WERK RIJKSMIDDELEN VALLEN WEER TEGEN O ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 VIERDE BLAD PAG. 11 ït LANDBOUWCRISIS- rï BELEID VINDT INSTEMMING TWEEDE KAMER OVER i, LANDBOUW EN VISSCHERIJ Op verlaging van de kosten van vaslsye.icjrdeil.oud aangidrc"J:n 'OU Blijkens liet Voorloopig Vers leg over dc begrooting van het Departement van Landbouw en Visscherij was men in de afdeelingen van die Tweede il Kamer algemeen van oordeel, dat i steun aan dien landbouw in den ruim- M sten zin vam het woord nog 6teeds ii noodzakelijk is en ook in den eersten tijd zeker niet gemist kan wordien. Het gevoerde crisisbeleid vond dan ook in hoofdzaak institmming. Sommige leden vroegen zich echter af, of ons vol'k den last van de land- bouvv-crisismaatregelen, zal kunnen hl ij ven dragen. Het is van het a/Her* grootste belang die kosten van het le vensonderhoud te doen dalen en deze daling wordt echter dcor de steun maatregelen tegen gehouden. Ver scheidene leden drongen er op aan, voor de werkloozcn in ruimere mate dan thans reeds geschiedt, de nood zakelijkste levemsirihoeften tegen la- geren dan den algemeen gelden den prijs beschikbaar te stellen. Tegen de tot nu toe gevolgde wijze van Initvoering der crisismaatregelen, verklaar- den vele leden ernstige bezwaren te hebben. s \Zij achtten die te veel gecentraliseerd en )UB.veel te ambtelijk. H.i. moet aan de ongem- isaties der bij den sfiaun betrokkenen een [aanmerkelijk grooter aandeel in de uitvoe ring worden opgedragen. Verscheidene ledien informeerden naar do financieele positie van het Laudbouwcrisis- p izakcn mrit betrekking tot de 6teunverlee Hing aan dien verbouw van grenen aan,' geeft tot ongerustheid. Wanneer stijgen, behooren die ptojnonopolie-h ef f i ngie n verlaagd te worden. Tiet omgekeerde is echter geschied. Om Vent de motieven, welke de regeering hier- »nbij geleid hebben, zouden zij gaarne worden Ingelicht, Beperking der margarine- Hfroductie bepleit llüb Verscheidene leden drongen opnieuw aan bp een verdere beperking vaa de margarine- we^roductie. Andere leden ontrieden dit mui n «kracht; zij vreesden daarvan een niadeeflrigcn voor ortze scheepvaart, onze ha- yens en Inidiiö. Met den Minister achtten veie leden den veestapel te groot. Verscheidene ledien verzochten den Minister bij zijn ambtgenoot vam Ju- stitiè te willen aandringen op een spoedige behandeling van het ont- werp-Pachtwet en voorts te willen be vorderen, dat maatregelen tegen om- Ij redelijke executies in het lamdbouwbe- 8,< drijf ter verven ging van het Hypo- theek-oommissiebesluit met spoed tot 3,1 stand gebracht worden. 0: OOfi 28?!aa °o jj Viersdheiderie leden vroegen wederom laatregelen tegen overbevisschiing en puf- icherij. 0,(1 Eenige leden drongen aan op het sluiten van een overeenkomst niet Rusland ter bevordering van den ha- ïdngafzet. Verscheidene leden waren vam oor- deel, dat de zoetwatervissdherij zacih nog steeds in een treungen toestand bevindt De nood ls hoog gestegen en een steunregeling is dringend noodig. 5 Gevraagd werd een matig invoer- recht op zalm te heffen. Ook werd er op aangedrongen de zalmvisschars, die geen behoorlijke netten meer heb ben, in staat te stellen, de visscherij Weer uit te oefenen. Verscheidene Ledien drongen in hifi bijzonder aam op maatregelen ten be hoeve vam de visscherij op de groote rivieren, die vrijwel geheel in verval is geraakt Iet bloembollensaneeringsplan Iet percentage blijft gelijk Door den minister van Landbouw ia be- Bald, dat het percentage van het bloem- Ollensaneeringsplan voor hyacinthen, tul en en narcissen is bepaald op 95. De in het vooruitzicht gestelde beperking [et 10 pet. gaat dus niet door. Dit teelt jaar mag dus dezelfde oppervlakte |s in 1934/35 met bloembollen beplant lorden, volgens de nieuwe meting, j Bij het uitschrijven van de teelt- vergunning 1935/36 is wel met een in- i krimping van 10 pet. rekening gehou den, doch te zijner tijd zal voor het i verschil een aanvullende teeltvergun ning verleend worden. 'ersterking van onze weermacht fonds ten bedrage van vijftig millioen. Naar „de Standaard" verneemt zal het nds waaruit de, naar het woord van Mi- ster Oud urgente, voorzieningen van on- I Nederlandsche weermacht gefinancierd 'Hen worden, in totaal circa 50 millioen llden bedragen. De versterking van de afweerkracht van is leger zal voornamelijk door drieërlei aatrcgel bevorderd worden, n.l. door uit leiding van de artillerie, vermeerdering in de lurhtafweermiddelen en versterking I uitbreiding van onze luchtvloot, In October bleven zij i j millioen onder de raming Inkomstenbelasting stijgende De Rijksmiddelen hebben het er in October heel wat slechter afgebracht dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Het totaal der Schatkistontvang sten bedroeg n.l. f 31.404.327.tegen f 33.010.133.in October 1934 zoodat er een vermindering valt waar te nemen van meer dan f 1,6 millioen. Bij 1/12 van de raming voor 1935 is er zelfs een achterstand van bijna f 1,8 millioen. Over de eerste 10 maanden van 1935 zijn de schatkistontvangsten f 26,8 mil lioen beneden de raming gebleven. Er werd n.l. ontvangen f 305 millioen, ter wijl gerekend was op f 331,8 millioen. Ten opzichte van de eerste 10 maanden van 1934 is er echter nog een vooruit gang van f 11,7 millioen op te merken. Ook nu hebben op de middelenstaat de dalingen de overhand, al zijn er overigens een paar gunstige uitzonderingen, waarvan allereerst de invoerrechten moeten worden genoemd. Deze vertoonen een vooruitgang t.o.v. October 1934 met f 1,2 millioen, n.l. van f 8,3 tot f 9,5 millioen. Over 10 maan den zijn de ontvangsten uit de invoerrech ten gestegen van f 67,1 tot f 74,6 millioen. Een gunstig verloop is dit echter niet, want er was op f 81,2 millioen gerekend. Verwon dering behoeft dit niet te wekken, want de in- en uitvoercijfers van ons land geven nu eenmaal weinig reden om ons over den gang van zaken te verheugen. Al gelukt het onze uitvoer op peil te houden, de in voer schrompelt nog steeds ineen. Ook het statistiekrecht kon een kleinig heid verbeteren (van f 157.897 tot f 160.605). Veel gewicht legt dit overigens niet in de schaal, evenmin als de vooruitgang bij dc accijns op geslacht (van f 512.092.tot f 5-48.417.en op gedistilleerd (van f 2.425.507.— tot f 2.497.718.—), en bij de be lasting op gouden en zilveren werken (van t 37.812.— tot f 48.103.—). Hiermede hebben we alle inkomstenbron nen, die het er beter afbrachten dan ver leden jaar opgesomd. Over dc verdere linie was er achteruitgang, welke het ergst tot uitdrukking komt bij de dividend- en tan tièmebelasting, de accijns op bier, suiker en tabak, en de zegel- en registratierechten. Met de rentabiliteit van het Nederland- sche bedrijfsleven is het in het algemeen nog droevig gesteld. Het is dus geen won der, dat de dividend- en tantièmebelasting daalde van f 970.324.— tot f 560.584.—. Ove rigens komt hier in de zomermaanden de grootste buit binnen. Daaraan hebben we dan ook te danken, dat er voor 10 maanden nog een overschot is van 1 y2 ton boven de raming. Te vreezen. staat echter, dat de beide laatste maanden ernstig zullen teleur stellen, zoodat er een achterstand zal ont staan van ongeveer 1 1 millioen. Met de accijnzen is het overigens een en al narigheid. HèfTzoüt dóet hét deze maand met 'n daling van f 210.835.— tot f 149.029.— al heel slecht. Door de verlaging van de opcenten op de wijnaccijns ingevolge art. 2 der wet van 13 September 1935 overtroffen de teruggaven de ontvangsten, zoodat de opbrengst deze maand 2 ton is teruggeloopen, inplaats van vooruitgegaan. Viel er voor de bieraccijns in September een kleine „opleving" te bespeuren, van langen duur is deze niet geweest, want Oc tober bracht een teruggang van f 1,1 mil lioen tot f 725.593. De opbrengsten van de suikeraccijns zijn zeer wisselvallig. October bleef met f 4,2 millioen 6 ton bij vorig jaar ten achter. Doch gelukkig mag voor dit middel over 10 maanden een vooruitgang van f 43,7 tot f 44,1 millioen gesignaleerd worden. Een soortgelijke opmerking mag worden gemaakt t.a.v. de tabaksaccijns. Echter is het opvallend dat de ontvangsten over Oc tober boel slecht waren met f 2,67 millioen (v. j. f 3,13 millioen). Zet deze verminde ring door, clan zal 1935 nog een tegenvaller worden, al hebben we nog 4 ton reserve. De omzetbelasting handhaafde zich vrijwel op het peil van verleden jaar, toen ze f 5 millioen opbracht. Maar dat is toch altijd nog f 1,8 millioen onder de raming. Over 10 maanden werd ont vangen f 49,3 millioen (v. j. f 42,2 mil lioen), hetgeen f 18 millioen minder is dan gerekend was. De couponbelasting daalde van f 361.860.op f 301.797.—. Over 10 maanden was de opbrengst f 4,4 millioen (v. j. f 3,4 millioen). Ge raamd was f 4,16 millioen, zoodat hier het verloop van zaken gunstig mag worden genoemd. De zegelrechten ondergaan de ongunst der tijden en de gevolgen van de aanvallen op den gulden. Zij leverden in October f 1.175.172.— (v. j. f 1.603.615.—). De beurs- belasting bracht het slechts tot f 229.999.— (v.j. f 297.394,-). De registratierechten daal den van f 904.453.— tot f 787.799.—, de suc cessierechten van f 3.025.436 tot f 2.956.223 en de loodsgelden van f 306.262 tot f 299.411. De laatste zullen volgende maand terug vallen tot 11 van de raming, zooals men weet. De directe belastingen Ten slotte een paar korte opmerkingen over de directe belastingen. Voor de inkom stenbelasting is hot zuiver bedrag der ko hieren van f 50.711.630.— per eind Septem ber gestegen tot f 56.250.647.— per uit. Oc tober. Een jaar geleden was dit bedrag f 51.238.645.—, zoodat er nu een voordeelig verschil is van f 5 millioen. Gelijk reeds eerder door ons betoogd, is dit een gevolg van de verhoogiflg der opcenten. Bij de vermogensbelasting, waar de op centen eveneens werden verhoogd, valt slechts geringe vooruitgang" te constateeren, n.l. van f 14.213.135.— tot f 14.290.800.—. Teruggang is er evenwel bij de verdedi gingsbelasting n.l. van f 8,56 millioen tot f 8,03 millioen. Voor de grondbelasting was het zuivere bedrag per uit. October iets hooger dan verleden ja.r, n.l. f 10.023.690,— (v. j. f 9.771.437.De belasting op de doode hand leverde tot dusver f 1.487.264.— terwijl geraamd was f 3.000.000.—. De in komsten ten bate van het verkeersfonds be liepen f 1.626.353.—, sedert 1 Januari f 26,1 millioen, waarvan f 18.5 millioen komt op rekening der motorrijtuigenbelasting en het restant op rekening van de rijwielbelasting, die 4 ton de raming overschreed. DE KIESWET Het eerste supplement In Mei van dit jaar zijn opnieuw eenigi wijzigingen gebracht in de Kieswet, welke pas in 1933 op de helling was geweest. Over de Kieswet 1933 schreven Dr. G. A. Poelje en D. B. Gohres een prachtwerk van meer dan 400 pagina's, dat eind 1933 bij N. Samsom N.V. te Alfen hei licht zag. De wijziging van dit jaar maakt een aanvulling noodzakelijk, waarvoor de firma Samsom natuurlijk weer op haar ge wone correcte wijze zorgde. Bovendien '.s dit supplement van een kostelijke inleiding voorzien, welke waard i§ bestudeerd te worden. Met deze korte aanbeveling zouden we kunnen volstaan, maar we widen er iets aan toe voegen. De groote massa kan de Kieswet zelf on mogelijk lezen; de zinconstructie is vaak zoo gewrongen en ingewikkeld, dat er bij zondere hersenkronkelingen nnodig zijn om na herhaalde overlezing te verstaan, wat bedoeld is. Daarom gaat men geheel af op de com mentaren van „beroemde meesters". Maar ook deze beste breisters laten wel eens een vallen. Van Poelje en Gohres deden dat od blz. 218 van hun groote werk, waar gezegd wordt, dat de eisch van 75 pet. van de Kiesdeeler per toegekende plaats thans voor alle lijsten geldt. was onjuist. Blijkbaar was over 't hoofd gezien, dat Mr. Dr. G. v. d. Bergh (ook zoo'n expert!) een amendement had voorgesteld, dat door de regeering als art. 100c in de wijziging was opgenomen en dat ten gevolge'had, dat de grens van ander halve kiesdeeler voor het behalen van een tweede zetel, en van twee en een kwart kiesdeeler voor een derde zetel, verviel. ^Artikel 100c ?egt duidelijk: „Voor het bekennen van de overblijvende plaatsen komenniet in aanmerking Uisten met sfemcijfer, dat lager is dan 75 pet. van de Kiesdeeler". En „stemcijfer" beteekent totaal aantal stemmen van de lijst" Nu valt het op. dat in het supplement op blz. .55 de juiste interpretatie van artikel 100c gegeven wordt (hoewel het niet onder de wiiziging van 1935 viel), prhter zonder rermelding, dat de schrijvers hierdoor terug komen on hun commentaar van 1933. Dit is jammer. Vergissen is menscheüjk en dit te erkennen doet geen schade. Maar de vele vragen, welke we na dc raads verkiezingen van dit jaar moesten beant woorden, bewezen, dat de ambtenaren op de secretariën zich aanvankelijk (gelijk van zelf spreekt) hielden aan de onjuiste ver klaring van Van Poelje en Gohres, zoodat er zelfs kwesties door ontstaan zijn. Het ware daarom beter geweest thans nadrukkelijk op de verbeterde toelichting te wijzen. Er komt zoo licht verwarring. In de Algemeene Bestuursvergadering van het Nederlandsoh Kankcrinstituul, werd in de plaats van Prof. Dr W. M. de Vries, die om gezondheidsredenen don wensch te ken nen had gegeven, af te treden, tot Voorzitter der Vereeniging benoemd Prof. Dr. H. T. Deelman te Amsterdam,- DE REGEERING EN DE N.S.B. Van een zwakke houding is geen sprake Memorie van Antwoord op de Justitie- begrooting 1936 In de Memorie van Antwoord over de Justitiebegrooting voor 1936 deelt de minister mede, dat naar een ver dere verlaging van de Justitiebegroo ting, waar dit zonder sohade voor het essentieele mogelijk is, zooveel moge lijk zal worden gestreefd. De invoering van de wet betreffende een nieuwe regeling van de arbeidsovereen komst voor kapiteins en schepelingen zal nog uitgesteld moeten worden met het oog op de financieele lasten, welke deze rege ling op het scheepvaartbedrijf zou leggen. Wellicht zou geleidelijke invoering mogelijk Behandeling van het wetsontwerp inzake het huwelijksvermogensrecht acht het kabi net met het oog op den aard van het onder werp ongewenscht. Bij de aanstaande herziening van het bur gerlijk kinderrecht zal de regeling van de rechtsverhouding tusschen ongehuwde moe der en kind mede aan de orde komen. Opzegging van het collectieve Haagsche huwelijksverdrag, met het oog op de gewij zigde Duitsche huwelijkswetgeving, ware niet practisch, reeds omdat geen opzegging effect kan sorteeren vóór 1 Juni 1939. Wij ziging van de Nederlandsche wet zou de uit het verdrag voortvloeiende verplichtingen niet kunnen opheffen. Dat er reden is om te spreken van een zwakke houding tegenover de actie van de N.S.B., kan bezwaarlijk worden toegegeven. Dat deze beweging in een tijd van groote internationale spanning meent de buiten- landsche politiek van de regeering te mo gen aanvallen, op de wijze als zij doet, kan door ieder weldenkend vaderlander niet an ders dan ten zeerste worden afgekeurd. Deze methole verwondert te meer by een partij, die zegt zich op nationaal standpunt te plaatsen. Het castratievraagstuk Tegenover het castratievraagstuk staat de minister nog steeds zeer gereserveerd. Aan een regeling van de „zuiver vrywillige" cas tratie, ook indien deze beperkt zou blijven tot castratie op medische gronden, zijn groote moeilijkheden verbonden. Toegegeven wordt, dat het wonen te Am sterdam van d.en vice-president van de Rot- terdamsche Rechtbank niet bepaald bevor derlijk is voor den goeden gang van zaken en voor een behoorlyke samenwerking van de rechters. In verband daarmede is het ver leende verlof met ingang van 1 Januari 1936 ingetrokken. De Hooge Raad van Adel kan niet worden gemist. De aan het instituut voor den staat verbonden, betrekkelijk geringe, kosten komen gewettigd voor. Gistermorgen vroeg is te Gouda door het ontijdig omtrekken van een wissel een goederentrein, welke op weg was naar Rotterdam, gedeeltelijk ontspoord, waarbij van de zes derailleerende wagens er vijf kantelden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De zaak van 't Sant Omtrent de zaak van den gewezen hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage deelt de Minister mede, dat er geen sprake is geweest om „de zaak in de doofpot te stoppen". Van den aanvang af heeft spr. de indruk gehad dat het hier een strafzaak be trof van zeer bijzonder gewicht. Verdenkin gen op dit gebied moeten met de meeste zorg en tot den grond worden onderzocht. De zaak is nu in handen van den rech ter commissaris. Thans kan er daarom niet verder op worden ingegaan. Daar om verzocht de Minister den wnd. pro cureur-generaal by het Haagsch Ge rechtshof het onderzoek aan te vangen, hetgeen later in samenwerking met den procureur-generaal van het Hof is voort gezet. waar Naar we vernemen zal zeer binnen kort de aanbesteding plaats hebben van de reconstructie van het wegge deelte WesterleeOranjesluis, welk wegvak door de provincie verbeterd zal worden in aansluiting op de ver dere Leeweg naar Naaldwijk. In bedoeld gedeelte liggen thans twee bruggen, die uit het oogpunt van het ver keer, waire obstakels zijn. De brug bij Kester maakt een zware dub bele bocht noodig en tengevolge hiervan >s reeds menige auto door het hek gereden dat bij de brug is geplaatst. Wel is eenigen tijd geleden aan één kant de oprit verruimd, doch gemakkelijk ligt deze brug zeker niet. Hetzelfde is het geval met de brug bij de Oranjesluizen, die de onaangename eigen schap bezit small en bol te zijn. Handige chauffeurskunst was er voor noodig om auto's over die beide bruggen te loodsen. Bij de reconstructie van den weg zullen naar we vernemen nu twee nieuwe bruggen worden gebouwd. Die bij Kester zal breeder worden en meer met de as van den weg worden gelegd. De brug bij Oranje sluis zal vooral worden verbreed. Het zal dus een belangrijke verbetering geven, waarmede spoedig een aanvang zafi orden gemaakt. Te Tilburg is aanbesteed het slooDen van een woonhuis en een winkel aan den Heu vel aldaar en het ter plaatse bouwen van drie winkelhuizen. Laagste inschrijver J. G d. Ven te Tilburg voor f 20.730. KANTOORGEBOUW LANDBOUW CRISISORGANISATIE ALKMAAR Te Alkmaar is aanbesteed het bouwen van een kantoorgebouw voor de Landbouw crisisorganisatie. Laagste inschrijver was de fa. A. Appe'l en Smit te Spanbroek-Hoog woud f 9340. Hoogste S. de Vries, Zaandam, f 16.480. AANBESTEDINGEN TE HAARLEM De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat te Haarlem, heeft gister aanbe steed het uitvoeren van grondwerken en het maken van een rijwielpad met bykomende werken op den Rijksweg no. 9 (gedeelte Alk maarStolpen), in de gemeenten Allernaar en Bergen (werkverruiming). Hoogste inschrijfster N.V. Noord-Neder- landsche Wegenbouw Mij. te Harliugen voor f 40.802; laagste P. de Regt te Schoorl voor f31.490. Tevens is aanbesteed het maken van grond- en rioleringswerken en het maken van een rijweg met verharding van klinkers kantstrooken van beton, rijwielpaden met asfaltverharding en voetpaden niet een ver harding van betontegels met bijkomende werken op den Rijksweg no. 9 (Vclsen—Alk maar), in de gemeenten Heemskerk en Cas- tricum (werkverruiming). Hoogste inschrijvers X. v. d. Voorde en G J. Bosland te Amsterdam en Aalsmeer voor f50.000; laagste inschrijfster N.V. H. Boese winkel te Nijmegen voor f37.345. KOMENDE AANBESTEDINGEN Op 26 November zal te Utrecht door de Ned. Spoorwegen worden aanbesteed het maken van een overdekten oploopenden toe gangsweg, voetbrug met perrontrappea, seinhuizen en diverse werken op het em placement station Rotterdam-Zuid. Raming f 68.650. VERBOUWING AMBACHTSSCHOOL TE VLAARDINGEN Gisteren werd te Vlaardingen aanbesteed het verbouwen van de voormalige school C tot Ambachtsschool. Ingeleverd werden 20 biljetten. Hoogste inschrijver J. v. Dorp Rotterdam, voor f 32.400, laagste fa. Dupuis en Bax, Botterdam, voor I 18.733. Gunning aangehouden; Te Amsterdam werd gister aanbesteed het sloopen van het Panoramagebouw in de Plantage. Ingekomen waren 23 biljetteiL Hoogste inschrijvers waren A. Baars en Zn. met f 1562.60. UIT OOST-INDIE Amokpartij te Bandoeng Vier gewonden Op een middag te omstreeks één uur werd de omgeving van Tjitjendo te Bandoeng op geschrikt door hulpgeroep en gekerm, dat kwam uit. den kampong achter Tjitjendo ge legen, vlak bij het hoofdbureau van politie. Een inlander, afkomstig van Oost-Java, nog niet lang in Bandoeng woonachtig, was daar met een piso-blati en een vijl gewa pend, zijn woning uitgeloopen en stak den eersten den besten Inlander, dien hij tegen kwam, overhoop. Op het geroep van het slachtoffer kwamen drie omwonenden uit hun huis loopen en ook deze drie werden door den amokmaker neergeslagen en neergestoken, waarna hij zich in de richting van den weg Tjitjendo begaf. Hier kwam een agent toegesneld, aan wien de amokmaker zijn wapens overgaf en met wien hij gewillig meeging naar het hoofdbureau. Van de vier menschen zijn er twee zwaar in den buik gewond; de ingewanden kwa men er uit en men vreest, dat beiden het er niet levend zullen afbrengen. Ook de beide anderen zijn ernstig gewond, doch niet in die mate als de beide eerstgemelde slachtoffers. Allen zijn naar het gemeenteziekenhuis over gebracht, waar direct tot ingrijpen werd overgegaan. Omtrent de oorzaak van de amokpartij tast de politie in het duister. Bij het eerste verhoor van den dader zei deze, dat hy in de meening verkeerde, dat de door hem aan gevallene een samenzwering tegen hem op touw had gezet. Informaties ter plaatse echter deden uit komen, dat de man, van beroep monteur, eenige dagen zware koorts heeft gehad en juist iets beter was. Volgens zijn vrouw en ook volgens de omwonenden bestond er noch een veete tusschen hem en de verslagenen, noch was er een woordenwisseling of iets van dien aard geweest. Na het plegen van zyn daad was de man zeer kalm en gaf zijn wapenen gewillig af. Economische toestand in de Buitengewesten Vele malen beter dan op Java, zegt Mr. Hart MEDAN, 15 Nov. (Aneta). In een inter view verklaarde Mr. Hart dat het, na zün tournée door Noord-Sumatra, zijn algemeene indruk was dat de economische toestand in de Buitengewesten vele malen beter is dan die op Java, alhoewel de Europeesche cul tures hier ook voor moeilijke problemen staan welke op een oplossing wachten. De toestand van de bevolking in Noord-Sumatra is zeer goed te noe men, terwijl daarentegen' de voedsel voorziening op Java een nauwlettende aandacht vereischt. REGENTSCHAP BANJOEMAS Wordt vermoedelijk opgeheven. Regent van Poerwokerto gaat met pensioen Het Bat. Nbl. verneemt, dat naar alle waarschijnlijkheid het regentschap Banjoe- mas opgeheven zal worden. Het ressort zal verdeeld worden over de drie omliggende regentschappen Poerwoker to, Bandjarnegara en Poerbolinggo. Deze reorganisatie zou met 1 Januari plaats vinden. R. A. A. Tjokroadisoerjo, de regent van Poerwokerto, wien dezer dagen als waardee ring van zyn groote verdiensten het recht tot het voeren van de gele songsong ver leend is, zal den dienst met pensioen ver laten. De regent van Banjoemas, R. T. Gandasoe- brata, zal dan benoemd worden tot regent Poerwokerto. POGING TOT AFPERSING Aspirant-rampokkers vragen inlichtingen aan baboe SEMARANG, 14 Nov. (Aneta). Twee in- landex-s deden by een Europeesche familie op de suikerfabriek Kalibagor te Poerboling go een poging tot afpersing. Nadat zij het erf hadden betreden doorliep een der Inlan dss het achtererf, waar hy by de baboe informeerde of de heer des huizes thuis was en of wellicht vuurwapens in huis aanwezig varen, waarna de ander aan de voorzijde /an het huis aan Mevrouw zeide „of zij maar terstond f 400.wilde afgeven, anders zou den zy 's avonds komen rampokken". De dame, de Inlanders wegjagend, wist de aandacht van voorbijgangers te trekken waarop de aspirant-rampokkers op de vlucht sloegen. De p litie stelt een onderzoek in naar het gebeurde. ROFFELRIJMEN ZE VRAGEN ER OM Als je de roode pers gelooven wil Maakt Minister de Wilde het hoog* geroemd gezag" tot een paskwil En blijft hij „tegen de gemeente besturen regeeren", Dies hebben wij ons tegen zijn „ontoelaatbare weigering" te keeren Het aantal roode burgemeesters te vermeeren, Wat als onrechtis te kwalificeeren* Volgens zijn eigenmachtig besluit" Sluit hij die goeie menschen uit, En „krachtens zijn hoogheerlijke wil Zet hij de werking van de grondwet stil. „De Kamer veroordeelt zijn willekeur" (Hier kijkt de terreur om de hoek van de deur!) trDe geroepen gezagshandhwver hanteerl Het gezag tot een caricatuur"t dus: verkeerd. „De absolutistische bewindsman Heeft lak aan het parlement", en dans „Hij lapt alle vonnissen aan zijn laars'\ Dat is iets verschrikkelijk ontoelaat baars. „Om dezen minister klein te krijgen Dient hij „de pen op de neus" te krijgen* Hij wil „in zijn eentje zijn gang gaan'\ Brutaalweg"dat moet er nog bij staan, „Men had hem eindelijk bij zijn kladden Tot ze dat een keer in de gaten hadden* Ook nu hervat „de eigengereide heer* Zijn geliefde ringelooren" weer, In het ontwerp-Cumulatiewet Dat kort geleden op stapel is gezeïl Hij wil het ivethouderspensioen Door afloopend wachtgeld vervangen doen! „Een kolfje naar des ministers hand"! Gelukkig heeft de roode krant „Den knevelaar der gemeenten doorzien En doet de Kamer dat ook, misschien!, Lezer! deze aanhalingen mogen u leereit Wie een grondwetsherziening provoceeren, Wie dringend voorzieningen vragen Waarover men later kan klagen. (Nadruk verboden.) LEO LENS* Last van Uw zenuwen? Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd mei Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten» UIT HET SOCIALE LEVEN VERPLICHTE ARBITRAGE De Minister van Landbouw en Visscherij heeft aan een aantal landbouwers te Zeven bergen, die georganiseerd zyn by de Landbouw Crisis-Organisatie voor Noord—Brabant, arbi* trage opgelegd inzake de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden der bij hen werkzame landarbeiders. Tot arbiter is benoemd Mr. H. van Haasterl te 's-Gravenhage. De Christelijke paltroonsvakorganisatie he* gint in het schildersbedrijf flink door te wer- ken. Vooral in verband met de saneering in het bedrijf wordt overal behoefte gevoeld aan principieele organisatie. Nog pas kort geleden is te Huizen een fl'nke afdeling opgericht en nu weer is, nacat de Bondsvoorzitter de heer C. Plomp er sprak over de Saneering, de afd. Soest opgericht. Voorzitter en secre taris zijn de heeren Chr. C. Sc'nults en E qq Lange. Eveneens werd te Haarlem een afd. opgericht, waarvan voorzittei is de heer J. IL van Rossum du Chattel en secretaris R. Ree, te Heemstede. In Zeeland werd opgericht de afdeeling Oost Zeeuwsch Vlaanderen, voorzit ter H. J. Hoebe, te Axel en secretaris C. Wisse, te Zaamslag. In de komende winter maanden zal de actie met kracht worden voort gezet. De drang en noodzaak tot organisatie is er nu overal. Laten de Christelyke patroons vooral toezien welke hun organisatie zal zijn. Ook het bedrijfsleven vraag: uw Christen zijn. Aanvragen en inlichtingen worden gaar ne verstrekt door den Bondssecretaris W. Fi Visee, Mariastraat 36, te Den Haag. Een goede vangst Een agent in zijn knollentuin. Een politie-agent te Bussum zag, toen hij bezig was in zijn moestuintje, dat op een nabijgelegen paadje een man doende was een belastingplaatje van een fiets te schroeven. Hij knoopte een praatje aan en vernam dat de man dit deed. omdat een agent in het dorp had gezegd, dat het plaatje niet goed zat en hier was een mooie gelegenheid om het plaatje recht te zetten. De agent aldus meldt de N.R.C., haalde uit zijn boezeroen zijn politiepenning te voorschijn en noodigde den fietser uit mee te gaan naar het politiebuerau. De aangehoudene voldeed hieraan gaarne en gaf den inspecteur bij het onderzoek re ferenties op te Kampen waar zijn ouders zouden wonen en waarheen hij op weg was. De inspecteur zette het inlichtingsapparaat aan hot werk en spoedig bleek dat men te doen had met iemand die veel op zijn kerf stok had en die juist uit de gevangenis te Zwolle was ontslagen. Wat de fiets aan gaat die had hij eenige uren tevoren in Bussum gestolen. De eigenaar had haar nog niet gemist: het was de dief meer om het plaatje te doen, de fiets had hij in het bosch willen achterlaten. EEN GEVAARLIJKE SCHIETPARTIJ Nabij de grenswyk „Het Staakje" te Sas van Gent heeft de Belgische douane een groote geblindeerde smokkelauto zwaar be schoten. Het voertuig was geladen met vee uit Zeeland en bestemd voor België. On danks de vele en zware schoten reed do auto in volle vaart verder. In een ter plaatse staand huis kwamen in dak, pla fond en vensters een tiental kogels te recht, die «ehade veroorznkien doch geen

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11