontgebied, volgens .velke een sterk bewapende Abessijnsche kolonne naar het ongew-er 15 K.M. ten Zuiden van Makaie gelogen Cheliot oprukt. Men verwacht, op groad van dfit bericht en van berichten over liet verschijnen var. hot leger van Ras Seyoem in oostelijk Tom- bien binnenkort een Abessijnschen aanval op de linie MakaieDole. Het offensief zou waarschijnlijk als een omsingelende beweging van het Westen en het Zuiden uit ondernomen -.vorden door ui Tembien en ten Zuiden van Chediot staande Abessijnsche troepen, terwij] bij Ambi Alagi door Italiaansche vliegers waargenomen gebombardeerde Abessijnsche afdeolinge-n vermoedelijk als reserve dienen Waar ls de Negus? Ofschoon hr-t hof het vertrek van den negus naar het front tegenspreekt, woMt in officieuss kringen erkend dat hij tie hoofdstad per vliegtuig met onbekende be stemming heeft verlaten. Egyptische regeering blijft aan Gisteren heeft te Cairo opnieuw de be grafenis plaats gevonden van een der slachtoffers dor jongste onlusten. De studen ten en vele Wafd-aanhamgers waren daaroij tegenwoordig. De politie had uit.gebroide voorzorgsmaat regelen genomen; de zijstraten waren afge zet en op de belangrijke kruispunten ston den met politie bezette auto's gereed. Inci denten hebben niet plaats gehad; na 'Ja begrafenis ging de menigte ordelijk uiten De minister-president heeft een nieuwe verklaring gepubliceerd, waarin hij mede deelt, dat de rege^ring niet voornemens is af te treden, omdat een aftreden onder ue bestaande omstandigheden een vlucht zou beteekenen. Anli-semitlsme bloeit weer! Nadat aan de universiteit ven Boedapest en aan de technische hoogeschooi antisemie- tische betoogingen hadden plaats gehad, heeft de senaat der univeisiteit beslotei dat de philosophische faculteit voor dei duur van twee dagen zal zijn gesloten. Bij de vechtpartijen da*- in de nabijheio der universiteit plaats vonden, moest de politie ingrijpen. Wegens ordeverstoring zijn 72 studenten tot boete veroordeeld. Ook de Warsehausche inrichtingen van hnoger onderwijs zijn tot nader order ge- s'oten in verband met anti-joodsche ol lusten. Te Lemberg zouden 70 joden door hei publiek zijn verwond. ITALIE'S MOEILIJKHEDEN NEMEN TOE... HET NOORDERFRONT BIEDT ONAANGENAME VERRASSINGEN De diplomatie ziet nog geen uitweg (Van een specialen correspondent) Rome, Dinsdagavond 19 November De Italiaansche oorlogscorrespondenten, die zich bij de troepen vam Eritrea bevin den, melden, dat een slachting is aangericht onder Abessijnsche troepen, die in de Mai mescic-vailei waren ingesloten tusschen Maiunfa Anda Micael en een gebied ten Zuiden vam Boeia. Volgens den Giornale d'Italia bestookten 20 bombardementsvliegtuigen beladen met zes ton springstoffen van een hoogte 50 tot 100 M. epn menschenmassa bestaande uit 15 tot 20.000 soldaten, ingesloten in diepste der vallei. Een der correspondenten voegt hieraan toe, dat het bombardement door opeenvol gende aanvallen van groepen vliegtuigen werd uitgevoerd en dat het bombardeeren em vuren uit machinegeweren twee uur lang duurde. Het eerste bombardement dwong de Abes sijnen uit hun schuilplaatsen te voorschijn te komen en de volgende eskaders vonden de vallei eenvoudig vol troepen, die her- en derwaarts vluchtten. Zij dokon regelrecht op hen in en namen hen onder vuur. terwijl de ijand met luchtafweergeschut, machinege weren en geweren antwoordde. Alle Italiaansche machines werden min of meer getroffen, In den loop van de bloe dige slachting, ook die van graaf Ciano. den minister van propaganda en schoonzoon van Mussolini. De zoons van Mussolini krijgen eveneens lof toegezwaaid voor hun belang rijk aandeel in dit gevecht Het officieele rapport uitgebracht door maarschalk De Bono beperkt zich tot het volgende: „De luchtmacht heeft sterke vijandelijke troepen ten Zuiden van Boeia gebombar deerd." Terwijl de luchtmacht zich elders wijdt aan het ontdekken van Abessijnsche verza melplaatsen langs de route, waarlangs de Italianen van plan zijn hun aanval op het Abessijnsche bolwerk Aladji te ondernemen, ziet de toestand ten Noorden van Makallé e eenigszins duister uit. Terwijl de verovering en bezetting van Makallé reeds een week geleden werd gemeld, is het duidelijk, dat tie Italianen veel moeilijkheden en tegen stand ondervinden ten Noorden van de veroverde stad. Het inheemsche leger corps vecht nog steeds om bezetting van posities ten noord-westen van Makallé, en het tweede legercorps tracht de Abessijnsche posities ten oioora-weslen van Gheralta te verove ren, bijna 40 mijl achter de spits van het Italiaansche front bij Makallé. Het lijkt echter in de Italiaansche tactiek opgenomen te zijn geweest, om eerst Makal- te onderwerpen en zich eerst later te be kommeren om het ontruimen van afgelegen door den vijand bezette posten. De berichten in de Italiaansche bladen doen echter geens zins duidelijk uitkomen of deze vijandelijke posten opzettelijk geïsoleerd zijn gedurende den Italiaanschen opmarsch of dat zij het gevolg zijn van aanvallen en heroveringen der Abessijnen, nadat het Italiaansche leger zijn verbindingslijnen naar het Zuiden tot aan Makallé goheel had doorgetrokken. Maarschalk De Bono's bulletin meldt, dat een inheemsch legercorps .een actie in Tem bien is begonnen" en dat een colonne na naar Gheralta te zijn opgetrokken den pas van Abaro bezet en voortgaat Oost-Tembien te bevrijden van vijandelijke troepen. In samenwerking met deze actie heeft een detachement van het tweede legercorps het Nadir gebied ten noord-westen van Gheralta bezet en een fascistisch legioen verovert Tzahama. Wat den polilieken toestand betreft wordt door maarschalk De Bono medegedeeld, dat de aanvoerders en gewapende manschappen van het sultanaat Beru zich aan de militaire autoriteiten van het Danakil-district hebben overgegeven. Voleens dit bericht zouden de Abessijnen verzocht hebben om met hun volgelingen deel te mogen nemen aan acties tegen de regeering in Addis Abeba. Men hecht zeer veel waarde aan dit be richt. omdat het. sultanaat Beru zich lang3 het geheele noord-westen van de Danakil- woestijn uitstrekt, vanaf het Tigre-plateau tot bijna aan de grenzen van Fransch- Somaliland. Uit het feit, dat de Groote Fascistische Raad besloten heeft op 18 December weer bijeen te komen, tn plaats van, zooals ge bruikelijk zou zijn geweefet in het begin van het nieuwe jaar. kan worden afgeleid, dat Mussolini van plan is de dingen economisch, militair en diplomatiek een maand lang aan te zien voordat hij er toe zal overgaan zijn land te binden aan de critieke beslissingen, die hij noodig zal achten. Diplomatiek contact tusschen de Italianen en de Britsche diplomatieke vertegenwoordi ging te Rome is sedert de F.ngelsche ver kiezingen nog niet weer gezocht Men schijnt te wachten op de ontdekking van de formu» le, die zoowel Italië, den Volkenbond als Addis Abeba tevreden zal stellen. Intusschen neemt de spanning tus schen Italië en Engeland toe, in ieder geval van Italiaansche zijde, hoewel openlijke demonstraties volstrekt wor- dem onderdrukt. In Fransche kringen gelooft mep. dat de gezochte formule gevonden 'kan worden in de herleving van het doodgeboren viermogendhe- oen-pact van 1932. Vandaag zijn weer verdere maatregelen genomen om den buitouilandschen handel in nieuwe banen te leiden door ae landen, die sancties ondersteunen zooveel mogelijk te boycotten en alle financieele en handels transacties met hen tot een minimum te be perken. Alle Italiaansche producten, die voor den uitvoer bestemd zijn naar Manden, die sancties ondersteunen, hebben een speciale vergunning noodig. zelfs wanneer de landen, waarvoor de goederen bestemd zijn, met Italië clearing-ovpreenkomsten hebben aan gegaan. Onder leiding van den fascistischen bond van handelaren hebben 130 000 kruide niersfirma's besloten de producten van sanc- tielanden te boycotten Al deze maatregelen worden behandeld als permanente wijzigin gen van den Italiaanschen handelsbalans. (Auteursrecht MornlivspostA.n.P.) Generaal Graziani rukt op naar Woraleh Het leger van generaal Graziani, in het Zuiden van Abessinië, is opgerukt tot Wo raleh, tusschen de rivieren Fafan en Jerer, een kruispunt van karavaanwegen. Het punt wordt beschouwd als strategisch be langrijk, daar het den marschweg van Har- rar en Djidjiga beheerscht- Bas Seyoem over de Takazze Berichten uit Asmara melden, dat Ras Seyoem de rivier Takazze is overschreden op een tot dusver door de Italianen nog niet bezet punt. GEHAKT IN BLIK Voortaan enkel varkensvleesch Naar men ons mededeelt wordt het gehakt in blik, beslaande voor de helft uit rund- de helft uit varkensvleesch, skoals tot nu werd gedistribueerd gedurende de win'cermaan den te vervangen door gehakt van zuiver var- kensvelesch in blik. De distributie zal geheel op dezelfde wijze plaatsvinden als tot dusver dit van het ge mengde gehakt in blik plaats vond. Javanen-kolonisatie in de Lampongs Zeer bevredigende resultaten 13.000 bezitloozen voorzien nu in eigen onderhoud De Javabode heeft een onderhoud gehad mei den resident van de Lam- pongsche districten, den heer H. R. Rookmaker over de kolonisatie van Javanen in zijn gewest. De resul taten zjjn zeer bevredigend. Aan het onderhoud ontleenen wij de vol gende bijzonderheden: In de eerste heCft van 1935 kwamen in totaal een kleine 13.000 kolonisten van Ja va in de Lampongs aan. De omstandighe den waren niet gunstig! Vier maanden felle droogte hadden we achter den rug. De fae caliën konden niet worden weggevoerd, d* tweede gewassen mislukten Toch sloegen de kcüonlsten er zich goed doorheen. Steun van het gouver nement bleken zij vrijwel niet noodig te hebben Met kracht is vanaf het begin het systeem tngevoerd, dat allen moesten werken en dat er niets voor niets werd gegeven. Werkgelegenheid is er in ruime mate Wil men niet aan de wegen werken, waar altijd tekort aan arbeidskrachten he staat dan is er ook bij de Lampongscne boeren en bji Javanen arbeid te vinden Daarvan wordi door de kolonisten dan ook geregeld gebruik gemaakt, niettegenstaan ifc de I.ampongers hoogstens 20 ets. per dag betalen, terwijl het loon bij den wegenaan leg 30 cents bedraagt. Er zijn zelfs kolonisten, die liever 20K.M ver loopen om 20 cents te verdienen, omdat zij zich bii hun landgenooten meer „senang" voelen. Zij kunnen er namelijk de lijn trek ken en bij de wegen niet, aangezien dezc in taakwerk worden aangelegd. En daaraan heeft de Javaan nu eenmaal een broertje dood De geweldige droogte heeft den nieuwen tuin- en ladang-aanleg bijzonder vergemak- gelijkt. Het afbranden geschiedde daardooi veel vlotter en gelijkmatiger. Alleen de op pervlakten. die de kolonisten konden bewer ken. was niet zoo groot, omdat zij van huD tijd voor loonarbeid noodig hadden Het resultaat van deze nieuwe kolo nisatie mag zeer bevredigend worden genoemd. Deze zelfde menschen. die zes maanden geleden in de Lampongs kwamen, waren bezitloozen en had den op Java nauwelijks te eten. Zij kwamen meerendeels ondervoed en uitgemergeld van gebrek aan. En thans zijn zij behoorlijk gevoed door eigen arbeid. Bovendien hebben ze grond gekregen, waarop nu reeds de gewassen en dé vruchten groeien en rijpen, die hen in de naaste toe komst zullen kunnen onderhouden. DE „ILE DE FRANCE- NAAR JAVA Ned.-Indië begint toeristen te trekken In 1937 zal een der grootste schepen der Fransche koopvaardijvloot, de „He de France", een wereldreis maken. Het zee kasteel zal daarbij naar alle waarschijnlijk heid een bezoek aan Tandjong Priok bren gen en wel in de tweede helft van het jaar Wij hebben er reeds vaak op gewezen, zegt het BaL N.Bld.. dat hoe langer hoe meer de organisators van groote toeristen reizen tot het besef komen, dat Nede.rl.-In dië in het program dient opgenomen, wil het succes verzekerd zijn. waar Werkverschaffing in de hoofdstad Werklonds stelt ƒ3.439.700 beschikbaar De onderhafndellngvn van B. en W. van Amsterdam met het Werkfonds 1934 over een aantal te Amsterdam uit to voeren werken hebben tot een grunstlg resultaat geleld. De slg. secretaris van het Werkfonds heeft aan B. en W. be richt. dat do Ministerieel© Commlsssto voor het Werkfonds haar goedkeunng heeft gUiecht aan de financiering van 17 plannen tot een bedrag van ten hoogste 3.439.700, en dat met de arbeidersorga nisaties omtrent alle plannen overeen stemming ls bereikt over de toonen. De goedkeuring betreft onderstaande werker verrichten van terrein werkzaamheden m' iet.bouwen van tunnels op het terrein van h< IVilhelmïnagasthuls 50.009; afbouwen van de chirurgische kliniek op h« errein van het Wllhelmlnagast' - den" 126.900; verbouwen van scholen aan de Roggeveen- straat 10.850: voortzetting rioleering van de kern der nenstad ƒ600.000: tl h 1 1 f potienton op het terrein van het Wllholmlna Gasthuis 425.000: bouwen van eon oogheelkundige kliniek op verbetering van het Rokin 48.000; normaliseeren van een gedoolte der Sloter- kade 74.700; verbreeden van den Sloterwog tot de Ring Marnlxst bouwei ƒ78.600; t 25.000; ƒ100.700. brug over do De Rljpgraoht het AmsteJkanaal Pestvaccinatie in het Tegalsch^ Bijna niemand bleef thuis! f In het regentschap Tegal vindt eeij^ pestvaccinatie plaats, welke zeer violen' en succesvol verloopt. •Ol Het percentage opgekomenen, variët in 6 dessa's met 12.893 zielen van 97.30-c 99,77%! Als men in aanmerking neemt,u. dus de Javabode, dat de afwezigen groolj, deels bestonden uit zieken etc. kan men| zeggen, dat vrijwel niemand is thuisjw ven. Hoe groot de populariteit onder de bei z king is voor deze vaccinatie moge bliijte uit het volgende: er Een krasse oude man, met het ultejfen van een gepensionneerd militair, komt ien zijn vrouw, een stokoud besje, leunende ar een stok aan de beurt voor inenting. Dpn; dit vrouwtje reeds zoo oud en daarbij zi -ei was. wilde men haar vrijstellen. ree >er Doch met jeugdig vuur verklaardedor. man en vrouw, dat zij gekomen waren2 om ingeënt te worden en dat zij nieq zouden vertrokken zonder ingeënt 1 zijn. Na de inenting gingen belden t$ë vreden heen. Is- Fr U Contingenteering en Licentieering j* aa tec lev BATAVIA. 19 Nov. (Aneta). In het cdüT van gedelegeerden ontwikkelden zich j- de bespreking van contingenteering en llooo tieering, néar aanleiding van de voorgettü de wijziging van de crisis-invoerordonijp tie 1933 en van het ontwerp-licentioerimo ordonnantie 1935 een uitvoerig en sch( debat I De Toeren Thamrin (Nationalist) en U Hoog (I.E.V.) laakten de wijze waarop hi mede de Volksraad werd overrompeld enl^ spraken het onthouden van cijfer-materiih waar&oor een goed inzicht in de werking tra maatregelen niet kon worden verkregenjoe Beide sprekers verzochten een overzitrl van den invloed dezer maatregelen ten a4ai zien van de Inheemsche bevolking. en De voorzitter riep de heer ThamrinL tot de orde toen hij de regeering op.r, grond van de wijze waarop deze ont-^ werpen zijn voortgebracht eenigeL, malen minachting voor den Volksraadii verweet E Morgen zal het debat worden voortgezet^ OFLEVINB TE SOERABAJA J? De schepen van de JavaChinaei; Japanlljn vertrekken met uit gaande lading De Javabode meldt, dat in de haven t. Soerabaja een duidelijke opleving me? baar is. Vooral de schepen van de Javg China—Japanlijn. die volledig afgelai arriveeren, vertrekken weer met een L gaande lading, uitsluitend bestaande Java-producten. De Japansche vrachtval ders vervoerden gaplek naar Barcelona. If wijl nog 15.000 tons op verscheping ten. In zake de suikerverschepingen wof" verwacht dat in November en Decem!;et 160.000 tons uit Perak naar Britsch TnFi zullen worden verscheept, terwijl toi FefH de verscheepdrukte zal aanhouden, weg# de vele termijnzaken op Britsch-Indie K China. II PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, hetJ welk tevens verstopping GENEEST If Recept van Prof. Dr. med. MUCH.L de bestekken reeds gereed gemaakt, j dat de aanbesteding spoedig na de slissing van den Raad kan volgen. Doorf de uitvoering van de boveno«nschrev< werken zal een belangrijk aantal i ders te werk worden gesteld. Het ligt in het voornemen, de werken to doen uU-jj. voeren d-oqr bemiddeling y GEMENGD NIEUWS AANVARING OP DE SCHELDE Men meldt ons uit Antwerpen: Op de Schelde, ter hoogte van de e Perel, heeft een aanvaring plaats ge had tusschen den Nederlandse!)en zee lichter Thames IV, die van Antwer pen vertrokken was met een lading steen, en het Rijnschip Wilant, aai uit Duilschland kwam, geladen met kolen voor Antwerpen k De Wilant sloeg lek en is ter hoog- te van het fort Philippe gezouken. Des,, bemanning werd door de sleepboot.' gered. De Thames IV keerde naar» Antwerpen terug, aangezien het schipr. een lek in het voorgedeelte had opge-E loopen. De Wilant, waarvan de ton-Je nenmaat 817 bedroeg, was in 1916 te ld' Raamsdonksveer gebouwd. JEUGDIGE AUTODIEVEN L AANGEHOUDEN Te Luik werd in een garage door tvP jeugdige Nederlanders tegen spotprijs prachtige auto te koop aangeboden De ce^ ragehouder, die de zaak niet vertrouwif" waarschuwde de politie, waarop de beif jonge'ieden in arrest werden gesteld. Il[® zijn de jeugdige A. S., chauffeur te Mf.rh tricht en P. F. uit Runde. Zij bekenden auto gestolen te hebben van den heer Pief' men, aannemer te Rottcn-Mersen Ook p 1 kenden zij schuldig te zijn geweest ar8: diefstal van een taxi op 16 Nov. te Luik.®' De autodieven werden opgesloten en l'®' beschikking van de Belgische justitie stelcL-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2