DE ITALIANEN MAKEN WEINIG VORDERINGEN DE GROOTE FASCISTISCHE RAAD BIJEEN MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 N Buitenland DE BONO GAAT HEEN Ofschoon tijdens dc inspectiereis, welke maarschalk Badoglio, de chef van den Ita- liaanschen generalen staf, naar het noorde lijk front in Abessinië maakte, er reeds ge ruchten gingen, dat er oneenigheid zou heerschen tusschen De Bono en Mussolini over het tempo der Oost-Afrikaansche krijgsverrichtingen, en dat De Bono dien tengevolge zou worden teruggeroepen, baart do verwisseling van opperbevel, nu deze daadwerkelijk heeft plaats gehad, toch nog heel wat opzien, en Het officieele telegram van Mussolini ver klaart, dat generaal De Bono zijn zending volbracht heeft met de verovering van Ma- kalle en het vredeswerk in Tigre. een taak welse hij onder uiterst moeilijke omstan digheden heeft moeten verrichten. De resul taten zouden hem recht geven op de dank baarheid der Italiaansche natie, weshalve de koning hem op voordracht van Musso lini zou hebben benoemd tot maarschalk ,van Italië. „Zijn zending volbracht" is een uitdruk king, vaag genoeg om aanleiding tot aller lei commentaar te geven. Van Italiaansche zijde wil men er blijkbaar in leggen, dat de bijna 70-jarigo generaal, die een brok historie en traditie vertegenwoordigt, geen andere opdracht zou hebben gehad, dan den smaad van 1896, bij Adoea en Makalle ge leden, uit te wisschen. Nu dit geschied is komt de arbeid der huidige generatie, een taak die op de schouders van dezen overi gens nog stoeren veteraan te zwaar zou drukken. Deze taak zou bestaan in het zoo snel mogelijk voorwaarts dringen in het noorden, en in het tegelijkertijd zoodanig verplaatsen van het zwaartepunt der ope raties, dat het contact met de troepen, dje onder generaal Graziani in het zuiden ope- reeren, zoo spoedig mogelijk tot stand zou jvorden gebracht. Ook de Fransche pers, met de semï-offi- cieele „Temps" aan het hoofd, ziet in de benoeming van Badoglio een teeken voor een bespoediging van den Italiaanschen op- rnarsch. De Britsche pers beoordeelt deze situatie minder welwillend; de „Evening News" noemt het terugroepen van De Bono zelfs kortweg een ontslag. Natuurlijk doen nog verschillende an dere geruchten de ronde. Zoo wordt bijvoor beeld eveneens beweerd, dat de samenwer king tusschen De Bono en Graziani te wen- schen zou hebben overgelaten, met het ge volg, dat het uiterst voorzichtige tempo van eerstgenoemde generaal Graziani zou heb ben verleid tot een veel te ondoordachte opmarsch, waardoor deze hiaten in zijn front zou hebben gelaten. Merkwaardig intusschen is, wat de Ho- meinsche pers zelf over de commandowijzi ging in het midden brengt. Zij is van mee ning, dat Rome met dezen maatregel een waarschuwing heeft willen geven aan het adres der groote mogendheden, met het doel deze zoo mogelijk te bewegen totcon- cessies, aangezien de strijd eerst thans wer kelijk een militair karakter zou aannemen. 'O.i. ligt in deze beschouwing een ruime dosis zelfoverschatting, daar het, in het bij zonder in den laatsten tijd, niet in de lijn der Europeesche hoofdsteden heeft gelegen, zich door nieuwe dictatoriale allures te la ten „einschücthtera". De nieuwe gouverneur-generaal Badoglio üntusschen beschikt over een groote kolo niale ervaring. Reeds vóór den Wereldoor log heeft hij als officier in Oost-Afrika ge diend; in later jaren was hij werkzaam als Italiaansch ambassadeur in Brazilië. In 1926 werd hij benoemd tot chef van den Italiaanschen generalen staf; in 1929 werd hij belast met het bestuur van Tripolitanie en Cyrenaica. Hij geldt als Italies beste strateeg. Zijn benoeming geeft ook in dit opzicht te denken. Meent men te Rome, dat het gevaar voor nieuwe spanningen in de Middellandsche Zee voorbij is, en dat de mogelijkheid tot ongewenschte Europeesche Verwikkelingen thans als uitgesloten moet worden beschouwd? Veel is er ongetwijfeld, dat in deze richting wijst; wij hebben reeds enkele malen daarop gewezen. Intusschen lijkt het wel vast te staan, 'dat met extra krachtsinspanning van Ita liaansche zijde in de naaste toekomst zal moeten wrorden rekening gehouden. Alles moet Rome erop zetten, om thans krachtig door te stooten zoowel de druk, dien de heden inwerking tredende sancties zullen gaan uitoefenen, alsmede de voortgaande bewapening van de Abessijnsche legers drijven in deze richting. Elke tijdwinst moet den Negus, die eerst nu een aanvang kan maken met het op moderne leest schoeien Ivan zijn tegenweer, uiterst welkom zijn. Wordt de pressie tot het maken van meer dere spoed vanuit het moederland nog wat sterker, dan staat het te bezien, of deze ten slotte niet tot voor Rome gevaarlijke over ijling zal gaan leiden. Japansche eïschen aan Noord-China Van welingelichte zijde Verluidt, dat de 'speciale Japansche gezant Doihara den Noordchineeschen autoriteiten mededeeling heeft gedaan van de volgende drie Japan sche eischen: 1. Het onmiddellijk terugtrekken van de troepen van den gouverneur van Hopei, Sjang-tsjen, uit het gebied Peiping-Tientsin. 2. Aaneensluiting der provincies Hopei, Tsjahar en Sjantoen onder een autonome regeering. 3. Het sluiten van een mïHtair accoord tot Onderdrukking van het communisme. Naar aanleiding van den eersten eisch kan worden opgemerkt, dat de terugtrek king der Chineesche troepen reeds is be gonnen. Japansche troepen tot een sterkte van vele 'duizenden zijn met veldkanonnen en ander oorlogsmateriaal naar de strategische pun ten gezonden. Een zetel voor Mac Donald? Sir Thomas Rosbotham, die naar het La gerhuis is afgevaardigd door het district Ormskirk, heeft verklaard, dat hij bereid is zijn zetel ter beschikking te stellen hetzij van Mac Donald, hetzij van diens zoon Mal colm Mac Donaild. In het Noorden duren guerillagevechten voort Italië vlagt op den dag der sancties I-Iet Zondagmorgen vroeg uitgegeven legerbericht van het Noordelijk front deelt mede, dat het corps-Maravigna den opmarsch naar de Takazze heeft voortgezet en bézit heeft genomen van de belangrijke plaats bij Timsjet, waar de rivier kan worden gepasseerd. Kleine afdeeljngen Abessijnen trok ken, toen het vuur geopend werd, over de rivier terug. Op een ander punt van de Takazze is het tot een vuurgevecht gekomen, waarbij het gelukte den aan voerder van de Abessijnsche voorhoede gevangen te nemen. De verkenningvluchten worden voort gezet tot het meer Asjangi; Antalo is gebombardeerd. De plaats schijnt thans volkomen door de Abessijnen te zijn ontruimd. Van militaire zijde wordt gewezen op de onmogelijkheid voor de Abessijnsche strijdkrachten de Italiaansche troepen nog langer in den rug te verontrusten. De Abessijnen pogen derhalve thans ten Zuiden van de Takazze stand te hou den. Toestand in Dankali-sector De Italiaansche troepen in den Dankali- sector, die onder het opperbeveld van gene raal Marinotti staan, bevonden zich op weg naar Antalo. Bij het plaatsje Sjelicot, dat ongeveer 35 K.M. ten Noordoosten van Antalo ligt en het eerstvolgende doel der colonne Mari notti is, liggen Abessijnsche afdeelingen is het gedeelte van liet Abessijnsche leger, dat bij Asbi met de troepen van ge neraal Marinotti een verwoed gevecht heeft geleverd en zich in de richting van Sjelicot teruggetrokken heeft Bij dc troepen van generaal Marinotti hebben zich die van kolonel Lorenzini ge .oegd. Zij dekken gezamenlijk den linker vleugel van het Noordelijke Italiaansche leger. De vervanging van De Bono De officieele mededeeling, waarvan wij Zaterdag nog melding maakten in een deel onzer oplaag, dat generaal De Bono als opperbevelhebber wordt vervangen door den chef van den generalen staf maarschalk Badoglio heeft te Asmara niet veel verba zing gewekt. Reeds toen Badoglio zijn inspectietocht aan het noordelijk front maakte en ook sindsdien deden voortdurend geruchten de ronde, die in deze richting wezen. Men venvacht te Asmara algemeen, dat Badoglio, die zich ter plaatse een indruk heeft kunnen vormen van den toestand aan het front, een gunstige invloed zal uitoefe nen op de operaties, vooral in het noorden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat onmid dellijk een vlugger tempo zal worden in gezet. Zaterdag heeft zich overdag aan de fron ten niets nieuws van belang voorgedaan. Het corps Maravigna blijft den opmarsch boven de Takazze voortzetten en de voor hoede verkent voorzichtig het hoogland van Tembien. Bij bomaanvallen in de streek ran Antalo is een Italiaansche machine door 't Abessijnsche afweervuur zoo zwaar beschadigd, dat zij in Makalle een nood landing moest doen. Ook in militaire kringen te Rome wordt algemeen verwacht dat de benoeming van maarschalk Badoglio in de plaats van ge neraal De Bono een nieuw, krachtig offen sief der Italiaansche troepen aan het noor delijk front inluidt. Waarom Aksoem viel Volgens een te Asmara rondgaand doch niet bevestigd gerucht zou in Aksoem zijn gevonden een uitvoerige briefwisseling tus schen den Negus en Ras Seyoem, waaruit blijkt, dat de Abessijnen zich hadden voor bereid op een energieke verdediging, o. a. door het aanleggen van loopgraven. Tengevolge van een onachtzaamheid ech ter zou een punt, waar de Italiaansche tanks konden passeeren, niet onbegaanbaar Nieuw troepentransport Het Italiaansche stoomschip Principcssa Maria is van Napels naar Oost-Afrika ver trokken met aan boord 1122 zwarthemden van de eerste Februari-divisie, 55 officieren en -64 niet-ingedeelde officieren. Italië koopt voorraden Volgens mededeelingen van federale agen ten heeft Italië in Californië groote hoe veelheden benzine voor vliegtuigen gekocht ten behoeve van de Italiaansche strijd krachten in Oost-Afrika. Aan boord van het s.s. „Augustus" is uit Santos 2200 ton Braziliaansch vleesch naar Italië verscheept. Dit is een deel van de 33.000 ton, die vol gens de onlangs getcekende contracten aan Italië zullen worden geleverd. Vliegtuigmateriaal verscheept Gisteravond is het s.s. „Aussa" van Na pels naar Oost-Afrika vertrokken. Het heeft bombardementsvliegtuigen en vliegtuig materiaal aan boord. De Bono seint aan Mussolini De Bono heeft in verband met zijn be noeming tot maarschalk een telegram ge zonden aan Mussolini van den volgendon inhoud: „Ik kon niet meer venvachten. Ben gelukkig dat mijn werk als oud soldaat en fascist door jou erkend is. Hartelijke toe wijding". WEGEN VAN ENGELAND EN ITALIË GAAN UITEEN Vertrouwen en goede gezindheid voor deze generatie verloren (Van onzen specialen correspondent.) ROME, 17 Nov. Morgen zullen de sancties in werking treden. Dat betee- kent, dat vanaf IS November de wegen van Italië en Engeland uiteen zullen gaan, in ieder geval voor zoo ver Italië betreft. Dit feit kan niet worden ont kend. Samenwerking, en misschien zelfs vriendschap zullen wellicht kunnen worden hersteld, misschien zelfs eerder dan wij denken, maar vertrouwen en goede gezindheid zijn voor deze gene ratie verloren cn misschien zelfs wel voor goed. Dit zijn sterke woorden en ik schrijf ze niet dan na langdurige overdenking van de situatie en de stem ming hier in Rome neer. De Volkenbond speelt geen rol in de al- gemcene opinie der Italianen. De mogelijk heid van hernieuwde samenwerking en vriendschap, die tot aan den dag van mor gen nog steeds leek te bestaan, wordt na den achttienden November zeer veel klei ner. Diplomatieke onderhandelingen zullen van dien dag af door de sancties nog extra bemoeilijkt worden. Do Groote Fascistische Raad heeft in zijn zitting van hedennacht, zooals kon worden verwacht, het besluit van de Italiaansche regeering en bevolking bevestigd en zich uitgesproken voor hardnekkigen weerstand tegen dc sancties. Onder do aanwezigen in deze nachtzitting bevonden zich generaal Balbo, Marconi, Grandi en tal van andere op den voorgrond tredende en bekendo Ita liaansche figuren. Omtrent het verloop van de besprekingen van den Raad wordt nog bekend, dat nadat Mussolini een overzicht gegeven bad van den toestand des lands, er discussies volgden, waaraan o. m. werd deelgenomen door den minister van finan ciën; gelijk reeds gemeld werd daarna een resolutie aangenomen, waarin het land tot weerstand tegen de sancties wordt opgeroe pen. De Italiaansche vrouwen hebben reeds getoond bereid te zijn al het mogelijke bij te dragen voor de nationale bezuini ging. Niet alleen hebben zij alle huis houdelijke uitgaven tot het uiterste be perkt, maar verscheidene vrouwen heb ben zelfs haar juweelen en trouwrin gen ter beschikking gesteld van 's lands kas. Er is een beweging ontstaan om den gouden trouwring te doen vervan gen door een ijzeren ring, als een be wijs van de opofferingsgezindheid en vastbeslotendheid der Italiaansche vrouwen in deze crisis. Wat betreft de vervanging van generaal de Bono door maarschalk Badoglio cn de plannen, die nu in Oost-Afrika vermoedelijk nagestreefd zullen worden, wordt hier het volgende vernomen. Het is vermoedelijk juist, dat alle acties aan het Italiaansche front thans zoo ver zijn gevorderd, dat men kan overgaan tot een actie van samenwerking met hoop op succes. Italië's oorlogsplan is thans in het sta dium van een definitieve actie voor de ver overing van Abessinië gekomen. Dit blijkt uit de gestadige samentrekking van dc troe peii in Tigre, Aoessa en Ogaden, die ge paard gaat met een. snel toenemende pol- tieke actie onder de Abessijnsche stammen. In het laatste stadium der Italiaansche ac tie, dat snel kan aanbreken, zal het poli tieke werk op den voorgrond treden, met bet doel een volkomen vreedzame bnzetting van deze provincies te verzekeren; indien mogelijk zal zulks moeten geschieden met de toestemming van den Negus, naar wiens aftreden overigens gestreefd wordt. Hij zal dan worden opgevolgd door Ras Koeksa, die zal worden aangesteld tot heerscher over liet centrale plateau onder toezicht van den Volkenbond en met sterken invloed van Italië. Het slagen van een dergelijk plan hangt uiteraard af van wat er op het gebied der sancties zal plaats vinden. (Aul recht Mornlngrpost A-N.P.) De Abessijnsche guerilla Van het noordelijk front wordt te Addis Abeba gemeld, dat de Abessijnen aldaar door verrassende operaties de Italianen bij hun manoeuvres verontrusten en de ver bindingswegen in gevaar brengen. Aan het Zuidelijk front vordert de Itali aansche opmarsch langs de rivier Fafan langzaam, waarbij van tijd tot tijd zware gevechten geleverd moeten worden met af zonderlijk opereerende afdeelingen. Uit Djiboeti wordt gemeld, dat een Itali aansche aanval bij Taboena afgeslagen is. De Italianen zouden daarbij groote verlie zen hebben geleden. Zondag zijn eenige Engelschc journalis ten uit Addis Abeba vertrokken. Op instruc tie van hun opdrachtgevers zullen zij zich naar Egypte, Malta en Griekenland bege ven. Demonstraties tegen de sancties Ongeveer 10.000 aanhangers van het Fransche nationale front hebben Zaterdagavond te Parijs een betooging gehouden tegen de sancties. Verder is in ongeveer 20 Parijsche schouwburgen tegen de sancties door middel van betoogingen geprotes. teerd. Tijdens de pauze werden van de galerijen vlugschriften naar beneden geworpen met de leuze „Weg met de sancties". In Limoges is het na een vergade ring van de Croix de Feu tot ernstige botsingen gekomen tusschen bezoekers van de vergadering en leden van bet Front Populuaire. Aan beide kanten 6chijnt daarbij van de vuurwapenen gebruik te zijn gemaakt Er zijn ver scheiden zwaar gewonden. „BEREID TOT ELK OFFER......" Beraadslagngen duren voort De Groote Fascistische Raad is Zater dagavond om 10 uur te Rome bijeenge komen, onder presidium van Mussolini. De eerste zitting was eerst 's nachts om één uur afgeiloopen. Dat aan de bespre kingen groot belang werd gehecht bleek reeds uit de aanwezigheid van den Ita liaanschen gezant te Londen, Grandi, en van den gouverneur-generaal van Li- ibye, maarschalk Balbo, die speciaal waren overgekomen om aan de beraad slagingen deel te nemen. Heden zal de Raad opnieuw bijeen komen. Officiéél wordt omtrent de zitting het volgende medegedeeld: Federzoni, de voorzitter van den senaat, heeft mede namens de overige leden van den ministerraad een resolutie voorgelezen van den volgenden inhoud: De Groote Raad van het Fascisme, wel ke de samenvatting vormt van het eens luidende gevoelen des volks, dat zooals uit de demonstratie van 2 October j.l. is ge bleken verknocht is aan de zaak van het fascisme, betuigt den Duce zijn bijval', aangezien hij het hoogste recht van de natie heeft verwerkelijkt door zich in Afri ka voor zijn waardevolle zonen de noodza kelijke voorwaarden en middelen te ver schaffen om te leven en zorg te dragen voor de toekomst Alle Italianen zijn derhalve vol vertrouwen bereid elk offer te brengen om dit nationaüe doel te bereiken. De secretaris van de partij stelde daarop voor het volgende telegram aan de strij dende troepen in Afrika te zenden. „Als tolk van de gevoelens van het Ita liaansche volk cn trotsch op den rechtvaar digen strijd, biedt de Groote Fascistische Raad den maarschalk van Italië, Emilio de Bono en den strijdenden troepen van het fascistisch Italië zijn kameraadschappoiij- ken groet. De strijdende troepen vertegenwoordigen bij de onderneming in Afrika onveranderd den ouden geest der revolutie en brengen met de bevrijdende wapenen de onsterfelij ke beschaving van Rome". Resolutie inzake de sancties De resolutie en liet tele'gram werden beide aangenomen. Vervolgens liet de Duce uitvoerig rapport uitbrengen over den toestand in het land aan den vooravond van de toepassing der sancties. Zes leden van den Raad brachten verStag uit. Hun rapporten werden tenslotte door den Duce samengevat, waarna de vol gende resolutie werd aangenomen: „De Groote Raad van het Fascisme, die aan den vooravond van de zooge naamde „sancties" bijeengekomen is, beschouwt den datum van 18 Novem ber 1935 als een datum van smaad en onrechtvaardigheid in de wereld. De Raad noemt deze nog nooit te voren toegepaste sancties een voor wendsel om het Italiaansche volk eco nomisch te verstikken en een ijdele poging het te deemoedigen en het te verhinderen zijn idealen te verwezen lijken en zijn levensbehoeften te ver dedigen. De Groote Fascistische Raad prijst de voor beeldige rust en de stramme discipline waarmede het Italiaansche volk bewijst, dar het zich ten volle bewust is van de histori sche beteekenis der tegenwoordige gebeur tenissen en roept het volk op zich met hechten tegenstand te verzetten tegen de sancties en alle morecle krachten van hel land te mobiliseeren: hij roept het volk verder op, op 18 November gedurende 24 uur van alle woningen de vlag te laten wap peren. De Groote Raad besluit op 1 November 94 provinciaile commissies van moeders en weduwen van gevallenen in den wereldoor log naar Rome bijeen te roepen om den weerstand systematisch te versterken,waar bij de vrouwen in de eerste plaats hun taak hebben te vervullen. Hij gelast verder, dat in alle gemeente huizen in Italië een gedenksteen moet wor den aangebracht, opdat in de komende eeuwen de onrechtvaardigheid jpgens Ila- lië vastgelegd blijve, tegen het land. waar aan de cultuur van alle werelddeelen zoo veel te danken heeft. De Raad biedt den staten, die hun toe stemming aan de sancties hebben gewei gerd en aldus de zaak des vredos hebben gediend en zich gerpaakt hebben tot den tolk van de volken, zijn sympathie. De Groote Raad van het Fascisme is e» van overtuigd, dat de komende beproeving aan de wereld zal toonen, dat de Romein- sche kracht ook in het bezit is van het Ita liaansche vnfk van 't jaar XIV der fascisti sche jaartelling". De stemming te Rome Te Rome vinden de hesluiten van den Grooten. Fascistischen Raad de volledige instemming van alle kringen. Overal en met niet te miskennen trots wordt de i ning naar voren gebracht, dat de dag het in werking treden der sanctie* een dag van schande en onrerhtvaardigheid jegens Italië is en dat Italië den krachtigsien te gens-tand moet bieden aan de overmachtige rijen van zjjn vijanden, waarbij offers niet geschuwd mogen worden. Ook de koppen in de bladen leggen op deze beide punten den nadruk, waarbij zij in het bijzonder er op wijzen, dat gehpcl Italië onvoorwaardelijk vertrouwen in Mus solini en zijn werk heeft. In politieke kringen wordt gewezen np het naar inhoud en taal gematigde karak ter van de hesluiten van den Grooten Fas cistischen Raad. Amerika's neutraliteit De Amerikaansche regeerjngsmaatregelen tegen de exporteurs en reeders, die, in strijd uiet den wcnsch der regeering, oorlogs materiaal naar Italië verschepen, zijn reeds rorking. Naar verluidt worden finan- cicclc pressicmaatregelen gebruikt om dcu wensch der regeering te doen gehoorzamen. Instellingen, die bij den staat een lecning hebben opgenomen, worden ervan in ken- gosteld, dat hun credict niet verlengd worden, indien zij oologsmatoriaal ver schepen. regeeringskringen intusschen heeft men uiting gegeven aan de hoop, dat dc Amerikaansche zakenlieden, die handel met het buitenland drijven, met de regeering zullen samenwerken tot strikte handhaving der neutraliteit, zonder dat al to veel dwangmiddelen behoeven te worden toege past. Geen Italiaansche vliegtuigen over Egypte Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egypti sche regeering haar gezant te Rome heeft opgedragen, de Italiaansche regeering mee te doelen, dat Egypte, in overeenstemming met do neutraliteitsbeginselen cn met het oog op den oorlogstoestand tusschen Italië en Abessinië, in het vervolg niet meer zal toestaan, dat vliegtuigen der oorlogvoeren de staten, die wapens aan boord hebben, over Egyptisch gebied vliegen. Laval ontvangt! Laval heeft Zaterdag achtereenvolgens de gezanten van Bulgarije, Spanje en Italië in gehoor ontvangen. Het is niet onmogelijk, dat zijn onderhoud met den Italiaanschen ambassadeur in verband beeft gestaan met het Fransche antwoord op do Italiaansche protestnota. Naar verluidt, zal het Fransche antwoord door den ambassadeur tc Rome aan de Ita liaansche regeering worden overhandigd. Frontstrijders tegen de sancties Laval heeft ook vertegenwoordigers van den Fransch-Italiaanschen Bond van oud strijders ontvangen. Deze verklaarden, dat de sanctie-maatregelen afbreuk dreigen te doen aan de Fransch-Italiaansclie vriend schap. I.aval gaf do verzekering, dat hij alles zou doen om zoo spoedig mogelijk tot een vriendschappelijke regeling van 't con flict te komen, doch dat hij aan het Vol kenbondsstatuut trouw zal blijven. Nieuwe onlusten te Cairo Het is Zaterdag te Cairo tot nieuwe onlusten gekomen, waarbij hoofdzake lijk studenten betrokken waren. Na het lossen van eenige waarschuwings schoten, gplukte het de politie de orde te herstellen. Te 7agazig, ongeveer 150 K.M. van Cairo gelegen, hebben studenten stee- nen naar politie geworpen, waardoor zes aeenten gewond werden. De poli tie maakte van de vuurwapenen ge bruik. mei het gevolg, dat twee der demonstranten naar het ziekenhuis moesten worden gebracht Heden nieuwe betoogingen te Cairo Zal het weer tot botsinnen komen? Uit Cairo wordt gemeld, dat de studenten aldaar voor heden een nieuwe groote bc- tooging hebben aangekondigd naar het graf van den student Ali Afiffi. Nahas Pasja en andere politieke leiders hebben hun deelneming toegezegd. Aange zien de politie de betooging heeft verboden is het niet onmogelijk dat vandaag nieuwe incidenten ontstaan. De hpgrafenis van den bij de onlusten doode.ijk gewonden student Ali Afiffie, die Zaterdag is overleden, verliep zonder inci denten. TEKORT AAN WONINGEN TE BERLIJN Er zou voor twee milliard moeten worden gebouwd (Van t i Duitschen correspondentN (v De Britsche verkiezingsuitslag Met uitzondering van tien districten zijn thans alle verkiezingsresultaten in Engeland bekend. De regeering heeft op het oogen- blik een meerderheid van 243 zetels. De op positiepartijen hebben in totaal 1S1 zotels verworven. In Noord-lerland zijn twee Iersche Natio nalisten in het Lagerhuis gekozen. Zij heö ben zich echter tegenover hun kiezers ver plicht, niet aan den arbeid van bet parle ment deel te nemen. Daar zjj waarschijnlijk zullen weigeren den eed van trouw atin de Kroon af te leggen, zullen zij geen aan spraak kunnpn maken op de parlementaire privileges. Het aantal zetels der oppositie wordt daardoor practisch met 2 verminderd. Hoover wil stabilisatie Oud-president Hoover beeft een rede gehouden, waarin hij zeide, dat volkomen gebroken moet worden met de fiscale en monetaire politiek der regeering-Roosevelt. Ilij verklaarde, dat deze politiek speplt met de toekomst van een volk en de Vereenigde Staten reeds voor den drempel eener ver- verwoestende inflatie heeft gebracht. Hij bepleitte een uit elf punten bestaand constructief fiscaal program, dat onder meer zou voorzien in het herstel van den gouden standaard; in het stopzetten van nuttelooze openbare werken en in het in evenwicht brengen van de begrooting. niet door verzwaring der belastingen, maar door minder verkwisting. Een dergelijk program, aldus zeide Hoo ver, is noodzakelijk om de ramp, die de vei ligheid van het volk bedreigt, af te wenden Intusschen verklaarde hij van meening n zijn, dat teekenen van beginnend herstel zijn waai te nemen. Een „onzichtbaar" vliegtuig Naar de „Sunday Express" meldt, wordt in de werkeplaatsen der Britsche luchtmacht te Farnboroujrh een „onzichtbaar" vliegtuig geconstrueerd. Dit vliegtuig moet een meesterstuk van camouflage zijn. Gezien van den beganen grond zijn de omtrekken van hot toestel zeer wazig, terwijl vliegtuigen, die zich hoven het toestel bevinden, het niet zullen kunnen onderscheiden. Dit resultaat wordt bereikt door gebruik van verf, die een veel betere camouflage verzekert dan de in den wereld oorlog aangewende verfsoort. Op van het vliegtuig genomen foto's is het bijna niet mogelijk, het toestel te ont dekken. De gestadige toename der bevolking schijnt een radicale oplossing van het wo- Cl ningvraagstuk in een wereldstad als Berlijn steeds moeilijker te maken. Principieel it het beste voor het volk weliswaar net goed' a. genoeg, maar niettemin moeten nog duizen den in de sombere huurkazernes van het jj] noorden cn oosten van Berlijn bun armzalig leven slijten. Een liooge ambtenaar van het rijksminisl St terie vaa arbeid, Oberregierungsrat dr, Fischer-Pieskau, vertelt althans in het J. „Reichsarb 'itsblatt", dat volgens zijn schat! tirig het tekort aan goede en goeakoope wol A] ningen 300 tot 400.000 b:draagt! Wanneer men in doorsnee voor een bescheiden woning de bouwkosten op 5000 tot 7000 mark taxeert, dan betee- kent een ontwerp van 300.000 huizen de jaarlijksche opbrengst van een bouw- kapitaal van 1.5 tot 2.1 milliard rijks mark. Naturlijk krijgt het vroeger be wind dc schuld van alles. Volgens den referent liet het financieel beleid alles te wenschen over en uit processen van den allerlaatsten tijd kan men aflei den hoe groot de omkoopbaarheid toen Wie zidi aan een ander 6piegelt zoo h zegg enwij op onze beurt die spiegelt zich d zacht. Tijdens het interregnum van Ebert en Hindenburg is er vooral in de voorsteden van Berlijn veel en goed gebouwd. Voor de 24 arbeiders was ook toen het beste net goed geinoeg en menige familie uit den midden-te stand heeft de toen veelal socialistische ar- jj beidersgezinnen benijd om haar keurige ei g< goedkoope huisjes. Dr. Fischer-Dieskau vertelt dan verder, dat uit de opbrengsten der personeele belaj ting en uit ae leeningen van werkgeven v voor den verderen woningbouw jaarlijkachi bedragen van 200 tot 300 millioen mark te: beschikking worden gesteld. Volgens hem iiPr hot de vraag, of de geldmarkt Ivet nog onl ^1 brekende kapitaal binnen afziertbaren tijf™ zal kunnen leveren. Voor de overgangsG.c moeilijkheden zijn natuurlijk ook al weer di^i' mannen van het vroeger régime verantwoor d' delijk. cn Nauwkeurig moet eron e-elet worden, da j-e ook de opgenomen oarticuliere hvotheker den rentevoet niet overschrijden, welke óoo: de nationaal socialistische opvattingen wordlfcj! voorgeschreven. Voor 1 ;t aanbouwen varta; volkswoningen worót de hypotheek zondetno het recht van opzegging, het zoogenaaindivo huurkoopsysteem het verstandigst geachlv: In de lc^ische lijn dezer gedachte ligt dien medewerking der stedelijke overheid. Waaivo in het jaar 1934 reeds 284.000 nieuwe huizeive uit den grond zijn gerezen, kan men vooiva het jaar 1935 eveneens een bevredigend revo sultaat verwachten. zij: bli De moord op Koning Alexander. Heden begint te Aix-en-Provence het preste ces te,een de drie Kroaten Pospisjil. Rayt'coi en Ralj .die beschuldigd zijn van medeplicbvn tigheid aan den aanslag op koning Alexannii der van Joegoslavië en den Franschen mive nister van buitenlandsche zaken. Barthouscl Bij deze gelegenheid zullen, bij verstek, oolho de te Turijn in arrest zijnde Pawelitsj ciool Kwatemik en de in Oostenrijk wonendflvc Percewitsj worden berecht Men herinner 1 zich, dat de moordenaar te Marseille kor-19 na den aanslag het leven heeft gelaten, he Met het oog op de talrijke getuigen en ósP noodzakelijkheid om bij het verhoor van dei; beklaagden een tolk te gebruiken, zal d*ei behandeling van het proces ongeveer twé-he weken duren. ;!W- De koningin van Joegoslavië, die aanval* kelijk als mede-aanklaagster zou vertegeDQi WOOrdigd r.iin hppft daarvan roadu ppnion oi ve Politieke samenzwering j»' in Syrië ontdekt! F Er hebben talrijke arrestaties plaats Volgens een bericht uit Beiroet, heeft diw Fransche geheime politie een samenzwering ontdekt, die de bevrijding van Syrië en vara clen Libanon van de vreemde heerschapp en de vereeniging van den Libanon me*., Syrië ten doel had. Tegelijkertijd heeft de Fransche politi I tal van arrestaties verricht. de Onder de gearresteerde 37 personen zouke den zich bekende advocaten, hoogleerareihe en hoogere ambtenaren van de politie vaiin: Libanon bevinden. hc Venizelos capituleert! i» Venizelos, die den terugkeer van Koninj George hardnekkig heeft bestreden, veij: klaarde, dat zijn volgelingen met het ocu op het naderen van een Europeeschen ooriojjr goed deden, de eenheid des volks te bewtee ren en de monarchie te steunen. V£ In ruil voor dezen steun verzocht hij regeering dat zij amnestie zou ver'eeneLe aan de revolutionairen van Maart j.l. Kort Nieuws In de Macedonische stad Gorna-Djosmaj*'1 heeft een aantal gewapende personen p^v tracht het wapen- en munitiedepót van lip garnizoen binnen te dringen Er ontston een handgemeen met de militaire polity waarbij twee personen werden gewond Te!.1 slotte trokken de aanvallers zich terug. Z" zouden behonren tot een verboden Macedr nische organisatie. de In Zuid-Wales zouden 80 pet. der mljr^ werkers gestemd hebben voor een stakinrv. teneinde loonsverhooging af te dwingen. he nr Te Warschau hebben studenten Joe/c Ten gevolge van de drastische bezuinP ging op de Mexicaansche oorlogsbegrootin** dreigden 1500 arbeiders uit de arsenalen on slagen te moeten worden. Teneinde dit voorkomen heeft de receering 50.000 dolli0' heschikbaar gesteld .waarmee de arbeide.'bl in staat zullen worden gesteld 10.000 plug? gen te vervaardigen, die gratis aan daartrP in aanmerking komende landbouwers zulle*: worden gedistribueerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2